Houtsnip en watersnip overwinteren in Westhoek streeknieuws Terwijl de schepen wachtten Belangstelling jumelage NOS-producer George Tor overleden 6 Helemaal in elkaar gedoken beschermt de houtsnip zich tegen de koude. WESTHOEK - In de afgelopen win terse dagen is een groot aantal vogels uit het hoge noorden naar het voor hen warme zuiden getrokken. De wilde ganzen waren de eerste en de meeste van hen gingen van hier uit op de wieken en zochten warmere streken op in Europa en moesten daarvoor zelfs tot in Zuid-Frankrijk vliegen. Enkele honderden bleven in de omgeving van Serooskerke en in de inlagen. Een andere vogel uit het noorden is de houtsnip. Dubbel in elkaar van de kou probeert deze op niet besneeuw de grasveldjes met zijn lange puntige snavel door de bevroren grond te bo ren om nog een wormpje te verschal ken. De houtsnip beschikt over een prachtige, bruin gestreepte schut kleur en trekt zich in deze koude van de mensen niets aan. In november en december tijdens de eerste jachtda gen was een houtsnip een delicatesse van de eerste orde. Momenteel komen veel houtsnippen, „vogels van de schemering", zoals ze wel genoemd worden, in de Westhoekse streken Watersnip Een andere snip, de watersnip, is eveneens in de Westhoek achter ge bleven en zoekt vooral de nog stro mende afvoerslootjes van de duinen op. De watersnip is veel kleiner dan de houtsnip ofschoon de schutkleur met de bruine strepen, gelijk een aan tal dorre bladeren, mede aanwezig is. Het is een z.g. zig-zag vlieger en door jagers heel moeilijk te raken. Een maal geschoten vormt de watersnip op de wildtafel een bijzonder smake lijke vogel en de echte liefhebber braadt deze vogel met ingewanden en al. Gelukkig zijn deze snippen na de jaarwisseling nu beschermd en kun nen ze in de winterse Westhoek rustig proberen om aan het broodnodige voedsel te komen. Straatjongen Het zal de vogelvrienden, die regel matig wat voedsel verstrekken in de vorm van netjes noten, vetballen, zaadstokken enz. wel opgevallen zijn, dat de straatjongen der vogels, de mus met het meeste voer gaat strijken. Bij een voedertafel hebben de mus sen het grootste woord en menige kool- of pimpelmees wordt wegge jaagd. Wondere wereld der vogels, want in mei en april doet iedereen die pas zijn groentezaad aan de aarde heeft toevertrouwd, alle moeite om de mussen te verdelgen. De watersnip zoekt vooral de nog stromende afvoerslootjes van de duinen op. Vervolg van pag. 1 de Stichting Jeugd Schouwen-Duive- land. Men was van mening, dat er mo gelijk vanuit deze Stichting enige on dersteuning zou kunnen plaatsvin den om jeugduitwisselingen van de groepen uit Zierikzee met andere plaatsen, zowel daar als hier, doelma tiger te laten zijn met breder bereik naar de jeugd en jongeren dan tot nu toe en te koppelen aan thematischer benaderingen. In het begeleidend schrijven bij het enquêteformulier wees het gemeen tebestuur erop, dat de gemeente Zie rikzee al meer dan dertig jaar nauwe contacten onderhoudt met de zus tersteden Saint Hilaire en Hatfield. De laatste jaren bestaan deze con tacten voornamelijk uit de traditio nele jeugduitwisselingen. Deze jeugduitwisselingen houden onder meer in dat vijftien jongelui uit Zie rikzee. één van de zustersteden gedu rende veertien dagen bezoeken en dat vijftien jongeren uit de andere zus terstad gedurende veertien dagen te gast zijn in een Zierikzecs gezin. Het gemeentebestuur werd regel matig door de zustersteden benaderd met het verzoek na te gaan of in Zie rikzee bepaalde verenigingen of or- GOES Spreekbeurt minister De Koning Minister J. de Koning van Sociale Zaken en Werkgelegenheid geeft maandag 21 januari in de Prins van Oranje te.* Goes een spreekbeurt over het onderwerp Arbeid betaald en niet betaald. De Koning spreekt op uitno diging van het CDA-Vrouwenberaad Zeeland. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. ganisaties belangstelling hadden om met overeenkomstige verenigingen of organisaties in de zusterstad uitwis selingen te organiseren. Geen financiële middelen Het gemeentebestuur benadrukte in het begeleidend schrijven, dat de enquête dan ook uitsluitend bedoeld was om na te gaan in hoeverre er be langstelling was voor internationale uitwisselingen. Voor de goede orde werd erop gewezen, dat deze enquête niet inhield, dat de gemeente in de toekomst financiële middelen be schikbaar kan/zal stellen voor deze activiteiten. Medegedeeld werd, dat de gemeente Zierikzee bij internatio nale uitwisselingen van verenigingen of organisaties, indien nodig, alleen een bemiddelende rol zal kunnen spelen. De resultaten van deze enquête zul len zowel aan het gemeentebestuur van Saint Hilaire als aan dat var Hatfield worden medegedeeld. Visser over boord, zoontje waarschuwt Scheveningen radio SCHEVENINGEN - De vijftienja rige Dennis de Vreugd uit Schevenin gen heeft maandagavond enkele uren lang alleen de 15 meter lange vissers boot „Patrick" bestuurd toen zijn 45-jarige vader overboord was gesla gen. De drenkeling was volgens be richten via de schcepsradio alleen gekleed in oliepak, in het ijskoude water terecht gekomen. Voor zijn le ven wordt gevreesd. Schcvoningcn Radio kreeg rond ze ven uur maandagavond via de mari foon van de visserszoon door dat zijn vader P. de Vreugd bij windkracht ze ven op ongeveer 15 kilometer uit de kust van Scheveningen overboord was geslagen. Andere vissersboten schoten te hulp en de Marine stuurde twee helicopters, een fregat en een mijnenbcstrijdingsvaarluig. De red dingboot „Bernard van l/'cr" uil Scheveningen voer uil en was langs zij gaan liggen. De zoekactie van de Marine en vis sersboten is voor middernacht zonder resultaat gestaakt. De Vreugd en zijn zoon Dennis wa ren volgens de politie op kabeljauw aan het vissen De vader is door de gladheid op het schip over boord geslagen. Een bemanningslid van de red dingsboot „Bernard van Leer" is op de houten vissersboot overgestapt en is met de zoon terug naar de haven van Scheveningen gevaren. ADDIS ABEBA - Bijna vierhon derd personen zijn om het leven geko men toen een deel van een trein in het oosten van Etiopië in een ravijn stort te. Het officiële Etiópische persbu reau ENA meldde maandag dat 392 personen de dood vonden en 370 inzit tenden gewond raakten. Een spoor wegfunctionaris in Djibouti noemde een dodental van 420. Het is het zwaarste ongeluk uit de geschiedenis van de spoorwegen. MlDDKl.lWKC, - Van zaterdag l!l ja nuari tot en niet zaterdag 2 maart wordt in (ialerie „De Wijnstoek" aan de liellinkslraat 22 in Middelburg een expositie gebonden van Spritztè keningen van Aunet Artleseli rn Itronzen van ('and van den lioom l)e ojieningslijden zijn als volgt donderdag 2 2 uur, vrijdag 2-2 uur Cu zaterdag 11-12.21) en 2-2 uur. De ope ning is zaterdag l'.l januari van 2-2 uur. Elfstedenvereniging wil natuur handje helpen LEEUWARDEN - De vereniging de Friesche Elfsteden heeft maandag, na de vergadering met de twintig rayon-hoofden te Leeuwarden beslo ten de natuur waar mogelijk een handje te helpen. De gerapporteerde ervaringen van de twintig ijsinspec- teurs waren namelijk niet ronduit zonnig. Bij Kimswerd zakte zelfs een assistent van een rayon-hoofd door het ijs. De slechtste plekken liggen in de buurt van Harlingen, bij IJlst en op het traject naar Dokkum in het Bildt, waar overwogen wordt zelfs naar alternatieven te zoeken. Voorzitter ir. Jan Sipkema kon maandag na een eerste gesprek met de rayon-hoofden dan ook onmoge lijk optimistisch zijn. „Deze week ze ker geen elfstedentocht, volgende week misschien indien het weer komt dat de berichten ons beloven. Wij heb ben ook niet vergaderd over een mo gelijke datum voor de tocht, wij zijn met de rayon-hoofden bij elkaar ge weest om de knelpunten te bespreken en vast te stellen wat er gedaan kan worden om een situatie te verbeteren. Nu gaan wij verder met de verdeling van de noodzakelijke werkzaamhe den. Wij hebben nog steeds een week strenge vorst nodig en het weerbe richt biedt daarvoor geen enkele ga rantie. Zondag waren de vooruitzich ten gunstig, maandag is zonder meer een tegenvaller geweest". Indien de veertiende elfsteden tocht in 1985 plaats vindt, kunnen de toerrijders zich twee dagen tevoren op elf adressen inschrijven. De orga nisatie heeft de volgende plaatsen aangewezen: Leeuwarden, Friesland hal. Alkmaar, kunstijsbaan De Meent. VVV-kantoren in: Groningen, Assen, Vaassen, Amsterdam, Rotter dam, Delft, Tilburg en Almelo. Leidschendam, kantoor Nederlands bureau voor toerisme in de provin cies Limburg, Zeeland en Utrecht zijn geen inschrijfadressen. HILVERSUM - De NOS-producer George Tor is eind vorige week na een langdurig ziekbed op 40-jarige leeftijd overleden, zo is maandag door de NOS bevestigd. Tor werd vooral bekend door zijn medewerking aan grote sportevene menten zoals de olympische spelen en radio Tbur de France. Voorts werk te hij mee aan het programma Langs de lijn. Daarnaast bemoeide hij zich ook met het actuele nieuwszaken zo als de bezetting van het Indonesisch consulaat door een aantal Molukkers, eind 1975. Tor startte zijn loopbaan begin zestiger jaren bij de jeugdomroep van de AVRO, Minjon. Vervolgens stapte hij over naar de KRO waar hij samen met Theo Koomen het programma „Goal" maakte. In '68 verleende hij voor het eerst zijn medewerking aan het verslaan van de olympische spe len voor de Nederlandse Radio Unie. In '69 werkte hij op contractbasis mee aan NOS-programma's over grote sportevenementen. Vanaf 1970 werk te hij bijvoorbeeld mee aan het jaar lijks verslag van de Tbur de France. In '72 verliet hij de KRO en kwam de finitief in dienst bij de NOS. Woensdag 16 januari Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven 14.00 uur De poppenkraam 14.30 uur Candy, Candy 14.55 uur Tom en Jerry 15.05 uur De Muppetshow. De Mup- pets ontvangen als gast Sylvester Stallone. 15.30 uur De blufshow. Hierin treden leerlingen van de Meentschool uit Hilversum tegen die van de „An d'r put-show" uit Ubach over Worms in het strijdperk. 16.25 uur Dierenmanieren. Ditmaal gaat het over dieren die gek zijn op bijten en over puppies die ingeënt moeten worden. 16.40 uur Tijd voor Marijke 17.30 uur Nieuws 17.45 uur Formule 1. Popmuziek ge presenteerd door Erik de Zwart. 19.00 uur Flappie. Van de kabouters heeft Flappie toestemming gekregen om op reis te gaan. 19.05 uur Het A-team. Het is hard te gen hard in de zaak van de ontvoerde dochter van George Olsen, die het A- team om opsporing verzocht heeft. Het gevaar voor de ontvoerders dreigt namelijk dat ze door een getuh geverklaring van Olsen de nor in draaien. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Socutera 20.30 uur Onze ouwe. Bij een aanrij ding wordt Angela Kolbe zwaar ver minkt. De eigenaar van de auto be weert dat niet hij het was die de auto bestuurde, maar een autodief. 21.35 uur Hotel. Een Israëlische mi nister wordt bedreigd door een terro ristische organisatie. Van geheel an dere aard is het probleem van een vrouw die na de dood van haar man met een ander wil huwen, maar niet aleer toestemming gevraagd te heb ben aan haar overleden man., 22.25 uur Aktua tv 23.00 uur De Benny Hill show 23.50 uur Tros sport. Aandacht voor het Tros/HNS springconcours, het winterkampioenschap. 00.00 uur Journaal Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.10 uur Staatsloterij 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Politieke partijen. Uitzend tijd voor de P.P.R. 19.20 uur Van gewest tot gewest 20.10 uur Nederland C. Actuele infor matie over kunst en cultuur in binnen- en buitenland. „La grande Parade" is de tentoonstelling die Edy de Wilde, directeur van het Stedelijk Museum, bij zijn afscheid organiseer de. 22.30 uur Journaal Donderdag 17 januari Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 16.00 uur Gevarieerd programma via videoclips. In verband met reclame moeilijkheden tussen omroep en overheid geen „Tineke" vanmiddag. 17.15 uur Super Ted 17.30 uur Nieuws 17.45 uur Agenda 19.00 uur Countdown. Popprogram ma gepresenteerd door Adam Curry. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Dynastie. Alexis treffen we na de dood van Mark Jennings in de gevangenis aan. Maar er dreigt red ding als Dex belooft de hoge borgsom binnen 24 uur te betalen. Steven doet een opmerkelijke ontdekking in de boekhouding. 21.15 uur Hollanders. Satirisch pro gramma. 21.30 uur Veronica sport 22.00 uur Rur 22.45 uur Mike Hammer. De detective wordt te hulp geroepen door de dia manthandelaar Mel Huroc die be- dreifd wordt door een stel onverla ten. Onverwijld schiet Mike te hulp, wat echter niet mag baten, want z'n vriend en zijn beschermelinge zijn al ontvoerd. 23.35 uur Showpoint. Een portret van John Straet, eigenaar van het cen trum van het Belgische uitgaansleven „Showpoint", choreograaf, ontwer per en tevens regisseur. 00.20 uur Journaal Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Gemene delers. De aan dacht van Colin wordt te veel getrok ken door een meisje en skinhead Coxy. Mark, z'n broer heeft het er maar moeilijk mee. 19.35 uur Kenmerk 20.00 uur Babbelonië 20.25 uur Saturday night fever. Ame rikaanse speelfilm uit 1979. De ne gentienjarige Tony is een graag gezie ne figuur in de discotheek „2001". Met danspartner Stephanie wint hij een wedstrijd in de discotheek. De uitslag komt echter volgens hem niet overeen met de werkelijkheid. Dat le vert fikse onenigheid op met zijn vriendin: 22.30 uur Journaal 22.45 uur Nieuws voor doven Donderdag 17 januari. 22.45 uur, Nederland 1: Mike Hammer. Stacy Keach als detective Mike Hammer. WASHINGTON - Volgens de jongste ramingen van het Amerikaanse mini sterie van landbouw zal de wereld graanoogst dit jaar de recordhoeveel- heid van 509,5 miljoen ton tarwe en 790,1 miljoen ton mais en andere gra nen opleveren. De raming van de tarwe-oogst is verhoogd ten opzichte van de december-raming, aangezien er in de VS, Argentinië, China en West-Europa een grotere oogst wordt verwacht. UTRECHT - De beurs vakantie '85 heeft de afgelopen dagen 53.500 be zoekers getrokken. Dit heeft een woordvoerster van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs zondag mee gedeeld. 53 „Moeder Geertrui smeekte die met een zielig lachje „O kind, ben je ziek?" vroeg die meewarig en nam haar mee naar bin nen. Ze voelde de kleine ruwe hand gloeiend in de hare en onder het gaan zochten haar vingers de jagende polsslag. „Je hebt de koorts," zei ze. „Je moet naar bed. Ga maar zitten." Ze drukte haar in de wijde armstoel, die ze zelf gebruikte als ze in het voorhuis zat. „Niet in bed, nog niet," prevelde Grietje moeilijk. „Eerst het werk af, en dat ligt in sloot Geertrui fronste het hoge voor hoofd en haar ogen werden donker. Ze nam de vochtige muts van het blonde hoofdje en lei haar koele hand op de glqeiende slapen. Tben betastte ze vlug haar jak. Het meisje was bui ten in do regen geweest. Zo ziek als ze was had ze dus evengoed het stoep- werk moeten doen Nu prevelde Grietje iets over Arend cn een huis. Geertrui ging naar achter en riep Marie Sijverts toe, haar te komen hel pen. liet eten moest maar een half uurtje later gesteld. Snel. opdat de gasten haar niet zouden missen, ont kleedden de beide vrouwen het zieke schepseltje en legden haar in het zachte waardschappersbod. Hoofd schuddend bezagen ze haar schamele kledij. Geertruis vaardige handen hulden het magere, sidderende li chaampje in zacht linnen, dat Marie (evoiimi even verwarmde. „Ik heb zo'n dorst," klaagde Griet je. toen ze rustig neerlag. „Hier is drinken." zei Marie en hield een grote kom koel water bij haar lippen, terwijl Geertrui haar door J. VISSER-ROOSENDAAL hoofd ophief. „Zo goed?" vroeg ze zacht, toen de kom leeg was. Grietje knipte met de ogen en zonk toen weg in een wereld vol fantastische beel den en dreigende geluiden. Geertrui haastte zich nu weer naar haar gasten terug. Marie en Geert zouden om beurten naar de zieke gaan zien; die was dus in vertrouwde handen, al zou ze zelf ook een oogie in het zeil houden, want de koorts leek haar wel rijkelijk zwaar toe. En toen Welmoet in haar buurt kwam, vertel de ze haar het voorgevallene in enke le woorden en droeg haar op het da delijk aan Aagt te gaan zeggen. Die mopperde en foeterde intussen in het achterhuis. Ze begreep maar niet waar Grietje toch bleef. Er moest nodig nieuw hout op het vuur cn de mand was leeg. Zelf kon ze haar werk niet in de steek laten, en Willem en Sijmen waren vóór. Klaas zag ze ook nergens, die was zeker al naar huis gegaan. Ze was bezig de gestremde melk in de kaastobbe tol wrongel te maken. Voorover gebogen liep ze telkens een pas verder rond de tobbe, plaatste de koperen doorhaler erin en trok die dan langzaam naar zich toe. Dit deed zo zo lang tot er een korrelige massa in een plak bleekgeel vocht over bleef Handig zette ze dan de tobbe schuin om de wrongel droog te krij gen. En nog geen Grietje. Nu moest ze dan zelf maar hout gaan halen. Ze klom naar het zolder tje boven de schuur, haalde haar schort vol gekloofde spaanders, wierp een deel ervan op de vuur- resten in de haard en hing de grote koperen ketel erboven. Toen stoof ze haastig naar buiten naar de stoep. Daar was niets te zien. Geen vaat werk en geen Grietje. Zoekend liep ze het huis in en keek in alle vertrek ken, rukte zelfs de bedsteedeurtjes in de koegang open. Grietje zei immers dat ze ziek was. Ze zou toch niet onge vraagd naar bed zijn gegaan? Maar het onopgemaakte bed was leeg. Tben wist Aagt het niet meer, en ze voelde een hevige onrust in zich opkomen. In het achterom nog eens rondkij kend, miste ze de kookpot uit de haard en de tinnen borden van de ri chel. Stel toch eens dat het kind daar van de stoep in de regen en wind Met bonzend hart en angstige ogen snelde ze opnieuw naar buiten. Maar daar trad Welmoet IJsbrand haar in de weg. „Grietje is weg," schreeuwde Aagt haar toe. „Die is bij ons," zei Welmoet koel. „En ik loop hier naar haar te zoe ken," voer Aagt opgelucht uit. „Dat is wat moois, zo midden in het werk!" „Ze is hard ziek. zegt moeder. Ze ligt bij ons in bed." „Ziek"1 Och kom. Ze is gewoon ver kouden." „Niet gewoon. Moeder denkt dat het wat ergs is." „Zo" „Ja. want ze is helemaal in de war." „Dat is wat, kind. En jullie hebt nog wel een huis met gasten. Hoe kreeg ze het in haar hoofd om naar jullie toe te gaan?" „Dat weten wc niet. En ze is zo in de war. dat zo het zelf ook niet dens zal begrijpen." „Hoe kan dat nu ineens"7 Zo is goed cn wel met het vuile eetgericf naar de stoep gegaan." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 6