Noordgouwe heeft straks geen echte slager meer Werkklimaat personeelsleden moet eerst worden verbeterd Volop werk in Bruse haven ondanks vorst DE ZIERIKZEESCHE COURANT Friese Elfsteden tocht op woensdag? Geplande verbouw gemeentehuis Westerschouwen Mosselschippers J. en W. Schot hielpen universiteit aan unieke collectie I/St </- ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE IJsbreken Driekwart eeuw Een kwart eeuw Een hele eeuw Klaas Koster en Otto Kostense zijn momenteel De Oosterlandse Zangvereniging VZOS be- De Zierikzeese vestiging van het KNMI aan de De honderdjarige Zierikzeesche IJsvereniging aan boord van de Bellaert volop bezig om stond op 10 januari driekwart eeuw. In een ge- Van Veenlaan bestaat op 9 februari 25 jaar. De organiseert zaterdag haar jubileumwedstrijden meetwerkzaamheden te verrichten op het Gre- sprek met voorzitter Henk van de Werf een Zierikzeesche Nieuwsbode ging een kijkje ne- na vele dagen van ploeteren en zwoegen aan velingenmeer. (Pag. 2). terugblik. (Pag. 4). men. (Pag. 6). de baan. (Pag. 8). VRIJDAG 18 JANUARI 1985 141ste jaargang Nr. 23662 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Als men van alles geproefd heeft, alles gedaan, en tenminste alles geprobeerd, is het heerlijk, niets te doen. Voltaire LEEUWARDEN - Ir. Jan Sip- kema, voorzitter van de Ver eniging De Friesche Elf Steden heeft donderdag in Leeuwar den gezegd dat er gestreefd zal worden de veertiende tocht woensdag 23 januari te laten plaatsvinden. Sipkema deed zijn medeling in de vergadering van donder dagavond te Leeuwarden met de rayonhoofden, de twintig mensen, die verantwoordelijk zijn voor een gedeelte van het traject. De definitieve beslis sing over de datum van de wed strijd en tocht, zal zondag val len. Het is bij de redactie van de Zierikzeesche Nieuwsbode niet bekend hoeveel schaatsliefhebbers van Schou- wen-Duiveland een poging willen doen om aan de start te komen van de Elfstedentocht. Vast staat, dat Ger Villerius uit Zierikzee onder de vertrek kers zal zijn, als hij een start bewijs op de kop kan tikken. BURGH-HAAMSTEDE - De commissie openbare wer ken van de gemeente Westerschouwen heeft donderdag avond unaniem geadviseerd om in verband met de ge plande verbouw van het gemeentehuis bovenal het werkklimaat van de personeelsleden te verbeteren. Dat vinden de leden het belangrijkste. Het minst noodzake lijk achten zij aanpassingen aan de raadzaal. Dat kan al leen geschieden indien eventueel financiële middelen daarvoor resteren van de begrote circa F 650.000,- voor de verbouw van het gemeentehuis. J.Janse van de VVD liet weten dat zijn fractiegenoten nogal wat beden kingen koesteren tegen de aanpassin gen van de raadzaal. De werkomstan digheden van het personeel gaan voor. Hij ging wel akkoord met ande re verbeteringen op de begane vloer, zoals een verbeterde accommodatie voor de telefoniste/receptioniste en de invoering van een geluidsinstalla tie. De meerderheid van zijn fractie had ook bedenkingen tegen de ver vanging van de ramen door kozijnen met dubbel glas. S.Roos (PvdA) adviseerde ook voor verbetering werkklimaat en de in voering van de geluidsinstallatie. De vervanging van de ramen wordt door de PvdA alleen goedgekeurd als daarvoor voldoende geld aanwezig is, na de noodzakelijke verbouwingen. J. van den Berge (RU) was ook voor verbetering van het werkklimaat. ,,Pas dan moeten we overige wensen gaan realiseren en ik denk dat de raadzaal dan af zal vallen." CDA-er L.Tieleman tot slot zei per soonlijk een sterk voorstander te zijn van de verbetering van de representa tie van de raadzaal en van het ge meentehuis in het algemeen, maar in overleg met zijn fractiegenoot heeft hij besloten een voorkeur voor verbe tering van het werkklimaat uit te spreken en voor de vervanging van de ramen te adviseren. Geluidsoverlast In een vorige vergadering van de commissie openbare werken is reeds langdurig gesproken over de verbete ring van de geluidsisolatie in het dorpshuis de Schutse te Burgh- Haamstede. Janse liet bij die gele genheid weten de kwestie eerst bin nen zijn fractie te willen bespreken en donderdagavond adviseerde hij - net als de overige commissieleden - een geluidsbegrenzer aan te schaffen. Dit apparaat kost enkele duizenden guldens, maar is beduidend goedko per dan bijvoorbeeld randisolatie aan het dak aan te brengen F 23.500,- of een geluidsluis bij de nooduitgang te installeren (F 18.500,-). Janse:,,De musici moeten van te voren worden geïnstrueerd waaraan ze zich dienen te houden. De geluidsbegrenzer, waarmee de geluidssterkte tot een bepaald maximum kan worden opge voerd, vind ik een goed initiatief." Vervolg pagina 2 BRUINISSE - Hoewel de mosselvisserij geheel stil ligt en de zeevisserij slechts onder extreem barre omstandigheden de vis aan de wal brengt, draai en de machinefabrieken in Bruinisse op volle toeren. Al moet er gewerkt wor den onder slechte omstandigheden. Maaskant machinefabrieken ver kocht de ex UK 138 aan de Fa 't Zelfde uit Katwijk. De boomkotter krijgt de naam KW 7, .Maria". De kotter ligt nu bij Maaskant voor de vierjaarlijk se keuringsbeurt. De hoofdmotor wordt gereviseerd evenals de vislier. De nettenrol wordt hydraulisch ge maakt. De YE 50 kon zich met moeite uit het ijs van de reparatiehaven breken na een lierrevisie. Maaskant bouwde een nieuwe nettenrol met trawlgal- gen voor de KW 24 van de Fa V, Bel- zen uit Katwijk. Tevens een lier voor de Britse kotter P.Z. van de fa. Ste- vensen uit Panzehand op het uiterste zuidpuntje van 's Lands West. Ook werd een nieuwe hydraulische traw- lier gemaakt voor een opleidingschip voor Algerije dat in Nederland wordt gebouw. Bedrijfsleider A. de Looff noemde de vooruitzichten, ook wat betreft de nieuwbouw, zeer positief. Bij Padmos machinefabriek Brui nisse ligt de nieuwbouw-kotter ARM 6. Padmos bouwt deze Eurokotter in opdracht van de fa. A. Caljouw uit Arnemuiden. Er komt een Mitsubishi hoofdmotor in van 280 pk en de ton- nenmaat bedraagt 69,5 BRT. De RV 165, een in Terneuzen gesta tioneerd Marechaussee-vaartuig kreeg bij Padmos een onderhouds beurt. Ook scheepswerf Duivendijk had een portie van het werk. Het schip kon slechts van de helling nadat de sleepboot „Lauwrens", eigendom van Padmos welke bij dokwerk zaamheden wordt ingezet, als ijsbre- ker optrad en vrij baan maakte. In de werkplaats werd een lier gereviseerd van een schip van Delta-Mossel te Yerseke. Padmos verkocht de Eux*okotter ex KG 2 aan een Belgische reder. Het schip van de fa. Minneboo uit Co- lijnsplaat (waar Padmos een nieuwe Eurokotter voor bouwde) wordt thans de Oostende 62, nadat Padmos er nog een nieuwe hoofdmotor in bouwt. Familie Quist gaat er mee stoppen NOORDGOUWE - Het ringdorpje Noordgouwe is tot op heden met een goed winkelbestand gezegend geweest. Buiten de fietsenmaker en de garage waren ter plaatse nog altijd eigengebakken brood van Wagemaker en vers vlees bij de zelf worstmakende slager Quist te verkrij gen. Menige „kleine kern'-bewoner kan daar jaloers op zijn. Binnenkort gaat dat echter ook voor Noordgouwe an ders worden. De bakker blijft nog wel een jaar of drie zijn bakkerij annex kleine supermarkt houden, maar slager Cees Quist gaat er definitief mee stoppen. Hij wordt volgende maand 65 jaar en hij en zijn echtgenote Betsy vinden het zo langzamerhand welletjes. De zaak is niet verkocht, gaat ook niet over op een van de kinderen, dus: op 9 februari gaan de deuren gewoon dicht. Voor 1 februari moeten de zegeltjes zijn ingeleverd, vermeldt een bordje bij de kassa van de tachtig vierkante meter grote supermarkt. Een forse oppervlakte dus, die echter niet al tijd zo groot is geweest. Toen de heer en mevrouw Quist de zaak bijna 39 jaar geleden overnamen, was het nog maar een slagerijtje van zestien vier kante meter. Vele verbouwingen zijn sindsdien gepleegd. Zo werd ook de achter de winkel liggende woonruim te bij de zaak getrokken. Dat was mo gelijk, doordat de familie Quist de naast hun pand gelegen onbewoon baar verklaarde woning kon aanko pen en tot woonhuis voor hun en hun vier kinderen lieten bouwen. Noordgouwe was niet de eerste standplaats voor de familie Quist. Als vrijgezel werkte Cees Quist in Zierikzee onder andere bij bekende slagers als Frans Mays, Jan de Graaf en Dirk v. d. Welle. Ook telde hij pa tronen buiten Schouwen-Duiveland, van wie er een was gevestigd in Sta- venisse, de geboorteplaats van zijn echtgenote die toondertijd nog Betsy Wesdorp heette. Piet Stoel De voorganger van Quist- Noordgouwc was de inmiddels over leden Piet Stoel, een man die een be langrijke rol in het leven van Cees Quist heeft gespeeld. ..Hij had zelf geen kinderen en beschouwde mij zo'n beetje als z'n eigen zoon", vertelt Cees Quist. Hij ontmoette Piet Stoel toen hij nog bediende was bij V.d.Graaf. ,,Ik maakte toen lever worst voor Stoel en slachtte met hem samen, wanneer - zo ging dat in de oorlog - er voor hem en mijn baas sa men een koe werd toegewezen." Cees Quist kwam uit een groot ge zin en in de oorlogsjaren was er uiter aard vlees en vet te kort. Piet Stoel was dermate op de jonge Quist ge steld, dat hij hem zijn eigen portie vet deed toekomen. En als ik uit de zaak ga, is hij van jou", beloofde hij. Dat kon echter nog wel even duren, vandaar dat het prille echtpaar Quist toch vast voor zichzelf begon in Zie rikzee. Dat duurde echter maar een jaartje, want toen stond Piet Stoel op de stoep. Zijn echtgenote sukkelde toen met de gezondheid en een slage rij moet je samen runnen, benadrukt ook het echtpaar Quist van harte. Piet Stoel ging in de veehandel ,,en dat was reuze gemakkelijk", aldus Quist. Stoel deed logisch ook vele ja ren de .levende inkoop" voor de op volger van zijn slagerij. Quist wist dat er kwaliteit werd geleverd door - zoals hij het zelf zegt - een man met die inslag. Thuis slachten Cees Quist heeft ook jarenlang bij de mensen thuis voor ze geslacht. Ve le boeren hielden een varken voor ei gen consumptie, dat door Quist bui ten kant en klaar werd geslacht. Dat gebeurde altijd buiten. De Noord- gouwse slager herinnert zich dat het daarbij wel eens zo koud was, dat er een emmer warm water in de nabij heid moest staan om de messen af en toe in te kunnen dompelen Mevrouw Quist runde dan de win kel, want - zoals ze al zeiden - je moet het samen doen. Ze hebben wel altijd personeel gehad en ook de jongste broer van Cees Quist, die van de su permarkt in Zierikzee, is in Noord gouwe opgeleid. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De heer en mevrouw Quist: ,,'t Is welletjes.. Een van hun eigen kinderen is even eens het slagers vak ingegaan, maar die is consulent geworden bij de "Sla gers Vakopleiding en is tevens leraar. Supermarkt In 1967 werd - op advies van de Ver eniging van Keurslagers - de keus ge maakt tot een grootschaliger opzet van de zaak. Het assortiment werd uitgebreid tot supermarkt, de winkel werd vergroot. Dat was het verstan digste, zo luidde het advies, omdat de echt kleine winkeltjes (toen al) wei nig kans op overleven zouden hebben. Dat klopt ook wel, want toen de fa- 'De slagerij/supermarkt Quist in Noordgouwe. milie Quist zich in 1946 in Noordgou we vestigde, waren er nog heel wat meer middenstanders. Ze sommen ze gezamenlijk op: twee bakkers, twee Vervolg pagina 2 LEIDEN - Dankzij de gratis hulp, die een Zeeuwse familie van mossel schippers al vele jaren aan weten schappers er bij hun onderzoek heeft geboden, is de rijksuniversiteit in het bezit gekomen van een omvang rijke en kostbare collectie fossielen, die uniek in Europa genoeind kan worden. De verzameling omvat ruim 10.000 exemplaren en vertegenwoor digt een waarde van naar schatting 70.000 tot 100.000 gulden. De weten schappelijke waarde is echter nog veel hoger. Vanwege hun verdiensten voor de wetenschap krijgen de Zeeuwse mos selschippers, de gebroeders J. en W. Schot, 21 januari uit handen van do voorzitter van het college van be stuur van de Rijksuniversiteit in Lei den, Mr. K. Cath, de Leidse universi teitspenning in zilver uitgereikt. Eenmaal per jaar stelen zijn hun kot ter met bemanning beschikbaar aan wetenschappelijke onderzoekers. De ze gewoonte, die zij van hun vader hadden overgenomen, duurt nu al ruim dertig jaar. De unieke collectie ligt opgeslagen in het rijksmuseum voor geologie en mineralogie in Leiden. Deze omvat duizenden fossiele beenderen van zoogdieren, waaronder zeer zeldzame stukken, zoals een paardebot van twee miljoen jaar oud, de kies van een olifant, waarvan de schouder hoogte vijf meter bedroeg. Olifantsbottcn met do knaagsporen van een hyena cn oen tand van een sa- beltandtijger. Van de gangbare soor ten gaat een sprekend voorbeeld naar musea in Zierikzee. WA> Wit te 111.7° Verwachting tot zaterdagavond: Aanhoudend koud Veel bewolking en vrijwel overal droog; minimumtemperatuur van min zeven tot min twaalf graden; middagtemperatuur ongeveer min vier graden. Zwakke tot matige ver anderlijke wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 22 jan.: Zondag: Veel bewolking Kans op neerslag: 40% Min.temp.: -8 graden Middagtcmp.: -4 graden Windkracht: zuidoost 3 Maandag: Veel bewolking Kans op neerslag: 70% Min.temp.: -7 graden Middagtemp.: -3 graden Windkracht: zuidoost 4 Dinsdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 60% Min.temp.: -6 graden Middagtemp.: - 1 graad Windkracht: zuid 5 ZON- EN MAANSTANDEN 19 jan. Zon op 8.37, onder 17.05 Maan op 7.57, onder 14.52 20 jan. Zon op 8.36, onder 17.07 Maan op 8.49, onder 15.59 21 jan. Zon op 8.35, onder 17.09 Maan op 9.26, onder 17.14 Nieuwe Maan: 21 jan. (2.28) HOOG- EN LAAG WATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 19 jan. 20 jan. 21 jan. Springtij 23 januari 1.41 14.11 20.09 8.39 2.31 15.05 8.39 20.49 3.09 15.51 9.24 21.24 HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het blijft nog erg koud. De komende nacht zal het opnieuw matig tot streng vriezen en morgen middag blijft de temperatuur bij on geveer min 4 graden steken. Verder zal het. nel als vandaag, erg nevelig zijn. De kans op neerslag blijft echter nog klein Weliswaar komt een restant van een ncerslaggcbied, dat nu boven Frankrijk ligt. bij ons in de buurt te recht, maar het ziet er naar uit dat de activiteit ervan snel afneemt. De wind wordt morgen verander lijk van richting en zal niet meer dan zwak tot matig zijn, zo rond wind kracht 3. Do vooruitzichten voor de komen de dagen zijn onzeker, bondag cn maandag blijft het zeker nog matig vriezen, maar vanaf dinsdag zal een diepe Oceaandepressie een aanval op de vorst doen. Of die aanval werke lijk tot dooi zal leiden is echter zeer de vraag. Wel moet vanaf zondag op een toenemende kans op sneeuw en ijzel worden gerekend.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 1