NIEUmBODE Piet van den Aarssen na twee van de drie marathons al vrijwel zeker van Schouwen-Duivelandse marathontitel „Voortdurende uitbreiding van aalscholverbestand vormt ernstige bedreiging visstand" Elma Knop winnares in Ahoy' ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 18 februari 1985 Nr. 23679 5 Alleen zestienjarige Leon van de Wielen kan feestje nog bederven Prins Piet I loste zaterdagavond het startschot van de eerste van de drie ma rathons op de ijsbaan van Zierikzee. Met zijn drie dansmariekes ivas hij daar na aandachtig toeschouwer. (Foto: Johan Berrevoets jr.). plaatsen verzamelde de zestienjarige Zierikzeeënaar Leon van de Wielen 39 punten, waarmee hij de naaste bela ger is voor Van den Aarssen. Met 34 punten kan ook René Verwijs theore tisch nog kampioen worden, maar dan mag Piet van den Aarssen in de slotwedstrijd niet bij de eerste vijf tien komen, hetgeen niet aanneme lijk is, terwijl Verwijs dan winnaar moet worden. De slot race gaat van avond om acht uur op de ijsbaan van Renesse van start. Ongetwijfeld zul len velen van de afwikkeling van de ze race getuige willen zijn. Ruim twintig minuten later is de eerste of ficiële eilandelijke kampioen be kend. Alle uitslagen en standen op rij: Marathon Zierikzee: 1. Piet van den Aarssen, Burgh-Haamstede; 2. Mar cel de Looff, Zierikzee; 3. Wim Evert- se, Zierikzee; 4. Leon van de Wielen, Zierikzee; 5. Jos Geluk, Noordwelle; 6. Arnold Schiettekatte, Zierikzee; 7. René Verwijs, Zierikzee; 8. Willem van den Klooster, Noordgouwe; 9. Adrie Noordijke, Kerkwerve; 10. Ni- colai Schiettekatte, Zierikzee; 11. Piet Bos, Zierikzee. Marathon Burgh-Haamstede: 1. Ad Staal, Assen (buiten mededinging Schouwen-Duivelands kampioen schap); 2. Piet van den Aarssen, Burgh-Haamstede; 3. Clement Rijn berg, Burgh-Haamstede; 4. Leon van de Wielen, Zierikzee; 5. Niels Ge braad, Renesse; 6. René Verwijs, Zie rikzee; 7. Bram Roks, Nieuwerkerk; 8. Adrie Noordijke, Kerkwerve; 9. Ar nold Schiettekatte, Zierikzee; 10. Pe ter Roos, Burgh-Haamstede; 11. Piet- Jan Landegent, Burgh-Haamstede. Bij de dames won Anja Peute uit Zierikzee beide keren. Het klassement na twee marathons is als volgt: 1. Piet van den Aarssen 60 pnt.; 2. Leon van de Wielen 39 pnt.; 3. René Verwijs 34 pnt.; 4. Arnold Schiette katte 32 pnt.; 5. Adrie Noordijke 30 pnt.; 6. Marcel de Looff en Clement Rijnberg 25 pnt.; 8. Wim Evertse 20 pnt.; 9. Niels Gebraad 19 pnt.; 10. Jos Geluk 18 pnt.; 11. Bram Roks 17 pnt.; 12. Willem van de Klooster 15 pnt.; 13. Peter Roos 14 pnt.; 14. Nicolai Schiet tekatte en Piet-Jan Landegent 13 pnt.; 16. Piet Bos 12 pnt. Superieur De tweede marathon op de baan van IJsvereniging Haamstede-Burgh kreeg evenals de eerste in Zierikzee ruim dertig vertrekkers. Dit keer ver scheen abusievelijk evenwel een ster ke Drent aan de start. Ad Staal uit Assen benadrukte op niet mis te ver stane wijze zijn grote klasse. Voor een grote massa kijkers dubbelde hij het complete veld in minder dan geen tijd, maar ook Piet van den Aarssen was andermaal nadrukkelijk aanwe zig. Piet van den Aarssen meldde zich het afgelopen weekeinde nadrukkelijk aan als eerste Schouwen-Duivelandse schaatskampioen marathon. In Zierikzee werd hij afgetekend winnaar en in Burgh-Haamstede bezette hij de tweede plaats, maar hij kreeg daar ook de bij de eerste plaats behorende dertig punten. De titel kan hem nu al niet meer ont gaan. (Foto: Johan Berrevoets jr.). Na twee van de drie marathons staat al vast, dat de drie organiseren de verenigingen terug kunnen zien op een uitstekend driedaags evenement. IJsvereniging Renesse rondt van avond op haar baan het drieluik af. Afgaand op het enthousiasme, waar mee het bestuur van deze vereniging het initiatief om te komen tot een driedaagse begroette, mag nu al wor den verondersteld, dat het in Renesse een klinkende apotheose zal worden. ,,We willen er echt iets grandioos van maken", liet secretaris Jan Goedvolk reeds bij herhaling weten. IJsvereni ging Renesse beschikt over een uit stekende ijsvloer, die de garantie biedt, dat er in ieder geval een excel lente race verreden kan worden. De aankleding van de baan zorgt voor een stuk sfeerverhoging, die de af wikkeling van de marathondriedaa'g- se het nodige cachet geeft. Na voltooi ing van de derde marathon op de accommodatie aan de Laone wordt vanavond de eerste Schouwen- Binnen twee ronden veroverde Van den Aarssen een ruime voorsprong op Bram Roks, die nog een paar ron den uit de greep van het jagende pe loton bleef. Na tien ronden werd Roks gegrepen door onder andere Pe ter Roos en Wim Evertse en in de vol gende ronde schoof het hele peloton weer in elkaar. De voorsprong van Van den Aarssen groeide inmiddels uit naar een halve baan. Met nog tien van de 25 ronden te gaan ondernam Adrie Noordijke een poging om nog Na drie ronden werkte Van den Aarssen zich weer los uit de grote groep, even later gevolgd door Niels Gebraad. De Renessenaar werd fiks gestuit toen hij bij het ingaan van de vijfde ronde struikelde over de sneeuwrand. Ondertussen daverden Staal en Van den Aarssen fiks door. De Assenaar had het hele veld reeds na vijf ronden gedubbeld en Van den Aarssen deed in de twaalfde ronde hetzelfde. Op een vijftal ronden van het eind ontsnapte Clement Rijnberg uit het peloton op jacht naar een der de plaats. Hij zou niet meer worden achterhaald. Rijnberg viel nadruk kelijk op door zijn voorbeeldige schaatstechniek. Probleemloos handhaafde hij zich op de derde plaats. De sprint voor de vierde plaats werd gewonnen door Leon van de Wielen, die zich met Niels Ge braad nog enigszins had afgeschei den. René Verwijs kwam vallend als zesde binnen net voor Bram Roks, Adrie Noordijke, Arnold Schiette katte en Peter Roos. Door zijn twee overwinningen leidt Piet van den Aarssen nu in het tus- senklassement na twee marathons met zestig punten, het maximaal haalbare totaal. Via twee vierde Clement Rijnberg legde in Burgh-Haamstede beslag op een derde plaats, maar liet zien een voortreffelijk schaatser te zij?z. (Foto: Johan Berrevoets jr.). ZIERIKZEE/BURGH-HAAMSTEDE - Met alleen nog de marathon in Renesse te gaan (vanavond om acht uur) staat het al vrijwel vast, dat het eerste officiële mara thonkampioenschap van Schouwen-Duiveland bij Piet van den Aarssen uit Burgh-Haamstede terecht komt. De 41-jarige veteraan legde zaterdagavond in Zierikzee het hele peloton zijn wil op door nagenoeg iedereen op een ronde te zetten. In Burgh-Haamstede veroverde Van den Aarssen weliswaar niet de eerste plaats, maar hij incas seerde als tweede aankomende toch de dertig punten voor het algemeen klassement, omdat winnaar Ad Staal uit Assen niet in aanmerking komt voor de eilandelijke titel. Hij was abusievelijk geaccepteerd als deelnemer. Duivelandse marathonkampioen door loco-burgemeester J. C. de Fei- ter van Westerschouwen gehuldigd. Die kampioen krijgt uit zijn handen de 'Grote Prijs Bar The Country Club'. Claim gelegd Inmiddels heeft Piet van den Aars sen een duidelijke claim gelegd op de titel. In Zierikzee greep hij problem- loos de zege na aanvankelijk even het gezelschap van Bram Roks te hebben geduld in een ontsnapping. Vanaf de zesde ronde ging de 41-jarige Burgh- Haamstedenaar evenwel alleen door om geen moment meer te worden be dreigd. wat te ondernemen, maar ook zijn vluchtpoging werd niet gedoogd door het peloton. Op zeven ronden van het einde kreeg Noordijke gezelschap van Bram Roks en Marcel de Looff, maar ook dit feest ging niet door. Bij het in gaan van de laatste ronde was het pe loton weer compleet, terwijl leider Piet van den Aarssen de staart van de groep tot op enkele meters was gena derd. Op 300 meter van de meet slaag de Marcel de Looff er nog in om zich uit het peloton te werken en met en kele meters voorsprong voorop te blijven rijden in de jacht op de twee de plaats, een aanval die hij met suc ces afrondde. De sprint voor de derde plaats leverde een nipte zege op voor Wim Evertse met Leon van de Wielen op de vierde stek en Jos Geluk op de vijfde positie. Arnold Schiettekatte, René Verwijs, Willem van de Kloos ter, Adrie Noordijke en Nicolai Schiettekatte completeerden de top tien. ,,Ik wil beslist nog niet zeggen, dat ik kampioen wordt", stelde Piet van de Aarssen na zijn zege. „Mis schien heb ik morgen wel last van mijn benen. Dat kan best". De win nende tijd van Piet van den Aarssen over de tien kilometer was 22.25,20 minuten. HSV Oosterschelde-voorzitter M. H. Kastelein: ZIERIKZEE - De Zierikzeese hengelsport vereniging Oosterschelde hield haar voorjaarsvergadering in het Huis van Nassau in Zierikzee. Voorzitter M. H. Kastelein memoreerde in zijn openingstoespraak, dat er naar aan leiding van de eerste vorstperiode geen vissterfte ge constateerd werd. Hij sprak de wens uit, dat de huidige tweede periode evenmin nadelige gevolgen zal hebben. ,,Er zijn echter kapers op de kust", vervolgde hij. „Ik heb het dan over de grootste stropers van beroep, namelijk de aalscholvers. Deze roofridders breiden zich zo snel uit, dat we moeten vrezen in de toekomst nadrukkelijk met hun aanwezigheid geconfronteerd te worden". sen' 125 broedparen aalscholvers. Een jaar later was dat aantal al opgelopen tot 750 en in 1980 waren het er al 1250. „In 1981 werden in het broedgebied al tussen de 1500 en 2000 broedparen ge- signaleei'd in 'Dc Oostvaardersplas- sen'. Als je er vanuit gaat. dat iedere aalscholver gemiddeld 400 gram vis per dag nuttigt, dan is het slechts een eenvoudig rekensommetje om uit te tellen hoeveel vis de hele club per dag nodig heeft. Kortelings werd ge constateerd, dat er 17.000 uitvliegen» per dag zijn. hetgeen een 'buit' van ongeveer 7000 kilo vis per dag bete kent". stelde voorzitter Kastelein vast. „Sinds 1965 is deze vogelsoort volledig beschermd, hetgeen de fikse uitbreiding van de aalscholverstand tot gevolg heeft. Het resultaat is nu. dat de aalscholver over een steeds groter gebied uitzwermt en inmid dels ook op de Grevelingen en de Oosterschelde in toenemende mate zijn jachtgebied heeft gevonden". Belangstelling In zijn terugblik over 1984 kon Kastelein stellen, dat de belangstel ling voor de wedstrijden van de HSV Oosterschelde bevredigend was, on danks het feit dat de vangsten wel eens te wensen over lieten. Met name Voorzitter M. H Kastelein van dc HSV Oosterschelde: ..Kapers op de kust..." Kastelein staafde zijn beweringen aan enige cijfers. In 1978 waren in het broedgebied 'De Oostvaardersplas- de binnenwaterwedstrijden zouden zich in een toenemende belangstel ling mogen verheugen. Veel minder positief was Kastelein over de tweede editie van het Euro pees kampioenschap in de kreken van Ouwerkerk. „De organisatie was opnieuw geen succes. Hierdoor heeft het bestuur van de HSV Oosterschel de gemeend geen verdere medewer king te verlenen, met als gevolg, dat deze wedstrijd niet meer plaats zal vinden", onderkende hij. Een groter succes werd de viering van het der tigjarig jubileum van de vereniging in september. Twee viswedstrijden en een feestavond zorgden voor dit positieve resultaat. Verheugend noemde voorzitter Kastelein ook, dat de belangstelling bij de jeugd voor de vissport aanmerkelijk toe neemt. „Dat blijkt wel uit het feit, dat er ruim 150 jaarvergunningen werden verstrekt aan jeugdige hen gelaars tot twaalf jaar", meende hij. Bij een terugblik hoort van zelfsprekend ook een kijkje in de toe komst. Met betrekking tot het Ei landkampioenschap deelde voorzit ter Kastelein mee. dat in overleg met de hengclsportverenigingen De Krabbe en 't Zijpe is besloten in het komende jaar in plaats van drie nu één wedstrijd te vissen over vier uur. Deze wedstrijd vindt plaats op zater dag 16 maart vanaf negen uur. De or ganisatie is dit keer in handen van de HSV 't Zijpe. Het bestuur van hengel sportvereniging Oosterschelde over weegt verder ter vervanging van het geannuleerde Europees kampioen schap een grote wedstrijd in de kre ken van Ouwerkerk te houden. Voor deze wedstrijden worden dan ook de verenigingen 't Zijpe, De Krabbe en De Kreokvissors uitgenodigd. Getijverschil In 1985 staat nog iets te gebeuren, dat belangrijk kan zijn voor de hen gelsport op Schouwen-Duiveland. na melijk het plaatsen van de drempels tussen de pijlers in de Oosterschelde- monding. „De eerste plaatsingen zullen om streeks juli/augustus plaatsvinden, te beginnen in de Hammen. Dit heeft tot gevolg, dat er een gewijzigde si tuatie ontstaat voor wat betreft de stroomrichting en het getijverschil. We zullen moeten afwachten wat voor consequenties het zal hebben voor het leven onder water", conclu deerde voorzitter Kastelein. „De me ningen daaromtrent lopen nogal uit een. Er zijn er die stellen, dat de ingreep positieve gevolgen heeft, maar er zijn ook meningen, die met stelligheid beweren, dat een en ander negatief uitwerkt". Met ingang van juni 1985 doet de sportvisacte zijn intrede. Deze komt in de plaats van de viskaarten met blauwe of rode zegel. „Deze sportvis- acte geeft de bevoegdheid om te vis sen, hetgeen niet inhoudt, dat men ook gerechtigd is om te vissen", legde Kastelein uit. „Om gerechtigd te zijn te vissen moet de hengelaar naast dc nieuwe sportvisacte in het bezit zijn van een vergunning van de eigenaar, beheerder of pachter van het betref fende water. Verder wil ik nog na drukkelijk de aandacht vestigen op de grote vergunning 1985, zoals die aan alle leden is verstrekt. Voor het geval er wormen gespit worden mag de waarschuwing gelden, dat er goed gelet moet worden op dc plaatsen waar dit gebeurt. Er wordt immers streng gecontroleerd en in het verle den werden reeds diverse bekeurin gen uitgedeeld". Tegenvallend Uit het jaarverslag over 1984 van secretaris C. H. van Schelven werd duidelijk, dat de vangsten in de kre ken van Ouwerkerk en in het Knas- kenswater tegen vielen. De grachten rondom Zierikzee oefenen steeds meer aantrekkingskracht uit. Met name aan de zoute gracht worden steeds meer hengelaars gesignaleerd. In 1984 werd 967 kilo pootaal uitge zet over de diverse viswaters en 400 kilo forel kwam in de kreken van Ouwerkerk terecht. Ook de beroeps vissers vertrouwden weer vele kilo's pootaal aan de kreken van Ouwer kerk toe. Het ledental van de HSV Oosterschelde vertoonde in 1984 een lichte terugval, namelijk van 1360 naar 1325, maar de hechte basis van 800 Schouwen-Duivelandse leden bleef bestaan, zodat er bepaald geen reden tot bezorgdheid is. De contri butie voor 1985 blijft andermaal on gewijzigd: f 25.- voor senioren en f 19.- voor junioren. Voor de wedstrijd- vissers was er het afgelopen jaar weer een grote keus aan wedstrijden. Bij de meeste wedstrijden werd dc HSV Oosterschelde vertegenwoor digd door een of meerdere leden. Drie leden bereikten de finale bij het Nederlands kampioenschap kust- hcngclen. Jacco Verwest eindigde bij de jeugd als negende. Het bestuur van de HSV Ooster schelde doet op alle leden en vergun ninghouders opnieuw een dringend beroep om na het vissen geen rommel achter te laten. Een achtergelaten stuk nylondraad of een afgetrokken vishaak kunnen dierenleed veroorza ken en vormen een antipropaganda voor de hengelsport. Uit het finan cieel verslag van penningmeester L. Verloo zou moeten blijken, dat de ver eniging ook financieel nog goed 'gaat'. Tijdens de bestuursverkiezing waren drie zittende leden aftredend en herkiesbaar. P. van der Werf en C. H. van Schol ven werden herkozen, maar voor E. Smit kwam dc nieuwe kandidaat M. Lobbezoo in het bestuur. Actie 7 Konijntje reli.nr. 34.97.21.211 BRUINISSE - De 'Actie 't Konijntje' van dc Zierikzee- sche Nieuwsbode, die ten doel heeft gelden bijeen te brengen om dc achtjarige Bruse fiets- crosster Elma Knop naar dc wereldkampioenschappen in het Canadese Whistler te krij gen, begint te lopen. Dc eerste bedragen kwamen inmiddels binnen op rekeningnummer 34.97.21.211 van dc Rabobank in Bruinissc. Binnenkort gaan enkele plaatselijke acties van start om een steentje bij te dra gen het benodigde bedrag bij een te brengen. Inmiddels gaat dc kleine fietscrosster door met het be halen van fraaie successen. Zondagmiddag veroverde zij tijdens grote wedstrijden in het Rotterdamse sportcentrum Ahoy' een schitterende over winning. Na in dc series en de halve finales al winnend uit de strijd te zijn gekomen, toonde Elma Knop zich ook in de fina le de sterkste over zeven mede finalisten. een week eerder werd dc Bruse 'powerpuffster' in de Arnhemse Rijnhal in de halve finales door pech van een succes afgehouden. Overigens komen van deze wedstrijden op 12 maart beelden het scherm van de huisbioscoop.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 5