Welzijnscommissie bespreekt bejaardenbeleid Zierikzee Aardappelaanbod mag gerust nog een flink stuk groeien AANLEG FORS PARKEERTERREIN BIJ HARINGVLIETPLEIN MOET BEDRIJVEN AANTREKKEN Vorst speelt parten NJN telt slachtoffers stookolie Antwoordlijn voor hulp bij invullen belasting formulier Alarmering ouderen; 3,75 per week installatiebedrijf DEURLOOB.V 2 ZIERIKZEE - Ter stimulering van bedrijfsvestigingen wil de gemeente Zierikzee in het bestemmingsplan Ha- ringvlietplein een centrale openbare verkeersplaats aan leggen. In dit gebied (tussen de Boerenweg en de Haring- vlietstraat) is tot nu toe alleen het voorsorteercentrum van de PTT gerealiseerd, maar er bestaan zeer vergevor derde plannen om daar in 1985 een nieuwe bibliotheek te stichten. Het eerste schetsplan met kosten- begroting voor de centrale parkeerac commodatie is inmiddels gereedge komen. Er wordt uitgegaan van 84 parkeerplaatsen. De kosten daarvan worden geraamd op 347.700— ex clusief BTW. Het plan wordt dinsdagavond 29 ja nuari voorgelegd aan de commissie financiën, die dan tevens haar oor deel kan geven over verlaging van grondprijzen aldaar. Deze verlaging (van 95,112,50 naar gemiddeld 90,— excl. BTW per vierkante me ter) kan mogelijk worden indien 300.000,— van de kosten van de par keerplaats worden gedekt door subsi die en/of een bijdrage uit de algeme ne middelen. Ook verkleining van de oppervlakte randgroen, waardoor meer grond voor uitgifte beschikbaar komt, kan meehelpen de grondprijs te verlagen. Bijzondere voorzieningen De grond (een gebied tussen de bin nenstad en de wijk Poortambacht) is volgens de voorschriften van het plan Haringvlietplein bestemd voor bij zondere voorzieningen. Daaronder worden verstaan: - maatschappelijke, sociaal-medische, culturele en onder wijsdoeleinden; kantoren; detailhan del voorzover het betreft bedrijven die, gelet op de aard en/of omvang van de te verhandelen goederen niet (meer) in de binnenstad kunnen wor den gevestigd c.q. gehandhaafd en ambachtelijke en dienstverlenende bedrijven en instellingen, waarbij - als onderdeel - een detailhandels functie respectievelijk baliefunctie essentieel is. Reinigingsrechten B. en w. laten de commissie weten, dat een meerderheid van het college de betaling reinigingsrechten 1985 door de gemeente voor inwoners die in aanmerking komen voor de „Een malige uitkering 1984" geen haalbare zaak vindt. Kwijtschelding/afschrij ving van reinigingsrechten is een zaak die uitsluitend het bestuur van de Reinigingsdienst aangaat, aldus wordt aangevoerd in agendapunt 7 van de vergadering, terwijl inko mensbeleid een zaak is van de rijks overheid. De meerderheid van het college oordeelt in dit geval op grond van de verschenen jurisprudentie (Dronten). Aan de hand van een door de afde ling financiën opgemaakte discussie nota zal de commissie financiën dis cussiëren omtrent de te hanteren criteria bij de beoordeling van beslui ten van besturen van gemeenschap pelijke regelingen, gesubsidieerde stichting etcetera tot vorming van al gemene en/of bestemmingsreserves. Tevens vörmen de rekening 1983 van de Gemeentelijke Volkskrediet bank, de gemeente-rekening 1983 en de hoogte van de bestemmingsreser ves onderwerpen van gesprek. De vergadering begint om 20.00 uur. DEN HAAG - Als een kamermeer derheid minister Van Aardenne we gens zijn rol in de RSV-affaire tot af treden dwingt, zal dat tot een kabinetscrisis leiden. Minister Win- semius van Volkshuis, Ruimtelijke ordening en Milieubeheer zei donder dag tijdens een televisie-uitzending (Haagse Bluf): ,,als Van Aardenne gaat gaan alle VVD-ministers". WESTENSCHOUWEN - De Neder landse Jeugdbond voor Natuurstu die (NJN) organiseert voor zaterdag 26 januari een regiowandeling voor belangstellenden over het Schouwse strand. De NJN gaat op het strand stook olieslachtoffers onder de vogels tel len. De verzamelplaats is bij de trap te Westenschouwen om 12.20 uur. De NJN is een vereniging voor jon geren tussen de twaalf en 23 jaar, die in hun vrije tijd graag de natuur in trekken. De NJN telt ongeveer zestig plaatselijke afdelingen. Ieder week einde zijn er excursies. In de vakan ties zijn er kampen in de mooie na tuurgebieden. Advertentie DEN HAAG - Per 1 februari kan de belastingbetaler via een speciale telefoonlijn ant woord krijgen op vragen die hij heeft bij het invullen van zijn aangifteformulier voor de inkomstenbelasting. Bij deze belastinglijn gaat het om een zogenaamd 06-nummer, dat gratis te bellen is. Hoe het nummer precies luidt wordt de komende dagen bekendge maakt, aldus het ministerie van Financiën. Voor deze extra vorm van hulp bij het invullen van het belastingbiljet heeft de be lastingdienst dertig ambtena ren vrijgemaakt en speciaal opgeleid. Staatssecretaris Ko ning van Financiën stelt de be lastinglijn op 1 februari in wer king door het beantwoorden van de eerste vraag. Dat ge beurt in Hoog Catharijne in Utrecht, waar de antwoordlijn wordt gevestigd. ZIERIKZEE - De commissie Welzijn van Zierikzee gaat donderdagavond 31 januari een concept-nota bejaarden beleid bespreken. In die nota worden tal van zaken be handeld, zoals wonen, verkeerssituatie, openbaar ver voer, vrijwilligerswerk, toegankelijkheid en dergelijke onderwerpen. Van de gemeenteraad uit is in no vember 1983 in de begrotingsraad aangedrongen op een ouderenbeleid in de gemeente Zierikzee. Als eerste aanzet daartoe zijn ge sprekken gevoerd met vertegenwoor digers van ouderenorganisaties en groepen ouderen, om van hun wensen kennis te nemen. Aan incidentele za ken is inmiddels zoveel mogelijk te gemoet gekomen. De zaken die op langere termijn zouden kunnen wor den gerealiseerd, zijn in de concept nota opgenomen. Alarmeringsysteem Het college staat positief tegenover subsidiëring van een alarmering systeem voor ouderen op Schou- wen-Duiveland en Sint Philipsland. Er wordt aan de gemeenten een bij drage gevraagd van vijftig cent per inwoner, waardoor onder andere een reductie van 1,75 op het abonne mentstarief mogelijk kan zijn. De aangeslotenen dienen zelf 3,75 per week op te brengen. Het alarmeringsysteem kan moge lijk gemaakt worden door aanslui ting op het bestaande van de Stich ting Bejaarden en Gehandicapten Alarm Zeeland te Oostkapelle. De commissie welzijn wordt even eens gevraagd haar oordeel te geven over subsidiëring van het Seniorenor kest Zeeland 0,01 per inwoner) en van het Dierenasiel voor Schouwen- Duiveland 0,10 per inwoner, totaal 871,62), waar b. en w. positief tegen over staan. Voor het verstrekken van subsidie aan de Stichting Vrouwen bellen Vrouwen voelt het college niet, laat het de commissie weten. Reeds eerder is een dergelijk subsidieverzoek afge wezen, omdat aan de noodzaak van een aparte vrouwentelefoon (naast de bestaande instellingen die zich mede met hulpverlening voor vrouwen be zighouden) wordt betwijfeld. Muziek Als laatste agendapunt behandelt de welzijnscommissie een nota inza ke toepassing van de zogenaamde NOSMO-normen muziekverenigin gen. Momenteel subsidieert de ge meente de muziekverenigingen op basis van veertig procent van deze normen plus honderd procent van de huur van de accommodatie. Tijdens de hoorzitting over het jaarprogram ma sociaal-cultureel werk is ge vraagd of de gemeente die NOSMO- normen niet volledig kan toepassen. Aardappelafzet-organisatie Zuid- West Nederland BV over beschikt, zijn gevestigd in Steenbergen, Mid delburg, Zierikzee en Breskens. per jaar wordt daar door bijna 650 telers, die een poolcontract hebben afgeslo ten, ongeveer 200.000 ton aardappe len aangevoerd. De hoeveelheid is ge lijkelijk verdeeld over de vier bedrij ven, wat neerkomt op een dagaanvoer van 1250 ton. Om deze stroom op gang te houden, moet Zuid-West Nederland BV-iedere dag honderd zware vracht wagencombinaties contracteren voor ritten in het werkgebied of soms ter aanvulling van de partijen ook ver daarbuiten. De vrachten worden bij aankomst nauwkeurig gewogen, waarna het lossen in de aankomst- loodsen kan beginnen. Dat gebeurt met installaties, die, zij het verbor gen onder een grijsgrauwe kleilaag, tot de modernste behoren die er te koop zijn. Een omvangrijk investe ringsprogramma ging daaraan vooraf. Snelheid ,,Dat leverde ons een aanzienlijke capaciteitsverhoging op. Ook is de productiviteit per man flink omhoog gebracht. In een kortere werkweek wordt nu met minder mensen meer gedaan dan twee jaar geleden", aldus directeur Bierens, die daarbij doelt Vervolg van pagina 1 ganisatie wordt weer door boeren be stuurd. De bij de vier bedrijven van Zuid-West Nederland BV en Agrico- Holland gesorteerde aardappelen worden met tienduizenden tonnen te gelijk geëxporteerd. Maar niet voor dat de ook al coöperatief gefinancier de aardappclvcrwerkendc gigant Aviko in Steenderen zich als grootste klant van Agrico-Holland heeft laten bedienen. De rest moet Agrico- Holland over de grenzen zien te slijten. Markt van aanbieders .Vorig jaar was dat geen enkel pro bleem. Toen kon je zaken doen via de telefoon en de telex, maar dit seizoen moeten we bijna één miljoen ton ex tra aan de man zien te brengen", al dus Bierens. die zich overigens geen zorgen maakt over de gestaag groei ende aanvoer naar zijn bedrijf. „Met het oog hierop hebben wc in liet afgelopen jaar ruim anderhalf miljoen gulden geïnvesteerd in mo dernisering van onze vier sorteer- en opslagbedrijven. Nu is de aanvoer van dit moment nog met één ploeg te verwerken. Breiden we de capaciteit uit tot tweemaal acht uur, wat wc in- daad overwegen, dan is de capaciteit in één klap vrijwel verdubbeld". Uit de visie van Bierens op de toe komstige ontwikkeling van de afzet blijkt, dat wat hem betreft de tijd van het zonder meer volstorten van schepen met bintjes voorbij is. ,,Wc hebben nu te maken met een markt van aanbieders, dus is het zaak klant gericht te denken. Met andere woor den: hoe dan ook leveren wat er ge vraagd wordt. Daarvoor zullen wc met nieuwe ideeën moeten komen, die beter zijn dan van een ander. In ie der geval maakt de organisatiestruc tuurvan Zuid-West Nederland BV een snelle communicatie met de telers mogelijk en dat hebben we nodig. We kunnen zo op korte termijn leveren wat de markt vraagt. Of dat nu ande re rassen zijn of speciale bewerkin gen via de sorteerbedrijven, maakt niets uit. Kortom, een service die je ons inziens moet kunnen bieden om zo de hoogst mogelijke prijs te ma ken. Een streven wat niet alleen op gaat voor de afzet van aardappelen, maar uiteraard ook voor de telers". Groot genoeg ,,Zo is voor het samenstellen van de meest aantrekkelijke partijen aard appelen poolvorming een uitstekend instrument", vervolgt Bierens. ..Door dit systeem kunnen we op ieder ge wenst moment leveren, zeker als je onze eigen opslag voor veertig pro cent van de totale aanvoer meetelt". Zo positief als de Zuid-West Neder land BV-directeur is over de omzet groei van de besloten vennootschap, zo weinig blijkt hij te zien in de geo grafische uitbreiding van de organi satie. ..Het werkgebied, dat we bestrijken is groot genoeg. Willen wc de reactiesnelheid waarover wc nu beschikken, ook behouden, dan is ons werkgebied van twee provincies ru-itn voldoende. Dat waarborgt de betrokkenheid van de teler en die raak je gegarandeerd kwijt als je voor een landelijk werkende collec tie zou kiezen". De vier sorteerbedrijven waar de ZIERIKZEE - Zoals we in onze editie van gisteren (donderdag) reeds meldden heeft het waterschap Schouwen-Duiveland op heel het voormalige eiland de binnenwegen afgesloten voor zwaar verkeer in verband met het opvriezen van het wegdek. De afsluiting geldt voor voertuigeii met een asdruk boven 1,2 ton. Eeii en ander speelt de Aardappelafzet-organisatie Zuid- West Nederland BV ook parten, omdat nu de aardappelen op de meeste plaatsen niet kunnen worden weggehaald, hetgeen voor de nodige stagnatie zorgt. weekend servicedienst tel. (01110) 6255 op het handmatig lezen van de aard: appelstroom, waarbij de beschadigde knollen van een lopende band wor den gehaald vlak voordat de aardap pelen definitief worden afgevoerd. „Vooral aan de bewaring hebben we veel aandacht besteed en er zijn plannen dit nog verder uit te brei den. In Steenbergen is nu voor het eerste seizoen een door het Ingenieurs- en Bouwbureau van Cebeco-Handelsraad ontworpen be waarplaats voor 5000 ton aardappe len in gebruik. Binnenkort starten de voorbereidingen voor de bouw van nog zo'n bewaarplaats. Snelheid is daarbij geboden, want we moeten nog steeds opslagruimte bijhuren. Het geld, dat de laatste jaren in de perfectionering van de sorteerbedrij ven is geïnvesteerd, maakt deel uit van een programma dat bedoeld is om Zuid-West Nederland nog stevi ger te onderbouwen. Tellen we daar de investeringen bij, die veel van on ze telers in dezelfde periode hebben gedaan voor de bouw van hun eigen bewaarplaatsen, dan zijn er in ons werkgebied vele miljoenen uitgege ven voor verbeteringen van aardap- pelbewaring. Dat ook de boeren mee denken op dit gebied, pleit voor onze concurrentiekracht", aldus Bierens. Een ander bedrijf waar de aardap- pelafzet in zuidwest Nederland zeer wel bij vaart, is het aardappelwasbe drijf 'Den Bommel', gevestigd in het gelijknamige plaatsje vlak bij Oude Tonge. Bij 'Den Bommel' worden via afzetcontainers per jaar 25.000 ton aardappelen aangevoerd. Ongeveer de helft hiervan is afkomstig uit dé coöperatieve sorteerbedrijven onder andere van Zuid-West Nederland BV, Nedato en Koval. De afmeting van de aardappel is minder dan 35 millime ter. Meteen na aankomst wordt met behulp van veel krachtig stromend water de rijkelijk meegevoerde klei van de aardappelen gescheiden. Be halve Zuid-West Nederland BV, dat voor éénderde deelneemt, heeft ook Cebeco-Handelsraad voor dertig pro cent belang in 'Den Bommel'. Zeven maten „Voor ons is het op dit moment een uiterst aantrekkelijk bedrijf, want de prijzen die we voor deze kleine aardappelen maken zijn aanzienlijk beter. Inmiddels is er sprake van een tekort bij de verwerkende industrie die er, zoals bij Aviko en de Fritesspe- cialist, pommes parisiennes en aard appelschijfjes van maakt", legt Bie rens uit. „We kunnen bij 'Den Bommel' tot zeven verschillende maten sorteren, inclusief het vaststellen van het on derwatergewicht en daarmee het zet- meelgehalte". Bierens vertelt dit in een van de schaars verlichte loodsen van 'Den Bommel', waar via een stel sel van lopende banden, bunkers en sorteerzeven vrijwel automatisch de selectie gebeurt van deze ooit als waardeloos bestempelde krielaard- appelen. Vrijdag 25 januari Zierikzee Foyer Mondragon. Jaarvergadering Groei en Bloei. 19.30 uur. Huis van Nassau. Bingo-dansant Bond voor op Zichzelfstaanden. 20.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Feestavond s.v. WIK. 19.30 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Familie-avond C.B.T.B., C.P.B. en C.P.J., aanvang koffiemaaltijd 18.00 uur, aanvang avondprogramma 20.00 uur. Oosterland Consistorie Geref. Gem. Ledenverga dering Staatkundig Gereformeerde Studievereniging. 19.45 uur. Dorpshuis Oosterhof. Feestavond V.O.O. 20.00 uur. Zaterdag 26 januari Zierikzee Bioscoop. Walt Disney. 14.30 uur. Bioscoop. Ghostbusters. 20.00 uur. Serooskerke Dorpshuis. Uitvoering SV Velocitas. 19.30 uur. Westenschouwen Rotonde. Regiowandeling NJN. 12.20 uur. Dreischor Dorpshuis. Uitvoering muziekver eniging Crescendo. 19.00 uur. Zondag 27 januari Zierikzee Bioscoop. Walt Disney. 14.30 uur. Gereformeerde kerk. Interkerkelijke dienst. 17.00 uur. Bioscoop. Ghostbusters. 20.00 uur. Maandag 28 januari Zierikzee Pr. Julianaschool, Jannewekken. Schrijfavond A.I. Vanaf 19.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Commissie financiën. 16.00 uur. Recreatiezaal van de Gereformeerde kerk. Schrijfavond A.I. Vanaf 19.00 uur. Gemeentehuis. Raad Westerschou- wen. 19.30 uur. Brouwershaven Gereformeerde kerk, Bostonplein. Schrijfavond A.I. Vanaf 19.00 uur. Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring. 19.30 uur. Café Ringelberg. Vergadering Oran jevereniging. 20.00 uur. Dinsdag 29 januari Stadhuis. Commissie financiën. 20.00 uur. Bruinisse Ned. Herv. verenigingsgebouw. Ver gadering Helpt Elkander. 19.30 uur. Woensdag 30 januari Zierikzee UVV-gebouw. Contactochtend UW. 09.15 uur. Chr. Scholengemeenschap. Open mid dag. 13.45 uur. Poppentheater Alteklein. Rork, het wrattenzwijn. 14.30 uur. Dreischor Dorpshuis. Nutsavond Nut en Genoe gen. 20.00 uur. Donderdag 31 januari Zierikzee Kapel Corneliastichting. Filmmid dag A.N.B.O. 14.00 uur. Onder de Bcuze. Bijeenkomst Stich ting Vredesplatform. 19.30 tot 20.00 uur. Stadhuis. Commissie Welzijn. 19.30 uur. Noordgouwc Hotel v. d. Wcijde. Voorlichting over teunisbloemen. 19.30 uur. Bruinisse Clubgebouw. Jaarvergadering LTC De Bru-Tèn. 20.00 uur Vrijdag 1 februari Zierikzee Graanbeurs Huis van Nassau. Dans avond met dansorkest The Wipe Outs. 20.30 uur. Haamstede De Schutse. Uitvoering „Witte van Haemstede". 19.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 2