IJspretmiddag in „De Lichtboei" Dringend beroep op vrouwen met kennis van zaken en inzet ïtfëé knieuws ^I^cfiöQv ËFÖ dit biedt de beeldbuis Terwijl de schepen wachtten Stichting- Vrouwenemancipatie Zeeland Actie 1-2-3 bracht 34,6 miljoen op Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 24 januari 1985 Nr. 23665 5 ZIERIKZEE - Geen Elfstedentocht in Friesland, maar wel een Elfstedentocht-middag" in clubhuis ,,De Lichtboei in Zierikzee. Tientallen kinderen togen woensdagmiddag naar het gebouw in de Poststraat voor enkele fijne uurtjes. De meesten brachten hun ijsmuts mee en er werden allerlei op ijspret-geïnspireerde spelletjes gespeeld. Er werd cho colademelk gedronken en de oliebollen gingen er - getuige de foto gretig in. ZIERIKZEE - De Stichting Vrouwenemancipatie Zee land doet een dringend beroep op vrouwen met kennis van zaken op bestuurlijk gebied, die bereid zijn zich voor de vrouwenbeweging in te zetten. Voorzitter van de Stichting Nel Demmenie-De Mol uit Serooskerke en regio-vertegenwoordigster in de Stichting Rita Bruijn- Bomhof uit Zierikzee laten weten, dat het functioneren met een onvolledig bestuur heel wat extra inspanning vergt van de overige bestuursleden. In deze situatie zou men op korte termijn graag enige verbetering zien. Het bestuur dient gevormd te wor den door vijf vrouwen, die er op per soonlijke titel zitting in hebben; door vijf vertegenwoordigsters uit de regio's en door een bestuurslid, aangewezen door de emancipatie werksters en de administratieve krachten. Binnen het bestuur zijn thans enke le zetels nog onbezet en ook de func tie van secretaresse is vacant. Nel Demmenie erkent dat de weging om in het bestuur van de Stichting te ko men inderdaad nogal zwaar is, maar ze heeft duidelijke argumenten waar om dat zo is. Ervaring belangrijk Ervaring met bestuurlijk werk strekt zeker tot aanbeveling en uiter aard dienen de vrouwen binnen het bestuur van de Stichting bekend te zijn met de vrouwenbeweging. Nou kan men natuurlijk alles le ren, maar de voorzitter laat eerlijk heidshalve weten, dat de bestuursle den van de Stichting Vrouweneman cipatie Zeeland heel wat werk heb ben te verrichten dat daar kennis van zaken voor nodig is en dat heel vaak de tijd ontbreekt om nog oner varen medewerksters binnen dat be stuur een beetje op pad te helpen met dit werk. Vooral in de functies van penning meester en secretaresse is kennis van zaken van groot belang. De wetge ving het subsidiebeleid, de C.A.O.- voorschriften, vormen belangrijke zaken binnen het bestuurswerk. De Stichting Vrouwenemancipatie Zeeland is werkgever van vijf eman cipatiewerksters en van enkele admi nistratieve krachten en dat brengt ui teraard ook heel wat werk met zich mee. Rita Bruijn beaamt, dat dit be stuurlijke werk niet het meest tot de verbeeldingsprekendste is binnen de vrouwenbeweging. „Het is geen werk in het veld", erkent Rita. Anderzijds is het belangrijk en noodzakelijk werk en vormt het als het ware de ba sis voor het emancipatiewerk in alle regio's in Zeeland Sollicitaties Vrouwen, die het nut van dit werk inzien en er voelen zich er voor in t,e zetten, kunnen solliciteren naar een bestuursfunctie. Een speciale sollici tatiecommissie houdt zich bezig met de verdere procedure en met het ma ken van een voordracht naar het be stuur. De sollicitatiecommissie wordt gevormd door een lid, aangewezen door de algemene vergadering, een vertegenwoordigster van het bestuur, een afgevaardigde uit de regio en een lid, dat door de medewerksters werd aangewezen. De voordracht, die deze commissie uit de sollicitanten maakt, wordt in de meeste gevallen conform overge nomen door het bestuur.Met die voordracht komt het bestuur in de al gemene vrouwenvergadering en daar vindt dan de uiteindelijke benoe ming tot bestuurslid plaats Nel Demmenie laat desgevraagd weten, dat van bestuursleden wordt verwacht, dat ze zich bezighouden met het totale beleid. Verder dient men alert te blijven op de actualiteit aangaande vrouwenzaken en alles wat daaraan verwant is. Er wordt thans om de veertien dagen in Mid delburg vergaderd, maar de voorzit ter verwacht dat die frequentie aan zienlijk kan verminderen als het best uur compleet zal zijn. Nu komt er immers extra veel werk op dezelfde schouders, Vrouw en werk De Stichting heeft inmiddels ook besloten gedurende de komende twee jaar aan te haken bij het rijksproject: „Vrouw en werk ".Uiteraard brengt zo'n project ook specifieke werk zaamheden met zich mee. Er zal in het kader van dit project onder meer een onderzoek worden verricht naai de situatie van vrouwen op de arbeidsmarkt. Twee emancipatie werksters zullen worden aangesteld om in een tijdelijke functie zich aan het project te wijden.Zij weten zich daarbij gesteund door een begelei dingsgroep bestaande uit vertegen woordigers van Vrouwenbond F.N.V. arbeidsburo, ETI, Buro voor Rechts hulp Comité Vrouwen in de Bijstand en een vertegenwoordigster van het bestuur. Nel Demmenie vindt het van be lang, dat het regionaal-emancipatie werk in stand blijft. Voor haar is dat eëii van de belangrijkste argumenten zich als voorzitter van de Stichting Vrouwenemancipatie in te zetten. „Je doet het omdat je het nodig vindt. Ik heb wel wat tijd en wil daarom graag op deze wijze mijn steentje bijdragen Het bestuurswerk moet de basis vormen voor de instandhouding van het emancipatiewerk in de verschil lende regio's en Nel Demmenie wil zich daar graag sterk voor maken. Vrouwen, die haar en met haar het bestuur van de Stichting Vrouwen emancipatie Zeeland daarbij willen steunen en vrouwen, die meer infor matie wensen over een eventuele bestuursfunctie, kunnen zich wenden tot Nel Demmenie, telefoon (01117- 1605). ZIERIKZEE Afscheid bij gemeente Met ingang van 1 februari verlaat de heer G. J. Boot, medewerker van de plansoenendienst van gemeente werken zijn werkkring bij de dienst. Op woensdag 6 februari wordt hem in de trouwzaal van het stadhuis een af scheidsreceptie aangeboden. Geno digden zijn vanaf 16.00 uur welkom. Bijeenkomst ,,Wees een zegen" De hervormde vrouwengroep „Wees on zegen" komt vanavond (don derdag) bijeen in het hervormd ver enigingsgebouw. De aanvang is ge steld op 20.00 uur. Interkerkelijke dienst De 'nterkerkelijke Werkgroep Zie rikzee organiseert voor zondag 27 ja nuari oen interkerkelijke dienst met als thema Christenen een oenheid? In do Gereformeerde kerk verlenen me dewerking het fnterkerkelijk koor Adonai onder leiding van mevrouw L. Franken en de heer R van Donk, orgel. Voorgangers zijn past. A. Ver daasdonk en ds. K. Hendrikse. De collectie is bestemd voor de Wilde Ganzen. De dienst is ook via de kerk telefoon te beluisteren. De dienst be gint om 17.00 uur. Sport en spel voor hartpatiënten In de sportzaal van de RSF te Zie rikzee wordt donderdag 31 januari een sport- speluur voor hartpatiënten gehouden. Deze beoefening moet niet worden gezien als een uur, waarin prestaties moeten worden geleverd. Iedereen doet mee in zijn/haar eigen tempo, een en ander in overleg met internist of cardioloog. Beweging blijkt gunstig te zijn ter voorkoming van verdere moeilijkheden. Het doel van de bijeenkomst is de conditiet op peil te houden en het krijgen van meer vertrouwen in de eigen moge lijkheden. Het uur staat ondorleiding van fysiotherapeut Peter v.d. Zande uit Nicuwerkerk. Ook is er een ver pleegkundige aanwezig. Dit soort bij eenkomsten worden reeds gegeven in Goes en Middelburg. Ze worden gestimuleerd door de Zeeuwse Sport raad. Het sport- en speluur in Zierik zee begint om 20.00 uur. RENESSE Glasophaalactie C.J.V De Schakel Zaterdagmorgen haalt de C.J.V. De Schakel te Renesse in het kader van de „actie hulpbrug" vanaf kwart voor negen weer glas op. De actie loopt uitstekend en per maand wordt aan afvalglas en de daarbij ge plaatste statiegeldflessen gemiddeld een bedrag van zo'n 150,- opgehaald. Enkele weken geleden zijn enkele bestuursleden van de C.J.V. te gast ge weest in het dierenasiel te Zierikzee om 250,- te overhandigen. Dit geld zal worden besteed aan een afraste ring. Eveneens in het kader van de „actiehulpbrug" heeft de C.J.V. ook een oppasdienst die telefonisch te be reiken is onder telefoonnummer 01116-1987. ELLEMEET Auto uitgebrand De auto van een nog onbekende ei genaar brandde woensdagavond ge heel uit op een parkeerplaats op de Brouwersdam. De brandweer van Scharendijke kon niet verhinderen dat het voertuig geheel uitbrandde. De politie vermoed dat er hier sprake is van kwajongens werk; er waren duidelijke sporen van crossen met de auto, onder meer tge zien aan een om vergereden verkeerspaal. De eige naar was niet ter plekke (en is nog on bekend) zodat gevreesd wordt dat de auto eerst gestolen werd. SCHARENDIJKE Inbraak in woning A. J. H. S. uit Waddinxveen heeft bij de rijkspolitie aangifte gedaan van een inbraak in zijn woning aan de Achthoek, gepleegd tussen 19 en 22 januari. Twee ruiten werden vernield aan de achterzijde van de woning, waardoor toegang werd verkregen. Met een schroevendraaier werd het hang en sluitwerk vernield. Uit de woning wordt alleen een t.v. vermist. BROUWERSHAVEN Brommer gestolen en weer gevonden A. T. uit Brouwershaven deed aan gifte van diefstal van zijn brommer merk Yamaha (LMD-484) tussen 9 en 14 januari. De brommer werd wegge nomen van een parkeerterrein te Nicuwerkerk. Do rijkspolitie vond dezer dagen de brommcronderhet ijs in een sloot te Zonnemaire. Even werd nog gevreesd dat de berijder eveneens onder het ijs zou verdwenen zijn, maar dat bleek gelukkig niet zo. DREISCHOR Nutsavond Nut en Genoegen Nut en Genoegen te Dreischor houdt woensdag 30 januari in het dorpshuis te Dreischor de tweede nutsavond. De heer N. H. Giltay uit Dreischor spreekt over Wat komt er kijken voor ons dagelijks drinkwa ter? De bijeenkomst begint om 20.00 uur. NOORDGOUWE Voorlichtingsavond teunisbloemen In het kader van de actie „kleine gewassen" organiseert het Consulent schap voor de Akkerbouw en Tuin bouw in hotel V.d. Weijde te Noord- gouwe een voorlichtingsbijeenkomst over de teelt van het kleurrijke gewas teunisbloem. De bijeenkomst vindt plaats op donderdag 31 januari en be gint om 19.30 uur. De teelt zal worden besproken aan de hand van praktijk ervaringen en proefveldresultaten door ing. H. Eerkens, bedrijfsvoor lichter op Schouwen-Duiveland. Vrijdag- 25 januari Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven. 15.30 uur De Carsons. Er komt een eind aan de verhouding van Jennifer met James Dolman. 16.15 uur Karel's kat. 16.20 uur Pluizerd. 16.45 uur Wissels. Wekelijks ma gazine. 18.20 uur Kleine Isar. 19.00 uur Popsjop TV. Popmuziek ge presenteerd door Jaap de Groot. 19.25 uur Kanaal 13. Pim en Door kampen met financiële problemen nu hun sponsor zich teruggetrokken heeft. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Farce Majeure. 21.00 uur Ben je zestig kwis. Kwis ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de NCRV, gepresenteerd door Ju dith Bosch. 22.05 uur Winds of war. Byron en Na talie lukt het om Warschau eindelijk toch te bereiken. President Roosevelt verzoekt „Pug" om hem rechtstreeks op de hoogte te brengen van de poli tieke ontwikkelingen in Europa. 22.55 uur Weg van de snelweg. 23.20 uur Hill street blues. Hector neemt een burgemeesterkandidaat in gijzeling en de politie-commissaris zit met het probleem de man onge deerd te bevrijden. 00.15 uur Journaal. Nederland 2. 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven. 18.20 uur Paspoort. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 19.00 uur Nieuws. 19.10 uur Vinger aan de pols. Medi sche rubriek, gepresenteerd door Pe ter Lens en Ria Bremer. 19.50 uur Kunst of kitsch. Vanuit de Lakenhal in Leiden worden weer al lerlei voorwerpen van min of meer artistieke waarde en antieke waarde getoond, ingebracht door het pu bliek. 20.30 uur Simon en Simon. Ze wor den gevraagd hun speurderskwalitei ten in te zetten in een ogenschijnlijk eenvoudig uitziende zaak. 21.20 Vrouwen. Serie verhalen, met telkens een vrouw in de hoofdrol. 22.30 uur Journaal. 23.35 uur Galaprogramma. Showpro gramma ter gelegenheid van de inau guratie van president Reagan als pre sident van de V.S. Vrijdag 25 januari, 22.05 uur, Nederland 1: ,,The winds of war". Natalie Jastrow (Ali MacGraw) in grote moeilijkheden. HILVERSUM - De 1-2-3 actie van dit seizoen heeft 34,6 miljoen gulden opgebracht. Dat meldde de KRO dinsdagavond toen het laatste 1-2-3-showprograinma werd uitge zonden. Vorig jaar was de opbrengst 33 miljoen. Het geld zal worden besteed aan de financiering van projecten op het ge bied van de lichamelijke en geestelij ke Volksgezondheid van het Natio naal Fonds Sport Gehandicapten en elf andere instellingen. Alle plannen van 'deze twaalf instellingen kunnen nu door de hoogte van het bedrag ge realiseerd worden, aldus de KRO. Vo rig jaar werd het gehele bedrag be steed aan een schip voor de Zonnebloem. Het zier er niet naar uit dat de KRO volgend jaar weer 1-2-3-shows zal brengen. Volgens de afspraken van de omroepen onderling zijn er dan ande re omroepen aan de beurt om zich in te zetten voor een goed doel, aldus de KRO. ROTTERDAM - De vervoersbond FNV houdt niet meer vast aan de ab solute garantie dat de werkgevers in de Rotterdamse haven de uitkeringen aan in 1981 en 1982 vervroegd uitge treden werknemers van 57,5 jaar en ouder ondanks mogelijk toekomstige ko2-tingen in de sociale zekerheid op peil dienen te houden. BURGHSLUIS Inbraak auto I. K. uit Rotterdam deed aangifte van een inbraak in zijn auto, waaruit ccn paar schoenen, een zonnebril en een knijpkat verdwenen. Een zij raampje was ingeslagen en het slot vernield. De auto stond geparkeerd aan de Plompetorenweg. HAAMSTEDE Uitvoering Witte van Haemstede" Op vrijdag 1 februari wordt de jaarlijkse uitvoering gegeven van de Koninklijke muziekvereniging „Wit te van Haemstede", in De Schutse, aanvang 19.30 uur. Het programma ziel er alsvolgt uit; optreden van drumband en fanfare, fanfare alleen, daarna het leerlingenorkest en de leeringen drumband, gevolgd door een tweede optreden van de drum band en fanfare. Na do pauze wordt de klucht „Zilveruitjes en augurken" opgevoerd door collega- muziekvereniging uit Dreischor. „Crescendo". 58 Enkhuizen was een aangename stad om er te zijn. Het was er druk, er was veel te zien en te horen, en dat voerde je gedachten mee. Rijk en def tig volk woonde in de hoofdstraten, waar de grote voorname huizen ston den. Die bezag ze graag, maar nog lie ver keek ze naar de ambachtslieden. Veler hunner oefenden hun werk in het voorhuis uit, en als vader met een van hen iets had af te doen, bleef zij daar altijd staan kijken naar die be zige, geoefende handen, die met zorg en geduld van de eenvoudigste zaken niet alleen iets degelijks, maar ook iets heel moois konden maken. Voor al bij de schrijnwerkers kwam ze nooit uitgekeken. En dikwijls vroeg ze vader een van hun werkstukken voor haar te kopen. In de talloze stegen en sloppen woonde het gewone volk, opeenge pakt in kleine huisjes. Maarhoevelen er dat ook waren, voor iedereen was hier werk en brood. Overal waar ze ook kwamen, was leven en drukte. Ruiters, voetgangers en mannen met kruiwagens waren er zonder tal. Ra telend gingen wagens, met paarden, ezels of muildieren bespannen door de poorten de stad uit en in; en hon dekarren slipten er haastig tussen door. Beladen schuiten voeren door de waterpoorten de stad binnen en in de straten dreven de slepers hun paarden jachtig voort. Voornamelijk bij de haven was een drukte van be lang. Ze dwaalden eerst maar wat rond. Ze beluisterden het klok kenspel, dat over de stad twinkelde en het leven ineens licht en blij maak te. Ze bezagen de uitgestalde koopwa ren, ze groetten de kennissen die ze zagen, want er was veel buitenvolk in de straten. Ze dwaalden de kermis over en toen, zonder dat ze het door J. VISSER-ROOSENDAAL wisten, kwamen ze op de Breed- straat. „Dan woont hier Klaas Buis," zij IJsbrand opeens. „Ik zou graag eens wat van Pieter vernemen. We moes ten even binnengaan." En meteen liet hij de klopper val len. Een deftige dienstmaagd liet hen binnen. En toen IJsbrand zich had be kendgemaakt, werden ze aanstonds in de kamer gebracht. Een kamer zó rijk en deftig, dat moeders zijkamer erbij in het niet zonk. Daar zat het statige echtpaar Buis, dat hen hartelijke begroette, en hun dochter, het jonge Brechtje, die aan Pieter was toegezegd. Het bleek een dartel schepseltje te zijn. Erg vrolijk en erg jong. Welmoet begreep niet wat Pieter in haar zag, en IJsbrand dacht met zorg aan een huwelijk tus sen haar en zijn stugge, zakelijke en sobere zoon. Zo'n lacherig luchthar tig kind, hoe was het mogelijk dat zijn jongen daarmee wilde trouwen. Maar later, toen het gesprek via de oorlog op geld en handelszaken kwam, toen bleek dat jonge Brechtje verre van luchtig te zijn, maar een bijdehandje, aan wie men gerust het nodige kon toevertrouwen, ondanks haar jeugd. Zo vroeg ze naar alles wat het nieuwe huis betrof, vanaf de kwa liteit en de bewerking van het hout tot de vloertegels toe. Ze vroeg zelfs meer dan hij kon beantwoorden, en daarom stelde hij voor dat de familie Buis hen deze zomer een bezoek zou komen brengen om dat nieuwe huis te zien en kennis te maken met Pic- ters moeder. Later vroeg Brechtje of Welmoet het huis eens wilde zien. Ze voerde haar mee van kelder tot zolder, en Welmoet was verbijsterd dat een mens zoveel schoons bezitten mocht. Het laatst bracht Brechtje haar in een vertrekje dat ze het hare noemde, en waar behalve haar bed ook velerlei prachtig uitgesneden meubelen ston den, die haar vader voor haar had la ten vervaardigen. Welmoet bewonderde ze stuk voor stuk; en onder het gesprek door ont dekten beiden dat ze aardig goed met elkaar overweg konden, al voelde Welmoet ook duidelijk dat dit meisje bij haar nooit de plaats zou innemen die Grietje eens was toebedeeld. Want aan Grietje dacht ze nog voort durend; ook nu, vandaag. Want aan haar had ze al haar belevenissen van deze dag kunnen vertellen, en Grietje zou die als het ware mee beleven. Zo zuiver was haar belangstelling in al les wat Welmoet betrof. „Zeg, die jonkman, is dat jouw vrijer?" vroeg Brechtje. Ze schrok op. Was Willem haar vrij er? „Dat weet ik niet recht," weerde zc af. „Weet je dat niet?" Het klonk verbaasd en ongelovig, en de ogen uit het aardige ronde ge zicht schitterden haar spottend le gen. „Nee, echt niet," hield ze vol. „Wacht dan maar op een betere. De ze vind ik zo saai," zei Brechtje nuch ter. Welmoet lachte om haar raad, maar ze voelde er toch wel iets voor om die te volgen. Wachten betekende uitstel. En van uitstel kon een mogelijk af stel komen zonder dat het vader ver driet deed of Aagtbuur griefde. En Willem? Och, Willem (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 5