Stagegroep rijkspolitie trekt in eigen gebouw Rapport kleine kernen, met tegenzin ontvangen Presentatiemiddag Scouting- Zeeland leverde positieve reacties op DE ZIERIKZEESCHE COURANT pa ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Feest Radio-actief afval Gemiste kans In veiligheid 25 jaar damesafdeling en een zilveren jubila- Twinlig gemeenten zijn aangewezen als loca- De heren handbalformatie van Delta Sport Door de 8-4 overwinning van All Ready op het resse waren aanleiding voor een feest bij ,,De ties voor de opslag van radio-actief afval. (Pag. Zuidhoek". (Pag. 3). 2). leed in sporthal Onderdak een teleurstellende Middelburgse Ondo is de Zierikzeese ploeg nederlaag tegen GHV, waardoor de ploeg de vrijwel zeker van handhaving in de derde klas kans miste naar de top te klimmen. (Pag. 4). van het district. (Pag. 5). MAANDAG 11 FEBRUARI 1985 141ste jaargang Nr. 23675 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Lang is de weg door lessen, kort en doeltreffend door voorbeelden. Seneca Rijkswaterstaat kantoor Zierikzee wordt als bureau ingericht Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ZIERIKZEE - Binnenkort, om precies te zijn per 1 maart als alles meezit, heeft Zierikzee de beschikking over twee politiebureau's. Niet dat het politiekorps een dusdanige uitbreiding heeft gekregen, dat het bekende gebouw te klein zou zijn geworden (sommige gemeente bestuurders verzuchten: was dat maar waar), maar het gaat hier om de opvanggroep, die per die datum gehuis vest zal worden aan het Havenpark. Het kantoor van Rijkswaterstaat, boven het kantongerecht, wordt inge richt om de stagegroep te herbergen. Het wordt een zelf standig onderdeel van het korps Rijkspolitie, waar twee mentoren de baas zijn de wachtmeesters E. Kroon en L. Mandemaker. De stagegroep van de rijkspolitie voor hun nieuwe onderkomen aan het Ha venpark, waar het oude kantoor van Rijkswaterstaat in gereedheid wordt ge bracht om de groep per 1 maart te herbergen. Het korps Rijkspolitie is per 1 ok tober '83 begonnen met de opleiding nieuwe stijl", adspirant politie agenten krijgen vanaf die datum een opleiding, clie veel meer in vergelij king met vroeger, op de praktijk ge richt is. Sinds de start van die oplei ding zijn er twee lichtingen afgele verd, Zierikzee heeft de tweede groep die vijf maanden lang in het Schouwen-Duivelandse praktijker varing opdoet. Sommige mensen, die deze weken Drs. F. Thissen: Creativiteit in bestuur is belangrijk DREISCHOR - Uit de kanttekeningen, die door de ver schillende bestuurders van gemeenten met kleine ker nen in Schouwen-Duiveland werden gemaakt, bleek vrijdagmiddag bij de presentatie van het rapport „Ver trekkers uit kleine kernen" te Dreischor, dat aan de in het rapport gegeven aanbevelingen in de praktijk nogal wat haken en ogen kleven. De samensteller van het rap port sociaal geograaf aan de Vrije Universiteit te Am sterdam drs. F. Thissen kon zich bij de toelichting van zijn werkstuk verheugen in de belangstelling van afge vaardigden van de directie van de volkshuisvesting pro vincie Zeeland, de Provinciale Planologische Dienst en van de verschillende gemeentebesturen op Schou wen-Duiveland. denten sociale aardrijkskunde enke le jaren geleden door middel van een enquête in de klaine kernen van Schouwen-Duiveland verzamelden stelde Thissen zijn rapport samen met als doel een inzicht te verkrijgen in de mogelijkheden om kleine ker nen als functionerende leefgemeen schap te handhaven. Thissen bena drukte hierbij dat de overheden, ondanks de soms beperkte financiële mogelijkheden door middel van een creatief beleid mogelijkheden kun nen creëren om dit doel na te streven. Aanbevelingen De onderzoeker stelde dat het be- Vervolg pagina 3 een parkeerbon onder de ruitenwis sers vonden in Zierikzee, zullen waar schijnlijk denken: vandaar! Want het regende de laatste weken bekeurin gen, waarvoor de opvanggroep ver antwoordelijk zou zijn, althans zo gingen de geruchten. Niets is minder waar volgens mentor L. Mandema ker, die deze geruchten direct de kop in wil drukken. ,,Dat er veel parkeer bonnen worden uitgeschreven ligt in de eerste plaats aan de overtreders zélf. Nog nooit werden de parkeer verboden zo massaal overtreden, dus is het logische gevolg ook meer processen-verbaal. Dat deze bonnen aan de opvanggroep worden toege schreven is ten ene male een fabeltje: deze mensen komen hier om het vak in de praktijk te leren. Dat wil zeg gen: als zij een of twee parkeerover- tredingen hebben behandeld, weten ze hoe dat moet en is een volgend on derwerp aan de beurt. Per man heb ben ze slechts twee bekeuringen uit gedeeld, dat is dus totaal acht stuks. Dit getal afgezet tegen de tientallen, zegt voldoende om deze fabel te ont krachten". I -ngere opleiding Wachtmeester (bijna opperwacht meester) E.E.L. Kroon vertelt desge vraagd iets over de opleiding nieuwe stijl, waar Zierikzee de komende tij den mee te maken heeft. Vier adspi rant politieagenten lopen stage bij de groep Schouwen-Duiveland: J.R.P. Palmen, H.J. Koerts, H.J.M. Otten en J. H. C. Michiels. Hun theorie opleiding kregen ze op de enige poli tieschool van de rijkspolitie in Har- lingen, gedurende de eerste fase van twaalf maanden (min vakantie). Vroeger was het zo, dat deze mensen direct het veld werden ingestuurd met een oudere, ervaren collega, en zo het politiewerk in, de praktijk leer den. Wachtmeester Kroon: „Hier ko men we bij het punt waarom de op leiding op een geheel nieuwe leest is geschoeid: er zijn namelijk weinig oudere, ervaren collega's. De gemid delde leeftijd van de politieambtena ren ligt op dit moment al onder de dertig jaar. Verder werd de noodzaak onderkend om meer op het maat schappelijk terrein in te spelen om de adspirant-agent voor zijn of haar taak op te leiden". Dat er zo weinig oudere collega's zijn ligt aan het feit dat direct na de tweede wereldoorlog massaal perso neel werd aangenomen voor rijkspo litietaken, die nu inmiddels allemaal het veld ruimden voor jongere colle ga's. Tijdens die golf afzwaaiers werd de opleiding herzien en een stageperi ode ingevoerd, terwijl de opleiding als zodanig ook langer werd. Drie fasen Na een bezoek aan de opleidings school in Harlingen (twaalf maan den) komt de leerling in een opvang groep. Er zijn twintig van die groepen over het hele land verspreid. Gedu rende vijf maanden krijgen ze onder leiding van een mentor gerichte prak tijkervaring, waarna de leerling te rug gaat naar Harlingen, om het ge leerde te evaluren en waar nodig de kennis aan te vullen. Pas daarna zijn 'ze wachtmeester bij dé rijkspolitie en als zodanig inzetbaar bij een lapd- groep of R.P. te water. Omdat het doel duidelijk is: leren in de praktijk, is het niet zo, dat de opvanggroep of stagegroep direct als een aanvulling op het politiekorps gezien moet worden. Een voorbeeld uit het afgelopen jaar, tijdens de „he te" weekeinden in Renesse: de groep wordt dan niet ingezet als extra ver sterking. Wel zal het mogelijk zijn dat adspiranten kennis maken met de specifieke toeristen-problemen, en incidenteel hand-en-spandiensten verrichten, maar het doel zal altijd zijn het léren. De drie fasen van opleiding zijn dus Vervolg pagina 2 ffih BltT Verwachting tot dinsdagavond: Koud en zonnig Zonnig en droog. In de nacht en ochtend matige tot strenge vorst met een minimumtemperatuur van om streeks min 10 graden; middagtempe- ratuur ongeveer min 4 graden. Matige oostenwind, kracht 4. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 15 febr.: Woensdag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 20% Min.temp.: -7 graden Middagtemp.: -3 graden Windkracht: zuidoost 4 Donderdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 30% Min.temp.: -5 graden Middagtemp.: -2 graden Windkracht: zuidoost 4 Vrijdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 40% Min.temp.: -2 graden Middagtemp.: 0 graden Windkracht: zuidoost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 12 febr. Zon op 8.01, onder 17.48 Maan op 1.56, onder 10.53 Laatste Kwartier: 12 februari (7.57) HOOG- EN LAAG WATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 12 febr. 7.35 20.20 1.19 14.01 HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Het koude weer houdt ook de komende dagen aan. Met oostenwinden is Siberische lucht via Zuid-Rusland en Midden-Europa naar onze omgeving gestroomd. In de afgelopen nacht vroor het ongeveer 10 graden en ook voor vannacht moet op dergelijke minimumtemperaturen gerekend worden. Op plaatsen waar sneeuw ligt zal het bij een wat afne mende wind zelfs nog een paar gra den kouder kunnen worden. Er is weinig of geen bewolking zodat de zon dinsdag weer volop kan schijnen. Serieuze aanvallen op de vorst zijn pas tegen het einde van de week te verwachten. Voor die tijd kan het wel overdag iets minder koud worden maar 's nachts blijft het matig en plaatselijk streng vriezen. Terwijl de Ring van „de oude kern" Dreischor door de gestaag neerdwar relende sneeuw een steeds pittores- ker aanzien kreeg, zette Thissen nog maals de bij het onderzoek gehan teerde doelstelling en werkwijze uit een. Uit het materiaal dat acht stu- Waarschijnlijk in augustus van start BROUWERSHAVEN - „Een heel bemoedigend resultaat" noemde Scouting-Zeeland coördinator Teun van Elsacker de 65 aanmeldingsbriefjes die hij zaterdagmiddag aan het eind van de presentatiemiddag over scouting uit de in het Brouwse Tonnenmaga- zijn opgestelde bus opdiepte. Hieruit bleek dat zestien meisjes en negentien jongens onder de tien jaar belangstelling hebben om welp of kabouter te worden, negentien jongens en drie meisjes boven die leeftijd om zeeverkenner te worden, zeven volwasse nen om de leiding van zo'n groep op zich te nemen en vier volwassenen om in het be stuur zitting te nemen. Dit alles was het resultaat van een zeer veelzijdige middag waarop zeeverkenners uit Kortgene, scherpa's uit Goes en rowans uit Heinkenszand lieten zien wat zij zoal doen op hun scouting-club. waar broodjes aan een stok in het open vnxtr werden gebakken. De echte scouting-sfeer van spelen in de natuur bleek zaterdagmiddag al voor men één stap in het Tonnenma- gazijn had gezet, want buiten in sneeuw was met stokken en zeildoek een half tentje opgezet waarop een houtvuurtje (gestookt met hout van het oude kerkorgel van Heinkens zand) enthousiast erwtensoep werd gekookt en broodjes aan een stok in het vuur werden gebakken. Volgens Van Elsacker was het ook de bedoe ling geweest een ijzeren vlet (waar zeeverkenners in het zomerseizoen wekelijks het water mee op gaan) voor het Tonnenmagazijn op te tui gen. Vanwege de weersomstandighe den was echter van het vervoer op een trailer vanaf Zuid-Beveland afgezien. Binnen in het Tbnnenmagazijn maak ten kabouters en welpen tekeningen met duimafdrukken, buttons en pan nekoekjes die zij in kleine allumini- umfolie bakjes op een waxinelichtje bakten. Uiteraard konden alle be langstellende kinderen die een kijkje kwamen nemen dit ook doen. Op gro te wandkleden waren de fantasielan den Bambilië en Rimboe te zien die bij de welpen en kabouters als uit gangspunt worden gebruikt voor hun spelen. Zeilen met een spel De scouting-groep voor de iets' oudere-jeugd, de zeeverkenners, gaat iedere week met een zeilvlet het wa ter op waarbij zij leren zeilen en roei en. Volgens Bram Nonnekens, bege leider van de zeeverkennersgroep Kortgene is het verschil met een zeil- school dat bij de zeeverkenners ook een spel wordt gespeeld. Hij liet hier bij foto's zien waarop de zeeverken ners torens van palen bouwden in het water, een waterkabelbaan aanleg den en een zogenamde „apebrug". „Ze leren natuurlijk ook navigeren, knopen en kompas lezen" aldus Nonnkes en in de winter gaat de boot in onderhoud. Dan wordt hij door de verkenners zelf geschilderd en vin den de scoutingsactiviteiten op het land plaats. Een vaste activiteit noemde Nonnekes verder het jaar lijkse zomerkamp. Wanneer de zee verkennersgroep in Brouwershaven van start gaat zal hij de eerste tijd aanwezig zijn om de leiding te hel pen. Trainingsroute Deze toekomstige leiding, waar voor zich momenteel zeven mensen hebben aangemeld, zal trouwens toch niet zomaar „voor de leeuwen worden gegooid". Via een zogenaamde trai ningsroute die bestaat uit een intro ductieperiode, basis en voortgezette cursussen zullen zij door Scouting Nederland worden opgeleid. „Hier staat een hele organisatie achter" aldus Van Elsacker die in dit verband opmerkte dat de kans op continuïteit van een eenmaal opge zette groep daarom veel groter is dan wanneer een activiteit afhankelijk is Vervolg pag. 7

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 1