S.G.P.-Duiveland zegt nee tegen vestiging bibliotheek Zierikzee Raad Duiveland akkoord met aanschaf computers ELEKTRO LIEVENSE DEURLOOBM Symposium over de rol van waterstaat in Zeeland 2 Godslasterend en zedenverwoestend: Werkgelegenheid voorwaarde kleine kernen installatiebedrijf Informatica op lagere scholen Afscheid ir. W. de Beijl NIEUWERKERK - Vanwege het te verwachten boeken bestand van de nieuw te bouwen bibliotheek in Zierik zee, wenst de voltallige S.G.P.-fractie van de raad Duive- land niet mee te werken aan de subsidiëring van het openbaar bibliotheekwerk in de regio Schouwen- Duiveland. Dit onderwerp kwam aan de orde op de raadsvergadering van de raad gisteravond (donderdag) in het dorpshuis. Woordvoerder van de fractie, A. van Klinken, verwoordde het principieel standpunt van zijn fractie. Hieruit werd duidelijk, dat de S.G.P. het wel eens was met het financiële deel van de „operatie bibliotheek", maar tot dusver was er alleen over de financiën gesproken. „Het gaat ons echter om de in houd, voorzitter, daaraan geven wij de hoogste prioriteit, en daarover is nog niet gesproken. Over het algemeen is het merendeel van een dergelijk open baar boekenbestand van dubieuze inhoud, hetgeen ons stemgedrag zal bepa len. Wij kunnen niet instemmen dat vooral de jeugd zal kennis nemen van godslasterende- en zedenverwoestende lectuur", aldus de S.G.P.-nestor. Van Klinken was zich er van be wust, dat een openbare bibliotheek een wettelijke verplichting is, en zijn fractie verweten zou kunnen worden zich niet aan de wet te houden. Op voorhand wierp hij deze beschuldi- (vervolg pagina 1) Noordgouwe, Dreischor, Brouwersha ven, Ellemeet, Kerkwerve, Noordwel- le, Serooskerke, Ouwerkerk en Sir- jansland zijn vertrokken en zich elders op het eiland, in een grote kern of in een andere kleine kern. hebben gevestigd. In totaal zijn 287 huishou dens ondervraagd. ,,In reserve" Op het gebied van de volkshui vesting is echter ook een ander beleid voor woningzoekenden uit kleine kernen nodig. Dit zou gericht moeten zijn op het „in reserve" houden van enkele (passende) woningen voor wo ningzoekenden die werkelijk dorps gebonden zijn. Dit is beter dan elke vrijgekomen woning direct toe te wij zen aan bij voorbeeld huishoudens die niet aan het dorp gebonden zijn. Dergelijke huishoudens trekken na enige tijd -met name als zij opgroei ende kinderen hebben- toch weer weg. In kleine kernen kunnen, net zo als tot nu toe vooral in grote kernen, huurwoningen worden gebouwd voor starters op de woningmarkt. Deze staan namelijk relatief onverschillig tegenover de woonplaats, althans als zij over een auto beschikken. Omdat ook de kleine oude koopwoningen in kleine kernen voor deze groep wo ningzoekenden van belang is, moet aan de instandhouding van deze wo ningen in kleine kernen meerr aan dacht worden besteed. Om ouderen in staat te stellen zo lang mogelijk in hun dorp te wonen zou de hulpverlening vanuit instel lingen aan zelfstandig wonende ou deren. het zogenaamde „flankerend" beleid, moeten worden bevorderd. Ook wordt gepleit voor het oprichten van kleine bejaardentehuizen met 10 tot 15 plaatsen in kleine kernen voor de ouderen uit het eigen dorp. Werk en voorzieningen Eon dorde van dc vertrekkers uit kleine kernen noemt als een van de redenen om te verhuizen de afstand tot het werk en de voorzieningen, vooral scholen voor voortgezet onder wijs. Zeker als men bedenkt dat alle ondervraagden slechts over een korte afstand zijn verhuisd is dit veel. De afstand tot het werk blijkt ook nog van belang voor mensen die dit niet als een van de redenen voor het ver ging van de hand, door op te merken dat er voor hem en zijn hele fractie hógere wetten gelden: men moet go den meer gehoorzamen dan mensen. P.v.d.A.-raadslid A. C. Hoogen- doorn-Herfkens wees haar S.G.P.- trek uit de kleine kern hebben opge geven: veelal wonen zij nu in de plaats waar zij al voor de verhuizing hun werk hadden. De aanwezigheid van werkgelegenheid en voorzienin gen beïnvloedt de bevolkingsontwik keling van kernen op Schouwen-Dui- veland dus sterk. Dit is mogelijk omdat in het algemeen in dit gebied en met name in de grote kernen (dus nabij werkgelegenheid en voorzie ningen) relatief gemakelijk passende woningen te vinden zijn. Wonen Ruim 40% van de vertrekkers uit kleine kernen zocht een woning in een bepaald dorp op Schouwen-Dui- veland, meestal het dorp waar men reeds voor de verhuizing woonde. Het wonen in een andere plattelandskern op Schouwen-Duiveland wordt door hen niet als een echt alternatief be schouwd. Zonder economische bin ding aan de gewenste woonplaats is het moeilijker zich daar te vestigen. Vooral het beperkte woningaanbod in zo'n kleine kern op het moment dat men een woning zoekt is voor hen een probleem. Onder de vertrekkers die zich op nieuw doch in een andere kleine kern vestigden, bevinden zich veel starters op de woningmarkt, mensen die voor het eerst een woning betrekken. Zij komen af op de goedkope koopwonin gen die in dc dorpen worden aangebo den. Veel van deze huishoudens zijn echter later, indien zij niet dorpsge boden zijn en opgroeiende kinderen krijgen, geneigd naar een grote kern te verhuizen. Ouderen die naar een bejaardente huis verhuizen in een grote plaats blijken vrijwel alle contacten met hun vroegere woonplaats te verlie zen. In de nieuwe woonplaats worden in het algemeen geen nieuwe contac ten opgebouwd. Verhuizen uit een kleine kern is voor hen dan ook een ingrijpende gebeurtenis. FRANKFORT - Dc nieuwe wetge ving in West-Duitsland die de schade lijke werking van uitlaatgassen van auto's moet tegengaan zorgt ervoor dat de Westduitse autofabrikanten de nabije toekomst niet al te zonnig in zien. Potientiële autokopers houden zich afzijdig door de onzekerheid over dc nieuwe voorschriften. LONDEN - Dc Britse conservatieve regering van premier Thatcher heeft in het Lagerhuis een motie van wan trouwen van de oppositie over de eco nomie met overweldigende meerder heid verworpen. Het was dc eerste motie van wantrouwen sinds 1981. collega erop, dat wat die verplichting betreft de S.G.P. geen bezwaard hart hoeft te hebben, alleen Zierikzee is verplicht een openbare bibliotheek binnen de stadsmuren te hebben. Ver der wilde ze namens de fractie vast houden aan het bedrag van alterna- A. van Klinken (S.G.P.): Dubieuze inhoud Advertentie Aanleg Elektr.- en waterinstallaties Verkoop en reparaties Elektrische apparaten Radio-apparatuur Televisie - Video - enz. 01114-1368 0119-1634 AMSTERDAM - Patiënten voelen zich angstig en onzeker onderworpen als ze zijn aan veel onderzoek dat vaak onduidelijke resultaten ople vert. Ook de medisch student is angstig en onzeker, omdat hij ge dwongen is te werken binnen een zie kenhuissysteem dat een dokter van hem maakt. De (aankomende) arts en de patiënt hebben dus een vervreem ding, een zich niet meer betrokken voelen bij de eigen omgeving, ge meen. Na het welkomstwoord van GS-lid J. D. de Voogd om 10.00 uur verzorgt de heer ir. H. Engel, hoofdingenieur- directeur rijkswaterstaat directie Zeeland en hoofd Deltadienst dc eer ste inleiding. Als tweede spreekt de heer A. J. Kaland, lid van dc Eerste Kamer en oud GS-lid van Zeeland. Tot slot voert de heer drs. M. C. Ver burg, lid van Raad van State en oud directeur Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland. Na de pauze vindt er een forumdi- tief III, namelijk fl 7,14 per inwoner; niet minder maar zeker niet meer. Verantwoording Raadsvoorzitter J. van Bommel toonde zich ietwat ontstemd over het S.G.P.-standpunt, met name waar het gaat over het vermeende dubieuze boekenbestand, waarvan zo hield hij staande, in het geheel geen sprake is. De stelling van de S.G.P., door tegen te stemmen van de verantewoording af te zijn, zoals Van Klinken ook had opgemerkt, kon evenmin genade vin den in de ogen van Van Bommel. „Ik ben blij dat ik verantwoording kan hebben in deze zaak, want alleen door er bij te zijn kun je enige invloed uitoefenen. Wie aan de kant blijft staan heeft niets te zeggen. Als de S.G.P. bang is voor de inhoud, moeten ze naar mijn smaak meedoen", aldus Van Bommel. De raadsvoorzitter was het geheel eens met de stelling van de P.v.d.A. om het bedrag per inwoner niet bo ven de fl 7,14 uit te laten komen, ten zij een wijziging in het lezersbestand een verlaging zou meebrengen. Ook in tweede instantie kwamen voorzitter en S.G.P. niet nader tot el kaar en vroeg Van Klinken begrip voor hun standpunt. C.J. Hillebrand (ook P.v.d.A.) merk te in dit verband nog op, dat er dan ook van de zijde van de S.G.P. begrip moet zijn voor andere standpunten. Het komt te vaak voor, dat er in boe ken en tijdschriften geschrapt wordt door de stroming die de S.G.P. verte genwoordigt .Tot slot meldde ook de V.V.D. bij monde van W.P. Stouten, zich achter de P.v.d.A. te scharen waar het de fl 7,14 betreft. Zonder hoofdelijke stemming werd besloten de gemeenschappelij ke regeling bibliotheekwerk Schou wen-Duiveland financieel te steunen volgens plan III. De S.G.P.-fractie wenste aangetekend, dat deze fractie tegen was. den te ontwerpen, vind ik dat de si tuatie weer op nul gezet wordt. Ik heb aangedrongen die eerste fase over te slaan en meteen te beginnen met een inventarisatie van plannen, hetgeen ook is overgenomen", aldus Van Bommel, die verder zei de raad in de openbare raadsvergaderingen op de hoogte te zullen houden van de vorderingen. Mevrouw H. M. J. Viergever kreeg op haar verzoek eervol onslag als on derwijzeres aan de openbare lagere school in Nieuwerkerk. In haar plaats werd benoemd in vaste dienst mej. L. Hanse, die eerder aan de school verbonden was. Met de rest van de raadsagenda hadden de raadsleden geen enkele moeite, en nam met algemene stem men de volgende besluiten: vaststelling bedrag per leerling 1985; toepassing artikel 55 quater la- gVi- onderwijswet voor de scholen Sir- jansland en Quwerkerk; een krediet van fl 32.450,= voor stedebouwkun- dige werkzaamheden; een vervroeg de aflossing van geldleningen; een machtiging tot het beleggen van over tollige kasgelden; begrotingswijzi ging 1985; garantiegeldlening J. J. G. van de Zande en een voorbereidings- besluit bestemmingsplan Sirjans- land t.a.v. J. J. de Vlieger. Twee ande re voorbereidingsbesluiten werden van de agenda afgevoerd. JAKARTA - Vrijdagochtend is brand uitgebroken in een van de be kendste Indonesische paleizen op Ja va. Er is zware schade en nationale kunstschatten zijn in vlammen opge gaan. Persoonlijke ongelukken heb ben zich niet voorgedaan, omdat het paleis, een belangrijke toeristische attractie, gesloten was toen de brand ontstond. Dit hebben functionarissen bekendgemaakt. NAIROBI - De Keniase politie heeft een Grieks-orthodoxe non gear resteerd die 6.000 Europese bijen het land had binnengesmokkeld. Naar een woordvoerder van de politie vrij dag meedeelde had de non de bijen onder haar habijt verborgen. De bij en zijn vernietigd. Dieren 'mogen al leen in Kenia worden ingevoerd met een speciale vergunning. Volgens een deskundige van het ministerie van Landbouw hebben Europese bijen besmettelijke ziekten, die bij hun Ke niase soortgenoten niet voorkomen. DEN HAAG - In de toekomst zal de huidige generatie jongeren leven in een maatschappij waarin in beginsel van iedere volwassene wordt ver wacht dat hij of zij door arbeid in ei gen levensonderhoud kan voorzien. Dit is het gevolg van de behoefte bij gehuwde en andere vrouwen aan eco nomische zelfstandigheid, die er toe leidt dat ze meer en meer betaald werk gaan verrichten, aldus minister De Koning van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. scussic plaats onder leiding van dc Commissaris der koningin, dr. C. Boerticn. Het forum wordt gevormd door dc inleiders en ir. W. de Beijl. Omstreeks kwart voor één is dc slui ting van dc discussie. 's Middags, van 15.30-17.30 uur is dc' afscheidsreceptie van ir. De Beijl in de Statenzaal. Tijdens de ontvangst bestaat gelegenheid kennis te maken met dc nieuwe hoofdingenieur-direc teur, ir. T. G. van der Meer. Zierikzee Concertzaal. Klassiek ballet. 16.00 - 21.15 uur. Gymnastiekzaal, Raamstraat. Delta Sport, Jazz-gymnastiek. 20.30-21.30 uur. Renesse Dorpshuis. Meer Bewegen voor Oude ren. 16,00-16.45 uur. Brouwershaven Groene Kruisgebouw. Handwerken voor het welfarewerk van het Rode Kruis. 14.00 tot 16.00 uur. Bruinisse Jeugdsoos De Pul. Speel- en strip-o- theek. 18.30-20.00 uur. Iedere dinsdag Zierikzee Clubhuis de Lichtboei. Huiskamer voor de buurt. 09.00-21.00 uur. Bureau voor rechtshulp, Poststraat 37 (De Lichtboei). Zitting van 14.15 tot 16.15 uur. Gymzaal Manhuisstraat. Repetities Oratoriumverenigin Zierikzee. 20.00- 22.00 uur. Burgh-Haamstede Gymnastiekzaal. Rekreatieve condi- titraining. 20.00-21.00 uur dames, 21.15-22.15 heren. Haamstede Dorpshuis De Schutse. Jazzgym. 9.15 tot 11.15 uur. Brouwershaven Gymnastiekzaal. Damesgym. 19.30 tot 20.30 uur. Zonnemaire Gymnastiekzaal. Damesgym. 21.00- 22.00 uur. Bruinisse Oude Raadhuis. Teken en schilder- klub „De Tekenaars", 19.00-21.30 uur. Vrijdag 1 februari Zierikzee Bioscoop. Gebroken spiegels. 20.00 uur. Graanbeurs Huis van Nassau. Dans avond met dansorkest The Wipe Outs. 20.30 uur. Burgh-Haamstede De Schutse. Uitvoering „Witte van Haemstede". 19.30 uur. Brouwershaven K Tonnenmagazijn. Algemene leden vergadering tennisvereniging Brou wershaven. 20.00 uur. Zaterdag 2 februari Zierikzee Bioscoop. Ghostbusters. 14.30 uur. Lutherse Kerk. Ars Musica-concert Haags Kamerkoor. 20.00 uur. UW-gebouw. Gespreksavond werk groep homofilie. 20.00 uur. Bioscoop. Romancing the Stone. 20.00 uur. Kelderzaal Mondragon. Muziekoptre- den onder auspiciën van Vereniging Cultureel Initiatief Schouwen-Duive land. Aanvang 22.00 uur, zaal open 21.00 uur. Brouwershaven Oud papier ophalen. 9.00 tot 10.30 uur. Tonnenmagazijn. Grote Avond PJZ met toneel en bal na. 19.30 uur. Zondag 3 februari Zierikzee Bioscoop. Ghostbusters. 14.30 uur. Bioscoop. Romancing the Stone. 20.00 uur. Haamstede Gereformeerde kerk. Bevestiging predikant drs. Jan de Vries om 10.00 uur; intrede om 15.00 uur. Maandag 4 februari Kerkwerve Verenigingsgebouw. Oprichtingsver gadering ijsvereniging. 19.30 uur. Burgh-Haamstede De Schutse. Groente- en fruitshow. 19.30 uur. Ellemeet Durpsuus. Vergadering over Strao- fcest (2 maart). 20.00 uur. Dinsdag 5 februari Zierikzee Huis van Nassau. Jaarvergadering Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting „Schouwen-Duiveland". 13.30 uur. Burgh-Haanistcdc De Schutse. Jaarvergadering Neder landse Vereniging Huisvrouwen, af deling Wcsterschouwen. 14.00 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Verenigingsgebouw. Kinderkoor. 18.30 tot 19.15 uur. Gymnastiekzaal. Damesgym. 19.30 •tot 20.30 uur. Tonnenmagazijn. Bijeenkomst NBvP. 20.00 uur. Woensdag 6 februari Zierikzee Chr. Scholengemeenschap. Open mid dag. 13.45 uur. Advertentie weekend servicedienst tel. (01110)6255 Poppentheater Alteklein. Rork, het wrattenzwijn. 14.30 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Bejaar denmiddag N.C.V.B. Zierikzee teza men met bejaarden Kerkwerve. 14.30 uur. Chr Scholengemeenschap. Open avond. 19.30 uur. Brouwershaven Blokkendoos. Knutselclub. 13.30 uur. Donderdag 7 februari Scharendijke Gemeentehuis. Raadsvergadering Middenschouwen. 19.30 uur. Vrijdag 8 februari Zierikzee De Gekroonde Suikerbiet. Live op treden Ghost Note. 21.00 uur. Oosterland „Oosterhof". Ledenvergadering Oranjevereniging. 19.30 uur. Zaterdag 9 februari Zierikzee Oliebollenactie K.H. Kunst en Eer vanaf 09.30 uur huis-aan-huis. Kelderzaal Mondragon. Optreden pianist Willem G. van Maanen „Over het probleem van de piano", aanvang omstreeks 23.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Presentatiemiddag scouting Zeeland. Vanaf 13.30 uur. Zondag 10 februari Renesse Bowling Renesse. Bowlingtoernooi. 12.00 uur. Maandag 11 februari Zierikzee Theo Thijssenschool. Jaarvergade ring Vereniging voor Openbaar On derwijs (V.O.O.). 20.00 uur. Dinsdag 12 februari Zierikzee Leger des Heilsgebouw. „Stille toch ten voor dwaze moeders". 13.30 tot 15.15 uur. Renesse Dorpshuis. Districtsvergadering Wa terschap. 09.30 uur. Oosterland Dorpshuis. Districtsvergadering Wa terschap. 14.00 uur. Woensdag 13 februari Zierikzee Poppentheater Alteklein. Rork, het wrattenzwijn. 14.30 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Districtsvergade ring Waterschap. 09.30 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Bijeenkomst Plattelands vrouwen. 19.30 uur. Donderdag 14 februari Oosterland De Pleisterplaats. Algemene verga dering weegbrugvereniging. 20.00 uur. Zaterdag 16 februari Zierikzee Kelderzaal Mondragon. Optreden „The Digital Dollies", synthesi zersproject van Martijn Mulder en Kees Schot, aanvang 22.00 uur, zaal open 21.00 uur. Kerkwerve Ned. Herv. kerk. Concert t.b.v. het Orgelfonds. 19.30 uur. Renesse Bowling Renesse. Kampioenschap Schouwen-Duiveland N.B.F. 16.00 uur. Dinsdag 19 februari Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos 14.30 uur. Burgh-Haamstede Dc Schutse. Lezing „Veiligheid voor dc huisvrouw" voor Ncdcdcrlandse Vereniging van Huisvrouwen, afde ling Wcsterschouwen. 14.00 uur. Woensdag 20 februari Zierikzee Poppentheater Alteklein. Rork, het wrattenzwijn. 14.30 uur. Ellemeet Dorpshuis Ellemeet. Vergadering VEKABO. 19.30 uur. Zaterdag 23 februari Zierikzee Kclderzaal Mondragon. „De avond van de gitaar". Aanvang omstreeks 23.00 uur. NIEUWERKERK-Met de toezeg-ging van raadsvoorzit ter J. van Bommel, om grote voorzichtigheid te betrach ten en zeker niet overhaast tewerk te gaan, besloot de raad van Duiveland donderdagavond een krediet te ver strekken van fl 36.850, voor de aanschaf van computers voor alle lagere scholen in de gemeente. C.D.A.-er J.v.d. Maas sprak zijn erkentelijkheid uit aan het adres van het college, voor het voortvarend handelen in deze. Ook de P.v.d.A. staat positief ten aanzien van de schoolcomputers, maar A. C. Hoogendoorn-Herfkens zag nog wat haken en ogen, met na me in de koppeling lager onderwijs- voortgezet onderwijs, waar wellicht heel andere apparatuur vereist wordt. Ze drong dan ook aan op voor zichtigheid bij het bepalen van de keuze welke computer in de klas zal komen. L. Meerman (S.G.P.) drong aan op overleg met alle hoofden van scholen en ook op voorzichtigheid bij aan schaf. Voorzitter J. van Bommel zei dat al de opmerkingen eigenlijk al in het collegevoorstel zijn terug te vin den, waaruit een geest van voorzich tigheid te bespeuren valt. Het krediet is nodig om toestemming te verkrij gen en daarna direct te kunnen in springen op de dan ontstane situatie. Een uitgebreid overleg volgt zeker, zo beloofde Van Bommel. Stemming was niet nodig: de raad ging unaniem akkoord. Rijksweg N-59 Bij het onderdeel mededelingen meldde Van Bommel van een overleg dat plaatsvond op 25 januari tussen bestuurders en Rijkswaterstaat over de problematiek rond rijksweg N-59> (rijksweg 18 in het verleden). Op die vergadering w^r.d geopperd om een werkgroep in het teven te roepen die de ombouw tot autosnelweg via een nieuw tracé zou moeten bestuderen. Van Bommel zei hiertegen ernstig be zwaar gemaakt te hebben, omdat de gemeente Duiveland al in 1978 diver se mogelijkheden heeft geopperd voor de aan te leggen snelweg. Van Bommel:„Als er nu een werk groep moet komen om mogelijkhe- MIDDELBURG - In De Schouwburg te Middelburg wordt vrijdag 1 maart een symposium over het thema Dertig jaar verandering, de rol van de wa terstaat in de ontwikkeling van Zeeland gehouden. Aanleiding tot dit sympo sium is het vertrek, wegens pensionering, van ir. W. dc Beijl, hoofdingenieur- directeur van Provinciale Waterstaat. A t f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 2