SCHOUWEN-DUIVELAND in oorlogstijd Rijkspolitie sprak over verkeerssituatie Zierikzee BEZORG(ST)ER Het drama van 10 december 1944 6 Een beetje beduusd kij ken de broers Van Kooten wel, als ze zien wat er alle maal mee moet. Niet min der dan 27 zwaar bewapen de commando's stappen aan boord met stenguns en brens, handgranaten en mitrailleurs. De handgra naten zitten volgens ge bruik in de laarzen. Er is geen lucht om de motor aan te laten slaan, maar met behulp van een zoge naamde 'kreeft' lukt het tenslotte boven verwach ting toch. De Janneke Adriana tuft de haven van Colijnsplaat uit. De motor is van ver te horen. Ken ners weten wie er onder weg is, want er zijn maar twee schepen op Schou- wen-Duiveland, waarvan de motoren hetzelfde ge luid maken. Het ene schip is dat van Ko Berrevoets, het andere is de Janneke Adriana. Schipper Jan Schot van de Nieuwe Ha ven in Zierikzee hoort het, hij loopt naar buiten en ziet Ko Berrevoets in de ha ven liggen. „Dus", zegt hij tegen zijn vrouw, „moet het Van Kooten zijn, die over de Oosterschelde aan komt tuffen". Meester Van Weele, het hoofd van de school in Bruinisse en geëvacueerd in Kats, hoort de motor ook, ondanks het feit, dat hij een uur verderop het land in zit. De volgende dag zegt hij tegen een kennis: .Gisteravond is Ko Berrevoets zeker over geweest", daar bij duidelijk onderkennend dat hij niet wist dat het Van Kooten was. Het kan niet anders of ook Van der Beek en zijn mensen moeten het geluid van de motor hebben gehoord. Zij moeten het vaartuig van ver hebben horen aankomen en ook de Duitse wacht op het havenhoofd moet er door attent gemaakt zijn geweest. Er gebeurt nog meer. Het kompas, dat de Hollandse officier meebracht werkt evenmin als het gewone scheepskompas. Het bete kende weer een klein voorval, waar door het later werd dan was afgespro ken. Van Kooten moet nu veel voor zichtiger varen, dan wanneer hij de beschikking zou hebben over een goed kompas. Veilig over Toch komt hij met het opkomend tij veilig over verschillende zandbanken in de Oosterschelde heen. De Janneke Adriana is nog maar net buiten de ha ven van Colijnsplaat of Teun van Kooten zet de regulateur wijd open om wat meer vaart te krijgen. Hij doet dat echter niet ongestraft. Voor dc bevrijding moest iedereen lang zaam varen. Een voor veel geld gekocht vat olie sprak Van Kooten voor deze reis aan. Het gevolg is, dat direct de knaldem per in brand vliegt. Adrie van Koo ten, de jongere broer van Teun, moet gedurende de hele reis met een En gelse commando met een natte zak de brand in toom houden en voorko men, dat de vuurstraal vanaf de wal gezien wordt. De oplettende seiners bij de Boerenweg moeten het even wel toch gezien hebben. Onderweg vertelt de Hollandse luitenant, dat Johannes de Waal-Klaasen de vorige dag probeerde met de Bru 13 vanaf Tholen contact te krijgen met de mensen op Schouwen-Duiveland. Ook vertelt hij, dat het hem wegens het ruwe weer niet lukte met de zeil boot aan wal te komen. Met een boog moet om het haven hoofd van Zierikzee gevaren worden. De wacht mag daar niet gealarmeerd worden. De bemanning van de Janne ke Adriana krijgt spoedig contact met de groep Van der Beek. De seinen worden gezien en er wordt terug ge seind. Rood wit, rood wit. Dan komt de stralenbundel in de lucht, waar van ook in het boekje 'Verzet' sprake is. Het was een auto, andermaal een kleine oorzaak, waardoor het contact wordt verbroken. Schipper Van Koo ten gaat evenwel verder en hij laat zestig meter uit de dijk, op de plaats waar het sein werd gezien, het anker vallen. De ankerketting maakt een hels kabaal in de stille avond. Er ge beurt evenwel niets. In een van de twee boten die werden meegebracht stappen zes commando's en zij roeien naar de wal. Gedurende de hele tocht staat de Hollandse officier via een walkie-talkie in contact met de supe rieuren op de Noordbevelandse wal. Iedereen is blij met de voorspoedige overtocht. De zes mannen gaan aan wal en het ligt in de lijn der verwach tingen, dat zij later met de anderen terug zullen keren. Zenuwachtig' Iedereen was evenwel te voorbarig door te denken, dat alles voorspoedig zou verlopen. Minuten verstrijken en worden halve uren. Halve uren wor den hele uren en de vloed verandert in eb. Vanaf de Janneke Adriana is te zien, dat de commando's, die waar schijnlijk toch zenuwachtig waren de boot niet goed vastlegden. De ebstroom voert de boot mee en ze raakt los van de kant. Even later is ze op drift. Dat betekent, dat de com mando's niet terug kunnen. De boot is er immers niet meer. Voor Adrie van Kooten is dat het sein om in de overgebleven boot te springen en te proberen de wegdrij vende boot op te pikken. Van de over gebleven boot blijkt een van de roei- beugels op onverklaarbare wijze verdwenen. Van Kooten moet nu dus 'wrikken', zoals dat heet. Maar met een ijzeren boot, waar het gat ont breekt om een riem in te leggen om te wrikken, valt dat niet mee. Toch slaagt Van Kooten erin om de drij vende boot op te pikken en op het zelfde tijdstip komen de commando's terug. Ze waren twee uur weg. Het is de bedoeling, dat de commando's de door Adrie van Kooten opgepikte boot roeien, terwijl zij het andere bootje slepen. Dat lukt evenwel niet, omdat de ebstroom te sterk blijkt. Het is onmogelijk 6m op deze manier op de Janneke Adriana te komen. Ze verliezen terrein en de boot van Adrie van Kooten moet worden los gegooid. Hij moet trachten zich zon der roeibeugel te redden, tegen de stroom in. Hoewel alles zo stil moge lijk gebeurt, merkt nu ook de wacht op het havenhoofd iets. Er wordt ge schoten. Gelukkig wordt er alleen maar met geweren geschoten en treffen de ko gels geen doel. Met bijzonder veel moeite worden eindelijk de comman do's opgepikt op de plaats waar nog anderhalve meter water staat. Ook Adrie van Kooten slaagt erin om aan boord te komen. Met het steeds lager wordende water is het oppassen ge blazen om niet aan de grond te lopen. Dan immers is het spel onherroepe lijk verloren. De Nonneriplaat loopt evenwijdig met de dijk. Gelukkig voer Adrie van Kooten daar overdag nogal eens een keer met schipper Ver- burg van Colijnsplaat, zodat hij zich enigszins kan oriënteren. Een ver- keei'de manoeuvre van de Janneke Adriana betekent, dat het schip aan de grond zit tot het volgende opko mende hoog water, dat nog zes uur weg is. De gebroeders Van Kooten zijn goede schippers en zij klaren de klus. Als de Janneke Adriana in die per water is komen de tongen los. De commando's zochten twee uur, maai er viel geen spoor te bekennen van de OD-ei-s. Ze zouden de motor toch ge hoord moeten hebben? Ze zouden het in brand vliegen van de geluiddem per toch gezien moeten hebben? Schipper Teun van Kooten en zijn broer begrepen nooit hoe deze tocht kon mislukken. Bloeddorst De noodlottige afloop is inmiddels ruimschoots bekend, althans de af loop voor de Schouwen-Duivelandse verzetsmensen. We herdachten on langs hoe zij ten offer vielen aan dc bloeddorst van een van alle mense lijkheid gespeende Duitse barbarij. Het monument, dat ter hun ge dachtenis in Renesse werd opgericht, bewaart de herinnering aan hen... opdat we hen niet vergeten. Nog maar nauwelijks is de Janneke Adri ana onder de Schouwen-Duivelandse wal vandaan of de bezetting daar komt in rep en roer. Lichtkogels flit sen de lucht in en zetten het haven hoofd van Zierikzee en omgeving in volop licht. De Janneke Adriana is echter buiten gevaar en buiten be reik van de geweren en ander ge schut. Niemand zal ooit weten waar om de missie fout ging. Om kwart voor twaalf in de avond van 8 decem ber is de Janneke Adriana weer terug in de haven van Cdlijnsplaat. Terwijl de Janneke Adriana van Colijnsplaat onderweg is naar dc Schouwen-Duivelandse kust is ieder een aan wal weer present in het huis buiten de stad. Weer trekken kleine groepjes naar de zeedijk. In een dijk huis wordt een schuilplaats gevon den. Er wordt afscheid genomen van de OD-ers, die voor de begeleiding zorgden. Zij moeten terug naar de stad. De anderen zullen over een uur of iets meer als vrije mensen aan wal stappen van Noord-Beveland. Alles is immers goed geregeld en in de verte valt het geluid te ontwaren van een tuffende motor. De Tommies, Van dei- Beek, Jork en Wisse blijven buiten. Het zal betekenen, dat ze een kans krijgen om te ontsnappen met uitzon dering van Van der Beek. Hij gaat in de glooiing liggen en geeft seinen, rood wit, rood wit. Van Kooten zal de seinen zien, weet hij. Ze zien een lichtflits, maar het blijkt een auto te zijn. In het boekje 'Verzet' wordt ver ondersteld, dat deze stralenbundel van de auto één van de aanleidingen was, dat het contact niet tot stand kwam. Geen contact Het raadsel waarom er geen contact kwam zal nooit worden opgelost en voor de tweede keer wordt besloten onverrichterzake terug te keren. Een diepe teleurstelling maakt zich van de groep meester. Er blijft ook de vraag of de passerende auto met de lichtbundel iets zag en daarna de Duitsers waarschuwde. Bij het naar huis gaan lopen Wisse en zijn vrouw voorop. Niets vermoe dend lopen ze in de armen van zes of zeven Duitsers. Ze slagen erin hen te doen geloven, dat ze een lekke band hadden en daarom nog zo laat onder weg waren van Haamstede. Wisse en zijn vrouw lopen in doodsangst over de anderen nog even door om vervol gens op de fiets te springen en ra zendsnel naar de stad te rijden. Op handen zonder lucht. Als ze zich vei lig wanen in het zicht van Zierikzee, klinken schoten en ze weten het: het is misgegaan. Het schieten houdt aan en ook het geluid van exploderende handgranaten dringt tot hen door. In Zierikzee zullen ze ook niet veilig meer zijn, beseffen ze en daarom rij den ze door naar Kerkwerve, waar ze als gebroken mensen arriveren. De kardinale vraag is: wat is het lot van de makkers? Hoeveel zouden er dood zijn als gevolg van de schietpar tijen die zij hoorden? Later blijkt dat niemand dodelijk is gewond. Er is wel een zwaar gewonde gevallen. Door het vuren heen ontsnapten twee Engelsen, Herman de Leeuw en van de Schouwen-Duivelandse ver zetsstrijders de heer De Glopper. De Engelsen kloppen een paar dagen la ter bij Joost Ringelberg aan, die ze in het inundatiegebied brengt en een boerderij aanwijst als onderkomen. Ze worden daar evenwel verraden en krijgsgevangen gemaakt. Uiteraard vei-tellen ze niet aan de Duitsei-s, dat zij contact hadden met het verzet en dat ze bij de Boerenweg waren, op die noodlottige donderdag. De tien die niet konden ontsnappen worden in een bunker opgesloten. Op vrijdag worden zij overgezet naar Goeree- Overflakkee om te worden verhoord. De volgende dag zijn ze weer terug. Het staat wel vast dat zij hun mak kers niet hebben verraden. Zwaar be waakt brengen ze de nacht door in de bunker. Maar dc Duitsers hebben toch wel iets gehoord. Duitsgezinden of wie ook, hebben hen wellicht ge tipt of ze zijn na intensief speurwerk zelf tot de conclusie gekomen in wel ke richting ze zoeken moesten. Overvalwagen Op zaterdagmiddag 9 december stopt een Duitse overvalwagen bij Minkema voor de deur. Twee militai ren springen er uit, Minkema ziet het en als een haas rent hij naar de ach terdeur om tijdig weg te komen. Zijn vrouw laat de Duitsers binnen. Zij willen gegevens over de transforma torstations op het eiland en ze vragen met nadruk of er de laatste dagen nog werd opgebeld. Mevrouw Minkema zegt van niets te weten en van haar worden ze niets wijzer. De Duitsers zeggen, dat ze de volgende dag - zondag - terug zullen komen. Het echtpaar Minkema vond het raadzaam zich op zondag niet tc laten zien. De monteur Koster is huisbewaarder. Hij vertelt de Duit sers, dat Minkema naar de kerk is. De vrijheidsstrijders hebben dan het geluk aan hun zij. De Duitser, die bij Minkema aanbelde bleek niet van het fanatieke soort, dat zoveel onheil in Nederlandse gezinnen bracht. Hij blijkt Oostenrijker te zijn, alhoewel dat op zich niet zoveel uitmaakte, want ook Hitier werd in dat land ge boren. Maar mogelijk beseft deze man, dat de oorlog voor de Duitsers toch niet meer te winnen is. Hij laat zich zelfs ontvallen, dat hij nu niet voor de transformatorstations komt, maar voor Minkema zelf, omdat er vermoedens zijn, dat hij betrokken was bij de ontvluchtingspoging van tien gearresteerden. Snel doet het verhaal de ronde en Minkema moet in veiligheid worden gebracht. Hij duikt onder in het Sint Cornelia Liefdehuis aan de Oude Haven in Zierikzee. Daftr wordt een kamertje voor het echtpaar ingericht, waar de Duitsers hen niet zullen zoeken ZIERIKZEE Geslaagd Kappersbediende René van der Velde uit Zierikzee, werkzaam bij herenkapsalon Van Dam. is geslaagd voor het ondernemersdiploma He renvak. Hij volgde daarvoor het on derwijs aan de kapperschool in Rot terdam en Goes. Het examen legde hij af in Utrecht op 30 januari. Bond van Opzichzelfstaanden De Bond van Opzichzelfstaanden organiseert voor vrijdag 22 februari in het Huis van Nassau te Zierikzee een bingo-dansant, ledereen, die een praatje of een dansje wil maken is van harte welkom. Aanvang 20.00 uur. BURGH-H AAMSTEDE Aanrijding Maandagochtend, op do kruising Ixrliênda lewcg- Burghseweg gobeurdo een aanrijding tussen twee personen auto's, waarbij behoorlijke materiële schade viel te noteren. Op de Leliën- daJewog reed S. A. S. uit Goes en wil de de Burghseweg op. waarbij hij de bocht te ruim zou hebben genomen. Op dat moment vond een niet zacht zinnige ontmoeting plaats met de auto van M. A. M. v. R. uit Noordwel- le, welke auto over de hele linker zij kant werd beschadigd. De auto van S. liep schade op aan de linker- voorkant. Bijeenkomst NCVB De afdeling Burgh-Haamstede van de NCVB houdt dinsdag 19 februari in dc recreatiezaal van de Ger. kerk een jaarfeest verzorgd door de eigen leden. De bijeenkomst begint om 19.45 uur. Vergadering Pomona Dc Vereniging Oud-leerlingen Po mona houdt op vrijdag 15 februari om 19.30 uur in Hotel Bom de jaarver gadering. In het bestuur zijn aftre dend en herkiesbaar de horen N. A. Dambruin en C. J. Boot. Besproken wordt verder een te maken drie daagse reis op 11. 12 en 13 juni naar Zuid-Limburg en omgeving. Pomona bestaat dit jaar 50 jaar en een eventu eel jubileumviering komt ter sprake. Na de pauze worden uit de collectie van wijlen de heer J. P C. Boot een aantal dia's over dc wat oudere fruit teelt vertoond. RENESSE Jaarvergadering Luctor et Emergo Vrijdagavond 15 februari om 20.00 uur houdt het fanfarekorps Luctor et Emergo uit Renesse zijn jaarlijkse le denvergadering in de bovenzaal van het dorpshuis te Renesse. De avond zal worden geopend door voorzitter J. A. Kouman, waarna verslagen van se cretaris en penningmeester aan de or de komen. Na de pauze staat de bestuursver kiezing op de agenda. Aftredend en herkiesbaar zijn de heren J. A. Kou man en H. van Sonsbeek. Nadat de verder voorkomende zaken ijn be handeld zal de vergadering worden afgesloten met dc rondvraag. ZONNEMAIRE Bazar voor jubileum De afdeling Noordgouwe e.o. van de NBvP organiseert voor zaterdag 23 februari in het dorpshuis te Zonne- maire een bazar ter gelegenheid van het vijfentwintigjarig bestaan in april van dit jaar. Op de bazar is onder meer te koop: diverse zelfgemaakte lekkernijen, handwerken, een cadeauboom met kans op een gratis schoonheidsbehan deling, een grabbelton voor de kinde ren en knikkers raden. De bazar be gint om 14.30 uur. NIEUWERKERK Disco in Doedorp" ..Disco in Doedorp" is een musical. Wij vragen op korte termijn een voor de bezorging van de „Zierikzeesche Nieuwsbode" in een gedeelte van RENESSE. Sollicitaties te richten aan „Zierikzeesche Nieuwsbode", Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee of tel. 01110-6551 t.a.v. de heer J. van Loon Vervolg van pagina 1 genwoordiger van V.V.N. teleur gesteld in zijn opvatting, dat de jon geren in de leeftijdsgroep voor wie de film bedoeld is, toch wel op de hoogte zijn van de verkeersregels. Volgens de ervaringen van de heer Pieterman was het met die kennis droevig ge steld en hij verwees naar de fouten, die door de jeugd worden gemaakt bijvoorbeeld op het kruispunt Laan van Saint Hilaire/Scheldestraat. Een voorrangsregel als rechtdoorgaand verkeer op dezelfde weg heeft voor rang blijkt daar meestal niet te wor den toegepast. Dit gaf meteen aanleiding tot een discussie over de situatie op het be treffende kruispunt. Wethouder van onderwijs de heer J. Groen, die deze V.O.O. jaarvergadering bijwoonde, wees erop dat het kruispunt destijds in overleg met de deskundigen tot stand is gekomen, maar ook zelf moest hij erkennen dat hier sprake was van een onoverzichtelijke situa tie. Vanuit de vergadering werd aange voerd, dat het toch altijd de vertegen- woprdigers van de rijkspolitie zelf waren, die binnen de gemeentelijke verkeerscommissie negatief stonden tegenover verzoeken om het kruis punt te beveiligen met een verkeers lichteninstallatie. Daarop echter moest wethouder Groen het toch enigszins opnemen voor de rijkspolitie met de opmer king, dat ook de opstellers van het Verkeerscirculatieplan (V.C.P.) tot de conclusie waren gekomen, dat de ver keersintensiteit hier niet hoog ge noeg is voor het aanbrengen van een verkeerslichteninstallatie. Volwassen denken Dat ook binnen het Rijkspolitie korps uitgegaan kan worden van ver schillende argumenten bleek uit de woorden van wachtmeestei Mande- maker, die zelf wel voorstander zei te die door kinderen van de zesde klas van de lagere school „De Dob belsteen" wordt opgevoerd op vrij dag 15 februari in Ons Dorpshuis tc Nieuwerkerk, aanvang 20.00 uur. Een greep uit de inhoud: Op het gezellige pleintje in Doedorp komt een straa torkestje met een zogenaamd mu- ziekmobiel. De voorbijgangers vin den dit erg leuk, maar een agent gooit roet in het eten. Hij neemt de muziekmobiel in beslag. Later zal hij het voertuig verheffen tot „vliegende krisis-wagen". Dan verschijnt Balle- tinus, de dansleraar op het toneel. Hij wil de kinderen dansen leren. De gravin van Stoethaspel tot Wiele waal, die veel invloed heeft in het dorp, vindt al die herrie maar niks en ze houdt trouwens helemaal niet van dansen. Op den duur moet Balletinus verdwijnen. De kinderen vinden het weer ontzettend saai in Doedorp en vinden dat er wat moet gebeuren. Maar wat?? Liedjes uit deze musical zijn: Het Straatorkest, Sholte, Tover cirkel, Doedorp, Zwendel en Co, Te gen Hoge Beloning, Naaien-Knippen- Breien en De Ragebollendans. De musical is geschreven door Thomas Brugman en Hans Peters jr. In de pauze wordt de traditionele verloting gehouden. Tevens, wordt er afscheid genomen van mevr. Viergever die de school heeft verlaten. OOSTERLAND Welfare-medaille Op de laastgehouden contactmid dag van de afdeling Welfare van het Rode Kruis heeft mevrouw D. Stuy- Tbr Heide een medialle met de daar bij behorende oorkonde ontvangen voor het feit, dat zij gedurende 10 jaar trouw haar werk heeft gedaan als vrijwilligster. Namens de afde ling Duiveland van het Rode Kruis werd haar tevens een bloemetje aan geboden als dank voor de prettige sa menwerking. Vergadering landbouwvereniging Landbouwvereniging „Door Een dracht Sterk" houdt op donderdag 21 februari een algemene ledenvergade ring in „De Pleisterplaats" te Ooster- land. Aanvang: 19.45 uur. Naast de ge bruikelijke agendapunten wordt de rekening en verantwoording over 1984 en de bestuursverkiezing aan de orde gesteld. In het bestuur zijn aftre dend en niet hierkiesbaar, de heren S. v. d. Laan en W. P. bij de Vaate. In dc commissie van toezicht is aftredend en niet herkiesbaar, de heer J. Hanse. Ing. H. Eerkens, bedrijfsvoorlichter, geeft een toelichting op het nieuwe adviesformulier van het bedrijfsla- boratorium voor Grond en Gewason- derzoek te Oosterbeek. Tbvens wordt de film „Goed, beter, best" vertoond, die betrekking heeft op dc verdeling. De film wordt aangevuld met het ZLM-journaal 1984. MIDDELBURG Conferentie P.v.d.A. De P.v.d.A., gewest Zeeland organi seert op 23 februari een conferentie over volwasseneneducatie, waar met behulp van videoinformatie de voor stellen van onderwijsminister Deet- man aan de orde zullen komen. Inlei ders zijn o.m. Jos van Kemenade, Paul Bocrsma en Jo Korstanje. Plaats van handelen is dc Zeeuwse Biblio theek, Kouseendijk 7. te beginnen om 10.15 uur. zijn van een verkeerslichteninstalla tie op het kruispunt Laan van Saint Hilaire /Scheldestraat. Op grond van verkeerstellingen mochten die ver keerslichten dan worden afgewezen, op grond van de praktische situatie zouden ze volgens haar, zijn aan te bevelen. Zij wees erop, dat vooral de jeugd zich in het verkeer nou eenmaal an ders gedraagt, dan waarvan in de normen wordt uitgegaan. „Dat is een volwassen denken over het handelen van kinderen", meende Liesbeth Mandemaker. Zij was het met de heer Vaarzon Morel eens, dat in een bepaalde situa ties bij het volgen van de verkeersre gels een onlogische situatie ontstaat op dit kruispunt. De heer Pieterman constateerde nog, dat er relatief weinig ongeluk ken voorkomen op deze kruising en dat is volgens de wachtmeester te danken aan het feit, dat de meeste mensen zijn voorbereid op de ondui delijke situatie, die er heerst. Gemarkeerde oversteekplaats Hoofdleidster van kleuterschool ,,'t Mierenest" mevrouw J. van Anraad- Goossens hield - wederom - een plei dooi voor het aanbrengen van een ge markeerde oversteekplaats (een ze bra) voor het oversteken van de kruising Scheldest raat/G revel in- genstraat. Haar pleidooi werd bin nen de gemeentelijke verkeerscom missie diverse malen afgedaan met het argument van de rijkspolitie, dat een voetgangersoversteekplaats (een v.o.p.) de verkeersonveiligheid alleen maar vergroot. Zij betreurde het ech ter, dat tot nu toe geen alternatief was geboden. Spreekster achtte het van belang, dat kinderen naar een gemar keerde plek verwezen kunnen wor den om over te steken. In de huidige situatie waaieren ze, volgens de hoofdleidster, over het gehele kruis punt uit. Wachtmeester Mandemaker was van mening, dat het instellen van verkeersbrigadiers hier een ideale oplossing zou kunnen bieden. Zij be vestigde dat een v.o.p vaak ten on rechte als vrijbrief voor veilig over steken wordt gezien. De heer Pieterman beloofde me vrouw van Anraad voor dit probleem eens de „Club voor verkeersonveilige situaties" te benaderen. Zij zullen, volgens hem, ter plekke de situatie bekijken en vervolgens kostenloos advies uitbrengen, waar - volgens de heer Pieterman - de gemeente niet zo gauw aan voorbij zal gaan. Verkeerssituatie Calandweg- Een zaak die ook niet nieuw is en die tijdens deze discussie eigenlijk niet kon uitblijven, was de verkeers situatie op de Calandweg. Enkele V.O.O./leden lieten weten al bijna twintig jaren voor verbetering van die verkeerssituatie te pleiten. Wet houder Groen wees erop, dat deze kwestie woensdagavond tijdens dc verkeerscommissie bijeenkomst aan de orde zal komen. Met betrekking tot deze verkeerssituatie werden in middels adviezen uitgebracht door de A.N.W.B. en V.V.N. Over die advie zen gaat de verkeerscommissie zich wpensdagavond buigen. De wethou der zelf zei benieuwd te zijn welk ad vies de commissie zal gaan uitbren gen. De discussie tijdens deze V.O.O./jaarvergadering beperkte zich overigens niet alleen tot de jeugd in het verkeer. De heer Pieter man wees op de moeilijke situatie vooral voor ouderen ter hoogte van het belastingkantoor in dc West straat. Wethouder Groen memoreer de daarop nogeens de discussies die over deze zaak binnen de gemeente raad reeds diverse malen Werden ge voerd. Eén der aanwezigen bracht vervol gens nog de voor fietsers onveilige si tuatie op de Scheepstimmerdijk ter sprake,waarop de wethouder verwees naar het voorstel in het V.C.P. de toe gangsroute tot de binnenstad via dc Scheepstimmerdijk af te schaffen. Dat had volgens hem verbetering in de situatie ter plekke kunnen bren gen. (Overigens was wethouder Groen in het toenmalig raadsvoorstel zelf toch ook tegen dit onderdeel in het V.C.P, Red.) Wachtmeester Mandemaker moest, in wat ruimer verband ingaand op de verkeerssituatie in dc binnenstad, vaststellen, dat zij nooit eerder een stadje had gezien, waar zoveel ver- kcersgeboden en -verboden waren aangebracht als in Zierikzee. Als il lustratief voorbeeld noemde zij de verzameling verkeersborden aan het begin van de Appelmarkt. Terugkomend op de vertoonde film stelde de heer C. P. Polderman vast. dat daarin volgens hem werd aange geven, dat je je beter kunt richten op het gedrag van dc volwassene in de auto dan op het kind op de fiets. Hij was van mening, dat er een onover brugbare kloof ligt tussen praktijk en theorie. Kinderen kennen, volgens Polderman wel de verkeersregels, maar brengen ze niet in praktijk Motivatie Wachtmeester Mandemaker moest erkennen, dat voor de jeugd vaak de kans een bekeuring op te lopen als enige motivatie geldt om een overt re ding niet te maken. De kloof tussen theorie en praktijk was, volgens haar, echter toch wel te overbruggen. Daar komt dan wel meer voor kijken dan alleen verkoersonderwijs op school. Da ar speelt ook de mentaliteit bij dc kinderen thuis een grote rol in. En met die mening kon iedereen het eens zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 6