Chaotisch slot afvalrace voor schaatsliefhebbers in Renesse stukken berichten Terwijl de schepen wachtten IJsclub Schuddebeurs besprak viering van vijftigjarig jubileum Communicatiestoring tussen jury en speaker Treindienst vanaf woensdag weer volgens boekje Pas na winter zicht op eventuele kolentoeslag Ijsbaan in Burgh ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 22 .januari 1985 Nr. 23664 5 De rijders in actie tijdens de afvalrace in Renesse. V.l.n.r. Kees Kraaijenbrink, Jan Piet v. d. Hoek, Sjaak Gebraad (half zichtbaar), Niels Gebraad, Ad Wandel en Leon v. d. Wielen. RENESSE - De ijsvereniging Renesse heeft in het afge lopen weekeinde twee schaatswedstrijden georgani seerd. Zaterdagmiddag was er een wedstrijd voor de jeugd van twaalf tot en met zestien jaar. Ondanks de aankondiging van de wedstrijd via een geluidswagen verschenen slechts dertien deelnemers aan de start. In verband met dit teleurstellende aantal werd de aanvang nog van 13.00 uur naar 13.30 uur verschoven, maar dat mocht niet haten. Er werden twee manches gereden van elk vierhonderd meter. De eerste werd ingedeeld naar leeftijd en ge slacht, de tweede was een mengeling. Winnaar werd John de Vrieze, tweede werd Sander van de Vet, hij ging in de beslissende strijd onderuit, en de twaalfjarige Mischa van de Hoek ein digde als derde. Afvalrace Zondag werd een afvalrace georga niseerd voor schaatsliefhebbers van 16 jaar en ouder. Wederom kwamen er 13 deelnemers aan de start. Tengevol ge van een gebrekkige communicatie tussen de jury en de speaker en de niet overal hoorbare geluidsinstalla tie kreeg de wedstrijd een chaotisch slot, waarbij de uiteindelijke win naar net zo verbaasd was over het feit dat hij gewonnen had, als het talrijke publiek. Om de twee rondes viel de laatste rijden af, maar onder de rijders was het niet altijd duidelijk of de ronde waarin gereden werd nu een afval- ronde was of niet, terwijl het boven dien niet duidelijk was welke rijder uit de strijd werd genomen. Zo kon het gebeuren dat Leon v. d. Wielen, door zijn vader gecoached, een tacti sche race dacht te rijden en, naar het idee van hemzelf en het overgrote deel van het publiek als eindwinnaar over de streep kwam. De jury had hem echter al enkele rondes eerder uit de strijd genomen, omdat hij in een afvalronde als laatste door kwam, zonder dat dit door de spea ker duidelijk werd gemaakt. Overigens werd eerder in de race Jaap van de Hoek al het slachtoffer van onduidelijkhëid. Hij hoorde de speaker zijn naam noemen toen hij over de streep ging en dacht dat hij uitviel, terwijl aan de andere kant van de baan de echte laatste rijder op ruime afstand zijn race uitreed. Verklaring Na een kort beraad van de vijf mansjury wewrd de einduitslag be kend gemaakt. Voordat tot de prijs uitreiking werd overgegaan legde de heer P. van Dam namens de jury een korte verklaringaf. Hij legde uit wat er fout was gegaan. Door een commu nicatiestoring tussen jury en speaker kon het gebeuren dat de ogenschijn lijke winnaar, Leon v. d. Wielen, in werkelijkheid derde was geworden. Zonder dat rijders en publiek ervan op de hoogte waren werd hij toen er nog slechts drie rijders over waren uit de strijd genomen, omdat hij als De winnaars van de afvalrace, v.l.n.r. Jan Piet v. d. Hoek (tweede), winnaar Niels Gebraad en de zichtbaar teleurgestelde Leon v. d. Wielen, die derde werd. NOORDGOUWE - IJsvereniging Schuddebeurs hield haar jaarvergadering in het Dorpshuis van Noordgou wc. De vergadering werd door een flink aantal leden bezocht, waardoor de bestuursverkiezing weinig problemen opleverde. W. Ketting, M. Fierens en T. van de Wielen werden herkozen, terwijl mejuf frouw Mol en mevrouw Huisman als nieuwe bestuursleden werden gekozen. Het voornaamste punt van dc ver gadering was dc bespreking van de viering van het vijftigjarig jubileum van de ijsvereniging. Besloten werd een ijsfeest te organiseren op woens dag 23 januari, uiteraard wanneer de weersomstandigheden dit toelaten. Voor de jeugd tot dertien jaar worden dan 's middags wedstrijden gehou den, 's avonds gevolgd door een gc- costumecrd ijsfeest ook voor de oude re leden. Het verslag van de penningmeester gaf aan, dat er een goed financieel be leid was gevoerd, zodat met een ge rust gevoel naar de viering van het ju bileum kan worden uitgekeken. Wanneer het jongeren feest onver hoopt niet door kan gaan wordt in maart een bezoek gebracht aan een kunstijsbaan. De viering van het ju bileum wordt in dc vorm van een feestavond gehouden in het Dorps huis, eveneens eind maart. Een en an der wordt via een schrijven aan dc le den meegedeeld. laatste in de afvalronde over de streep ging. Leon v. d. Wielen voelde zich door deze gang van zaken gedupeerd om dat het niet duidelijk was geweest in welke ronde er nu precies gesprint moest worden. Ondanks de teleurstelling toonde hij zich een sportieve rijder en be klom met de nummers twee en drie het erepodium om zijn prijs in ont vangst te nemen. Eerste werd Niels Gebraad en Jan Piet van de Hoek leg de beslag op de tweede prijs. De prij zen, respectievelijk 100,—-, 75 en 50,— vergezeld van een boeket bloe men, werden uitgereikt door de voor zitter van de ijsvereniging, de heer Jan Hoogendoorn. Dankzij een sponsor had men ook voor de nummers 4 tot en met 6 een prijs beschikbaar. De vierde prijs was voor Ad Wandel, de vijfde voor Kees Kraayenbrink en de 6de voor Sjaak Gebraad, die uitkwam met nummer 14 omdat hij liever niet met startnummer 13 wilde rijden, maar die niettemin ten gevolge van een val de strijd moest staken. Ondanks het verwarrende slot was de afvalrace een aardig sportief eve nement. UTRECHT - Na ruim twee weken kommer en kwel als gevolg van de koude, zal de treindienst van de Ne derlandse Spoorwegen vanaf woens dag weer geheel volgens het boekje verlopen. De tot nu toe uitgedunde treinenloop tussen Utrecht en Hil versum zal vanaf dinsdag weer op volle sterkte zijn, terwijl NS vanaf woensdag op de lange trajecten weer treinstellen gaat splitsen en combi neren, zo heeft een NS-woordvoerder maandag meegedeeld. NS heeft vanwege het winterweer nog wel te kampen met een groter aantal defecte treinstellen en locomo tieven. Daardoor ontstaan in de och tendspits langere instaptijden, te meer omdat er nog steeds meer men sen met de trein reizen dan gewoon lijk, aldus de woordvoerder. HILVERSUM - Pas aan het einde van het winterseizoen kan worden bekeken of de laagste inkomens door extra stookkosten in verband met de koude in aanmerking kunnen komen voor een eventuele kolentoeslag. Mi nister De Koning (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) stelde voor de ra dio dat er eerst sprake moet zijn van een duidelijke afwijking op de nor male stookkosten en dat die er op dit moment zeker nog niet inzit. Een paar weken extra kou en extra stookverbruik maken op een jaarge middelde weinig uit, aldus de be windsman. Bovendien is de uitkering voor de minima afgemeten aan de normale kosten van het bestaan. Me de omdat de gas- en elektrabedrijven werken met voorschotsystemen kun nen de rekeningen pas aan het einde van het seizoen worden opgemaakt, zodat ook dan pas kan worden beke ken of er sprake is van een ongebrui kelijk hoog verbruik. DEN HAAG - Minister Korthals Al- tes (Justitie) moet zijn zorg over de oprichting van een Neo-nazistische partij in het Nederlands-Duitse grensgebied ter kennis van zijn ambt genoot brengen. Dat is dc mening van de kamerleden Mateman (CDA) en Thzelaar (PvdA). DEN HAAG - Met onmiddellijke ingang is het verboden om in de regio Oss varkens te vervoeren om te voor komen dat de varkenspest in dat ge bied zich kan uitbreiden. Alle biggen van twee weken oud moeten boven dien worden ingeënt tegen de ziekte. Dit moet voor 5 februari gebeuren. Staatssecretaris Ploeg (Landbouw) heeft dit besluit dinsdag bekend ge maakt. Moordrecht, 21-1 van Vitoria naarlh- ranto. Nedlloyd Delft, 21-1, 700 W Cochim naar Jeddah. Nedlloyd Houtman, 21-1, 255 ZO Port Soedan naar Port Kelang. Nedlloyd Thsman, 20-1 van New Or leans naar Jacksonville. Onoba, 21-1, 450 NNW Puerto Rico naar Puerto Miranda. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de nhoud door de redactie wordt onderschreven. Inge- tonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van Je redactie en uitsluitend voor rekening van de brief schrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn. Velen hebben eraan gewerkt om al snel en steeds weer een goed berijd bare baan te hebben. Jong en oud, al len hebben geholpen. Mensen vra gen? Neen, dat hoefde niet. Zij waren er. En in het bijzonder bedank ik het bestuur, want het werk wat niet ge ring. Van 's morgens tot laat in de avond waren zij bezig, plus goed geor ganiseerde wedstrijden. En ik denk wel dat ik namens alle schaatsmin- nenden daarvoor dank mag zeggen. M. Glerum Burgh Woensdag: 23 januari Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 14.00 uur Zwerven door Zweden 14.30 uur Ukoma. We brengen een be zoek aan lepra-arts Maarten van Cleef in Tanzania. 15.00 uur Niemandsdal. Engelse ani matiefilm over een bedreigde concor- groep in Californië. 15.30 uur Calimero 15.50 uur Suske en Wiske 16.15 uur Dierenmanieren. We zien hoe dieren vaak te lijden hebben door mensengedrag. 16.30 uur De duvel is oud 17.15 uur Muziek miniatuur. De start van een nieuwe, zesdelige reeks, waarin aandacht voor veelbelovende jonge musici. 17.30 uur Nieuws 17.45 uur Formule 1. Popmuziek ge presenteerd door Erik de Zwart. 19.00 uur Flappie 19.05 uur Het A-team. De mannen van het A-team krijgen te maken met dubbelgangers. Uiteraard laten ze dat niet op zich zitten. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Socutera 20.30 uur De T.V.-show. Praatshow ge presenteerd door Ivo Niehe. 21.30 uur Hotel. Een op het eerste ge zicht hartverwarmende bloemenhul de voor Christine blijkt een heel ver velende dubbele bodem te hebben die Peter McDermott aanleiding geeft om Christine asiel aan te bieden in het hotel. 23.30 uur Tros-sport 00.00 uur Journaal Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.10 uur Staatsloterij 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Politieke partijen. Uitzend tijd voor de V.V.D. 19.20 uur Van gewest tot gewest 20.10 uur Nederland C. Een uitvoe ring van het opera-oratorium „Oedi pus Rex" en het ballet „Svadebka". 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Studio sport 23.30 uur Nieuws voor doven Donderdag 24 januari Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 16.00 uur Videoclips 17.15 uur Super Ted 17.30 uur Nieuws 17.45 uur Agenda 19.00 uur Blue Thunder. Via slinkse wegen tracht Chaney meer informa tie te krijgen over een verdwenen ge vechtsvliegtuig. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Dynastie. Steven verdenkt Adam ervan de hand te hebben in de ontvoering van zijn zoon. Blake ver keert in financiële moeilijkheden en wil een hypotheek op zijn luxueuze villa afsluiten. Jeff moet het lijk van een vrouw identificeren waarvan men vermoedt dat het de spoorloos verdwenen Fallon is. 21.15 uur Veronica award. Amuse mentsprogramma gepresenteerd door Chiel van Praag. Hierin vindt de uitreiking plaats van de onder scheiding de Veronica Award voor de beste prestaties als zanger of musicus van Nederlandse bodem. 22.25 uur De heilige koe. Auto- en mo torsportmagazine. 22.55 uur Alias Smith and Jones 23.35 uur Mike Hammer. Mike wordt door collega Ridge Grundy gevraagd hem bij een zaak te assisteren. Voor dat ze echter concreet samen aan het werk gaan wordt Ridge vennoord. 00.15 uur Journaal Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Slikken of stikken? Docu mentaire-serie over jeugdwerkloos heid. Hierin wordt de schijnwerper gericht op een groep jeugdigen die weliswaar niet via een betaalde baan toch zin en vulling geven aan hun le ven op een actieve wijze. 19.35 uur Kenmerk 20.00 uur Coronation street. Hoewel de gezondheidstoestand van Bert vol gens de huisarts niet zo ongunstig is vindt zijn familie toch dat hij een specialist moet raadplegen. Verder lijkt de relatie tussen Ken en Deirdre ook wat verbeterd. 20.25 uur Mid-lotto live. Spelshow vanuit Theater 't Spant, gepresen teerd door Johnny Kraaykamp jr. 21.40 uur Uitkijk. Met als gastpresen- tatrice Renée Soutendijk. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Haagse bluf 23.50 uur Nieuws voor doven Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Nijland (toez.): mevr. J. C. van der Steeg, kand. te Utrecht. Gereformeerde Gemeenten Bedankt voor "Ibrwolde de Vecht: J. Mijnders te Veenendaal; voor Nieuw- dorp in combinatie met Wolphaarts- dijk: A. Bac te Bodegraven; voor Wer kendam: W. Hage te Kruiningen. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Kampen: P. J. den Ad- mirant te Waardenburg-Neerijnen; te Koudum: W. B. Beekman, kand. te Er- melo. Gereformeerde Kerken Beroepen te Onderdendam in com binatie met Bedum: B. K. Breeman, 1.1. vlootpredikant, wonende te Bus- sum, die dit beroep heeft aangeno men; te Rhenen: drs. J. A. Vermeulen, kand. te Schiedam; te Woerden: P. J. Moet te Berken en Rodenrijs. Aangenomen naar Steemvijk: J. a. J. Estié, kand. te Kampen. Beroepbaarstelling: drs. J. A. Ver meulen, Sibeliusplein 225, 3122 XA Schiedam, tel. 010-702924. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Amersfoort-C: B. Kamphuis te Voorburg. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Rijssen-N.: J. M. Klep- pe te Apeldoorn. DEN HAAG - In de loop van maan dag is de vorst uit het hele land ver dreven. De dooi zorgde voor een pro bleemloos verloop van de avondspits. Schaatsers kunnen echter hun schaat sen voorlopig weer opbergen. Door dat de meeste polders weer gaan be malen wordt het ijs overal in het land snel onbetrouwbaar, zo liet de Unie van Waterschappen maandag desge vraagd weten. Veemarkt Leiden LEIDEN, 21-1. Prijzen per kg gesl. gew.: Extra kwaliteit dikbillen 9,75-ƒ 13,75, stieren le kw. 9,20- f 9,70; 2e kw. 8,10-/ 9,15; vaarzen le kw. 7,65-ƒ 8,95; 2e kw. 6,60-/ 7,65; koeien le kw. 7,60-ƒ 8,70; 2e kw. 6,80-f 7,60; 3e kw. 6,40-/ 6,80; worstkoeien 5,75-ƒ 6,80; schapen 6,50-/ 9,00; lammeren rammen 10,25-/ 11,50; lammeren (ooien) 10,50-/ 11,50. Prijzen per stuk: Schapen 210- 300; lammeren (rammen) 250- 325; lammeren (ooien) 210-/ 560. Aanvoer: Totaal 1537 stuks, waar onder slachtvee 1077, stieren 200, slachtschapen en lammeren 260. Overzicht: Slachtvee: handel rede lijk, en prijzen iets lager; stieren: handel redelijk, en prijzen iets lager; en slachtschapen en lammeren: han del vlot, en prijzen hoger. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 21-1. Op de paarden markt in Utrecht zijn maandag 157 paarden aangevoerd. De prijzen luidden als volgt per stuk: Luxe paarden 2600-/ 5000; werkpaarden 2100-/ 3200; oude paarden 1800-/ 2675; 3-jarige 1650- 2775; 2-jarige 1475-/ 2375; veulens 450-/ 1350; hitten 650-ƒ 1500; po ny's 250-/ 950. Prijzen per kg: Oude slachtpaarden 4,75-/ 6,95 en jonge slachtpaarden 5,25-/ 6,50. De handel was matig. Aardappelbeurs ROTTERDAM, 21-1. Consumptie aardappelen, los verladen af bedrijf, per 100 kg, exclusief B.T.W. Klei-aardappelen: Bintje 35-50 mm 17,00-/ 17,50; Bintje 35-55 mm 17,50-/ 18,00; Bintje 50 mm op waarts 19,00-/ 19,50; Bintje 50 mm opwaarts (frites) 19,00-/ 20,00. Zandaardappelen: Bintje 35-50 mm 15,00-f 16,00Bintje 50 mm op waarts 17,00-/ 18,00. Exportaardappelen: Bintje klei 45 mm opwaarts 21,00. Aardappeluitval, geschikt voor in dustrie 9,00-/ 11,00 en voeraardap- pelen 7,00-f 8,00. Stemming: rustig. 57 De Enkhuizer kermis had een rustig verloop, want leurders, postlo- pers en marskramers brachten aller lei nieuws, dat onrust in de harten verwekte. Dat nieuws trok als een ge rucht van mond tot mond, het nam al groter afmetingen aan en werd soms achterhaald en vermengd met andere berichten. Tbch wist iedereen nu wel heel ze ker dat het volk met vier landen tege lijk in oorlog was, en dat er ter zee en te land fel gestreden werd. Er werd druk gesproken over het Franse leger, dat steeds dichter naar Holland kwam, en over een sergeant in Aar denburg, die met veertig soldaten dat leger had teruggeslagen; over een ge weldige zeeslag op een plaats die So- lebay genoemd werd. Daar vochten kerels zoals De Ruyter, De Witt en Van Brakel, die hadden er de Fransen verjaagd en de Engelsen klop gege ven. Die hadden toch maar liefst zes grote en twintig kleine schepen ver speeld. De onzen hadden er daar slechts twee verloren. Slechts twee Er werd meer verteld, veel meer. Moeder Geertrui fronste dikwijls het voorhoofd als ze de brieven las die de postloper had gebracht. Brie ven van haar deftige achterneven uit dat rijke Amsterdam, en van een nicht die nog verder woonde. Ze werd stil en zorgelijk en had weinig tijd en aandacht vóórhaar dochter. Alle mei- boter had ze laten inzouten en de meeste kazen moesten in huis worden opgeslagen. Ook drong ze er bij IJs brand op aan dat het hooi dit jaar zo door J. VISSER-ROOSENDAAL vroeg als het kon geoogst zou wor den. Je wist het immers nooit met een oorlog als deze, nu zelfs het eigen volk ook ging morren. IJsbrand zag het lichter in. Oorlog was er zo goed als altijd, en wat merkte je er ooit van? Niets immers. Honderd jaar geleden hadden de Spanjolen hier het dorp platgebrand en alleriei onheil bedreven, maar zo iets stond nu niet meer te gebeuren. Ze vochten het nu weer heel anders uit. Hij had meer zorg over de koop vaardij en de handel, die zoveel hin der hadden van de kapers en van de Engelsen. Gelukkig voer Pieter al leen naar Oostzeelanden. Tbch stond de stemming van zijn vrouwvolk hem slecht aan. Vooral zijn dochter gaf hem zorgen. Die was zo mat en lusteloos geworden na de dood van Grietje Wouters, dat het leek of ze zelf ook iets onder de leden had. Niets scheelde haar meer. uit gaan noch opschik. Ze ging stil haar gang: ze deed haar werk. ze at, ze dronk, ze sliep, maar ze leefde niet. En met Willem vlotte het ook slecht. Het was of ze de jongen gewoon niet zag. Hij ontwierp een plannetje. Met Willem Aagtcs samen zou hij op een van de laatste kermisdagen tegen Sint Jan naar Enkhuizen gaan om daar enkele zaken af te doen. En als hij Welmoet dan meenam, zou dat haar gedachten iets verzetten. Ze zag en hoorde dan velerlei dat er thuis niet was, en een jong mens had veran dering van node. Hij sprak er met Geertrui over en die stemde aanstonds met het plan in, al glimlachte ze een weinig toen hij over Willem sprak. „Licht hoor je daar ook iets over Pieter," zei ze. „Als je deze en gene spreekt, is er mogelijk iemand bij die iets naders weet over de Oostzeevaar ders." „Ik zou niet weten wie," wees IJs brand het vermoeden af. „Nee, ik zo toch ook niet Geer trui weifelde. „De enige zou koop man Klaas Buis kunnen zijn. Maar daar ga je natuurlijk liever niet heen „Nee, dat maar niet Hoe kon Geertrui zo iets veron derstellen, vond hij. Dat ging toch niet. Hij was nog niet eens naar zijn zwager in Grootcbroek geweest om zijn gesprek met hem over een moge lijk huwelijk van Pieter met diens Lijntje ongedaan te maken; en nu zou hij Nee. dat was te gek. Tbch zou hij graag iets over schip en lading vernemen. Maar hij zou weieens zien. Zo reed Welmoet op de langste dag met haar vader en Willem naar Enk huizen. Ze had zich heel eenvoudig gekleed in een scharlaken rok en een wit jak met donkere kraag. Aan haar voeten droeg ze witte kousen en lage zwarte schoene. Tbch zag ze er aardig uit, al was ze schraler en bleker dan voorheen en al was daardoor iets van het kinderlijke uit haar weggevaagd. Met een soort rustige blijdschap ging ze deze middag tegemoet. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 5