Z.O.C. wil koopcentrum aantrekkelijker maken I Uitbreiding aantal plaatsen tot vijftien voor kamperen bij boer bepleit door Vekabo Evert van Benthem naar zege 13e Elfstedentocht DE ZIERIKZEESCHE COURANT ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Fraude opsporen Bruse havens Kwart eeuw toneel Koppelwedstrijd De Intergemeentelijke Sociale Dienst wil een De toekomstperspectieven van de Bruse ha- De toneelgroep „De Hutspot" van de voetbal- De koppelwedstrijd, die werd verreden op de fraude-opsporingsambtenaar aanstellen. vens zijn beslist niet rooskleurig te noemen; vereniging DFS te Burgh-Haamstede bestaat ijsbaan van Renesse, leverde een Zierikzees dat stelt het E.T.I. (Pag. 3). een kwart eeuw. (Pag. 6). succes op met Wim Evertse en Leon van de Wielen. (Pag. 7). Daartoe besloot het bestuur woensdagavond. (Pag. 2). DONDERDAG 21 FEBRUARI 1985 141ste jaargang Nr. 23681 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In moeilijke en hachelijke omstandigheden is het stoutste beleid het veiligst. Livius Zierikzeese Ondernemerscentrale ontwikkelde beleidsplan om Zierikzee als koopcentrum te handhaven en uit te breiden ZIERIKZEE - Het bestuur van de Zierikzeese Onderne mers Centrale (Z.O.C.) heeft een beleidsplan ontwikkeld, waarin staat aangegeven op welke wijze de belangen van de Zierikzeese middenstand op korte en op lange termijn moeten worden behartigd. Het beleidsplan zal aan de or de komen tijdens de algemene ledenvergadering, die wordt gehouden op maandag 4 maart in restaurant Mon- dragon te Zierikzee. In haar inleiding op het plan stelt het bestuur van de Z.O.C. dat zij het noodzakelijk acht de activiteiten van de middenstandsvereniging op korte termijn te stimuleren. Zij voert daarvoor drie argumenten aan: Iede re ondernemer heeft in meerdere of mindere mate te maken met de ver minderde koopkracht van de consu ment; het winkelbestand van het koopcentrum is de laatste tijd aan veranderingen onderhevig, en: er kan worden gesproken van afkalving van het winkelbestand. „Verder heb ben we in de komende jaren te ma ken met verbeterde verbindingen LEEUWARDEN - Evert van Benthem (26) uit Sint-Jansklooster is winnaar geworden van de dertiende Elfstedentocht, die vanmorgen on der bijna voorjaarsomstandigheden werd afgewerkt. Van Benthem werd daarmee opvolger van de legendarische Reinier Paping, die op 18 januari 1963 onder barre omstandigheden na tien uur en 59 minuten als winnaar werd gehuldigd. Van Benthem maakte lange tijd deel uit van een kopgroep van twaalf, die tussen Harlingen en Franeker ontstond. Na de eerste passage bij Bartlehiem kwam het spel goed op de wagen en een tweetal kilometers later was er een sterk kwartet aan de leiding: Henri Ruitenberg, Jan Kooiman, Jos Niesten en Evert van Benthem, dat na de laatste stempel post in Dokkum richting Leeuwarden trok. Op dat punt had de grote fa voriet Jan-Roelof Kruithof 4.40 minuten achterstand, voornamelijk door twee vallen, halverwege de 200 kilometer lange tocht. Het viertal liet het ten aanschouwe van vele duizenden, waaronder ko ningin Beatrix aankomen op een sprint, die werd ingezet door Henri Ruitenberg. „Toen ik Ruitenberg zag wegsprinten dacht ik, daar moet ik achteraan", vertelde Van Benthem voordat hij de grote lauwerkrans kreeg omgehangen door voorzitter Sipkema. De eerste gelukwensen kwamen van koningin Beatrix. Evert van Benthem realiseerde een tijd van zes uur, 47 minuten en 17 seconden, waarmee het legendarische re cord van Jeen van den Berg uit 1954 met 48 minuten werd verbeterd. Henri Ruitenberg, Jos Niesten en Jan Kooiman bezetten de volgende plaatsen. De sprint voorde vijfde plaats werd op ruim drie minuten ge wonnen door Teun Busser voor Wim Westerveld en Albert Bakker. naar elders. Maar ook omgekeerd naar Zierikzee", zo merkt het be stuur op. Het bestuur acht het daarom be langrijk dat er door de vereniging veel aandacht wordt besteed aan een drietal zaken: Hoe houden we de regionale koopkracht in „eigen huis"? Hoe trekken we de koopkracht uit de aangrenzende regio's in de richting van Zierikzee? Hoe spelen we verder in op de enorme koopkracht, die aanwe zig is tijdens het zomerseizoen, maar zeker ook in het voor- en naseizoen? „Dit alles vraagt om een creatief beleid. Daarbij is verder een goede organisatie binnen de vereniging een noodzaak. Duidelijk is bovendien dat dit niet alléén een zaak kan en mag zijn van het bestuur. Hierbij mag best de medewerking van de le den worden gevraagd. Goed onderne merschap houdt niet op bij de deur van het eigen bedrijf. Een goed on dernemer wil ook zijn inbreng heb ben in de behartiging van de geza menlijke belangen." Het bestuur stelt dat er drie dingen noodzakelijk zijn om de doelstellin gen te kunnen bereiken: een goede in terne organisatie binnen de vereni ging en het bestuur en beleidsplan nen voor het beleid op korte en op lange termijn. Uit het beleidsplan, dat het bestuur van de Z.O.C. heeft opgesteld, blijkt dat de Zierikzeese middenstand voorstander is van een consumentvriendelijker koopcentrum: Auto's kopen niet, de passagier wel..." Ten aanzien van de interne organi satie merkt het bestuur op dat een vereniging staat of valt met de wijze van organisatie. Een eerste vereiste voor een goede organisatie is de aan wezigheid van een gezonde financiële basis. Verder dient er sprake te zijn van een strakke taakverdeling bin nen het bestuur, een goede communi catie binnen het bestuur en naar de leden toe, een goede voorbereiding van vergaderingen en een goede plan ning en voorbereiding van de te on dernemen acties. Met betrekking tot de te voeren ac ties zijn er, volgens het bestuur, al enige belissingen genomen. Zo zal de voorjaarsactie met waardecoupons weer worden gehouden, terwijl de Toeristendagen bij de Evenementen- commssie volop in voorbereiding zijn. Nog geen beslissing is genomen ten aanzien van de najaarsactie. Na gegaan dient te worden of daarmee op de oude voet moet worden doorge gaan. Ook ten aanzien van de Sint Ni- colaas/ Kerstactie moet op korte ter mijn een besluit worden genomen. In dat verband zijn volgens het bestuur enkele belangrijke aandachtspunten Kampeerboeren bijeen in Ellemeet ELLEMEET - Een waarschuwing om niet te gaan tor nen aan de zo juist van kracht geworden Kampeerwet; een pleidooi om als recreatiegemeenten op één lijn te gaan zitten ten aanzien van het te voeren kampeerbeleid; de kampeerprijzen vliegen de pan uit; wildgroei van kampeerders tegen gaan en een pleidooi tot uitbreiding van het aantal kampeerplaatsen bij de boer tot vijftien plaatsen. Vijf stellingen uit evenzoveel inleidingen die gehouden werden in het Dorpshuis van Ellemeet, waar de Vereniging van Kampeerboeren (VEKABO) bijeen was voor de algemene ledenvergadering. Mr W Atmtjes:Oppassen met wijzigen kampeerwet op onderdelen." De Vekabo afdeling Schouwen- Duiveland had vijf illustere sprekers uitgenodigd om het onderwerp van gesprek „Kamperen bij de boer" vanuit vijf invalshoeken te benade ren. Achtereenvolgens waren dat: Mr. IV. Aantjes als voorzitter van de Kaïnpeerraad, mevrouw J. L. Nie- mantsverdriet-Leenheer, burgemees ter van VVesterschouwen, K. J. Cop- poolse, secretaris van de Recron-Zee- land, Mr.J. Oggel als algemeen secre taris van de Z.L.M. en H. Geluk na- mens de Vekabo. Mr. W. Aantjes mocht -na het korte huishoudelijk deel van de vergade ring- het spits afbijten en zijn licht la ten schijnen over het fenomeen Kam peren bij de boer. Als voorzitter van de Kampeerraad sprak hij uit, dat hij en dus zijn organisatie, zich dient te houden aan de wet De kampeerraad is slechts uitvoerder van de (kam- peer-)wet, hoewel de raad wèl advise rend optrad. In die wet heeft het kam peren bij de boer een wettelijke plaats gekregen. Oorzaken die ten grondslag lagen aan de wet (door de toenmalige staatssecretaris Vonhof op de rails gezet en door Wallis de Vries verder uitgewerkt) waren vier wensen volgens Aantjes: de wens tot rechtszekerheid, de wens tot décen- tralisatie, ruimte maken voor diversi teit en rechtsbescherming. Vrijheidsbeperkend? Volgens Mr. Aantjes is de nieuwe kampeerwet niet vrijheidsbeper kend, al denken sommigen dat elke wet de vrijheid beperkt. Als dc nieu we wet volledig in werking zal tre den, december 1986, zullen er niet meer dan drie eenheden bij de boer worden toegestaan, maar de gemeen ten hebben tot die tijd nog voldoende gelegenheid een en ander in een eigen kampeerverordening te regelen. Aan tjes had begrip voor het boerenstand- punt: méér kampeermiddelen op het erf, maar hij waarschuwde de boeren van de Vekabo om niet voortijdig te gaan sleutelen aan de nieuwe wet, omdat dan alles op losse schroeven zou komen te staan. Daar is niemand mee gebaad. Volgens de kampeer- raad-voorzitter wordt de kampeerwet na vier jaar op alle onderdelen her zien indien noodzakelijk en wijzigin gen kunnen dan worden aangebracht. In ieder geval toonde Aantjes zich geen voorstander het aantal kampee- reenheden uit te breiden tot vijftien zoals de wens van de boeren luidt. Burgemeester J. L. Niemantsvcr- dricl-Lcciihcer van dc grootste re- creaticgcmccntc van Zeeland, zoals ze trots meldde, kon wat het aantal betreft dc boeren ook niet veel hoop geven. Ook zij zei te maken te hebben met de wet, die nu eenmaal niet meer toestaat dan dc huidige vijf per be drijf. „Als er hoeren zijn die meer plaatsen willen hebben op hun erf, kan ik niet anders zeggen dan dat ze moeten trachten een camping te gaan beginnen, met alle moeilijkheden van dien en alle eisen die daaraan ge steld worden". Ten aanzien van de kampccrvcror- deningen in dc regio merkte zc op. dat dc gemeenten wat dat betreft niet te onderkennen. Een daarvan is het overleg met alle ondernemers om trent de vast te stellen koopavonden. „Een koopavond, waarop een gedeel te van de bedrijven gesloten is, kan beter niet gehouden worden! Duide lijke afspraken terzake zijn een nood zaak!", aldus het bestuur. Vervolg pagina 3 Dit nummer bestaat uit 12 pagina's op een lijn zitten. Het zou bijvoor beeld in haar optiek mogelijk moeten zijn om in piekperioden een hoger aantal plaatsen toe te staan, maar dan moeten de bedrijven toch eerst aan strengere eisen voldoen. De ge meente is autonoom en beslist dus te allen tijde. Overigens zei ze er trots op te zijn dat in de gemeente Wester- schouwen met 40.000 kampeerplaat sen, er vorig jaar niet één proces verbaal werd uitgedeeld aan boeren die de regels niet in acht zouden ne men, en dat is elders in het land wel anders. Het controleren van die wet is een taak van de gemeente was haar stelling, pas op het laatst wordt de politie ingeschakeld en dat is dus in '84 niet gebeurd. Verantwoordelijkheid Namens de recreatieondernemers verenigd in de RECRON sprak de heer K. J. Coppoolse, die de nadruk legde op de verantwoordelijkheid te genover de gasten in Zeeland. Boeren en Recron-leden hebben diezelfde verantwoording om de kwaliteit van het verblijf op peil te houden c.q. te brengen. Kritische geluiden van de A.N.W.B., dat in Zeeland de kampcer- prljzen de pan uit rijzen, weerlegde Coppoolse. „Zeeland hoort gelukkig nog niet tot de duurste kampeerge- bieden van Nederland, zeker gezien het kwalitatieve produkt wat de kampeerbedrijven hun gasten bie den, steekt Zeeland hierboven gunstig uit", aldus Coppoolse. Kwaliteit en diversiteit noemde dc Recron-sccrctaris het belangrijkste en in die diversiteit (oppassen om geen eenheidsworst te worden) past het kamperen bij dc boer. Wel vroeg hij zich af of dc hoer-kampcrdccrs al lemaal bewust bij dc boer gaan staan of dat er meer sprake is van een noodgedwongen situatie wegens overbezetting van de reguliere cam pings. In dat geval is dc overheid ver keerd bezig naar zijn smaak, omdat er dc laatste jaren geen nieuwe cam pings zijn bijgekomen in Zeeland. Er is een groot tekort ontstaan en om dat op te lossen door meer plaatsen bij dc boer toe tc staan is naar zijn mening een verkeerd beleid. De Reeron is verheugd dat in de Vervolg pagina 5 Verwachting tot vrijdagavond: In de nacht lichte vorst Plaatselijk mist, overdag ook af en toe zon; minimumtemperatuur onge veer min drie graden; middagtempe- ratuur rond plus drie graden. Weinig wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 25 febr.: Zaterdag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 10% Min.temp.: -2 graden Middagtemp.: 4 graden Windkracht: zuid 3 Zondag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 10% Min.temp.: -2 graden Middagtemp.: 4 graden Windkracht: zuid 3 Maandag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 10% Min.temp.: -2 graden Middagtemp.: 4 graden Windkracht: zuid 3 ZON- EN MAANSTANDEN 22 febr. Zon op 7.41, onder 18.07 Maan op 9.00 onder 21.04 Eerste Kwartier: 28 februari (0.41) HOOG- EN LAAG WATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 22 febr. 4.31 17.46 10.53 22.55 Springtij: 22 februari HET WEEROVERZICHT DE BILT - Ons land blijft onder in vloed van een gebied van hogclucht- druk waarvan de kern donderdag met een waarde van circa 1037 mbar boven Zuid-Duitsland lag. Donderdag stroomde aanmerkelijk minder koude lucht ons land binnen, waardoor vooral in dc noordelijke provincies mist is ontstaan. Overdag loopt de temperatuur op tot 3 a 4 gra den boven het vriespunt. Dc aanwezigheid van de bevroren Waddenzee en IJsscImoer doet dc temperatuur in de onmiddellijke om geving ervan echter niet hoger komen dan circa 2 graden. Dit weertype zul len we de komende dagen behouden. Het blijft rustig weer met weinig wind, waarbij in de nacht en ochtend plaatselijk mist mogelijk is bij tem peraturen van 1 tot 3 graden onder het vriespunt. Overdag mag af en toe op zon gerekend worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 1