Op weg naar doorbraak in „schoolstrijd" Zonnemaire Universiteitspenning- voor broers Jaap en Wim Schot JfsH C DE ZIERIKZEESCHE COURANT Duinoord: Bijlmerbajes of rusthuis? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Sponsortocht Bibliotheekvoorziening Universiteitspenning Indoor Zeeland Het bestuur van het Jeugd Rode Kruis Schou Zowel in Zierikzee als in Westerschouwen De Zierikzeese mosselvissers Jaap en Wim Tijdens de achtste editie van „Indoor Zeeland" wen-Duiveland heeft de fiets-sponsortocht kwam de bibliotheekvoorziening aan de orde Schot ontvingen maandag de zilveren penning manifesteerden atleten van AV Delta Sport zich voor zaterdag aanstaande bijna rond. (Pag. 2). in de vergadering van de gemeenteraad. (Pag. van de Rijksuniversiteit Leiden. (Pag. 4). opmerkelijk bij het kogelstoten. (Pag. 6). 3). DINSDAG 22 JANUARI 1985 141ste jaargang Nr. 23664 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Een goed doel kan slechts bereikt worden door goe de middelen, en een doel dat daarmee niet bereikt kan worden moet slecht wezen. Dickens Handhaving onderwijsvoorziening in kleine kern van grootste belang BROUWERSHAVEN - ,,Er staan onwaarheden in dat stuk", zegt voorzitter van het bestuur van de Christelijke Nationale School Zonnemaire, de heer R.J. van der Wek ken, doelend op het bezwaarschrift, dat een groep ouders van leerlingen van de openbare school in Zonnemaire heeft ingediend tegen het besluit van Gedeputeerde Sta ten die openbare school in Zonnemaire met ingang van 1 augustus dit jaar op te heffen. Van der Wekken geeft er blijk van er niets voor te voelen de „Zwarte Piet" te krijgen toebedeeld en toon de zich dan ook bereid in een geza menlijk gesprek met burgemeester C. Slabbekoorn in het stadhuis te Brouwershaven eens nader in te gaan op die „schoolstrijd" te Zonnemaire, De voorzitter van het bestuur van de C.N.S. wijst erop, dat er de afgelo pen tijd nog wel degelijk overleg heeft plaatsgevonden met het ge meentebestuur om te trachten te ko men tot een samenwerkingsschool in Zonnemaire en dat dit overleg ook tot overeenstemming heeft geleid. Concessies „Het is dan ook niet waar, dat het bestuur van de C.N.S. na 15 juni vorig jaar tot geen enkele concessie meer bereid was. Het feit, dat er tijdens BURGH-HAAMSTEDE - Dr. H. J. van Zuijlen, fractievoor zitter van de VVD, liet maan dagavond, tijdens de raadsver gadering van de gemeente Westerschouwen, zijn ontevre denheid blijken over de veilig heidsmaatregelen voor rust huis Duinoord, waardoor de bewoners in de avonduren bij na geen bezoek meer kunnen ontvangen. Hij wist, uit eigen ervaring, dat bezoekers op dat tijdstip niet makkelijk het nieuwe pand aan de Kloosterweg te Burgh-Haamstede kunnen be treden. Volgens Van Zuijlen is het verscheidene malen voorge komen dat bezoek zeker een kwartier voor de ingang stond en niet naar binnen kon. „En eruit komen is nog moeilijker," stelde hij. Burgemeester J. L. Nie- mantsverdriet-Leenheer vertel de Van Zuijlen dat hij gewoon op de bel moet drukken als hij naar binnen wil, dan komt de receptioniste vanzelf. Volgens de burgemeester is deze tot ne gen uur 's avonds aanwezig, maar Van Zuijlen ontkende dat. „Je moet maar weten dat je op allerlei knoppen en bel len moet drukken voordat je erin kunt," was zijn commen taar. Mevrouw Niemantsver- driet vond dat hij zich met zijn opmerkingen maar tot de di rectie van Duinoord moet wen den en dat de raad van Wester schouwen daar verder niet over hoefde te discussiëren. G. J. W. van der Salm (PvdA) onderstreepte de opmerkingen van de heer Van Zuijlen hele maal. „De veiligheidsmaatre gelen neigen naar overdrij ving." aldus Van der Salm. „Ze neigen naar betutteling," meende Van Zuijlen. Van der Salm ging nog een stapje ver der door de opmerking te plaatsen dat hij twee bewoners van Duinoord tegen elkaar had horen vertellen: „Het lijkt hier wel een beetje op de Bijlmerba jes." Het PvdA-raadslid voegde eraan toe dat hij op de kinder ziektes van de veiligheids maatregelen wilde wijzen en dat het beslist niet zijn bedoe ling was Duinoord af te kra ken. Fractievoorzitter van het CDA, L. Tieleman wilde de ge lanceerde opmerkingen wat af zwakken door te stellen dat er in Duinoord optimale veilig heid dient te worden gegaran deerd. „Ik geloof best dat de installatie in het begin niet zo goed functioneert, maar deze is niet bedoeld om de bewoners af te schrikken." het laatste overleg op 17 december overeenstemming met het gemeente bestuur kon worden bereikt, wijst er immers op, dat er wel degelijk con cessies werden gedaan", aldus Van der Wekken. Moeite heeft hij verder met de be wering in genoemd bezwaarschrift, dat de meerderheid van de bevolking in Zonnemaire voorstander is van het openbaar onderwijs. De leerlingen aantallen en de prognoses voor beide scholen wijzen, naar zijn mening, an ders uit. Burgemeester Slabbekoorn blikt even terug en memoreert, dat de raad van Brouwershaven er zich van be wust was dat het behoud van beide scholen op een kleine kern als Zonne maire een hele moeilijke opgave zou worden.De raad heeft de mogelijkhe den daartoe wel willen bekijken en heel aftastend werden in dat ver band ook onderhandelingen gevoerd. De burgemeester wijst erop, dat het gemeentebestuur ten slotte tot de conclusie moest komen, dat het voor Gedeputeerde Staten heel moeilijk zou zijn op grond van de bepalingen van de wet op het basisonderwijs de openbare school in Zonnemaire te handhaven. Twee scholen in deze kern bleken op grond van de leerlin genaantallen geen levensvatbaarheid te hebben. De mogelijkheid tot het volgen van openbaar onderwijs in de gemeente Brouwershaven blijft gebo den in de kernen Brouwershaven, Dreischor en Noordgouwe.Een school met de signatuur als de Christelijke Nationale School is alleen in Zonne maire gevestigd en bovendien be schikte de C.N.S. - in vergelijking met de openbare school in Zonnemai re- over het hoogste leerlingenaantal. Geen bezwaar aangetekend De gemeenteraad van Brouwersha ven heeft zich dan ook bij het besluit tot opheffing van de openbare school in Zonnemaire neergelegd en heeft daar geen bezwaar tegen aangete kend. Het behoud van een onderwijs voorziening, die toegankelijk zou zijn voor alle leerlingen op Zonne maire werd vervolgens het streven van het gemeentebestuur. Getracht zou worden te komen tot een samenwerkingsschool, maar dat bleek geen eenvoudige opgave. Slab bekoorn wijst in dit verband op de structuren in het Nederlands onder wijs, die zich in de loop der tijd heb ben ontwikkeld en erkent, dat het heel moeilijk is om beide groeperin gen op eéh lijn te krijgen. - „De onderhandelingen zijn -ook niet gemakkelijk geweest. Beide in stellingen hebben met een achterban te maken .Getracht werd in een sa menwerkingsschool zoveel mogelijk van de eigen signatuur te behouden", aldus de burgemeester. Is het eigenlijk ook wel reëel om te Burgemeester C. Slabbekoorn en voorzitter van de C.N.S. de heer R. J. van der Wekken hebben de verwachting dat het huidige voorstel tot oprichting van een samenwerkingsschool in Zonnemaire tot een doorbraak zal kunnen leiden. verwachten, dat groepen, die op grond van duidelijke principes een onderwijskeus hebben gedaan, onder eéh noemer zijn te vatten? Een vraag, die door Van der Wekken wordt beantwoord met: „Nee, dat kan ook niet", en door burgemeester Slabbe koorn met: „Nauwelijks". Bestuurlijke verantwoordelijkheid De voorzitter van het bestuur van de C.N.S. voegt eraan toe ook geen bestuurlijke verantwoordelijkheid te kunnen hebben dragen voor een ver regaande inbreuk op de eigen signa tuur. Burgemeester Slabbekoorn maakt echter de kanttekening, dat er van beide zijden in het onderwijs echt niet altijd op zuiver principiële gron den schoolkeuzen worden gedaan. Hij heeft praktijkvoorbeelden ge noeg, waarin een gevaarlijk kruis punt reden was om voor een bepaalde school te kiezen ook als die school nou niet helemaal aansloot bij de per soonlijke principes. De eerste burger is van mening dat de verschillen tussen het openbaar Een erkenning op ivetenschappelijk niveau ZIERIKZEE/LEIDEN - Maandagochtend werd in de Senaatskamer van de Rijksuniversiteit te Leiden de Uni versiteitspenning in zilver uitgereikt aan de Zierikzeese moselvissers Jaap en Wim Schot. Zij kregen deze bijzon dere onderscheiding voor hun jarenlange visserij op fos siele botten in dc Oosterschclde. Op de foto luisteren de onderwijs en het bestuur van de C.N.S. nauwelijks iets te maken heb ben met de praktische onderwijsvak- ken. „In het lesgeven zal nauwelijks verschil zijn"aldus de burgemeester en hij denkt dan aan vakken als taal, rekenen, lezen.Van der Wekken er kent, desgevraagd dat er inderdaad ook andere vakken zijn(aardrijks- kunde, geschiedenis en dergelijke Vervolg pagina 2 Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ffih PE IILT gebroeders aandachtig naar één der sprekers. Van rechts naar links: drs. G. Kortenbout van der Sluis (conservator van het Lcidse museum), burgemeester Th, de Meester, het echtpaar Jaap Schot en het echtpaar Wim Schot. Voor een uitvoerig verslag van de uitreiking verwijzen we u naar pagina 4. Verwachting tot woensdagavond: Buien Wisselend bewolkt en enkele re gen-, hagel- of sneeuwbuien; mini mumtemperatuur rond +1 gi-aad; middagtemperatuur omstreeks 5 gra den; vrij krachtige, aan de zee tijde lijk stormachtige westenwind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 26 jan.: Donderdag; Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 80% Min.temp.: -1 graden Middagtemp.: 3 graden Windkracht: west 5 Vrijdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 80% Min.temp.: +1 graden Middagtemp.: 4 graden Windkracht: zuidwest 4 Zaterdag: Half tot zwaar bewolkt kans op neerslag: 70% Min.temp.: +1 graden Middagtemp.: 4 graden Windkracht: zuidwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 23 jan. Zon op 8.33, onder 17.12 Maan op 10.13, onder 19.46 24 jan. Zon op 8.32, onder 17.14 Maan op 10.29, onder 20.59 Eerste Kwartier: 29 januari (3.29) HOOG- EN LAAG WATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 23 jan. 4.22 17.18 10.39 22.47 24 jan. 4.59 18.01 11.17 23.30 Springtij: 23 januari HET WEEROVERZICHT DE BILT - In de komende nacht kan de temperatuur nog tot dicht bij nul graden dalen. Morgen overdag echter loopt het kwik op tot circa vijf graden boven nul. Het weer in ons land is, sinds de dooi maandag is ingetreden onder de invloed gebleven van een diepe de pressie bij Schotland. Ze veroorzaakt boven Engeland en het Engelse Kanaal een westelijke stroming waarmee onstabiele lucht naar ons land wordt gevoerd. Er kunnen dan ook enkele regen-, hagel- en sneeuwbuien vallen. De wind is westelijk, in het binnen land vrij krachtig, aan dc kust tijde lijk stormachtig.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 1