WERELDPRIMEUR Albert Bakker bouwt kwekerij in Bruinisse? k 4 minst zelf willen zien of er hier za gers zijn en hoe dat in z'n werk gaat. Maar nee hoor: de hoge heren bleven thuis", zegt Albert. Er wéér komt de voortvarendheid van Van Leeuwen aan de orde als hij zegt dat dat in de Randstad anders gaat. Daar duurt het trouwens ook niet zolang voor de banken een zaak bestudeerd hebben, zeker niet in de wetenschap dat de tijd dringt: het is zo 1 april. Omdat de plaatseijke bank nog geen uitsluitsel heeft gege ven en de stukken ruim veertien da gen op hun kantoor liggen heeft Van Leeuwen dan ook een Rotterdamse bank om advies gevraagd, die nog binnen een week positief reageerde en vanochtend (donderdag) al kwa men kijken. Van Leeuwen:"Dat is an dere koek, zo ben ik gewend 0111 za ken te doen!" De stand van zaken op dit moment, donderdag 24 januari is dus: twee re gionale banken hebben nog geen nee gezegd, waarvan één positief tegen over de kwekerij staat maar gewoon wat tijd nodig heeft, terwijl een .gro te" bank staat te dringen om EZKO financieel bij te staan. Verder moet de Bruse raad morgenavond nog goedkeuring geven aan de vestiging, maar daarover is Albert niet onge rust, gezien de medewerking van het college. Maar ook Albert kan weten, dat het college nog niet de raad is, en dat er in Bruinisse alles kan gebeu ren tijdens een raadsvergadering... Reclame Bruinisse? Op de vraag aan Albert waarom hij denkt dat de gemeente Bruinisse zo positief staat tegenover de vestiging binnen de gemeentegrenzen, zegt Al- bert:,,Ik denk dat daar een stelletje verstandige mensen zitten, die de rapporten en aanbevelingen gelezen hebben en er net als ik van overtuigd zijn dat we slagen in onze opzet. Als dat zo is. en daar twijfel ik geen mo ment aan, dan is het voor een ge meente toch mooi'' De eerste zager- kwekerij van de wereld, uitgerekend in een vissersplaats als Bruinisse is! Man. wil je nog een mooiere reclame voor een dorp?" Even een tussenvraagje aan Al- bert: stel dat de raad goedkeuring geeft en stel dat een van de banken een miljoen op tafel legt. Wat dan? Albert (vastberaden):,,Dan gaan we bouwen! De tekening voor de loods wordt op dit moment gemaakt en vanaf dat tijdstip hebben we twee maanden nodig om te starten. De da tum kan dus nog worden gehaald, als iedereen meewerkt". Van Leeuwen aanvullend:,,Vergeet niet dat er een order ligt van 600.000 stuks voor één klant. De hele produk- tie die we na de start kunnen halen is op voorhand verkocht dus Uiteraard willen we de naam van de eerste vaste klant weten: het blijkt 't Piertje te zijn van Elly en Michel op de Brouwersdam het adres waar zee- hengelaars hun aas kopen. Trouwens, er zijn méér bestellingen voor de toe komst. want na de 600.000 van dit jaar is voor 1986 een produktie van 1,2 miljoen stuks gepland, ,,En daarna gaan we verdubbelen", spreekt het optimisme van Van Leeuwen. Werkgelegenheid Het binnenhalen van werkgelegen heid zal bij de vroede vaderen van Bruinisse ook wel een rol hebben ge speeld, want bij de start van het be drijf in april zullen drie arbeids plaatsen beschikbaar zijn en afhan kelijk van de uitbreiding zal dat kun nen oplopen tot vijfentwintig, zo schatten beide heren in. De afzet is verzekerd: vanaf het eerste begin ligt er een bestelling van een Belgische gigant op hengelsportgebied voor een eveneens gigantisch aantal zagers, aan welke vraag Albert nóóit zal kunnen voldoen. „Waarom zal je naar het buitenland gaan als er hier in Ne derland vraag voldoende is", is dan ook zijn terechte stelling. Rol gemeente Dat het de gemeente Bruinisse ernst is met het binnenhalen van EZ KO blijkt wel uit de aanbevelings brief die werd verzonden naar aller lei instanties die medewerking zouden kunnen verlenen, onder meer aan G.S. van Zeeland, het Water schap, Rijkswaterstaat, PZEM. WMZ,Planologische Dienst en E.T.I.- Zeeland. En nu komt het verheugen de: alle, maar dan ook èlle aange schreven instanties reageerden uiterst vlot (en positief) op een ma nier die een beetje ,,on-Nederlands" aandoet. Ambtelijke molens blijken niet altijd langzaam te malen! Alle vereiste vergunningen werden toege zegd zonder voorbehoud, op verzoek van de gemeente Bru ,,de grootst mo gelijke en meest spoedige medewer king te verlenen". Ook de buren (woonwagenbewoners) staan positief tegenover de vestiging, onder het mom van ,,dan komt er hier wat leven in de brouwerij". Al met al is de eerste zagerkweke rij Oostcrland in een stroomversnel ling gekomen en heeft Albert Bak ker en zijn vrouw erkenning gevon den. ,,Da gac 'clcmael nie" wordt niet meer gehoord, in tegendeel: er zijn kapers op de kust die het „kunstje" hebben afgekeken en met snode plannen rondlopen om óók zo'n zagerij te beginnen. Albert kent ze: het zijn de scptici van het eerste uur Laatste woord Zou het niet jammer zijn als dit unieke project, deze wereldprimeur aan Sehouwen-Duiveland voorbij zou gaan. louter om „een paar centen", nou ja:één miljoen dan... Aan Albert zal het niet liggen, evenmin aan advi seur Van Leeuwen of aan mevrouw Bakker, óók niet aan de gemeente Bru. Het woord is aan de raad en aan de banken. FOTO: JOH AN D.C.BERREVOETS TEKST: HARRY DE WAARD Gouden handel Wie zagers kunstmatig kan kwe ken, heeft een gouden handel, was de achterliggende gedachte van Albert Bakker en zijn vrouw, die begonnen met een eenvoudig bakje, een school- microscoop, veel tegenslagen, een berg moeilijkheden, veel kosten, maar met een uiteinde»!i iI <-rbluf- fend resultaat dat ingewikkelde en zeer geleerde rapporten deed verble ken. Wat tot dusver voor onmogelijk werd gehouden, zéker voor een gara gehouder als Albert is, werd in zijn bedrijf bewaarheid: op een gegeven moment waren er zagertjes, kunst matig bevrucht en wel. Het begin van die „gouden handel" (nu al het vuile goud genoemd door omstanders), bleek wel degelijk mogelijk, op klei ne schaal. Toen al dacht Albert in het groot en dacht aan exportmogelijkheden en toen ook begon voor het echtpaar Bakker een lange, moelijke weg door ambtelijk land.Want men stond niet te trappelen van ongeduld om een ex perimentele zagerkwekerij (nog nooit vertoond in de hele wereld) van adviezen te voorzien, laat staan van subsidie, en er was ook niemand die een geschikt bedrijfspand beschik baar stelde aan iets „experimen teels". Eigenlijk kan gesteld worden dat Albert in het begin alleen maar tegenwerking heeft ondervonden en die lange weg alleen ging. Tot het moment dat er een meneer Van Leeu wen aan het firmament verscheen die deuren opende die normaal voor Al- hert gesloten bleven. Financieel adviseur bedrijf meer dan levensvatbaar is. Verder had Ir. A.F. Fité (veevoeder- deskundige in Rotterdam) eveneens en gunstig rapport opgesteld en een uitgesproken positieve aanbeveling kwam van de hand van het Hoofd van de Hoofdafdeling Sport visserij en Beroepsbinnenvisserij, Drs. H.G.J. Bouquet van het ministerie van Landbouw en Visserij. Met deze pa pieren in de hand werden de eerste onderhandelingen geopend met de bank over (toen nog, november '84) een vestiging in Oostcrland. Deze bank zag er wel wat in en stelde an derhalve ton f 150 000. als startka pitaal beschikbaar, waarbij nog steeds sprake was van een éénmans- Één miljoen gulden Van Leeuwen (voortvarend zeiden we al) was het daarmee niet eens en dacht ..iets" groteren sprak van een miljoen Ixigisch dat de bank toen even achter de oren moest krabben en het bleef even stil. Niet stil bleef Van Leeuwen die samen met Albert een geschikte locatie ging zoeken en in Bruinisse belandden waar het pand van Maaskant Instrument te koop was wegens faillissement. Met de bank (dezelfde die bedoeld pand in zijn portefuille had) in de arm, werd géadviseerd een bod op het pand t.e doen, zónder dat er het vereiste be drag op tafel lag. Om allerlei redenen (eigenlijk toch te klein en te ver van het water, trubbels met de buren om dat er leidingen getrokken moesten worden, etc.)verdween dit pand uit het vizier van de beide ondernemen de heren en werd een andere locatie gezocht èn gevonden. Albert: „Tijdens het traten over het Maaskant-pand zijn we ook op het gemeentehuis van Bruinisse ge weest uiteraard, om te weten te ko men of er wel medewerking zou zijn. Nou, ik kan niet anders zeggen -en Iaat dat goed in je stuk uitkomen- dat er hier sprake is van iets unieks! We kregen een ongekende medewer king van de gemeente, in eerste in stantie van secretaris B.de Groot en T. van Oostenbrugge, later ook na tuurlijk van burgemeester en wet houders. Werkelijk formidabel wat we daar aan steun vonden. Meteen werd ons een plaats aangeboden ach ter het woonwagencentrum.dicht bij het water. Nee ik kan niet anders zeg gen dat we de volle medewerking hebben", aldus de lovende woorden van EZKO-directeur Albert Bakker. Van Leeuwen vertelt verder over de financiële kant van de zaak, want er kan nu wel veel medewerking zijn, en eigenlijk iedereen is er van overtuigd dat het zagerproject zal slagen, maar het benodigde geld is er nog niet. In de tijd terug: november '84. Bankzaken Van Leeuwen: „Die eerste bank liet dus even niets van zich horen. Maar, het is een open zaak, dus zijn we niet aan één bank gebonden en dus stapte Albert naar de plaatselijke bank, in middels is het december. Binnen twee dagen kregen we bericht dat die bank er helemaal niets in zag: financiering afgewezen. Intussen had ik een af spraak met de directeur lopen en wil de ik wel eens weten op welke grond deze bank niet met ons in zee wilde gaan. Dat is vrij normaal. Tijdens dat gesprek bleek dat men iets over het hoofd had gezien en werd de hele /aak opnieuw in behandeling geno men En dan te bedenken, dat het SIM-rapport op tafel lag, waar ze nor maal op kunnen blindvaren". De eerste bank was echter ook nog in de race en vroeg een eigen vermo gen (cash) van fl 40.000, die Albert (met moeite) kon storten. Later kwam de eis, dat het huidige pand in Oosterland verkocht zou moeten worden en aangewend moest worden als eigen vermogen. Dat ging Albert en Van Leeuwen iets te ver, want je moet nooit alle schepen achter je ver- branden.Op de vrijdag voor oudjaar kwam de mededeling dat wat déze bank betreft voorlopig de zaak van de baan was, waarna de onderhande lingen met de plaatselijke bank wer den voortgezet. Bekijken Wat zowel Albert als zijn adviseur hogelijk verbaasd heeft, is het feit dat er niemand van de banken daad werkelijk kwam kijken.,,Als je over een bedrag van een miljoen praat, /ou je toch verwachten dat ze op z'n Wie is meneer Van Leeuwen? Deze vraag, gesteld in het kantoor van Al bert's garage, beantwoordt de heer P. OOSTERLAND/BRUINISSE - Wat ooit begonnen is als een ambitieus experiment, begeleid door schampere opmerkingen van nieuwsgierige omstanders als „da gae 'ele- mael nie", lijkt nu een eclatant succes te gaan worden: de zagerkwekerij van Albert Bakker uit Oosterland verrijst uit de kinderschoenen. Nu al worden er zagers ver kocht (gewild aas voor de hengelsport) en voor augustus dit jaar nog moeten er maar liefst 600.000 geleverd worden. Een enorm succes voor Albert en z'n vrouw, die vanaf het begin van hun experiment erin gelóófden. Woorden als „da gae 'elemael nie" ko men in hun vocabulaire niet voor. Maar het grote nieuws is wel, dat wat we gemakshal ve maar „zagerij" blijven noemen, een écht onderkomen gaat krijgen. Twee hinderpa len staan Albert nog in de weg: goedkeuring van de gemeenteraad van Bruinisse, en het fiat van een bank.Wat het eerste betreft worden geen moeilijkheden verwacht, en de tweede hinderpaal lijkt ook genomen te gaan worden. Inderdaad: Albert gaat naar Brui nisse, dat staat vast. Vrijdagavond krijgen de heren raadsleden een col legevoorstel voorgeschoteld, met het verzoek een voorbereidingsbesluit te nemen, „in verband met een in voor bereiding zijnde vestiging van een bedrijf achter het woonwagencen trum „Nieuwlandje". Met het bedrijf wordt Albert bedoeld, hoewel dat niet als zodanig in de stukken ver meld wordt. Bedoeld terrein is nu in gebruik door de gemeente als opslag plaats, een locatie aan het water, een uitgelezen plek voor de zagerij van Albert Bakker. Maar, zoals het zo vaak gaat: de vestiging is in strijd met het vigerend (geldend) bestemmingsplan, vandaar dat de raad gevraagd wordt de be roemde artikel 19-procedure te star ten, waarmee het mogelijk wordt ge maakt te gaan bouwen. Er zal maar liefst een bedrijfshal van 1000 m2 ver rijzen, en wel zeer spoedig: in ver band met de kweek van zagers zal Al- bert gaan starten per 1 april van dit jaar. Haast geboden dus voor een ie der die met dit unieke project te ma ken heeft, en dat zijn er naast Albert inmiddels al erg veel. Investering Het spreekt voor zichzelf, dat de nieuwbouw niet zomaar uit de lucht is komen vallen. Een bank (geen en kele) investeert niet zomaar f 1 mil joen, zonder ervan overtuigd te zijn dat dat geld ook rendabel wordt ge maakt, of de zekerheid dat het op z'n minst wordt terug betaald. Er is dan ook heel wat gebeurd na het eerste verhaal in de Zierikzeesche Nieuws bode van 9 juni 1983, onder de kop „In Oosterlands garage zwemmen duizenden reageerbuis-zagers "Voor degenen die dat verhaal niet hebben gelezen eerst een korte samenvatting. van Leeuwen aldus:„Gewoon een fi nancieel adviseur van Albert. Ik heb een bemiddelingsbureau in Rotter dam en we doen alles op het gebied van administratie, boekhouden, on roerend goed, belegging etcetera. Sehouwen-Duiveland kende ik van vakanties en toen ik om gezondheids redenen uit Rotterdam weg moest ben ik in Oosterland terecht geko men ruim twee jaar geleden. Zo kwam ik ook met Albert in aanra king en hoorde van zijn kwekerij ach ter zijn wasserette. Ik ben echt niet zomaar in deze zaak verzeild geraakt, maar ja, op een gegeven moment ben ik Albert gaan helpen met zijn boek houding en heb hem ervan weten te overtuigen dat hij, met deze gouden handel in de vingers veel verder moest gaan reiken dan deze werk plaats in Oosterland. Vanaf dat mo ment was ik financieel adviseur van Albert, niet meer maar ook niet min der". Zo kreeg de aanvankelijk experi mentele zagerkwekerij van Albert Bakker een officiële status:29 no vember '84 werd het „EZKO"b.v„ met Albert als directeur.Met Van Leeuwen als adviseur, die meteen zeer voortvarend tewerk ging: er moest geld op tafel komen om de za gerij groots op poten te zetten, en het eerste gesprek met een eilandelijke hank vond plaats. Voor dat gesprek was er al een rap port uitgebracht door het Centraal Instituut Midden- en Kleinbedrijf, kortweg CIM, dat aantoonde dat het I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 4