ELLEMEET HEEFT GEEN DORPSCAFÉ MEER Terwijl de schepen wachtten Burgemeester Aardenburg neemt ontslag De Van der Haves stopten ermee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 15 februari 1985 Nr. 23678 9 AARDENBURG - De burgemees ter van de Zeeuwsvlaamde gemeente Aardenburg drs. W. L. A. Lockefeer heeft donderdag zijn schriftelijk ont slag aangeboden aan de koningin. Het ontslag zou per 15 maart moeten ingaan. Drs. Lockefeer is 56 jaar en 12 jaar burgemeester van Aarden burg. De laatste jaren is in Aardenburg een bijzonder moeilijke en vervelen de politieke situatie ontstaan door onderlinge onenigheid in de raad en het college van b. en w. In zijn ont slagbrief aan de koningin schrijft drs. Lockefeer dat hij het niet langer verantwoord vindt voor zichzelf en zijn gezin om object te zijn en te blij ven van stelselmatige en opzettelijke pogingen om mij in opspraak te bren gen". In een mondelinge toelichting spreekt Lockefeer zelf over een geestelijke lynchpartij, een ongelijke strijd die niet meer vol te houden was. De officiële ambtstermijn van bur gemeester Lockefeer loopt af op 16 maart. De minister van Binnenland se Zaken had nog beslissing genomen over zijn herbenoeming. Met het vertrek van Lockefeer zijn de problemen in Aardenburg overi gens nog niet opgelost. Een deel van de Aardenburgse raad wil nu het hoofd van CDA-wethouder R. van de Wijnckel. Ze heeft om een extra raadsvergadering gevraagd, waarin de vertrouwenskwestie ten aanzien van de wethouder zal worden gesteld. Het is nog niet bekend wanneer deze vergadering zal plaatsvinden. 71 Onder het rijden vertelde Lijntjes vader dat zijn dochter dat had aange richt, en dat er van West woud tot Enkhuizen geen schutter vertrekken kon. De vrouwen gaven ze eenvoudig geen kans om te gaan. ,,Bij ons is het weinig beter," zei IJsbrand somber en besprak toen het gebeurde in Venhuizen. ,,Waar moet dat heen," zuchtte hij. „Maar ik begrijp niet hoe jouw doch ter hieraan mee kon doen." „Eraan meedoen? Ze heeft dit hele vuur aangestookt!" zei de vader met bitterheid in zijn stem. „Ik heb alles gedaan wat ik kon om het tegen te gaan, maar het is niet te sussen." „Wat zal onze Pieter hiervan zeg gen," bromde IJsbrand. „Het zal hem wel slecht aanstaan. En kwalijk kan ik het hem niet ne men." „Nee. Ik evenmin." IJsbrand keek zijn zwager eens van terzijde aan. „Pieter is nogal nauwnemend van aard ook." Ze reden nog een poosje tot dicht bij de woning van de burgemeester, en dan zei IJsbrand: „Zeg, is het niet beter dat we onze afspraak over die twee voorlopig als niet gedaan be schouwen? Dan kunnen we wel zien hoe het afloopt met ze. En hoe Pieter dit opvat." De ander zweeg even en gaf dan weifelend toe. Bij het huis aangekomen wilde IJs brand ditmaal niet mee naar binnen. Er was nog zoveel beroerte in de dor- door J. VISSER-ROOSENDAAL pen. Hij kwam weieens als het rusti ger was. Tevreden ging hij verder. Dit was een mooie samenloop geweest. Een goed idee van hem, om hier eens te kijken hoe de zaken stonden. Het had vast zo moeten zijn. Als Pieter nu bij leven en welzijn binnenkort thuis kwam, kon hij rustig naar zijn Brechtje vrijen. Maar eer het zover was IJsbrand zuchtte vermoeid. Gisteravond was alles door de vroedschap nog zo goed mogelijk ge regeld. En nu lag alles in het honderd door die vrouwen. Wat zou de verga dering van vanmiddag brengen? Hij had er een zwaar hoofd in. Zodra haar man van huis was, zond Geertrui om Welmoet en liet alvast de andere schimmel uit de weide halen en gereedmaken om als rijpaard te dienen. Want Welmoet moest weer naar Leek. Ze moest en zou weten hoe het daar gelopen was. Weer reed Welmoet dus te paard de dijk over. De ongelijke zwakke dijk, die heel dit lage land beschermen moest en die zo dijkwijls faalde Er was regen in aantocht, bedacht ze, want al scheen de zon nog aan een onbewolkte hemel en al was er vrij wel geen wind, ze rook duidelijk de scherpe geur van de kruiden die in de zilte aarde groeiden, en grote bruine slakken kropen overal rond. De witte bloemen van de druipplanten en de zeeasters bloeiden open in het licht en dc stekeldistels prijkten uitda gend. Mooi was zo'n morgenrit. Als het maar een ander doel had. Ze her dacht het juist doorleefde en voelde haar bloed jagen. Zc huiverde van emotie. Zou het in Leek ook zo zijn gegaan? Ze dreef de schimmel tot groter spoed en toen ze tenslotte weer de schepen zag, die als mooie vogels op het zacht bewegende water dienden, bonsde haar hart tot in de keel. Ze la gen daar zo rustig, zo zelfbewust te wachten Ze reed tot de kluft en liet het paar daar stilstaan, want beneden zich, aan de voet van de dijk, zag ze een adembenemend schouwspel. Een dubbele rij gewapende vrouwen hield een vrij grote groep schutters in be dwang, die naar de sloepen wilde gaan om naar de schepen te komen. Tbt dusverre hadden de vrouwen blijkbaar succes, want ze dreigden doodgewoon dat ze ieder die een voet op de schepen wilde zetten, zouden doodslaan en zwaaiden met al wat bij hen als wapen dienst deed. Het scheen een heel ongemakkelijk stel te zijn, want de mannen bleven waar ze waren en verzetten geen voet. Nu sloeg een van hen de ogen op en zag haar, zittend op do schimmel en gewapend met Pieters mooie degen. „Wat moet die daari" riep hij. Ze trok het staal en liet het in het zonlicht blikkeren. „Ik kom zeggen dat noch uit Ven huizen noch uit de Streek één man op dc schepen komt," riep ze terug ..En als de vrouwen hier het niet af kun nen met jullie, wil ik ze nog wel hel pen ook." (wordt vervolgd) ELLEMEET - Uit de gelagkamer is de bar verdwenen. Het buffet staat er nog. Tafels en stoelen, van die echte cafémeubels, zijn ook weg. Midden in de zaak prijkt nog het biljart, waar van de bewerkte poten onder het af dekzeil uitsteken. Aan de wanden reclameplaten, getekende, van ja ren her. Het hele café ademt nog de 1948-sfeer; on danks de felgekleurde lichtbakken met teksten voor hedendaagse sigarettenmerken, ondanks de diep- vrieskist voor ijsverkoop in de hoek. Bij de verwarming voor het raam aan het pleintje staat nu een luie stoel en een eethoek met pluche ta felkleed. Op de plaats waar voordien klanten in keu rige carré's gezeten op het lieflijke pleintje met tra- vaille van Ellemeet keken. Nu ingenomen door Jaap van der Have en zijn echtgenote Adrie van der Have- Speelman. Ze zitten daar rustig ontspannen, zonder beslommeringen aan het hoofd. Klanten komen niet meer binnen. De zaak is sinds het begin van het jaar gesloten. Ellemeet heeft geen echt dorpscafeetje meer. De Van der Haves zelf zijn er niet rouwig om. Zevenentwintig jaar lang waren ze zeven dagen per week in de weer, hoewel ze toegeven dat ze de laatste jaren voornamelijk op de zomergasten dreven. Wel maakten de dorpelingen zelf gebruik van de slijterij, zoals gebruikelijk de neven bezigheid van een café houder in een dorp. Ook daar zijn ze mee gestopt. Juist die zomerse drukte maakte duidelijk, dat het allemaal wat veel ging worden. Het seizoen werd bo vendien steeds langer. „Avond aan avond tot twee uur open werd te zwaar", zegt Adrie. „Als je dat in het hoogseizoen zeven weken achter elkaar doet, wordt het moeilijk. Dan word je chagrijnig", vult haar echtgenoot aan. Dat zijn ze nu bepaald niet. Ze genieten van de rust. Maakten van de ruime gelagkamer hun huiskamer en nemen de tijd om de inrichting enigszins aan te passen. Ze werken daar op het gemak naar toe. Maar ze willen het wel een beetje houden zoals het nu is. Met de oude reclames aan de muur. hier en daar nog wat schilderijtjes erbij. En oude dienbladen bij voorbeeld, want Jaap en Adrie zijn aan die dingen ge hecht. In stijl houden Adrie: „We willen het graag in stijl houden. Als ik wilde, zou ik alles zó kwijt zijn geweest. Toen we slo ten, in januari, kwamen ze al meteen om ouwe stoe len en zo. De mensen zijn er tuk op." Dat laatste was al te merken, toen het cafeetje nog open was. Bordjes buiten aan de gevel werden „keurig" afgeschroefd en vlaggen waren ook vaak het doelwit van verzamel woede. Die gevel is nu bewust van alle reclames ontdaan. Op de houder van de vlaggestok en wat lege schroef- gaten na herinnert niets meer aan het voormalige ca fé. In de gelagkamer, als vervanging van het tevoren in gebruik zijnde kleine huiskamertje, kan Adrie nu ook borduren en haken, wat ze te moeilijk vond om tussen het werk door te doen. Toen breidde ze vaak, dat was simpeler om weer op te pakken. Ook Jaap heeft geen moeite met zijn vrije tijd. Hij maakt eens een biljartje of een ommetje. En ze gaan samen veel fietsen, want autorijden hebben ze nooit gedaan. „Fietsen doen we graag", zegt Adrie, terwijl ze dan meteen onderweg wat boodschappen doen. ,'t Maakt niet uit waar, gewoon waar ze op dat moment terecht komen. In Zierikzee of een ander dorp. Vakantie hoeft niet Heel veel vakantiegangers hebben ze ontvangen, vooral Duitsers met een vast stekkie in Ellemeet. Gaan ze nu zelf? Van twee kanten wordt zeer beslist nee geschud. Daar geven ze totaal niets om. „Ieder najaar gaan we een daagje naar Goes of Middelburg", zegt Jaap, en dat vinden we genoeg". „We zijn eens uitgenodigd door een Duitser", vult Adrie aan, „Z'n zóón zou ons halen met de auto, maar we voelden er niets voor". Tevreden mensen dus, die rustig in hun cafeetje blijven wonen, dat vader Van der Have daar in 1926 overnam van De Roo. Hij kwam ervoor uit Renesse, toen Jaap nog een kleuter was. Vader was zelfstandig metselaar en nam het café erbij om wat meer brood op de plank te hebben. Metselaar In 1957 nam Jaap het café over. Hij was net als zijn vader tevens zelfstandig metselaar. Hier en daar wat karweitjes-doen, waarmee hij stopte toen hij zestig werd, drie jaar geleden. Nu zijn ze dus beiden met pensioen. Behalve de slij terij niet zo merkbaar voor de dorpelingen, want die hebben hun dorpshuis toch nog. Maar zaterdag 2 maart wordt daardoor toch wel een beetje anders. Dan is het straofeest en-dat werd altijd gehouden van Van der Have uit. Nu is het bin- nengebeuren in het Dorpshuis, hoewel de keuring toch nog op het oude pleintje gebeurt. Dus enig ver tier is er dan nog wel voor de deur. Maar geen twee honderd mensen meer binnen van Van der Have, zo als bij het slechte weer van verleden jaar, toen alle oude stoelen moesten worden aangesleept. Zaterdag-16 februari Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven. 15.30 uur De groene ruimte. Serie documentaire over de natuur. Dit maal wordt de Nederlander als land- veroveraar afgeschilderd. 15.55 uur Webster. Men vraagt zich af of wat Webster doet, thuis wel goed bevonden wordt, zoals bijvoorbeeld Amerikaans voetbal, waarop hij zijn zinnen gezet heeft. 16.20 uur Bij Koos. Praatshow, gepre senteerd door Koos Postema. 17.30 uur Nieuws. 17.40 uur Bij Koos. Vervolg. 18.05 uur De smurfen. Het blijkt een dubieuze zaak of Gargamel Valen- tijndag gaat vieren. 19.00 uur Je ziet maar. Jongerenma gazine met allerhande informatie en popmuziek. 19.25 uur Zeg 'ns AAA. Men vraagt zich af of het verschil uitmaakt of een vrouw door een mannelijke arts of een man door een vrouwelijke arts geholpen wordt. Dit alles naar aan leiding van Koos' buikpijn. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur De sterrenshow. Vanuit een circustent in Meppel presenteert Wil lem Ruis deze show, waarvan de ba ten van de spelloterij bestemd zijn voor de Stichting Humanitas. 21.50 uur Pisa. 22.05 uur Achter het nieuws. Actuali teitenrubriek. 22.35 uur Voetbal '80. Kort geva rieerd voetbaljournaal. 22.45 uur Sonja op zaterdag. 23.50 uur Journaal. vooraanstaande personen op de hak genomen. 20.35 uur Nieuws. 20.55 uur Stroman en trawanten. Het tweede deel van de theatershow van Freek de Jonge, bijgestaan door het Willem Breuker Kollektief. 22.40 uur Het pnderhoud. Een voor aanstaande Nederlander wordt met vragen „bevuurd" door Wim Kayzer. 23.20 uur Journaal. 23.25 uur Nieuws voor doven. Nederland 2 12.00 uur Het Capitool. Discussiepro gramma. 13.00 uur Studio sport. Een reportage van de W.K. hardrijden op de schaats voor mannen in Hamar. 17,15 uur Studio sport. 18.25 uur Nieuws voor doven. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Sprekershoek. 19.00 uur Studio sport. 19.55 uur Lotto. 20.00 uur Nieuws. 20.10 uur Panoramiek. Nieuws van het internationale politieke front. 20.45 uur Voor niks gaat de zon op. Naar aanleiding van de deze maand gedistribueerde aangiftebiljetten voor inkomstenbelasting wordt in de ze aflevering aandacht besteed aan doel en werkwijze van de belastin gen. bergschuur. Aafke wordt spelend aangetroffen in het atelier van haar vader. 15.50 uur Spelfilm. Door leerlingen van diverse scholen wordt gestreden om de Spelfilm-trofee. 16.20 uur Kinderbios 16.50 uur Avro's Sportpanorama 17.30 uur Nieuws 17.45 uur Toppop. Hits uit de Natio nale Hitparade worden gepresen teerd door Ad Visser. 19.00 uur Minibios 19.10 uur Televizier Magazine. Nieuws uit de wereld van vandaag en morgen. 20.00 uur Journaal 20.28 uur In de hoofdrol. Programma, gepresenteerd door Mies Bouwman, waarin een min of meer bekende Ne derlander in de belangstelling staat en bezoek krijgt van diverse beken den die een belangrijke rol in zijn of haar leven gespeeld hebben. 21.30 uur Weduwen. Engelse thriller serie. Tijdens een overval komen drie misdadigers om het leven. Hun wedu wen zitten nu met de gebakken pe ren. Hoe hun leven voort te zetten. 23.10 uur Karei van de Graaf. Praat show. 23.55 uur Journaal Nederland 2 13.00 en 18,15 uur Nieuws voor doven Nederland 2 13.00 en 18,15 uur Nieuws voor doven. 14.00 uur Studio sport. W.K. hardrij den op de schaats voor mannen in Ha- mar. 18.20 uur Paspoort. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 19.00 uur Nieuws. 19.10 uur Showbizzquiz. Spelpro- gramma gepresenteerd door Ron Brandsteden 20.30 uur Dolly Dots on Barbados. Men kan bekijken hoe de Dolly Dots zich vermaakt hebben op het paradij selijke tropische eiland Barbados. 21.00 uur Hotel. Men vindt allerlei vondsten van verschillende aard en een jongeman moet een zogeheten mannelijkheidsproef afleggen. 21.50 uur Kieskeurig. Consumenten rubriek. 22.30 uur Journaal. 22.45 uur Studio sport. 23.15 uur Simonskoop. 23.45 uur Formule 1 in concert. Zondag 17 februari Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven. 10.00 uur Eucharistieviering. 16.30 uur Het huishouden van Jan Steen. Meneer Steen wordt allerlei vragen gesteld over wat hij zoal uit voert. 17.30 uur Nieuws. 19.00 uur Nieuws. 19.05 uur Towser. Zweedse kinderse rie. 19.10 uur Achterwerk in de kast. 19.25 uur The tube. Popprogramma. 20.10 uur Spitting image. In de ge daanten van poppen worden allerlei Zaterdag 16 februari, 23.15 uur, Ned. 2: ,,Simonskoop,'. Beelden van de Ne derlandse speelfilm ,,De prooi". Een scène uit het begin van de film met hoofdrolspeelster Maayke Bouten. 21.40 uur De Arabieren. In deze derde aflevering ziet men hoe de Arabieren door de tijden heen blootgestaan heb ben aan invloeden van buiten hun di recte leefwereld. Zo wordt ook de Pa lestijnse kwestie onder de loep genomen. 22.30 uur Journaal. 22.35 uur Nieuws voor doven. Maandag 18 februari Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 15.30 uur Honderd beroemde schilde rijen. „Een Romeins landschap" van de hand van Annibale Carracci wordt nader belicht als een van de honderd schilderijen ontstaan in Italië. 15.40 uur Dag huis, dag tuin, dag op- 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Kwartslag. Een terugblik op de „Dikke-vrouwendag" die vorig jaar in Amsterdam gehouden werd en waar problemen en mode van en voor vrouwen het onderwerp waren. 19.25 uur Hints 20.00 uur Eine nacht in Venedig. Een operette van Johan Strauss. 21.35 uur Uit de grond van mijn hart. Maartje van Wegen tracht ouders en kinderen weer uit te dagen hun zegje te doen over geloven. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Nieuws voor doven Adrie en Joop van der Have. gezeten op de plaats waar eens de barstond. Het buffet prijkt nog op de achter grond.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 9