NIEUWS OP WIELEN JV" n?* P O P c ^bbsimx NIEUWE VERBRUIKCIJFERS VAN AUTO'S IN BOEKJE Je Zeeutae Ri l(oJk REKEN EENS UIT! Hammerhawk live in jeugdsoos Big S O R N E R Weigeren ademtest op politiebureau wordt strafbaar Puzzeltjes voor de krokusvakantie Franky Valjo in bijna-jarige Country Club Geen somber perspectief voor fietsen- handel Geen bloedgroep op Europees rijbewijs Carnavalsverenigingen moeten waarschuwen voor alcohol 5 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 15 februari 1985 Nr. 23678 13 ZIERIKZEE - In februari is de nieuwe brochure „Brandstofverbruikcijfers van personenauto's" versche nen. Het boekje is vooral bedoeld voor mensen die een nieuwe auto willen kopen. Voor het nieuwe boekje zijn vijftig- automerken, met ruim negenhonderd typen auto's onderzocht op hun verbruik. Deze verbruiken in het boekje zijn onderling goed te vergelijken, doordat de fabrikanten de meting ervan onder gelijke om standigheden uitvoeren. In de dagelijkse prak tijk kan het verbruik echter hoger zijn dan het boekje aangeeft. De re den is, dat tijdens de rit Ford verkocht vorig jaar meeste auto's in West-Europa STOCKHOLM - Het Amerikaanse autocon cern Ford verkocht vol gens voorlopige cijfers het vorig jaar de meeste auto's in West-Europa. Van de omstreeks tien miljoen wagens die in vijftien Westeuropese landen aan de man wer den gebracht kwam 12,9 procent uit de Ford fabrieken, zo heeft de topman van Ford- Europa, Robert Lutz, in Stockholm verklaard. Ook Fiat had een marktaandeel van - afge rond - 12,9 procent, maar het Italiaanse concern verkocht 4000 auto's minder dan Ford. Op de derde plaats komt Volks wagen/Audi met twaalf procent van de markt en op de vierde plaats het Franse PSA-concern (Peugeot/Citroën/Tal- bot) met 11,6 procent. Volgens Lutz zijn de vooruitzichten voor de Europese automobielin dustrie niet gunstig. De gemiddelde jaarlijkse groei van de verkoop is verminderd met zeven procent in de jaren zestig tot 3,5 procent in de ja ren zeventig en 1,5 pro cent in het huidige de cennium. De Japanse fabrikanten hebben hun aandeel van de Europese markt binnen tien jaar vergroot van vijf procent tot bijna tien procent, zo stelde Lutz vast. HILVERSUM - In een brief aan alle carnavals verenigingen en stads- prinsen heeft Veilig Ver keer Nederland (VVN) dringend verzocht om voor en tijdens de carna valsdagen de feestvie renden te willen waar schuwen voor het gevaar van alcohol in het ver keer. Regel uw vervoer voor u zich in het feest gedruis stort", zo bindt een aantal factoren in ongunstige zin kan af wijken van de testom standigheden. Deze fac toren kunnen de rijstijl zijn, of het verkeer, de wegomstandigheden of het weer. Ook kunnen binnen de normale pro- duktietolerantie kleine verschillen optreden. Daarom is de brochure minder geschikt als maatstaf voor het werke lijk verbruik. Het boek je blijft echter een nuttig hulpmiddel bij de aan schaf van een auto, als ,,De consument is anno 1984 meer en meer ge neigd goedkopere fiet sen aan te schaffen. Een gegeven waar het waren huis en menig discount- bedrijf gretig op inha ken. Een aantal detaillis ten tracht zijn aandeel op deze markt te verste vigen door het verkopen van goedkopere en kwa litatief mindere ,,no- name of private label" fietsen. Doordat de mar ges op dit soort fietsen veel lager liggen, blijkt een dergelijke politiek veelal niet succesvol, er liggen betere mogelijk heden op het gebied van de profilering van het servicekarakter van het tweewielerbedrijf en het inhaken op promotione le acties van de fabrikan ten en importeurs. VVN alle carnavalsvier ders op het hart. Carnavalsvierders zouden het wat VVN be treft gezellig, maar voor al veilig moeten houden door in ieder geval niet meer te rijden na het ge bruik van .alcohol. De oproep past in het kader van de VVN-actie „alco hol in het verkeer, al gauw 'n misdaad". men de keuze mede wil laten afhangen van het verbruik. Het boekje „Brand stofverbruikcijfers van personenauto's" kan gra tis worden afgehaald op DEN HAAG - De Euro pese Commissie, het da gelijks bestuur van de EG, voelt er niets voor om op een toekomstig Europees rijbewijs de bloedgroep van de hou der te vermelden. Dit zegt de commissie in antwoord op vragen van het Franse socialistische lid van het Europees Parlement, Charles- Emile Loo. Hij, en verschillende andere parlementariërs van verschillende rich tingen, vinden vermel ding van de bloedgroep belangrijk omdat bij Het gaat hier om de blaasproef die op een po litiebureau met nauw keurige elektronische apparatuur wordt afge nomen wanneer een ver keersdeelnemer bij de test met een blaaspijpje of eenvoudige elektroni sche apparatuur een be paalde grens over schrijdt. Hij of zij moet dan mee naar het bu reau, waar de ademtest zal worden afgenomen die het bewijs voor rij den onder invloed moet leveren. Dat bewijs wordt nu nog verkregen door de bloedproef. Die elektronische appara- de ANWB-kantoren. De uitgave kan ook schrifte lijk worden aange vraagd bij de SVEN, Postbus 503, 7300 AM Apeldoorn. Bij de auto dealers ligt het boekje ter inzage. hulpverlening tijdens ongevallen met persoon lijk letsel dikwijls onno dig tijd verloren gaat, aangezien de bloedgroep van de gewondén eerst dient te worden vastge steld. De Europese Commis sie zegt in haar antwoord het weliswaar van be lang te vinden snel de bloedgroep van een ge wonde bij een verkeers ongeval te kennen, maar vraagt zich af of het rij bewijs het geschikte do cument is om deze inlich ting te verschaffen. „Een verplichte vermelding van de bloedgroep op het rijbewijs zou zich im mers niet uitstrekken tot de passagiers, de be stuurders van voertui gen, waarvoor geen rij bewijs verplicht is, op voetgangers en andere weggebruikers, die even zeer gevaar lopen bij een verkeersongeluk betrok ken te raken", aldus de commissie. tuur op het politiebu reau zal de bloedproef in vrijwel alle gevallen gaan vervangen. Voor bijzondere gevallen, bij voorbeeld voor mensen met astma, zal de bloed proef mogelijk blijven. De bewindslieden me nen dat de blaasproef door invoering van be trouwbare apparatuur zo nauwkeurig is gewor den dat deze wijze van bepaling van de intoxi catie voldoet. De toelaat bare grens blijft verge lijkbaar met een bloed- alcohollimiet van 0,5 promille. Een verkeersdeelnemer die de elektronische ademtest op het politiebureau weigert, zal zich in de toekomst schuldig maken aan een strafbaar feit, net als nu met weigering van de bloedproef het geval is. Dat staat in een wetsontwerp waarover het kabinet het eens is geworden. Het voorstel daartoe was af komstig van staatssecretaris Scherpenhuizen (Ver keer) en minister Korthals Altes (Justitie). Aan alle boffers die volgende week niet naar school hoeven. Denken jullie soins dat je in de vakantie niet hoeft na te denken? Nou, vergeet het maar, de Babbelaar zet jullie eens flink aan het piekeren. En als je er niet uit komt (sommige zijn echt moeilijk) vraag het maar aan je ouders, misschien komen jullie er samen wél uit. Succes!! De melkboer De melkman was z'n maatkan van één liter vergeten. En prompt moest de eerste klant een liter melk hebben. Wel had hij drie kannen bij zich die 8, 5, en 3 liter Vloerbedekking groot waren en waar 5, 3 en 2 liter in zat. Na twee keer over gieten bleef er in één kan precies één li ter in zitten. Dus maar twee keer overgieten. Een boer had vier zo- Ruilverkaveling nen. Hij voelde zich te oud voor het harde werk op het land en besloot z'n land, dat hij via ruilver kaveling dicht bij elkaar had gekregen, te verde len en aan z'n zonen te geven. Wel stelde hij als eis dat ieder evenveel kreeg en dezelfde vorm als het stuk dat hij had. Probeer het maar eens!! Het stuk land van de boer is een driekwart van een vierkant, dat van elk van de zonen moet dezelfde vorm hebben. Een zuinige man (vol gens de reclame zou het een .Zeeuw kunnen zijn) woonde in een kamer van vijf meter lang en vijf meter breed. Preqies in het midden zat een gat voor een bloemenbak van een meter lang en een meter breed. Toen hij ging verhuizen kwam hij in een kamer van zes me ter lang en vier meter breed. Hij wilde de vloerbedekking meene Jw,* men en gaf de verhuizers opdracht de vloerbedek king zo te snijden dat er maar één snee in kwam. Horizontaal, verticaal of zigzag dwarsover, alles mag als het maar één snee is en de vloerbedek king maar weer in z'n nieuwe kamer past. Hoeveel is: 2 konijntjes en 1 konijntje? Maak jij zo alle sommen eens. Als er 3 uit komt kleur je de dieren rood. Komt er vier uit, dan maak je ze groen. Komt er vijf uit, worden ze blauw. BURGH-HAAMSTEDE - In de Burgh-Haamsteedse jeugdsoos Big S treedt zater dagavond 16 februari de Be- verwijkse heavy metal- /hardrockformatie Hammer hawk op. Deze driemansfor matie bestaat uit Alex van Die, Thijs Bruyns en Ray van Wijngaarden. Hammerhawk werd in april 1982 opge richt en de groep timmerde al vrij snel aan de weg met een geheel eigen reper toire, dat bestond uit snelle melodieuze hardrock. Deze band toont veel overeen komst met de grotere en bekendere broer Motorhead. Deze groep bestaat ook uit drie personen, terwijl de stem van de zanger eveneens hees is, maar desondanks goed doorkomt. Een verge lijking is terecht op zijn plaats. Eerste tour In 1983 maakte Hammerhawk voor het eerst een tour door Nederland. Tijdens deze tocht bezocht de groep veel jonge rencentra, hardrockcafé's en stichtingen. Solo- en slaggitarist Alex van Die valt voornamelijk op met zijn gillende en scheurende gitaarklanken, die als een brok dynamiet door de band gieren. Bassist Thijs 'maniak' Bruyns maakt met zijn beukende bas en hese stem de band compleet. Juist hij draagt zijn steentje bij om te komen tot het typi sche Hammerhawk-geluid. Ray van Wijngaarden mag als drummer zeker niet vergeten worden. Daar zorgt hij overigens zelf wel voor met zijn immen se donderslagen die hij ten gehore brengt op het drumstel. In 1984 verscheen er een grammofoon plaat van Hammerhawk op de markt. Deze zwarte schijf bevatte vier nummers en kreeg als titel 'Breaks Loose' mee. In jeugdsoos Big S zijn zeker de nummers van deze e.p. te horen, maar naast 'Disco very', 'One By One', 'High Score' en 'Chi natown braindamage' brengt Hammer hawk zeker ook de nummers 'Heavy Metal Forever', 'Dead Or Alive' en 'Ham merhawk', waarmee de driemansforma tie zich de nodige faam heeft opgebouwd als livegroep. Goedmaken Jeugdsoos Big S krijgt zaterdagavond vat en zeker weer een lawine van heavy- metal over zich uitgestort. Dat werd overigens weer eens tijd ook, want het was geruime tijd erg stil rondom de soos in Burgh-Haamstede. De oorzaak hiervan is evenwel gele gen in het feit, dat contracten niet wer den nagekomen en kant en klarc- projectcn door onbenulligheden niet door konden gaan. Het bestuur van jeugdsoos Big S wil dit evenwel goed maken, te beginnen op zaterdagavond aanstaande. Met Hammerhawk denkt het bestuur een goede groep te hebben aangetrokken om weer terug in beeld te komen. De Bever wijk se groep stond de voorbije periode in het voorprogramma van Bodine, Highway-Chile en Van Dale. Het bestuur van Big S maakt liefheb bers van een leuk uitstapje er alsnog op attent, dat de mogelijkheid nog bestaat om zich op te geven voor deelname aan een dagreisje naar de Hcineken-brou- vverij in Den Bosch op 15 maart. Enige haast is daarbij evenwel geboden, omdat er slechts een bus beschikbaar is. Voor opgaven kan de ware liefhebber terecht bij Big S zelf. Sozen- agenda Big „S", Burgh-Haamstede Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 20.00 tot 24.00 uur; zon dag van 14.30 tot 18.00 uur. De Pul, Bruinisse Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 19.30 tot 24.00 uur zon dag van 14.00 tot 17.30 uur. The Well, Noordwclle Zaterdag van 20.00 tot 24.00 uur en zondag van 14.30 tot 17.30 uur. Brogum, Zierikzcc Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 20.00 tot 02.00 uur; zon dag van 15.00 tot 18.00 uur. Trace, Scharcndijkc Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 20.00 tot 24.00 uur; zon dag van 14.30 tot 17.30 uur; woensdag van 19.00 tot 23.00 uur spellen- avond. De Kccte, Nicuwcrkerk Vrijdag van 19.30 tot 23.00 uur. RENESSE - Op zaterdagavond 23 februari treedt in bar The Country Club in Rencssc dc po pulaire zanger Franky Valjo op. Valjo is vooral bekend in Brabant, Limburg en Nederlandstalig België. Zijn diverse platensuccesscn worden door dc tientallen piratenstations in deze regio buiten gewoon veel gedraaid en Valjo is dan ook nauwe lijks weg te denken van dc diverse piraten- hitparades. Het optreden van Franky Valjo in The Country Club betekent de aanzet voor een serie muzikale evenementen in de Renesser bar, een serie die zijn hoogtepunt gaat krijgen in dc maand april. Een en ander gebeurt ter gelegenheid van het vijftien jarig bestaan van dc uitgaans-accommodatie van de familie Rijstenbil.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 13