Werkgelegenheid voorwaarde voortbestaan kleine kernen Cebeco-Zuidwest nam afscheid van financieel-economisch directeur I. Ligthart Schenk Peuterspeelzaal voert het donateursschap in Renesser fanfare brengt elpee uit Brouws dameskoor kampt met terugloop van ledenbestand DE ZIERIKZEESCHE COURANT Ondersoek VU Amsterdam: Drs. H. T. Schras opvolger van gepensioneerde Ouderavond ,,'t Kraaiennest'1 WA? ffiV P eu.r S H ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Lezersreis Hotelbestand Jeugdtennis Scouting 75 jaar Op pagina 3 staat nogmaals een bon om in te Het hotelbestand in de badplaats Renesse De tennisbond in Nederland wil sneller het ta- De Scouting bestaat 75 jaar. In dat kader wor- schrijven op de lezersreis naar Luxemburg en wordt fiks uitgebreid. Zowel motel Delta Inn als lent onder de jeugd onderkennen. Tennisleraar den op zaterdag 9 februari op Schouwen-Dui- Kaiserslautern. Lezers, die vlug reageren kun- het ApolloHotel willen per 1 april de deuren Theo Gorsse vertelt over het jeugdtennis. (Pag. veland verschillende Kijk-en-Doe-Mee nen nog mee op 29 en 30 maart. openen. (Pag. 5.) 6). middagen gehouden. (Pag. 7). VRIJDAG 1 FEBRUARI 1985 141ste jaargang Nr. 23670 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Het gezang is de tot hoogste hartstocht opgewekte taalde muziek is de taal van de hartstocht. Richard Wagner RENESSE - Sinds enkele dagen is de grammofoonplaat, die het fanfa rekorps Luctor et Emergo uit Renes se heeft opgenomen, uit. De opnamen hiervoor werden half november gemaakt in de Hervormde kerk te Renesse. Twee volle avonden is het korps daarvoor in touw ge weest. De klankregie voor de plaat, die is uitgebracht door Mirasound te VVilp, was in handen van de heer Gé Voskuylen. Half december zijn de heren J. H. Blom en A. J. Padmos, die de muzika le leiding van het korps in handen hebben, naar Wilp geweest om daar in de studio samen met Gé Voskuylen de montage van de plaat te verzorgen. Op de fraai uitziende hoes prijkt een foto van het voltallige korps op het strand te Renesse. Op de A-kant van de plaat staan een viertal enigszins serieuze num mers. Op de B-kant staan wat vrolijke be kende stukken. In totaal zijn er 525 platen uitge bracht die Luctor et Emergo aan de man wil proberen te brengen. De eer ste gedachte achter het initiatief is niet het boeken van een flinke winst ten bate van de kas, maar het feit dat het erg leuk is een plaat te hebben van het eigen korps. Vandaar dat de prijs 22,50) zo laag mogelijk is ge houden. Helft verkocht Omdat de elpee precies op de dag van de uitvoering in Renesse uit kwam kon meteen met dé verkoop worden gestart. En dat gebeurde niet zonder succes. Nu, na nog geen week zijn al 250 platen' verkocht. Natuur lijk zal de plaat op de uitvoering van aanstaande zaterdag ook weer te koop worden aangeboden. In een la ter stadium zal er ook de deuren in Renesse mee worden langs gegaan. Verder is de plaat verkrijgbaar bij een aantal zaken in Renesse en men kan zich wenden tot de secretaris van de muziekvereniging J. de Feiter, Lin delaan 20, Renesse, tel. 01116-1816. Het onderzoek van de Vrije Universiteit richt zich op de achtergronden van het verhuizen uit kleine kernen op Schou wen-Duiv eland. Ook Noordgouwe is onder de loep genomen. ZIERIKZEE - De resultaten van het onderzoek „Ver trekkers uit kleine kernen" geven de onderzoeker aanlei ding te stellen dat behoud van werkgelegenheid in klei ne kernen een voorwaarde is voor het voortbestaan van kleine kernen als functionerende leefgemeenschappert. ZIERIKZEE - Zelfs in de afscheidswoorden tot zijn col lega's' kon financieel-economisch directeur van Cebeco- Zuidwest de heer I. Ligthart Schenk zijn zakelijke inslag niet verloochenen. „Ik ben een tot nul afgeschreven ge val met nog enige restwaarde", zei hij schertsend tot de vele belangstellende collega's die donderdagmiddag op zijn afscheidsreceptie aanwezig waren. De heer Ligthart Schenk die sinds 1971 werkzaam was bij Cebeco doelde hiermee op het feit dat hij ook na zijn pensionering zal blijven fotograferen voor het bedrijfsblad van Cebeco „De Zuid-West-Wijzer". De voorzitter van het algemeen be stuur van Cebeco-Zuidwest de heer J. van Iwaarden uit Sluis memoreerde dat Ligthart Schenk een belangrijke bijdrage heeft geleverd in de tot standkoming van het bedrijf. Bij zijn indiensttreding in 1971, het oprich tingsjaartal van Ccbcco, kreeg hij dc zware taak om het regionaal gebeu ren op administratief gebied op één lijn te krijgen. Een taak dio de direc teur volgens Van Iwaarden met en thousiasme, deskundigheid en vol ij ver aanpakte. Hij roerde hierbij ook de drastische veranderingen aan die in de loop der tijd door automatise ring mot computers plaatsvonden. Een proces dat door Ligthart Schenk met vuur werd aangeprezen. Een gro te hobby van do gepensioneerde di recteur is de fotografie, wat in de loop der jaren resulteerde in een promo tiediaserie die het bedrijf bekend maakte bij alle leden. Het afscheidscadeau lag in ook de ze sfeer want dc scheidende directeur kreeg namens het algemeen bestuur een camcrabody plus zoomlens aan geboden. Naast het moderne financiële sy steem dat hij opzette gaf de scheiden de directeur aan zijn functie een veel zijdige inhoud door onder meer zijn inzet voor juridische zaken en het re gistreren van handelsactiviteiten. Namens de directie overhandigde hij een enveloppe met inhoud. Ook het personeel van de vestiging Zierikzee liet zich niet onbetuigd. Naast een massale aanwezigheid op de receptie werd door Jaap-Jan Visser namens hen een zogenaamde ,,Schenk-ge- schenkbon" aangeboden. De heer Ligthart Schenk liet dit al- Vervolg pagina 3 Veelzijdig Directeur ir. J. Boeve schetste zijn collega als iemand die uitstekend weet te relativeren. Hij memoreerde dat mot de benoeming van de heer Ligthart Schenk destijds een uitste kende keus is gemaakt. BROUWERSHAVEN - „Ons koor bestaat dit jaar al 27 jaar en het zou voor de mensen die er op zitten erg jammer zijn als het zou moeten ver dwijnen" aldus de voorzitster van het dameskoor van de bejaarden- soos, mevrouw C. Clarisse-Bal. Het Brouwse zangkoor waarop dames zitten in de leeftijd van veertig tot ruim tachtig jaar, kampt de laatste tijd met een teruglopend ledenaantal als gevolg van overlijden, ziekte en de weersomstandigheden waardoor ouderen 's avonds liever niet meer uit willen. „Soms zijn we maar met acht dames om te zingen op de wekelijkse re petitieavond" vertelt mevrouw Clarisse. „Het wordt echt een probleem op het moment". De laatste tijd heeft het koor door omstandigheden weer drie leden verloren zodat het officiële aantal nu is gedaald tot veer tien. Nieuwe zanglustigen zijn dus dringend gewenst en het bestuur laat weten vooral sopranen nodig te hebben en ook iemand die het orgeltje kan bespelen voor de begeleiding. Het koor dat vele jaren geleden ontstond uit een gelegenheids Paas- koortje zingt vooral Nederlandstalige liedjes en geestelijke liederen voor Kerstmis en Pasen. Onder leiding van dirigente mevrouw Priem, treden zij regelmatig op voor de Brouwse bejaardensoos, maar ook wel eens in bejaardenhuizen in Zierikzee. De repetities zijn op woensdag avond van zeven tot half negen. Belangstellenden kunnen contakt opne men met mevrouw Clarisse. Telefoon 01119-1254. De provincie moet in haar kleine kernenbeleid dan ook meer aandacht besteden aan dc werkgelegenheid dan aan de huisvesting. Tot voor kort richtte de provincie zich vooral op de huisvesting, bij voorbeeld het beper ken van het aantal tweede woningen en het bouwen van kleine aantallen woningwetwoningen in kleine ker nen. Ruim een kwart van de mensen die in de periode 1976-1982 uit de kleine kernen op Schouwen-Duiveland is verhuisd naar andere plaatsen op het eiland had liever in zijn vroegere woonplaats blijven wonen, maar kon daar geen passende woonruimte vin den. Het gaat hierbij voor een derde om ouderen die door het verhuizen naar een bejaardentehuis gedwongen zijn de woonplaats te veriaten. De meeste woonruimte in bejaardentehuizen be vindt zich op Schouwen-Duiveland in grote kernen, met name Zierikzee. Dit blijkt uit het onderzoek „Vertrek kers in kleine kernen" van het Geo grafisch en Planologisch Instituut van de Vrije Universiteit te Amster dam naar het wonen in kleine kernen op Schouwen-Duiveland. Het onder zoek is afgesloten met een aantal aan talaanbevelingen voor het door de provincie en gemeenten' met kleine kernen te voeren beleid. Het onderzoek is gehouden onder alle huishoudens die in de periode 1976-1982 uit de dorpen Zonnemaire, Vervolg pagina 2 OOSTERLAND: Het bestuur van peuterspeelzaal ,,'t Kraaiennest" in Oosterland heeft besloten tot invoering van het donateursschap. Zoals wellicht bekend, wordt het voor de peuterspeelzaal steeds moeilijker om de fi nanciële eindjes aan elkaar te knopen. Slechts dankzij de inzet van bestuur en leidsters kon met verschillende activiteiten het hoofd boven water worden gehouden. In de invoering van het donateurs- schap ziet het bestuur een nieuwe mogelijkheid financiële middelen te vergaren, hetgeen zal kunnen bijdra gen aan het behoud van de peu terspeelzaal op Oosterland. Een en ander kwam dinsdagavond aan de orde tijdens de jaarlijkse ou deravond van ,,'t Kraaiennest" in dorpshuis „Oosterhof", waar de peu terspeelzaal ook vier ochtenden per week wordt gehouden. Reeds tien jaar lang hebben de leidsters van ,,'t Kraaiennest" zich met veel enthousiasme beziggehou den met de emotionele en sociale ont wikkeling van talloze peuters uit Oosterland, Ouwerkerk en Sirjans- land .Dit enthousiasme is er nog steeds, maar wat niet hetzelfde is ge bleven, is zoals gezegd, de financiële ruimte om te functioneren. Ondersteuning Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Aan alle ouders van peuters, die ,,'t Kraaiennest" verlaten, zal derhalve gevraagd worden of ze tegen een mi nimale bijdrage per jaar donateur willen worden. Het donateursschap staat tevens open voor ouders, die in het verleden gebruik hebben ge- Zondag: maakt van de peuterspeelzaal voor hun kinderen en uiteraard voor ieder een die ,,'t Kraaiennest" wil steunen. Verwachting tot zaterdagavond: Aanhoudend vrij zacht Half tot zwaar bewolkt en een en kele bui; temperatuur rond 7 graden; westelijke wind, vrij krachtig, 5, aan de kust en op het IJssclmccr eerst nog hard, kracht 7; later op do dag af nemende wind. De voorzitter van het algemeen bestuur van Cebeco-Zuidwest dc heer J. van Iwaarden overhandigt de scheidende fiancieel-eeonomisch directeur van Cebceo-Zuidwcst de heer I. Ligthart Schenk een afscheidscadeau. Uit het jaarverslag, dat tijdens de ze vergadering aan de orde kwam, bleek dat de „pennenactie" in het af gelopen jaar uitstekend is verlopen. Met de opbrengst uit dc pennenver- koop kon degelijk speelgoed worden aangekocht, hetgeen uiteraard on ontbeerlijk is voor het reilen en zei len van een peuterspeelzaal. Tijdens de bestuursverkiezing werd mevrouw De Bruine-Dorst ge kozen in de plaats van mevrouw De Jong, die aftredend en niet-herkies- baar was. Mevrouw van Almenkerk werd herkozen. Speel-o-theek Na het huishoudelijk gedeelte van de agenda was het dc beurt aan Anke van Elderen om iets te vertellen over het functioneren van de speel-o- theek.Zij wees er onder meer op, dat de peuterspeelzaal dc mogelijkheden heeft van de spccl-o-theck gebruik te maken, terwijl ook individueel kan worden aangesloten om van deze vorm van uitlenen van speelgoed ge bruik te maken. Uiteraard staan voor dit jaar ten behoeve van ,,'t Kraaiennest" ook weer enkele activiteiten op het pro gramma. Zo zal worden deelgenomen aan de jaarlijkse Puivcland-Dag en zal er een speelgoed-ruilbeurs wor den gehouden. Tijdons deze jaarlijkse ouderavond werd verder aandacht besteed aan Vervolg pagina 4 WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 5 febr.: Veel bewolking Kans op neerslag: 400!r Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 7 graden Windkracht: noordwest 4 Maandag: Veel bewolking Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 6 graden Windkracht: zuidwest 3 Dinsdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 20% Min. tem p.: 3 graad Middagtemp.: 8 graden Windkracht: zuidwest 3 ZON- EN MAANSTANDEN ,2 febr. Zon op 8.19, onder 17.30 Maan op 13.27, onder 6.26 3 febr. Zon op 8.17, onder 17.31 Maan op 14.28, onder 7.25 4 febr. Zon op 8.15. onder 17.33 Maan op 15.44, onder 8.17 Volle Maan: 5 febr. (15.19) HOOG- EN LAAG WATER Zierikzee Hoogwater 2 febr. 3 febr. 4 febr. 0.01 12.32 1.06 13.44 1.57 14.48 Longwater 6.17 18.42 7.12 19.39 8.01 20.21 Springtij: 8 februari HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het blijft het weekend nog vrij zacht. Overdag ligt de tempe ratuur op een graad of zeven a acht en 's nachts rond vijf graden. Alleen vlak bij do grote wateroppervlakten waarop nog ijs voorkomt is hot wat kouder. Zaterdag valt er in het noor don mogelijk nog een bui. Daar is ook de meeste kans op wat zon. In dc zuidelijke provincies blijft het meest zwaar bewolkt on daaruit kan af en toe regen vallen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 1