Nieuwerkerker Karei de Koning alleen niet opgewassen tegen superieure kampioen Mario Hoeven Wie geeft 't Konijntje een lift naar Canada? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 28 januari 1985 Nr. 23667 7 Gewestelijke jeugdbiljartfinale tweede klas in Renesse RENESSE - Mario Hoeven uit Zevenbergen is zondag middag in restaurant De Wig in Renesse gewestelijk bil jartkampioen bij de jeugd geworden in de tweede klas. Hoeven bleef in de eindstand de regionale favoriet Karei de Koning van Jeugdbiljartvereniging Nieuwerkerk twee punten voor. De Brabander scoorde in zes ronden de maximale twaalf punten. De Koning verloor een keer. In de vierde ronde moest hij na negentien beurten zijn meerdere erkennen in de latere kampioen, die toen juist zijn beste partij speelde. De Koning trok kansloos aan het kortste eind tegen de Benjamin van de zeven fina listen, die wel verdiend de titel binnenhaalde: 100-41. Evenals zijn Zierikzeese opponent Richard de Bruin maakte Karei de Koning de afgelopen maanden een bliksemcarrière door in de eilandelij- ke biljartwereld. In de laatste maan den van het vorig jaar werd De Ko ning districtskampioen in de vierde klas met een toernooigemiddelde van 2.14, waardoor hij promoveerde naar de derde klas. Enkele weken later pakte hij ook daarin de titel in een gezamenlijk kampioenschap van de districten Walcheren, De Bevelanden en Schouwen-Duiveland. Peter de Bree van biljartvereniging VEG/ABV uit Oost-Souburg eindigde daarin als tweede met een beter ge middelde dan De Koning, maar met een winstpartij minder. Beiden pro moveerden naar de tweede klas, waardoor de als derde eindigende Ri chard de Bruin van KVL Noordgou- we naar de gewestelijke finale in Zundert mocht. Daar zorgde hij voor een keurige prestatie door naast het kampioenschap ook promotie naar de tweede klas af te dwingen. De Ko ning en De Bree moesten het in Re- nesse in de gewestelijke finale opne men tegen vier Brabanders en de Zeeuwsvlaamse kampioen Alexan der Josiassen van Jeugdbiljartvere niging Hulst. Struikelblok Karei de Koning bleef als enige staande iri het geweld van de Braban ders. Met vier punten eindigde Josi assen als vijfde, terwijl Peter de Bree een zeer ongelukkig toernooi speelde en in zes partijen evenzoveel keren verloor. Josiassen speelde als pleister op de wonde wel de hoogste serie van het toernooi via een herneming van 38 caramboles. Karei de Koning kende gedurende het tweedaagse toernooi een voort durend opgaande lijn. Met uitzonde ring van de verliespartij tegen kam pioen Mario Hoeven speelde hij zijn minste partij in de eerste ronden en zijn beste in de zesde en laatste ron de. In de eerste ronde klopte Karei de Koning in 33 beurten Alexander Josi assen en in de tweede ronde moest John Roovers uit Oudenbosch eraan geloven, al ging het er bijzonder spannend aan toe. Geruime tijd moest De Koning tegen een achter stand aan kijken en toen het sore- bord op een gegeven moment 70-50 aanwees, leek het lot bezegeld voor de Nieuwerkerker. Toen maakte hij evenwel in een paar beurten zoveel caramboles, dat er plotseling een ge heel andere score verscheen: 93-70 in zijn voordeel. Evenals in de ope ningsronde bleken toen evenwel de zenuwen danig parten te spelen en werd het vele beurten later toch een close-finish, maar de tweede winst was een feit. Vanaf de derde ronde leek De Ko ning de voornaamste toernooizenu- wen evenwel te boven. John van Rooy uit Standaarbuiten werd zijn eerste slachtoffer. In 24 beurten werd de Brabander, die als favoriet naar de gewestelijke finale was gekomen via een gemiddelde van 4.00, waarmee hij promoveerde naar de eerste klas, van de tafel gespeeld. In de vierde ronde kwam De Koning tegenover Mario Hoeven te staan. Beiden hadden nog geen punt in hoeven te leveren, maar de manier waarop de Brabantse Benjamin zich de opponenten van het lijf had gehou den was dusdanig overtuigend, dat voor de kansen van Karei de Koning gevreesd moest worden, en terecht. In negentien voortreffelijke beurten verzamelde Mario Hoeven de beno digde honderd caramboles. Karei de Koning bleef kansloos op 41 punten achter, maar bleef zeker een van de kandidaten voor het kampioenschap, maar was daarbij afhankelijk van de verdere resultaten van Mario Hoe ven, terwijl ook Johan Luyckx van bv DES uit Sint Willebrord nog een re delijk kanshebber bleef. Ook hij was na vier ronden nog zonder nederlaag. Naar tweede plaats In de vijfde ronde moest Karei de Koning het opnemen tegen Johan Luyckx. Voor de tweede keer reali seerde de Nieuwerkerker een partij gemiddelde van vier, hetgeen de pro- motiegrens naar de eerste klas is. De Brabander kreeg tegen De Koning weinig kans. In 25 beurten bleef de Nieuwerkerker aan de goede zijde van de score. Johan Luyckx speelde de kortste partij van het toernooi door in de derde ronde na zestien beurten voor bij Alexander Josiassen te schuiven. In de zesde en laatste ronde moest Karei de Koning het opnemen tegen Peter de Bree, waarmee hij eerder duelleerde om de titel tijdens de ge mengde districtsfinale. De Bree kon ook in deze ronde niet van de hatelij ke nul afkomen, doordat Karei de Koning de beste partij van het toer nooi speelde. In 23 beurten totali seerde De Koning de honderd caram boles. Omdat Luyckx kansloos verloor van Mario Hoeven schoof Ka- rel de Koning door zijn zege nog door naar de tweede plaats, een voortref felijk resultaat vooreen debutant op dit niveau, een debutant ook, die en kele maanden eerder nog meestreed in de vierde klas. Met zijn algemeen gemiddelde van 4.25 promoveerde Mario Hoeven naar de eerste klas, een promotie die eerder John van Rooy reeds bewerkstelligde. Eerst neemt hij echter nog deel aan de na tionale finale tweede klas, die op 23 en 24 februari in Wervershoof wordt afgewerkt. Jaap den Haan, ere-lid van het bil jartdistrict Schouwen-Duiveland hing de nieuwe kampioen de bij de ti tel horende medaille om. Namens de organiserende vereniging bv De Wig reikte Jaap Verboom de prijzen uit. Het toernooi stond onder de leiding van de wedstrijdleiders Nico van de Berg en André Koot. Karei de Koning draaide lange tijd mee voor de titel in Renesse. (Foto: Johan Berrevoets jr). Eindstand van de gewestelijke biljartfinale bij de jeugd in de tweede klas in restaurant De Wig in Renesse (achtereenvolgens het aantal wedstrijdpun- tcn, het aantal gescoorde caramboles, het daartoe benodigde aantal beurten, het algemeen toernooigemiddelde, de hoogste serie en het hoogste partijge middelde): Mario Hoeven, bv Amorti Zevenbergen12 600 141 4.25 37 5.26 Karei de Koning, bv JBNWK Nieuwerkerk 10 541 156 3.46 27 4.34 Johan Luyckx, bv DES St. Willebrord8 527 164 3.21 27 6.25 John van Rooy, bv S.H. Standaarbuiten6 472 172 2.74 30 3.84 Alexander Josiassen, bv JBH Hulst4 502 150 3.34 38 4.76 John Roovers, bv 't B.D. Oudenbosch2 533 201 2.65 20 2.22 Peter de Bree, bv VEG/ABV Souburg0 413 178 2.32 23 Mario Hoeven promoveert naar de eerste klas; John van Rooy promoveerde in de districtsfinale naar de eerste klas; het toernooigemiddelde in Renesse was 3.08. Achtjarige Elma Knop mag naar WK fietscross, maar... schappen afgewerkt, een paar weken later gevolgd door de wereldti telstrijd in Canada. Op 8 september is het dan weer de beurt aan de Ne derlandse kampioenschappen in Goirle". Al met al een omvangrijk programma, dat bijzonder veel geld kost, geld dat er vooralsnog niet is, maar Lou Knop heeft de stille hoop, dat zich een of meerdere sponsors melden om Elma Knop een lift te ge ven naar Canada. BRUINISSE - De achtjarige Elma Knop uit Bruinisse mag op uitnodiging van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie van 6 tot en met 12 augustus naar de we reldkampioenschappen fietscross in het Canadese Whist- Ier in de omgeving van Vancouver. Op 1 februari moet va der Lou Knop evenwel aan de KNWU kenbaar maken of zijn dochter ook inderdaad gebruikt maakt van deze uit nodiging. Er is evenwel een enorm obstakel. Financieel lijkt de zaak niet rond te komen en dat zou voor de uiterst fanatieke Bruse een enorme teleurstelling zijn. Vandaar dat er nu een actie ontketend gaat worden om Elma Knop met behulp van derden alsnog naar Canada te krijgen. Elma Knop stapte voor het eerst op een 'powerpuff' toen zij krap zes jaar was. Aanvankelijk was zij alleen bij de fietscrosserij betrokken als fan voor broer Arnold Knop, maar toen zij eenmaal de smaak te pakken had bleek zij de tak van sport meteen flink onder de duim te hebben. De piepjonge Bruse werd lid van 'De Bross Trappers' in Sint Willebrord en bleek aJ vrij snel een zeer goede kracht voor de vereniging. Week in week uit werd vanaf het begin aan wedstrijden deelgenomen en in de kortste keren veranderde huize Knop in een grote prijzenkast. Verre reizen Doordat er in Zeeland geen fiets crossbanen zijn waren wc wel ge- Sinds Elma Knop de bijnaam 't Ko nijntje kreeg rijdt zij al haar wed strijden met een speelgoedkonijn op haar helm. „Zonder konijn weigert zij pertinent te starten. Tijdens een wedstrijd verloor zij haar mascotte. Vergoeding ,,We krijgen wel een kleine vergoe ding voor Elma zelf van de KNWU, maar we willen haar beslist niet al leen naar,Canada laten gaan. Van daar het gerezen probleem", weet Lou Knop. Het komende weekeinde gaan de wedstrijden in eigen land weer van start en 't Konijntje zal er zeker weer bij zijn, ook wanneer het grote in- doorspcktakcl er over een paar we ken weer is in de Arnhemse Rijnhal. ,,Voor deze wedstrijden worden al leen de allerhcsten uitgenodigd, maar Elma is steeds een van de eersten", zegt Lou Knop met enige trots. ,,In de volgende maanden staan er wedstrijden in België, Zwit serland en Spanje op het program ma, waar we eigenlijk geen verstek mogen laten gaan. Op 21 juli worden in Barcelona de Europese kampioen dwongen om ons in Brabant aan te melden als lid", vertelt vader Lou Knop. „Dat hield echter wel in, dat we steeds het hele weekeinde kwijt waren om naar wedstrijden te gaan en daarnaast moest ook nog herhaal delijk getraind worden". Elma Knop manifesteerde zich meer en meer en vast kwam te staan, dat Nederland er een powerpuff- crosster van allure bij had. „In de eerste tijd was het financieel alle maal nog niet zo'n probleem. Ik had een goede baan en kon veel overuren maken, waaruit gelden kwamen waarmee ik mijn dochter haar sport kon laten beoefenen. Toen ik echter ziek werd, gevolgd door afkeuring werd het allemaal problematischer", vertelt Lou Knop enigszins triest. In middels was dochter Elma evenwel zo bezeten geraakt van haar sport, dat stoppen niet meer mogelijk was. Het vorig jaar mocht 't Konijntje, zo als ze inmiddels gedoopt was door een Iady^peaker tijdens een wed- strijdrnaar de Europese titelstrijd in Engeland. Ondanks een fikse val ein digde zij daar nog als vijfde, een klassering, die haar evenwel bepaald niet bevredigde. We hebben uren ernaar gezocht, maar het ding werd niet gevonden, maar er moest koste wat kost wel een nieuw konijn komen, vooraleer ze weer aan een wedstrijd deelnam", weet Lou Knop. Na de val in Engeland werd El ma Knop in eerste instantie in het Rotterdamse Sofia-kinderziekenhuis behandeld, maar door de artsen door verwezen, omdat ze niets aan de be schadigde knie durfden te doen. Dok ter Van Brekel in Geldrop zorgde uiteindelijk voor het herstel, maar nog tijdens de genezingsperiode stap te de kleine Bruse alweer op haar crossfiets tijdens de Nederlandse kampioenschappen, waar zij on danks de fikse handicap andermaal als vijfde eindigde, gevolg van deze goede klassering is nu uitzending naar de wereldtitelstrijd in Canada, maar vooralsnog zal er een financieel vlekje weggewerkt moeten worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 7