Comfortabel logeren bij Hotel Van der Weijde Verzoek verhoging subsidie voor schoolvoorstellingen Inbraak vrije ruimte bij schoolgebouwen Liever geen versnippering in schoolbegeleidingsdienst ELEKTRO LIEVENSE MIDDEN MIDDENSTAND Commissie adviseert positief Commissie financiën in Haamstede Meerderheid onderwijscommissie: Algemene b eschouwingen begroting 1985 Westerschouwen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 25 januari 1985 Nr. 23666 3 plannen. In het voorjaar wordt de voorgevel wit geschilderd, terwijl het tevens in de bedoeling ligt bui ten een terrasje op te stellen. In de grote achtertuin, grenzend aan de eetzaal, waren al eerder zitjes rond de vijver opgesteld. INDE De zomergasten zullen straks verrast zijn over al dat nieuwe. De particulieren en zakenmensen die nu reeds in de totaal vernieuwde verdieping hebben gelogeerd, heb ben het echtpaar Van der Weij de zonder uitzondering al met de enorme verbetering gecompli menteerd. Positief advies commissie onderwijs ZIERIKEE - Als het aan de commissie onderwijs ligt stelt de gemeente Zierikzee straks een aanzienlijk hoger bedrag dan tot nu toe als subsidie beschikbaar voor schoolvoorstellingen. Drie commissieleden- De R.U.- fractie was niet vertegenwoordigd in deze openbare com missievergadering - brachten een unaniem positief ad vies uit ten aanzien van het verzoek om subsidieverho ging Het verzoek van het Zeeuws Steun punt voor kunstzinnige vorming hield in: een verhoging van het subsi diebedrag tot 7.507,50. Ten behoeve van de schoolvoorstellingen voor Jiet kleuter- en lageronderwijs. Dit ver zoek werd ondersteund door de ge meenschappelijke medezeggen schapsraad voor het openbaar onder wijs in Zierikzee Vanaf de publieke tribune gaf de heer P. Kooiman, vertegenwoordiger van de werkgroep kunstzinnige vor ming Schouwen-Duiveland een nade re toelichting. Hij memoreerde, dat de schoolvoorstellingen tot voor en kele jaren onder de paraplu van de Stichting Cultuurspreiding Zeeland vielen.Een situatie die werd beëin digd toen genoemde Stichting ter zie le ging. Gesteund door het Zeeuws Steunpunt voor kunstzinnige vor ming belastte een speciale werkgroep zich in deze regio met de school voorstellingen. Kooiman onderstreepte het belang van deze schoolvoorstellingen om dat naar zijn mening, in een platte landsgemeente als Zierikzee toch al niet zoveel mogelijkheden zijn om met cultuurgoed in aanraking te ko men. Hij liet weten, dat het met de huidi ge subsidie niet mogelijk is een aar dige modus voor een redelijk voor- stellingsbeleid te vinden. Woord voerder van het Zeeuws Steunpunt voor kunstzinnige vorming, de heer G.Overdam vulde hem aan met de toelichting dat er een duidelijke ge dachte achter het verzorgen van die schoolvoorstellingen zit. Zo wees hij in dit verband ook op het feit, dat in de nieuwe wet op het basisonderwijs de expressievakken door het rijk een hoger belang krijgen toegekend. Positief gereageerd Overdam noemde verder de positie ve reacties van de scholen in Zierik zee op het aanbod aan projecten door het Zeeuws Steunpunt voor kunstzin nige vorming. Zo liet hij weten, dat aan de Beatrixschool en aan ,,'t Kof schip"/,,'t Mierenest" recent een dansproject werd toegekend. De kos ten daarvan - 9.000,— worden ge heel door de provincie gedragen.Ver- der blijkt er bij de scholen in deze regio veel belangstelling te bestaan voor tentoonstellingen, poppen- kisten en taaldrukken, waarmee Overdam wilde aangeven, dat er op de scholen zelf duidelijk belangstel ling bestaat voor kunstzinnige vor ming. Hij herinnerde eraan, dat de zaken destijds financieel nog wel rond te krijgen waren toen nog onder de pa raplu van de S.C.Z. werd gedraaid en subsidie werd ontvangen. Na de los koppeling bleef er aanzienlijk min der geld beschikbaar voor de kunst zinnige vorming voor het onderwijs. Met aftrek van de bijdrage voor het middelbaar onderwijs, resteert een bedrag van 2.560,— voor alle kleuter- en lagere scholen in Zierik zee. „Zelfs met bedinging van kortin gen, is dat niet haalbaar", aldus Overdam. Hij betreurde het, dat - zelfs met een verhoogde bijdrage van de ge meente - niet te ontkomen valt aan een eigen bijdrage van de leerling Hij achtte dat zelf niet juist en bear gumenteerde: „Er wordt voor taal ook niet betaald".Overdam bepleitte een verhoging van de gemeentelijke subsidie met ongeveer 5.000,— en een mogelijk verder optrekken van dit bedrag in de volgende jaren om nogeens van dat bedrag per leerling af te komen. Combinaties Commissielid mevrouw M. A. Bij de Vaate-Rozendaal was het eens met de becijfering van de heer Overdam en beaamde dat met een bedrag van 196,— per school niks gedaan kan worden.Op haar vraag naar de moge lijkheid om combinaties van klassen bij schoolvoorstellingen te vormen, antwoordde Overdam: „Als je met driehonderd kinderen in een zaal wordt gestopt, leer je heel gauw af om van theater te houden". Hij achtte het van belang dat onderscheid wordt gemaakt in kleuters plus eer ste klas, middenbouw (tweede, derde en vierde klas) en de bovenbouw (vijfde en zesde klas).Meestal vinden de voorstellingen plaats voor onge veer honderd kinderen. De meeste schoolzalen bieden ook niet veel meer ruimte. Mevrouw Bij de Vaate noemde het verzoek "reeël" en vond dat de ge meente daarin tegemoet moest ko men. De heer O. van der Wekken be schouwde het huidige subsidiebedrag van ongeveer 2.500,— als historisch gegroeid na het ter ziele gaan van de S.C.Z. Ook de structuur rond de kunstzinnige vorming voor scholen was, naar zijn mening, in die over gangsfase wat vaag geweest. Hij was het echter met de vertegenwoordiger van het Zeeuws steunpunt voor kunstzinnige vorming eens, dat deze zaken een belangrijker plaats verdie nen.Spreker concludeerde, dat het fi nanciële gevolgen zal hebben als de expressievakken een belangrijker plaats worden toebedeeld binnen het onderwijs. Van der Wekken noemde het een goede zaak, dat een verantwoord aanbod aan schoolvoorstellingen zal worden gegeven en hij zei daar graag f 5.000,- extra subsidie voor over te hebben. De heer J.J.Geleijnse liet kort en krachtig weten „rustig een positief advies" te kunnen geven en de wet houder van onderwijs de heer J.Groen sloot zich daar ook bij aan. Ten aanzien van een vérdere verho ging van deze bijdrage in de toe komst, achtte de wethouder het juist daar de begroting van het Zeeuws steunpunt voor kunstzinnige vor ming op af te wachten. Op grond daarvan kan naar zijn mening, te zij ner tijd besloten wórden of verdere bijstelling noodzakelijk is. ZIERIKZEE - De gemeente Zierikzee is van plan pre ventieve maatregelen te treffen tegen diefstal op scho len. De commissie onderwijs bracht donderdagavond een positief advies uit om schoolgebouwen in staat te stellen een inbraakvrije ruimte te creëren. Wethouder van onderwijs de heer J. Groen maakte de kanttekening, dat het gebruik van een dergelijke ruimte uiteraard wat meer inspan ning van het onderwijsteam vergt, dat alle spullen elke dag zal moeten opbergen in die ruimte. Toch zei de wethouder zelf voorkeur te geven aan het treffen van preventieve maatregelen, om in elk geval te voor komen, dat ,,de gelegenheid de dief maakt". Gedwongen De heer D. van der Wekken was van mening, dat de gemeente wel ge dwongen was deze maatregelen te treffen gezien de frequentie waarin de inbraken in schoolgebouwen plaatsvinden. Het argument dat het lastig zou zijn voor de onderwijsmen sen steeds de materialen op te ber gen, gold voor hem niet. Hij vond dat dit voor lief genomen moest worden en dat het onderwijspersoneel im mers ook verantwoordelijk is voor de spullen waar het mee omgaat. Mevrouw M. A. Bij de Vaate- Rozendaal was het met de heer Van der Wekken eens, dat het dieven zo moeilijk mogelijk gemaakt moet worden. Ook zij vond, dat het dage lijks opbergen van de materialen hoort bij de organisatie binnen de school De heer J. J. Geleijnse verwees naar de doelmatige voorziening bij de La gere Technische School: het aanbren gen van breukvrij glas en pleitte er voor die voorziening indien mogelijk, ook elders te treffen. Hij kreeg van wethouder Groen de toe zegging, dat het treffen van preven tieve maatregelen tegen diefstal te zijner tijd ook zal worden meegeno men bij de verbouwing van het schoolgebouw in de Raamstraat. Alarminstallatie Mevrouw Bij de Vaate verwees nog naar een praktijkvoorbeeld waarin een alarminstallatie inmiddels dui delijk zijn nut had bewezen. De wet houder erkende, dat - indien de thans te treffen maatregelen niet blijken te voldoen - wellicht tot aanschaf van een alarminstallatie voor alle scho len overgegaan moet worden. Een van de slachtoffers die te ma ken hebben met de gevolgen van in braak en diefstal, is de Theo Thijs- senschool.De commissie adviseerde donderdagavond unaniem een kre diet beschikbaar te stellen voor het heraanschaffen van geluidsappara tuur en herstelkosten van de in- braakschade. Mevrouw Bij de Vaate informeerde of dit geen precedenten zou kunnen scheppen, waarop de wethouder liet weten, dat immers alle scholen het recht hebben op vergoeding indien de gestolen goederen behoren tot de nor male inrichting van de school of als het schade aan het gebouw betreft. „Moet het nou zo lang duren?", wil de de heer D. van der Wekken weten en hij wees erop, dat die lange proce dure de betrokkenen van de Theo Thijssenschool nogal onthand doet zitten. „Formeel zit je altijd fout, als je de procedure niet volgt", ant woordde de wethouder, die toch lie ver niet van de normale gang van za ken wilde afwijken. Hotelkamers totaal vernieuwd NOORDGOUWE - Dat is wel even een verschil: hetzelfde aantal van acht hotelkamers, maar dan wel gesitueerd op een ruimte die twee keer zo groot is als de oor spronkelijke oppervlak te. Een dergelijke verbou wing werd in het afgelo pen half jaar gepleegd bij Hotel Van der Weijde in Noordgouwe, dat daarmee zijn gasten een bijzonder comfortabel onderkomen kan bieden. In eerste instantie zou je niet vermoeden, dat zich achter die ge vel aan de Brouwerijstraat, vlak bij de Ring, toch zo'n indrukwek kende ruimte bevindt. Het lijkt van buiten gezien nog steeds op een dorpscafé, zoals de zaak ook oorspronkelijk gestart is. Het pand is echter dertig meter diep, vandaar dat op de beneden verdieping voldoende ruimte is voor bar, biljart, zitjes en eetzaal. De bovenverdieping was vóór de verbouwing voor ongeveer de helft voorzien van een plat dak, maar door ook daarop door te bouwen konden de acht kamers twee keer zo groot worden. Zodat die nu alle voorzien zijn van een badkamer, een zitje en een bu reautje, waarbij nog genoeg loop ruimte overbleef. Ze zijn bijzon der smaakvol ingericht, voorna melijk in wit (zoals meubilair, sanitair en wanden) met blauwe accenten (in linnengoed en tegels). De opgang naar de bovenverdie ping is van de voorzijde van de zaak verplaatst naar het midden, prettiger gesitueerd voor de gas ten (in de nabijheid van de eet- 'Marja en Jaap v. d. Weijde. zaal), terwijl die trap tevens veel gemakkelijker te betreden is dan de vorige steile. De jonge eigenaars van het café restaurant-hotel, Jaap en Marja van der Weijde, hebben met deze verbouwing goed ingespeeld op de wensen van hun gasten. Velen van hen behoren tot de vaste klan tenkring die in 28 jaar is opge bouwd door de ouders van Jaap. Het is nu ook het plan om behal ve kamers met ontbijt ook op ba sis van halfpension te gaan verhu ren. Jaap staat bekend als een goede kok, zijn echtgenote Marja toonde geen moeite te hebben om van het onderwijs om te schakelen tot een uitstekende gastvrouw. Terrasje Ze hebben trouwens nog meer Fotografisch grapje toont een van de hotelkamers bij Van der Weijde. Nog zonder watidversiering, maar ook die komt binnenkort. ZIERIKZEE - De meerderheid van de commissie onderwijs Zierikzee voelt niet voor een versnippering van de schoolbegeleidingsdienst. Dat bleek donderdagavond tij dens een openbare vergadering in de raadzaal van het stadhuis bij de behandeling van een subsidieverzoek van de Stichting Begeleidingscentrum Gereformeerd School onderwijs. Advertentie Aanleg Elektr.- en waterinstallaties Verkoop en reparaties Elektrische apparaten Radio-apparatuur Televisie - Video - enz. 01114-1368 0119-1634 Deze Stichting deed het verzoek haar een subsidie te verstrekken in de kosten van schoolbegeleiding, die gemaakt worden voor de in de ge meente Zierikzee woonachtige leer lingen van de reformatorische ds. Joh. Bogermanschool te Oosterland. Deze te Hendrik-Ido-Ambacht ge vestigde landelijke schoolbegelei dingsdienst naar richting, ontvangt sinds 1 januari dit jaar subsidie van de rijksoverheid. Omgerekend per leerling komt het rijkssubsidie neer op ongeveer 45,— per leerling. De Stichting verzocht de gemeente Zie rikzee een subsidie van twaalf maal (het aantal leerlingen) dat bedrag be schikbaar te stellen. Principiële zaak Wethouder van onderwijs de heer J. Groen stelde vast, dat het hier een principiële zaak betrof. Persoonlijk achtte hij het geen goede zaak on derscheid te gaan maken in schoolbe geleiding. Hij benadrukte dat bin nen het R.P.C.Z. ruimte is voor elke levensovertuiging en dat daar ook nog bestuursplaatsen voor in te rui men zijn De heer J.J.Geleijnse was het met de wethouder eens. Hij wees erop, dat het R.P.C.Z. begeleiding biedt aan scholen van alle gezindten en achtte het derhalve geen goede zaak apart te gaan subsidiëren. Mevrouw M. A. Bij de Vaate- Rozendaal was een andere mening toegedaan. Ze zei begrip te hebben voor de mensen, die op principiële gronden kiezen voor dit soort bijzon der onderwijs. Verder wees zij erop, dat de minister de ruimte tot apart subsidiëren biedt en vond ze, dat die mogelijkheid dan ook benut moest worden. „Ik ga uit van de kinderen, die de schoolbegeleiding nodig heb ben", aldus mevrouw Bij de Vaate. „Ze kunnen die begeleiding krijgen bij het R.P.C.Z", voerde de heer Ge leijnse aan en hij vond, dat de ouders zelf de kosten moeten dragen als ze principieel voor de andere schoolbe geleidingsdienst kiezen. De heer D. van der Wekken was van mening, dat deze discussie geheel los stond van de hoogte van het bedrag, dat werd gevraagd. Ook hij ging uit van een principiële zaak en liet weten versnippering eveneens verkeerd te vinden. Een advies van de R.U.-fractie over deze zaak ontbrak, daar geen verte genwoordiger van deze fractie tij dens deze commissievergadering aanwezig was. BURGH-HAAMSTEDE - Tijdens de raadsvergadering van de gemeen te Westerschouwen. maandag 28 ja nuari, worden dc algemene beschou wingen van de verschillende fracties aan dc orde gesteld. BURGH-HAAMSTEDE - De com missi e financiën van de gemeente Westerschouwen houdt maandag 28 februari in het gemeentehuis een vergadering. Op de agenda staat de behandeling van de wijziging tarieventabel leges verordening, de begrotingswijzigin gen 1985, het verzoek van de VVV Re- nesse voor subsidie voor de evene mentencommissie 1985 en het lid maatschap van de Raad der Europese Gemeenten. De vergadering begint om 16.00 uur. Zowel PvdA, VVD, CDA als RU zul len hun algemene beschouwingen naar aanleiding van de gemeentebe groting 1985 voorlezen. Verder staat op de agenda een voorstel van b. en w. tot vaststelling exploitatievergoe ding art. 101 Lager-Onderwijswet 1920 over 1984, een voorstel inzake garantie-geldlening woningbouw, een voorstel inzake een voorbcrei- dingsbesluit ten bate van het tracé Dammenweg en een voorstel tot in trekking raadsbesluit grondtransac- tie met de heer L. C. Kristelijn te Scharendijke. De vergadering begint om 19.30 uur. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging na 1830 uur 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 1 38,70; per jaar I 147,80; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) t 6,04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 3