YENTL Barbra Streisand schittert met Yentl Acties loodsen Vlissingen treft ook Belgische havens „Merk" Overhemden deurloo mode Na regen komt zonneschijn Terwijl de schepen wachtten DE CONCERTZAAL IN ZIERIKZEE De film met 5 Oscar nominaties Belgische en Nederlandse loodsen boycotten radarkanalen Westerschelde Actrice, producente en regisseuse Verkeer reageert goed op sneeuw Goed jaar voor garnalenhandel in Zoutkamp ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 3 januari 1985 Nr. 23653 5 Advertentie vertoont Zaterdag 5 januari 20.00 uur Zondag 6 januari 20.00 uur NOTHING'S IMPOSSIBLE In a time when the world of study belonged only to men. there lived a girl who dared to ask why? BARBRA STREISAND A film with music. Music by MICHEL LEGRAND [.vries by ALAN MARILYN BERGMAN Executive Producer LARRY DE YVAAY Co-Producer RUSTY' LEMORANDE Produced Directed by BARBRA STREISAND Toegang alle leeftijden Prijs f 7,50 Reserveren mogelijk 01110-2670 ZIERIKZEE - Barbra Streisand kan al jarenlang op een grote naam roemen, niet alleen in de zangkunst, maar ook in de filmwereld heeft zij als actrice in middels haar sporen verdiend. Het was een wens van haar om eens aan de an dere kant van de camera te staan en dat leidde tot de produktie en regie van de film Yentl, die maar liefst vijf Oscar nominaties kreeg. Het scenario van Yentl, Jack Rosen thal en Barbra Streisand tekenden hiervoor, is gebaseerd op het boek „Yentl, the Yeshiva boy" van Nobel prijswinnaar Isaac Bashevis Singer. De film wordt ondersteund door prachtige muziek van Michel Le grand, de teksten zijn van Alan en Marilyn Bergman. Studeren De hoofdrollen worden vertolkt door Barbra Streisand zelf, Mandy Patinkin en Amy Irving. Streisand speelt Yentl, de dochter van Rabbi Mendel, die wilde studeren uit de Thl- mud, kennis verwerven en meer bele ven dan keuken en kinderen. In 1904 in Oost-Europa mochten echter vol gens de Joodse traditie alleen man- VLISSINGEN - Alle Belgische en Nederlandse loodsen in het district Scheldemond (Westerschelde en Ka naal Gent-Tferneuzen) boycotten vanaf dinsdag 1 januari de marifoonkana len 71 en 3, respectievelijk Hans weert en Tferneuzen radar. De loodsen heb ben tot deze actie besloten uit protest tegen het feit dat, ondanks het advies van de loodsen om deze kanalen niet te gebruiken als informatiekanalen, deze toch zijn ingevoerd, waardoor een versnippering van de marifoon- blokken in dit gebied optreedt. Op deze kanalen wordt namelijk ook vanaf de wal assistentie en informa tie verleend aan de binnenscheep vaart, waardoor vóór het drukke zee scheepvaartgebied in de Westerschel de en het Kanaal Gent-lferneuzen een onoverzichtelijke situatie ontstaat. De loodsen maken nu uitsluitend van de marifoonkanalen 12 en 14 ge bruik. Dat zijn de marifoonposten Zandvliet radio (sluizen Antwerpen) en Vlissingen radio (rede van Vlissin gen). De loodsen zullen wel in ver band met de veiligheid van de bin nenscheepvaart op de radarkanalen 3 en 71 uitluisteren, maar er geen ge bruik meer van maken. De dienstleiding van het DGSM (Directoraat-Generaal Scheepvaart en Maritieme zaken) heeft boos gera- geerd op deze boycot-actie. Twee jaar geleden ontstonden er ook al proble men toen kanaal 3, tegen het advies van de loodsen in, toch als communi catiekanaal werd aangewezen. Nu de dienstleiding daar per 1 januari 1985 kanaal 71 aan heeft toegevoegd is de maat vol, en hebben de Belgische en Nederlandse loodsen besloten de ka nalen te boycotten. De scheepvaart is door de loodsenbonden van de nieu we maatregel op de hoogte gesteld. VLISSINGEN - De 220 Nederlandse loodsen in het district Scheldemond (Westerschelde en het kanaal Gent- Terneuzen) hebben woensdagavond tijdens een buitenge wone vergadering in Vlissingen alsnog besloten de Bel gische havens bij de stiptheidsacties te betrekken. Volgens voorzitter N. van Willigen van de VNL (Vereniging Nederlandse Loods), afdeling Scheldemond, had dit district aanvankelijk het hoofd bestuur op verzoek van de leden ge vraagd om de Belgische havens bui ten de actie te laten. Men is namelijk van mening dat het een conflict be treft tussen de Nederlandse loodsen en de Nederlandse regering waar Bel gië buiten staat. Het hoofdbestuur heeft dit verzoek afgewezen. Woens dagavond hebben de Scheldemond- loodsen met grote meerderheid van stemmen alsnog besloten zich achter het standpunt van het hoofdbestuur te scharen en ook België in de acties te betrekken. De loodsen zullen gedu rende de actie alleen overdag van ze ven uur 's morgens tot zeven uur Ss avonds schepen beloodsen. in de weekeinden zal er ook niet worden gewerkt. Oponthoud Van Willigen zei te hopen dat de scheepvaart niet al te veel hinder van de stiptheidsacties zal ondervinden,. Wij zullen ons uiterste best doen om het oponthoud voor de scheepvaart zo veel mogelijk te beperken, zo zei hij woensdagavond na afloop van de bui tengewone vergadering van de VNL in Vlissingen. De scheepvaart ondervond woens dagavond zes uur na aanvang van de Advertentie nen studeren. Als haar vader sterft staat ze alleen. Ze ziet maar één oplossing om haar ideaal te verwe zenlijken: verder als jongen door het leven te gaan. Ze ontmoet Avigdor (Mandy Patinkin), die een Joodse school bezoekt. Yentl, die zich nu Anshel noemt, gaat met hem mee en wordt aangenomen als leerling. Avig dor neemt Anshel mee naar het weke lijkse etentje bij zijn verloofde Ha- dass (Amy Irving) en haar ouders. Anshel ziet hoe Hadass zich uitslooft voor Avigdor, die smoorverliefd is op haar. Echter, Anshel wordt verliefd op Avigdor. Yentl draait zaterdag 5 en zondag 6 januari in bioscoop de Concertzaal te Zierikzee. Beide voorstellingen be ginnen om 20.00 uur. Vyella van 98? nu59,- Arrow van 79nu39,- Pierre Monée van 48? nu 39,- Gents Club van 39? nu... 29,- Le Dub van 39? nu39,- Vrijdag 4 januari Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 15.30 uur De Carsons. Jennifer neemt de verdediging op zich van Bryant, een afstammeling van de oorspronke lijke inwoners van Australië. 16.15 uur Karel's kat 16.20 uur Pluizerd 16.45 uur Wissels 18.20 uur Kleine Isar 19.00 uur De helemaal in je eentje show. Maandelijks showprogramma, gepresenteerd door Leontien Ceule- mans en Frank Masmeyer. De spel- kandidaten worden getest op hun durf en mentaliteit. De opdrachten zijn alleen maar uit te voeren door een heleboel mensen te vragen eraan mee te doen. 21.30 uur Hier en nu 22.05 uur The winds of war. Achttien- delige Amerikaanse serie. We volgen hierin een Amerikaans diplomaten gezin, dat in 1939 gestationeerd wordt in Berlijn, alwaar de oorlogsdreiging in de lucht hangt. 22.55 uur SOS Paulus Potter. Nadat het konvooi op eigen kracht verder moest varen is de Paulus Potter een willige prooi voor de Duitse duikbo ten geworden. In die ijskoude zee is het einde snel te voorzien. Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Knight rider. De auto van Michael wordt gekraakt door een computerdief. 20.00 uur Russisch staatscircus 21.00 uur Wondere wereld. Chriet Ti- tulaer neemt ons mee in de wondere wereld van de techniek, die er ook wel eens spookachtig en griezelig uit kan zien. 21.25 uur Blood money 22.30 uur Journaal 22.45 uur De weg naar de dood. Henk Biersteker praat met dr. Okke Jager en met mensen die door hem werden uitgedaagd door het lezen van zijn boeken over de dood. 23.30 uur Simonskoop 23.50 uur The car. Een grote en monsterachtige auto rijdt zonder bestuurder overal doorheen en over heen. Er wordt dan ook al snel jacht gemaakt op dit duivelse ding. aktie al het nodige oponthoud. Tus sen de acht en tien schepen lagen op de rede van Vlissingen op een loods te wachten. Mol 5-7, Zierikzee DRIEBERGEN - Het verkeer rea geerde donderdagochtend over het algemeen goed op de sneeuw die overal in het land op de wegen lag. Ernstige ongevallen hadden zich tot half negen nergens voorgedaan. Het bleef beperkt tot wat glijpartijen, soms eindigend in een berm of sloot. Dit heeft de landelijke politiever- keerscentrale in Driebergen meege deeld. De relatief grootste problemen wa ren op de A-2 tussen Nederweert en Maasbracht. Daar lag zoveel Srieeüw op de rijbanen, dat met name het vrachtverkeer geregeld geheel tot stilstand kwam. Ook op de A-12 tus sen Bleiswijk en Den Haag trad ver traging in de verkeersstroom op. Ttegen tien uur waren de meeste problemen voorbij en losten de files snel op bijna alle punten op. De poli- tieverkeerscentrale had tot dat tijd stip geen meldingen van ernstige on gevallen gekregen. Wel was het op dat moment op de meeste wegen nog steeds glad. Met name in Limburg bleef de sneeuw op de doorgaande wegen lig gen. Op de A-2 en de A-76 was ook na tien uur nog sprake van filevorming, aldus de woordvoerder van de rijks politie. GRONINGEN - De garnalenhandel Heiploeg BV uit Zoutkamp heeft het afgelopen jaar 20 procent meer gar nalen omgezet dan in 1983. Directeur M. J. van der Ploeg van het bedrijf denkt dat door de bacte rievergiftiging van een hoeveelheid Vrijdag 4 januari, 19.00 uur, Nederland 1: ,,De helemaal in je eentje show Muzikale gast o.a. Conny Vandenbos. garnalen waardoor een jaar geleden een tiental mensen overleed, de vraag naar verpakte merkgarnalen is toe genomen. Zijn bedrijf heeft ervan kunnen profiteren door een omzet- vermeerdering van vijf miljoen kilo garnalen over 1984. In totaal werd door Heiploeg BV dit jaar 24 miljoen kilo garnalen omgezet. Directeur Van der Ploeg vertelde dit woensdagmiddag voor de econo mische politerechter in Groningen waar het bedrijf tot een boete van 500 gulden werd veroordeeld wegens het toevoegen van kunstmatige kleur stoffen aan een partij garnalen uit Sri Lanka. De directeur ontkende dit feit overigens. Het bedrijf werd vrij gesproken van de beschuldiging dat het minder gewicht zou hebben gele verd dan op de verpakking stond aan gegeven. Aldabi, 2-1 120 nw Alexandrië naar Middlesboro Moordrecht, 2-1 390 n Paramaribo naar Sao Luis Nedlloyd Dejima, 2-1 125 ozo aden naar Singapore Nedlloyd Houtman, 3-1 te Gothen burg Nedlloyd Rotterdam, 2-1 140 n. Djed- dah naar Djeddah Ondina, 2-1 290 nnw Fortaleza naar New York Onoba, 2-1 105 nno Caracas, 15 Sao Francesco Do Sul verwacht Ondanks dat de temperatuur langzaam maar zeker daalt en we de eerste sneeuwvlokken al hebben gezien, doet ook de zon haar best. De dagen rond de jaarwisseling waren, tussen de buien door, ook geschikt voor wandelaars. Op het strand bij Westenschouwen profiteerden vele mensen en honden van de zonnestralen. Ook de vissers lieten zich niet onbetuigd. Of de vangst navenant was aan het weer, dat weten we niet. 46 Marie prees haar uiterlijk. ,,Je ziet er rijk uit," zei ze. „Je kon zelf de bruid wel zijn." Doch dit scheelde Welmoet blijk baar weinig, want haar gezicht stond somber en ontevreden. Ze begreep zichzelf niet. Nu mocht ze naar een bruiloft; een echte grote bruiloft, die elk ander meisje in het dorp haar be nijdde. Wat was ze eerst toch blij ge weest toen ze wist dat ze mocht ko men. Ze kon de tijd nauwelijks afwachten. Maar die blijdschap was al meer weggeslonken en nu bleef ze haast liever thuis dan dat ze ging. Met Willem Met die saaie Willem. Was ze dit maar nooit begonnen! En hij was natuurlijk weer te laat ook, net als altijd. Ongeduldig keek ze toe hoe de zandkorrels neergleden in het glas, gelijk met de vluchtige tijd. Over twee uur zou het al middag wezen. Ze hadden al een poos onderweg moeten zijn. En dit snauwde ze hem ook toe, toen Willem even later kwam aanrij den met zijn mooiste span voor de fraai opgeschilderde wagen. Ze bekeek hem goed eer ze naast hem plaatsnam. Er viel niets van te zeggen. Hij was onberispelijk. Dik en deftig. En vader en Aagt stonden hen samen na te zien. Maar haar groet on der het wegrijden gold dit keer enkel Grietje op de stoep en moeder achter het voorste raam. Zo reden ze af. Een jong stel, dat ter bruiloft ging in hun mooiste pronk, dat kleurig glansde in de heldere zon door J. VISSER-ROOSENDAAL neschijn. Zo'n grote boerenbruiloft op een stralende lentedag geeft dubbel feest, want het jongvolk vindt dan zijn ver tier zowel binnens- als buitenshuis. Op de uitgeruimde dors wordt aan één stuk door gegeten, gedronken en gezongen en buiten werden de speel- liedjes gezongen en gespeeld, waarbij veel gekust werd en nog meer gela chen. Op zo'n dag zag men het West- friese volk op z'n best. Grote, goedge bouwde merendeels blonde mensen met een blanke huid, blozende ge zichten en heldere ogen. De jongeren slank en fier, de ouderen fors en ge zet. En allen in hun mooiste tooi, zo dat het rond de hoeve van Krelis Ham een warreling van kleuren was. Bijna alle bruiloftsgasten waren al aanwezig toen Willem en Welmoet aankwamen. Gedienstige handen hielpen haar van het kret af, twee knechts spanden de paarden uit en brachten die in de wei en een ander bracht de wagen terzij van de weg, op een ruim erf, waar al een twintigtal andere stonden, allen even fraai uit gesneden en geschilderd. Een einde loze begroeting volgde, tot het Wel moet duizelde van de namen en gezichten, die ze nog nooit had ge hoord of gezien. Ze zag de vrolijke, praatzieke nicht Maartje als een stille, ernstige bruid naast een aardige jongen, die zich in zijn bruidegomspak niet erg behaag lijk scheen te voelen. Trouwen was geen onverdeeld genoegen, vertelden ze haar al meteen. Ze waren liever zelf gasten geweest. Men schoof reeds aan tafel voor de eerste maaltijd, en toen die voorbij was, volgde de korte wandeling naar het mooie kerkje dicht achter de dijk, waar het huwelijk zou worden inge zegend. Ademloos beluisterde Welmoet de dienst, en ze staarde geboeid naar het bruidspaar, dat neerknielde en stond, al naar de dienst dit vereiste, in een open ruimte voor de kansel. Het zon licht viel door de smalle ramen en vatte hen geheel in zijn stralen. Zwaar en plechtig vulde de zang van de aanwezigen de hoge ruimte, maar tijdens het gebed verstilde zelfs het geruis van de vele zijden kleren. Welmoet was meerdere malen van een huwelijksplechtigheid getuige geweest, doch nooit was ze er zo in op gegaan als nu. Zo is het dus, dacht ze. Twee men sen gaan de kerk binnen; een man en een vrouw, los van elkaar En hier worden ze verbonden, hier leggen ze hun gelofte af voor God en de men sen, en die beloften binden hen tot de dood hen scheidt. Nu zijn die twee on verbrekelijk verbonden. Ze zijn één geworden. Nooit zou Maartje voor haar meer dezelfde zijn als tot voor heden. Zij was nu tevens een deel van Klaas. Hieraan had ze nooit gedacht als ze een huwelijk zag sluiten. Trouwen was iets gewoons; de meeste mensen trouwden. En die het niet deden, die hadden er hun redenen wel voor. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 5