Poorthuys wordt petit-restaurant Terwijl de schepen wachtten 4 „Het Dag-boek van Anne Frank" Donateursschap peuterspeelzaal ZIERIKZEE - Onder de Beuze maakte het Vredesplatform' Schou- wen-Duiveland donderdagavond een stiltekring; in de Concertzaal werd ,,Het Dagboek van Anne Frank" op gevoerd. Een wereld van verschil; eenzelfde doel: Vrede!! Ruim viereneenhalfhonderd men sen bevolkten de Concertzaal donder dagavond; ruim viereneenhalfhon derd mensen moeten toch weer beseft hebben, dat de periode 1940-1945 nooit alleen maar geschiedenis mag worden, maar een schrikbeeld moet blijven van een dwaling der mens heid. Oorlogen verliezen door de tand des tijds hun scherpe kanten. Treuren om de verschrikkingen in de Tachtig jarige oorlog is ondenkbaar, maar 1940-1945 is nog geen historie en mag dat ook niet worden zolang er men sen zijn, die deze oorlog aan lijf, le den en geest hebben ervaren; zolang er mensen zijn in een jongere genera tie (de mijne), die herkenning vinden in Anne Frank en haar leeftijdsgeno ten; zolang er mensen zijn, die rassen haat en discriminatie propageren. Zolang is het goed, dat ,,Het Dagboek van Anne Frank" wordt gelezen, dat het Achterhuis wordt bezocht en een blijvende aanklacht vormt tegen de gruwelijkheden in 1940-1945 en dat de toneelversie van Anne Franks Dag boek wordt opgevoerd. Jeroen Krabbé heeft er goed aan gedaan zijn artistieke talenten te in vesteren in deze produktie. Het zou onjuist zijn te twijfelen aan de oprechtheid van zijn persoonlijke be zieling erachter. Zijn moeder (Mar- greet Crommelin-Reiss) is Joods en het grootste gedeelte van de familie van deze kwam om in concentratie kampen. Zijn regie bleek subliem, zijn per soonlijke inbreng in de daadwerkelij ke uitvoering kon in Zierikzee niet beoordeeld worden: wegens ziekte werd Jeroen Krabbé in de rol van Ot to Frank vervangen door Hans Pau wels. Hij en de verdere cast genieten, in elk geval in Zierikzee, geen in het oog lopende staat van dienst. Een pré ongetwijfeld, want het waren zodoen de niet die acteurs en actrices, die we ook in de stukken ,,zus en zo" aan het werk zagen. Nee het waren de ge zinnen Frank en Van Daan en tan darts Dussel, die op het Concertzaal podium werden aanschouwd in hun 25 maanden durende gevangenschap, in hun doodsangsten, in hun mense lijke emoties, gebreken en kwalitei ten. Een voorstelling als ,,Het Dagboek van Anne Frank" uitsluitend beoor delen als toneelvoorstelling is onmo gelijk (en onjuist). In tegenstelling tot de oorspronkelijke Amerikaanse versie van Frances Goodrick en Al- bert Hackett, koos Krabbé niet voor de flash-backs, maar voor een docu mentaire achtige aanpak. Terecht, want deze voorstelling - in een prima vertaling van Mies Bouhuys en een tot in de details verzorgd decor van Hans Christiaan - dient immers meer te zijn dan een eerbetoon aan dat ta lentvolle Joodse meisje op die zolder in de bangste jaren in Amsterdam. Anne Frank stierf - kort voor de be vrijding - in het kamp in Bergen- Belsen. Haar Dagboek liet de wereld weten wat oorlog, rassenhaat en dis criminatie betekenen. Tien mensen brengen dat in de huidige toneelver sie weer in herinnering en kweken daarmee het besef dat zoiets nooit meer mag gebeuren. Met jeugdige, debuterende talenten als Jip Wijngaarden (Anne) en Frank Rigter (Peter), moet het toch mogelijk zijn ook de aandacht van jongeren te vangen, zodat ook zij zullen inzien dat 1940-1945 geen historie en 1985 met vergelijkbare fascistische ele menten wel werkelijkheid is. De executanten gaan tot op het bot met inzet, inleving en uitbeelding. Je ziet ze als het ware magerder en ble ker worden. Aan niets was te merken, dat Hans Pauwels invaller was in de vertolking van Otto Frank. Met hem levert het volledige tableau de la troupe een krachtsinspanning en ac teerprestatie, die het verdienen nog lang over na te denken. A. P. Zaterdag' 2 februari Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven. 15.30 uur De groene ruimte. der in het middelpunt van de be langstelling staat. 21.05 uur 25 jaar Conamus. Program ma, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Stichting Conamus, Zaterdag 2 februari, 15.55 uur, Nederland 1: 'Webster'. Emmanuel Lewis als het heerlijke ventje 'Webster'. 17.40 uur Studio Sport. Een reporta ge van de Nederlandse kampioen schappen schaatsen in Alkmaar 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Sprekershoek 19.00 uur Studio Sport 19.55 uur Lotto 20.00 uur Journaal 20.10 uur Panoramiek. Een documen taire van Willem Wansink over de veertig jaar geleden gehouden top conferentie tussen de vertegenwoor digers van de drie grot£ mogendhe den Amerika, Rusland en Engeland met als doel een duurzame vrede. 21.00 uur Alles is toch al geregeld. Themaprogramma, waarin wordt be licht hoe vrouwen met hun idealen uit hun jonge leven later omgaan in de werkelijkheid. 21.55 uur De Arabieren. Engels/Ara bische serie over het leven in het ver leden en heden van vooral de gewone man. Een greep uit het leven van zo'n 180 miljoen Arabieren die verspreid leven in staten tussen de Atlantische Oceaan en de Perziche Golf. 22.45 uur Journaal 22.50 uur Nieuws voor doven Maandag 4 februari Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 15.30 uur Honderd beroemde schilde rijen. Centraal staat het schilderij ,,De slapende venus" van de Italiaan se schilder Giorgione. 15.40 uur Dag huis, dag tuin, dag op- bergschuur. 15.50 uur Kinderbios 16.20 uur Wordt vervolgd. Strip- en tekenfilmprogramma 16.55 uur Sportpanorama 17.30 uur Nieuws 17.45 uur Toppop. Ad Visser presen teert de hits uit de Nationale Hitpa rade 19.00 uur Minibios 19.10 uur Televizier magazine. Nieuws uit de wereld van vandaag en morgen. 20.00 uur Journaal 20.28 uur De sterkste man van de we reld. Registratie van dit in Zweden gehouden sportevenement, waarin bekend zal worden wie de sterkste man van de wereld is. 21.20 uur De schaduwzijde van de zon. Engelse thrillerserie. Anne Tier- ney wordt geconfronteerd met aller lei geheimzinnigheden. Ze komt oog in oog te staan met haar overleden echtgenoot. 22.50 uur Karei van de Graaf 23.35 uur Journaal 23.40 uur Nieuws voor doven Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Kwartslag. Hierin een ge sprek met jongeren over mensen waarvoor ze warm lopen. 19.25 uur De eerste, de beste 20.05 uur Kieskeurig. Consumenten rubriek. 20.30 uur The groundstar conspiracy. Amerikaanse speelfilm uit 1972. Een veiligheidsman wordt vanwege de re gering ingezet om een sabotagezaak uit te zoeken in het centrum voor ruimtewetenschappen „Groundstar". Er wordt een aanslag gepleegd op een vitaal onderdeel van dit gebouw, waarbij zes geleerden om het leven komen. 22.00 uur Tros sport 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Nieuws voor doven ZIERIKZEE - Restaurant Poorthuys aan het Ha venplein wordt petit-restaurant met een bar in de kelderverdieping. Het is van voormalig eigenaar J. Sanders overgenomen door Harry Dikmans, die de zaak na een totale interieursverandering voor Pasen weer in bedrijf wil hebben. Hij is be^ig het interieur van een 'vakantie-sfeertje' te voorzien, niet alleen vooV toeristen maar ook voor eigen inwoners: „Want als je uit eten gaat, ben je toch ook in een soort vakantiestemming", vindt hij. Harry Dikmans doet de verbouwing (op „water.en elektrisch" na) ge heel zeif. Het zijn ook zijn eigen ideeën die hij tot uitvoering brengt. Lo gische zaak, wanneer hij vertelt vroeger interieurbouwer te zijn ge weest Belangrijk bij die plannen was tevens de toegang wat uitnodigender te maken. De bestaande lange hal werd verkleind en de verbinding tus sen hal en restaurantgedeelte voorzien van een rustieke deur, waardoor het voortaan mogelijk is de buitendeur uitnodigend open te zetten. De gevel wordt nog opnieuw geschilderd en van nieuwe markiesjes voor zien. In het restaurantje zelf is Dikmans bezig een soort bordesje te bou wen, omgeven door een toogvormige balk-constructie. Op dat 'podium' kunnen een stuk of wat tafeltjes staan. Door die verdeling van de ruimte wil Dikmans bewerkstelligen dat er toch een aardig sfeertje kan ont staan wanneer niet alle zestig stoelen zijn bezet. Die toogvorm zet zich voort als afscheiding tussen de begane verdie ping en hot „opkamertje" achterin de zaak dat eveneens tot het restau rantgedeelte behoort. Een wenteltrap voert naar de bar in de kelderver dieping, waar voor en na de maaltijd een drankje kan worden gedronken. Harry Dikmans wil zich richten op 'betaalbare prijzen'. Het is de be doeling dat de zaak overdags ook kan worden gebruikt voor een kopje koffie, een klein hapje of iets dergelijks. Het is het derde initiatief in Zierikzee van Harry Dikmans. sinds hij vier jaar geleden op Schouwen kwam wonen. Hij begon met - het inmid dels verpachte - Pannekoekhuis en zijn echtgenote zwaait de scepter over Scholde-Quick, de vis-snackbar precies aan de overkant van 't Poorthuys. 4 t Documentaire-serie over de geva rieerdheid van het duinlandschap. 15.55 uur Webster. Webster zit zielig te wezen vanwege het moeilijk kun nen vieren van zijn verjaardag in va- kantietijd. 16.20 uur Bij Koos. 18.05 uur De smurfen. Gargamel is wat ontregeld vanwege het bekend worden van de onzichtbaarheidsfor mule aan Grote Smurf. 19.00 uur Je ziet maar clips. 19.25 uur Zeg 'ns AAA. Mien Dob- belstaan probeert Koos aan de in vloedssfeer van klusjesman Jopie te onttrekken. Ze wordt daarbij een handje geholpen door Lydie. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur De sterrenshow. Vanuit Drachten presenteert Willem Ruis de ze show, waarvan de baten van de lo terij ten goede komen aan de Stich ting Humanitas. 21.50 uur Pisa. 22.05 uur Achter het. Nieuws. 22.35 uur Voetbal '80. Kort geva rieerd voetbaljournaal. 22.45 uur Sonja op zaterdag. 23.50 uur Journaal. 23.55 uur Nieuws voor doven. Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven. 17.00 uur Studio sport. Nederlandse kampioenschappen schaatsen vanuit Alkmaar. 18.20 uur Paspoort. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 19.00 uur Nieuws. 19.10 uur Jonge mensen op het con certpodium. Talentvolle jonge musici laten horen wat zij kunnen presteren op klassiek muzikaal gebied. 20.10 uur In de hoofdrol. Programma gepresenteerd door Mies Bouwman, waarin weer een bekende Nederlan- die de belangen behartigt van Neder landse artiesten, componisten en tekstschrijvers. 22.30 uur Jornaal. 22.45 uur Studio sport. 23.15 uur Pa frente Brasil. Brazili aanse speelfilm uit 1982. Een man gaat op zoek naar zijn broer die op mysterieuze wijze ineens verdwenen is. Hij komt bij zijn zoekpogingen in aanraking met de politie die hem voor een terrorist houdt en de man teistert met vreselijke martelingen. Zondag 3 februari Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 11.00 uur Eurcharistieviering 12.15 uur De Paus in de Caribiën. Re portage van de reis, die de Paus maakte naar het Caribiseh gebied. 16.30 uur Hét huishouden van Jan Steen. Wekelijks jeugdmagazine. 19.00 uur Nieuws 19.05 uur Towser. Zweeds tekenfilmp je 19.10 uur Achterwerk in de kast 19.25 uur The Tube. Engels poppro gramma 20.10 uur Van Kooten en De Bie 21.00 uur Nieuws 21.10 uur Tijdverschijnselen. Discus sieprogramma, waarin schoolverla ters '84 praten over wat ze zijn gaan doen na het beëindigen van hun be roepsopleiding. 22.05 uur De vlucht van de raaf. Speelfilm uit 1983, gebasseerd op een oud sprookje. 23.55 uur Journaal Nederland 2 12.00 uur Het Capitool 13.00 en 18.25 uur Nieuws voor doven Maandag 4 februari, 20.30 uur, Nederland 2: 'The groundstar conspiracy' met George Peppard als de keiharde veiligheidsman Tuxan. ROTTERDAM - De gemeente Rot terdam gaat binnenkort met minister Smit-Kroes praten over haar recente uitlatingen dat de toegangsweg tot de Rotterdamse haven, de zogenaamde Eurogeul, verder verdiept zou moe ten worden naar 75 voet. Dit heeft de Rotterdamse havenwethouder drs. R. den Dunnen woensdag gezegd in een commissievergadering. EINDHOVEN - „Bedrijven moeten beseffen dat mensen die een huishou den kunnen managen, een vakantie reis kunnen organiseren of een com plete vereniging kunnen leiden rtiet pev definitie imbeciel worden zodra zc de fabriekspoórt binnengaan". Dit betoogde Prof. ir. P. W. Sanders BONN - West-Duitsland heeft in na volging van andere NAVO-landen bij België erop aangedrongen zich te houden aan zijn NAVO-verplichtin- gen en de eerste 16 kruisraketten vol gens plan in maart van dit jaar op te stellen. (vervolg pagina 1) het afscheid van één der leidsters, die meer dan tien jaar aan de peu terspeelzaal verbonden is geweest: „Juf Nel" van der Maas. Bestuur en ouders dankten de juf voor haar inzet gedurende de afgelopen jaren. Woensdagochtend namen de peu ters afscheid van haar met als dank bare herinnering een foto met een ro de roos.Het zal op ,,'t Kraaiennest" ongetwijfeld wennen zijn zonder Juf Nel. Als gevolg van haar vertrek en we gens het beperkte aantal peuters op dit moment, gaat de peuterspeelzaal van volgende week af. drie ochten den per week draaien en wel op maandag-, dinsdag- en donderdag ochtend. 63 Toen hij weg was liet ze Marie Sij- verts en Welmoet bij zich komen en zei: „Er zullen vanmiddag allicht ve le vrouwen komen om met me te spre ken, maar ik zal er niet zijn. Ik moet eerst nadenken hoe dit moet worden aangevat. Zeg evenwel tegen een ie der dat ze na meikerstijd bij de kerk te hoop moeten lopen. Dan zal deze zaak geregeld worden." Daarna hing ze een grote houten nap met een hengsel van wilgeteen aan haar arm en ging de velden in naar een hooggelegen stuk land, waarop jaren geleden een van IJs- brands voorvaderen een fruittuin had aangelegd. Ze ging aalbessen plukken. Ze hurkte neer bij een van de groot ste struiken, waar het rood van de talloze rijpe bessen verleidelijk tus sen het donkergroene gebladerte pronkte, en haar fijne vingers deden onbewust hun werk. De trosjes vul den stilaan de nap tot de rand, maar Geertruis gedachten gingen wilde, wondere wegen. Onoirbare wegen, die haar man, de statige burge meester, met ontzetting zouden ver vullen, had hij zc geweten. Uit de verte naderde langzaam het tromgeroffel van de tamboer, dat het volk tot luisteren riep, waarna hij op bepaalde punten met luider stem de boodschap van de hoplieden uit sprak. Naarmate hij dichterbij kwam. werd het geluid van de trom dieper, met een steeds dreigender on dertoon. Het klonk als een alarm en tevens als een waarschuwing. De nap was vol. Geertrui roes om hoog en strekte even haar pijnlijk ge worden ledematen. Tben wandelde ze de tuin in zijn volle lengte door tot door J. VISSER-ROOSENDAAL aan het einde, waar zware knotwil gen zich in het water van een brede sloot spiegelden en een doornheg de tuin afsloot. Geleund tegen de zware stam van een oude vruchtboom met de gevulde nap aan haar voeten, keek zé over het vlakke land en, zo ver haar blik reikte, ook de zeedijk langs, waarachter in de verte de sche pen wachtten, en luisterde hoe achter in het dorp de trom geroerd werd. „Alle te geweer staande man nen niemand uitgezonderd," luid de het bevel. Niemand uitgezonderd. In gedach ten ging ze het dorp langs, huis na huis; en ze telde de schutters. Ze kwam tot het inzicht dat er na mor gen geen weerbare man in het dorp meer aanwezig zou zijn. En dat ter wijl de vijand hier mogelijk kon doortrekken Maar er was meer. Daar waren de dijken, die in de ko mende herfst hersteld moesten wor den, opdat de zee niet zou nemen wat de vijand achterliet. En in tijden als deze, nu door de krijgsverrichtingen in zovele streken alles vernietigd werd. mocht daar niets van verloren gaan. Oorlog en hongersnood gingen immers steeds hand aan hand Voor dat werk bleven hier nu niets anders meer over dan vrouwen, kin deren en oude mensen. En mogelijk een enkele zeeman, die naar huis kwam. Dat de Heren dit niet aanza gen eer ze hun bevel uitvaardig den Geertrui dacht nu aan de Heren Ge committeerden. van wie zc er enigen van vroeger kende. Dat leken haar toch geen mannen toe die ondoor dachte dingen deden. Tenzij ze de toe stand hier te lande hopeloos achtten. Kon dat zijn? Frankrijk, Engeland. Münster. Keulen, ze waren machtig, alle vier. Ze bestreden dit volk waar ze konden; met wisselend succes wel iswaar, maar te land scheen het velen al een verloren zaak te zijn. Zouden de Heren er ook zo over denken? Zou den ze radeloos zijn? Dit dwaze bevel wees althans niet op een gezond oordeel. De Heren dachten enkel aan nu en niet aan later, aan de lange win ter die komen ging, met stormen en voedselschaarste, waartegen men zich ook terdegen moest wapenen. Ook al zou dit land reddeloos zijn. Maar nu de Gecommitteerden het niet inzagen, diende iemand anders dit te doen. Maar wie? Wie was in staat dit bevel voorlopig ongedaan te maken, opdat het na enig beraad, door een ander, een beter kon worden vervangen? Wie durfde het aan om als het tegenliep 'aan de lijve gestraft te worden'? Ze wist het niet. Haar ogen zwierven zoekend over de velden, waar overal verwarring scheen te heersen; ze volgden opnieuw de kron kelende bochten van de dijk tot ze de ra's en masten van de wachtende schepen zag Toen vouwde Geertrui de smalle handen ineen, een blos kleurde de te re huid van haar levendig, fijn ge zicht en haar ogen straalden. Zij, Geertrui Cornclisdochter Schuyt, de huisvrouw van IJsbrand Pieterz Vis ser, die een van de burgemeesters van Venhuizen was, zij zou het zelve zijn. Het zou strijd geven, in het dorp zo wel als thuis, maar wat het zwaarste was. moest het zwaarste wegen. En in de dorpen in wijde omtrek moest ook gehandeld worden. De paar vrouwen die ze kende en die bereikt konden worden, moesten daarvoor zorgdra gen. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 4