Opgeruimd staat netjes En de glasbak werkt zeven dagen in de week. Vogels in diepvriezer vragen nadere bestudering diensten PvdA verwacht grote verkiezingsoverwinning DEURLOOBM Glas, hup in de glasbak installatiebedrijf Komend weekeinde drukke wegen 2 Kantonrechter wil verbalisanten als getuigen oproepen ZIERIKZEE - Kantonrechter W. F. van Solinge zag ze tijdens de zitting, donderdag, wel een beetje vliegen. Had H. B. uit Dreischor nu wel of niet tegen de veldpoli tie gezegd dat enkele vogels in zijn diepvries niet in het register stonden vermeld. Het proces-verbaal getuigt van wel, maar B. ontkende dat. Nadat ook de raadsman van B., mr. V. Holthuizen, niet veel klaarheid in de zaak had kunnen brengen, besloot Van Solinge de zaak aan te houden en de drie verbalisanten op een volgende zitting als getuigen op te roepen. In het tijdvak 1983 tot en met maart 1984 zou kantonnier A. M. B. uit Zon- nemaire vele vogels, die hij langs de wegen had gevonden, vervoerd heb ben en ze naar B. hebben gebracht. Volgens de wet mag de kantonnier de vogels niet eens aanraken, laat staan vervoeren. B. zou de vogels hebben geaccepteerd, maar zou ze niet heb ben ingeschreven. De kantonnier vertelde voor het gerecht dat hij op 12 mei 1980 de laat ste vogel aan B. had gegeven en daar na beslist niet meer. „Ik weet wel dat ik ze niet mag oppakken, maar dat doe ik in opdracht van mijn baas. De dode vogels langs de kant van de weg of op de weg moet ik verwijderen ter bescherming van het verkeer." Op 14 maart 1984 kreeg B. bezoek van de veldpolitie. Met drie man sterk kwamen zij een kijkje nemen in de diepvriezer van B. waarin de dode vogels werden bewaard. De vogels waren eigendom van B. en volgens hem stonden ze wel degelijk in het re gister vermeld. „Ik had niets te ver bergen, die man mocht gerust in mijn diepvriezer kijken." B. zou tegen de veldpolitie hebben gezegd dat deze vogels niet in het register waren ver meld, maar tijdens de zitting ontken de B. dat. Zijn raadsman: ,,B. is zelf vogelcontroleur geweest en is dus goed op de hoogte van wat wel en niet mag. Hij gaat volgens de wet te werk." Wat B. ten laste werd gelegd, het aanpakken van vogels zonder C- Vervolg van pagina 1 de P.v.d.A.-stemmers het zeker wist, ofwel de helft van die 40%. Als dat zo is, zitten we weer op het oude peil: er is dus nog veel te doen, en gewoon af wachten tot die grote overwinning een feit is, kan fataal zijn", aldus Van Dam. Verder wees hij er op, dat tegen die tijd dat de verkiezingen naderen, het kabinet Lubbers „nog wel een paar leuke dingen in de zak heeft, als een belastingverlaging". 19e eeuws beleid Wel zei Van Dam, dat het kabinet Lubbers er op dit moment alles aan doet om de P.v.d.A. aan een grote stembusoverwinning te helpen en zichzelf uit de markt te prijzen. Als voorbeelden noemde hij het „negen tiende eeuwse beleid" van minister Brinkman met onder meer zijn opvat tingen over het gezin als hoeksteen van de samenleving. Minister Ruding kwam er ook al niet te best af bij Van Dam: een minister die gespeciali seerd is in het kwetsen van werklo zen, en over Van Aardenne sprak hij al. Reden genoeg vond de populaire parlementariër, om op te merken dat „ze" het ons gemakkelijk maken. Schuld van bezuinigingen Vervolgens tilde Van Dam een paar „krenten" uit de afgelopen rege ringsperiode van CDA. cn V.V.D.. een acht jaar durende coalitie, waar niets van deugt volgens de oppositie partij. Het is een vreemde zaak vond Van Dam, dat het kabinet Den Uil dat hieraan voorafging, nog steeds de schuld krijgt van dc hedendaagse be zuinigingen en groeiende werkloos heidcijfers. Met cijfers trachtte hij dit te weerleggen: toen in '77 Den Uil het roer uit handen moest geven bedroeg het financieringstekort van de rege- vergunning en het niet in orde zijn van zijn register, kon donderdag niet worden bewezen en Van Solinge besloot de zaak aan te houden. Wel werd uitspraak gedaan over het tegen de kantonnier ten laste gelegde. Officier van Justitie, mr. J. van Mari on, eiste» vrijspraak, omdat volgens hem de aanklacht niet was bewezen en Van Solinge vonniste conform. Te hoge snelheid H. S. reed op 22 maart van het vori ge jaar met een snelheid van 140 km per uur over de Zeelandbrug in plaats van de maximaal toegestane snel heid, 70 km. Van Marion vond het on verantwoord om met een dergelijke snelheid over de brug te rijden, om dat de automobilist naar zijn mening dan niet meer tijdig genoeg op de ge beurtenissen in het verkeer kan let ten. Hij eiste 280,— of zes dagen ver vangende hechtenis. Van Solinge vonniste conform. R. S. uit Burgh-Haamstede moest voor twee verkeersovertredingen voor de kantonrechter verschijnen. Op 23 maart 1984 reed S. in zijn auto over de Rijksweg 18 in de gemeente Duiveland op weg naar zijn werk in Middelharnis. S. was te laat van huis weggegaan en had haast. Hij schatte donderdag dat hij 140 km per uur had gereden en niet 155. Die overtreding werd om half acht 's ochtends door de politie geconstateerd. Om 07.45 uur zou S. volgens de politie geen rich- ring 3%, nu is dat 8%. In geld uitge drukt is dat respectievelijk 58,— en 200 miljard. Toen bedroeg het aantal werklozen 270.000 en nu al 850.000 als de 57-jarigen die niet meer hoeven t.e solliciteren ook worden meegere kend. Vandaar die enorme bezuinigingen en stijgende criminaliteit hield hij staande, en wat dat laatste betreft is het aantal inbraken en berovingen e.d. in de ,,Na-Uilse" periode meer dan verdubbeld. „Dat heeft alles te maken met het huidige regeringsbe leid. Als je de inkomens van de echte minima verlaagt met 8% en van de gewone minima met 10%, terwijl de hogere inkomens ongemoeid worden gelaten en er soms zelf nog op voor uit gaan, vraag je om moeilijkheden in de criminele sfeer. Kr is al jaren een groeiende ongelijkheid, uitgere kend in de diepste crisis van na de oorlog". Het grote leger werklozen, bij standstrekkers en w.a.o.-ers heeft vol gens Van Dam maar één mogelijk heid om daar wat aan te doen: P.v.d.A. stemmen met de volgende verkiezingen. Wel was Van Dam zo eerlijk om daaraan toe te voegen, dat ook dan geen wonderen mogen wor den verwacht: de P.v.d.A. kan slechts voorzichtig ombuigen, mits het dc grootste partij wordt. „Maar laat u niet in dc war brengen door mooie be loften van C.D.A. en V.V.D.!", zo waar schuwde hij, „wedden dat die ko men!" Werkloosheid „Als de P.v.d.A. in dc regering komt. is echt niet op slag alle ellende voorbij. We beloven echt geen koeien met gouden horens. Wij beloven u, dat we wat gaan doen aan de desas treuze werkloosheid, in de vorm van arbeidstijdverkorting: de enige ma nier om dc beschikbare arbeid eerlijk te verdelen". Van Dam rekende vervolgens voor. ting hebben aangegeven bij een in haalmanoeuvre en één minuut later werd hij opnieuw aangehouden. Ook toen was de snelheid te hoog: 145 km per uur. De officier eiste voor de eer ste maal 220,— of vijf dagen en voor de tweede keer 180,— of vier dagen. Van Solinge ging akkoord. In slaap gesukkeld Automobilist L. M. v. D. uit Burgh- Haamstede werd op 24 maart verle- den jaar achter het stuur door slaap overmand, verloor de macht over het stuur en vloog uit de bocht. Op die dag reed V. D. over de Provinciale weg 2 te Middenschouwen. De wagen belandde in de berm en kwam daar tot stilstand. V. D. liet weten wel meer in slaap te sukkelen achter het stuur. ,,Ja, ik dommel wel vaker in, maar dan draai ik het raampje open en dan gaat het weer," aldus V. D. Zo wel de officier als de kantonrechter fronsten hun wenkbrauwen bij deze opmerking en Van Marion vroeg zelfs nog bezorgd of V. D. toch geen ziekte had, waardoor deze bijwer kingen ontstonden. Maar dat bleek niet het geval. Van Marion eiste 150,-— of drie dagen en Van Solinge vonniste conform. Voor verdachte H. v. S. uit Ooster- land was het een moeilijke middag. Op 14 maart van het vorige jaar reed hij over de Rijksweg 18 in de gemeen te Duiveland. De politie hield hem om 20.40 uur aan, omdat de linker koplamp niet werkte. V. S. kwam zijn verhaal halen, al thans dat was de bedoeling. V. S. was het namelijk niet eens met het proces-verbaal, waarin stond ver meld dat V. S. in een groene wagen reed. En volgens zijn zeggen reed hij in een blauwe wagen, dus de dagvaar ding was onjuist, naar zijn mening. Van Marion merkte op dat blauw in het donker niet zo makkelijk is te on derscheiden van groen en vond de kleur van de wagen bij deze zaak niet relevant. Hij eiste 75,— of twee da gen. V. S. was het daar helemaal niet mee eens. „Het proces-verbaal is niet naar waarheid opgemaakt, ik heb dat de werkloosheid niet zonder ar- beidstijdverkorting is op te lossen: in de 60-er jaren kwamen er 24.000 nieuwe arbeidskrachten bij per jaar, in een groeiende economie die deze schoolverlaters goed kon gebruiken. Nu, in een tijd van economische re- sessie is dat getal 70.000. Zelfs in de 60-er jaren zou deze groep nooit aan het werk kunnen komen. Het aantal werklozen blijft dus stijgen als de ar beid niet eerlijk(er) wordt verdeeld, én wel drastisch. „Werknemers die het zoeken in loonsverhoging moet ik zeggen, dat die zich blij maken met een dode mus: de afrekening komt toch. Als we de arbeidstijd niet terug brengen, zit ten we straks met nog meer werklo zen en minder mensen die de premies kunnen opbrengen. We kunnen dan twee dingen doen: de uitkeringen om laag of de premies omhoog. In beide gevallen draagt één groep de lasten van de andere groep. Als we zo door gaan dreigt een hele generatie buiten spel gezet te worden en de werkloos heid erfelijk te worden". Het enige alternatief is volgens Van Dam lid worden van de P.v.d.A., en hij had al bemerkt dat het aantal le den op Goeree-Overflakkee niet ge weldig groot is. „Zij die wel lid zijn zijn verplicht om op onze partij te stemmen, zij die hier nog geen lid zijn, zijn verplicht dat nu te worden", zo besloot Van Dam zijn inleiding, die geboeid werd gevolgd. Mentaliteit Brinkman Na de pauze met verloting en ge dicht van mevrouw Soldaat-Poort vliet, een „mei-vers" zette Van Dam zich aan het beantwoorden van vra gen uit de zaal. Daarbij toonde hij zich verdedigend ten aanzien van Duisenberg, die volgens een vraag steller maar uit de partij gewipt moet worden wegens zijn uitlatingen aan het adres van werklozen. Over Brink man en het weigeren de staatsprijs voor literatuur toe te kennen: „Dat is een mentaliteit die niet past in onze samenleving. De regering maakt niet uit wat wij wel of niet mooi moeten vinden aan kunst, dat is nu juist het privilege van kunst." Is dc P.v.d.A. bereid consessies te doen in een volgende regering ten aanzien van bet niet plaatsen van kruisraketten? Van Dam was kort en krachtig: nee. Niet plaatsen dus, ook niet als de P.v.d.A. samen in een ka binet zal zitten met V.V.D. of C.D.A. Het C.D.A. ziet Van Dam helemaal niet zitten getuige zijn stelling: „Het voordeel van met de V.V.D. in een re gering zitten is, dat je dan niet met het C.D.A. te maken hebt Een verhitte discussie ontstond over de vraag van een eventueel kabi net van links met klein-links: een kleine groep in Oude Tonge zou dat graag zien, liever dan met de „verra ders" (C.D.A.-V.V.D.) samenwerken. Van Dam legde uit dat P.v.d.A. met klein-links binnen drie maanden fail liet zou zijn, omdat er ook nog een Éérste Kamer is die ook de rege ringsplannen moet goedkeuren, cn die Eerste Kamer overwegend rechts is en dat voorlopig wel zal blijven. Steun en/of samenwerking met de huidige regeringspartijen is dus een ongeldige boete gekregen." Van Solinge vonniste conform. Deel III Het pleidooi van verdachte C. G. M. B. uit Benschop had uiteindelijk succes. B. werd ervan verdacht op 1 augustus 1983 over de Stoofweg (tus sen Serooskerke en Renesse) te heb ben gereden in een wagen zonder gel dig deel III, zonder goed functione rende remmen en zonder een goed werkende handrem. De laatste twee aantijgingen ontkende B. niet, maar de eerste wel. Volgens hem zat er wel degelijk een geldig deel III achter de voorruit en had de politie niet goed gekeken. Kort daarvoor was B. al eerder aan gehouden door de politie in Mont- foort. De agent in kwestie had het deel III van B. meegenomen naar het bureau (toen was het nog geldig) en later geretourneerd aan B. „Dan stop ik dat deel III toch weer achter de ruit. Dan ga ik toch niet een andere, ongeldig deel opplakken. Dat deel III dat er op de Stoofweg opzat was het zelfde als in Montfoort," aldus een verontwaardigde B. Van Marion eiste desondanks F 75,- of twee dagen voor het ongeldige deel III, F 125,- of drie dagen voor de remmen en F 50,- of een dag voor de handrem. Van Solinge gaf vrijspraak voor het deel III en vonniste conform de beide remmen. 1 Laden en lossen Ook verontwaardigd toonde zich L. W. 't M. uit Zierikzee. Hij had op 2 maart van het vorige jaar zijn wagen geparkeerd in de Poststraat te Zierik zee. Ter plaatse gold echter een een stopverbod, 't M. zei dat hij in een noodgedwongen situatie terecht was gekomen, omdat de Meelstraat was opgebroken, waardoor hij vanuit de Poststraat moest laden en lossen. Van Marion was niet gevoelig voor de ar gumenten en eiste 60,— of twee da gen, Van Solinge was iets milder en vonniste 45,—. J. M. L. T. uit Zierikzee had daarna iets dergelijks aan de hand. Hij had de auto tijdelijk op de Dam gepar keerd parkeerverbod), omdat hij moest laden en lossen. T. tilde een aantal klokken en verschillende sie raden uit de wagen zijn zaak binnen. Gelijk daarna parkeerde hij de auto in de Meelstraat om het verkeer niet langer op te houden. Zowel Van Mari on als de kantonrechter zagen geen reden T. te veroordelen en eiste c.q. vonniste vrijspraak. noodzakelijk, welke stelling hem niet in dank werd afgenomen. „Dan moet je ook bij de verkiezingen zeg gen dat je gaat samenwerken met V.V.D. en C.D.A., moet je eens kijken hoeveel er dan nog van de winst van nu overblijft", klink het geërgerd uit de zaal. Tegen herindeling Verder kwam nog aan de orde: de wet tweeverdieners (geen voorstan der van), arbeidstijdverkorting voor de jeugd (wel voorstander van), com merciële t.v. (beslist tegen) en ook nog even de provinciale herindeling waarbij Goeree-Overflakkee naar Zeeland zou verhuizen; Henk Veld hoen belastte zich met de beantwoor ding van deze vraag maar kwam niet verder dan het bekende P.v.d.A.- standpunt: tegen herindeling. De Internationale besloot dit partij-avondje, waarbij weer eens op viel, dat partij-kopstukken die tekst niet uit het hoofd kennen De Old Frustrations zorgde voor muzikaal geweld, voor, tussen en na de spreek beurt van Marcel van Dam, die bloe men kreeg aangeboden voor zijn komst naar Oude Tonge. ROTTERDAM - De prijzen van ben zine en diesel gaan met ingang van zaterdag 16 februari weer omhoog. De prijsveranderingen zijn het gevolg van de ontwikkelingen op de interna tionale produktenmarkt. De prijs van een liter normale benzine stijgt met 2,0 cent per liter en superbenzine met 1,6 cent per liter. Diesel wordt 2,3 cent per liter duurder. Advertentie weekend servicedienst tel. (01110)6255 Zaterdag 16 en zondag 17 februari Duiveland/Bruinisse Dokter M. M. van den Berg, Weth. v. Klinkenstraat 10, Nieuwer- kerk, tel. (01114) 1810, neemt waar voor dokter Speelman en dokter Dorrestein. DRIEBERGEN - De ANWB en de Politieverkeerscentrale in Drieber gen verwachten komend weekeinde drukke wegen door de voorjaarsva kantie die dan begint. Winterspor ters moeten vooral rekening houden met veel drukte in Zuid-Duitsland op de grote noord-zuidverbindingen. Ook de wegen richting zuiden zullen druk zijn in verband met carnavals optochten. Öok op de Nederlandse wegen zal het zaterdag en zondag druk zijn en dan vooral op de wegen richting het zuiden. In België worden niet zoveel problemen verwacht. Vooral op tra jecten in Duitsland dient vrijdag, in de namiddag, en vooral zaterdag, tot circa 15.00 uur, rekening te worden gehouden met vertragingen. Vrijdag 15 februari Zierikzee Concertzaal. Extra voorstelling Uit op Schouwen-Duiveland, John Lan- ting's Theater van de lach met „Hoe versier ik een stuk". 20.00 uur. Burgh-Haamstede Hotel Bom. Jaarvergadering Vereni ging Oud-leerlingen Pomona. 19.30 uur. Renesse Dorpshuis. Jaarvergadering Luctor et Emergo. 20.00 uur. Brouwershaven Tbnnenmagazijn. Uitvoering Smalstads gemengd koor en kinder koor. 20.00 uur. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis. „Disco in Doedorp" door leerlingen van De Dobbelsteen. 20.00 uur. Bruinisse Dorps'uus. Muziekuitvoering „Nu met Hope" en „Oefening en Uitspan ning". 19.30 uur. Zaterdag 16 februari Zierikzee Bioscoop. Robin Hood. 14.30 uur, Bioscoop Tap secret. 20.00 uur. Kelderzaal Mondragon. Optreden „The Digital Dollies", synthesi zersproject van Martijn Mulder en Kees Schot, aanvang 22.00 uur, zaal open 21.00 uur. Kerkwerve Ned. Herv. kerk. Concert t.b.v. het Orgelfonds. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Sporthal Krayestein. Jeugdten- nistoernooi, enkelspel. 9.00 uur. De Bewaerschole. Expositie Addy v. d. Vlugt. 13.30-16.30 uur. Renesse Bowling Renesse. Kampioenschap Schouwen-Duiveland N.B.F. 16.00 uur. Zondag 17 februari Zierikzee Bioscoop. Robin Hood. 14.30 uur. Bioscoop. Top secret. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Sporthal Krayestein. Carnavals han- dicaptoernooi. 13.00 uur. Maandag 18 februari Zierikzee Stadhuis. Fractiebestuursvergade ring VVD. 16.30 uur. Huis van Nassau. Ruilavond I.V. Phi- latelica, afdeling Schouwen-Duive land. 20.00 uur. Burgh-Haamstede De Bewaerschole. Expositie Addy v. d. Vlugt. 13.30-16.30 uur. Dinsdag 19 februari Zierikzee Eethuis Marktzicht. Jaarvergadering VARA afdeling Schouwen-Duive land. 20.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos 14.30 uur. Burgh-Haamstede De Schutse. Lezing „Veiligheid voor de huisvrouw" voor Nedederlandse Vereniging van Huisvrouwen, afde ling Westerschouwen. 14.00 uur. De Bewaerschole. Expositie Addy v. d. Vlugt. 13.30-16.30 uur. Recreatiezaal Ger. kerk. Bijeenkomst NCVB. 19.45 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Woensdag 20 februari Zierikzee Poppentheater Alteklein. Rork, het wrattenzwijn. 14.30 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Bejaar denmiddag NCVB. 14.30 uur. Intergemeentelijke Sociale Dienst. Vergadering. 19.15 uur. Burgh-Haamstede Sporthal Krayestein. Badminton- toernooi jeugd. 9.00 uur. De Bewaerschole. Expositie Addy v. d. Vlugt. 13.30-16.30 uur. Ellemeet Dorpshuis Ellemeet. Vergadering VEKABO. 19.30 uur. Bruinisse Dorps'uus. Ledenvergadering C.D.A. 19.30 uur. Kapelle De Vroone. Zeeuwse studiedag. 10.00- 15.30 uur. Donderdag 21 februari Zierikzee Graanbeurs. Voorlichting F.N.V. over wet Tweeverdieners en uitkeringen. 20.00 uur. Burgh-Haamstede De Bewaerschole. Expositie Addy v. d. Vlugt. 13.30-16.30 uur. Brouwershaven "Ibnnenmagazijn. Lezing over de ge schiedenis van de Sefardische Joden. 20.00 uur. Oosterland De Pleisterplaats. Algemene leden vergadering landbouwvereniging „Door Eendracht Sterk". 19.45 uur. Vrijdag 22 februari Zierikzee Huis van Nassau. Bingo-dansant Bond van Opzichzelfstaanden. 20.00 uur. Burgh-Haamstede De Bewaerschole. Expositie Addy v. d. Vlugt. 13.30-16.30 uur. Oosterland Dorpshuis Oosterhof. Jaarlijkse uit voering „Oosterlands Fanfare". 19.30 uur. Zaterdag 23 februari Zierikzee Keldcrzaal Mondragon. „De avond van de gitaar". Aanvang omstreeks 23.00 uur. Burgh-Haamstede De Bewaerschole. Expositie Addv v. d. Vlugt. 13.30 16.30 uur Zonncmairc Dorpshuis. Bazar t.g.v. 25-ja|-ig be staan NBvP, afdeling Noordgouwe e.o. Vanaf 14.30 uur. Advertentie ES

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 2