Honderd ton zout in Zierikzeese straten c Ouders wachten op uitspraak Raad van State voor behoud openbare school in Zonnemaire „Nog geen noodtoestand voor vogels" s DE ZIERIKZEESCHE COURANT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dure groenten Door de aanhoudende vorstperiode zijn de prij zen van wintergroenten fors omhooggejaagd. t- arkeervoorzieningen Slot Moermond Het advies van de commissie publieke werken Het huidige slot Moermond is de derde versie ten aanzien van de plannen voor een openbare hiervan. De eerste uitvoering werd met de De vraag uit het buitenland gooit er nog een parkeeraccommodatie zijn moeilijk planolo- grond gelijk gemaakt en het tweede slot werd extra schepje bovenop. (Pag. 2). gisch te onderbouwen. (Pag. 3). gedeeltelijk verwoest. (Pag. 4). Monsterzege De korfbalhoofdmacht van All Ready uit Zierik- zee behaalde tegen Jodan Boys een monster zege van 15-4, waardoor de ploeg zich enigszins distancieert van de laatste positie. (Pag. 7). DONDERDAG 17 JANUARI 1985 141ste jaargang Nr. 23661 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Door onderlinge hulp kun noocl de nood verdrijven, gelijk een koude hand een andere -warm kan wrijven. Rückert voldoende en voor iedere leerling be reikbaar openbaar onderwijs. De meerderheid van de bevolking is voorstander van openbaar onder wijs en de openbare kleuter- en lage re school neemt in Zonnemaire een centrale plaats in en genieten het volste vertrouwen van de ouders van de leerlingen. De ouders van de leerlingen van de kleuter- en lagere school hebben zo veel realiteitszin getoond, dat zij al len konden instemmen met de ge dachte in Zonnemaire te komen tot een samenwerkingsschool, één geza menlijke school voor alle kinderen van het dorp in de leeftijd van vier tot twaalf jaar. Deze school zou wor den bezocht door het overgrote deel van alle leerlingen. Om dit te berei ken zijn het gemeentebestuur van Brouwershaven en het Bestuur van de Vereniging tot instandhouding van een Christelijke Nationale School te Zonnemaire besprekingen aangegaan. Kans van slagen „Om de tijd te hebben deze bespre kingen tot een goed einde te brengen is het noodzakelijk dat de openbare lagere school in stand wordt gehou den en op 1 augustus 1985 nog gedu rende drie jaar als openbare basis school mag functioneren. Willen de onderhandelingen kans van slagen ervolg pag. 5 Toch ook veel klachten Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Verwachting tot vrijdagavond: Aanhoudend koud Veel bewolking en vrijwel overal droog. Minimumtemperatuur van min 7 tot min 12 graden; middagtom peratuur ongeveer min 4 graden. Ma tige oostenwind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 21 jan.: Zaterdag. Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 40'; Min.temp -8 graden Middagtomp.: -4 graden Windkracht: variabel 3 Zondag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 40% Min.temp.: -8 graden Middagtemp.: -4 graden Windkracht: variabel 3 Maandag: Voel bewolking Kans op neerslag: 707» Min.temp.: -8 graden Middagtomp.: -3 graden Windkracht: zuid 4 ZON- EN MAANSTANDEN 18 jan. Zon op 8.38, onder 17.03 Maan op 6.50 onder 13.58 Nieuwe Maan: 21 januari (2.28) HOOG- EN LAAG WATER Zierikz.ee Hoogwater Laagwator 18 jan. 0.37 13.03 6.42 19.13 Springtij 23 januari HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Er blijft over het alge meen veel bewolking. Neerslag van enige betenis wordt niet verwacht. Het blijft koud, vannacht vriest hel opnieuw 7 tot 12 graden. De strengste vorst mag weer in het noorden en oosten van-het land wor den verwacht. In de middag zal het kwik rond de min 4 graden schomme len. De wind is oostelijk en meest matig, kracht 4. in de kustwateren vrij krachtig, 5. De oostelijke stroming wordt in stand gehouden door een lagedrukge bied, dat vannacht ongeveer 60(1 km ten noordwesten van Kaap Finisterre lag en dat morgen boven Frankrijk wordt verwacht. Overigens daalt de luchtdruk in vrijwel geheel Europa. Van de hogedrukgordel van IJsland via Zuid Noorwegen naar Zuidwest- Rusland blijft niet veel over. Niette min waait in dc komende dagen de wind bij ons uit richtingen tussen oost en zuid, waarmee koude lucht van het vasteland over ons land blijft stromen. In Frankrijk zal do felle kou door toedoen van hot lagedrukgebied Hink worden getemperd. ZONNEMAIRE - Het bezwaarschrift, dat enkele tien tallen ouders van leerlingen van de openbare lagere school te Zonnemaire medio juli 1984 hebben ingediend tegen Gedeputeerde Staten wordt donderdag 31 januari behandeld bij de Raad van State. Op 20 juni van dat jaar nam GS het besluit om de gemeente Brouwershaven geen toestemming te verlenen in de woonkern Zonne maire een openbare basisschool te stichten. Dat besluit houdt tevens in dat de gemeenteraad van Brouwershaven in huidige openbare lagere school in die het spreidingsplan voor openbaar on- plaats per 1 augustus moet worden derwijs de noodzakelijkheid tot uit- opgeheven. drukking heeft gebracht in iedere woonkern van de gemeente een open- De ouders schrijven in het bezwaar- bare basisschool te stichten, om op schrift aan de Raad van State dat de deze manier te kunnen voorzien in Ondanks de inspanningen van de dienst gemeentewerken en de plantsoenendienst is het op veel plaatsen toch nog raadzaam uiterst voorzichtig te rijden zoals op de Nieuwe haven en omgeving. ZIERIKZEE - „Er ligt ongeveer honderd ton zout in de Zierikzeese straten". Deze mededeling deed wethouder P. de Rijke woensdagmiddag tijdens een openbare ver gadering van de commissie publieke werken. Hij rea geerde daarmee op een vraag van commissielid me vrouw M. A. Bij de Vaate-Rozendaal betreffende de mo gelijkheid om met klein materieel de parkeerplaatsen en de trottoirs op vele plaatsen van hun ijs- en sneeuwkorst te ontdoen. De twee flamingo's die bij reservaatbewaker René van Loo weer op krachten komen. Wanneer er weer open water is gaan ze weer terug naar hun domein. Reservaatbewaker René van Loo: ZIERIKZEE - Door de strenge vorst en andere winterse omstandigheden is met name de levende have in fikse problemen gekomen, „maar", zo zegt reservaatbewaker René van Loo, „er is nog geen noodtoestand voor de vo gels. Dat wordt pas het geval als de vorstperiode nog en kele dagen langer aan zou houden. Er is momenteel nog open water op de Grevelingen. Daar kunnen de vogels nog terecht, maar dat neemt niet weg, dat er toch al aar dig wat vogels sneuvelen. Het wordt stilaan tijd om bij te gaan voederen, maar urgent is de situatie nog niet". Inmiddels is een aantal instanties al actief geworden om de vogels enige ondersteuning te geven, terwijl ook par ticulieren in het geweer zijn gekomen. Mevrouw Bij de Vaate sprak haar dank uit voor de inzet van de mensen van de dienst gemeentewerken en van de plantsoenendienst voor de wijze, waarop er naar gestreefd werd de wegen schoon te maken. Anderzijds moest zij constateren, dat er op diverse plaatsen in de stad ten gevolge van sneeuwval, dooi en weer vriezen heel gevaarlijke situa ties zijn ontstaan. Derhalve infor meerde zij bij de wethouder publieke werken of daar met behulp van klein materieel nog enige verbetering in gebracht zou kunnen worden. De heer De Rijke liet weten, dat na de ergste sneeuwval, naast de mensen van de dienst gemeentewerken ook zestien van de twintig medewerkers van de plantsoenendienst werden in gezet voor het sneeuwruimen. Hij er kende, dat er inderdaad van diverse kanten, ondanks die inspanningen, klachten waren binnen gekomen over het schoonmaken van de Zierik zeese straten. Zeer moeilijk Naar aanleiding daarvan wees de wethouder erop, dat het in de prak tijk vaak ook zeer moeilijk was ge bleken verschillende straten zo schoon te krijgen als de gemeente wel zou willen. Geparkeerd staande auto's en sneeuwhopen aan de rand van de trottoirs maakten het karwei er vaak niet eenvoudiger op. Per soonlijk had hij in enkele gevallen geconstateerd, dat bewoners met een zogenaamde Engelse schop de sneeuw terug op het midden van de weg schepten, nadat een wagen van de dienst gemeentewerken even te voren juist de sneeuw tegen de trot toirband had geschoven. NIEUWEGEIN - Het scctiebcstuur betaald voetbal hoeft in het overleg met dc clubvoorzitters gezegd dat het zaalvoetbal ook in de komende win ter op het programma zal staan. De eerste ervaringen zijn, volgens het bestuur, redelijk gunstig geweest. Dc sectie is onder het grote tekort geble ven van 200.000 gulden. Hot wcrkolije „verlies" is enige tienduizenden gul dens beneden dc raming gebleven. De Rijke was - gezien de situatie in enkele andere gemeenten - echter van mening, dat Zierikzee zich niet be hoefde te schamen voor de wijze waarop de straten van de winterse overlast waren ontdaan. Hij erken de, dat het niet mogelijk is in elke straat op elk plekje te komen, maar gemiddeld genomen was er volgens de wethouder toch geen reden tot klagen. Ten aanzien van de huidige sneeuw- en ijsrestanten toonde hij zich overigens weinig optimistisch deze met klein materieel te kunnen verwijderen. „Met een Engelse schop zullen die ijslagen moeilijk te verwij deren zijn", aldus de wethouder. De Rijke was verder nog van mening, dat particuliere inzet ook belangrijk kan bijdragen tot het ijsj- en sneeuw vrij krijgen van de Zierikzeese stra ten. Commissielid de heer J. J. Geleijn- se liet weten, dat hij inderdaad ook nogal wat klachten had gehoord over het schoonmaken van de straten in de stad. Klachten, die volgens hem nauwelijks te voorkomen zijn, om dat Zierikzee met nauwe straatjes, stoepen en dergelijke bijzondere pro blemen met zich meebrengt bij dat sneeuwruimen. De afgelopen dagen ving René van Loo twee flamingo's in het natuurge bied Dijkwater bij de Grevelingen. Zij maakten deel uit van een eerder gesignaleerde groep van 33 flamin go's, maar de formatie is inmiddels door de weersomstandigheden uit el kaar geslagen. Een eerder gevangen flamingo overleefde het winterse weer niet, maar dc twee tropische vo gels, die momenteel bij Van Loo in de schuur bij een lekkere warme kachel bekomen van de kou zijn zover beko men, dat ze, wanneer de temperatu ren weer oplopen probleemloos terug kunnen in hun domein. „Er zaten nog zeven flamingo's in het Dijkwater en in de Grevelingen signaleerden wc er woensdagmiddag ook nog vier. Ver der werden er in het Voersc Meer ge signaleerd. Dit maakt duidelijk, dat ze fiks uit elkaar zijn geraakt", ver duidelijkt Van Loo. Dc 'vangst' van dc reservaatbewakcr bestaat uit een Chileense en een Caraïbischc flamin go. „Het zijn vogels, die waarschijn lijk ontsnapt zijn uit een particuliere collectie of een dierenpark. Ook on der normale omstandigheden horen ze hier niet thuis". Van Loo maakt duidelijk, dat dc flamingo's niet onmiddellijk moei lijkheden ondervonden van do vorst. „Tien of vijftien graden vorst kunnen ze best hebben, mits het niet te lang duurt. Dat wordt anders als het een week of veertien dagen gaat duren. Ze zijn broodmager, omdat ze niet voldoende eten kunnen vinden, maal water houdt ze lang actief". Wat de overige vogels betreft meent Van Loo, dat het allemaal nog redelijk gaat. „Er sneuvelen er wel aardig wat, vooral meerkoeten en zo. Ook is een aantal blauwe reigers ei- slecht aan toe. Zolang er open water is dan gaat het nog wel, mits ze cr naar toe gaan. Tc vroeg bijvoeren heeft tot gevolg, dat dc vogels blijven hangen en niet meer naar dc Greve lingen trekken, hetgeen dan in feite averechts werkt. Zc hebben dan niet meer de trekdrang. Zc horen voor de vorst uit weg tc trekken", legt Van Loo uit. Op liet Grcvelingcnmeer sig naleerde Van Loo woensdag duizen den futen en andere vogels. Veel vogels vinden een vroegtijdig einde langs de autowegen. Het be treft voornamelijk graseters, zoals Vervolg pag. 5 Mar go Lemson in Kerkwervc is dagelijks uren in de weer om eten gereed te maken voor de hongerende vogels I S i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 1