College Brouwershaven positief over oprichting "Zeeverkenners" Terwijl de schepen wachtten KEES VAN VELZEN - Voorstel tot eenmalige bijdrage kan ik ambachtelijk vakman zijn HET DAGELIJKS BESTUUR VAN HET WATERSCHAP SCHOUWEN-DUIVELAND 4 BROUWERSHAVEN - Het college van b. en w. van Brouwershaven vindtdat de poging om in deze gemeen te te komen tot oprichting van een scoutinggroep voor zeeverkenners, financiële ondersteuning van het ge meentebestuur verdient. Dit blijkt uit een voorstel tot verlening van een eenmalige maximale bijdrage van 700,— voor een presentatiemiddag op zaterdag 9 fe bruari in "Het Tonnenmagazijn". Het voorstel komt aan de orde in de gemeenteraadsvergadering op maandagavond 28 januari, aanvang 19.30 uur in het stadhuis van Brou wershaven. Op de presentatiemiddag in "Het Tbnnenmagazijn zal de bevolking het "Spel van de Scouting" worden gepresenteerd. Jong en oud zullen in de gelegenheid worden gesteld zich aan te melden als belanghebben- de.Na afloop van de bijeenkomst zal worden vastgesteld of de belangstel ling voldoende is om een scouting groep in de gemeente Brouwershaven te starten. Het vormen v^n een scoutinggroep voor zeeverkenners, waaraan jeugdi gen en jongeren kunnen deelnemen» achten b. en w. een verrijking voor het verenigingsleven in de gemeente, gelet op de doelstelling van de scou ting: dienstbaarheid en dienstvaar digheid. "Deze gemeente is ondermeer een watersportgemeente. Ook als zoda nig kan een scoutinggroep van zee verkenners goed functioneren binnen de gemeente, omdat de plaatselijke watersportvereniging geen gestructu reerde opleidingen verzorgt voor haar jeugdleden", aldus het college in haar voorstel aan de raad de eenmali ge bijdrage van maximaal 700,— te verlenen. Alarmeringssysteem B. en w. stellen de raad verder voor in principe toe te treden tot het alar meringssysteem van de Stichting Be jaarden (en Gehandicapten) Alarm Zeeland en een eenmalig bedrag te re serveren van 0,50 per inwoner (to taal 1.775,—) voor het vormen van een fonds, waaruit de kosten van aan sluiting van het alarmeringssysteem kunnen worden gesubsidiëerd en eventueel een reductie kan worden gegegeven op de abonnementskosten 5,50 per week. Het college stelt de raad ook voor te besluiten tot deelname aan de "Overeenkomst inzake subsidiering Gemeenschappelijke Bibliotheek voorziening Schouwen-Duiveland" per 1 januari 1985. Deelname houdt in, dat ook akk- coord wordt gegaan met subsidiëring volgens het zogenaamde alternatief III. Dit alternatief verdeelt de netto- kosten van de hoofdbibliotheek in Algemene kosten, Specifieke kosten en in kosten voor de Bibliobus. De to tale bijdrage van de gemeente Brou wershaven aan de gemeenschappelij ke bibliotheekvoorziening zal 35.599,— gaan bedragen.Omgere- kend komt dat neer op een bedrag van 10,15 per inwoner. In verband met het afhaken van de gemeente Sint Philipsland van het Werkloosheidsproject, dient formeel DREISCHOR - Boerenleverworst - goud; ham - zilver; gekookte worst - zilver; gehakt - zilver. Slager Kees van Velzen uit Dreischor is uitermate in z'n schik met deze erken ningen van het I.A.S., het Instituut voor Amhachtelijke Slagersprodukten. Want juist om dat „ambachtelijke" is hij tien jaar geleden uit Den Haag naar Dreischor verhuisd. „In een stad ben je als slager alleen maar vleesverkoper", legt hij uit. „Ter wijl ik liever de bewerking bleef doen. Dus: van het slachten tot en met fijne keuken. Hier ben je vakman van A tot Z." Ook doet hij de 'levende inkoop' zelf: „Dan kan ik zelf de kwaliteit bepalen." Vandaar ook dat hij zich twee jaar geleden aan meldde bij het toen opgerichte I.A.S. Hij ziet die am bachtelijke onderscheidingen als een extra controle op zijn kwaliteit: ,,De eisen zijn streng, er doen maar weinig slagers aan mee." Kees van Velzen denkt dat hij de enige slager is in deze omgeving die zijn zelfvervaardigde vleeswaren ter beoordeling aan het I.A.S. overlegt. Hij weet nog wel deelnemers uit Flakkee en Goes te melden. In heel Nederland zijn nu 465 slagersbedrijven (van de 8500) door het Instituut onderscheiden. Er zijn uiteraard meer keuringen op dit gebied, maar Van Velzen voert aan, dat die van de I.A.S. een van de strengste is door het onverwachte karakter er van. Steekproef Want hoe gaat zo'n keuring in z'n werk? Zondat dat de betreffende slager daarvan weet heeft, koopt een voor hem onbekende vertegenwoordiger van het In stituut een aantal vleeswaren. Die worden dus niet speciaal bereid, maar gewoon uit het assortiment in de winkel gekocht. Verleden jaar, toen Van Velzen zich voor het eerst had aangemeld, werd zijn werk bekroond met vier Zilversterren. Dit jaar leverde de boerenleverworst dus een Goudster op en dat betekent dat dit produkt puntgaaf is. Beoordeeld naar bijvoorbeeld: aanzien, kleur, snijdbaarheid, geur, smaak en samenstelling. Uitgangspunt is het verwachtingspatroon van de consument. Produkten die, zoals Van Velzens boerenlever worst, naar de aard van de streek zijn bereid, worden door juryleden uit die regio gekeurd. Ook de Zilversterren betekenen een hoge waarde- toekenning. Een Goudster heeft 96-100 punten ont vangen, een Zilverster krijgt tussen de 88 en 95 pun ten toegekend. Onder de 87 punten wordt geen bekroning gegeven. Vandaag kreeg Kees van Velzen zijn sterren uitge reikt tijdens een bijeenkomst in Ede, door acteur/cu linair specialist Henk Molenberg. In totaal werden 97 nieuwe erkenningen door het I.A.S. uitgegeven. In feite werken alle betrokkenen bij Slagerij Van Velzen mee om kwaliteit hoog te houden. Echtgenote Agnes is so-wie-so sterk betrokken bij dit alles, om dat zij uit een slagersfamilie stamt. Zij helpt altijd bij het maken van de worstsoorten, bereidt bestellin gen voor koude buffetten en staat in de winkel. Proefkeuken Samen met de slagersknecht en het winkelmeisje werkt het echtpaar Van Velzen wekelijks in het „proefkeukentje", zoals ze dat noemen. De boerenle verworst houden ze gewoon op kwaliteit, maar in dat keukentje worden steeds nieuwe ideeën uitgepro beerd. Die worden na bereiding weer geselecteerd en zo ontstaan dan de produkten, waaraan het I.A.S. de onderscheidingen toekende. Van Velzen kan, ondanks zijn wonen in de betrek kelijk kleine klantenkring van een dorp als Drei schor, toch kersvers leveren, omdat zijn omzet door leveren aan de detaillisten (zoals supermarkten) ta melijk groot is. Bovendien, vertelt Van Velzen, zitten ze in een versnelling qua omzet, waardoor er binnen kort vrijwel zeker personeelsuitbreiding inzit. Over de grens Kees van Velzen gaat in april 'over de grens kijken'. Dan wordt in Frankrijk een „paté-wedstrijd" gehou den en een beoordeling van die kant lijkt hem wel. In dat geval wordt echter de paté wel speciaal voor de wedstrijd bereid. Landelijk gaat het Van Velzen goed, hoe het internationaal zal gaan, zal dan blij ken Agnes en Kees van Velzen tonen een tableau met bekroonde vleeswaren. een besluit te worden genomen inza ke het opnieuw aangaan van de sa menwerkingsovereenkomst. Door het uittreden van Sint Philipsland zal de gemeente Brouwershaven haar bij drage dienen te verhogen van 0,70 naar 1,98 per inwoner. De raad wordt ook voorgesteld te besluiten tot het aangaan van een huurovereenkomst met Firma Gebr. Van Ast voor het maken van voorzie ningen aan het haventalud van de jachthaven te Brouwershaven. De behandeling van de in- en uit gaande schepen voor de winterber- ging aan de Noorddijk en de Oude Schouwsedijk levert thans grote pro blemen op voor het strijken van de masten en het uithalen van een motor van de (grote) schepen, alvorens deze over de hellingbaan naar genoemde bergingen over te brengen. Wanneer medewerking kan worden verleend tot het maken van een aanlegsteiger met een toegangsweg vanaf het par keerterrein naar de steiger dan wor den, volgens het raadsvoorstel, deze problemen opgelost en kan er effi ciënt worden gewerkt. De uit te voe ren werkzaamheden komen geheel voor rekening van de verzoeker. Gelet op deze investering, stelt het college voor de jaarlijkse huurprijs op een billijk bedrag vast te stellen. Voorge steld wordt een bedrag van 5,— per vierkante meter (totale oppervlakte is 258 vierkante meter). De gemeente zal dan wel de mogelijkheid hebben gedurende de zomermaanden ge bruik te maken van de aanlegsteiger voor het afmeren van jachten van be zoekende passanten. De verzoeker heeft meegedeeld akkoord te gaan met de ontwerp/overeenkomst. Het verzoek werd recentelijk inge diend, omdat thans bekend is dat de woonark, die jarenlang in het haven kanaal een ligplaats heeft gehad, nu zal kunnen worden verwijderd. Naar aanleiding van vragen van raadslid de heer R. J. van der Wekken, komt het college met uitgebreide in formatie betreffende de vervoers kosten van het schoolzwemmen. Te vens wordt tijdens deze raadsverga dering een overzicht gegeven van be handelde aanvragen inzake verzoek om kwijtschelding en verzoek tot uit stel van betaling van de gemeentelij ke belastingen. Dinsdag 22 januari Nederland I 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 15.30 uur Holiday-eiland. Tbt afgrij zen van mevrouw Muldoon brengt de marine een radarinstallatie aan. 16.15 uur Studio vrij. Programma ge presenteerd door Tineke de Groot. 16.40 uur Tekenfilmfestival 17.00 uur Middageditie. Wekelijkse nieuwsshow gepresenteerd door Aad van den Heuvel en Han van der Meer. 17.30 uur Nieuws 17.45 uur Middageditie. Vervolg van programma van 17.00 uur. 18.25 uur Het verhaal. Bijbelverhaal verteld door Olaf Wijnants. 19.00 uur De Freggels 19.25 uur Links naast de pinguins. De losbarstige onweersbui brengt na een periode van hitte en droogte niet dat soulaas wat men er van hoopte. 20.00 uur journaal 20.28 uur De 1, 2, 3-show, Vanuit de oude veilinghal te Aalsmeer presen teert Ted de Braak deze show, waar voor de baten bestemd zijn voor het Nationaal Fonds voor de Geestelijke Gezondheid. 22.00 uur Brandpunt 22.35 uur Er is meer tussen hemel en aarde. Maandelijks programma over geloven vanuit de Domtoren in Utrecht. 23.30 uur Journaal 23.35 uur Nieuws voor doven Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 15.30 uur Van hart tot hart. Program ma voor zieken en bejaarden. 16.00 uur De Waltons 16.50 uur God is toch sterker 18.20 uur Paspoort 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur D'r kan nog meer bij. Pro gramma voor kleuters. 19.30 uur De laatste zeilvaarders. De vierde aflevering van deze documen taire-serie. Deze keer zien we hoe de garnalenvissers per kano hun werk verrichten en hoe met een platte zee schuit gewonnen zeezout vervoerd wordt via de Golf van Bengaleh. 20.00 uur De toren van Babel. Het „Carnaval van de dood" heet deze af levering in de serie themaprogram ma's over macht en onmacht, waarin Jilian Becker een boekje open doet over de Palestijnse Bevrijdingsorga nisatie, waarvan hij een studie heeft gemaakt. 21.15 uur Joy of music. Organiste, te vens dirigente Diana Bish ontvangt weer een aantal gasten. 21.45 uur Handelingen ter plekke. „Zij dan, die verstrooid werden" is de zevende aflevering getiteld van de reis die Henk Binnendijk met enkele jongeren maakte ter bestudering van het bijbelboek „Handelingen". 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Tijdsein 23.35 uur De piano. Pianobouwer John Steinway, de pianist Anton Ku- erti en een natuurkundige vertellen over de geschiedenis van de piano, de bouwmogelijkheden en de erop uit te voeren muziek. NEW YORK - Een bouwonderne mer uit Florida heeft dit weekeinde in Les Vegas een miljoen dollar ge wonnen met het spelen aan de fruit automaat. De man had 250 dollar aan de „eenmarige bandiet" besteed en was na een uur spelen toe aan zijn laatste drie dollar. Hij wierp de mun ten in het apparaat trok aan de hand- Ie en zag tot zijn verbazing vijfmaal het cijfer 7 verschijnen. De combina tie die hem een miljoen opleverde. Meer autoverkeer op veerdiensten MIDDELBURG - De Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland heb ben in 1984 meer autoverkeer ver werkt dan in 1983. De veerboten heb ben op de lijnen Vlissingen-Breskens en Kruiningen-Perkpolder in het af gelopen jaar in totaal 2.139.189 perso nenauto's overgezet tegen 2.112.154 in het jaar daarvoor, een toename van 27.035. Het aantal vervoerde vrachtauto's en bussen steeg van 519.965 in 1983 tot 534.183 in 1984. ■rh Opmerkelijk is dat op Vlissingen- Breskens minder personenauto's, vrachtauto's en bussen werden over gezet. Daartegenover staat een toena me van deze categorieën op Kruinin gen-Perkpolder. Hot aantal buitenlandse auto's dat van beide veren gebruik maakte nam in 1984 iets toe, nl. met 1.544 tot 241.958. Vorig jaar werden in totaal 8.310.017 passagiers vervoerd, bijna 200.000 minder dan in 1983 (toen 8.502.329). Dit gold zowel voor de lijn Vlissingen-Breskens als voor de lijn Kruiningen-Perkpolder. De topdag in 1984 op het veer Vlissingen-Breskens viel op 26 juli met 5.888 vervoerde personenauto's. Er werden die dag 90 reizen gemaakt. Op Kruiningen-Perkpolder was 23 april (2e paasdag), de topdag, met 4.595 personenauto's en 46 reizen. STUTTGART/WEST-BERLIJN Onbekenden hebben in de nacht van zondag op maandag een bomaanslag gepleegd op een verzekeringsbedrijf in West-Berlijn. Advertentie overwegende dat door opdooi tijdelijke behoefte is ontstaan om de op de hierbijbehorende en gewaarmerkte tekening in rood aangegeven waterschapswegen gesloten te verklaren voor voertuigen en sa menstellen van voertuigen welke een asdruk van 1,2 ton te boven gaan; gelet op het bepaalde in artikel 137, le lid van het Reglement verkeers regels en verkeerstekens; besluit I.de wegen op Schouwen-Duiveland, waarover het waterschap het be heer heeft als aangegeven op bijbehorende en gewaarmerkte kaartte- kening in rood, gesloten te verklaren voor voertuigen en samenstellen van voertuigen welke een asdruk van 1,2 ton te boven gaan en daartoe borden te plaatsen overeenkomstig nr. 35 van de bijlage II van het Reg lement verkeersregels en verkeerstekens met als opschrift „1,2 t"; II.overeenkomstig het bepaalde in artikel 137, 2e lid van het Reglement verkeersregels en verkeerstekens dit besluit ter kennis brengen van het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland; III.dit besluit door middel van een advertentie in de Zierikzeesche Nieuwsbode, ter openbare kennis te brengen; en overigens ter kennis te brengen aan: IV. a. Rijkspolitie Groep Schouwen-Duiveland te Zierikzee. b. Gemeenten op Schouwen-Duiveland. c. Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland te Kerkwerve. Zierikzee, 21 januari 1985. Het dagelijks bestuur van het waterschap Schouwen-Duiveland, M. J. STEUR, dijkgraaf J. E. OVERZET, griffier 56 Moeder keerde zich om en knikte. „Ze was nog zo jong en lief. En we hielden zo veel van haar," fluisterde ze. Maar nu viel de stem van Aagt dof en toch wild tegen de anderen uit, en ook tegen vader, die juist binnen kwam. „Je kunt hier op aarde van nie mand houden, dat mag je niet. Je moet immers toch al wat je liefhebt afstaan Wat is het leven anders dan verdriet Was was mijn leven anders? Hard werken en armoede in mijn jonkheid. Tben ik iemand lief- kreeg nam die een ander, zomaar, in eens. Later, toen ik trouwde, stierven al mijn kinderen, op Willem na, en daar tussendoor ook mijn man. En al mijn broers en zusters en hun kin deren op één na. Wat geeft het dan of je van iemand houdt? Niets dan ver driet. En toch toch doe je het. Ik wilde niet van Grietje houden, ik wide het echt niet, en toch heb ik ver driet." Ze schreeuwde het uit, dit laatste. Guurt legde sussend haar hand op Aagts schouder. „Je hebt je zoon nog," zei ze zacht. „Ik mocht niemand houden. Mij werd alles ontnomen." „Wie zegt me dat ik hem houden zal?" ging Aagt verder. „En wie kan weten was ons nog wacht in deze da- gen?" Nu kwam vader naar voren. Hij legde zijn arm om de schokkende gestalte van Aagtbuur en voerde haar zacht de kamer uit. Zijn stem was als die van dominee, nu hij sprak over de steun en de kracht van het gebed, en dat haar opstandigheid tot niets leid de. „Zal ik?" vroeg Guurt zachtjes aan moeder, maar die schudde het hoofd en luisterde: „Wacht even. Straks. door J. VISSER-ROOSENDAAL Welmoet," zei ze dan en haar stem was nog lager dan anders. Ze keek moeder aan, maar door de tranen kon ze haar slecht onderschei den. Ze wiste ze weg met haar schort en kwam een stap naar voren. De zon was lager gezonken en de kamer werd schemerig, maar enkel in de bedstee recht tegenover het venster viel nog een roodgouden gloed. „Vraag jij of Marie hier komt en neem haar werk van haar over. Hier is voor jou niets meer te doen, mijn kind." Maar Welmoet bleef staan. Ze bleef kijken naar dat vertrouwde gezicht op het witte kussen, door de laatste zonnestraal beschenen. „Maar Grietje dan bracht ze uit. En ze balde haar vuisten. Moest ze die hier zo achterlaten? Grietje, die haar leven en denken deelde. Haar stem, haar blik, alles wat Grietje was, wat ze voor haar betekende, was dat voorbij voor altijd? Dat kon toch niet? Ze hoorde moeders stem, liever en inniger dan ooit: „Grietje is nu bij al len die haar lief zijn. kindje. En dat mogen wij haar niet misgunnen." „Maar ik dan," fluisterde ze hees. „En Arend, haar broer? Tbllen wij niet?" „Dat mogen wij niet beoordelen, Welmoet," zei moeder. „Want wij kun nen niet weten wat Grietje door haar vroege dood aan leed en smart bespaard blijft." Welmoet keek nog eenmaal. Maar nu de zon weg was, leek het of alles voorbij was. Ook een deel van haar jeugd, van haar leven Hoofdstuk 17 Sint Jan (24 juni) naderde. Alles bloeide in uitbundige weelde en be loofde rijke vrucht dit jaar. In de en kele nog niet gemaaide hooiweiden wiegden de dikke kropaar en ook de pluizige bloem van het zorggras tus sen het goudgeel van de boter- en paardebloemen en het paarsrood van de zuring, maar op de andere velden lag het gras al op wieren te drogen. Heel de dag klonk het ijle getik van de haarhamers over het vlakke land. In het grasland liepen het roodbon te rundvee en de schapen en paarden en vonden daar overvloedig voedsel. En op de akkers groeide en rijpte al het gezaaide naar wens. Ook in de tuinen en boomgaarden zag het er veelbelovend uit. En rond de wonin gen geurden de welig bloeiende vlierstruiken. De zee rees en daalde rustig met de getijden mee; de trage golven streel den ruisend de voel van de zwakke dijk, die hem bij stormen en wilde vloeden moest bedwingen. De dijk. waaraan in de komende zomer met man en macht gewerkt moest worden om hem weerbaar te maken. Alles zag er zo welvarend en zo vre dig uit, alsof geen kwaad dit schone land bedreigde, alsof geen rijk het zijn welvaart te land en zijn macht ter zee betwistte. En de inwoners van Venhuizen wa ren gelukkig, nu de oogst zo veelbelo vend was en het weer zo voorspoedig. En toch was het nog geen vier we ken geleden dat Aagt Wouters haar jonge nicht had begraven in een naamloos graf. naast de kerk, dicht achter de muur. dóér waar allen rust ten voor wien geen graf in de kerk be kostigd kon worden. Want het leven gaat voort (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 4