Schoolkinderen kunnen straks Calandweg veilig oversteken Een goed idee Waterschap toont zich bereid te investeren in vervoer zoet water over Schouwen-Duiveland Brandweercommandant en burgemeester onderscheiden door ijsvereniging 'H C DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nieuwe oversteekplaats en de rijbaan versmallen tot vij f meter Strao zonder paard ffih pa ear ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dwaze moeders Vriendelijk Computers Bowlen Op donderdag 28 februari wordt in Middelburg De Zierikzeese directeur gemeentewerken D. Tijdens de jaarlijkse open dag van de Zierik- In bowling Renesse werd het crocustoernooi een stille tocht georganiseerd voor de dwaze D. J. van der Poel ontvouwde een schetsplan zeese Rijksscholengemeenschap Professor afgewerkt. Paula Vasseur en Rini Hendrikse moeders". Hierbij zijn twee vrouwen uit El Sal- voor een voetgangersvriendelijke Mol en Zeeman was het vak computerkunde veruit het werden met hetzelfde aantal pins winnaar, vador aanwezig. (Pag. 2). Schuithaven. (Pag. 3). meest in trek. (Pag. 5). (Pag. 7). DONDERDAG 14 FEBRUARI 1985 141ste jaargang Nr. 23677 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Door onderlinge hulp kan nood de nood verdrijven, gelijk een koude hand een and're warm kan wrijven. Rückert ZIERIKZEE - De onveilige verkeerssituatie voor schoolkinderen, die ter hoogte van de basisschool „Theo Thijssen/Woelwaters" de Calandweg in de Zierikzeese wijk Malta moeten oversteken, zal op korte termijn tot het verleden behoren. De adviescommissie verkeer schaarde zich woensdagavond 13 februari namelijk eenstemmig achter een college-voorstel om te komen tot een reeks van maatregelen ter plaatse, waardoor naar al le waarschijnlijkheid een eind komt aan een al vele jaren zich voortslepende kwestie met als doel de bevordering van een verkeersveilige situatie. In de achterliggende maanden zijn vijf varianten gepresenteerd, allen met het doel een veiliger oversteek voor de schoolkinderen te bewerk stelligen. Uiteindelijk is door de dienst gemeentewerken een oplos sing gecreëerd, die voor alle partijen aanvaardbaar bleek. Dat laatste bleek overigens pas een BURGH-HAAMSTEDE - In verband met de slechte weers omstandigheden heeft het strao-comité Burgh-Haamste- de besloten dat alle evenemen ten met de paarden tijdens de strao oip zaterdag 16 februari niet doorgaan. Ook de muzika le begeleiding van de Witte van Haemstede bij de optocht van de paarden is afgelast. Het co mité beraadt zich vanavond over een alternatief plan. dag voordat de commissie-vergade ring werd gehouden. In de vergade ring kon de voorzitter, burgemeester Th. H. de Meester, meedelen dat daags van te voren nog overleg werd gepleegd met het schoolteam van de basisschool over de nu „geaccepteer de" oplossing. Ook binnen de school organisatie is dinsdag nog ijlings overleg gepleegd over de door de ge meente geopperde voorstellen. Nieuwe uitgang en wegversmalling „Variant nummer vijf", zoals de uit eindelijke oplossing wordt genoemd, houdt in dat de bestaande uitgang van de basisschool zal verdwijnen en dat een nieuwe zal worden aangelegd nabij de krusing met de Kaersema- kerstraat. (Voor alle duidelijkheid verwijzen we de lezer naar de bij dit artikel behorende tekening - red.). Over de gehele lengte van de school, langs de Calandweg, zal de berm zo danig worden ingericht dat de kinde ren de Calandweg niet «anders zullen kunnen oversteken dan via de aan te leggen oversteekplaats. Ter hoogte van deze oversteek plaats zal de rijweg worden versmald tot een breedte van vijf meter, door het verbreden van de berm aan één zijde van de weg. Gezien vanaf de school zal ook aan de andere kant van de kruising met de Kaersema- kerstraat de berm worden verbreed, zodat ook daar eenzelfde^ weg versmalling tot vijf meter wordt ge realiseerd, zij het aan de andere kant van de rijbaan. Daardoor ontstaat een soort sluis, die volgens de des kundigen een sterk snelheidsvermin- derend effect zal hebben. Op de plaats waar de kinderen dié^" nen te gaan oversteken, zal dat in het wegdek duidelijk visueel herkenbaar voor de weggebruikers worden aan gegeven. Deze markering zal niet worden aangebracht in de vorm van een door knipperlichten beschermde Vervolg pag. 4 ZIERIKZEE - Tijdens de woensdagavond gehouden vergadering van de adviescommissie verkeer van de gemeente Zierikzee werd de directeur gemeentewerken, de heer D. D. J. van der Poel, gedwongenom zijn ideeën over een re constructie van de Mol en de Schuithaven op tafel te leggen. Nadere informatie over dit schetsje", aangevuld met ëen afbeelding daarvan, treft u aan op pagina 3. ZONNEMAIRE - „Wanneer in de toekomst via een pijpleiding zoet water voor de landbouw ter beschikking zou komen is het Waterschap Schouwen-Duiveland volle dig bereid en in staat om de intensieve operatie aan te pakken die nodig is om voorzieningen te treffen, waar mee het water over Schouwen-Duiveland kan worden vervoerd". Deze uitspraak deed dijkgraaf M. J. Steur tij dens een van de jaarlijkse districtsvergaderingen die woensdagmorgen te Zonnemaire werd gehouden. Steur vertelde aan de ruim dertig aanwezigen, dat naar zijn mening een zoetwatervoorziening in de toekomst onmis baar is om in de agrarische sector verder te kunnen. ZIERIKZEE - „U was een redder in de hoogste nood. U heeft ons niet gered uit het water maar met het water. Als blijk van waardering daarvoor willen we u graag dit beeldje overhandigen." Deze lovende woorden sprak Wim Evertse, de voorzitter van de Zierikzeesche IJsvereniging, tot Huib Fierens, de brandweercommandant van Zierikzee dinsdag avond in de kantine van de brandweerkazerne. brandweercommandant Fierens. Hij bleek volkomen overrompeld te zijn door het gebaar van het be stuur van de ijsvereniging: „Ik heb heel weinig woorden hiervoor. Het beeldje zal een speciale plaats in onze prijzenkast krijgen." Huib Fierens stond daarna nog heel even stil bij het feit dat voor sommige leden van het korps het verlenen van hulp in dit soort si tuaties wel eens moeilijkheden kan opleveren, omdat het niet al tijd even makkelijk is om het werk in de steek te laten. „Maar toch hebben ze dat, evenals het urenlange verblijf op de koude ijsvloer, steeds met erg veel ple zier gedaan", aldus Fierens die de ijsvereniging namens het korps bedankte en de toezegging deed dat het korps in de toekomst be reid zal blijven om hulp te verle nen als dat nodig is. In zijn functie als hoofd van de brandweer sprak ook burgemees ter De Meester enkele dankwoor den. „De brandweerlieden hebben heel wat uren kou geleden. De mannen verdienen daarvoor heel wat waardering. Zelf heb ik mijn bescheiden bijdrage graag gele verd." De burgemeester noemde het een onmogelijke zaak dat een ijs vereniging, die haar honderdjarig bestaan viert, dat moet doen met zo'n slechte ijsbaan. „Daar moest wat aan gedaan worden. Ik ben dan ook erg blij dat er nu een tweede vorstperiode is aangebro ken, die hopelijk een betere ijs baan oplevert. Gezien de inspan ningen, die vanavond zijn gele verd door de brandweer, en het al merkbare resultaat krijgen we nu een prachtige ijsbaan. Laten we hopen dat we die de hele week kunnen gebruiken." Evertse overhandigde de brand weercommandant een gegoten bronzen beeldje van de schaatsen rijder Magnusson als dank voor de grote inzet van het gehele brandweerkorps van Zierikzee bij de pogingen om de Zierikzeese ijs baan deze winter in een goede conditie te brengen. Tijdens de eerste vorstperiode in januari moest tic brandweer een aantal keren bijspringen om de ijsver eniging in staat te stellen haar honderdjarig bestaan ook daad werkelijk op een berijdbare ijs baan te vieren. Met veel kunst en vliegwerk slaagde men er toen in om de haan berijdbaar te maken. Nu er een tweede vorstperiode is aangebroken, moest het brand weerkorps er dinsdagavond op nieuw aan te pas komen om het ijs in een goede conditie te brengen. Hetgeen overigens goed slaagde met behulp van 7.500 liter water. Het beeldje, waarvan er maar enkele stuks bestaan, draagt de inscriptie „Zierikzeesche IJsver eniging 1885-1985" aan de ene zij de en „Met dank voor uw bijzon dere medewerking. Bestuur Zie rikzeesche IJsvereniging" aan de andere zijde. Ter versteviging van de kas van de personeelsvereni ging van de brandweer bood Evertse een enveloppe met inhoud aan. Vervolgens werd burgemeester Th. H. de Meester eveneens onder scheiden met eenzelfde beeldje. Ook voor de burgemeester had Evertse een toespraakje in petto. „U bent bezig met uw laatste ja ren als burgemeester. We zijn bang dat wc zo'n burgemeester met hart voor de ijsbaan nooit weer krij gen. U heeft altijd veel voor de ijs vereniging gedaan. Dit diepe me deleven van de eerste burger van Zierikzee verdient zeker eenzelfde beeldje". Overrompeld Daarna was het woord aan de Wim Evertse. de voorzitter van de Zierikzeesche IJsvereniging, over handigt burgemeester De Meester het beeldje. Brandweercommandant Huib Fierens (rechts) luistert aandachtig toe. Hij zei te hopen dat het zoet water via een pijpleiding op kosten van het Rijk gratis ter beschikking zal ko men aan de rand van het Water- schapsgebied. De kosten die het wa terschap dan moet maken voor voorzieningen ten behoeve van de verspreiding over het eiland, schatte hij (op basis van een 50% subsidie in het kader van de A-2 regeling) op on geveer 130,- per ha. Hij baseerde de ze gegevens op een investeringsplan dat door het waterschap werd ge maakt. „We moeten echter nog af wachten hoe dit alles zal uitpakken", aldus de dijkgraaf, die naar aanlei ding van vragen van de aanwezigen, de voorlopige verwachting uitspfak dat de toekomstige zoetwatergebrui kers voor deze voorziening per ha van hun gebied zullen moeten betalen. Wegenbeheer Ondanks het feit dat er enige onze kerheid bestaat over de kwestie of het waterschap in de toekomst het wegenbeheer buiten de bebouwde kommen zal behouden (een commis sie van het Rijk onderzoekt momen teel de consequenties hiervan) verze kerde Steur „dat het waterschap doorgaat met de wegen te beheren alsof we die ook in de toekomst be houden, zodat ze eventueel in een goe de onderhoudstoestand kunnen wor den overgedragen". De dijkgraaf zei echter te verwachten dat het beheer voorlopig wel bij het waterschap zal blijven wat naar zijn mening veel lo gischer en doelmatiger is. Schuiven Verder ging hij opnieuw in op het belang van een zorgvuldige strategie omtrent het tijdstip, waarop in de toekomst de schuiven van de storm vloedkering zullen worden gesloten. Via een onderzoek door het laborato rium voor grondmechanisatie te Delft is namelijk vast komen te staan dat met de huidige kwaliteit van de dijken het water erdoorheen gaat sij pelen wanneer de waterstand in de Oosterschelde langere tijd (ongeveer 24 uur) op een niveau boven 1.80 me ter boven N.A.P. blijft staan. „Er is nu al genoeg geld geïn vesteerd voor de veiligheid", vond Steur. „De risico's voor achterliggen de gebieden moeten worden voorko men door de kering op een juist tijd stip te sluiten". Hij achtte het in verband van groot belang dat het Wa terschap bij het vaststellen van het tijdstip (dat door Rijksoverheid ge beurt) wordt betrokken. De districtsvoorzitters W. den Boer en L. J. Klompe gaven een jaarover zicht van de in district twee en drie verrichte werkzaamheden en hoofd technische dienst ing. J. Scheele ver telde over de door deze dienst gedane activiteiten waarbij vooral de proble men omtrent de kweldruk (doorsijpe lend zout water door de grondlagen) aan de orde kwam. Sinds april 1984 is dienaangaande een proef gestart in Koudekerke, waarbij met een zoge naamd kwelscherm de overdruk door de grote zandlagen wordt gemeten. Een en ander is van belang voor een evetuele zoetwatërvoorziening in de toekomst. Scheele tekende hierbij aan dat een dergelijke voorziening in de toekomst de kwaliteit van het door kwel vervuilde oppervlaktewa ter en ook van de kwantiteit (in te genstelling tot eerdere plannen van de regering) toch in handen van het Waterschap. Dit zeer tot genoegen van dijkgraaf Steur die liet weten dat het Waterschap „zeer wel in staat is dit beheer tegen redelijke kosten uit te voeren". Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Verwachting tot vrijdagavond: Vorst houdt aan Zonnig. In de nacht en ochtend ma tige tot strenge vorst met een mini mumtemperatuur van min zes graden in het Waddengebied, tot min twaalf elders in het land; middagtempera- tuur ongeveer min drie graden. Mati ge noordoostenwind, kracht 3. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 18 febr.: Zaterdag: Zonnig Kans op neerslag: 107* Min.temp.: -10 graden Middagtemp.: -3 graden Windkracht: oost 4 Zondag: Perioden met zon Kans op neerslag: 10% Min.temp.: -10 graden Middagtemp.: -4 graden Windkracht: noordoost 5 Maandag: Perioden met zon Kans op neerslag: 107* Min.temp.: -10 graden Middagtemp.: -4 graden Windkracht: noordoost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 15 febr. Zon op 7.55, onder 17.54 Maan op 5.51 onder 12.44 Nieuwe Maan: 19 februari (18.43) HOOG- EN LAAG WATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 15 febr. 11.32 4.59 17.52 Doodtij: 14 februari HET WEEROVERZICHT DE BILT - De vorst blijft aanhou den. Een hogedrukgebied nabij Ier land verplaatst zich langzaam zuidwaarts en komt morgen in de loop van de dag boven Schotland te liggen. Koude lucht uit Scandinavië is hierdoor gedwongen via Denemar ken naar Duitsland te stromen Bij ons wordt de wind noordoostelijk, zodat de lucht uit Scandinavië via de Noordzee toestroomt. In het Wadden gebied zal het daarom in de komende nacht tot ongeveer min zes graden vriezen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 1