Jongens- kleding Verwijdering zieke iepen Nooy's Volkstheater met volksmusical 'Hadjememaar' op dinsdag 8 januari in vernieuwde Zierikzeese Concertzaal deurloo mode Russische kruisraket schond Noors en Fins luchtruim Concert gezusters Jense groot succes 10-50% korting Aanslag op onderstation elektriciteits bedrijf A t> 4 twee wereldoorlogen in, moet hij als een zwerver hebben geleefd rond het Rembrandtplein in Amsterdam-. Onder aanvoering van kunstschil der Wichmann werd hij betrokken bij een grap met een groepje kunste naars en anarchisten. Om de demo cratie op zijn nummer te zetten, richtten zij een politieke partij op met Hadjememaar als lijsttrekker en tot grote verrassing van vriend en vijand werd de drinkebroer nog ge kozen ook. De zwevende kiezer in heel de stad had zich bij de grappe- makerij aangesloten en samen met lien, die het helemaal niet meer wisten, dreigde de anarchie met Hadjememaar door te dringen in het stadsbestuur. Loco-burgemeester Den Hertog kon het 'schandaal' voor komen hen Hadjememaar zat, hoe wel hij gekozen werd, nooit in de raad. Evenals het Amsterdams Volksto neel vroeger, is ook Nooy's Volks theater op zoek naar toneel als ver antwoord, maar feestelijk volksver maak. De volkstoneelspelers zijn een beetje uitgekeken op de oude favorie ten van Bouber en zijn kornuiten, maar het Amsterdamse accent lijkt nog steeds onbetwiste voorwaarde voor uitbundig vermaak. Van de Mer- we, die samen met Dick Nooy de Jor- daanmusical schreef, werd nu aan zijn jasje getrokken om de tekst voor deze productie te schrijven. Het is niet bekend of hij concessies heeft moeten doen, maar zoals Hadjeme maar er nu uitziet wordt er feestelijk voorbijgegaan aan de gevaren, die aan zo'n verkiezingsgrap kleven op een moment, dat het volk in apati- sche onzekerheid verkeert. Centrumpartij Als de lijn wordt doorgetrokken ziet men zo ook Hitier aan de macht komen en niemand schijnt het te wil len, maar toch zit ook de Centrum partij anno 1985 in de Kamer. Ook met deze partij worden racisme en discriminatie gelegaliseerd. De musi cal raast evenwel ver over de toe gestane snelheid over de door Van de Merwe schaars ingebouwde ernst heen. Van der Smissen (Hans van der Gragt) in gesprek met Van Gisteren (Rudy Falkenhagen). Links kijken Dick Rienstra en Hanny Vree, respectievelijk als Rinus Veth en Dolly Dolores, toe. Scène uit Hadjememaar met hoofdrolspeler Wim Wama als Hadjememaar en IJBlokker als Lubbert Frustra. Lekker in het gehoor liggende me lodieën, weelderige blonde en ka stanjerode pruiken, breedlachende monden met parelwitte tanden tus sen bloedrode lippen, wulpse blik ken, geinige danspasjes en het zingen uit overvolle borst zijn nog lang niet alle ingrediënten, waaruit deze mu sicalachtige toneelproduktie is opge bouwd. Vrouwen met een rijk ge moed en mannen als lefgozers en daar allemaal tussenin Hadjeme maar. Wim Wama speelt hem en zijn loupezuiver theatraal gevoel geeft juist zoveel voeding aan zijn spelta- lent, dat hij er een geloofwaardige kerel van maakt. Wama houdt van schmieren en heel even kan hij die kunst van het uitbui tend overdrijven niet van zich afhou den, maar over het algemeen zet hij een perfect personnage neer. De plan ken van het toneel waarop Nooy's Volkstheater zich beweegt moeten van dik hout gezaagd zijn, want het gaat er heftig aan toe. Hanny Vree als Dolly Dolores laat met haar stem de zaal trillen, maar ook Dick Rienstra als de louche Rinus Veth kan er wat van. Karin Bloemen, die schitterend debuteerde in 'De zoon van Louis Da vids' geeft weer van haar veelzijdig heid blijk. Het staat voor de kenner inmiddels vast, dat het Nederlandse toneel in haar een nieuwe 'grote' ster heeft kunnen begroeten. Al met al kan het publiek in de Zierikzeese Concertzaal op dinsdagavond 8 ja nuari genieten van de sfeer van vro lijkheid in deze wervelende produc tie. ZIERIKZEE - In de vernieuwde Zierikzeese Concert zaal staat voor dinsdag 8 januari een uitvoering op het programma van de volksmusical 'Hadjememaar' door Dick Nooy's Volkstheater met daarbij een schitterende hoofdrol van Wim Wama, maar ook uitstekende vertol kingen van andere rollen door Karin Bloemen, Dick Rienstra, Hans van der Gragt, Hanny Vree, Jan Tromp, IJf Blokker en Rudy Falkenhagen. 'Hadjememaar' is zo wel wat teksten als muziek betreft van voormalig Vrije Volk-redacteur Jaap van de Merwe. Eerdere musicals van zijn hand zijn 'De Jungle Opera', 'Vrolijke Guerrilla', 'Groeten uit Scheveningen' en 'De Jordaan', de laatste in samenwerking met Dick Nooy. Grote bekendheid ver kreeg Van de Merwe met zijn vertalingen van de televi sieserie 'Stiefbeen en Zoon' en later van 'Tot de dood ons scheidt'. Als het Volkstoneel komt is het feest in de zaal. Nooy's Volkstheater slaagt er zelfs in om van 'Hadjeme maar', dat toch eigenlijk een tragi- comedie is, spetterend vuurwerk te maken. Alle sociale bewogenheid, die Jaap van de Merwe erin gestopt heeft komt zo effen over als een glad ge schoren gazonnetje. De spelers gaan er als een stoomwals overheen met een inzet, die bij allen een topcondi tie doet vermoeden. Een maximum aan volkse opschik omringt de oude zwerver Hadjememaar, die morsig en wel in de Amsterdamse gemeente raad zou zijn beland als het vader lands gedistilleerd hem niet aan het wankelen zou hebben gebracht. Apatisch Hadjememaar heeft werkelijk be staan. In de periode van de jaren twintig, de apatische periode tussen JaeJd^Syklonk, -de -fluit door.de oude sohool-Ecn mooie strakke toon met af en toe een Q^cfë&dfn,. vibrato viel ook te beluisteren toen 'Karin de alt blokfluit bespeelde in de sonate in g van D. Bigaglia. De beide musici ga ven ieder nog een solo op hun instru ment, Ellengard op clavecimbel met een Sonata per cembalo van D. Zipoli en Ka,rin op sopraanblokfluit met twee stukjes uit ,,'t Uitnemend Kabi net". Na dit muzikaal uitgevoerde con cert kregen de concertgeefsters een enthousiast applaus en van de voor zitter een boeket bloemen. Uit zijn dankwoorden kon men ho ren dat de Stichting Westerschouwen Kultureel zeker dit jaar op deze weg voort wil gaan, zeker nu de muzikale proef zo duidelijk is geslaagd. Inder daad kan men de kamermuziek hier zeker aan haar trekken laten komen. W. B. Advertentie maten 122 t/m 182 Mol 5-7, Zierikzec MEDEMBLIK - Donderdagochtend omstreeks zeven uur is getracht een vijftigduizend volts-onderstation van het elektriciteitsbedrijf Noord- Holland nabij iVïcdcmblik op te bla zen. De kennelijk via luchtroosters op het dak naar binnen geworpen zware explosievcn richtten in het ge bouw een grote ravage aan. Onder meer werden verschillende binnen muren en een buitendeur weggebla zen. zo bevestigde de rijkspolitie in Alkmaar. Dc technische recherche is bezig een aantal stille getuigen, waaronder schoenafdrukken in de sneeuw op het dak van het gebouw, vast te leggen. Over de eventuele motieven van de daders is nog niets bekend. „De aan slag" heeft geen gevolgen voor de elektriciteitsvoorziening in dit ge deelte van Noord-Holland. OSLO/HELSINKI - Een Russische kruisraket heeft af gelopen vrijdag over het noordelijke deel van Noorwe gen en Finland gevlogen en is vermoedelijk in Finland neergestort. Dit heeft de Noorse defensiestaf woensdag bekendgemaakt. Finland bevestigde alleen dat een „vliegend object" afgelopen vrijdag het Finse luchtruim was binnenge drongen en boven een meer bij de Russische grens was verdwenen. Fin se troepen zoeken naar eventuele spo ren van het object bij het Inari-meer. Kolonel Matti Autio van de Finse grenswacht zei niet te weten of het om een raket ging. Een Noors radarstation nam de ra ket waar, aldus de Noorse defen siestaf. De kruisraket drong vrijdag kort na het middaguur het Noorse luchtruim binnen en vloog vervol gens Fins Lapland in, waar hij ver moedelijk bij het Inari-meer neer stortte. Volgens Noorwegen ging het om een tactische kruisraket, gelan ceerd door een Russische onderzeeër in de Barentz-zee, waar de Sovjet- Unie een oefening hield. De raket had een lengte van ongeveer 10 meter en vloog op een hoogte van één tot an derhalve kilometer, aldus de defen siestaf. De Noorse stafchef, generaal Frede- rik Bull-Hansen, verklaarde dat hij niet wist of de raket met atoomkop pen was bewapend. Techniesche fout? Deskundigen vermoeden dat de ra ket tijdens een proef door een techni sche fout van zijn koes was afge dwaald en dat de Russen er niet in waren geslaagd hem via afstandsbe diening van Scandinavië weg te hou den. Noorwegen is van plan een krach tig protest in te dienen bij Moskou, aldus regeringsfunctionarissen. President Reagan zei kort voor zijn ontmoeting met premier Nakasone van Japan tot verslaggevers niet te beschikken over een absolute be krachtiging van de Noorse melding. Het ministerie van Buitenlandse Za ken in Washington had nog geen com mentaar. In De Bewaerschole SEROOSKERKE - In het natuurre servaat De Schelphock bij Seroos- kerke zijn op een oppervlakte van 0.75 ha alle zieke iepen gekapt door Staatsbosbeheer. Een deel van het bos, dat alleen uit iepen bestond, is in zijn totaliteit weggehaald om verspreiding van de ziekte te voorkomen. Een woordvoer der van Staatsbosbeheer liet weten dat ook elke aangetaste boom afzon derlijk kan worden gerooid. In de praktijk blijkt dat echter niet de meest geschikte methode, mede van wege de financiële consequenties daarvan. Daarom is besloten de 0.75 ha in zijn geheel te verwijderen. Op die plaats zijn inmiddels al nieu we boomsoorten ingeplant. BURGH-HAAMSTEDE - In Burgh-Haamstede heeft zaterdag een concert plaatsgevonden in de oude Bewaerschole. Vroeger was het gebouw in gebruik als kleuterschool, ooit is het nog eens een mortuarium geweest en tegenwoor dig wordt het voor kunstzinnige en culturele doeleinden opengesteld. In deze intieme ruimte is voor het eerst in de historie geëxperimenteerd met muziek. Ellengard en Karin Jen se bespeelden clavecimbel en blok fluit. Deze muzikale gebeurtenis kan zeker een succes worden genoemd. In de eerste plaats vanwege de be langstelling. Deze was zo groot dat er verscheidene mensen moesten staan of op de grond moesten zitten. In de tweede plaats bleek de ruimte zeer geschikt voor muziek. De akoestiek is goed, zodat de muziek niet doods klinkt en ook niet teveel galmt. (Daardoor wordt er overigens wel veel verdoezeld, zowel goede muzika le details als slechte.) In de derde plaats zorgde de programma-opbouw voor voldoende afwisseling om de aandacht van het publiek vast te hou den. Quatre-mains Na een welkom door voorzitter J. Deist van de organiserende Stichting Westerschouwen Kultureel begonnen Ellengard en Karin Jense met een quatre-mains voor clavecimbel van Joh. Chr. Bach en sloten met een quatre-mains van zijn broer het con cert af. Zo was er een stevig kader ge plaatst, waarbinnen het programma zich afspeelde. Als tweede punt speelden de zusters de sonate in a van J. B. Loeil- let, Ellengard op clavecimbel en Ka rin op sopraanblokfluit. Prachtig Ellengard en Karin Jense bespeelden de clavecimbel en de blokfluit.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 4