Oefening en Uitspanning huldigde twee jubilarissen Winter kwam langs op school Voorzitter V.O.O. in mineur over situatie in onderwijs LTS Zierikzee gaf voorlichtingsavond Reinigingsdienst geeft voorlichting over rolemmers 4 Zilveren speld en oorkonde Project in Oosterland 1985 historisch jaar Nieuw systeem voor afval OOSTERLAND - De beide kleutergroepen en de eerste klas van de openbare school in Oosterland zijn bezig geweest met het onderwerp .winter", dat heeft geresulteerd in een tentoonstelling over dit project. Voor de jongste groep betekende de kennismaking met de winter het maken van verschillende werkjes, zoals vogels, vogelhuisjes, pinda's rijgen, vetbollet jes maken en sneeuwpoppen. Met behulp van een praatplaat en flanelbord-figuren kregen de kleuters ren nadere verkenning van het begrip „winter". Daarbij leerden ze liedjes en zagen ze een poppenkast over vogels in de winter. Bovendien werden de verha len ondersteund door dia's. De oudste groep startte met een kassegesprek over sneeuw en ijs, sneeuw voelen, laten smelten, vriezen e.d. De groep maakte een maquette van een sneeuw landschap met een heuse ijsbaan en sneeuwpoppen. Hierbij leerden de kinderen liedjes over de sneeuw en het ijs. Vervolgens volgde oen nadere bestudering van vogels in de winter, waarbij de vogeltrek, het voeren en de wintervoorraad aan de orde kwamen. Ook deze groep hield zich plezierig bezig met de pin- dasnoeren en de vetbollen. Als kroon op het werk ontstond een groot vogelhuis. Bijzonder onderwerp voor de kinderen waren de sporen in de sneeuw ofwel de voeten in de witte verf. Handvaardig was de eerste klas van de lagere school met het vervaardigen van een kwartetspel, het tekenen, knippen, het maken van een leesboekje, dit alles in het teken van de winter, dat deze dagen weer bijzonder actueel is geworden. Klas 1 leerde twee nieuwe, winterliedjes en gedichten. De praatplaat vormde ook hier een goed hulpmiddel voor het ge sprek overdo winter met al zijn bijkomstigheden. De lessen biologie handelden over het voeren van vogels in de winter en de sporen in de sneeuw. De tentoon stelling leverde een actueel beeld op van de winterse situatie Eerst reikte voorzitter A. Heyboer (m) de zilveren speld en oorkonde voor 25 jaar lidmaatschap uit aan zijn collega C, P. Radewalt en daarna ontving hij zelf uit handen van dirigent A. Radewalt een zilveren speld met oorkonde voor veertig jaar lidmaatschap vaii de muziekvereniging Oefening en Uitspanning. ZIERIKZEE - Voorzitter C. P. Polderman van de Ver eniging voor Openbaar Onderwijs afdeling Zierikzee noemde maandagavond tijdens de jaarvergadering in de Theo Thijssenschool 1985 een historisch jaar voor het on derwijs. Hoewel zestig jaar was gewacht op het realise ren van die doorgaande onderwijslijn voor vier tot twaalfjarigen, moest hij constateren, dat de integratie thans met gemengde gevoelens tegemoet wordt gezien Gemengde gevoelens niet bij de veertigduizend werklozen in het on derwijs, maar bij de thans werkzame leerkrachten. De voorzitter trok in dit verband een vergelijking met de Oosterschclde, een project ten bate van de gemeenschap waar hoge in vesteringen voor beschikbaar kwa men. Een ander project ten bate van de gemeenschap (de integratie dus) mag echter niks kosten. Een andere vergelijking gold de in troductie van een nieuw produkt in het bedrijfsleven waarbij „de kost de baat voorgaaf'.Het nieuwe produkt, dat basisschool heet, krijgt deze ex tra ondersteuning echter niet. Hij wees erop, dat de leerkrachten niet meer, maar minder geld kregen, dat de leerlingenschalen werden ver groot, zodat niet meer, maar minder mensen het nieuwe produkt moeten fabriceren. Doorgaand met vergelijken, stelde de voorzitter vast, dat elk bedrijf geld uitgeeft aan research en de ZIERIKZEE - In de aula van de Technische School „Schouwcn-Dui- vcland" werd een goed bezochte voorlichtingsavond gehouden voor de ouders en leerlingen van het twee de leerjaar en uit de examenklassen. In zijn openingswoord benadrukte de heer F. G. Scherjon, directeur van c'eze school, de belangrijkheid van deze avond voor ouders en leerlingen, omdat nu zowel in de tweede als vier de klas een keuze moet worden ge maakt. Verder wees hij op grote keu ze van vakrichtingen, die de leerlingen na het tweede jaar aan op de L.T.S. hebben. Voor de ouders en leerlingen van de examenklassen gaf hij de mogelijkheden aan, die er zijn om met een diploma l.t.o. verder te studeren. Zo zijn leerlingen met een C-diploma direct toelaatbaar tot het middelbaar beroepsonderwijs, waar bij de voorkeur van onze leerlingen uitgaat voor de M.T.S. en M.A.S. Jon gens en meisjes met een B-diploma, waarvan de cijferlijst goed is kunnen alsnog aansluiting vinden indien ze een jaar terug willen voor C-theorie. werknemers de kans geeft hun ken nis in hun vakgebied uit te brei den,meestal op kosten van dat be drijf zelf. Met minister Deetman was het, volgens hem, anders ge steld. „Als de minister het vak Engels verplicht stelt in het basisonderwijs, dan moeten cursisten dat in eigen tijd en op eigen kosten volgen. Al de stu die om een basisschool te kunnen in voeren, moet buiten de baas z'n tijd worden verricht", aldus Polderman. Hij meende, dat voor velen binnen het onderwijs de druk soms te zwaar wordt. Hij wees er in dit verband op, dat zestig procent van de ziekmeldin gen, berust op psychische redenen. Een andere reactie op de situatie binnen het onderwijs, was volgens de voorzitter een houding van de leer krachten van: „Het zal me een zorg wezen, ze doen maar Deze voor hem overigens begrijpelijke houding, kan naar zijn mening negatief door werken naar de praktijk en naar de houding van het kind.De voorzitter Eveneens bestaat er de gelegenheid tot herprofilering, d.w.z. het examen jaar nogmaals doen om tot betere prestaties te komen. Ook is er de mogelijkheid om in één jaar een diploma van een andere afdeling te behalen. Dit laatste geldt ook voor jongens en meisjes met een diploma van een andere school. Streekschool Hierna kwam de heer P. v. d. Kic- boom, consulent voor het leerlingwe zen in Zeeland aan het woord. Hij ging vooral in op de mogelijkheden, die er zijn voor de leerlingen, die geen verdere dagstudie volgen. Deze jongens en meisjes hebben de mogelijkheid om aan een streek school één dag per week vakgerichte studie te volgen, waarbij er vanuit wordt gegaan, dat ze voor de overige dagen een werkkring vinden. Beide heren wezen er tot slot met nadruk op. om na het behalen van een diploma toch met gerichte studie ver der te gaan. achtte dit een zeer verontrustende ontwikkeling. Rol v.o.o. De heer Polderman erkende niet erg opgewekt te kunnen zijn in zijn openingsrede. Vervolgens ging hij over naar de vraag wat de V.O.O. voor rol kan spelen. De voorzitter zag een belangrijke taak voor de vereniging weggelegd, vooral naar de hogere en lagere overheden toe. De V.O.O. moet het ministerie duidelijk maken, dat de grenzen van het toelaatbare zijn bereikt. Zo ga je niet met je per soneel om. Wat het onderwijs nodig heeft, is ruimte en rust. Voldoende mensen om op een weloverwogen wij ze een goede basisschool tot stand te brengen", aldus Polderman. Verder zag hij een belangrijke taak voor de afdelingen van de V.O.O. om op te komen voor hun scholen, te trachten de apathie te doorbreken en het elan weer terug te brengen in de school en bij de mensen, die er wer ken. Verder dient de V.O.O., volgens de voorzitter, ook zakelijk actief te blij ven en vertaald naar de Zierikzeese situatie betekent dat: blijven ijveren voor een goede huisvesting van „Bin nen de Veste" en de terugloop van het aantal leerlingen op de openbare scholen tot staan brengen. Beleidsvoornemens Verwijzend naar de beleidsvoorne mens voor het afgelopen jaar, consta teerde de voorzitter dat aan de meeste punten kon worden voldaan. Echter bij één zaak had de V.O.O. het een beetje laten afweten: verbetering verkeerssituatie Calandweg en Schel- destraat. Met de aandacht, die daar deze avond aan besteed zou gaan wor den, hoopte de voorzitter dot te kun nen goedmaken. Na deze opening door de voorzitter gaf penningmeester de heer H. Kap pers een korte toelichting op het fi nancieel overzicht dat sloot met een batig saldo van 1.213,07. Tijdens de bestuursverkiezing wer den de heren M. Buis en R. Kroes beek bij acclamatie als nieuwe leden benoemd. Afscheid werd genomen van drie bestuursleden: mevrouw D.Pronk, de heer M. de Rijke en even eens van voorzitter Polderman. Allen werden bedankt voor hun inzet ten behoeve van de V.O.O. en mochten een boeket bloemen in ontvangst nemen. Het V.O.O./bestuur blijft voorlopig nog zitten met één vacature en verder moet nog getracht worden te komen tot een verdeling van de taken van voorzitter en secretaris. De heer Kap pers erkende, dat het een zorg voor de zittende leden betekent, dat zich in derdaad niemand voor de functie van voorzitter beschikbaar kon stellen. Zodra het gelukt zal zijn de vacature te vervullen en de functies te verde len, zullen de V.O.O.-lcden schrifte lijk op de hoogte worden gesteld. NIEUWERKERK - Terwijl Nieuwerkerk binnen enke le uren tijd onder een steeds dikkere laag sneeuw kwam te liggen vond in het Dorpshuis de uitvoering plaats van de muziekvereniging Oefening en Uitspanning" in sa menwerking met „Nu met Hope" uit Bruinisse. De avond droeg een bijzonder karakter, omdat hij werd ge opend met de uitreiking van een zilveren speld met oor konde aan de heer A. Heyboer voor veertig jaar lidmaat schap en aan de heer C. P. Radewalt voor 25 jaar activiteit in de muziekvereniging. Onder de ongeveer tachtig aanwezigen bevonden zich ook afgevaardigden van zusterverenigingen op het eiland. '.VóbViïjiteT A. Heyboer sprak in zijn openingswoord dank uit aan de inwo ners van'Niëüwerkerk, die trouw hun oud papier bewaren voor de muziek vereniging en vooral ook aan dege nen die het altijd ophalen. Hij nam hierna de taak op zich om zijn collega in de muziek, de 42-jarige C. P. Rade walt te huldigen voor 25 jaar lidmaat schap bij Oefening en Uitspanning door hem de zilveren speld op te doen en de daarbij behorende oorkonde uit te reiken. Hierna maakte de voorzit ter plaats voor dirigent A. Radewalt want hijzelf was de tweede jubilaris. Radewalt betitelde de 52-jarige Hey boer, die sinds 1971 voorzitter is van Oefening en Uitspanning, als een stu wende kracht achter de vereniging waarna hij hem de zilveren speld en oorkonde uitreikte voor veertig jaar lidmaatschap. De heer Heyboer is bassist en de heer C. Radewalt trom melaar in de momenteel 85 jaar be staande muziekvereniging. Muziekprogramma Na dit officiële gebeuren lieten de jubilarissen zien dat ze beter zijn in musiceren dan in praten want samen met hun ongeveer dertig medemuzi kanten brachten zij een daverend con cert ten gehoren dat bestond uit zeven muzieknummers met een zeer afwis selend karakter. Na de opening met de kolonel Boogey-mars volgde het klassieke „Hoffman's vertellingen" van J. Offenbach, „The dream of Ol- wen" en Theme Varie". „Im Sonni- gen Suden" werd gevolgd door een medley van Beatles-songs van Len- non en MacCartney en het optreden werd besloten met de „Breakfast mars". Toneel Ondanks de slechte weersomstan digheden was de amateurtoneelgroep „Platogo" uit Goes vrijdagavond in Nieuwerkerk aanwezig om met de op voering van een toneelstuk een jaren lange traditie voort te zetten. Dit maal was gekozen voor een klucht in drie bedrijven met als titel „De avond van de zevende juli", waarin door enkele misverstanden omtrent een liefdesbrief de meest dolle situa ties ontstonden. De regie was in han den van Addy Flipse, hierbij geas sisteerd door Dré de Koning. De avond werd besloten met een bal. Bij winkelcentra Naast middel voor opslag en aan bieding van afval is de rolemmer ook goed bruikbaar als papierbak op par keerterreinen, in winkelcentra en op stranden. Degenen die hiervoor be langstelling hebben, kunnen na 25 fe bruari informatie verkrijgen bij de Reinigingsdienst te Kerkwerve. Voor het plaatsen van de rolemmer aan openbare wegen en dergelijke zijn speciale bevestigingsbeugels te verkrijgen. Voor wie er geld voor over heeft, bestaan er ook speciale ombouwen, waarin de rolemmer ge plaatst kan worden. Veelal zijn deze vervaardigd van staal, dat in een be paalde kleur gespoten kan worden. Ook een betonnen ombouw is niet uitgesloten. Steeds meer gemeenten in Neder land gaan over op het gebruik van de rolemmer als inzamelmiddel voor af val. Van de elders opgedane ervarin gen kan gebruik worden gemaakt, mits rekening wordt gehouden met de plaatselijke omstandigheden en gebruiken, geeft directeur Landman in zijn rapport te verstaan. Al gedurende drie jaar heeft de Reinigingsdieyist Schouwen-Duiveland in Zierikzee een twintigtal rolemmers geplaatst, voornamelijk bij bedrijven. Volgens directeur J. Landman van de Reinigingsdienst zijn de gebruikers zeer tevreden over het gebruik van de rolemmers. ZIERIKZEE - De Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland houdt dinsdag 12 maart om 20.00 uur een voorlichtingsbijeenkomst over „rolemmers" in het Huis van Nassau te Zierikzee, bedoeld voor gemeentebesturen en personeel van de dienst. Directeur J. Landman van de Reinigingsdienst heeft over deze wijze van inzamelen een lijvig rapport opgesteld, waarin informatie wordt verstrekt over de totale proble matiek van de afvalverwijdering, toegespitst op de ophaaldienst en de mogelijkheden om te komen tot gebruik van rolemmers. De rolemmer, ook wel mini-contai ner genoemd, is een kunststof vat op twee wielen. De meest gangbare zijn de rolemmers met een inhoud van 120 en 240 liter. Daarnaast zijn er van 330 liter inhoud, doch deze kunnen pro blemen opleveren met de belading systemen. De rolemmers worden in diverse kleuren gemaakt. De meest voorko mende is de anthracietkleurige en de groene. Eerstgenoemde is het goed koopst. Door toepassing van verschil lende kleur deksels kan onderscheid worden gemaakt tussen bijvoorbeeld een normale en een seizoen-rolem- mer. In de praktijk worden ook wel verschillende kleuren rolemmers toe gepast bij een vorm van scheiding aan de bron.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 4