Speel-o-theek van start met Cassette-project" stukken fiBHIHHirr ERIC DE NOORMAN Haags Kamerkoor treedt op in Lutherse Kerk Voor al uw kleurenwerk Activiteiten ,,De Burg-ht" Met subsidie van W.V.C. ZIERIKZEE:Het 'cassette-project' is een nieuw initia tief van de Speel-o-theek Schouwen-Duiveland. Lukkie Nederhoed-Zijlstra, voorzitster van de Stichting Speel-o- theek heeft zitting in de speciaal gevormde cassette werkgroep. Op zaterdagochtend 9 februari zal in de speel-o-theek de officiële aanbieding van het eerste bandje plaatsvinden. Vooruitlopend daarop vertelt Luk kie iets over aanleiding, doelstelling en opzet van dit project. Geboren: LISETTE VLIEGER JEROEN en DEANNE VLIEGER-DEN BOER 29 januari 1985 Lammermarkt 18 4301 ET Zierikzee JE LEEST 'T IN DE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE FOTO VERSCHOORE ZIERIKZEE DAM S TEL 01110-2796 Hiermede willen wij iedereen hartelijk bedanken voor de ve le belangstelling die wij kregen na de geboorte van onze LIESBETH. GOOF, RIET en TAMARA VAN MEURS Bruinisse, januari 1985 Noorddijk 20 i Langs deze weg zeggen wij familie, vrienden, buren en ken nissen hartelijk dank voor de vele kado's en kaarten die wij mochten ontvangen op ons 60-jarig huwelijksfeest, A. J. OOSSE N. OOSSE-BOOT Serooskerke, januari 1985 Na een langdurig moedig gedragen lijden heeft de Heere tot Zich genomen Zijn moegestreden kind, mijn onverge telijke lieve man, onze zorgzame vader en opa CORNELIS MARINUS KRISTELIJN op de leeftijd van ruim 59 jaar. W. KRISTELIJN-RINGELBERG JAN en ANJA Mare Joanne WILNA en JOHAN 3079 TA Rotterdam, 26 januari 1985 Breudijk 4 Liever geen bezoek aan huis. Geen bloemen. Gelegenheid tot condoleance- en rouwbezoek in de rouw kamer Maasdamstraat 4 (Mijnsherenplein) te Rotterdam- Zuid, woensdag van 19.30 tot 20.00 uur. De rouwdienst, geleid door de weleerwaarde heer ds. H. J. Bruning, zal gehouden worden in bovengenoemde rouw kamer, donderdag 31 januari om 10.30 uur, waarna de be grafenis zal plaatsvinden op de algemene Zuiderbe graafplaats, Slinge 50 te Rotterdam-Zuid, na aankomst om circa 11.30 uur. Tévens gelegenheid tot condoleren na afloop van de begra fenis, in de kapel op de begraafplaats. Heden overleed, na een langdurige ziekte, mijn lieve vrouw en onze zorgzame moeder en oma ASTRID VAN DER GRAAF-HOFLAND op de leeftijd van 44 jaar. A. VAN DER GRAAF RUUD en ELLY Natascha RONALD en JOLANDA FRED EDWIN DANIËLLE 4308 AH Sirjansland, 29 januari 1985 Lageweg 50 De crematie zal plaatsvinden vrijdag 1 februari a.s. om 10.45 uur in het crematorium te Rotterdam-zuid, Maeter- linckweg 101. Degene die deze plechtigheid wenst bij te wonen, wordt verzocht om 10.30 uur aanwezig te zijn. Gelegenheid tot condoleren in de koffiekamer van het cre matorium, na afloop van de crematie. De vraag vanuit de leden, met na me van verstandelijk gehandicapten in diverse leeftijdsgroepen vormde aanleiding tot dit initiatief.Zoals wellicht bekend richt het werk van de speel-o-theek zich in de eerste plaats op kinderen die zich op eni gerlei wijze anders ontwikkelen. Het uit te lenen spelmateriaal is duide lijk afgestemd op deze doelgroep.Vol- doen aan de vraag naar aangepaste cassettebandjes paste dus goed in dit beleid. Volgens Lukkie kunnen vooral ver standelijk gehandicapten veel plezier beleven aan het luisteren naar mu ziek of gesproken verhalen. Pro bleem was echter, dat het beschikba re materiaal voor hen een te hoog tempo heeft en er vaak te moeilijke teksten worden gebruikt. Zelf doen Dit gegeven vormde voor de cassette-werkgroep aanleiding zelf aan de slag te gaan en bandjes te ma ken, goed afgestemd op de belevings wereld van de doelgroep. Een ambi tieus plan, dat een gedegen aanpak vereiste.,,We zijn nu dan ook drie kwart jaar beziggeweest met de voor bereiding", vertelt Lukkie. Voor het maken van cassette bandjes en het uitlenen daarvan wa ren materiaal en apparatuur nodig. Binnen de eigen begroting van de speel-o-theek bestonden daar geen fi nanciële middelen voor. Derhalve werd een beroep gedaan op de afde ling Zeeland van het ministerie van W.V.C. voor subsidie in het kader van vrijwilligerswerk, waar jaarlijks f 10.000,- voor beschikbaar is.Op grond van een goed onderbouwde be groting - ,,Je moet niet overvragen", vindt Lukkie - werd door W.V.C. een bedrag van f 2.500,- toegekend. Om een goed resultaat te kunnen le veren, was volgens Lukkie deskun digheid nodig. Die werd gevonden en gebundeld in de werkgroep. Daar naast wordt ook eenmalig voor be paalde bandjes een beroep gedaan op mensen met een speciale deskun digheid. In de werkgroep functioneert Luk kie als coördinatrice namens de speel-o-theek. Verder werken er in mee:-Theo Riddersma, docent van de Z.M.L.K.-afdeling aan de Beatrix- school en logopediste mevrouw B. Ligthart-Van der Spek. Het Haags Kamerkoor stelt zich ten doel koorwerken van meesters uit oude, latere en hedendaagse tijd op zo goed mogelijke wijze ten geho re te brengen. Dit streven vereist ge schoolde stemmen en een brede mu zikale belangstelling. Bij de reper toire keuze beperkt het Haags Ka merkoor zich niet tot de meest gezon gen werken. Het programma voor het concert van zaterdagavond is verdeeld in een blok oude en een blok hedendaagse muziek. Beide delen beginnen met een deel geestelijke muziek en eindi gen met wereldlijke koormuziek.Het oudste werk stamt uit de 15e eeuw (muziek van Josquin des Prez). Ande re oude meesters, van wie werken worden gezongen,- zijn: Sweelinck, Lassus, Morlcy en Palestrina. Tot de meer hedendaagse muziek behoren werken van Mcssiaen. Bar dos en Bailings. Een belangrijk cle ment in het repertoire van het Haags Goed Nederlands kunnen spreken en een fijne duidelijke stem vormen belangrijke vereisten voor het inspre ken van de bandjes. Het eerste band je dat tot stand kwam, vertelt het ver haal van 'Rupsje Nooitgenoeg' naar het gelijknamige boek Om sneller te kunnen werken werd de kerngroep gesplitst, zodat binnen niet al te lange tijd meerdere bandjes tot stand kwamen.Zo werden onder meer ook verhalen van Jip en Janne- ke op de band gezet en werd gewerkt aan een bandje met kinderliedjes. Bij dit laatst genoemde werd me dewerking verleend door musicus Mar van der Veer en zijn schoolkoor uit Middelharnis. Verder worden en kele boekjes uit de serie 'Makkelijk Lezen' opgenomen en zullen ook ge dichtjes worden ingesproken. Lukkie benadrukt, dat de cassette bandjes niet uitsluitend bedoeld zijn voor verstandelijk gehandicapten, ook blinden en slechtzienden zullen er volgens haar ongetwijfeld plezier aan kunnen beleven en uiteraard ook degenen, die luisteren plezieriger vinden dan lezen. Niet alleen passief Nou is luisteren naar een cassette bandje een passieve bezigheid en dat wilde de werkgroep eigenlijk een beetje doorbreken. Door middel van het uitlenen van een 'totaalpakketje' wordt getracht de luisteraar ook tot actieve inbreng aan te zetten. Zo werd bij het verhaaltje van 'Rupsje Nooit genoeg' een puzzel gemaakt door Cokkie Legemaate, klasse-assistent bij de Z.M.L.K.-afdeling. Een puzzel met een stukje zelfcorrectie, hetgeen wil zeggen, dat de stukjes alleen op de goede manier gelegd in elkaar pas sen. Verder wordt in dit verband ge bruik gemaakt van materiaal van het Nederlandse Instituut voor Au diovisuele Middelen (NIAM). In over leg met het Nederlands Blindenwe zen en de P.T.T. werd bijvoorbeeld het boekje en het bijbehorend bandje 'Met de bus mee' ontworpen. Luiste rend naar het bandje kan het boekje worden 'meegelezen'. De pieptoon op het bandje geeft aan wanneer de bladzijde moet worden omgeslagen. Inmiddels zijn er meerdere boekjes in dit genre, gericht op zelfstandig- Kamerkoor is dc Nederlandse mu ziek uit alle tijden. Oude en nieuwe Nederlandse meesters staan in het programma vermeld. De bas-bariton Frans van Rooijen is solist in een tweetal werken van Edvard Grieg. Dirigent van het Haags Kamerkoor is Rocus van Ypcren. Meer dan 25 jaar muscieert het koor onder zijn leiding. Als dirigent heeft hij een grote reputatie in binnen- en buiten land. Vooral vanuit zijn jarenlange ervaring als directeur van de Ko ninklijke Militaire Kapel en Inspec teur van de Militaire Muziek. Kaartverkoop Kaarten voor het Ars Musica- concert op zaterdagavond 2 februari zijn alleen in voorverkoop verkrijg baar. Op vrijdag van 10.00-12.00 uur kan men kaarten telefonisch reserve ren of afhalen bij dc Zeeuwse Mu ziekschool in dc Poststraat te Zierik zee. tel. (01110) 2169. heidsbevordering verschenen. Luk kie betreurt het ,dat de bijhorende bandjes echter nog niet beschikbaar zijn en vanuit de werkgroep werd derhalve bij het NIAM erop aange drongen daar niet te lang mee te wachten. Gesproken weekblad Een andere activiteit, die op dit ge bied landelijk zal worden ontplooid, vormt het 'gesproken weekblad'. Wel licht biedt dit de werkgroep moge lijkheden naast de eigen activiteiten en besloten werd dan ook in elk geval een proefabonnement te nemen. Een bandje opnemen doe je niet in een verloren kwartiertje eventjes in de huiskamer, tenminste niet als je het goed wilt doen. Lukkie is dan ook dolblij met de gastvrijheid, die de mensen van ziekenomroep Radio Nomen Nescio bieden. De bandjes mogen worden opgenomen in de goed geoutilleerde studio in het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis en dat waar borgt goede resultaten. De voprwaarden die de cassette werkgroep zichzelf stelt, zijn: De bandjes moeten in eerste instan tie bestemd zijn voor de doelgroep; er moet een goede kwaliteit bandjes worden geleverd; de boeken waaraan de teksten worden ontleend, moeten nog te koop zijn en er moet continuï teit in het project zitten Moederband Alle teksten en liedjes, die op cas sette verschijnen, worden ook op een moederband gezet, zodat alles be waard blijft. Op de begroting werd uitgegaan van een totaal van vijftig bandjes, twee aangepaste cassette recorders en twee koptelefoons. Men sen, die zelf dus niet de beschikking hebben over een recorder, kunnen de ze apparatuur lenen bij de Speel-o- theek. Omdat het hier toch om wat duurdere spullen gaat, worden aan die uitleen wel wat extra voorwaar den gesteld. Een cassette-bandje oogt wat kaal en het is derhalve moeilijk voor de gebruiker aan een regeltje opschrift te herkennen om welk bandje het nou gaat. Lukkie trachtte daar enige perfectie in aan te brengen. Ze vroeg en vond Anneke Leijdekkers bereid aardige corresponderende tekenin gen als omslag voor de bandjes te maken, zodat ze direct herkenbaar zullen zijn. Zoals gezegd zal het eerste bandje op zaterdagochtend 9 februari om half elf in de Speel-o-theek in de Mos selstraat officiëel door de werkgroep worden aangeboden. Vanaf dat mo ment zal de speel-o-theek haar leden ook van dienst kunnen zijn op de vraag naar gesproken verhaaltjes, liedjes en gedichtjes. De werkgroep staat er ongetwijfeld borg voor, dat de voorraad bandjes gestaag zal groeien. WASHINGTON - Iedere twee minu ten probeert een jongere in de Vere nigde Staten een einde aan zijn of haar leven te maken. Statistieken wijzen uit dat jaarlijks tenminste 5.000 mensen rond de twintig jaar zichzelf hebben gedood. Het aantal zelfdodingen onder jon geren is sinds 1950 verdrievoudigd. In 1982, het meest recent cijfer, was het aantal zelfdodingen voor jongeren tussen de 15 en 24 jaar 12.1 op de 100.000. In 1959 waren die cijfers nog 4.5 op de 100.000. Sommige deskundi gen spraken al van een epidemie. DEN HAAG - De Libische leider Moammar Gaddafi gaat volgende maand naar Suriname om de vijfde verjaardag bij te wonen van de mili taire coup op 25 februari 1980. Dat is gemeld in het AVRO-praatprogram- ma van Karei van de Graaf, die zich hierbij beroept op betrouwbare bron nen in Paramaribo. AMMAN - Leila Sharaf is afgetre den als minister van voorlichting van Jordanië. De weduwe van een vroege re premier heeft dit besluit genomen uit protest tegen het niet serieus ne men van de persvrijheid door de au toriteiten, zo schrijft zij in een brief aan de premier. Drummer John Muis voor radio en TV OUWERKERK - De Ouwerkerkse drummer John Muis is binnenkort zowel via de radio als de TV te be luisteren. Morgenavond, woensdag 30 janua ri, is hij met het Seaport Quartet (met zang van Ella Rose Mitchell) te zien in de televisierubriek Van Gewest tot Gewest, die om 19.20 uur begint op Nederland 2. In dat programma wordt aandacht besteed aan de twee de Zeeuwse Jazzdag, die afgelopen zaterdag in Middelburg werd gehou den. Het optreden van het Seaport Quartet besloot het avondprogram ma. Ghost Note De plaat Ghost Note, gemaakt door de formatie van dezelfde naam (waar in John Muis tevens drumt), heeft de interesse opgewekt van Skip Voogd. Vandaar dat er in het NCRV-radiopro gramma Volgspot nummers uit deze elpee te horen zullen zijn. Om dat te beluisteren wordt het wel een later- tje, want Volgspot wordt woensdag nachts uitgezonden tussen twaalf en één uur. Van 6 februari af worden ge durende die gehele maand elke week enige nummers van Ghost Note ge draaid. Deze formatie (met muziek a la Hot Club de France), waarvan de elpee re cent onder andere op Schouwen-Dui veland werd gepresenteerd, treedt overigens vrijdagavond 8 februari op in café De Gekroonde Suikerbiet in Zierikzee. BURGH-HAAMSTEDE - In sa menwerking met de Evangelische Omroep presenteert het evangelisch ontmoetingscentrum ,,De Burght" drie video-programma's van beken de t.v.-series met Henk Binnendijk (zie foto). In een kader van vijf va kantiedagen met bijbelstudies via een groot beeldscherm wordt de stof van de series behandeld. Henk Bin nendijk zal op de donderdagen aan wezig zijn om vragen te beantwoor den. De data zijn: 11 tot 15 februari, 3 tot 7 juni en 4 tot 8 november. Voor meer informatie kan men terecht bij ,,De Burghtvia telefoonnummer 01115-3030. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de nhoud door de redactie wordt onderschreven. Inge- tonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de brief schrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn. Women's Aglow Fellowship Zeeland Woensdag 13 februari a.s. hoopt het Women's Aglow Fellowship Zeeland haar maandelijkse, interkerkelijke samenkomst voor vrouwen te houden. In deze charismatische bijeen komsten nemen lofprijzing en aan bidding een belangrijke plaats in. Leida van Diemen uit Uddel zal spreken over onverhoorde gebeden. Wij nodigen u hartelijk uit voor de ze samenkomst in hotel Terminus, F. den Hollanderlaan 37 te Goes (bij sta tion NS). Aanvang 9.45 uur en einde 11.45 uur. Vanaf 9.15 uur staat de koffie klaar en kinderoppas is aanwezig. Voor inlichtingen kunt u bellen: mevr. Ekkebus, telefoon 01180-29928 of mevr. Mulder, telefoon 01100-20552. UTRECHT - Prins Bernhard is ge opereerd aan een vinger. Volgens de Rijksvoorlichtingsdienst werd Bern hard in het Academisch Ziekenhuis in Utrecht geholpen aan een vernau wing van de peesschede van zijn rech ter wijsvinger. De operatie is volgens verwachting goed verlopen, zo deelde de RVD mee. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Krimpen aan de IJssel en te Veenendaal (deelgemeente Sola Fide): W. L. van der Geer te Woerden; te Berkel en Rodenrijs: W. J. J. Koele- wijn te Woubrugge. Aangenomen naar Rotterdam-IJs- selmonde: C. Wismeer te Westmaas (tevens g.v. verpleeghuis Egmontshof te Oud-Beijerland); naar Kinderdijk: J. Koppelaar, kand. te Putten, die be dankte voor Achterberg (part-time). Gereformeerde Kerken Beroepen te Streek gemeente Midden-Betuwe: drs. A. J. J. van Noord te Stellendam en Ouddorp, die dit beroep heeft aangenomen; te "Lichtenvoorde: mevr. D. van Alphen- Ubbens, kand. te Hoogeveen, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Heinenoord: drs. S. Alblas te Lollum en Waaxens. Beroepbaarstelling: mevr. D. van Alphen-Ubbens, Weth. Robaartstraat 18, 7906 AV Hoogeveen, 05280-73177. Beroepbaarstelling: G. Boerma, Schonenbergsingel 18, 6881 NR Velp, 085-611604. Gereformeerde Gemeente Beroepen te Haamstede: A. Hof man te Wijk en Aalburg. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Amersfoort: A. Bac te Bodegraven. Bedankt voor Hoofddorp: A. Moer kerken te Nieuw-Beijerland. De laatste slag (2) 197. Een hels kabaal vervult de lucht rond de veel omstreden heuvel. Verbeten en alles om zich heen vergetende vecht de Noorman temid den van zijn getrouwe Noren, zij aan zij met Alanen, Herulen en Bourgondiërs voor zijn le ven tegen de steeds opnieuw opdringende Hunnenvijand. Nu blijkt echter, hoe waardevol het bezit van dit hoge punt is, want de steile helling doet de felste ruiteraanval doodlopen. De rui ters vormen dan een gemakkelijk doelwit voor de boogschutters, die zich hoger op terug getrokken hebben en aangezien de Hunnen zich door de achter hen komende rijen niet te rug kunnen trekken, worden zij min of meer gedwongen, te voet verder te vechten. En daar. rond de top van de heuvel, krijgen zij hun -tweede nederlaag te slikken. Lang duurt de strijd en de gelederen der ver dedigers zijn onheilspellend gedund, maar on danks hun nummerieke overmacht slagen de Hunnen er niet in verder te komen dan de eerste verdedigingslijn. En opeens vallen zij terug, hun dode en gewonde makkers achterla tende. De Noorman slaakt een zucht van opluch ting. Maar hij is te snel. Een tierende, brullen de ruiter verschijnt veilig buiten schoot safstand temidden van de terugtrekkende Hunnen en zijn verwondingen en dodelijke vermoeidheid een ogenblik vergetende, richt Eric zich op. ..Attilla", klinkt naast hem de stem van Sangibanus schor. „Hond! Kom hier voor een tweegevecht." Een honend gelach is het antwoord, dan is Attilla's gestalte verzwolgen achter de rijen van zijn krijgers en bazijnen blazen een nieu we aanval. Een aanval die voor Eric, voor San gibanus, voor hen allen de laatste zal zijn. Het Haags Kamerkoor, dat zaterdagavond te zien en te beluisteren zal zijn in de Lutherse kerk te Zierikzee. Ars Musica concert ZIERIKZEE - Het Haags Kamerkoor geeft op zater dagavond 2 februari een concert in de Lutherse Kerk te Zierikzee in het kader van de Ars Musica-concertserie. Het optreden begint om 20.00 uur. fy

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 8