EXTRA Officiële start van nieuw cassetteproject John Lanting's Theater van de Lach in Concertzaal Zierikzee EEN HANDICAP I AFGEKEURD! Steun ons werk AVO-DOET Terwijl die schepen wachtten wat écht nodig is Mini-plechtigheid in Speel-o-theek Theaterorgel concert te Middelburg MET DE KWALITEIT VAN DRUKWERK. Iakcnman ochtman Pianorecital Hanna Jaszyk ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 12 februari 1985 Nr. 23670 7 DAAROM GIRO 625.000 minderkansenop sociaal kontakt, werk, vervoer, vorming, wonen, studie enz. Vraag informatie, word lid: AVO-Nederland, antwoordnr.201, 3800 VB Amersfoort. Tel. 033 -63 5214. Corinne Quist (l.) en Maja van Ballegooien mochten uit handen van Theo Riddersma het eerste cassettebandje met bij behorend boekje en puzzel in ontvangst nemen. ZIERIKZEE - De Speel-o-theek Schouwen-Duiveland beleefde zaterdagochtend de officiële start van het cas setteproject. Het biedt de mogelijkheid gesproken boek jes te lenen, maar dat niet alleen: De cassette-werkgroep heeft zijn werk degelijk gedaan en realiseerde bij elk bandje een totaalpakketje. Dat houdt in: bij de bandjes een be geleidend prentenboekje en bij som mige ook een puzzel om de gebrui kers aan te zetten niet alleen passief te luisteren maar ook zelf actief aan het verhaaltje mee te doen. „Rupsje Nooitgenoeg" was de titel van het eerste bandje - met bijbeho rend materiaal - dat zaterdagochtend officiéél werd aangeboden aan de Speel-o-theek. Deze handeling werd namens de werkgroep verricht door Theo Riddersma, docent van de Z.M.L.K.-afdeling aan de Beatrix- school. Hij bood het pakketje aan twee leden van de Speel-o-theek aan, te weten aan Corinne Quist en Maja van Ballegooien. Even later klonk de stem van Bea Ligthart-Van der Spek, die het ver haaltje van 'Rupsje Nooitgenoeg' had ingesproken. Voorzitster van het Speel-o-theek bestuur Lukkie Nederhoed-Zijlstra sprak dankwoor den tot allen, die tot nu toe hun mede werking verleenden aan het cassette project en dat in de toekomst zullen blijven doen. Als blijk van waarde ring bood ze hen een kleine attentie aan: een beker met het vignet van de Speel-o-theek. Het realiseren van dit cassette project werd mogelijk door een sub sidie van 2.500,— van het ministe rie van W.V.C. Op de begroting werd uitgegaan van yijftig bandjes, twee eenvoudig te bedienen cassetterecor ders en twee koptelefoons. Een fijne stem en goed Nederlands spreken vormen de belangrijkste voorwaarden voor het inspreken van een tekst op de bandjes. Ook voor dit werk vonden betrokkenen enthou siaste medewerkers. Verder is de werkgroep verheugd over het feit, dat de bandjes opgeno men kunnen worden in de studio van ziekenomroep Nomen Nescio in het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Dat waarborgt een goede kwaliteit. De Speel-o-theek kan door dit'nieu we project voldoen aan een duidelij ke vraag vanuit de doelgroep leden. Zoals bekend richt de Speel-o-theek zich in de eerste plaats op kinderen en ouderen- die zich op enigerlei wij ze anders ontwikkelen. Het bestaan de materiaal aan bandjes met verha len en liedjes bleek nauwelijks afgestemd op hun belevingswereld. Daarom werd besloten zelf aan het werk te gaan. De cassette-werkgroep blijkt zijn taak zeer gedegen te ver richten en heeft de Speel-o-theek daar .ongetwijfeld .een dienst mee be-r wezen. Scène uit de klucht: Hoe versier ik een stuk" met: John Lanting. Johan Sirag, Mare Klein Essink, Coby Timp, Inge Ipenburg, Ellen Veger en Ellen Röhrman. Woensdag 13 februari Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven 14.00 uur Minibios 14.30 uur Klein beginnen. Door leer lingen van de Streekmuziekschool Zuidoost-Veluwe te Dieren wordt mu ziek gemaakt. 14.50 uur Tussen kunst en kitsch. Een panel van experts houdt zitting in de Leidse Lakenhal, alwaar inwoners van Leiden en omgeving hun (ver meende) kostbaarheden kunnen la ten beoordelen. 15.30 uur De blufshow. Spelprogram- ma met als onderwerp carnaval. 16,25 uur Knigth rider. Een motor cross-coureur is op mysterieuze wijze om het leven gekomen. Michael en Kit gaan op onderzoek uit. 17.10 uur Muziekminiatuur. Muzi kaal programma, waarin artiesten klassieke muziek ten gehore bren gen. 17.30 uur Nieuws 17.45 uur Formule 1. Popmuziek ge presenteerd door Erik de Zwart. 19.00 uur Flappic 19.05 uur Het A-team. Door een van de vriendinnen van Face geraakt het A-team in de problemen. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Socutera. Aandacht wordt besteed aan de actie „Gast aan tafel". 20.30 uur De kip en het ei. Nieuwe ze vendelige comedyreeks. Vader Rinus zoekt tijdelijk zijn toevlucht bij zoon Harry, als zijn huis gereserveerd moet worden. Zoonlief heeft niet al leen een onderdak voor pa in petto, maar ook voor schoonmoeder. 21.05 uur Hotel. De charmante Janet gaat op zoek naar draadjes uit het verleden. Ze wil een oude liefde ont moeten. 22.00 uur Aktua tv 22.30 uur Onze ouwe. Een bepaald sterke figuur is Walter Krendler niet, bij wie Helga Bertram haar heil zocht na de scheiding met haar man. Hij wordt vermoord en Helga's zoon krijgt een telefoontje van een onbe kend persoon om het lijk weg te ha len. 23.35 uur Journaal 23.40 uur Nieuws voor doven Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.10 uur Staatsloterij 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Politieke partijen. Uitzend tijd voor de P.S.P. 19.20 uur Van gewest tot gewest 20.10 uur Nederland C. Actuele infor matie over culturele evenementen in ons land. Ook aandacht voor een tot op heden onbekende symfonie van Mozart. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag. Actua liteiten vanuit politiek Den Haag. 23.00 uur Studio sport 23.10 uur Nieuws voor doven Donderdag-14 februari Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 16.00 uur Tineke 17.15 uur Super Ted 17.30 uur Nieuws 17.45 uur Agenda 19.00 uur Countdown. Popmuziek ge presenteerd door Adam Curry. 20.00 uur Journaal 20.18 uur Dynastie. Steven onthult Krystle de identiteit van de moorde naar van mark. Blake beweert tij dens de rechtzitting dat hij niet ge looft in de schuld van Alexis. Ondertussen weet die het zelfs in de gevangenis zich comfortabel te ma ken. 21.15 uur Hollanders. Satirisch pro gramma. 21.30 uur Indoor autosportgala. Al lerhande automobielen verschijnen in beeld. 22.15 uur RUR. Praatshow, gepresen- teeiu door Jan Lenferink. 23.00 uur Mike Hammer. Mike heeft een ontmoeting met een danseresje die hij ooit terzijde heeft gestaan toen zij in moeilijkheden verkeerde. Ze bevindt zich in gezelschap van een manspersoon, die zij als té gek be schouwt maar die Mike niet ver trouwt. 23.55 uur Journaal 00.00 uur Nieuws voor doven Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Slikken of stikken? Serie over jeugdwerkloosheid. Twee jonge vrouwen zijn na het behalen van hun diploma sociale academie begonnen met een soort van café waarin plezier in werk en democratische werkverde ling belangrijke peilers zijn. 19.35 uur Kenmerk 20.00 uur Airport. In een vliegtuig bevindt zich een passagier die genoeg heeft van het leven, maar zijn vrouw wil laten profiteren van de verzeke ringsgelden, die haar na zijn dood uitgekeerd zullen worden. 22.10 uur Muziek-miniatuur. Door het Tibia Fluitkwartet wordt werk uitgevoerd van Friedrich Kuhlau. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 69 door J. VISSER-ROOSENDAAL Organist Gerard de Waardt ver zorgt op vrijdag 15 februari in de Concert- en Gehoorzaal te Middel burg een theaterorgel concert. De aanvang is 20.00 uur. De Waardt werd op 28 mei 1942 te Delft geboren. Hij is als organist ver bonden aan het NOF-orgel in de Poort te Rotterdam-Delfshaven en is ook organist te Maassluis. Tevens is hij stadsbeiaardier van Rotterdam. Hij studeerde beiaard aan de Neder landse Beiaardierschool te Amers foort en behaalde zijn praktijkdiplo ma in 1975 en zijn einddiploma in 1977. De Waardt heeft op carillons in Europa, Noord-Amerika en Canada vele gastconcerten gegeven. Hij is ook leraar aan de Muziekschool Hoeksche Waard te Mijnsheerenland. Fotokopieën moeten diep zwart zijn en goed scherp. Net als drukwerk. Drukkerij Lafcenman Ochtman méékt zulke fotokopieën. En snel, maar dat spreekt vanzelf. Handige afdrukken op A4 en A3 formaat met de mógelijkheid tot verkleinen. maakt vakwerk van drukwerk DRUKKERIJ LAKENMAN OCHTMAN BV JANNEWEKKEN 11 4301 HH ZIERIKZEE TEL. 01110-6SSI Het pianorecital door Hanna Jas zyk - laureate op tal van internationa le''concoursen - omvatte werken van Schumann en Ghopinu-. Voor de pauze werden vertolkt „Drei Fantasiestücke", op. 111 en „Fa- schingsschwank aus Wien (Fünf Fan- tasiebilder für Klavier o. 26)", beide minder bekende werken uit Schu- manns oeuvre. De pianiste liet geen enkele twijfel bestaan omtrent haar technische vaardigheden en verraste in de rusti ger gedeelten door fraai piano- (en pianissimo-) spel. Van Chopin werden achtereenvol gens gespeeld de 3e en de 2e sonate. Een zware opgave, ook fysiek. In deze muziek leek de pianiste in haar ele ment. Naast een grote trefzekerheid en ritmische stabiliteit, trof het ogen schijnlijke gemak waarmee de pia niste muzikaal orde op zaken stelde. Ook hier frappeerde weer haar mooie toucher in de lyrische passages. Als geheel maakte de 2e sonate de meeste indruk. Hanna Jaszyk heeft haar publiek een bijzonder aangename piano avond bezorgd. 135 muzikeliefheb- bers lieten de executanten niet gaan dan na twee toegiften (Haydn, een aangenaam contrast na alle roman tiek) en Liadow. Het volgende concert vindt plaats op donderdag 21 februari en wordt verzorgd door Vera Beths (viool), An- ner Bijlsma (cello) en Reinbert de Leeuw (piano). Ad interim Hoe versier ik een stuk ZIERIKZEE - „Hoe versier ik een stuk" is de titel van de tiende produktie van het Theater van de Lach. Op vrijdagavond 15 februari zal onder auspiciën van Uit op Schouwen-Duiveland in het kader van een extra toneel voorstelling deze doldwaze klucht in de Zierikzeese Con certzaal worden opgevoerd. De voorstelling begint om 20.00 uur. De komedie „Hoe versier ik een stuk" is geregisseerd door een vrouw die een grote faam heeft op dit ge bied, de Engelse Jan Bultin. Bij de spelers treft men naast de immer sprankelende hoofdrolspeler John Lanting, verder aan: Johan Sirag, El len Röhrman. Ellen Veger, Inge Ipen burg, Mare Klein Essink cn Coby Timp. Engeland is do bakermat van de goedgeschreven klucht Per traditie blijk je een klucht met z'n tweeën be ter dan in je eentje te kunnen schrij ven. Een heel succesvol schrijversduo vormden Philip King cn Falkland L.Cary, die onder meer het stuk „The Big Bad Mouse" schreven, do oor spronkelijke titel van „Hoe versier ik een stuk". Bekendheid Philip King kreeg in Nederland be kendheid toen zijn stuk „Zeeman pas op" een groot succes werd in het Leid- scplcin Theater in Amsterdam. Ande re bekende stukken op zijn naam zijn onder meer: 'Pools Paradise' en 'Moordenaar in do groep' De klucht, die vrijdagavond 15 fe bruari op het Concertzaalpodium wordt vertoond, laat de toeschou wers kijken in het kantoor van Hol- bix Koekfabriekcn in de buurt van Amsterdam. Op een kwaaie dag aldaar, mis schien wel een goeie, wordt de boek houder Bloem er van verdacht zich onheus tegenover een meisje te heb ben gedragen. Dat betekent conster natie in het bedrijf. Maar niet dc consternatie, die men zou verwach ten. In plaats van dat nu iedereen zich in afgrijzen van de boosdoener af wendt, beginnen vooral de dames zich in ongewone mate voor hem te interesseren. Echte vent Gaandeweg blijkt dat Bloem, het sullige, niets betekenende mannetje een echte vent wordt. Zo cên die links cn rechts iedereen kan versieren. En nog veel meer: hij versiert alles, ook het stuk. „Begrijpt ge dan niet hoe erg de toestand is, en dat alleman moet hel pen de vijand terug te drijven?" riep IJsbrand tenslotte. „Als die hier in ons gewest vaste voet weet te krijgen, zijn de gevolgen voor het hele land niet tc overzien. En als het voorbij is, komen de man schappen immers wel weer naar huis. wie weet hoe spoedig." Pietertje snoof verachtelijk. „Dacht je dat werkelijk buur? Ik had je wijzer bekeken, man. Er zijn honderden wat zeg ik! er zijn dui zenden schutters nodig om tegen de Fransen en die van Münster en Keu len slag te leveren, en daar zullen dan de onzen ook bij zijn." „Och kom, Pietertje. De Staten zul len wel inzien dat dat niet opgaat. En dc raadpensionaris „Die'' Het zou wat. De Staten en De Witt? Waar hebben die ons in ge bracht? Jc ziet het. En dacht je nou echt dat we hen zullen gehoorzamen? Wees toch wijzer!" „Waarom zetten ze de Prins van Oranje niet aan het hoofd van dc troe pen"'" viel oen heldere stom haar bij. IJsbrand speurde naar die spreek ster, maar wijl het geluid uit de groep kwam die achter de schutters stond, zag hij haar niet, al klonk de stem hem ook bekend in de oren. Ze kreeg bijval, ook zelfs van dc schutters, maar hij zei bezwerend: „Vrouwen, wc moeten verstandig zijn. Dit is hooi verkeerd en dwaas wat jullie hier onderneemt. Waar moet hot heen als alle bevelen met voeten getreden worden? Heus, dit past toch niet. Gaat allen rustig naar huis en doe uw plicht, en laat de man nen naar de schepen gaan." „Geen sprake van," zei Anna Bak kers kort. „Laat die schepen maar wachten. Zij blijven hier, al zullen we hen ervoor bevechten." En ze zwaaide haar degen. Dominee Ubbo Ubbinius zag stil toe. Een ingreep van zijn kant leek hem doelloos, had hij tegen de burge meesters gezegd. Een voor een be keek hij de gezichten van de vrou wen. Hij kende ze alle. Iedere zondag zaten ze onder zijn gehoor in het mid den van de kerk op hun stoelen. Dan waren het rustige, zuivere gezichten, in luistering geheven. Hij wist ook hun omstandigheden. Hier stond Pie tertje, de huisvrouw van Wilhelmus, die zoveel kinderen had en zelf zwak was. cn wier man cn zoon nu moesten vertrekken. Ook Anna Bakkers was er. Die zou met vijf zeer jonge kinde ren op de grote hoeve achterblijven als haar man cn hun beide knechten naar Den Helder gingen. Met Marij Pieters was het ook al zo. Die was nog maar kort getrouwd en zat dan ook in het werk verward. Maar dat Marij dit durfde. Pieters zag in zijn eerste vrouw weinig meer dan een slavin, en Marij was tot heden niet veel anders behandeld. Dit oproer had ook nog zijn goede zijde. Hij zag ook Marie Sijverts, die de goedheid en degelijk heid zelve was. Wat dreef haar tot meedoen? Vrouw Geertrui? Vast wel. want Welmoet stond cr ook bij, met een geweer nog wel. En de vrouw van Theunis Simons, die spoedig haat- derde kind verwachtte en Aagt Everts ook; die kwam voor haar Wil lem op. Hij liet steeds weer zijn ogen rondgaan over hun harde, onverzette lijke gezichten, hun strenge ogen cn de monden die van een sterk willen getuigden. Dit had hij gisteren, toen Marie hem de brief van IJsbrnnds huisvrouw bracht niet kunnen den ken, niet durven denken. Hij vreesde een schreeuwende, losgeslagen horde te zien; laag, lelijk en onbeheerst in uiterste opwinding. Maar niet deze vastberaden, doch uiterst keurige houding. Een houding die eerbied af dwong, ook al omdat de vrouwen en kel cn alleen door noodzaak hiertoe werden gedreven. Want hij stemde, als altijd, ook nu met Geertrui's op vatting in. Dat tere, fijne vrouwtje; hoe had ze dit oproer durven ontkete nen. Tbt nu toe was het haar gelukt het in de hand te houden, maar stel eens dat het haar ontglipte? Als dit alles goed mocht aflopen, was hot oen dankzegging waard. Welmoets kreet om de Prins schoot hem in gedachten, toen hij een glimp van haar gezicht tussen de anderen zag. Velen riepen tegenwoordig om Oranje. Nu de toe stand geheel hopeloos scheen, had men het vertrouwen in dc regering verloren en wilde men iemand als Hoofd van Staat, in wien men een blind vertrouwen had. Dc jonge Prins. Willem van Oranje. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 7