Kerkorgel in Haamstede niet meer te repareren I h 'U4 -■ r, O er-Hollandse wintersport UJSÜ'JlgTf c Geen algemene kwijtscheldings regeling reinigingsrechten NOG 2 DAGEN EN... OPENT Z N DEUREN IN 00STERLAND DE ZIERIKZEESCHE COURANT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Moeilijke beslissing Meer afwisseling Elfstedentocht Marathonzege Problemen rond een bouwkavel van wethouder Er zal meer afwisseling in het programma van Alles lijkt erop dat de Elfstedentocht dit jaar Piet van den Aarssen liet er ook tijdens de slot- H. Schot stelt de Bruse gemeenteraad voor de Taptoe Renesse worden gebracht, terwijl de werkelijk verreden zal worden. Meer daarover marathon in Renesse geen twijfel over be- een moeilijke beslissing. (Pag. 2). tijdsduur wordt ingekort. (Pag. 5). op pagina 7. staan, dat alleen hij de enige kampioenspre tendent was. (Pag. 6). DINSDAG 19 FEBRUARI 1985 141ste jaargang Nr. 23680 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Voordat een oude traditie sterft, moet men haar nog vele malen doden. Otto Weiss Muzikale avonden in Nederlands Hervormde kerk om gelden bijeen te brengen voor nieuw orgel HAAMSTEDE - „De tonen blijven steeds vaker han gen. Dan moeten de organistes met hun nagels de toetsen optrekken". Willem Jan van der Maas heeft het over het orgel in de Nederlandse Hervormde kerk te Haamstede dat volgens onderzoek van een deskundige orgelbouwer zodanig is versleten dat het niet meer de moeite waard loont om er geld voor restauratie en reparatie aan te besteden. De 84-jarige voormalige president-kerkvoogd Willem Jan van der Maas heeft daarom op verzoek van de huidige kerkvoogdij de taak op zich genomen om ver schillende activiteiten te organiseren die hopelijk geld in het laatje brengen voor een nieuw orgel in het monu mentale, uit 1100 daterende kerkgebouw. Willem Jan van der Maas voelt zich verbonden met de (oorspronkelijk katholieke) Johannes de Doperkerk. Tien jaar maakte hij deel uit van de kerkvoogdij, waarvan vijf jaar als president-kerkvoogd. „Maar op je 70- ste moet je eruit, dat is reglementair vastgesteld" zegt hij spijtig. Nu leidt van der Maas al sinds jaren toeristen rond in de kerk. Hij is dan ook met ie der hoekje van het gebouw ver trouwd en met de geschiedenis er van. „Het orgel kwam in 1920 in de kerk" vertelt hij. Voor die tijd ga ven voorzangers het ritme en de toon aan, want de Nederlands Hervorm den waren vroeger tegen orgelspel". Hij herinnert zich één van die voor zangers, een zekere Moelker, een. tex tielhandelaar uit Haamstede die „zo geweldig kon zingen dat hij de hele gemeente meesleepte. „Het orgel in de Haamsteedse kerk is van een slechte kwaliteit geweest" vindt Van der Maas. „Want voor een orgel is het nog niet oud". In de tijd dat hij kerkvoogd was is al voor en kele duizenden guldens aan het mu ziekinstrument gerepareerd. Van der Maas denkt dat ook vocht een rol heeft gespeeld bij de aftakeling want de kerk wordt in de winter niet ver warmd". „Momenteel is het nog wel bespeel baar door organisten die het orgel kennen en dus weten waar de fouten en zwakke plekken zitten, maar het wordt steeds slechter" aldus Van der Maas. Nadat hieraan aandacht was besteed op de vorige vergadering van kerkleden werd de bejaarde heer door president-kerkvoogd T. Beije benaderd met het verzoek de leiding van de geldinzamelingsactiviteiten op zich te nemen. „Ik ben natuurlijk al 84" zegt de alleen wonende oude heer. „Maar ach, ik ben nog gezond en ik kan zelfs nog steeds auto-rijden. Commissie Hij stelde een commissie samen die behalve hemzelf bestaat uit de dames A. F. van de Vlught en J. Hessels en de heren G. Tuinman en P. de Meij. Zij hebben besloten om aanstaande zomer ten bate van een nieuw orgel een aantal koor- en muziekavonden te organiseren in de Nederlandse Herm- vormde kerk. Vooral ook met het oog op de vele toeristen die het dorp 's zo mers bezoeken. „We heffen geen en tree, want anders komen er veel min der" aldus de ervaren oud-kerk voogd. „Maar wel collectes, want die brengen altijd goed op, hoor". Vier vrijdagavonden heeft hij al „volgeboekt" met koor en muziekge zelschappen die hun medewerking belangeloos toezegden. Met tussen pozen van een week zullen zo vanaf eind juni in de kerk optreden: Het kinderkoor van Jenifer van de Hoek uit Ridderkerk, het Interkerkelijk kerkkoor uit Haamstede onder leidng van M. Bliek, muziekvereni ging de Witte van Haemstede onder leiding van de heer Knuist, het kin derkoor onder leiding van de heer A. L. Krijger, het Kerkkoor uit Ridder kerk met de zangvereniging uit Spij- kenisse en het Mannenkoor uit Som- melsdijk met het dameskoor „Ons koortje" uit Middelharnis. Men is nog bezig met de organisatie van twee muzikale avonden die waar schijnlijk in augustus zullen plaats vinden. „Want eind juli ligt erg moei lijk, dan is iedereen met vakantie" al dus Van der Maas. Vervolg pagina 4 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's De 84-jarige voormalige president-kerkvoogd van de Nederlands Hervormde kerk in Haamstede, de heer W. J. van der Maas, voor het kerkorgel dat aan vervanging toe is. Meerderheidsvoorstel college Zierikzee: ZIERIKZEE: De mee^rSerheid van het college van b. en w. van Zierikzee voelt niet voor een algemene kwijtscheldings- c.q. afschrijvingsregeling voor de reini gingsrechten ten behoeve van de inwoners, die in aan merking komen voor de 'Éénmalige uitkering 1984'. Evenmin voelt dezelfde college-meerderheid voor opvol ging van het advies van de commissies financiën en so ciale zaken om het bestuur van de Reinigingsdienst te verzoeken een individualiserend kwijtscheldingsbeleid te ontwikkelen. \'k V .Li k ZIERIKZEE - Zoals overal in het land wordt ook op Schouwen-Duiyc- land dankbaar geprofiteerd van de aanwezigheid van volop natuurijs. Op menige plaats worden de gladde ijzers, vaak na jaren, weer onder gebonden om een paar baantjes te trekken af de vaardigheid in het kunstschaatsen beproefd. Dc hele kleintjes vinden het vaak een gewel dige ervaring om met de slee ..over het water" te glijden. De uitsteken de weersomstandigheden, zoals die zich bijvoorbeeld vorige week za terdag manifesteerden, en ook gisteren op de eerste dag van de voorjaarsvakantie, droegen in ruime mate bij tot het ijsplezier. Op de foto de stadsgracht van Zierikzee, langs de Laan van St. Hilaire, waar men in groten getale de oer-H'ollandse wintersportbedreef. En zoals het zich laat aanzien, zal deze mogelijkheid nog wel enkele dagen blij ven. WA> ffih PÊ Bitr Dit wordt medegedeeld in de toe lichting bij het desbetreffend raads voorstel, dat aan de orde zal komen tijdens de gemeenteraadsvergade- 20 febr. ring op maandagavond 25 februari in 21 febr. het stadhuis, aanvang 19.30 uur. Verwachting tot woensdagavond: Droog Droog en perioden met zon; mini mumtemperatuur van min 5 graden tot min 10 graden; middagtempera- tuur van plus 3 graden in het noord westen tot min 1 graad in het zuidoos ten van het land. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 23 febr.: Donderdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 20% Min.temp.: -5 graden Middagtemp.: 2 graden Windkracht: variabel 3 Vrijdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 20% Min.temp.: -4 graden Middagtemp.: 3 graden Windkracht: variabel 3 Zaterdag: Af en toe zon kans op neerslag: 20'' Min.temp.: -2 graden Middagtemp.: 3 graden Windkracht: west 3 ZON- EN MAANSTANDEN 20 febr. Zon op 7.45, onder 18.03 Maan op 8.35, onder 18.43 21 febr. Zon op 7.43, onder 18.05 Maan op 8.48, onder 19.55 Eerste Kwartier: 28 februari (0.41) HOOG- EN LAAG WATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 3.25 26.33 9.33 22.39 4.05 17.12 10.20 22.17 De meerderheid van het college verwijst naar de recente jurispruden tie, die aantoont, dat voor een alge mene kwijtscheldingsregeling geen ruimte is. Bovendien is de meerder heid van het college van oordeel, dat het inkomensbeleid een zaak is van de rijksoverheid en dat het derhalve onjuist is, dat de gemeente daar af breuk aan zou doen indien zij dat rijksbeleid door middel van een alge mene kwijtscheldingsregeling zou gaan corrigeren. Andere opvatting Wethouder J.Groen deelt deze op vatting niet; hij meent dat de ge meente juist alle mogelijke eigen middelen moet gebruiken om de fi nanciële positie van de echte minima te verbeteren. De commissies financiën en sociale zaken adviseerden het bestuur van de Reinigingsdienst te verzoeken een in dividualiserend kwijtscheldingsbe leid te ontwikkelen en zich daarbij te conformeren aan de richtlijnen, zoals die door de directies van de Rijksbe lastingdienst worden gehanteerd bij verzoeken om afschrijving van de onroerend-goedbelasting. Wethouder Groen ondersteunt het advies van beide commissies. De meerderheid van het college is van oordeel dat het voeren van een dergelijk beleid uit sluitend behoort tot de competentie van het bestuur van de Reinigings dienst Schouwen-Duiveland en voelt er derhalve niet voor de raad een der gelijk voorstel te doen. De raad wordt gevraagd een kre diet van f 60.000,- te voteren ten be hoeve van het aantrekken van twee medewerkers bij de afdeling plant soenen van de dienst gemeentewer ken voor zo mogelijk elk 32 uur. Door de uitbreiding van het open baar groen in de wijk Poortambacht, het industrieterrein Zuidhoek, als mede als gevolg van het gereedkomen Springtij: 22 februari HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een hogedrukgobiod, dat in de afgelopen nacht voor stren ge vorst zorgde, trekt via West- Duitsland naar het zuidoosten. Het wordt in het komende etmaal vervan gen door een van de Oceaan afkom stig hogedrukgebied, dat via Zuid- Engeland naar ons toe komt. Ver wacht wordt dat het donderdag boven Nederland zal liggen. Tussen beide systemen bevindt zich een wolkenband, die in Ierland en Noord-Engeland regen heeft ge bracht, maar die op zijn weg naar het oosten in betekenis afneemt. Waar schijnlijk blijft er niet moer over dan hoge sluierbewolking, waardoor de zon nog kan schijnen. De bewolking zal er wel toe bijdragen dat de uit straling wordt getemperd. De minimumtemperatuur wordt dan niet meer zo laag. Verwacht wordt een minimum tussen min 5 en min 10 graden. Overdag loopt de tem peratuur op tot ongeveer min 1 giaad in het zuidoosten tot plus 3 graden in het noordwesten. De wind is over het algemeen zwak en veranderlijk van het nieuwe sportpark aan de bin ge Blok weg en diverse andere gron den welke aan het openbaar groen zijn toegevoegd, zijn de onderhoud werkzaamheden voor de plantsoc nendienst dc laatste jaren aanzien lijk toegenomen. Vandaar de behoef te aan uitbreiding van het personeels bestand. Subsidie schoolvoorstelling In tegenstelling tot het advies van de onderwijscommissie de subsidie voor schoolvoorstellingen drastisch met f 5.000," - te verhogen, wil dc meerderheid van hot college met dc Vervolg pagina I Advertentie jf Oosterland en omgeving gaan voortaan extra goedkoop boodschappen doen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 1