ZILVEREN WEERSVOORSPELLERS IJS EN WEDER DIENENDE VIJFENTWINTIG JAAR K.N.M.I. ZIERIKZEE VIERING IN MEI MET OPEN HUIS 6 ijjïjttJÜ loodsdiensten.C.I.C. in Hoek van Holland (Eurogeul) is ook vaste klant. Van de particulieren die con tact opnemen met de Van Veenlaan noemt Hoogstrate de boeren, die erg afhankelijk zijn van het wer. Het sproeibedrijf van Prince heeft even eens belangen net als de sportvis sers. Verder zijn er nog tal van parti culieren die om een weerpraatje verlegen zitten en maakt ook de Zie- rikzeesche Nieuwsbode in de zomer maanden gebruik van de service van het K.N.M.I., als dagelijks de tempe ratuur van het Schouwse zeewater wordt doorgebeld. Op de vraag of Hoogstrate niet sim pel wordt van al die telefoontjes zegt hij inderdaad weieens moe te wor den, maar dat dat snel tot het verle den zal gaan behoren als het ant woordapparaat in werking zal wor den gesteld. Wat Hoogstrate betreft zal dat een hele opluchting zijn. Niet dat hij en alle medewerkers niet graag informatie verstrekken, maar er gaat (té) veel tijd in zitten. Elfstedentocht? Het kan natuurlijk niet uitblijven als je een weerman aan "de haak" hebt om hem hèt onderwerp van ge sprek, de Elfstedentocht, voor te leg gen. Je kan immers geen krant, tijd schrift opslaan of radio of t.v. aanzet ten, of de monstertocht over tweehon derd kilometer komt aan de orde. Wat Hoogstrate betreft, kunnen de lief hebbers alvast de schaatsen laten slij pen, want de aangekondigde depres sie die zondag in ons land zou arriveren, gaat niet door. Derhalve zal het nog wel een poosje blijven vriezen en kan dus de tocht doorgaan als het aan het K.N.M.I. ligt. Hoogstrate: "Volgens mij ligt het niet aan het weer of het ijs, want dat moft goed komen. Het is denk ik meer een kwestie van organisatie. Vergeet niet dat er zo'n 16000 mensen aan de start verschijnen plus nog et telijke duizenden belangstellenden en dat is wel wat anders dan toen de laatste Elfstedentocht werd gehou den. Voor zondag verwacht ik wel een zekere stijging van temperatuur, maar niet in die mate dat de tocht in gevaar zou komen". De computerkaarten van nu geven hetzelfde beeld als op 5 januari 1963, toen er ook een Elfstedentocht werd verreden. Hoogstrate geeft overigens onmiddellijk toe dat er altijd een on zekere factor zit in het weer voorspel len en wenst zich derhalve niet vast te leggen op dit punt. Lange termijn Dat er iets onzekers zit in voorspel lingen leerde men deze week weer eens, toen de al gemelde depressie voorspeld werd. Hoogstrate legt uit hoe dat kan: omdat men gebruik maakt van een Engelse computer, die aangesloten is met alle Europese weersstations. Deze computer maakt voorspellingen die tien dagen vooruit lopen. Die lage druk depressie vanuit de oceaan is er inderdaad, maar om dat een stijging van temperatuur over tien dagen eigenlijk niet precies te berekenen is, kwam de voorspelling wel erg hoog uit. Er werd zelfs plus 6 graden Celcius gegeven. Op de korte termijn bleek de depressie al te zijn afgezwakt en omgebogen, zodat we nog wel even met de vorst rekening kunnen houden". Weet Hoogstrate ook hoelang wc nog met Koning Winter te maken hebben? "Voorlopig nog wel denk ik. Het is zo, dat het hoge drukgebied waar we nu mee te maken hebben, erg stand vastig is. Er moet wel een flinke lage druk depressie aan te pas komen om dit gebied weg te krijgen. Of natuur lijk een stuk of vijf kleintjes, maar dat zie ik nog niet zo gauw gebeuren. Dit hoge drukgebied wordt echt niet zomaar weggeblazen..." Tbt slot van het zeer geanimeerd ge sprek wijst Hoogstrate er nog op. dat weerkundig gezien Zeeland er nog het beste afkomt deze winter: deze provincie heeft dc hoogste tempera turen normaliter. Walcheren bijvoor beeld is zelfs het warmste plekje in deze streek, voor zover er bij tempe raturen ver beneden nul over warmte gesproken kan worden Foto's: Johan D.C. Berrevoets Tbkst: Harry de Waard er dan wat aan de hand zou zijn, kon hij direct maatregelen treffen. Maar hij niet alleen vond het belangrijk ge noeg om 's nachts op kantoor te zijn: ook iemand van de Deltadienst wilde 's nachts eens weten hoe het weer er voor stond omdat de andere dag een zwaar karwei wachtte. De man wist overigens wel dat onze medewerker op een veldbed in kantoor sliep en ging daarom uiterst behoedzaam te werk en toog met een zaklantaarn richting weerkaarten. Op dat mo ment werd onze man wakker die gestommel hoorde en aan inbrekers dacht. Met z'n zware stem vroeg hij de Deltadienstman wat hij bij zijn weerkaarten moest....die bijna tegen het plafond aan sprong van schrik!". Van zichzelf weet Hoogstrate te vertellen uit die begintijd, dat hij eens de Zierikzeese brandweer liet uitrukken, zonder dat er brand was. "Ik was aan het waarnemen en keek naar de wolken. Die hadden toch zo'n vreemde rode gloed, dat ik zeker wist dat er ergens in de omgeving brand was. Ik heb de brandweer gea larmeerd die op mijn advies ook uit rukte, maar uiteindelijk bleek het de gloed van Pernis te zijn...", Hoogstra te kan er nu om lachen, maar dat zal hij toen niet gedaan hebben. Even een zijsprongetje naar Hoog- strate's eigen carrière: ooit was hij kapitein op de kustvaart voordat hij februari vijfentwintig jaar geleden bij het K.N.M.I. in dienst kwam. Met zijn functie als rekenaar was hij niet zo tevreden en nam derhalve een stu die voor meteoroloog ter hand, die hij in 1969 met succes bekroond zag en meteoroloog werd bij de dienst. In 1974-1975 en een stukje van 1976 is hij zelfs hoofd van de dienst geweest, een periode dat er inmiddels zes man werkten. Zelf zegt hij van de afgelo pen vijfentwintig jaar beslist geen spijt te hebben, al is tussen de regels wel. op te merken dat er nog ergens een spoortje hang naar vrijheid zweemt. Oosterscheldedam Grote uitbreiding onderging het K.N.M.I. nadat het besluit gevallen was om de pijlerdam te gaan bouwen, waarvoor verregaande hulp van de weersdeskundigen was vereist. De heer Donker werd hoofd van de dienst en Hoogstrate zegt dat Donker de dienst in een stroomversnelling heeft gebracht. Er kwam meer perso neel (nu twaalf medewerkers) en een keur van electronische apparatuur, computers en beeldschermen. Bij het plaatsen van de pijlers heeft het Zie rikzeese K.N.M.I. inmiddels bewezen goed werk te leveren, maar niet al léén bij de Oosterscheldewerken. Eerste en grootste klant is uiter aard de Deltadienst. Verder wordt het waterschap voorzien van inlich tingen over het weer benevens de ZIERIKZEE - Op 9 februari bestaat onze "eigen" Zierikzeese K.N.M.I. 25 jaar. Het zilveren jubileum van de Meteorologische Dienst Zierikzee, zoals de dienst officieel heet, zal niet ongemerkt voorbij gaan, echter niet precies op die datum zullen er festi viteiten op touw gezet worden. Pas in mei zal de Schouwen-Duivelandse bevolking worden uitgenodigd om een kijkje te komen nemen in het gebouw aan de Van Veen- laan: dan wordt er "Open Huis" gehouden. De juiste datum is nog niet bekend. Om de komende festiviteiten in goede banen te leiden, en om een en ander voor te bereiden, werd half januari een speciale jubileumcommissie in het le ven geroepen, gevormd door de heren A.W. Donker (hoofd van de dienst) en J.J. Hoogstrate (hoofd-meteoroloog). Omdat laatstgenoemde de enige is van de "werkers-van-het-eerste-uur" en derhalve alles weet van het komend feest en de afgelopen vijfentwintig jaar, hieronder het verslag van een gesprek met deze doorgewinterde weerman. telex) kwam al snel uitbreiding van apparatuur. Een tweede telex werd geplaatst, die vooral de Duitse weer berichten direct naar Zierikzee door seinde, en dat was al een hele verbete ring. De stormwaarschuwingsdienst werd uitgebreid, en al snel kreeg Zie rikzee een goede en betrouwbare aardige specialist in golven, maar vooral deininj. Dat laatste is nog be langrijker daij golven als het gaat bij grote werken, als het pijlerplaatsen bijvoorbeeld., De dienst in Zierikzee werd ook te hulp gevraagd bij gestrande schepen in Hoek van Holland en IJmuiden, terwijl ook de aannemers de weg naar de dienst in Zierikzee gingen vinden. Niet omdat het grote De Bilt niet goed zou functioneren, maar om dat Zierikzee meer kijk op golven en deining had verworven als specialist. Brouwersdam Van het sluiten van de Brouwers- dam weet Hoogstrate nog een annec- dote te vertellen, die prima il lustreert hoe de mensen van het K.N.M.I. bij hun werk betrokken wa ren en nog zijn. De Brouwersdam was een moeilijke klus waarbij de dienst bijna dag en nacht in touw was. Hoogstrate: "Een van onze mensen woonde toen in Brouwershaven en het werk was dusdanig belangrijk, althans dat vond hij toen, dat hij maar in het kantoor bleef slapen. Als Alvorens Hoogstrate voor ons een duik in het verleden neemt, eerst nog even het jubileum. Dat er niet in fe bruari open huis wordt gehouden ligt louter aan het weer: stormen en glad heid, ijs en sneeuw zijn nu niet be paald ideale omstandigheden om een paar honderd mensen uit te nodigen. Daarom werd gekozen voor een gunstiger tijdstip, begin of half mei zullen de deuren van de dienst wor den opengezet en de belangstellende bevolking uitgenodigd. In ieder geval zal een en ander plaatsvinden in het weekeinde, met dien verstande dat vrijdag het officiële deel plaats vindt, met alleen de eigen mensen en genodigden, en de zaterdag daarop volgend het open huis. Op de vrijdag zal tevens hij rept er met geen woord over) het vijfentwintig-jarig dienstju- bileum van Hoogstrate worden ge vierd, gelijk met nog een medewer ker, de heer A. J. de Ruiter. Kleine expositie Het ligt in de bedoeling dat de be volking wordt vergast op tal van we tenswaardigheden, in de vorm van een kleine expositie in het gebouw. De hoofdingang en een gedeelte van de lange loopgangen zullen daartoe worden ingericht, waar via info's, stands en panelen het werk van de Dienst te zien zal zijn. Verder een rondleiding operationele dienst (het werk moet gewoon doorgaan) en drie keer op die dag zal een voorlichtings film worden vertoond van het K.N.M.I. en Rijkswaterstaat. Ook de jeugd zal niet worden vergeten, want het is per slot van rekening het jaar van de jeugd. Begin Terug naar vijfentwintig jaar gele den. Negen februari 1960, om precies te zijn om 06.00 uur ging de eerste weerwaarneming van Zierikzee de lucht in. Kort daarop werd de eerste weersverwachting opgesteld en gele verd aan de Deltadienst, de klant van het Zierikzeese weersstation. Waarom kreeg Zierikzee eigenlijk een eigen K.N.M.I., was De Bilt toen niet te vertrouwen? Hoogstrate: "De Bilt heeft veel ge bruikers, afnemers van de weersver wachting. Hier in Zeeland wilde de Deltadienst een gespecialiseerde weerdienst met het oog op de belang rijke werken die toen al onder han den waren. Het zou hebben gekund dat er een paar man naar De Bilt zou den zijn gegaan die onze regio verte genwoordigden, maar men verkoos een eigen dienst, om het directe con tact te kunnen onderhouden. Zo is ei genlijk deze dienst tot stand geko men: omdat de Deltadienst daar groot belang aan hechtte. Het station in Zierikzee heeft eigenlijk een speci alisatie "opgedrongen" gekregen en in de praktijk nu, vijfentwintig jaar later is Zierikzee een specialist op het gebied van golven en deining, met een redelijk grote bekendheid in den lande". Van die eerste dag in het gebouw aan de Van Veenlaan weet Hoogstra te nog, "dat het verrekte koud was'V'Het gebouw was nog niet hele maal klaar en dc c.v. werkte nog niet. Wc trachtten ons warm te krijgen met behulp van een noodkacheltje, maar zaten met verkleumde handen dc eerste weerberichten te maken. Alles moest toen nog met de hand worden ingetekend. We hadden zelfs niet eens een telefoon, die kwam pas na een paar weken". "We" zijn overigens A.C. Bakker, die hoofd van de dienst was, J. Pauwe als meteoroloog en de twee rekenaars M. Adelcrhof en J.J. Hoogstrate. Dczr. vier bemanden het K.N.M.I.-gebouw de eerste tijd. Zoals gezegd is alleen Hoogstrate er nog van over. Bakker is naar De Bilt vertrokken, Pauwe keer de naar waterstaat terug, terwijl Adelerhof op het vliegveld Zestienho ven als meteoroloog werkzaam is. Ongetwijfeld zullen deze drie het ju bileum willen meemaken en terug keren naar het gebouw waar ze eigen lijk als pioniers begonnen zijn. Eerste sluiting Hoogstrate: "We zijn begonnen om een waarschuwingssysteen op poten te zetten, uiteraard voor de Delta dienst. De Deltadienst is onze feite lijk opdrachtgever en financiert ook het K.N.M.I. in Zierikzee. Het was ze ven jaar na de ramp, waarvan de lit tekens al begonnen te helen. De strijd was in volle gang, en alle uit te voe ren werken hadden een juiste weers verwachting nodig. In mei van dat jaar kwam de Deltadienst ook in het gebouw, zodat we toen samen onder dak waren. Wij moesten dus toen waarschuwen voor hoog-water en stormvloed. De eerste sluiting weet ik nog goed: de Zandkreek. Zonder problemen kon hier gewerkt wor den". Dc volgende sluiting liep wat de weersvoorspelling betreft, volledig fout, weet Hoogstrate nog en wil er best voor uitkomen. Het Veerse Gat was in 1.961 aan de beurt om gedicht te worden en het K.N.M.I. voorspel de goed weer. Het eerste caisson liep aan de grond, omdat het K.N.M.I. niet voorzien had dat er plotsklaps een dichte mistbank kwam opzetten. Weerkundig dus een misscr.maar verder verliep dc sluiting perfect. Uitbreiding Na dat eerste begin (met slechts één naam. Zo zelfs, dat vanuit Friesland het verzoek kwam om ook voor deze regio de weersverwachting te gaan verzorgen, want ook daar waren wa terstaatkundige werken in uitvoe ring. Zierikzee was intussen al een

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 6