„Nog vele jaren" bij de PTT Haags Kamerkoor bracht concert in Lutherse kerk fijn NOOBDWELLE DBUKK.EB1J ERIC DE NOORMAN In Ars Musica-serie Regeringsfracties verliezen elk zes zetels „Sue Ellen" duur uit ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 4 februari 1985 Nr. 23671 ZIERIKZEE - De personeelsvereniging van de PTT Schouwen-Duiveland organiseerde zaterdagavond een gezellige bijeenkomst voor haar leden in het Voorsorteer- centrum aan het Hatfieldplein in Zierikzee. Ongeveer 120 mensen waren die avond getuige van de op voering van een luchtige een-akter door de toneelgroep van de personeelsvereniging Samen Sterk. Het één uur durende blijspel had de titel ,,Nog vele jaren" en werd met verve op de planken gebracht. De spelers vertolkten hun rol voortreffelijk. Na de pauze was er een gezellig sam.enzijn, waarbij er ge legenheid bestond om te dansen op de muzikale klanken van de band Replayuit Hoogerheide. Het toneelstuk werd gebracht door Bertus Visser, Daan v.d. Have, Eduard de Looff, Mieke Walraven, Nel Deur- loo en Nel Stoutjesdijk. De regie was in handen van Rie Eekman. ZIERIKZEE - Het jaarlijkse „koorconcert" in de Ars Musica-serie werd ditmaal gegeven door het Haags Ka merkoor onder leiding van Rocus van Yperen. De Lu therse kerk was zaterdagavond goed bezet; toch hadden veel meer mensen dit concert eens moeten meemaken. Vooral voor leden van koren wier belangstelling uitslui tend beperkt blijft tot die van het eigen koor zou dit ge beuren erg zinvol zijn geweest. Een koor van een dergelijk niveau hebben we in onze omgeving niet en daarom kun je er alleen maar meer door geïnspireerd raken. Het was een avond met 'lering' en 'vermaek'. Al lereerst werd weer eens het bewijs geleverd dat een koor niet groot hoeft om toch prachtige muziek te maken. Na zaterdagavond zou je bij na denken dat een koor juist klein moet zijn om te kunnen komen tot een perfecte muzikale afwerking. Het Haags Kamerkoor bestaat uit slechts vijftien mensen. Maar wie zijn ogen dicht deed bij die delen waarin fortissimo gezongen werd zou een veelvoud van 15 zangers hebben geschat. Wat goed stemgebruik al niet kan doen. Tot het 'leren' van deze avond zou ook de uitbreiding van kennis van de koormuziek moeten worden gere kend. Vanaf de 15e eeuw tot op van daag was er van alles te horen. Litur gische muziek, psalmen, volkslied jes, liefdesliedjes, drinkliedjes, van alles was er te horen in diverse talen, stijlen en compositietechnieken. Het maakte dat dit - naar verhouding wat lagere concert - geen moment verveel de. mige dalende glissandi (het op grote afstand glijden van'de ene toon naar de andere) weerklonken. Het publiek voelde feilloos aan dat op dit indruk wekkende werk gewoon geen applaus kón volgen. Niemand zal ooit meer de twee werken van Grieg vergeten voor bas-bariton en koor. Vooral het Tm Himmelreich' waarin Frans van Rooijen met zijn fraaie stem soleerde maakte diepe indruk. Prachtige akkoorden klonken in werken van de impressionist Debus sy. Ook de snelheid van de Franse taal kwam in deze werken fraai uit. Tot de verrassingen van deze avond moeten ook de werken van Piepen broek, Nieland en Badings worden gerekend. Het bewees nog eens dat muziek maken ook betekent: plezier hebben in. Plezier in leuke refreinen, komi sche teksten (de koster die bij de be grafenis van de uil een requiem aan heft) en bijvoorbeeld het effect van een plotseling gesproken tekst. Traditiegetrouw besteedde dit koor veel aandacht aan oude en nieuwe Nederlandse componisten. Opvallend is toch altijd weer dat Nederlandse componisten graag ge bruik maken van andere talen. Zater dagavond bleken Nederlandse com ponisten Latijnse, Italiaanse, Franse, Duitse en Engelse teksten te hebben gebruikt en o ja, ook nog Nederland se. Het zij hun vergeven, de muziek is mooi. Het moeilijkste werk van Badings (alleen al de ritmiek) over de dronke lap die men doodwaande maar toch weer levend werd, vormde de vrolijke afsluiting van deze avond. De langdurige staande ovatie was een klinkend bewijs van instemming van het publiek met het gebodene. Hopenlijk blijft het contact Den Haag-Ars Musica niet tot dit ene con cert beperkt en horen we toch nog eens in de toekomst het nu vervallen werk van Messiaen. M. v. d. V. Toelichting Tot dit laatste droeg ook de toelich ting van de dirigent bij. Regelmatig vertelde hij iets over de stijl en de tekst van het werk, hetgeen het luistergenot alleen maar verhoogde. Rocus van Yperen leidde het geheel, zowel wat betreft zijn contact met het koor als met het publiek op zo'n sym pathieke manier dat je beseft wat een voorrecht het moet zijn om onder lei ding van zo'n 'ras-musicus' te mogen zingen. Het leuke van dit koor is dat het re pertoire zo'n grote verscheidenheid vertoont. Je kunt je wel voorstellen dat er koren zijn die zich op een be paalde tijd hebben gespecialiseerd en dus een werk uit die tijd ook beter uitvoeren, maar een koor met een dergelijke verscheidenheid die men muzikaal ook beheerst tref je weinig aan. Daarnaast is het op zichzelf al een prestatie om goed te zingen in een kleine ruimte met het publiek vlak bij, waarin de akoestiek ook niets verdoezelt cn je dus alles hoort. In het scala van uitgevoerde wer ken waren vele verrassingen. Het gaat te ver om alle 21 werken tc bespreken. In de afdelingen 'geeste lijke muziek' voor de pauze vielen het prachtige 'Ave verum' van Byrd en het feestelijke 'Alleluja' uit het Ex- sultatc Deo van Scarlatti op. Daar naast de wereldlijke werkjes van Las- sus waarin op een kostelijke manier met de Italiaanse taal gespeeld wordt en tenslotte het vijfstemmige 'Flora gave me fairest flowers' van Wilbye. Spanning Na de pauze was rhet zeer aangrij pende 'Eli, Eli' van Bardos. Het was de inleiding van het deel 'latere mu ziek'. Het werk had een enorme dra matische spanning met als meest op vallende passages waarin veelstcm- ZÏERIKZEE Diefstal uit auto Via het kapot snijden van het dak van een auto werd toegang verkregen tot de auto van M. K. uit Zierikzee, die de auto geparkeerd had op het parkeerterrein van de Baden Powel- vveg. Een speaker werd uit de deur ge haald, plus de autoradio en verder verdween de tankdop. WESTERSCHOUWEN S.O.S.-inzameling De Stichting Samenwerking en Ontwikkeling Sahellanden haalt (uitsluitend) op maandag 11 februari in de gemeente Westerschouwen ge bruikte kleding op. De artikelen zul len huis-aan-huis worden ingeza meld. HAAMSTEDE Inbraak vakantiewoning D. v. K uit Castricum meldde bij de rijkspolitie een inbraak in zijn va kantiewoning, gepleegd tussen eind december en 3 februari. Er verdwe nen drie patee-borden 30,-) cn een pcteroliekachel ter waarde van ƒ300,-. Men was binnengekomen via het for ceren van een ruit. RENESSE Concert Luctor et Emergo De fanfare Luctor et Emergo trok met ccn concert zaterdag 2 februari een volle zaal in het dorpshuis van Rencsse. Het publick, waaronder veel jeugdigen wist het programma uitstekend te waarderen, zowel waar het de muziek als het toneel door ,,Op Drift" betrof. Na afloop was er ccn gezellig bal na. DREISCHOR Spanningsregelaar ontvreemd Een spanningsregelaar, die de stroomtoevoer regelt van schrik draad bleek dit weekeinde te zijn gestolen. K. G. uit Dreischor deed hiervan aangifte Inbraak en poging tot diefstal In het pand Nieuweweg 1 te Drei schor werd in het weekeinde de toe gangsdeur vernield, met het doel een geslaagde inbraak te plegen. De eige naar, V. uit Zierikzee, meldde dat na onderzoek niets is ontvreemd. Wel leed hij een schade van 1000,- voor het vernieuwen van de deur. Wat de diefstal betreft bleef het verder bij een poging. OUWERKERK Serie inbraken Salvatorhoeve Diverse eigenaars van tweede wo ningen op de Salvatorhoeve in Ouwerkerk, hebben dit weekeinde aangifte gedaan van inbraak. Door de grote hoeveelheid en omdat nog niet alle eigenaars van het feit op de hoogte zijn gebracht, heeft de rijkspolitie nog geen inzicht in de to tale omvang van de inbraken. Wei staat vast dat er in één geval een t.v. toestel werd ontvreemd. Vermoede lijk werden de inbraken gepleegd tussen 20 januari en 1 febi'uari. Dege nen die al aangiften hebben gedaan zijn: P. B., H. V. uit Wassenaar. J. v. t. uit Wassenaar, A. H. J. v. H. uit Rhe- nen, W. C. F. uit Bergschenhoek, en A. C. uit Sliedrecht. In de loop van de week zal bekend worden hoe groot de schade is, de technische recherche houdt zich hiermee bezig. BRUINISSE Diefstal uit auto Op het parkeerterrein van Aqua- delta werd in de nacht van donderdag op vrijdag twee keer ingebroken in aldaar geparkeerd staande auto's. G. E. K. uit Boxmeer deed aangifte van een diefstal van zijn radio-cassette recorder uit zijn auto, en A. G. T. d. H. ook uit Boxmeer deed aangifte van een poging tot diefstal. De re cherche stelt een onderzoek in. MIDDELBURG Vakantieweken gehandicapten Het college van Gedeputeerde Sta ten stelt Provinciale Staten voor bij wijze van uitzondering een eenmali ge bijdrage van ten hoogste 17.000,— te verlenen aan het Provin ciaal Overleg- en Samenwerkingsver band Ouderenbonden Zeeland (PO- SO). Het POSO heeft voor 1985 de orga nisatie van vakantieweken voor ge handicapten overgenomen van de Zeeuwse Vrouwenraad. Voorheen werd een financiële bijdrage ontvan gen uit de opbrengst van de Zeeuwse collecte. Met het wegvallen van de Zeeuwse collecte kon de Zeeuwse Vrouwenraad niet langer de verant woordelijkheid voor de organisatie dragen. Het gaat om twee vakantieweken in het vakantieoord „Bos en Duin" te Oostkapelle. De deelname staat open voor alle gehandicapten in Zeeland die op geen andere wijze voor een ver zorgde vakantie in aanmerking ko men. Voor volgende jaren dient het POSO een structurele oplossing voor de financiering te vinden. Dinsdag 5 februari Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 15.30 uur Holiday-eiland. Er is weer vrede gesloten tussen Wally en Lisa. 16.15 uur Studio vrij 16.40 uur Tekenfilmfestival 17.00 uur Middageditie 18.25 uur Het verhaal. Een bijbelver haal verteld door Olaf Wijnants. 19.00 uur De Freggels 19.25 uur Links naast de pinguins. Soms geldt ook voor de olifanten het gezegde „Uit het oog, uit het hart". 20.00 uur Journaal 20.28 uur De gokker. Brady Hawkes heeft zich voorgenomen het gokken af te zweren. Hij voelt zich gedwon gen dit besluit niet uit te voeren als zijn zoon Jeremiah tijdens een trein reis ontvoerd wordt. 21.20 uur Brandpunt 21.55 uur Tom, Dick en Harriët. Het betreft het verhaal van een pa die om wat op verhaal te komen na de dood van z'n echtgenote tijdelijk zijn in trek neemt in het huishouden van zijn zoon en schoondochter. AI gauw ontdekt pa dat de grote stad nog het een en ander te bieden heeft en stelt zijn vertrek uit. 22.20 uur Twee ziekenhuizen. Docu mentaire, waarin twee ziekenhuizen met elkaar vergeleken worden, nl. het goed uitgeruste academische zie kenhuis in Genève en een onooglijk hospitaal in Bovenvolta. 23.10 uur Journaal 23.15 uur Nieuws voor doven DEN HAAG - De medische specia listen in Nederland doen jaarlijks on geveer 24 miljoen poliklinische con sulten. Van alle consulten neemt de internist dertien procent voor zijn re kening, de oogarts en de chirurg elk tien procent, de gynaecoloog en de keel-, neus- en oorarts elk negen pro cent en de dermatoloog en de ortho pedisch chirurg elk acht procent. 1b- zamen doen deze specialisten tweederde van alle consulten. Dit blijkt uit de gezondheidsenquête van het CBS, die vrijdag is verschenen. MAASTRICHT - De politie maakt jacht op een nog onbekende „liftma- niak", die al zeker een week lang deu ren van liften in flatgebouwen van de woningvereniging „Sint Mathias" in Maastricht ontgrendelt. Hierdoor worden mensen die de lift willen ne men op het moment dat de deuren zich openen geconfronteerd met een donkere put in plaats van met de lift kooi. ROTTERDAM - De Nederlandse Vereniging tot integratie van homose- kualiteit COC, en de Nederlandse Vereniging voor Seksuele Hervor ming (NVSH) staan voorlopig posi tief tegenover het wetsvoorstel tot herziening vn de zedelijkheidswetge ving. Het is volgens deze organisatie een belangrijke doorbraak dat een aantal absolute verboden op seksueel contact, met name van jeugdigen en verplegend personeel met verpleeg den, in het wetsontwerp wordt ver vangen door een verbod op sexueel misbruik. 23.20 uur Studio sport. E.K. kunstrij den op de schaats te Götenburg. Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 15.30 uur Van hart tot hart. Magazine voor zieken en bejaarden. 16.00 uur De Waltons. Het huis van de Waltons brandt tot de grond toe af. 16.50 uur God is toch sterker. Bijbel programma aan de hand van kinder tekeningen. 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur D'r kan nog meer bij. Kleu terprogramma met een verhaal over de bijbelse figuren Ezau en Jacob. 19.35 uur Goed nieuws uit Afrika. Anneke en Leo Slingerland vertellen over hun ervaringen in Kenia in het kader van 3x M. 20.00 uur Westgeest brood en banket. 20.15 uur Heb je echt hersens nodig? Engelse documentaire, waarin duide lijk wordt gemaakt dat intelligent zijn niets te maken heeft met de hoe veelheid hersenen waarover een men selijk brein beschikt. 21.15 uur Van U wil ik zingen 21.45 uur Handelingen ter plekke. Henk Binnendijk neemt zijn jonge medereizigers mee naar het zuiden van Turkije. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Tijdsein 23.35 uur Ars Musica 00.00 uur Nieuws voor doven NIPO-enquête HILVERSUM - In de meest recente enquête die het NIPO in opdraeht van de TROS-radio heeft gehouden lijden CDA en VVD beide een verlies van zes zetels. Ten opzichte van de verkiezingsuitslag van 1982 gaat het CDA van 45 naar 39, de VVD keldert van 36 naar 30. De PvdA boekt ook nu weer een grote winst - 16 zetels - en komt uit op 63. Volgens de onderzoekers heeft de VVD ten opzichte van de voorlaatste peiling weer wat terrein moeten prijsgeven. Het CDA stabiliseerde zich en vertoonde zelfs een licht her stel. De PvdA bereikte medio januari het hoogste niveau in de NIPO- enquêtes sinds '82, bijna veertig pro cent van de stemmen. Staphorster-variant Zelfs als CDA en VVD de zogeheten Staphorster-variant met klein rechts zouden aangaan, levert dat volgens de enquête-uitslag geen kamermeer derheid meer op. SGP, RPF en GPV handhaven zich op respectievelijk drie, twee en één zetel. Samen met de huidige coalitie zouden zij uitkomen op 75. Hetzelfde zetelaantal van 75 krijgt de huidige linkse oppositie. D'66 (nu zes zetels) zou halveren. De PSP gaat van drie naar vijf, CPN van drie naar twee, de PPR van twee naar één, de EVP blijft op één. De Centrumpartij zien wij niet meer terug in de Kamer, aldus de NIPO-enquête. Advertentie voor zakelijk en privé drukwerk smidsweg noordweDe tel.:01116-2459 KOOTWIJKERBROEK - In en rond het Veluwse Kootwijkerbroek is het redden van in gierkelders gevallen vee voortaan een fluitje van een cent. De vrijwillige brandweer aldaar ont wierp een even simpel als ingenieus hijsapparaat, waarmee onfortuinlij ke koeien en varkens in een handom draai op het droge kunnen worden ge holpen. Het gebruik van een hijskraan, waardoor soms zelfs het hele dak van een veeschuur moest worden gesloopt, is niet langer nood zakelijk. LONDEN - Een Londense rechter heeft vrijdag een rijke Britse in het ongelijk gesteld die een proces wegens smaad had aangespannen tegen een lid van het Lagerhuis dat haar vergeleken had met Sue Ellen uit de Amerikaanse tv-serie „Dallas". Hazel Pinder-White vond de vergelijking van de conserva tieve parlementariër Jonathan Aitken „beledigend", omdat ze zich hierdoor gelijkgesteld voelde met „een overspelige al coholica". Ze had er op aangedrongen dat het Lagerhuislid haar zijn excuses zou aanbieden, ge knield in een drukke straat. Maar de jury besliste anders en veroordeelde de Britse tot het betalen van de proceskosten. Die belopen ongeveer 120.000 gulden. Hoe extreem was januari DE BILT - Wanneer we de gemid delde etmaaltemperatuur van de maand als geheel, die in De Bilt min drie graden bedroeg, vergelijken met die van de koudste januari-maanden van deze eeuw dan blijkt januari 1985 op de vijfde plaats te komen na januari 1940, 1942, 1963 en 1979. Uitzonderlijker was de strenge koude in de periode 1-20 januari die met een gemiddelde temperatuur van beneden min 6 graden in De Bilt in deze eeuw alleen in januari 1963 bijna even koud was geweest. Nog koudere 20-dagen perioden zijn al leen voorgekomen tussen 6 januari en 10 februari 1942 en in februari 1956. Ook de sneeuwval kan wedij veren met die in vorige strenge win termaanden. Van 4-21 januari was het land vrijwel geheel bedekt met een sneeuwdek dat in de noordelijke provincies tijdelijk aangroeide tot meer dan 20 cm en zowel op de Wad deneilanden als in Zuid-Limburg een dikte van meer dan 30 cm bereikte. Door de sterke wind ontstonden op veel plaatsen nog aanzienlijk dikke re opeenhopingen. De laagste tempe raturen werden bereikt in de nacht van 7 op 8 januari. In het oosten, zuidoosten en midden van het land daalde het kwik toen op veel plaat sen tot beneden min twintig graden. Op het vliegveld Deelen werd zelfs min 24 graden gemeten. Ook deze temperaturen zijn voor ons land ex treem. Nog lagere minima tot min 27 graden, zijn alleen in januari 1942 en in februari 1956 waargenomen. De laatste slag (2) 200. Opgewonden rennen de drie mannen de heuvel af; nog vóór zij halverwege zijn, komt hen Merwig der Franken tegemoet. „Ik hoorde, dat gij gewond was, maar het valt mee, zie ik," roept de Frankenvors: uit. „Is Aëtius niet wijs. of speelt hij dubbel spel?" onderbreekt Eric hem grimmig. „Waarom laat hij daar Attilla de Hun tussen zijn vingers doorglippen, terwijl hij „Ach, meent ge dat." glimlacht Merwig. „Nee, dat was een verstandige daad van hem; geloof mij. Waren wij met die troep Hunnen in gevecht geraakt, dan zouden wij nu waar schijnlijk óf dood óf gevangen zijn, want een overweldigende Hunnenstrijdmacht zat ons op'de hielen Eric is maar half overtuigd en hij steekt zijn misnoegen niet onder stoelen of banken, als even later Aëtius zélf, gevolgd door de koning der Westgothen, de Bourgondische legeraan voerder, dc Alanenvorst en de belangrijkste krijgsheren temidden der krijgers verschijnt. „Ach, hier hebben wij de held, klinkt Aëti us' stem en Eric ziet vol verbazing, dat hij daarbij vriendelijk naar hém knikt Aëtius wenkt Sangibanus en vervolgt tot hun tweeën: „Het was een wijze daad en een moedige daad, om op eigen gezag, deze belan grijke heuvel voor ons te behouden. Deze daad verdient beloond te worden." Aëtius' kille ogen glijden van Sangibanus naar Eric en even meent deze iets van spot in die blijk te zien. „In de strijd, die komen gaat, zal ik - als be wijs van grote hoogachting - mijn plaats aan deze twee helden afstaan. Vooraan, in het mid den der legerscharen, zal dan de plaats zijn van de vorst der Noren en de dappere Sangiba nus. de vorst der Alanen met hun krijgers." Svein Langtand knort instemmend; de oude Alanenvorst strekt de rug en knikt plechtig. Alleen Erics ogen boren zich diep in die van de glade Romein, want de hen toegewezen plaats mag dan de meest eervolle zijn, het is boven dien zonder twijfel de gevaarlijkste

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 5