IJsfeest in Schuddebenrs V.O.O. verzorgde voorlichtingsavond over de basisschool Magere belangstelling vergadering „Pomona" Terwijl de schepen wachtten Redelijk tot goed jaar voor weegbrugvereniging Even Buiten' NOORDWELLE DRUKKERIJ Auteur Piet Huisman geeft lezing over de uittocht van de Sefardische joden Voorzitter W. P. Bij de Vaate: Aanrijding te Brouwershaven Leiding nodig voor nieuwe padvindstersgroep Recordoogst consumptie aardappelen Brabant gaat toerisme stimuleren Voor de afdeling Duiveland Winter verdringt folklore ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 18 februari 1985 Nr. 23679 SCHUDDEBEURS - De IJsvereni ging Noordgouwe/Schuddebeurs or ganiseerde zaterdag op de fraaie ijs baan te Schuddebeurs een fijn ijsfeest voor de jeugd van vier tot en met dertien jaar. Het werd een bijzon der leuk evenement, waar veel be langstelling voor bestond zowel van de zijde van de kinderen als van de ouders. In drie verschillende leef tijdsgroepen werd om de puntjes gestreden bij het hardrijden en met spelletjes als ringsteken, blokjes ove- brengen, waterdragen, ei op een lepel enzovoort. Voor de winnaars in de di verse categorieën werden prijsjes be schikbaar gesteld. In de avonduren werd het festijn voortgezet met een gekostumeerd ijs- feest, waar ook weer veel jongeren en wat minder volwassenen aan deelna men. De IJsvereniging Noordgou we/Schuddebeurs viert dit jaar het gouden jubileum en het bestuur was derhalve zeer vei-heugd over het feit, dat met dit ijsfeest wat extra luister aan de jubileumviering kon worden gegeven, als de vorst het had laten af weten, zou men overigens zijn uitge weken naar een kunstijsbaan. OOSTERLAND - De Coöperatieve VVeegbrugvereniging „Even Buiten" hield de jaarlijkse algemene vergadering, waarvoor voorzitter, de heer W. P. Bij de Vaate, 52 leden kon verwelkomen. Een bijzonder woord van welkom was er voor de oud-voorzitters, de heren H. J. v. d. Zande en M. J. Zeijler. De heer Bij de Vaate blikte in zijn openingswoord terug op het jaar 1984, dat als thema op de avond centraal stond voor wat betreft de Oosterlandse weegbrug en wat daarmee samenhangt. „In agrarisch opzicht is 1984 een jaar geworden om niet licht te verge ten. Vele werkers in de agrarische sec toren en aanverwante bedrijven zul len een blijvende herinnering bewaren aan een grillig jaar". De voorzitter schetste de weersituatie van een goed voorjaar en daaropvol gend een overvloedige regenval, zo dat enige tijd geen inzaai kon plaats vinden. Na de regenperiode kwam sterk drogend weer, met als resultaat behoorlijke korstvorming. Het ge volg was, dat nogal wat percelen op nieuw ingezaaid moesten worden. Het uitzonderlijke natte najaar heeft zijn sporen nagelaten, vooral voor de aardappel- en uien-oogst. „De oogst van de najaarsgewassen is een bijzon der zware klus geworden". Voorzitter Bij de Vaate memoreerde dat de graanoogst en de opbrengsten van de tarwe (bijzonder) goed waren. On danks alles sprak de voorzitter zijn dankbaarheid uit voor de produkten in het afgelopen jaar. „Eens te meer is duidelijk geworden hoe afhanke lijk de agrarische sector is van de weersomstandigheden". BROUWERSHAVEN - Aan het ein de van de Delingsdijk op de kruising met Provinciale Straatweg Kijkuit- sedijk en Blooisedijk ontstond zon dagavond omstreeks 20.50 uur een aanrijding tussen twee personenau to's. Een auto, bestuurd door M. K. uit Renesse komend vanaf de Kijk- uitsedijk, zou geen voorrang hebben verleend aan een auto bestuurd door J. G. uit Oosterland, komend over de Provinciale Straatweg. Beide voer tuigen werden zwaar beschadigd en werden weggesleept naar garagebe drijf Slager. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Voor de weegbrug is 1984 een rede lijk tot goed jaar geworden. Weger Beije mocht het jaar afsluiten met een weegresultaat (totaal 158 duizend ton), dat weliswaar ongeveer 10 mil joen onder dat van 1983 zit, maar dat was een jaar met een uitgesproken hoog weegresultaat. De heer Beije gaf - zoals vanouds - een gedetailleerde uiteenzetting van de gewogen produkten. De aardappe len en uien voeren de ranglijst aan met respectievelijk ongeveer 74V2 en 43V2 duizend ton. Daarna komen hooi en stro, granen, winterpeen, witlof en knolselderij. Ook woog de heer Beije auto's, caravans, boten, één hond énhet mussengilde. Aansluitend kon de heer Beije bij de rekening en verantwooi'ding over 1984 een goed resultaat aangeven. Voorzitter Bij de Vaate sprak woor den van dank aan het adres van we ger Beije en zijn vrouw voor het be haalde resultaat en de verleende service. Voor de weger heeft het natte najaar ook parten gespeeld en wel in die zin, dat hij tijdens de aardappel en uien-oogst vaak tot heel laat in de weegbrug vertoefde. Terwille van de klantenservice heeft hij zelfs 's nachts menige vrachtwagen met pro- dukt gewogen. Normaal komt een nachtelijke weging alleen voor met een auto kippen. Een dankwoord werd tevens gericht aan hulpweger L. v. d. Bos voor zijn bijdrage tijdens de afwezigheid van weger Beije. Bestuursverkiezing Bij de bestuursverkiezing werden de heren A. Bal en P. van Westen met algemene stemmen herkozen. In de commissie van toezicht werd in de plaats van het aftredende en niet her kiesbare lid, de heer M. Steenpoorte gekozen, de heer F. Klaassen. Secretaris, de heer A. Bal gaf een uiteenzetting van de stautenwijzi- ging waarover de vereniging zich diende uit te spreken. Als Coöpera tieve Vereniging bestaat namelijk de plicht om van gedeeltelijke aanspra kelijkheid over te gaan naar de vorm van beperkte aansprakelijkheid. Het bestuur heeft gemeend, nu men aan verplichte wijziging van de statuten toe is, de totale statuten door te ne men en waar nodig aan te passen aan de huidige omstandigheden. De wij ziging van de statuten werd met alge mene stemmen goedgekeurd. BRUINISSE - Tijdens de recente presentatiemiddag van Scouting Zee land is gebleken dat in Bruinisse on geveer vijftien meisjes in de leeftijd van twaalf tot vijftien jaar be langstelling hebben voor het pad- vindstersspel, wat dus een uitbrei ding zou kunnen betekenen voor de Prinses Margrietgroep die tot op he den alleen bestaat uit een kabouter- groep. Om een en ander te realiseren zijn echter ook enkele ouderen nodig die de begeleiding van een nieuwe groep op zich willen nemen. Scouting Zeeland houdt daai-om op donderdag 21 februari in het clubhuis van de Prinses Margrietgroep bij de tennis baan een informatie-avond voor ou deren die hiervoor belangstelling hebben. Aanvang van de bijeenkomst 20.00 uur. AMSTERDAM - Bijna 500 mensen hebben zaterdagmiddag in Amster dam gedemonstreerd voor het be houd van scheepsreparatiefacilitei- ten in de Amsterdamse haven en daarmee voor het behoud van werk gelegenheid. De demonstranten wa ren voornamelijk personeelsleden van de noodlijdende ADM-werf, waarover de Amsterdamse rechtbank aanstaande dinsdag naar verwach ting het faillissement zal uitspreken. MAASTRICHT - Voor het eerst in de historie van de Maastrichtse car navalsvereniging de Tempelaars heeft een minister-president deelge nomen aan de opening van het jaar lijkse carnaval in het Maastrichtse stadhuis. Premier Lubbers liet zich zaterdagavond uitdossen als lid van het medisch team van het academisch ziekenhuis in opbouw. HILVERSUM - Afgewerkte splijtstoffen uit Nederlandse kern reactoren worden in Amerika al jaren gebruikt voor het maken van kernwa pens. Het materiaal is afkomstig van het ECN in Petten en de TH in Delft. DEN HAAG - De Nederlandse boe ren hebben vorig jaar ondanks het slechte najaarsweer een recordoogst consumptieaardappelen gehaald, na melijk 4,3 miljoen ton. Dat is ongeveer 200.000 ton meer dan het vorige recordjaar, 1982. Vorig jaar werd er op 102.000 hectare con sumptieaardappelen geteeld, in '82 op duizend hectare minder, zodat er ook per hectare sprake is van een ge middeld hogere opbrengst. Dit heet het Nederlands Vooi'lichtingsinsti- tuut voor Aardappelen (NIVAA) vrij dag meegedeeld. Volgens het NIVAA is de jarenlange daling van de aardappelconsumptie in ons land de laatste jaren tot staan gekomen. In 1980 bedroeg de con sumptie gemiddeld 83 kilogram per hoofd van de bevolking. Aan het be gin van deze eeuw was dat nog 130 ki logram. Het instituut schrijft de da ling toe aan de toegenomen welvaart en een lagere behoefte aan arbeidsca- lorieën. DEN BOSCH - Noord-Brabant gaat het toerisme in deze provincie met twee ton per jaar stimuleren. Het geld is bedoeld voor de provin ciale VVV. Provinciale Staten gingen vrijdagmorgen akkoord met een voorstel van het college van GS. Kritiek was er wel op het geschei den behandelen yan dit voorstel en het onlangs gepresenteerde toe ristisch recreatief ontwikkelingsplan voor Noord-Brabant. Ook gedepu teerde A. Brugman betreurde dit maar het is volgens hem „zonde om met de subsidie voor de VVV een jaar te wachten". Het toeristisch recreatief ontwikkelingsplan wordt pas eind dit jaar behandeld. Voor de PSP- fractie in de Provinciale Staten was dit reden om tegen de subsidie te stemmen. „Het college van GS is op nieuw bezig om op eigen houtje te be sturen en daar zijn wij tegen", aldus fractievoorzitter Sweep. Advertentie voor zakelijk en privé drukwerk smidsweg noordwelle tel.:01116-2459 OOSTERLAND - De afdeling Duiveland van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs organiseerde, in samenwerking met de leerkrachten, een voorlich tingsavond voor de ouders over de nieuwe basisschool. De avond vond plaats in het gebouw van de openbare lagere school. Voorzitter, de heer J. Machielse, opende de avond met een welkomstwoord en gaf een uiteenzetting over het doel hiervan. Als basis van de voorlichtings avond werd de film „Daar komt de basisschool" gedraaid door de heer P. T. Bolkenbaas. Naar aanleiding van deze film werd in groepen ge sproken over dit onderwerp. Het was zeker merkbaar dat de basisschool leeft onder de ouders, getuige de drukke discussies. Na deze groepsge wijze behandeling vond een behan deling van de vragen plaats. Te mooi beeld Men kwam tot de conclusie dat de film een té mooi beeld gaf en dat de praktijk anders zal zijn. Want, wat is de praktijk, vooral in de toekomst? Té grote klassen, om dat er bezuinigd moet worden op het personeel. Het tegendeel is echter wenselijk, omdat er meer in groepen en individueel gewerkt gaat worden. Voor de leerkrachten komt er ook meer administratief werk. De film bleek nog te weinig theoretische in formatie over de nieuwe wet te ge ven. Men weet nog steeds niet waar men aan toe is. Een voorbeeld hiervan is de vraag, met hoeveel leerkrachten in de toekomst gewerkt kan gaan wor den. Zodra er meer zekerheid in het kader van de Wet op het basisonder wijs is verkregen zullen de ouders na der geïnformeerd worden. üp deze basisschool wordt al wel gewerkt aan het schoolwerkplan voor de kinderen van 4 tot 8 jaar. Dit plan bevat de werkmethode en de leerstof, waarmee men in de nieuwe basis school zal gaan werken. De conclusie van de voorlichtingsavond was, dat het als zinvol werd ervaren om samen over de nieuwe basisschool te denken en te praten. Voorzitter Machielse be dankte dan ook een ieder voor de op komst en inbreng. HAAMSTEDE - In aanwezigheid van slechts veertien leden, waarvan enkelen met hun dames, vergaderde vrijdagavond in hotel Bom de Ver. van Oud leerlingen „Pomona". Voorzitter J. C. de Feiter verwelkomde mede de voorzit ter van de Proeftuin Jac. Steur en merkte op dat, gezien de opkomst en de ver anderingen in veel boomgaarden, er ook grote wijzigingen zijn ontstaan in de aard der vergaderingen. Over 1984 gezien noemde spreker de fruitopbrengsten redelijk en van de recreatie pikten zeer velen een graantje mee. N.a.v. de notu len deelde de „Pomona" afgevaardige voor het VOP (Verblijfs Ontwikkelings Plan) mede dat de projectgroepen een advies aan de gemeente uitbrengen, doch uiteindelijk heeft dit college toch het laatste woord. Dambruin vroeg wel aan de voorzitter De Feiter (tevens wethouder) een goed woordje te doen voor de mensen van de boerderijen en „fruitgaarden". De Feiter antwoordde dat eerst de enquête-formulieren doorgenomen moeten worden, maar dat de structuur schets een obstakel is. Secretai"is J. Dalebout zei in zijn jaarverslag dat 1984 een meerop brengst van 7% appels en 5% peren te zien gaf in vergelijking met 1983. Fa natiek was het optreden van de peren- bladvlo. Penningmeester N. Dambruin's fi nancieel beheer werd goedgekeurd na advies van de kascommissie bij mon de van A. Kenters. Ook de kas van het Corso-comité, toegelicht door pen ningmeester J. Jonker kreeg geen be zwaren. In het bestuur werden N. A. Dambruin en C. J. Boot herkozen. Uit voerig werd de driedaagse reis bespro ken. Op 11, 12 en 13 juni wordt deze ge maakt naar Zuid-Limburg en omgeving. N. Dambruin en J. Dale bout zullen deze reis, waarvoor zich reeds twee-en-twintig dames en heren opgaven, verder voorbereiden. Op 17 juni a.s. bestaat „Pomona" 50 jaar en dit zal gevierd worden in Sportcen trum Krayestein. Na de pauze vertoonde Ir. M. J. Pad mos een serie dia's over de Westhoek en het fruitcorso uit de collectie van wijlen J. P. C. Boot. Een serie waar ie dereen enthousiast over was en waar mee de voorzitter na afloop Padmos ten zeerste bedankte en hem adviseer de hier zeer zuinig op te zijn, vanwege de onschatbare waarde. Het was al heel laat toen de voorzitter deze ver gadering besloot. BURGH-HAAMSTEDE - Een strao zonder paarden is haast niet denk baar, maar 1985 gaat als zodanig de geschiedenis in. De weersomstandig heden deden de paarden in de warme stal blijven, maar het ijverige comité „Vrienden van de Strao, had toch nog een alternatief binnengebeuren op poten gezet in de vorm van een optre den van de Koninklijke Muziekver eniging Witte van Haemstede in ho tel Bom. Het weer was nog zodanig dat de muziek met de drumband voorop een. kleine mars door het dorp maakte en er daarna lustig op los blies in het warme hotel Bom. De voorzitter van het comité, Leo de Feiter, sprak een welkomstwoord en verleende zijn va der als loco-burgemeester het woord. Deze deelde mede dat de burgemees-: ter en de andere wethouder met va kantie waren en dat de secretaris we gens omstandigheden had afgezegd. De „loco" zei akkoord te gaan met de zienswijze van het comité om de- paarden binnen te houden, omdat de opgaven voor mens en dier te moei lijk waren, vooral in de besneeuwde duinen. Hij prees verder de werk wijze van het comité om dit folklo ristisch feest elk jar weer luister bij te zetten en wenste het veel succes toe. Ook dankte hij de muziekvereni ging voor hun medewerking en bood het enkele consumpties aan. Aan de ruiters en amazones reikte hij de ge bruikelijke stréo-rozettes uit. Initiatief r«11 (Ie Culturele Stichting De Rootle Lelie BROUWERSHAVEN - „Sefardiem, de stenen spreken" is de titel van het boek waarvan vorig jaar een eerste exemplaar werd aangeboden aan burge meester C. Slabbekoorn door de in Zonnemaire wonende auteur Piet Huis man. Donderdag 21 februari kunnen alle belangstellenden kennis nemen van de in het boek beschreven geschiedenis van de uittocht van de Sefardische jo den die in de vijftiende eeuw uit angst voor de Spaanse inquisitie uit Spanje wegtrokken. Op initiatief van do Culturele Stichting Do Roodc Lelie houdt Piet Huisman op deze avond in het Ton- nenmagazijn te Brouwershaven oen lezing over dit onderwerp, die hij na der zal toelichten door middel van dia's. Piet Huisman, die pas na zijn pensionering is gaan schrijven, werd tot het maken van zijn boek geïnspi reerd toen hij zich ging verdiepen in de grafopschriften van Amerikaanse joden waarmee hij via zijn werk toe valligerwijze werd geconfronteerd. Na een uitgebreide studie kwam hij achter een weinig bekend zijnd stuk geschiedenis van een bevolkings groep, de joden, die in de wereldge schiedenis een belangrijke culturele en sociale rol heeft vervuld. Hij te kende deze op in zijn boek dat hij donderdagavond zal bespreken voor iedereen die belangstelling heeft, in de kleine zaal van het Tonncnmaga- zijn. Aanvang 20.00 uur. 72 De schimmel stond roerloos, maar het was of hij zo naar beneden zou springen met dat meisje en dat getrokken zwaard. Langzaam, dralend, trokken de schutters af. Maar de vrouwen ble ven. Welmoet wist genoeg. Ze groette hen met de degen en stak die weer in de schede terug. Dan liet ze het paard keren en ging naar huis tei-ug, waar een tevreden, maar ook een ietwat ge drukte stemming heerste om al wat nog te gebeui-en stond. Want het bevel hield ook nog de woorden in: 'Zal aan den lijve gestraft worden Wie? Dat vroeg de vroedschap zich ook die middag af toen alle heren in het raadhuis bijeenzaten. Dit moest schielijk worden aangezegd. Maar geen van hen durfde naar Hoorn, om de grote bedreigingen van de Staten, en daarom wilden ze de zaak daar ook liever niet gaan aanbrengen van wege de straf. Want dc Heren zouden met wat gebeurd was beslist geen ge noegen nemen. Toen werd na lang beraad besloten dat ze steunend op hun bereidwillig heid om te vertrekken, toch in Hoorn dienden te verschijnen. Zo zouden dan dc hoplieden erheen gaan. uitge zonderd Theunis Simonszoon, die niet van huis koin gaan omdat zijn vrouw door de hevige opwinding van de laatste uren onwel was geworden. Darom werd voorgesteld in zijn plaats zijn luitenant, Willem Aagtes, tc zonden, die zelf hierom had ver zocht. Burgemeester IJsbrand Pic- terz zou hen naar het Statenhuis ver gezellen, want daar moest de zaak berecht worden. Tnon hij dit 's avonds na afloop van de vergadering aan Geertrui vertel- door J. VISSER-ROOSENDAAL de, zei ze: „Zou het niet dienstig zijn als Welmoet ook meeging? Zij weet beter dan iemand van jullie allen hoe dit oproer zich heeft ontwikkeld." „Geen sprake van," bromde IJs brand. „Ik heb vandaag van het vrouwvolk al narigheid genoeg on dervonden. En nu zou ik er nog een meenemen ook? Geen denken aan." Maar Geertrui hield aan. Rustig en bedaard sprak ze erover door. IJs brand gaf zich echter niet gewonnen. „Die vrouwen," mopperde hij. „Neem nu Aagt, die had ik altijd voor een goede, verstandige vrouw beke ken. Een die haar zaakjes weet en ze aankan. Wat heeft ze door haar vlijt en haar zuinigheid al niet bereikt sinds haar man dood is, en dat on danks alle tegenslagen die haar gere geld treffen." „Ik heb nooit begrepen waarom je niet met Aagt bent getrouwd in plaats van met mij." ontviel Geertrui bij deze lofrede. „Hoe kom je daarbij9" vroeg haar man verbouwereerd. Geertrui lachte fijntjes. „Wel, door je eigen woorden. In jouw ogen is er geen betere vrouw dan zij. En geen betere zoon dan Wil lem. En dat terwijl je toch. als ik het wel heb, zelf ook een vrouw en zoon hebt. En zelfs nog een dochter ook," zei ze effen. „Maar zo bedoel ik dat niet." voer IJsbrand heftig uit. Geertrui legde snel haar hand op de zijne. „Ik plaagde je maar even," zei ze mild. „Het is immtïrx goed met ons." Hij streelde dc zachte, kleine hand. „Meer dan goed." Ze zagen elkaar aan en hun glim lach was als oen kus. „Waar spraken we ook over?" vroeg ze dan. „Over Aagtbuur." „O ja. Ik begrijp maar niet hoe zij aan deze opstand kon meedoen. Ik had van haar een verstandiger oor deel verwacht." „Ik denk juist dat dit haar hiertoe dreef." „Stem jij cr soms ook mee in?" „Ik doe niets ter zake," weerde Geex-trui af. „Aagt is ter tafel ge bracht." „Wat heeft die er nu mee bereikt? Willem vaart evengoed weg. Hij wil en zal met de schutters mee. En ik dacht nog wel dat hij graag hier zou blijven." „Waarom juist hij." „Om Welmoet natuurlijk. Hoe lang loopt hij haar nu al niet achterna9 Maanden en maanden." „Maar Welmoet houdt immers niet van hem." „Och kom." „Heus waar. Hij scheelt haar niet. En met Aagt zou ze het ook niet rooi en." „Dat zal allemaal op den duur wel wennen." „Denk je dat? En ik zeg je zo iets went nooit. En al zou het zo zijn, man. onze Welmoet is niet opgevoed voor een leven als Willem gewend is, en Aagt haar zou laten lijden." „Maar ik ben er ook nog. Ik zou het Aagt wel anders doen inzien. Ik kan best met haar overweg." Geert rui schudde het hoofd. „Dat weet ik wel. Maar het gaat niet enkel om Aagt en om Willem zelf. Al zou het op den duur gewen nen, cr is toch nog meer nodig om ge lukkig tc zijn." (wordt vervolgd) Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man le Zierikzee. Dlrektie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11. Zierikzee; postbus 1. 4300 AA Zierikzee; telefoon; 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging na 18.30 uur 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719. 01110-4669. 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 1 38,70; per jaar I 147,80; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6.04 Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% BTW.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 3