De nieuwe loten liggen klaar. Is het boven de Moerdijk ook eens carnaval. 1 Nog geen wijzigingen in subsidie muziekkorpsen streeknieuws ,,De Vereniging": initiatief groep regionale muzikanten Uitvoering Witte van Haemstede ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Méér kans in de Staatsloterij. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 4 februari 1985 Nr. 23671 3 Advies welsijnscommissie Zierikzee ZIERIKZEE: De commissie welzijn was het er donder dagavond tijdens een openbare vergadering in het stad huis unaniem over eens, dat er voorlopig maar geen wij zigingen moeten worden doorgevoerd in de subsidies aan de stedelijke muziekkorpsen. Als in de toekomst door de betrokkenen wordt aangetoond, dat ze absoluut niet uit de voeten kunnen met het beschikbaar gestelde subsidie bedrag kan volgens de commissieleden, altijd nog beke ken worden of er een andere regeling getroffen moet worden. Momenteel subsidieert de gemeen te de muziekverenigingen op basis van 48% van de zogenaamde SONMO-normen plus 100% van de huur van de accommodaties. Tijdens de vergadering donderdagavond werd de welzijnscommissie gevraagd of de SONMO-normen niet volledig toegepast moesten gaan worden. Voorstander van die 100% SONMO- subsidie was de heer H.Asma, die vanaf de publieke tribune daar een pleidooi voor hield als voorzitter van Kunst en Eer en - naar zijn eigen zeg gen - als vriend van Rust Roest. Voor Kunst en Eer zou die 100%- subsidie inderdaad een aanzienlijke stijging van de financiële middelen betekenen, maar voor Rust Roest zou dat juist niet het geval zijn, omdat laatstgenoemde nou eenmaal aan zienlijk meer huur betaalt voor de verenigingsaccommodatie in de No- belpoort dan Kunst en Eer voor haar onderkomen in het schoolgebouw in de Manhuisstraat. De kosten van huisvesting worden immers in de SONMO-normen meegenomen en zouden niet meer zoals nu door de gemeente voor haar rekening worden genomen. In feite onredelijk Woordvoerder namens Rust Roest op de publieke tribune was Rinie de Looze. Hij erkende, dat zijn korps er met die 100% regeling flink op ach teruit zou gaan, maar vond het in fei te onredelijk, dat Kunst en Eer toch enigszins tekort zou worden gedaan als die 100% regeling niet zou worden overgenomen. De leden van de welzijnscommissie bleven echter bij het advies, voors hands de huidige regeling te handha ven en - indien nodig - te bezien of op trekking van de SONMO-normen alsnog overwogen moet worden. Unaniem positief was het advies betreffende een subsidie aan de Stichting Dierenasiel voor Schouwen-Duiveland.De commissie leden waren allen van mening, dat deze voorziening in een duidelijke be hoefte voorziet en adviseerden dan ook een bedrag van f 0.10 per inwoner (totaal f 871,62) bij te dragen in het ge raamde exploitatietekort van totaal f 2.622,-. Het gaat om een jaarlijkse subsidie, die volgens de commissie echter wel aan een maximum gebon den dient te zijn. Ouderenbeleid De commissieleden toonden zich verheugd over de totstandkoming van de nota ouderenbeleid. De heer Ruud van der Weide, functionaris van de Stichting Welzijn Ouderen gaf vanaf de publieke tribune te kennen, dat ook zijn Stichting een duidelijke inbreng in de totstandkoming van de ze nota had gehad. De leden van de welzijnscommissie waren van mening, dat in de nota en kele problemen worden aangedra gen, waar een oplossing voor gevon den zou moeten worden. Anderzijds werd erkend, dat de mogelijkheden daartoe op sommige punten zeer be perkt zijn. Op 28 februari zal een hoorzitting worden gehouden, tijdens welke de ouderenorganisaties hun op-en aan merkingen op de nota kenbaar kun nen maken. Het resultaat van deze inspraak zal in de nota worden ver- werkt.waarna het onderwerp weder om in de welzijnscommissie zal wor den behandeld. Een alarmeringssysteem voor ou deren achtten de commissieleden al len een bijzonder goede zaak. De werkzaamheden van de speciaal hier voor gevormde werkgroep zijn inmid dels afgerond en hebben geresulteerd in de aanbeveling om een alarme ringssysteem op Schouwen-Duive land en sint Philipsland mogelijk te maken door middel van aansluiting op het reeds bestaande systeem van de Stichting Bejaarden en Gehandi capten Alarm Zeeland te Oostkapel- le. Ten behoeve van dit alarmerings systeem wordt de gemeenten ge vraagd een eenmalige bijdrage te ver strekken van f 0,50 per inwoner. Deze bijdrage is noodzakelijk om in eerste instantie de eenmalige kosten van aansluiting op het alarmerings systeem ad f 30,- per aansluiting te subsidiëren. In tweede instantie wordt ermee beoogd op het abonne mentstarief van f 5,50 per week een reductie mogelijk te maken van f 1,75 zodat de aangeslotenen dan zelf f 3,75 dienen op te brengen Bijdragen Inmiddels werden zowel aan het ministerie van W.V.C. als aan-het Ko ningin Julianafonds verzoeken om fi nanciële bijdragen gericht. Indien beide aanvragen worden gehono reerd, verwacht men de abonne mentsprijs te kunnen verlagen tot f 3,- per week. Binnen de welzijnscommissie werd de hoop uitgesproken, dat vele oude ren in de regio gebruik zullen gaan maken van de mogelijkheid om aan te sluiten op het alarmerings systeem. Evenals vorig jaar betreffende de subsidie-aanvraag van de Stichting Vrouwentelefoon, bracht de welzijns commissie thans een negatief advies uit met betrekking tot de subsidie aanvraag van de Stichting Vrouwen bellen Vrouwen. Ook nu weer werd de noodzaak van een aparte vrouwen telefoon betwijfeld en waren de com missieleden van mening, dat de Tele fonische Hulpdienst Zeeland toch in staat moest worden geacht deze speci fieke hulpverlening te bieden. Samenwerking Commissielid mevrouw M.R. De Jong-Van Loo wees op het feit, dat er een nauwe samenwerking tot stand is gekomen tussen de Stichting Vrou wen bellen Vrouwen en de groepering Vrouwen tegen sexueel geweld. In de voorliggende subsidie-aanvraag werd ook rekening gehouden met een bijdrage (van f 0,02 per inwoner) ten behoeve van Vrouwen tegen sexueel geweld. Mevrouw De Jong adviseer de die bijdrage wel beschikbaar te stellen. De overige commissieleden voelde er echter niet voor dat op grond van de thans ingediende geïntegreerde subsidie-aanvraag te doen.Als een afzonderlijk verzoek om subsidie wordt ingediend door deze groepe ring, kan dat alsnog bekeken wor den, vond tie j..eerderheid ran de welzijnscommissie. Een positief advies kreeg de subsidie-aanvraag van het Senioren orkest Zeeland. De gemeente werd verzocht een bijdrage van f 0,01 per inwoner beschikbaar te stellen. Om daaraan gelijk de voorwaarde te ver binden dat het Seniorenorkest dan ook een concert in Zierikzee diende te verzorgen, vonden de commissiele den wel wat zwaar. Men achtte het voldoende als het Seniorenorkest in 1985 in elk geval ëën keer in de regio te beluisteren zal zijn. Een voorwaar de waar ongetwijfeld aan voldaan zal kunnen worden, daar het Seniorenor kest in voorgaande jaren al meerdere malen optrad in Brouwershaven, Haamstede en Nieuwerkerk. Vacatures Van de heer R.Kok was bericht bin nen gekomen, dat hij terugtrad als lid van de welzijnscommissie, omdat - naar zijn mening - de commissie weinig mogelijkheden had daadwer kelijk veranderingen aan te brengen in het subsidiebeleid. Voorzitter van de welzijnscommissie, wethouder J.Groen kon zich niet vinden in de handelwijze van de heer Kok. Groen vond, dat opstappen niet de juiste manier is als men het ergens niet mee eens is, maar dat men er beter aan doet binnen de commissie invloed aan. te wenden. De plaats van de heer Kok in de welzijnscommissie wordt voorlopig overgenomen door de heer B.D. Schot, die reeds plaatsvervanger was van het vertrekkend commissielid. Mevrouw R. Geluk, plaatsvervan gend commissielid voor de heer B. van der Lelie gaf in een voorgaande commissievergadering reeds te ken nen, genoodzaakt te zijn deze functie te beëindigen. Tijdens de vergadering donderdag avond werd bepaald, dat beide plaat sen voorlopig niet opgevuld zullen worden, daar men toch niet met daadwerkelijke vacatures te maken heeft.De commissie achtte het beter te wachten tot begin 1986 als er nieu we raadsverkiezingen plaatsvinden en tevens de welzijnscommissie een nieuwe samenstelling zal krijgen. Men was van mening, dat op dat moment tevens bekeken moet worden of wellicht andere en/of meerdere sectoren dan in de welzijnscommissie vertegenwoordigd dienen te worden. Advertentie ZIERIKZEE Inbraak Chr. Scholengemeenschap Een wekkerradio en een videore corder was de buit van een inbreker, die in de nacht van 1 op 2 januari heeft ingebroken in de Christelijke Scholengemeenschap aan de Huy- bertstraat. De hele school werd door zocht. Vrouwenverg'adering' ZIERIKZEE - Tweemaal per jaar organiseert de regionale steungroep Vrouwenemancipatie Schouwen-Dui- veland en Sint Philipsland van de Stichting Vrouwenemancipatie Zee land een openbare vrouwenvergade ring. Op woensdagavond 13 februari, aanvang 20.00 uur, wederom zo'n openbare vrouwenvergadering, in het pand Visstraat 5 te Zierikzee. De bijeenkomst biedt vrouwen de gelegenheid mee te denken en te pra ten over vrouwenemancipatie in de regio. Voornaamste agendapunt is een overzicht van de werkzaamheden van de Steungroep Vrouwenemancipatie Schouwen-Duiveland en Sint Philips land over het afgelopen jaar. Na de pauze is er een optreden van het vrou wenkoor. Alle vrouwen zijn van harte welkom. KAAPSTAD - De Zuidafrikaanse regering zal het aantal deportaties van zwarte Zuidafrikanen sterk gaan verminderen, als gevolg van de scher pe kritiek die in binnen- en buiten land op dit beleid wordt geuit. Op een bijeenkomst met buitenlandse journalisten zei minister Gerrit Vil- jocn van Samenwerking en Ontwik keling (het departement dat verant woordelijk is voor het beleid voor zwarte Zuidafrikanen) dat de her vestiging van zwarte gemeenschap pen tot een minumum beperkt zal worden. ,,Het beleid zal drastisch herzien worden". GUATEMALASTAD - De regering van Guatemala heeft Amnesty Inter national uitgenodigd voor een onder zoek naar de toestand van de mensen rechten in het Middenamerikaanse land. Dit heeft minister van buiten- lanse zaken Fernando Andrade be kendgemaakt. Vervolg van pagina 1 Tussen de ouderen lieten ook de leerlingen van zich horen. O.l.v. mevr. M. Bliek blies het lecrlingenorkcst er lustig op los evenals de toekomstige trommelaars in de leerlingen-drum band o.l.v. de heer M. Post. Kortom een uitstekend muzikaal onthaal dat door een ieder ten zeerste werd gepre zen. Zilveruitjes Na de grote verloting speelde de to neelgroep van de Dreischorse fanfare Crescendo op waarlijk grootse wijze de klucht: Zilveruitjes en Augurken. De dames en heren kregen een aan denken. En tot slot was er bal tot een ongekend tijdsstip. Wij willen een actief cultureel klimaat stimuleren ZIERIKZEE: In de kelderzaal van de Concertzaal - de voormalige vinotheek - werd zaterdagavond gestalte ge geven aan een nieuw initiatief: 'De Vereniging'. Een po ging van een groepje dertigers uit Zierikzee en omstre ken, dat in de afgelopen jaren in wisselende samen stellingen met elkaar muziek maakte, om tot iets nieuws te komen: een podium bieden aan hen, die op cultureel gebied iets te presenteren hebben. Willem van Mourik - ,,Je kunt m'n naam misschien beter niet noemen, want ik houd niet van mannetjes- makerij" wil na enig aandringen Eén van de activiteiten, die ..Do Vereniging" op hel programma heejt staan, is ..de nacht van de gitaar". Hier nogmaals een plaatje, herinnerend aan het optreden van Dik de Koning tijdens de manifestatie in de Concertzaal ten be hoeve van de actie ..Eén voor Afrika. toch iets kwijt over start en doelstel ling van „De Vereniging Cultureel Initiatief Schouwen-Duive land". Namen als Harry ('Scharre')van dei- Wekken, Kees Bij de Vaate ('Dikke Kees'), Martijn ('Lupo') Mulder en Kees ('Krul') Schot zeggen voor insi ders wellicht genoeg; voor wie dat niet is: zij vertegenwoordigen onge twijfeld een groepering dertigers (of iets jongeren),die veel plezier beleven - en bieden - met spontaan, ongecom pliceerd, maar bezield muziek ma ken. Hetzij individueel,hetzij in wis selend groepsverband. Besloten? Sommigen van hen zetten enkele maanden geleden de schouders onder een muzikale manifestatie in de Con certzaal ten behoeve van de actie 'Een voor Afrika'. De samenwerking was geboren, werd hechter en groeide tot het initiatief van een culturele ver eniging.Betekent dat nou, dat een be sloten groepje executanten met een vaste achterban als publiek de ko mende zaterdagavonden de kelder zaal van de Concertzaal gaan bevol ken onder het etiket van een nieuwe culturele vereniging? Uit de toelichting van Willem van Mourik mag afgeleid worden, dat zo iets in elk geval geenszins de bedoe ling is. Met nadruk laat hij weten, dat 'De Vereniging' zich niet richt op een bepaald publiek, maar dat - volgens hem - elk programma een eigen soort toeschouwers zal gaan trekken. Er bestaan dan ook plannen voor een zeer gevarieerd aanbod van op tredens, niet uitsluitend beperkt tot muzikale activiteiten. Willem somt op: Een programma met klassiek pi anospel, de nacht van de gitaar, een synthesizerproject en een avond van de poëzie - waar als het even kan Hans Warren voor uitgenodigd zal worden - Dc belangrijkste doelstelling van 'Dc Vereniging' is: Het stimuleren van een actief - in plaats van con sumptief - cultureel klimaat. „Met andere woorden", licht Willem toe: de mensen, die de ene avond staan te luisteren naar het optreden van ande ren, moeten de andere week zelf op het podium kunnen staan." Inspelen Een tweede doelstelling is het zo veel mogelijk inspelen op régionale, provirièiale- en landelijke gebeurte nissen. Als voorbeelden worden ge noemd: de landelijke jazzdagen, het Festival van de nieuwe muziek op Walcheren, Poetry International en het Vlissings Straatfestival. Ter geruststelling van sommigen wellicht, laat Willem weten, niet om de subsidiepotten te gaan staan drin gen. Voorlopig wordt in de kelderzaal nog pro deo opgetreden, omdat 'De Vereniging' deze weken nog in experi menteel stadium verkeert en ervarin gen en verdere plannen nog moeten uitkristalliseren. Na verloop van enige tijd moet het volgens de woordvoerder echter mo gelijk worden dat de middelen uit de gebeurtenissen zelf gaan voort vloeien en dat de optredenden in elk geval een onkostenvergoeding kan worden geboden. Over verdere opzet en structuur van 'De Vereniging' moeten de kop pen nog bij elkaar worden gestoken. Zoals gezegd: de ervaringen in de ko mende weken met de thans gepland staande optredens, zijn bepalend voor het verdere verloop. Voor de vor ming van financiële middelen wordt gedacht aan ledenbijdragen, donaties en de opbrengst uit de barverkopen. Sponsoring „Van sponsoring ben ik ook niet vies",zegt Willem en naar zijn me ning, zou een 'HEMA-jazzmanifesta- tie' of een 'Zeelandia-dansfestival'in de Concertzaal tot de mogelijkheden moeten behoren. „Van mij mogen on dernemers best wat aan culturele sponsoring doen; dat is overal elders ook aan de gang", aldus Willem. Contacten De mensen achter De Vereniging' hebben, als dit initiatief wordt voort- gzet, duidelijk voor ogen een pluri form programma-aanbod te realise ren Met het opstarten van vormen van vestzaktheaters gingen andere regio's in Zeeland Schouwen-Dui veland reeds lang voor. Na verloop van tijd zouden, volgens Willem, wel licht contacten gelegd kunnen wor den met soortgelijke initiatieven el ders in de provincie.Het bestuur van de vereniging moetnaar zijn mening dan wel blijven bepalen welke pro gramma's hier zullen plaatsvinden, want „een cultuurpatronaat dat van uit Middelburg bepaalt, wat er op Schouwen-Duiveland te zien zal zijn", werpt hij ver van zich. Voorlopig echter blijven dc plan nen van 'Dc Vereniging' beperkt tot het organiseren van nog enkele mu ziekavonden in dc kcldcrzaal van de Concertzaal.Gchoopt wordt, dat de resultaten daarvan aanleiding zullen geven door tc gaan op de ingeslagen weg van dit nieuwe culturele initia tief. Lichtbak Borrendame vernield Wederom werd de lichtbak van Bor- rendamme aan de Scheldestraat door onbekende(n) vernield. Het gebeurde omstreeks drie uur in de nacht van zaterdag op zondag. „De lampen brandende" De Gereformeerde Vrouwen Con tactgroep „De lampen brandende" komt op woensdag 6 februari bijeen in de benedenzaal van het kerkge bouw. Onderwerp is „Tanzania, een land in Oost-Afrika", dat besproken zal worden en met dia's toegelicht door mevrouw K. v. d. Woestijne-v. d. Vate. De aanvang is 19.45 uur en ie dereen is van harte welkom. Dia's van Zierikzee De Vrijzinnig Hervormde Vrouwen vereniging van Zierikzee komt dins dag weer bijeen in het verenigingsge bouw. Deze avond zijn er dia's te zien van Zierikzee en omstreken. Wie inte resse heeft eens te komen kijken is van harte welkom; de avond begint om 20.00 uur. Bezoek aan „Binnen de Veste" In het weekeinde kreeg het school gebouw van de lagere school „Binnen de Veste" aan de Mosselboomgaard ongenood bezoek. Een ruit was in geslagen, waarna het schoolgebouw werd doorzocht. Nog niet bekend is of er iets vermist wordt, wel liet de da der duidelijke sporen achter. Inhoud tas gestolen Tijdens een bezoek aan bar De Steeg werd de tas van M.C. v.d. W. uit Zierikzee gestolen maar even later weer terug gevonden. De inhoud van de tas bleek te zijn verdwenen: een portemonnee met 200,-, cheques, een ring en waardevolle papieren. T.L.-lampen vernield De telefooncel op het Havenplein werd zondagnacht omtreeks 03.00 uur ontdaan van de t.l.-verlichting. Nog onbekenden meenden de lampen te moeten slopen. De P.T.T. deed aangif te van deze zinloze vernieling. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging na 18.30 uur 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbelaling) 1 38,70; per jaar f 147,80; losse nummers f 0.75. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6.04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% B.T.W. Ze zijn er weer, de nieuwe staatsloten. Twee miljoen in totaal. En er zitten één miljoen prijzen in de pot. Van een tientje tot het half miljoen. Die kans mag u niet missen. Adressen van lotenverkopers vindt u in de Gouden Gids. Speelt u liever per bank of giro mee? Dat kan ook. Bel voor inlichtingen de Staatsloterij, 070-477484.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 3