Kostuums Colberts POSTZEGELRUBRIEK deurlocj) mode Terwijl de schepen wachtten 7>é% LENING 1985 10-50% korting STAAT DER NEDERLANDEN Lezing- over zingen en psalmen „Verloper Verlaten' en 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 18 januari 1985 Nr. 23662 Advertentie bedrag open bedrag koers de koers wordt na de inschrijving op 22 januari vastgesteld volgens het tendersysteem rente jaarlijks op 1 maart aflossing in 5 jaarlijkse termijnen van 1 maart 1991 af inschrijving 22 januari a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs storting 1 maart 1985 prospectus kosteloos bij banken en commissionairs Burgh-Haamstede BURGH-HAAMSTEDE De N.C.V.B.-afdeling Burgh-Haamstede vergaderde dinsdagavond, onder voorzitterschap van presidente me vrouw Klatter, die de vergadering opende. Zij was blij, dat er ondanks de barre weersomstandigheden nog zoveel dames aanwezig waren. Haar meditatie stond in het teken van „zingen". „Het is een voorrecht om te kunnen zingen" en „zingen heeft soms iets van bidden", zei ze, waarmee zij tevens de spreker van de ze avond, dhr. Mar v. d. Veer uit Zie- rikzee, inleidde. Als titel voor zijn lezing had dhr. v. d. Veer opgegeven: „Zangers en voor zangers", maar zelf vond hij eigenlijk' „Psalmen zingen door de eeuwen heen" toepasselijker. Inderdaad nam hij de dames mee de geschiedenis door, vanaf de tijd dat de psalmen in tempel en synago ge „gezongen" werden, via de Mid deleeuwen, de Reformatie, een „nieu we" berijming uit 1773 tot de laatste berijming van 1967. Op vaak humo ristische wijze vertelde dhr. v. d. Veer opmerkelijke ontwikkelingen uit el ke periode. De dames kregen fragmenten te ho ren van - qua stijl en ritme - zeer ver schillend psalmgezang en dia-beel den te zien van zeer oude kerk-inte- rieurs, compleet met prachtige or gels, die overigens destijds vaak voor onderlinge strijd en zelfs scheuring zorgden. Samen zingen Er werd met elkaar een Franse psalm uit de 16e eeuw gezongen en verschillende berijmingen van Psalm 84. Met het zingen van de nieuwste berijming hiervan werd de lezing be sloten. Mevrouw Klatter dankte dhr. v. d. Veer hartelijk voor al het gebodene en zij beëindigde de vergadering met het voorlezen van de (onberijmde) Psalm 95 in een vertaling van Michel v. d. Plas en Huub Oosterhuis. De aandacht werd nog gevestigd op de open studiedag van de N.C.V.B. te Goes op 5 maart a.s. Onderwerp: Vrouw, milieu en samenleving. Voor iedereen toegankelijk. AMSTERDAM - Het fotoboek „Zwart op Wit" van de Amsterdamse alternatief te noemen uitgeverij Lont en Raket moet uit de handel genomen worden. Ieder exemplaar dat nu nog verkocht wordt levert de uitgeverij een boete op van 500 gulden per exemplaar. Dit gebeurt omdat voor ruim 800 foto's van de circa duizend prenten in het boek geen toestem ming is gevraagd aan de makers en hun auteursrechten hiermee geschon den zijn. PARIJS - Frankrijk en West-Duits- land zijn bereid met de Beneluxlan- den een regeling te treffen voor ver soepeling van de wederzijdse grenscontrole. De regeling zou erop neerkomen dat de paspoortcontrole voor EEG-ingezetenen komt te ver vallen, en dat de formaliteiten voor het vrachtverkeer worden vermin derd. Tussen Frankrijk en de Bonds republiek bestaat deze soepele afhan deling al geruime tijd. AMSTERDAM - Voor de eerste maal zal in het vroegere concentratie kamp Westerbroek een herdenking worden georganiseerd. Bij het herin neringsteken op de plaats van het vroegere kamp zal op 18 april een kranslegging plaatsvinden en gebe den worden gezegd voor diegenen die zijn omgekomen. Op deze dag bezint het joodse volk zich op Jom Hasjoa, de herdenkingsdag voor de zes mil joen vermoorde joden. Onder stoom. Treinen hebben altijd tot de verbeelding van men sen gesproken, of het nu de Oriëntexpress, de Trans Europ Express of het boemeltje naar Haamstede was. Schrijvers wer den er door geïnspireerd, films gemaakt en zonen (en vaders) lig gen er plat voor op hun buik in de huiskamer. Filatelistisch gezien ook een uiterst dankbaar onder werp voor een themaverzameling. Groot Brittanië geeft op 22 juni een trein-serie uit „beroemde trei nen" t.g.v. 150 jaar Great Western Railway. 29 p de afgebeelde „Chel- temann Flyer uit 1929. In novem ber vorig jaar gaf Jamaica een se rie stoomlocomotieven uit. Afgebeeld een locomotief uit 1880. Eind vorig jaar eerde Noord Korea het Eeuwfeest van de Oriënt Ex press met de uitgifte van een serie zegels. Engeland, waar de nostalgie toch al hoogtij viert, gaf enkele ja ren terug series zegels uit die sa men een complete trein vormden. Treinstempels. Een apart gebied van verzamelen zijn de poststuk ken per trein vervoerd. Deze wer den in het postrijtuig van de trein afgestempeld en altijd aan dit stempel te herkennen. De letter in het stempel betrof de heenreis, een Romeins cijfer de terugreis. Hier een briefkaart uit 1879 van Laren naar Amersfoort die op de terugreis mee ging op de trein van Amsterdam naar Winterswijk. Regionaal. Morgen zaterdag 19 januari de ruildag van de afdeling Schouwen-Duiveland van 10-17 uur in het Huis van Nassau te Zie- rikzee. Veel materiaal voorhan den! De bruse afdeling „G. J. Peelen" heeft in de hal van het gemeente huis een expositie ingericht van een doorsnee verzameling van een achttal leden. Ook voor niet- verzamelaars een goede mogelijk heid om met deze boeiende hobby kennis te maken. Advertentie Mol 5-7, Zierikzee Youp van 't Hek Zaterdag 19 januari, 20.28 uur, Nederland 1: Pien blijven vaak in de confrontatiesfeer. .Zeg 'ns AAA". Gert-Jan en ZIERIKZEE - „Ik heb geen tekst meer, maar ik lui gehoon door, dat hebben we afgesprok n", aldus Youp van 't Hek donderdagavond in zijn fascinerende one-mah-show „Verlo pen en Verlaten". ond<jr auspiciën van „Uit-op-Schouwen-D\Jiveland voor een vrijwel uitverkochte Concert zaal. I Youp van 't Hek hdd tekst genoeg en lulde in een overrojnpelend tempo door. Youp van 't Hekjiad heel wat te zeggen tegen die ruim vierhonderd geïnteresseerden in Z erikzee. Wie er na „Man Vernist" misschien nog niet van overtuigd was: Deze man is uniek. Met „Verlopp en Verlaten" bewijst hij dat onomstotelijk. Flit sende teksten, eet gigant in woordspellingen, boeisnd in zijn con ferences, tot op het botovertuigend in zijn bedoelingen; iets overbrengen op zijn publiek van hetgeen hem zo be zielt: Leven is alles lof niets) er is niets tussenin. Tussende eerste en de laatste ademtocht ligt het leven, met tegenwind van de kerk, de moraal, het fatsoen, de ouders Leef dat leven en blijf zwemmen om niet te zinken naar de bodem van de burgelijke re gelmaat. Houd je idealen, of beter: realiseer ze. Het overtrengen van die vonk is voor Van 't Hek ongetwijfeld belangrijker dan de „holle lach", hoe wel humor de belangrijkste pijler is van zijn optreden. Er is immers geen beter middel dan humor om een paar honderd mensen te later, luisteren naar hetgeen je te zeggen hebt. Normen, regelmaat, burgelijk fat soen, gevestigde orde: Youp van 't Hek alias de kredietbewaker op de bank, die meedenkt in „Man Ver mist" leek erop te spugen. Met „ge zellig, gezellig; spruitjes, spruitjes; werd toen alles wat te maken had met huisje, boompje, beestje nog in het verdomhoekje gegooid. In „Verlopen en Verlaten" blijkt Van 't Hek nog steeds geen fan van „de hoeksteen van de samenleving" en alle normen en maatschappij- eisen daaromheen, maar... Van 't Hek is wel onder invloed van een dronk uit die bruisende rivier door het le ven. Zijn angst („Ik ben bang, bang, bang") voor kernwapens en -centrales is oprecht; zijn afschuw voor invloe den van Centrumpartij en facisme eveneens. Diepsnijdend haalt hij daarnaar uit in gesproken teksten en liedjes. Van 't Hek lijkt in „Verlopen en Verlaten" geest, lijf en leden te ge ven voor doorbreking van apathie bij het publiek. Een liedje als „Niet Ver baasd" (met tekst van Ivo de Wijs) is daar een voorbeeld van. In een uiterst knappe docering van humor en ernst is een programma ontstaan waarvoor het predikant „one-man-show" te licht bevonden zou kunnen worden. De regie van Pe ter Römer heeft daar ongetwijfeld een belangrijke aandeel in; de daad werkelijke uitvoering van Youp van 't Hek wellicht nog meer. De man blijkt in staat een zaal vol ledig te sturen en te bewerken. „Wal moet ik doen?", stelt hij zichzelf d( vraag in zijn angst om de toekomst „Moet ik de meedogenloze doemden ker blijven, die alles wegrelati veert?"... Waarom niet, als het zo') prima voorstelling oplevert, die he verdient nog lang aan terug te den ken. De spontane Concertzaal-grapje die knap door de voorstelling ware' hcengewezen toonden en passant nof een Van 't Heks humoristisch talen- Zijn persoonlijke bezieling vornt echter de drijfveer van „Verlopen Verlaten": een topper in het Ui- programma van dit seizoen. Zaterdag 19 januari 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 15.30 uur Colditz. De vluchtende ge vangenen krijgen telkens nieuwe obstakels te overwinnen. 16.20 uur Bij Koos 17.30 uur Journaal 17.40 uur Bij Koos. Vervolg program ma van 16.20 uur. 18.05 uur De smurfen. De opzet van Hippe, om via de kleermaker aan nieuwe kleren te komen mislukt. 19.00 uur Garfield, de kat 19.25 uur Je ziet maar 20.00 uur Journaal 20.28 uur Zeg 'ns AAA. Mien Dob- belsteens lessen aan het Turkse meis je Hulya hebben dusdanige vruchten afgeworpen dat laatstgenoemde het zelfs waagt een kledinghandel op touw te zetten. 20.55 uur De sterrenshow 22.15 uur Voetbal '80. Kort gevarieerd voetbaljournaal. 22.25 uur Achter het nieuws 23.00 uur Journaal 23.05 uur Yanks. Amerikaanse speel film uit 1979. Het verhaal speelt zich af tijdens de tweede wereldoorlog. Vele militaireh vermaakten zich tij dens deze oorlog tussen de bedrijven van oorlogszuchtige aard door met diverse vrouwen. Dat verschillende romantische betrekkingen niet zon der gevolgen bleven blijkt uit deze film. Nederland 2 12.50 uur Skiën. Een reportage van de strijd om de wereldbeker skiën in het Oostenrijkse Wengen. 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10' uur Kieskeurig. Consumenten rubriek. 19.40 uur De Showbizzquiz. Spelpro- gramma gepresenteerd door Ron Brandsteder, vanuit de Merwehal in Dordrecht. De strijd wordt gestreden tussen stewardessen, Volendamse visboeren en mensen uit de horeca- sector. 20.55 uur Derrick. Dr. Masilke zou een ontmoeting hebben met een oude vriend, dr. Rohm. Echter, vlak nadat hij daartoe in een hotel gearriveerd was wordt hij vermoord. 21.50 uur Aktua aesculaap. In dit me dische programma wordt een be paald soort middenoorontsteking on der de loep genomen. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Studio sport 23.15 uur Nieuws voor doven Zondag- 20 januari Nederland 1 9.30 uur Nieuws voor doven 10.00 uur Eucharistieviering 12.00 uur Skiën. Een reportage van de skiwedstrijden voor mannen in Wengen om de wereldcup. 13.15 uur Onderwijstelevisie. Met o.a. een relaas hoe kinderen leven in de Sovjet-Unie. Verder de cursus litera tuur, Duits, handwerken, kind en ba sisschool en Engels. 16.30 uur Het huishouden van Jan Steen. Meneer Steen heeft de laatste tijd nogal kritiek gekregen van ou ders vanwege naar hun mening slech te invloed op de kinderen. 17.30 uur Nieuws 19.00 uur Nieuws 19.05 uur Towser. Zweeds kinder filmpje 19.10 uur Achterwerk in de kast 19.25 uur Detective Kant. Cipier Fritz en detective Kant zetten alles in het werk om meneer Hagelslag aan werk te helpen. 19.40 uur The Tube 20.10 uur Karl Valentin. De beroeps musici en artiesten uit de jaren dertig worden op de korrel genomen door de legendarische Beierse komiek en volkszanger Karl Valentin. 20.35 uur Post Nicaragua 20.50 uur Charlie. Slotaflevering, waarin Charlie doordringt tot de kern van een misdaadmysterie. 22.30 uur Nieuws 22.50 uur Spitting image. Satirische Engelse poppenfilmserie. 23.15 uur Journaal 23.20 uur Nieuws voor doven Nederland 2 12.00 uur Het Capitool. Discussiepro gramma 17.00 uur Kerkdienst. Vanuit „De Ko ningshof" in Leusden een kerkdienst. 18.25 uur Nieuws voor doven 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Sprekershoek 19.00 uur Studio Sport 19.55 uur Lotto 20.00 uur Nieuws 20.10 uur Panoramiek. Het gunstig economisch perspectief voor India wordt bekeken en de minder gunstige vooruitzichten daaruit volgend voor West-Europa. 20.45 uur Voor niks gaat de zon op. Alles wat met het fenomeen auto en de samenleving samenhangt komt aan bod in deze aflevering. 21.40 uur Markant. Portret over tele visiepionier Erik de Vries, die nadat hij zo'n vijftig jaar geleden met dit medium kennis maakte driftige pro motor hiervan werd. 22.45 uur Journaal Maandag- 21 januari Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 15.30 uur Honderd beroemde schilde rijen 15.40 uur Dag huis, dag tuin, dag op- bergschuur 15 55 uur Kinderbios 16.25 uur Wordt vervolgd. Hierin zijn opgenomen boek- en albumbespre kingen en gesprekken met auteurs. 16.55 uur Sportpanorama 17.30 uur Nieuws 17.45 uur Toppop. Ad Visser presen teert weer tal van hits die in de Natio nale Hitparade staan. 19.00 uur Minibios 19.10 uur Televizier magazine. Op merkelijke zaken uit de wereld wor den weer besproken. 20.00 uur Journaal 20.28 uur De sterkste man van Euro pa. Competitie die september vorig jaar in Marken werd gehouden, waar uit moet blijken wie de sterkste man van Europa is. 21.25 uur In de hoofdrol 22.25 uur U bevindt zich hier. Regel matig worden oude gebouwen en hui ze gesloopt waarbij dan als reliquie iets blijft staan, zoals een oude klok, waarvan in deze aflevering sprake is. 23.00 uur Karei van de Graaf 23.45 uur Journaal 23.50 uur Nieuws voor doven Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 17.30 uur Inhuldiging president Rea gan. Een rechtstreeks verslag van de inhuldiging van president Reagan, die vandaag officieel zijn tweede ambtstermijn gaat aanvangen. 18.10 uur Staatsloterij 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Kwartslag. Documentaire over de spastische jonge Engelsman Chris. 19.25 uur De muppetshow. 19.55 uur Aparte tafels. Amerikaanse speelfilm uit 1958. Plaats van hande ling is een onaanzienlijk hotelletje aan de kust ergens in Engeland al waar Miss Cooper een hotelletje be heert. Een geschakeerd aantal gasten vormt de stof voor dit filmverhaal, zoals bijvoorbeeld een alcoholist die verliefd wordt op Miss Cooper en een fantasierlijke oud-militair. 21.35 uur Uit de grond van mijn hart. Hierin wordt weer gepraat over gelo ven met als thema „God, wie ben je". 22.3,0 uur Journaal 22.45 uur Nieuws voor doven Maandag 21 januari, 19.55 uur, Nederland 2:Aparte tafels". Er bloeit een liefde op tussen majoor Pollack (David Niven) en Ann ShaJikland (Rita Hayvoorth) in een klein pension aan de Engelse'kust. 55 De blijde tijding dat het schip, waarmee haar broer was uitgevaren, binnenkort weer werd terugver wacht, drong niet meer tot Grietje Wouters door. Geertrui en Welmoet vertelden het haar telkens en telkens weer, soms scherp en luid, soms zacht en dringend, maar ze hoorde hun stemmen niet. Ze prevelde de namen van haar zusjes en broertjes, of sprak tegen haar ouders en remelde ook vaak woorden zonder slot of zin, die niemand kon begrijpen. „Geef haar maar water, kannen wa ter," zei Guurt, toen geen van haar kruiden en smeersels schenen te hel pen. „Misschien spoelt het kwaad dan uit haar lichaam weg. Maar ik vrees dat de dood er wel mee gemoeid is," prevelde ze dan voor zich heen. „Deze is de derde dag, en die komt ze niet door." En Guurt boog zich over de bedstee en haar diep liggende ogen, echte kolle-ogen, keken heel lang naar Grietjes vlekkerig gezicht, waaruit de kleine neus nu duidelijk naar voren kwam. Ze schudde mee warig het hoofd. Guurt had al zovelen zien sterven. „Vanavond kom ik weer om," zei ze nog schor, eer ze wegstrompelde. Voorzichtig, met eindeloos geduld, probeerde Geertrui nu de zieke te la ten drinken. En de droge, gesprongen lippen namen het water gretig op, maar het slikken ging niet meer. Daartoe miste ze de kracht of het be sef. „Het gaat niet," zei ze, moedeloos omziend naar Welmoet, die er niet meer was, die alleen in de zijkamer bij de haard knielde en schreiend, in een innig gebed Grietjes beterschap door J. VISSER-ROOSENDAAL vroeg, smeekte, eiste en in ruil daarvoor beloofde elke zondige daad, elke verkeerde gedachte zelfs, te zul len uitbannen. Haar leven lang. En zich twee, drie, vijf jaar alle feesten en genietingen te ontzeggen. Als Grietje maar beter werd. Na het middaguur kwam Aagt. Uit zichzelf? Of had moeder haar ontbo den? Welmoet wist het niet. Ze bracht haar naar het voorhuis en zag toe hoe Aagt zich over haar nichtje boog en haar naam riep. Nors en zwijgend zette Welmoet zich tussen de ramen. En ze bedacht met grote bitterheid hoe weinig vreugde Aagt haar nicht had gegeven en hoeveel ze haar had onthouden. En nu zat ze hier voor de bedstee en haar ruwe magere hand nam de doelloos zoekende vingers van Grietje cn streelde die. En ze keek maar naar 't spits wordende gezichtje, cn als Wel moet niet beter wist, zou ze gedacht hebben dat Aagt schreide, zó blonken haar ogen. En haar schrille, bazige stem was dof en zacht nu ze Grietje aanriep en geen antwoord kreeg. Welmoet begreep het niet. Aagt hield immers van niemand dan van Willem? Waarom liet moeder haar nu hier bij het bed zitten0 Waarom mocht Aagt nu Grietjes lippen nat maken en haar strelen en toespreken? En niet zij. Welmoet, die van haar hield en maar altijd door, zonder op houden, bad en smeekte om haar her stel? Ze zag vader cn Willem en Sijmen komen en gaan, en later dominee, die hier al meerdere malen was geweest en met wie ze zich nu verenigden in gebed. Ook zij. En ze hernieuwde haar beloften. Maar Grietje zag noch hoorde iets. De dag, een stralende zo merdag, ging voorbij. En toen werd Grietje eindelijk rustig en stil. Al het zoekende en rusteloze week; het was of ze ging sla pen. De laagstaande zon bescheen haar gezicht; het was fijn cn teer in de witte slaapmuts. Zachte haarvlokjes sprongen eruit te voorschijn en kroesten langs haar voorhoofd cn wangen. Haar smalle kleine mond trok even, alsof ze glimlachte, en de grote ogen gingen open cn weer toe. Uit Welmoets hart rees een diepe dankbaarheid om do verhoring van haar gebed. Ze wilde iets zoggen, iets doen, om haar vreugde over deze goe de wending te uiten. Maar de starre houding van de anderen weerhield haar. Nu was Grietje heel stil geworden. Aagt liet de smalle vingers los; ze boog zich heel diep voorover en sprak fluisterend een paar woorden tegen moeder. En moeder wendde zich om en stond heel stil met do rug naar het venster. Goudgloed vulde nu de ka mer cn in die gloed lag Grietje en het leek alsof ze blij was. Toen zag Welmoet ineens wat geen van dc anderen nog had gezegd. Maar ze wilde het niet begrijpen, niet gelo ven, niet aanvaarden. Heftig knelde ze haar handen ineen cn bleef doodstil zitten. Zonder gerucht kwam Guurt het voorhuis in. Haar dorre hand streel de licht langs Grietjes wangen. „Ik zag dit al maanden komen," zei ze zachtjes tegen moeder. „Hier was geen kruid voor gewassen (wordt vervolgd) 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 5