NIEUWS OP WIELEN P O P c Zeeu T&nbbtlnnv Goedkopere auto's: Polonez en Skoda in Bruinisse verkrijgbaar MIJN VADER Willem Ruis op en top showman O R N E R Nieuwe "loot" aan Zuidgeest-boom Sozen- agenda Europees jaar van de muziek geopend ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 18 januari 1985 Xr. 23662 7 BRUINISSE Het autonieuws komt deze week uit Bruinisse, waar per 1 januari een nieuw dealerschap werd verworven van automobielen in de (relatief) goedkope sector: de Polo nez en de Skoda.Tegelijk hiermee werd tevens een nieuwe showroom in gebruik genomen waar een aantal glimmende auto's van deze merken staan te pronken. In de Margriet straat, naast het bekende bedrijf van de heer Zuidgeest is die showroom, een feit dat wellicht vragen opwerpt. Krijgt Zuidgeest de "concurrentie" naast zijn deur? Welke garage houder vindt het goed dat naast zijn goedlo pend bedrijf een ander merk auto wordt ver kocht? Of is de Mitsubis hi-dealer gefuseerd met de nieuwe merken? De nieuwe garage die de Polonez en Skoda on der zijn dak heeft gekre gen staat op naam van mevrouw Jansen. Inge wijden weten, dat dit de vrouw van de heer Zuid geest is, waarmee alle vragen eigenlijk zijn beantwoord. Mitsubishi vindt het uiteraard niet goed dat een ander merk wordt gevoerd, vandaar de "noodgreep" en de aparte garage in de Mar grietstraat. Gat in de markt Op de vraag waarom er twee merken bij geno men, zegt Zuidgeest, dat er veel vraag is naar de wat goedkopere auto's en hij met de Polonez en de ■Skoda het gat in de markt wil opvullen. Vandaar dat hij (eigen lijk zijn ega dus) per 1 ja nuari is gestart met de nieuwe merken. Hij is hiermee dealer voor heel Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee. In tegenstelling tot de meeste automobielmer- ken, mogen zowel de Skoda als de Polonez zich verheugen in een stijgende verkoop. Op zichzelf zijn nog geen re volutionaire verkoopcij fers over het hele land te melden, maar de stijging is toch een teken aan de wand. Kever De Skoda, ook wel de Tsechische Kever ge noemd, is een merk dat vooral na de tweede wereldoorlog bekend heid kreeg, maar later een tijdje de vergetel heid in duikte. Nu is de auto leverbaar is slechts één model: een ruim- ogende koets voor een verrassend lage prijs. Het leveringsprogram ma van Skoda begint met de 105 S (Standaard) met een prijskaartje er aan van 9.295,—. Vol gens experts de goed koopste vierdeursauto die in ons land leverbaar is. Onder de motorkap een 1046 cc motor met 45 paardenkrachten. Luxer dan het standaard model is de 105 S, die slechts duizend gulden meer kost. Verder is deze Sko da ook nog te leveren met een 1200-motor: de 120 L en 120 LS van respektievelijk 11.295,- en 11.995, op het prijskaartje. Zelfs twee coupé's zijn lever baar: Rapid-Standaard en Rapid/de Luxe. Op de RAI te Amsterdam komt Skoda met écht nieuws, als de stationcar wordt geïntroduceerd. Skoda's zijn auto's, die in ruil voor niet al te veel geld redelijk veel te bieden hebben. De tech niek en de rij-eigen- schappen zijn een beetje verouderd, maar daar is de prijs dan ook naar: goedkoper autorijden kan bijna niet volgens de deskundigen. Polonez De Polonez is een Pool se automobiel, geënt op het bekende Fiat-ont werp. Een perfecte vijf- deurs, een ideale gezins wagen: ruim, comfortabel en betrouw baar. Compleet afge werkt en ingericht, kort om een prettige wagen die heel goed mee kan in de 1500-klasse. Behalve als de koper aan de kas sa komt, want dan valt het grote verschil met z'n broers op: fl 13.795,= moet een koper neertel len voor deze ruime wa gen en dat, kan gerust gesteld worden, is ver rassend laag. Compleet De ontwerpers van de Polonez hebben de be dieningshandels en - schakelaars doordacht om de stuurkolom ge groepeerd. De vijf-bak laat zich moeiteloos be dienen, terwijl het dash board smaakvol en over zichtelijk is ingericht. Komfortabel is de Po lonez, met verstelbare voorstoelen (tot in slaapstand) en optimale beenruimte. Over ge brek aan bagageruimte heeft deze auto niet te klagen, en is bereikbaar via de vijfde deur. Bo vendien geeft de neer- klapbare achterbank de mogelijkheid om ook grotere stukken te ver voeren. Onder de motorkap een watergekoelde 4-ci- linder motor van 1481 cc., die de achterwielen aandrijft, en de auto een maximumsnelheid geeft van 155 km/uur. Standaard uitrusting Tot de standaarduit rusting van deze Polonez behoren: verstelbaar stuurwiel, hoofdsteu nen, automatische rol- gorgels (3-pts), toerentel- ler, dagteller, klokje, ruitenwissers in twee snelheden en interval- schakelaar, achterruit- verwarming, wis/was op de achterruit en schok- absorberende voor en achterbumper. Kortom: een auto die gelijk is aan z'n klassegenoten, behal ve dan de prijs. De tijd zal het leren of Zuid- geest(of liever gezegd au tomobielbedrijf Jansen) in de Bruse Margriet straat, een goede slag heeft geslagen om deze twee goedkope auto's op Schouwen-Duiveland te introduceren. Hanneke zat in de klas en staarde naar de klok. Bijna half vier. Ze kon nog niet zo heel erg goed klokkijken, maar de hele en halve uren wist ze wel. Half vier dan ging de school uit. Al leen Hanneke niet. Zij moest op de juf wachten. Deze middag ging juf met haar mee naar huis. - Huisbezoek - heette dat en juf deed dat twee keer in de week. Ze ging dan met je mee en keek waar je woonde en maakte een praatje met je moeder. De meeste kin deren vonden het erg leuk als de juf met ze meeging. Hanneke niet. Hanne ke was er een beetje bang voor. Niet voor de juf hoor, nee 't was iets anders. Hanneke kreeg een kleur als ze er aan dacht. Ze had aan de juf verteld dat haar vader politieagent was en dat was helemaal niet waar. waren die de vuilnisbak ken leegden en de vuil niszakken ophaalden. Dan was het binnen een week een puinhoop en werden alle mensen vuil nismannen en -vrouwen; ze moesten het dan alle maal zelf doen. jullie ganzebordt en sjoelt. En wat ik ook zo fijn vind, dat hij altijd met de ouder- en kijk- avonden op school komt. Weet je Hanneke, veel vaders doen dat niet en dat is heel jammer. Jou vader weet haast net zo Juf had een keer aan haar gevraagd: ,,Jouw vader werkt bij de ge meente, hè Hanneke?" Hanneke had toen niet willen zeggen dat haar vader vuilnisman was en had zomaar gezegd: „Juf, hij is bij de ge meentepolitie". ze had het zo'n mooi woord ge vonden. Haar buurjon gen Frits speelde het heel vaak. Er hoorde een politieauto bij en een mooi pak en bekeu ren Ja, Hanneke vond dat prachtig. Maar nu, nu de juf meeging, oh, oh, nu kwam het vast uit, dat ze gejokt had. Trrrrrr de bel ging. Hanneke stond ook even op maar ging toen gauw weer zitten. Nee, ze moest wachten. Veel te gauw naar haar zin was de juf klaar om mee te gaan. Hanneke stond langzaam op. „Vind je het niet leuk, dat ik mee ga?" vroeg de juf. Hanneke durfde geen ja en geen nee te zeggen. Op weg naar huis liep Hanneke steeds langzamer. Ze liep nu gewoon achter de juf in plaats van er naast. Plotseling bleef de juf staan. Ze wachtte op Hanneke en zei toen: „Zo meisje, en vertel me' nu eens wat er aan de hand is. Je bent altijd zo vrolijk en opgewekt en nu ik ken je ge woon niet meer terug. Wat-is-er?" Ja, toen kwam het hoge woord er uit. Zonder dat juf nog één keer iets hoefde te vragen, vertelde Hanne ke waarom ze gewoon bang was. Tben ze alles verteld had, durfde ze de juf niet aan te kijken. Juf had heel goed ge luisterd en vroeg toen of ze er, voordat ze naar Hanneke's huis gingen, nog even over zouden praten. Voorzichtig ■knikte Hanneke met haar hoofd. Nou kwam het. Maar nee, er kwamen helemaal niet de boze woorden die Hanneke verwacht had. Juf zei, dat ze het best begreep dat Hanneke gejokt had. Maar juf zei ook, dat Hanneke eigenlijk hele maal niet had hoeven jokken. Vuilnisman klonk dan misschien niet zo mooi als gemeen tepolitie, maar minstens net zo belangrijk. Stel je voor, dat er geen mensen „Nee Hanneke, dat was echt een beetje ver keerd gedacht van je. Maar weet je Hanneke, wat ik het fijne vind van je vader? Je hebt al zo vaak verteld, dat je va der veel met jullie fietst. En als het regent met veel van jou en je broer tjes als je mama. Of niet?" Hanneke knikte Juf had gelijk. Ze had een reuze vader. Hè ge zellig dat juf nog even meeging. „Kom juf, mama heeft vast de thee al klaar!" Dit is een prikprent. Knip de prent uit langs de buitenste lijn en plak hem op een stuk ander gewoon papier. Dan ga je met een prikpen of een stopnaald langs de rand van de tekening zelf. Je kunt ook eerst de tekening kleuren dan wordt het allemaal nog veel mooier. ZIERIKZEE - Willem Ruis (39) is sinds 1970 professioneel betrokken bij het me dium radio en televisie. Na een MULO opleiding en een poging om op de Ame rikaanse toneelschool te worden toege laten, monsterde hij als bell-boy aan bij de Holland America Lijn. Na een jaar koperpoetsend op het ss. Nieuw Am sterdam de wereldzeeën bevaren te heb ben, resulteerde zijn tweede poging tot toelating op de toneelschool in een rol als boer, schreeuwend volk en wachter in het toneelstuk „De bruiloft van Figa ro", gespeeld door het toenmalige gezel schap Ensemble. Na het gebracht te hebben tot „edel fi gurant", anders gezegd, „tot de laatste boer", volgde zijn rtiilitaire diensttijd. Na zijn diensttijd trok het verlangen om weerover de wereld te zwerven. De KLM leek hem daartoe de beste mogelijkheid. Ruis tekende een driejarig verband als hofmeester en vloog vervolgens met on ze nationale luchtvaartmaatschappij drie jaar rond de wereld. In die periode trok de journalistiek zijn belangstelling en toen in 1967 op een binnenpagina van een krant het berichtje stond, dat in Cai ro de Maagd Maria iedere avond in een Koptischc kerk verscheen, schafte hij zich een cassetterecorder aan en ging ter plekke de zaak onderzoeken. Temidden van 20.000 uitzinnige Kopten ervaarde hij de „Verschijningen" als een pot Ben gaals vuur en wist een verband te leggen tussen het Egyptische verlies van de Zes daagse oorlog tegen Israël en het com penseren van het verlies door het creëren van massahysterie gericht tegen Israël. Deze eerste reportage werd door de KRO-radio uitgezonden en verscheen als artikel in het Haarlems Dagblad. Via de KRO belandde hij bij de VARA-radio en maakte als freelance-medewerker tal van reportages. In 1970 verliet hij de KLM en ging zich toeleggen op het maken van radiorepor tages. Bij de VARA-radio deed hij dat voor de actualiteitenrubriek „Dingen van de Dag" en voor het sportprogram ma „Tussen Start en Finish" en voor bij na alle programma's bij de VARA-radio waar hij een voet tussen de programma deur kon krijgen. Als gevolg van die am bitie kwam hij in 1970 bij het NOS- programma „Langs de Lijn" terecht. Ruis werkte die dagen dag en nacht, ook aan zichzelf, om tot zijn uiteindelijke doel te komen, een eigen radio radiopro gramma. Het kwam er in 1973. Samen met Joop van Tijn maakte hij voor de NOS-radio het programma „Rust zacht". Na vier maanden verdween het roemloos. Inmid dels was hij door de televisie begonnen met het inspreken van diverse documen taires. En na, wat hij zelf zijn radiohoog tepunt vond, „Alleen op een eiland" met de schrijvers Boman en Wolkers, kreeg hij zijn grote kans in het KRO- televisieprogramma van Aad van den Heuvel: De J.C.J, van Speykshow". In oktober 1974 werkte hij toen beurtelings voor de AVRO-televisie als mede producer van Mies Bouwman's „Een mens wil op de zaterdag etc", en voor de KRO aan de „Van Speykshow". Het langste hield hij het uit bij de KRO. Het was regisseur Jos van der Valk, die hem aan het werk had gezien als presentator en die, van het wegval len van Berend Boudewijn, Ruis voor zichtig polste of hij een zomerkwis wil de presenteren. Ruis sprak de inmiddels bekende woorden tegen Van der Valk; „Ik ben niet geïnteresseerd in een zo merkwisje, ik wil een programma van anderhalf uur en het moet de Willem Ruis Show" heten. Jos van der Valk gaf het hem en sprong met zijn pupil in het diepe. Ze zijn blijven drijven en deze show leidde tot grote populariteit van Willem Ruis, die vanaf 1976 tot en met 1.981 de kwis „Willem Ruis Show" leid de. Willem Ruis heeft in de afgelopen ja ren getoond, dat hij van risico's houdt. Het plotseling stoppen van de WR- Shows bij de KRO en de overgang naar de VARA is voor hem een zelfde uitda ging. Bij de VARA waar hij de „Willem Ruis Lotto Show" maakte, is hij naar ei gen zeggen toch weer met „niets" begon nen. „Alleen risico en spanning brengen je tot een prestatie, omdat je voortdurend de angst hebt dat, datgene wat je hebt bereikt, bij het mislukken van een nieuw project verspeeld kan worden". Big „S", Burgh-Haamstede Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 20.00 tot 24.00 uur; zon dag van 14.30 tot 18.00 uur. De Pul, Bruinisse Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 19.30 tot 24.00 uur; zon dag van 14.00 tot 17.30 The Well, Noordwelle Zaterdag van 20.00 tot 24.00 uur en zondag van 14.30 tot 17.30 uur. Brogum, Zierikzee Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 20.00 tot 02.00 uur met vanaf 21.30 uur optreden van de Bertus Borgers Groove Express; zondag van 15.00 tot 18.00 uur. Trace, Scharendijke Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 20.00 tot 24.00 uur; zon dag van 14.30 tot 17.30 uur; woensdag van 19.00 tot 23.00 uur spellen- avond. De Kcêtc, Nieuwerkcrk Vrijdag van 19.30 tot 23.00 uur. STRAATSBURG - „Wij zijn erfgenamen van een gemeenschappelijke beschaving die zich door de eeuwen heen heeft uitgedrukt in kunstwerken en wetenschappelijke ontdekkingen die het erf goed van de hele mensheid hebben verrijkt. Een van de meest autentieke en levendige voorbeel den van dit erfgoed is zonder twijfel de muziek". Dit verklaarde maandag in Straatsburg de voorzitter van het Europees parlement, de Franse Christen-Democraat Pierre Pflimlin. Hij opende officieel het Europees jaar van de muziek, een ge zamenlijk initief van het Europees Parlement en de Raad van Europa. In 1985 is het tevens driehon derd jaar geleden dat drie van Europa's grootste componisten werden geboren: Bach, Handel en Scarlatti. In 24 landen zullen ongeveer duizend verschil lende muzikale activiteiten worden ontplooid. De eerste daarvan vindt woensdag in Straatsburg plaats. Het Europees Jeugdorkest en het Kamer orkest van het conservatorium van Straatsburg concerteren in het voormalig buitenverblijf van Josephine de Beauharnais. Het Europees Parlement heeft donderdag een resolutie aangenomen van de Westduitse Christen-Democraat Wilhelm Hann, waarin de nationale regeringen van de tien lidstaten van de EG wordt gevraagd om een speciale financiering voor het Europees muziekjaar. Dit is noodzake lijk omdat de verwerping van de begroting voor 1985 verleden jaar door het Europees Parlement financiering van voorgenomen activiteiten onze ker heeft gemaakt. Op zaterdag 26 januari wordt de jaarlijkse grote mosselavond gehouden in jeugdsoos De Pul. Aan deze avond, die om acht uur van start gaat, wordt muzikaal luister bijgezet door Het Delta Duo. Het belooft wel een knalavond te worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 7