C Zeeuwse akkerbouw raakt verder achterop zonder prijsaanpassing Winterpret en winterleed Bezwaarschrift tegen Hinderwetvergunning Shiptronic te Bruinisse gPHH mm DE ZIERIKZEESCHE COURANT Bouw nieuwe bibliotheek in Zierikzee kan weldra starten Voorzitter A. J. G. Doeleman van de ZLM: Politie keurt geen ijs WA> ffi* Pt ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Krammersluizen Na maandenlange onderbreking zijn de werk- Joop de Wit gestopt Derde lustrum Zaalvoetbalkampioen Zierikzeesche Nieuwsbode-verslaggever Joop Advocaat en procureur G. Nijland viert van- Bruse Boys werd woensdagavond voor 99% zaamheden aan de Krammersluizen weer her- de Wit heelt de journalistiek gedag gezegd, daag zijn derde lustrum als zodanig. Hij was in- zeker zaalvoetbalkampioen van Schouwen- vat. Realisatie van de Philipsdam geschiedt in maar hij blijft wel degelijk vol overgave actief dertijd initiatiefnemer van de Rechtswinkel Duiveland door een puike 4-2 zege op titelver- de schaduw van de stormvloedkering. (Pag. 2). voor de sport. (Pag. 3). Zierikzee, die nu is opgeheven. (Pag. 5). dediger Sporthuis Zierikzee. (Pag. 7). DONDERDAG 10 JANUARI 1985 141ste jaargang Nr. 23657 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Het boerenwerk is het vrolijkste en vol beloften. Luther ZIERIKZEE - De voJ reidingen voor de fcj van een nieuwe bil theek in het bestemml plan Haringvlietpleij Zierikzee zijn gereed Gedeputeerde Staten van Zeeland staan er welwillend tegenover om twee ton te verstrekken. De staten commissie voor economische zaken meende in de vergadering van afgelo pen maandag dat die tweehonderd duizend gulden verstrekt moet wor den. De bouwkosten van de bibliotheek bedragen ongeveer F 1.670.000,- en de inrichtingskosten worden geraamd op F 250.000,-. De gemeenten op Schouwen-Duiveland moeten zich nog uitspreken over de resultaten van een ingestelde intergemeentelijke ambtelijke werkgroep die verschil lende varianten heeft uitgewerkt tot verhoging van de gemeentelijke bij dragen met ca. F 3,- per inwoner. Rekening houdend met die verho ging kan slechts de exploitatie ge dekt worden van een nieuwbouw die maximaal F 1.2 miljoen kost. Er dient derhalve een bedrag gevonden te worden van F 5 a 600.000,-, dat a fonds perdu beschikbaar komt. Het Stichtingsbestuur van de Gemeen schappelijke Bibliotheekvoorziening Schouwen-Duiveland denkt hierbij aan vierhonderdduizend gulden van de gemeente Zierikzee en de resteren de twee ton van de provincie Het ge meentebestuur heeft evenwel nog geen toezegging gedaan voor hun fi nancieel aandeel. Ons wordt ge vraagd om dit project te steunen van uit een oogpunt van werkgelegenheid voor het desbetreffende gebied," al dus Gedeputeerde Staten in een schrijven aan de leden van de staten commissie economische zaken. Voor het college van GS zijn de vol gende overwegingen van betekenis. In principe is de bouw van een nieu we bibliotheek een gemeentelijke zaak. De provincie heeft uit een oog punt van bibliotheekbeleid hier geen bemoeienis mee. De hogere kosten, welke uit de nieuwbouw voor de Schouwse gemeenten zullen voort vloeien kunnen, strikt genomen, door alle gemeenten gezamenlijk worden opgevangen. De permanente exploitatielasten worden door de ge meenten op Schouwen-Duiveland ge dragen. Een positief element is de bovenlokale betekenis van het pro ject. Het wordt daarmee een regio naal knelpunt dat om een oplossing vraagt, aldus GS. Momenteel is de bibliotheek van de Stichting gevestigd aan het Groene Weegje te Zierikzee. Het ligt in de be doeling op korte termijn de aanbeste ding te laten plaatsvinden. Advertentie ABC, MORSO en THERMOCET voorzetkachels 't Lange Uus Havenpark 28 Zierikzee 01110-3727 DE HAAG - Tussen do volgende re gering on partijen in de gezondheids zorg zullen duidelijke afspraken moeten worden gemaakt die gelden voor de duur van do kabinetsperiode. In 1986 zal in het regeerakkoord een covenant" met het veld van de ge zondheidszorg moeten worden opge nomen. De voorzitter van de nationa le raad voor de volksgezondheid, J. P. M. Hendriks, zei dit vandaag in zijn nieuwjaarsrede. BRUINISSE - ,,Met dit bezwaarschrift tonen wij aan dat de door Shiptronic International BV te Bruinisse gevraagde Hinderwetvergunning behoort te worden geweigerd, omdat vaststaat of met reden is te vrezen dat door de uit breiding van de inrichting met dergelijke activiteiten, daarbuiten gevaar voor de volksgezondheid, dan wel hinder van ernstige aard zal worden onder vonden. Daaraan kan redelijkerwijze door het stellen van voorwaarden niet voldoende tegemoet gekomen worden." Dat schrijft de Vereniging Zeeuwse Milieufederatie te Goes in een bezwaarschrift tegen de aanvraag van een Hin derwetvergunning aan het college van b en w van de gemeente Bruinisse. ,5>l? In de zomermaanden haalden de akkerbouwers met behulp van een combine de tarwe van het land. De bijzondere weersomstandigheden in het afgelopen jaar zullen niet vlug worden vergeten. GOES - Het openingswoord van voorzitter A. J. G. Doeleman van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij (ZLM) voor de in het Landbouwhuis te Goes gehouden vergadering van het hoofdbestuur van de ZLM, stond duidelijk in het teken van nieuwjaar, dat wil zeggen een terugblik maar vooral een blik vooruit. Terugkijkend op 1984 constateerde de voorzitter dat de bijzondere weers omstandigheden niet vlug vergeten zullen worden. Ge bleken is echter dat de mechanisatie in de afgelopen ja ren kwalitatief sterk is verbeterd, waardoor de kwetsbaarheid hij de oogstwerkzaamheden minder groot is geworden. Een aantal ontwikkelingen die in 1984 gepasseerd zijn zullen zeker ook van invloed zijn voor de komende jaren in de land- en tuinbouw. drijven een belangrijke plaats blijft behouden in Zeeland en Brbant. Ver nieuwing van het rassenassortiment is belangrijk maar het blijkt niet al tijd eenvoudig te zijn de juiste keuze te doen uit het aanbod van nieuwe rassen. De heer Doeleman zei te hopen dat de in gang gezette besprekingen over de verdere concentratie van de veilin gen in Zeeland op constructieve wij ze voortgezet zullen worden in 1985. In dit verband noemde de ZLM- Vervolg pag. 5 De aanvraag betreft een nieuwe, de gehele inrichting (verkoopruimte scheepsbenodigdheden en herstelin richting van pleziervaartuigen) om vattende vergunning. De Vereniging maakt bezwaar te gen de uitbreiding van de bestaande activiteiten in het perceel Jachtha venweg 71-72 te Bruinisse, met name tegen het riatstralen en het verfspui ten van pleziervaartuigen en de op slag van verdunningsmiddelen, wel ke bij het verfspuiten worden toegepast. Onvolledig Volgens de Vereniging vermeldt de aanvraag als opgaaf van hetgeen in de inrichting zal worden verricht: "Verkoop van scheepsbenodigdheden en reparatie c.p. natstralen door mid del van steengrit in combinatie met zuiver water, van pleziervaartuigen." De Vereniging schrijft dat uit deze opgaaf volgt dat Shiptronic alleen het nastralen als reparatie-werk zaamheden aanvraagt. Het op 23 oktober 1984 ingediende, officiële verzoek om vergunning vermeldt der halve niet dat daaronder ook het verfspuiten en de opslag van oplos- en verdunningsmiddelen wordt be grepen. "De te gebruiken loods is voor het natstralen en verfspuiten van sche pen niet ingericht. Deze werkplaats bestaat uit één scheidingswand van 18 mm multiplex met steenwolisola- tie en de overige 1-steens muren zijn niet van isolerend materiaal voor zien. In de werkplaats wordt een ver rijdbare, zware diesel-lucht-comprës- sor neergezet. De ervaring heeft reeds geleerd dat hierdoor ernstige geluidsoverlast in de aangrenzende gebouwen wordt veroorzaakt. In dit opzicht stelt het teleur dat er geen geluidmetingen werden verricht, toen ingevolge uw tijdelijke vergun ning van 28 november 1984 het Zo zal in de veehouderij de super heffing in 1985, maar ook in de daar op volgende jaren zijn invloed op de individuele bedrijven blijven doen gelden. De komende tijd zal daarom alsnog gezocht moeten worden naar oplossingen voor verschillende schrijnende gevallen, wat geen een voudige zaak zal zijn. In 1985 zal ook de vraag aan de orde komen of de produktiebeperking op 8,65% gehandhaafd kan blijven. Mi nister Braks heeft al enkele voorzet ten gedaan om het percentage te ver hogen en daarbij 10% en meer genoemd. De heer Doeleman zei van mening te zijn dat er een zeer terug houdend standpunt ingenomen dient te worden om opnieuw een extra be perking door te voeren, omdat daar door zeker weer nieuwe problemen zullen ontstaan. Achterop raken De veehouderij maar ook de akker bouw is sterk afhankelijk van het door Brussel gevoerde prijsbeleid. Het niet handhaven van de prijsaan passing betekent dat wij steeds ver der achterop raken. Vooral bij de gra nen is van een verantwoord prijs beleid geen sprake meer. Voor de ak kerbouw is dat een bijzonder zorge lijke ontwikkeling omdat er weinig mogelijkheden zijn voor verschuivin gen in het bouwplan. Bovendien zou den verschuivingen in het bouwplan in de richting van intensieve gewas sen ten koste gaan van met name kleinere bedrijven die sterk afhanke lijk zijn van deze gewassen. Door de uitzaai van tarwe is door de praktijk bevestigd dat er nog onvoldoende mo gelijkheden zijn voor andere gewas sen, ook niet voor eiwithoudende produkten. De komende tijd zal dan ook leren waar de grens van de moge lijkheden ligt om tarwe te blijven te len onder de kostprijs, uitsluitend vanwege de noodzaak van vruchtwis seling, aldus Doeleman. De varkens houderij heeft in tegenstelling tot de pluimveehouderij met redelijke prij zen te maken. Wat betreft de Interim- wet zal alles in het werk gesteld moe ten worden om deze wet zo snel mogelijk te doen verdwijnen om daarvoor in de plaats te stellen dui delijke richtlijnen op basis van de meststoffenwet en de wet op de bo dembescherming. De normen daarvoor dienen geba seerd te zijn op de normen van het in stituut voor bodemvruchtbaarheid. Een en ander zal voor met name de varkenshouderij zeker gevolgen heb ben voor de bedrijfsvoering. Meer on derzoek en voorlichting is daarbij voorwaarde. In de Zeeuwse Provinciale Raad voor de Bedrijfsontwikkeling is aandacht besteed aan de problematiek van de mestafzet. Daarbij werd de conclusie getrokken dat uitgaande van de praktische mogelijkheden en de be reidheid van de ondernemers de af zetmogelijkheden vanuithet over- schotgebied naar de akkerbouw in Zeeland niet veel groter zijn dan een half miljoen kubieke meter drijfmest op jaarbasis. Dat is slechts een zeer beperkte hoeveelheid van de mest die buiten de bedrijven moet worden afgezet. De afgelopen jaren is gebleken dat de fruitteelt op gespecialiseerde be- ZIERIKZEE - De rijkspolitie verzoekt mee te delen, dat zij zich niet bezighoudt met het beoorde len/goedkeuren van ijs. Veel mensen bellen de afgelopen dagen het bureau met de vraag of het ijs stevig genoeg is om te kun nen schaatsen, maar de politie wijst er op dat zij deze verant woording niet op zich neemt. Wie zeker wil zijn van de stevig heid van ijs, kan zich het best naar de ijsbanen begeven, waar toe zicht wordt gehouden. Voor het overige is het schaatsen voor eigen risico. De telefoontjes naar de politie betreffen veelal vragen over het schaatsen op de grachten. Daarom wijst de politiewoordvoerder er op. dat men daar altijd moet op passen vanwege het brakke water. ZIERIKZEE - Dc barre weersomstandigheden zorgen er voor, dat er zowel het nodige winterleed als een fikse portie winterpret wordt ver oorzaakt. Op bovenstaande foto een voorbeeld van dc lol, die sneeuw en winter kunnen veroorzaken, op pagina 4 een wat uitvoeriger scala van het ongemak, dat dezelfde aspecten teweegbrengen. natstralen van vijf schepen werd toe gestaan." Recreatiegebied Volgens de Vereniging Zeeuwse Mi lieufederatie ligt het terrein waar de werkzaamheden plaatsvinden mid den in een rustig recreatiegebied en het heeft ook alleen deze bestem ming. Een industriële activiteit als de aangevraagde past daarin niet en hoort op een industrieterrein te wor den uitgevoerd. Het bezwaarschrift gaat uitgebreid in op het slib-afval bij het natstralen. Uit de aanvraag blijkt dat het afval in containers wordt verzameld en af gevoerd. Het verontreinigde afvalwa ter verdwijnt via de riolering. Ook heeft de Vereniging kritiek op de on volledigheid van Shiptronic inzake de gebezigde werkwijze bij het verf spuiten. Voor de goede orde sluit de schrijver van het bezwaarschrift een bijlage in over de chemische stoffen benzeen, tolueen en xyleen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's 8Jir Verwachting tot vrijdagavond: Perioden met zon Perioden met zon en vrijwel overal droog; in de nacht en ochtend plaatse lijk mist en minimumtemperatuur van min 10 tot min 15 graden; mid- dagtemperatuur ongeveer min 5 gra den; matige noorden wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 14 jan.: Zaterdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 30% Min.temp.: -12 graden Middagtemp.: -5 graden Windkracht: variabel 2 Zondag: Perioden met zon Kans op neerslag: 20% Min.temp.: -12 graden Middagtemp.: -5 graden Windkracht: oost 2 Maandag: Perioden met zon Kans op neerslag: 20%- Min.temp.: -12 graden Middagtemp.: -6 graden Windkracht: noordoost 2 ZON- EN MAANSTANDEN 11 jan. Zon op 8.44, onder 16.52 Maan op 22.29 onder 11.26 Laatste Kwartier: 14 januari (0.27) HOOG- EN LAAG WATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 11 jan. 5.40 18.41 11.58 Doodtij: 16 januari HET WEEROVERZICHT DE BILT - Na de passage van een kleine storing met af en toe sneeuw, komt morgen ons land geleidelijk on der invloed van een krachtig hoge- drukgebied boven de Britse eilanden. Aangezien dit systeem boven onze omgeving een noordelijke stroming in stand houd, moeten we rekening houden met enkele, van de Noordzee, binnendrijvende wolkenvelden. Uit deze bewolking kan plaatselijk wat lichte sneeuw vallen, maar veel zal dit niet zijn. Het blijft matig tot streng vriezen. In de nacht cn ochtend moet er plaatselijk met mist reke ning gehouden worden. Na morgen, het weekeinde, breidt eerdergenoem de hogedrukgebied verder uit rich ting Skandinavië. De wind draait dan van noord naar oost. CAIRO - In de afgelopen 20 jaar is het in Egypte begin januari niet zo warm geweest als thans. Tbrwijl de gemiddelde temperatuur in deze pe riode 18 graden bedraagt, is het kwik in Cairo donderdag opgelopen tot 29 graden. In Alexandrie, aan de Midde- landse Zee, is het 26 graden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 1