Pianorecital Hanna Jaszyk in Concertzaal Zierikzee Terwijl de schepen wachtten Uit op Schouwen-Duiveland: Westerschouwen doet mee met Nationale Boomfeestdag 1985 4 Veel is er, dat men niet kan uitdrukken maar alleen voelen, en 4>eel ook, dat men niet kan voelen maar alleen uitdrukken. Otto Weiss Foto: Johan D. C. Berrevoets DEN HAAG - Minister Brinkman van Welzijn, Volksgezondheid en Cpl- tuur is niet gelukkig met de instel v ltng van een onafhankelijke advies commissie voor zijn beleid inzake sluikreclame op radio en tv. Ddt blijkt uit een brief waarin hij de ka mer nader informeert over het ak koord dat hij begin deze week met de omroepen sloot over sluikreclame. PvdA-kamerlid Kosto had om deze toelichting gevraagd. Tijdens het overleg stemde Brink man in met een adviescommissie. In zijn brief stelt hij echter dat de huidi ge omroepwet een dergelijke commis sie niet kent en dat de minister uit eindelijk een straf bepaalt op basis van de wet. BORMIO - De Zwitserse Michela Figini is zondag in Santa Caterina wereldkampioene op de afdeling ge worden en zal daarvoor door haar na tionale bond beloond worden mot 45.000 gulden. Figini, die bij de olym pische spelen in Joegoslavië oo het goud won, gleed na 1 minuut en 26,96 seconden onder het finishdoek door. In elke kern planten WESTERSCHOUWEN - In het ka der van de Nationale Boomfeestdag 1985 zullen in de gemeente Wester schouwen door de schooljeugd weer bomen worden gepland. De leerlin gen van de diverse scholen hebben lesmateriaal gekregen ter voorberei ding van deze dag. De objecten waar geplant zal worden zijn: 9.00 uur: 39 st. abelen langs de Kray- esteinweg te Westerschouwen door school ,De Kirreweie" te Burgh- Haamstede. 9.30 uur: 36 st. abelen langs de Kraye- steinweg te Westerschouwen door school „Onder de Wieken" te Burgh-Haamstede. 10.00 uur: 25 st. abelen langs de Jan van Renesseweg te Renesse door school ,,'t Staepel'of" te Renesse. 10.30 uur: 16 st. leilinden aan de Dorpsring te Noordwelle door school ,,De Stove" te Noordwelle. 11.00 uur: 17 st. essen langs de Dorps weg te Serooskerke door school ,,De Schelphoek" te Serooskerke. Van het college van b. en w. zal bij deze objecten een vertegenwoordiger aanwezig zijn. Na afloop krijgen de leerlingen-planters op school een her innering aan deze dag aangeboden. WASHINGTON - De democratische partij in de Verenigde Staten heeft vrijdag in Washington de 47-jarige advocaat Paul Kirk gekozen tot nieu we partijvoorzitter. Hij is de opvolger van Charles Mannat, die bijna vier jaar voorzitter is geweest. Kirk, een vroegere naaste medewerker van se nator Edward Kenndy, versloeg zijn tegenkandidaat Terry Sanford, ex- senator van Noord-Carolina, met 203 tegen 151 stemmen. door J. VISSER-ROOSENDAAL Gelukkig dat Welmoet kon paard rijden, dan kwam dat bericht schie lijk over. En Marie moest de tegen stand vanavond hier ontketenen Toch aarzelde-Geertrui nog. Als de vonk, die ^ij hier liet aansteken, eens uitsloeg tot een onblusbare vlam? Wat dan? Een redeloze massa is zo'n onberekenbaar element Maar dan balde ze haar handen tot vuisten en hield die voor haar borst. Het moest worden gewaagd. En ze kende de vrouwen van deze streken immers door en door. Ze waren nuchter en verstandig en zouden geen dwaashe den doen. En bovendien, ze hield zelf de teugels in handen. Ze ging naar huis, kwiek en toch statig, zoals het voor iemand van haar stand betaamde. De nap droeg ze zwierig aan haar arm, als was ze enkel uit tijdverdrijf de aalbessen gaan plukken. Thuisgekomen, verfriste ze zich even en ging dan in de huiskamer aan het venster zitten, ze nam haar schrijfgerei voor zich, versneed haar pen en schreef drie brieven. Eén aan dominee Ubbinius, opdat hij wist wat hier stond te gebeuren; een aan har snaartje in Grootebroek cn dan nog aan haar vorige stoepmeid, die in Leek getrouwd was en lezen en schrij ven kon. Zodra ze gereed waren, wer den ze gelakt en gezegeld en zorgvul dig weggeborgen. Toen ging ze naar Marie en Wel moet. die in het zomerverblijf de was mangelden, en deelde aan hen haar orders uit. Het ware er vele, en Marie moest meerdere malen worden inge- licnt eer die ze zo goed had ingeprent dat er geen fouten mogelijk waren. Welmoet kleedde zich nu vlug in een eenvoudig ruimvallend kleed en haalde Bles uit de wei om haar als rij paard te dienen. Het was nog een jong dier, maar willig en betrouw baar. Moeder reikte haar twee van de brieven. Toen steeg ze op en liet het vurige dier zijn gang gaan in een snelle galop. Fier zat ze op zijn rug; soepel deinde haar lichaam mee in de bewegingen van het paard, terwijl haar hand in vaste greep de teugels hield Haar ogen schitterden, haar tanden blonken. Dit was een heel an dere Welmoet dan het bleke zielige meisje van enkele uren tevoren. Ze voelde zich opgewonden nu ze uit de sleur van het eigen kleine kringetje was weggevoerd. Dit was avontuur, dit was leven. Het was wat ze nodig had: vergeten Ze stuurde het paard het dorp uit en de dijk op. De zon deed het licht golvende zeewater blinken; meeuwen wiekten in sierlijk zwenken erboven of deinden op de golfslag mee. In de verte zeilden enkele scheepjes op de zwakke wind, die ook overal, zo ver het oog reikte, de wieken van de vele koren- en watermolens deed draaien. Ze reed langs de Broekerhaven, waar het nu veel minder druk was dan te voren, en ging toen het pad af naar de Streek. In de dorpen was het woelig en on rustig. Groepjes mensen stonden hier en daar in ernstig gesprek bijeen en de velden waren leeg en verlaten. Zelfs was bij velen het melken nog niet eens begonnen. Niemand schonk voel aandacht aan het jonge meisje, dat te paard een boodschap overbracht. Alle boeren dochters deden dat als het nodig was, al gebeurde dat meestentijds in de herfst als de regen de wegen en paden voor wagens onberijdbaar had ge maakt. Bij de familie in Grootebroek kwam haar nichtje Lijntje naar bui ten zodra ze aankwam, en noodde haar vriendelijk binnen. Graag had Welmoet daar even vertoefd, want de rit had haar warm en dorstig ge maakt en een rustpoos in een van de koele vertrekken van de grote hoeve lokte haar wel aan. Maar een blik op de zon dreef haar tot voortgaan. Dus reikte ze Lijntje de brief van haar moeder over, zonder af te stijgen, en vroeg enkel een dronk water. ,,Het is een vreemde tijding die door de dorpen gaat," zei nicht. ..Weet jij iets anders?" „Mogelijk niet meer dan jij." Haastig vertelde Welmoet hoe het in Venhuizen stond. „Kun je even meegaan naar moe der?" vroeg Lijntje. „Er is zo veel te praten." „Voor een bezoek heb ik werkelijk geen tijd," riep Welmoet en voerde Bles weer op de weg. „Zal je de brief alleen aan tante geven?" Ze zwaaide haar hand als groet. „Niet aan je vader!" riep ze toen nog. Het klonk als een bevel. Lijntje knikte heftig, en zwaaide terug eer ze zich haastig naar haar moeder begaf. Nu moest ze naar Leek. Bles boog de kop een paar maal diep voorover en schudde de manen, toen hij snui vend en briesend wegdraafde langs de juist afgelegde wegen en verder. De zon begon al te dalen. Grote zwer men spreeuwen vlogen over het verla ten land. wendend en kerend in gelij ke vlucht. De pluimen van dc eindeloze rietvelden wuifden licht in het afzwakkende windje en de zee murmelde laag langs de dijk. (wordt vervolgd) Gouden Medaille Eveneens in 1978 behaalde Hanna Jaszyk de eerste prijs op het Con cours International d'Exëcution Mu- sicale te Genève en in 1980 een Gou den Medaille op het Festival der jonge solisten te Bordeaux, alsmede de eerste prijs op het Tromp Concours te Eindhoven. Zij is tegenwoordig woonachtig in België cn geeft ook daar vele concer ten. ZIERIKZEE - Onder auspiciën van Uit op Schouwen- Duiveland en met financiële steun van de provincie Zee land vindt op zaterdagavond 9 februari een optreden plaats in de Zierikzeese Concertzaal van de Poolse pia niste Hanna Jaszyk, aanvang 20.00 uur. Hanna Jaszyk verzorgt een piano recital met werken van Schumann en Chopin. De Poolse pianiste treedt re gelmatig in Nederland op en gaf ver der reeds concerten in Tsjechoslowa- kije, West-Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland, Frankrijk, Israël, De nemarken en in haar geboorteland. Zij werd in 1952 in Poznan (Polen) geboren. Zeer jong, al op vier-jarige leeftijd, toonde zij reeds haar bijzon dere muzikale begaafheid. Haar eer ste pianolessen kreeg zij aan de mu ziekschool van haar geboortestad en zij was nog geen vijf jaar oud toen zij deelnam aan een televisie uitzending. Op elf-jarige leeftijd be gon Hanna Jaszyk ook cello te stude ren, op welk instrument zij eveneens een virtuose genoemd mag worden. Onderscheidingen Als pianiste oogstte zij de hoogste lauweren aan de Hogere Muziek school te Warschau, waar zij studeer de bij Jan Ekier. In het buitenland werkte zij met Harry Datyner aan het Conservatorium van Genève en behaalde daar een eerste prijs met het maximum aan punten en de ge lukwensen van de jury. Tenslotte rondde zij bij Pascal Si- grist aan het Koninklijk Vlaams Mu ziekconservatorium te Antwerpen bij Stanislaw Neuhaus te Wenen en bij Malcolm Frager haar studie af. Hanna Jlaszyk behaalde prijzen op internationale concoursen te Genève (1974), Warschau (Chopinconcours 1975) en München (1977)en is laureate van de prijs Thea Boumans en de prijs Alex de Vries, evenals van de prijs G.Filipinetti ter nagedachtenis aan Paderewski (1978) l)e Ptutlse pianiste Hanna Jaszyk. KASALA - In Sudan zijn sinds het begin van dit jaar meer dan 1 miljoen vluchtelingen geteld en dit record aantal zal zich voor juni met de helft vermeerderen. Deze noodkreet heet het hoge Commissariaat voor de vluchtelingen van dc Verenigde Na- tics (UNHCR) laten horen met het oog op „De mogelijk desastreuze si tuatie voor deze mensen, die voorna melijk uit Etiopië afkomstig zijn. HAMBURG - Dc autoriteiten in dc Bondsrepubliek zijn bang dat de moord op dc industrieel Ernst Zim merman onderdeel uitmaakt van een drie-fasen-theorie van de linkse stadsgucrrillagroep RAF I t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 4