Explosieve groei oesters over hoogtepunt heen: terugval naar 2-jarige cyclus Oesternursery: geen zelfstandig bedrijf, wel nuttige aanvulling Oosterscheldemond goed geschikt voor aanleg nursery-installaties Hulpcentrum Noord- en Midden Zeeland Schelpdierenkwekers en handelaren bijeen op informatiedag GOES - Onmiskenbaar zijn er de aanwijzingen dat de explosieve groei van de oesters over het hoogtepunt heen is. Voor het komende seizoen '85-86 zal de broedval van 1983 niet meer als consumptie-oester ter beschikking zijn. Dat betekent dat van een 2-jarige op een 3-jarige cy clus dient te worden teruggevallen. Dat is echter nog zeer snel, omdat vier jaar normaal is. Verwacht moet worden dat de natuur het tot een normale balans zal terugbren gen. Mevrouw dr. Chr. Claus: GOES - Sinds een tiental jaren zijn in Europa enkele commerciële hatche ries in bedrijf, goed voor ongeveer 10% van het oesterbroed, dat wordt opge kweekt tot consumptie-oesters. Vrij snel na het tot stand komen van deze commerciële hroederijen ontstond de noodzaak om het fragiele kleine oester- broed van enkele millimeters, dat niet langer in deze installaties kon worden gehouden, verder op te kweken tot een afmeting, die vergelijkbaar was met het broed afkomstig van de collectoren uit de natuur, namelijk enkele centi meters. Het probleem van de nursery-kweek, zoals deze tussenfase in de oesterkweek wordt genoemd, werd zowel van de kant van de hatchery- producent als van de kant van de oesterkweker slechts met onvolledige aan dacht benaderd. Dat zei de heer C.J.Cornelisse vrij dag in Goes tijdens de oester informatiedag. Deze bijeenkomst, voor het eerst gehouden voor mensen uit de praktijk, werd georganiseerd door de Nederlandse Stichting voor Toegepast Marien Onderzoek (TMO) en de Kamer van Koophandel voor Midden en Noord-Zeeland. Zout „Om nu de toekomst, voor wat de oesters betreft, in het beeld te betrek ken moeten we ons nog steeds de vraag stellen Grevelingen zoet-zout. In het eerste geval rest alleen de mo gelijkheid om het materiaal zo goed als dat mogelijk is op te vissen en in de Oosterschelde uit te zetten, waar de Bonamia (Bonamia Ostrea, oester ziekte, red.) nog steeds aanwezig is. Voorwaar geen aantrekkelijk voor uitzicht. Bij een beslissing zout zal naar alle waarschijnlijkheid, mits goed beheerd, een productie van 106 a 15® oesters mogelijk blijven. Het kostenplaatje kan er echter geheel anders uit komen te zien, een vierja rige teelt geeft ten opzichte van een tweejarige bijvoorbeeld 2 x plus mi nus 15 a 20% extra natuurlijke sterf te, bovendien is er een dubbele opper vlakte nodig en het kapitaal ligt langer in zee. Dit zijn op zich al be hoorlijk kosten verhogende factoren. Bovendien geldt voor de Grevelingen dat niet verwacht mag worden dat percelen mannetje aan mannetje kunnen worden aangelegd, zoals dit in de Oosterschelde wel kon. Daar voerde immers een steeds wisselende eb- en vloedbeweging de voedselele- menten vanuit een veel groter gebied over de percelen. Waar de oesters dan al "stofzuigerend" kunnen gedijen. In de Grevelingen is het water sum mier in beweging, zodat de oesters het veel meer van plaatselijke pro ductie van plankton zullen móeten hebben. Wat de invloed.van de schelp ziekte op een vierjarige teelt zal heb ben moet worden afgewacht. Het zal de plannen echter danig in de war kunnen sturen," aldus Cornelisse. Bedrijfsleven In Goes waren meer dan 120 men sen uit de schelpdierenkweek en han del bijeen om geinformeerd te wor den over nieuwe mogelijkheden voor de Zeeuwse Oesterkuituur. Na het be kend worden van de resultaten van het rapport van de werkgroep Marios vond de organisatie het gewenst de toekomst van de Zeeuwse oestercul tuur nader te bekijken. Het program ma omvatte bijdragen van de geschie denis van de oestercultuur, ziekten die bij oesters kunnen optreden en as pecten van een kunstmatig oester- kweekbedrijf. Ook kwamen de be drijfseconomische aspecten van de oesterkweek aan de orde. De directeur van de Visserijen, mr. B.B. van der Meer, zei in zijn wel komstwoord dat na het te berde brengen van de wetenschappelijke resultaten van de ambtelijke werk groep Marios het nu aan het be drijfsleven is om ten aanzien van bij voorbeeld een kunstmatig Advertentie Centrale Post Ambulance vervoer Vraag bij ongevallen zonodig rechtstreeks om inzet van een ambulance bij bovengenoemd Hulpcentrum. Dag en nacht 01100-14444. Uitsluitend de CPA is bevoegd ambulancevervoer op te dra gen. Andere handelwijzen roe pen risico's van vertraging op, zoals recent is gebleken. De directeur Hulpcentrum C.P.A. J. R. de Boer DRIEBERGEN - In de sociale aca demie driebergen hebben zondag on geveer 600 vredesactivisten uit diver se vredesgroepen en vredesorganisa ties tot burgelijke ongehoorzaamheid tegen de ..dreigende plaatsing van kruisraketten en de voortschrijdende militairisering" Het initiatief werd genomen door de groep ..BONK", wat staat voor Burgerlijke Ongehoor zaamheid Non Kooperatie. oesterkweekbedrijf initiatieven te nemen. Het middagprogramma om vatte een forumdiscussie, waarin de drie oesterverenigingen met de des kundigen spraken over de toekomst van de oestercultuur en met name over een kunstmatig oesterkweekbe drijf, een zogenaamde oesternursery in het Oosterscheldegebied. Aan het einde van de dag werd aan geïnteresseerde oesterkwekers en handelaren de gelegenheid geboden om deel te nemen aan een initiatief groep kunstmatige oesterkweek. De ze groep zal nagaan hoe tot het opzet ten van een proefmodel van een kunstmatig oesterkweekbedrijf ge komen kan worden. De hierin geïnte resseerde oesterkwekers en handela ren kunnen met informatieve en wetenschappelijke ondersteuning van de stichting TMO en financieel- economische en bedrijfsmatige in zichten van de Kamer van Koophan del voor Midden- en Noord-Zeeland het initiatief uitwerken tot een voor de deelnemende partijen haalbare vorm. Echter niet alleen bijvoorbeeld de kosten van een te bouwen kunst matig oesterkweekbedrijf, maar ook de toestand van de Grevelingen als een semi-natuurlijk broedval-bassin en het ziektevrij worden van een Oosterschelde bepalen uiteindelijk of zo'n bedrijf er wel of niet komt. In ieder geval is het ook nog wachten op de toekomstige veranderingen in de Oosterschelde tengevolge van de stormvloedkering. Tijdens de informatiedag kwam terloops het initiatief van de fa.Schot uit Zierikzee met zijn alternatieve oesterhangcultures in zogenaamde lantaarnnetten naar voren. Hiermee kunnen kwalitatief zeer goede oesters worden gekweekt. Een voor beeld dat tot navolging uitnodigt, volgens TMO. Het donderdag vrijge geven LEI-rapport "Verkenning van dé Oestermarkt" geeft aan dat er een bepaalde ruimte is vopr meer oester- bedrijven. Mogelijkerwijs kunnen die zich ook bezig houden met deze alternatieve teelt. De benaderingswijze van beide partijen was zodanig verschillend dat aanvankelijk de mogelijkheid en noodzaak van een tussenfase niet vol doende is ingezien. Dat vertelde mevrouw dr.Chr.Claus van het Laboratorium voor Maricul- tuur in Gent in een langdurige en in drukwekkende inleiding. Geconcentreerde onderzoeksacties in laboratoria, verspreid over heel Europa en Noord-Amerika, kwamen slechts enkele jaren geleden op gang in het kader van een COST-actie (Eu ropean Cooperation in Science and Technology), mede onder impuls van het Laboratorium voor Maricultuur aan de Rijksuniversiteit te Gent in Belgie. Een ter zake innoverende techniek werd door dit laboratorium ontwikkeld en in een pilootinstalla tie te Oostende uitvoerig getest. Dit was onder de aanleiding dat vanuit de werkgroep MARIOS (Maricultuur Oosterschelde) een beroep werd ge daan op het Laboratorium voor het maken van een concept voor een oesternursery in het westelijk deel van de Oosterschelde, bij voorkeur gesitueerd in de overblijvende in frastructuurwerken die na het vol tooien van de stormvloedkering een nieuwe bestemming zullen moeten krijgen of opgeruimd zouden moeten worden. „De voornaamste doelstellingen van deze studie waren vooreerst een beschrijving te geven van een oester nursery voor vijftig miljoen ocstcr- brocdjes, gebaseerd op de nieuwe kweek technologieën, maar ingepast in de lokale situatie. Daarnaast werd een inleidende studie gemaakt van de technische mogelijkheden en eco nomische betekenis van een dergelij ke grootschalige operatie," aldus me vrouw Claus. Groei De groei van het broed van de plat te oester Ostrea edulis is snel in ver gelijking met de relatief trage groei van de grotere zaai- en consumptie oesters, doch tezelfdertijd is deze ini tiële groeisnelheid bijzonder wissel- Per afgeleverd oestertje valt een kostprijs te verwachten van 13 a 18 cent, afhankelijk van de kweekwijze (halfjaar of jaarrond). Damvnk Geul is daarbij wat duurder dan de locatie Schclphoek met getijdebekkens. Er worclt een kostprijsvergclijking ge maakt met andere methoden ter voorziening van oesterbroed en zaai- ocsters. Opvang door middel van mosselschelpen is daarbij het goed koopst. doch zeer wisselvallig. Op kweek van broed in een nursery vol gens het MARIOS-ontwerp is relatief vallig in functie van omgevingsfacto ren. De meest bepalende factoren zijn: de watertemperatuur, het water- debiet en de voedselvoorziening. Me vrouw Claus ging in op de effecten van deze factoren, voornamelijk met betrekking tot de lokale heersende omstandigheden in de Oosterschelde- monding. Nurserykweek van schelp dieren kan dus naar analogie met de traditionele productie van oester broed en zaaioesters gebeuren met stromend zeewater als enige voe dingsbron. Nochthans blijkt duide lijk dat de groeisnelheid van schelp dieren afhankelijk is van het voedingsregime. Planktonrijk water bewerkstelligt een snelle groei, ter wijl in planktonarm water de groei steeds gelimiteerd is. Aangetoond werd dat het aanreiken van zeewater met voorgekweekt fytoplankton in vele gevallen een positief resultaat oplevert. Kunstmatig verval Voor een intensief nursery-systeem, mede op basis van een voorgekweekt fytoplankton is stromend water door middel van een instelbaar kunstma tig verval nodig. Dit water kan uiter aard opgepompt worden, maar de no dige debieten zullen hoge energiekosten met zich meebrengen, die moeten worden afgewogen tegen de afschrijvingskosten van de in frastructuurwerken, benodigd voor het opwekken van een verval op basis van getijdewerking. De maximale gezien nogal duur. Voordelen hiervan zijn de stabiliteit in de broodvoorzie ning en mogelijkheden tot kwali teitsverbetering en ziektenpreventie. Zelfstandig bedrijf „Een oesternursery lijkt niet te kunnen worden uitgeoefend als een zelfstandig, gespecialiseerd bedrijf. De voordelen ervan moeten worden gezien in het kader van de gehele cul tuur van broed tot consumptie-oester. waterbehoefte in de tweede kweekfa- se is berekend op 7001/s per vijf maal 106 oesters. Door MATE werd een volledig ont werp gemaakt van een industriële oesternursery, werkend op basis van het getij met benutting van een hoog en laag bekken. In dit ontwerp wordt alleen het westelijk deel van de Schelphoek benut voor de aanleg van een nursery-park. Het westelijk deel biedt ruimte aan een hoog en laag bekken van elk ruim 20 hm 2 en een werkterrein van plus minus 10 hm 2 voor vijf eenheden van vijf maal 106 oesters en ëën experimenteereenheid van 2.5 x 106 oesters. Indien gekozen wordt voor het op wekken van kunstmatig verval door middel van pompen, dan kunnen ui teraard diverse locaties in de Ooster scheldemond geschikt zijn voor de in planting van een oesternursery. De nursery-installatie wordt dan ge bouwd aan de wal, waarbij de wate roppervlaktes, nodig voor de aanleg van een hoog en een laag bekken, niet langer nodig zijn. Wel is het noodza kelijk dat onbevuild water kan wor den opgepompt. „Verschillende ge schikte locaties komen hiervoor in aanmerking. Omdat in dit geval geen natuurlijke beperking bestaat in het op te wekken waterdebiet kunnen hier meer dan 5.5 eenheden voor vijf miljoen stuks oesterbroed worden in gericht. Gedacht kan worden aan tien commerciële en een halve experimen teereenheid." Denkbaar is dat een nursery wordt uitgeoefend als een gemeenschappe lijk bedrijf, waarin meerdere of alle oesterkwekers deelnemen." „In een verkennend LEI-onderzock naar de markt voor consumptie oesters zijn prijzen geschat, die bij verschillende productieniveau^ kun nen worden verwacht. Daaruit komt naar voren dat bij een hoog produc tieniveau (25 miljoen consumptie- oesters) de exploitatie van een nurse ry volgens het MARIOS-ontwerp problematisch kan worden. Overi gens zal de prijsontwikkeling bij een toenemende productie sterk afhan gen van de wijze waarop de sector is georganiseerd: met name de markt vorm is van belang," aldus Davidsc. Optimalisaties in het MARIOS- ontwerp lijken echter mogelijk en mede gezien de onzekerheden ten aanzien van toekomstige kost- en op- brengstprijzen lijkt een stapsgewijze benadering gewenst. Daarbij kan worden gedacht aan de opzet van een experimenteer- en demonstratie-unit. Een nursery zal de natuurlijke broed- winning niet geheel kunnen vervan gen. Wanneer echter de behoefte be staat aan stabilisatie in de broedwinning en vooral ook aan het weren van buitenlandse zaaioesters kan een nursery een zeer nuttige aan vulling zijn op de natuurlijke brood winning, meent Davidse. Iedere dinsdag Zierikzee Clubhuis de Lichtboei. Huiskamer voor de buurt. 09.00-21.00 uur. Bureau voor rechtshulp, Poststraat 37 (De Lichtboei). Zitting van 14.15 tot 16.15 uur. Gymzaal Manhuisstraat. Repetities Oratoriumverenigin Zierikzee. 20.00- 22.00 uur. Burgh-Haamstede Gymnastiekzaal. Rekreatieve condi- titraining. 20.00-21.00 uur dames, 21.15-22.15 heren. Haamstede Dorpshuis De Schutse. Jazzgym. 9.15 tot 11.15 uur. Brouwershaven Gymnastiekzaal. Damesgym. 19.30 tot 20.30 uur. Zonnemaire Gymnastiekzaal. Damesgym. 21.00- 22.00 uur. Bruinisse Oude Raadhuis. Teken en schilder- klub „De Tekenaars". 19.00-21.30 uur. Maandag 21 januari Zierikzee Stadhuis. Openbare vergadering ge meenteraad. 19.30 uur. Huis van Nassau. Vergadering Phila- telica. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Raadsvergadering 19.30 uur. Dinsdag 22 januari Zierikzee Huis van Nassau. Streekfederatie S- D van de PvdA. 20.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Burgh-Haamstede De Schutse. Demonstratie Bedrijf schap voor Ned. Vereniging. Huis vrouwen Westerschouwen. 14.00 uur. Scharendijke Consistorie van de Gereformeerde kerk. Schrijfavond A.I. Vanaf 19.30 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Kinderkoor. 18.30 tot 19.15 uur. Gymnastiekzaal. Damesgym. 19.30 tot 20.30 uur. Woensdag 23 januari Zierikzee Clubhuis „De Lichtboei". IJspret- middag, 14.00 uur; vanaf 15.30 uur schaatsruilbeurs. Poppentheater Alteklein. Rork, het wrattenzwijn. 14.30 uur. Stadhuis. Openbare vergadering commissie sport. 19.30 uur. Gebouw Maatschappelijke Dienst verlening (Havenplein 24). Cursus Gespreksvaardigheid en vergader- techniek. 20.00-22.15 uur. Vrouwenontmoetingscentrum. Dik zijn. 20.30 uur. Brouwershaven Blokkendoos. Knutselclub. 13.30 tot 16.30 uur. Dreischor Dorpshuis. Jaarvergadering N.B.v.P. afd. Noordgouwe e.o. 20.00 uur. Bruinisse Leeszaal van de bibliotheek. Schrijf avond A.I. Vanaf 19.00 uur. Donderdag 24 januari Zierikzee Huis van Nassau. Jaarvergadering NBvP, afdeling Schouwen. 14.00 uur. Huis van Nassau. Algemene vergade ring Kring Schouwen-Duiveland Z.L.M. 17.00 uur. Stadhuis. Openbare vergadering commissie onderwijs. 19.30 uur. Haamstede Gereformeerde kerk. Groene Kruis Burgh-Haamstede Kring Veiligheid in en om ons huis. 20.00 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Volksdansen. 20.00 tot 21.30 uur. Vrijdag 25 januari Zierikzee Foyer Mondragon. Jaarvergadering Groei en Bloei. 19.30 uur. Huis van Nassau. Bingo-dansant Bond voor op Zichzelfstaanden. 20.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Familie-avond C.B.T.B., C.P.B. en C.P.J., aanvang koffiemaaltijd 18.00 uur, aanvang avondprogramma 20.00 uur. Oostcrland Dorpshuis Oosterhof. Feestavond V.O.O. 20.00 uur. Zaterdag 26 januari Dreischor Dorpshuis. Uitvoering muziekver eniging Crescendo. 19.00 uur. Maandag 28 januari Zierikzee Pr. Julianaschool, Jannewekken. Schrijfavond A.I. Vanaf 19.00 uur. GOES - Drs. W.P.Davidse van het LEI sprak over twee locaties voor een nur sery volgens het MARIOS-ontwerp, die nader worden uitgewerkt ten aanzien van de investeringsuitgaven en kostprijs per afgeleverd oestertje (circa 35 mm). Het betreft de Schelphoek met getijdebckkens en Damvak Geul met pompen. De aanlegkosten en de bedrijfsuitrusting zullen voor beide locaties per unit ongeveer op het zelfde bedrag uitkomen: ruim vijf miljoen gulden. Dan is er een capaciteit voor opkweek van vijf miljoen stuks oesterbroed. Schaalverkleining is mogelijk, doordat ook een halve unit kan worden geëx ploiteerd. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 2