Toneelspel en dansen op feestavond VOO Duiveland Inspelen op vernieuwing-en en veranderingen is noodzaak Terwijl de schepen wachtten Zagerkwekerij welkom in gemeente Bruinisse NOORDWELLE DRUKKERIJ 4 J aarvergadering Vereniging voor Openbaar Onderwijs Voorzitter tijdens familie-avond C.B.T.B.C.P.B. en C.P.J.: BROUWERSHAVEN - „Door in te spelen op de verande ringen en vernieuwingen zal het mogelijk zijn het even wicht te hervinden". Deze woorden sprak C.B.T.B.- voorzitter R. J.van der Wekken in zijn openingstoe spraak van de familie-bijeenkomst van de Christelijke Boeren-en Tuindersbond, de Christelijke Plattelands vrouwenbond en de Christelijke Plattelands Jongeren vrijdagavond in het Tonnenmagazijn te Brouwershaven. De voorzitter memoreerde de on rust die ontstond naar aanleiding) van de superheffing voor de melk veehouderij. Hij betreurde het dat zestig procent van de aanvragen om deze maatregel te verruimen voor de individuele ondernemer, werd afge wezen. Verder bracht Van der Wekken de Interimwet Intensieve Veehouderij ter sprake. Een maatregel, die naai zij n mening vele vragen opwerpt. Een ander probleem in de agrari sche sector vormde volgens de voor zitter de vroeg ingevallen vorst, waardoor een groot deel van de oogst in de volle gronds-groenteteelt verlo ren ging. Zorgen Ook herinnerde hij aan het natte najaar, wat vele bedrijven in de pro blemen bracht. De voorzitter kon dan ook niet anders dan vaststellen, dat elke tak van de boerenstand het afge lopen jaar met zorgen werd gecon fronteerd. Zo had hij ook de verwach ting dat het begrip produktbeheer- sing ook voor meerdere teelten zal wórden uitgebreid. Van der Wekken sprak verder over de noodzaak van zoetwatervoorzie ning om een geweldige uitbreiding van teelten mogelijk te maken. Hij deed een beroep op alle bestuurders in deze hun verantwoordelijkheid te aanvaarden en zich positief op te stellen ten aanzien van zoetwater voorziening in deze regio. Spreker memoreerde de strijd, die voorvaderen hadden geleverd tegen het zoute water. „Als wij met z'n al len hun voorbeeld volgen, ben ik er van overtuigd, dat we binnen afzien bare tijd die zoet watervoorziening zullen krijgen", aldus de C.B.T.B.- voorzitter. Niet somber Tot slot liet hij weten toch niet som ber gestemd te zijn, omdat hij er ver trouwen in had, dat de bedrijven in staat zullen zijn nieuwe ontwikkelin gen en veranderingen als een uitda ging te aanvaarden. Van der Wekken riep de leden op in Scène uit het toneelstukje ..Jonas weet 't Wel" met Marco Capelle als venus- beeld, Anke Oosse als de freule en Cees Padmos als de kunstenaar. OOSTERLAND - In zijn welkomstwoord belichtte J. Machielse, voorzitter van de afdeling Duiveland van VOO in het kort de onderwijssituatie in de gemeente Duiveland. Als één van de meest recente ontwikkelingen noemde hij de verbouwing en uitbreiding van de school in Sirjansland. Ook wordt binnenkort aandacht besteed aan de op stapel staande veranderingen in het onderwijs door het organiseren van filmavonden over de nieuwe basisschool, medio februari. De afdeling Duiveland van de VOO hield vrijdagavond de jaarlijkse feestavond voor leden, ouders en be langstellenden. Op het programma stond de opvoering van een klucht door de toneelgroep van VOO en dan sen op muziek van de Brabantse „The Hearts". Doorgewinterd De klucht van Aad Caspers, geti teld Opa ziet spoken, bestaat uit drie bedrijven. De inmiddels doorgewin terde toneelgroep staat elk jaar borg voor een fijne ontspanningsavond. Ook dit jaar zet de groep onder lei ding van regisseur Ton Hollander een uitstekende klucht op de planken. Dit jaar ontbrak Daan van der Have in de vaste bezetting. Henk van der Maas maakt na enkele jaren weer deel uit van de groep. In Opa ziet spo ken vertolkte hij een hem op het lijf geschreven vaderlijke rol en treedt hij op als Jaap, de heer des huizes. Sa men met zijn vrouw Sjaan (Bep Gercama-Broeders) en dochter Maartje (Jacqueline van Westen-van Dongen) verhuurt hij kamers van zijn huis in Noordwijk. De ligging vlak aan zee trekt de nodige gasten aan. Het wordt passen en meten met de ruimte. Opa (Ton Hollander) maakt ook deel uit van het gezelschap bewoners en ziet die vakantiegasten liever gaan dan komen, hetgeen hij dan ook tus sen de bedrijven door laat merken. De buurvrouw Stien (Suze van Almenkerk-Stoutjesdijk) stelt zich regelmatig op de hoogte van de ont wikkelingen in het huis. Dochter Maartje ontfermt zich nogal eens over opa, die er soms wat verloren bijzit. Zijn „doofheid" leidt door de hele klucht heen tot komische mis verstanden. „Pantoffelheld" De gasten arriveren in het vakan tiehuisje en blijken van verschillend pluimage te zijn. Het echtpaar Steen- breek, op de planken gezet door Piet v. d. Werf en Janny Zeijler-de Vin, be staat uit „pantoffelheld" Herman die volledig wordt ondergesneeuwd door zijn vrouw Coba. Voorts professor Watergruwel (Henk de Jong), die „van huis uit schoner".voortdurend de strijd aanbond met vermeende ba cillen en voor de nodige hilariteit zorgde. Ten slotte verschijnt de frivo le Liesje Zoethout (Marian van Beek- Jansen), die met haar optreden op schudding veroorzaakt. Het publiek onderstreepte met groot applaus de waardering voor het goede toneelspel. Achter de schermen werkten mee: souffleuse Martina v. d. Werf-v. d. Maas. Na de opvoering van de klucht werd de feestavond vervolgd met gelegenheid tot dansen met medewerking van de Brabantse „The Hearts". Dit jaar houdt V.O.O. de feestavond zowel in Oosterland als in Nieuwer- kerk. Hetzelfde programma als vrij dagavond wordt ook afgewerkt in Nieuwerkerk en wel op 15 maart in het verenigingsgebouw „Ons Dorps huis". Aanvang: 20.00 uur. groten getale aanwezig te zijn op de C.B.T.B.-jaarvergadering op maan dagavond 25 maart in „De Putmeet" te Scharendijke, waar Bondsvoorzit ter Jaap van der Veen een inleiding zal geven. Vervolgens was het tijdens deze familie-avond de beurt aan de tone listen van de C.P.J. met de bijzonder aardige eenacter: „Jonas weet 't wel" van Ted Hughes. Het bleek een kolderiek verhaal over een kunste naar, die lang moest wachten op er kenning en in die tussentijd heel veel moeite had om in zijn levensonder houd te kunnen voorzien. Die kunstenaar - Dick van Vleuten - wordt in een listig spelletje öm de tante van zijn vriendin gunstig te stemmen, geholpen door zijn vriend Jonas. Deze blijkt zelfs bereid als ve- nusbeeld te fungeren. Overigens schrikt Jonas er wel een beetje van als zijn venuscreatie zo gewaardeerd wordt, dat de freule er f 9.000,- voor over heeft om het beeld in haar hal te kunnen plaatsen. Inzet Het spel van de C.P.J./tonelisten getuigde van veel inzet voor een vlot te opvoering. Marco Capelle wist in zijn succesrol van Jonas de lachers helemaal op zijn hand te krijgen. Respect verdiende vertrouwde to neelkracht binnen de C.P.J., Anke Oosse, in die een week tijd de rol van freule overnam van de ziek geworden Ellie Op 't Hof. Anke maakte er als vanouds een prima typetje van. Het stuk werd verder op de planken gezet door: Cees Padmos, Erna Ringelberg, Janneke Tanis en Jaap-Jan Op 't Hof. José Padmos nam de taak van souf fleur op zich. Aan het einde van deze toneel voorstelling mochten de C.P. J/ers uit handen van mevrouw C. de Jong een attentie en een welgemeend dank woord in ontvangst nemen. Het tweede gedeelte van het avond programma werd gevuld met een quiz, die de aanmoedigende titel „Spel voor iedereen" droeg. De zaal werd dan ook zeer intensief bij de vragen en opdrachten betrokken. Mevrouw G. Mol lichtte toe wat de bedoeling van het spel was en werd bij de uitvoering daarvan geas sisteerd door Cees Padmos en Erna Ringelberg. Mevrouw J. de Boer en wethouder I.C. Padmos toonden zich bereid als aanvoerders van respectie velijk de groene en rode ploeg te fun geren en allerlei opmerkelijke op- drachten uit te voeren. Opdrachten Zo ging het er bijvoorbeeld om wie het eerste een ballon kon laten klap pen, wie met luciferdoosjes de hoogste toren kon bouwen of wie zich het snelste in peignor en slaapmuts kon hullen om vervolgens als eerste een kaars aan te steken en de wekker te laten aflopen. Tussen de opdrachten door kreeg het publiek tal van vragen gesteld, die beantwoord moesten worden met „ja" of „nee" door middel van het opsteken van een rood of groen kaart je. Het bleek allemaal nog niet zo mee te vallen, want om niet de hele zaal vroegtijdig buitenspel te zetten, wa ren diverse herkansingen nodig. Uit eindelijk kwam Frank van Asten als winnaar van de quiz uit de bus Hij mocht voor die prestatie een smake lijke taart in ontvangst nemen. Voorafgaand aan het avondpro gramma kwamen de leden van C.B.T.B., C.P.B. en C.P.J. reeds bijeen voor een gezamenlijke koffiemaal tijd. C.P.B.-presidente mevrouw S.P Op 't Hof-De Rijke sprak een wel- kbmstwoord en toonde zich verheugd over de goede opkomst. Verder ver zorgde zij op gebruikelijke wijze de opening van deze familie-bijeen komst. Aan het einde van de maaltijd richtte mevrouw Op 't Hof nog een dankwoord tot de heer en mevrouw Wessels, het beheerdersechtpaar van „Het Tonnenmagazijn" voor de uit stekende ontvangst. Zij liet haar woorden gepaard gaan met bloemen. Vervolg van pag. 1 M. Meeuwsen (C.D.A.) zei gehoord te hebben dat de apparatuur erg kwetsbaar is, vooral als iedereen er aan kan gaan draaien. De gymzaal kon naar zijn mening beter worden gekozen voor het experiment, omdat daar met vastgestelde uren wordt ge werkt. S.G.P.-er L. J. v. d. Bos was het daarmee niet eens: het bleef hem ge lijk waar de proef zou plaatsvinden. A. J. Bal (Lijst v.d. Velde) zei het een bijna onmogelijkheid te vinden om in het gemeentehuis een jaarklok in te stellen, hetgeen de apparatuur be oogt. Hij was het met Meeuwsen eens, dat de gymzaal veel beter zou zijn, maar zag liever het gebouw van de C.S.B. daarvoor in aanmerking komen. Wethouder M. J. v. d. Velde zei te willen onderzoeken of het C.B.S.-ge- bouw zou kunnen en als tweede al ternatief toch het gemeentehuis te willen vasthouden. Zijn partijgenoot Bal wilde het onderwerp van de agenda afvoeren voor nader onder zoek, maar daar voelde de raadsvoor zitter niets voor, want eind februari toestemming krijgen betekent dat de winter voor een groot deel voorbij is en de proef derhalve nutteloos. Met de stemmen van Bal en de beide C.D.A.-ers tegen werd het voorstel alsnog aangenomen, met de opmer king van A. Slingerland (S.G.P.):,,Ik krijg het er warm van..." ETI-rapport Bij de ingekomen stukken kwam de invordering van de kosten van een ETI-rapport ten behoeve van een borgstelling op een te financieren vis sersvaartuig van gebroeders Van der Spek aan de orde. Het college stelde voor af te zien van invordering. J. S. Wiebrens (C.D.A.) zei namens zijn fractie moeite te hebben met dit punt en stelde voor om de helft van het be drag door de gemeente te laten beta len en de andere helft voor rekening van de gebroeders Van der Spek te la ten komen. A. J. Bal was bang voor het scheppen van een precedent. Ook S.G.P.-er A. Slingerland meldde na mens zijn fractie moeite te hebben met dit onderdeel, omdat het de ge meente was die Van der Spek opza- ZIERIKZEE - De Vereniging voor Openbaar Onderwijs (V.O.O.) afde ling Zierikzee houdt op maandag avond 11 februari de jaarvergadering in de Theo Thijssenschool aan de Ca- landweg, aanvang 20.00 uur. Na het huishoudelijk gedeelte van de agenda zal aandacht worden be steed aan het thema: „De kwetsbaar heid van uw kind in het verkeer". Men zal kunnen kijken naar de film „Jij op je fiets". Daarna kan men luisteren naar - en van gedachten wis selen met - iemand van de rijkspoli tie, die het thema wat verder zal uit diepen. Genoemde film zal op 7, 8 en 11 fe bruari ook gedraaid worden voor de leerlingen van de drie openbare scholen. Advertentie voor zakelijk en privé drukwerk smidsweg noordwelle tel.:01116-2459 delde met een ETI-rapport. Bij de stemming bleek, dat zes van de elf raadsleden tegen het collegevoorstel stemden en daarna omgekeerd even redig zes voor het half in rekening brengen van het ETI-rapport aan be langhebbenden. Laag bij de grond... „Ik vind het gewoon laag bij de grond voorzitter", begon A. Bal, maar werd geïnterrumpeerd door raadsvoorzitter Hekman om een der gelijke onparlementaire uitdukking niet te gebruiken. "Ik vind het toch en daarom zeg in het nog een keer: ik vind het gewoon laag bij de grond van Maaskant, om zo moeilijk te doen over zo'n hokje. De gemeente heeft onlangs nog 56.000,— beschik baar gesteld voor de haven waarvan Maaskant ook profiteert, en dan dit!" Bal had het over een bezwaar van P. Maaskant en zn, tegen de huur van 's Landshuisje, dat de gemeente on lang voor een symbolisch bedrag van het waterschap Schouwen Duiveland had gekocht. M. Meeuwsen kon de reactie van Bal wel begrijpen, al zei hij dat Maaskant juridisch gezien wel gelijk had. A. Slingerland:,,We kunnen de huur nu toch niet opzeg gen omdat er een andere eigenaar is", waarmee voorzitter Hekman het van harte eens was. Per 1 januari 1986 zal de huurovereenkomst opnieuw worden bekeken. Met de rest van de raadsstukken had de raad geen enkele moeite, en met een sneltreinvaart werden de vol gende collegevoorstellen aangeno men: de verkoop van wisselwoningen aan de Ijsbaan aan de hoogstbieden de; uitstel heffing van watertoe ristenbelasting aan passanten met één jaar; aan- en verkoop van tuin grond; het instellen van een AROB- bezwaarschrift t.a.v. de heer K.Nonn; de intrekking van garantieverlening Beschikking Geldelijke Steun verbe tering van particuliere woningen; een wijziging op de heffing van begraaf- rechten; het beschikbaar stellen van een krediet voor vier lichtmasten in de Meidoornstraat, en de vijfde wijzi ging van de gemeentebegroting 1985. Boek Jumelet Bij de rondvraag kwam het boek van Bruinisse, dat S. A. Jumelet heeft samengesteld, en nog steeds niet in druk is verschenen, weer aan de orde. M. Meeuwsen wilde van de voorzitter weieens weten hoe het er mee stond. Hekman kon de raad mee delen, dat het in concept gereed is: het eind is in zicht. „Het nalezen van dit concept is echter geen peulen schil", zo hield Hekman voor. Ook raadslid Bal sprak zich hierover uit, door op te merken dat hij wel een da tum wilde weten waarop het boek uitkomt. „We hebben gehoord dat het bijna klaar is, dan weer dat het nage noeg gereed is, maar daar hebben we niets aan. Ik wil een datum horen". Raadsvoorzitter Hekman liet zich echter niet uit de tent lokken en noemde geen termijn. „We doen ons best voor dit jaar nog". LONDEN - Minister-president Ruud Lubbers heeft zaterdag een vier uur durend gesprek gehad met zijn Britse collega Margaret Thatcher, zo heeft een woordvoerder van de Britse regering meegedeeld. Het gesprek vond plaats op het landgoed Che quers bij Londen, het officiële buiten verblijf van premier Thatcher. EINDHOVEN - „Bedrijven moeten beseffen dat mensen die een huishou den kunnen managen, een vakantie reis kunnen organiseren of een com plete vereniging kunnen leiden niet per definitie imbeciel worden zodra ze de fabriekspoort binnengaan". Dit betoogde Prof. ir. P. W. Sanders 60 door J. VISSER-ROOSENDAAL Hoofdstuk 18 Een scene uit de klucht Opa ziet spoken. Van Sint Jan naar Sint Hubertus (15 juli) is slechts een korte spanne tijds, en toch kan daarin veel gebeu ren. Vooral in roerige tijden als deze. Zo kwamen er drie schepen, vreem de schepen, die niemand kende, de Zuiderzee langs zeilen, als grote ver dwaalde vogels, tot vlak voor de ha ven van Oosterleek. Daar werden de zeilen gestreken en gingen ze voor an ker. En wachtten Maar niemand wist waarop. Daar was ook het benauwde ge rucht dat de Fransen al gaandeweg tot bij Utrecht waren gekomen en daar hun troepen legerden en dat die van Münster en Keulen al Drente en Overijssel en een deel van Groningen hadden veroverd. Zo was het te land gesteld. En op zee was het weinig beter, vol gens zeggen, want Franse en Engelse schepen trachtten langs de kust hun troepen aan land te zetten. En, zo als de postloper vertelde, was hun dat in de buurt van Petten al gelukt ook. Hij vertelde dit toen hij een verzegel de brief afgaf, die voor de vroedschap was bestemd. Geertrui noodde hem binnen en liet hem bij zich nederzitten. En ze vroeg van wie hij dit bericht had vernomen en vanwaar het kwam. En hoe de stemming in de dorpen was en in de steden. De man werd er beduusd van en hij antwoordde zo goed hij kon. Van wie het bericht kwam. wist hij zo niet meer. Hij sprak er zovelen die hem iets vertelden. Maar de stem ming in de steden was verkeerd, dat wist hij heel zeker. Dat had Dirk Wil- lems Waterdrager hem gezegd, die de post van Enkhuizen naar Amsterdam bracht en zo ook weer terug. Die sprak veel andere postlopers, en wat hij zei was betrouwbaar. Het volk was angstig en opstandig, omdat het geen vertrouwen meer in de hoge he ren had. En ze wilden de jonge prins aan het hoofd zien geplaatst. Dan werd alles beslist weer goed. Geertrui knikte maar. En ze gaf de man eten en drinken, terwijl ze met een het gesprek op gang hield. „Weet u het al van die schepen?" Vroeg hij ineens. „Schepen? Hoezo?" vroeg ze terug. „Wel, die liggen daarbij Leek. Lege schepen. En geen mens weet waar voor die nodig zijn." „Sinds hoelang zijn die daar?" „Zo ik vernam zijn ze daar kort na zonsondergang gekomen." Tben de postloper weg was, liep Geertrui naar buiten. De wilde zo merwind voerde velerlei geuren af en aan. Zoet en lieflijk was die van de bloeiende mosterd, aangenaam prik kelend die van de kruiden uit de hof. maar overheersend was de reuk van het hooi, dat overal op roken stond of gezet werd, want de hooioogst was in volle gang. Alles wat weerbaar was en kon werken, deed mee, en nog kwam men handen te kort. Zelfs bur gemeester IJsbrand zelf en ook Wel moet werkten wat ze konden. Geertrui toefde gaarne in de boom gaard en de hof. Stil rondwandelend overdacht ze dan vele problemen die haar werden voorgelegd. Nu peinsde ze over al wat de postloper verteld had en over die vreemde schepen bij Leek. En hoe langer ze nadacht hoe zorgelijker haar gezicht werd, tot de stand van de zon haar eraan herinner de dat het tijd werd om het avond maal gereed te zetten; iets wat ze he den zelf moest verzorgen, omdat Marie en Geert ook in het hooiland waren. Bedaard liep ze naar huis terug en ging door de achterdeur binnen. De rinse geuren van jonge kaas, verse bo ter, wei en karnemelk heersten nu nog in het achterom. Straks werden ze door de aangename reuk van het iets broeiende hooi verdrongen, die later weer moest wijken voor die van het overvloedig opgeslagen fruit. Ie der jaargetijde, elke maand was zo wel in- als buitenshuis kenbaar aan de eigen geuren. Onder het gaan gleden Geertruis heldere ogen over alles heen, In het zomerverblijf zette ze op de withou ten tafel grof brood, boter, kaas en honing gereed, en ook een aarden pot vol koude gerstebrij als toespijs. Een grote tinnen kroes vol karnemelk kwam naast ieders bord. Juist had ze alles gereed en zat ze rustig als immer in haar stoel, toen de hooiers en de melkers moe en ver hit binnenkwamen en hongerig aan tafel schoven. Na het eten gingen allen aan hun avondbezigheden, en toen reikte Geertrui haar man de brief over. Ge jaagd verbrak hij het zegel, en las haar plechtig en ernstig de inhoud voor. Het bericht was afkomstig van de Heren Gecommitteerde Raden in West-Friesland en het Noorderkwar tier en hield een oproep in aan de hoplieden Theunis Simonszoon en Gerrit Nantzoon. beiden uit Venhui zen, om naar Hoorn te komen. „Ik ga het ze dadelijk aanzeggen," zei IJsbrand. „Dit zal hun slecht schikken in de hooitijd." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 4