Kabinet wil huurverhoging in 1985 van drie procent VEEN: Stroomtarieven gaan dit jaar fors omhoog Pantalon Nu ook gemeentegarantie voor financieringskosten Receptie Middenschouwen Ab. diensten agenda deurloo mode nu f 59,- f 89,- f 98,- Dertig gulden meer per gemiddeld huishouden Burgemeester staat stil bij bedreiging democratie Cees van Dijk politicus van het jaar 2 Tegemoetkoming aan eis tot gematigd woonlastenbeleid DEN HAAG - Het kabinet wil per 1 juli 1985 de trend matige huurverhoging op drie procent stellen. Daarop komt nog maximaal twee procent wanneer de huur van een woning nog niet op een redelijk niveau is (harmoni satie). De zogenoemde „halve harmonisatie" (in stads vernieuwingsgebieden van 22 gemeenten) wordt gehand haafd, waardoor de huurverhoging daar maximaal vier procent is. Dit geldt alleen voor woningen die de laatste tien jaar zijn verbeterd of gebouwd. Dit schrijft staatsse cretaris Brokx (Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer) maandag in zijn jaarlijkse huurbrief aan de Tweede Kamer. In de begroting voor 1985 en de meerjarenraming was uitgegaan van een trendmatige huurverhoging van vier procent. Naar aanleiding van de algemene beschouwingen over de Rijksbegroting 1985 wil het kabinet de huurverhoging beperken tot drie procent. Hiermee wordt tegemoet ge komen aan door de Tweede Kamer aangenomen moties, waarin werd aangedrongen op het voeren van een gematigd woonlastenbeleid. In 1984 is verhoging van de minimaal- en maximaal-redelijke hu ren achterwege gebleven. Deze be vriezing was eenmalig en hield ver band met de voorgenomen wijziging van het harmonisatiestelsel in 1985. Inmiddels is, aldus het ministerie, be sloten deze wijziging nog niet in 1985 in te voeren. Om nu de aansluiting te bewaren tussen huren van nieuwe woningen en het huurniveau van be staande woningen is het nodig per 1 juli 1985 de minimaal en maximaal redelijke huurniveaus weer te verho gen. Huurharmonisatie Ook bij de extra huurverhoging in het kader van de huurharmonisatie wordt rekening gehouden met de wens van de Tweede Kamer een ge matigd woonlastenbeleid te voeren. Daarom is besloten het maximum percentage op twee te stellen. Wonin gen met een in verhouding tot de kwaliteit te lage huur kunnen dus maximaal met vijf procent in huur worden verhoogd. In de stadsvernieu wingsgebieden van de 22 gemeenten geldt het halve harmonisatiepercen tage voor woningen die de laatste tien jaar met rijkssubisie zijn verbe terd of gebouwd. Dit geldt voor wo ningen die liggen in de bebouwde kom van voor 1930 en die eigendom zijn van de gemeente of een woning corporatie. De staatssecretaris heeft tevens maatregelen aangekondigd voor het beheersen van de servicekosten. Ver der wil de bewindsman een halt toe roepen aan het eenzijdig verhogen door de verhuurder van voorschotbe dragen indien de verhuurder geen duidelijke specificatie van die kosten geeft. Voor mensen die huursubsidie ont vangen geldt eveneens dat de huren met drie procent moeten worden ver hoogd. Hoeveel subsidie zij vervol gens ontvangen is volgens een woord voerder van het ministerie niet zonder meer te zeggen, omdat dit afhankelijk is van een aantal per soonlijke omstandigheden, zoals de hoogte van het inkomen en de gezins samenstelling. Het besluit van de staatssecretaris in de stadsvernieu wingsgebieden de huren aan te pas sen komt totaal onverwacht. Het ka binet is akkoord gegaan met die extra aanpassing. ARNHEM - De elektriciteitstarieven in ons land gaan dit jaar tegen de verwachting in fors omhoog. Die stij ging is het gevolg van de vooral de laatste maanden on rustbarend snel oplopende stookolieprijzen, veroor zaakt door de ontwikkeling van de dollarkoers. Een gemiddeld huishouden zal dit jaar tenminste dertig gul den meer voor stroom kwijt zijn dan in 1984. Verdere ta riefstijgingen zijn zeker niet uitgesloten. Dit heeft een woordvoerder van de Vereniging van Exploitanten van Elektriciteitsbedrijven in Nederland (VEEN) woensdag meegedeeld. Gas- stokende elektriciteitscentrales moe ten het eerste kwartaal van 1985 zes procent meer voor hun brandstof be talen dan gemiddeld in 1984. De prijs van aardgas is gekoppeld aan de stoo kolieprijzen en overleg met onder meer het ministerie van Economische Zaken heeft er volgens de VEEN- woordvoerder nog niet tot geleid dat dit nu zeer negatief werkende prijs- mccVviiriiKme wordt losgtlaton. Indien dat ook de komende maan den niet lukt, zal er volgens hem in mei opnieuw sprake zijn van forse ta riefstijgingen in die delen van ons land, waar stroom hoofdzakelijk met gas wordt opgewekt. In totaal wordt Advertentie van t 109? en f 149? klassiek model wasbaar stretch-wasbaar slank model ongeveer 65 procent van de Neder landse elektriciteit met gas op gewekt. Zorgwekkend Volgens de VEEN is er sprake van een zorgwekkende ontwikkeling, zo lang de doorberekening van stijgen de olieprijzen in de gasprijzen niet beperkt wordt. Gas wordt volgens de woordvoerder een veel te dure brand stof voor de stroomproduktie. Naar de mening -van de VEEN moet Het aantal kolengestookte elektriciteit scentrales in ons land daarom snel worden uitgebreid. Na 1981 was er in ons land van sta biele en zelfs dalende elektrici teitsprijzen. Deze gunstige tendens leek zich tot voor kort ook in 1985 te kunnen bestendigen. Bij bijna alle 82 stroombedrijven is voor dit jaar sprake van gelijkblij vende of zelfs dalende basistarieven en ook in de loop van vorig jaar al konden verscheidene bedrijven dank zij gunstige resultaten tot - tussen tijdse - verlagingen overgaan. De uiteindelijk door de consument te betalen stroomprijs wordt echter slechts voor minder dat de helft be paald door de basistarieven. De rest van het bedrag is afhankelijk van de brandstofkosten, die volgens de VEEN de afgelopen drie jaar vrij sta biel bleven. Aan die rust lijkt nu voorlopig een einde te zijn gekomen door de ongunstige ontwikkeling van de stookolieprijzen. Overstag Overigens heeft overleg met het prijsmechanisme tot nu toe al wel ge leid tot een beperking van de doorbe rekening van de stijgende olieprijzen in die van aardgas. Anders waren de gasstokende stroomcenti'ales de ko mende vier maanden tien procent duurder uit geweest in plaats van de nu in overleg met ondermeer Econo mische Zaken en Gasunie overeenge komen zes procent. £>iè' st'ijging niet zes procent bete kent, dat de stroom uit gasgestookte elektriciteitscentrales ongeveer een cent per kilowatt-uur duurder wordt. De effecten van verlaging van het ba sistarief worden daarmee beperkt of teniet gedaan en bij verdere stijging van de brandstofprijzen zelfs fors overtroffen. Volgens de VEEN-woordvoerder zal de stijging van de stroomprijzen de concurrentiepositie van het Ne derlandse bedrijfsleven ten opzichte van het buitenland nadelig beïn vloeden. (Vervolg van pagina 1) want dat is vrij uniek in de wereldge schiedenis. Geen reden tot zelfvol daanheid als wij ons realiseren hoe broos die vrede in feite is en hoeveel strijd, geweld en zelfs oorlog een groot deel van onze wereld beheer sen", aldus de burgemeester. Dank Aan het slot van zijn toespraak dankte dë burgemeester allen voor hun grote steun en loyaliteit en voor de voortreffelijke wijze waarop zij een bijdrage hebben geleverd aan het gezamenlijk werk in dienst van de gemeente. "Veel wijsheid en kracht wens ik u allen dan ook toe voor het jaar dat nu voor ons ligt. Zo zullen wij dan ook in 1985 allen tesamen, schouder aan schouder, onze beste krachten dienen te geven in het belang van ons dier baar Zierikzee en mogen wij daarbij de zegen ontvangen, zonder welke wij dat zelf niet kunnen volbrengen." Aansluitend volgde in de Vier schaar een zeer geanimeerde nieuw jaarsreceptie voor de bevolking van Zierikzee. Velen maakten van deze gelegenheid gebruik om het college van burgemeester en wethouders de beste wensen voor het jaar 1985 te doen toekomen. Een bijzondere bij drage aan het welslagen van de re ceptie kwam van de Scoutinggroep Zierikzee. Een delegatie van deze groep overhandigde het college een verrassing in broodvorm. Dit jaar be staat de Scouting in Nederland 75 jaar en in dat kader bood men deze cijfers in broodvorm aan. DEN HAAG - Kopers van een woning kunnen met ingang van 1 januari 1985 ook gemeentegarantie krijgen voor de noodzakelijke financieringskosten. Staatssecretaris Brokx (Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieube heer) heeft hiertoe besloten, omdat veel aspirant-kopers deze bijkomende kosten vaak mee moeten financieren, om dat zij het geld zelf niet kunnen opbrengen. De kosten bestaan uit de afsluitprovisie over de hypotheeksom, notariële kosten van de hypotheekakte en kadastrale leges. Zij kunnen, afhankelijk van de koopprijs van het huis, oplopen tot enkele duizenden guldens. De subsidieregeling voor nieuwe premiekoopwoningen blijft ongewijzigd. Dat houdt in dat voor premie A- woningen de tijdelijke éénmalige bijdrage van 2.000 gul den voor de laagste inkomens niet meer zal worden ver strekt. Deze premie was alleen bedoeld als stimulans voor de verkoop van premiekoopwoningen uit het bouwpro gramma 1984, aldus het ministerie. Ook de regeling dat opvolgende eigenaar-bewoners in aanmerking komen voor subsidie blijft van kracht. Vroe ger had iemand die een premie-woning kocht van de eer ste eigenaar geen recht meer op de nog resterende pre mies. Thans is dat dus wel het geval, zij het onder bepaalde voorwaarden, onder andere ten aanzien van het belastbaar inkomen van de nieuwe eigenaar en de koop prijs van de woning. Mol 5-7, Zierikzee AMSTERDAM - De parlementaire pers heeft Cees van Dijk, voorzitter van de RSV-enquêtecommissie en tweede-kamerlid voor het CDA, ge kozen tot politicus van het jaar. Bij de jaarlijkse verkiezing, georgani seerd door weekblad De Tijd, kreeg hij 128 punten. Tweede werd met 65 punten premier Ruud Lubbers, die vorig jaar nog eerste werd. Theo Joekos, kamerlid voor de VVD en ondervoorzitter van de en quêtecommissie werd derde. Joop den Uyl, volgons De Tijd elk jaar goed voor een notering in de top vijf, was dit keer vierde. Schutte (GPV) maakte als éénmansfractic genoeg indruk voor een vijfde plaats. De poedelprijs was voor staatsse cretaris Ad Ploeg (Landbouw). Zaterdag 5 en zondag 6' januari Zierikzee Dokter W. Bontkes, Zierikzee, tel. (01110) 2280, neemt waar voor dokter Van Geer, dokter Visser en dokter Sleegers. Spreekuur voor dringende gevallen zaterdag- en zondagmorgen van 11.00- 11.30 uur. Westhoek, Brouwershaven Dokter L. A. M. Bruel, „De Waag", Markt Brouwershaven, Tel. (01119) 1280, neemt waar voor dokter Flach, dokter Stenger en dokter Verbeek-van Beek. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot maandagmor gen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zaterdag als zondag. Buiten spreekuurtijden alleen dringende gevallen. Duiv eland/Bruinisse Dokter M. M. van den Berg, Weth. v. Klinkenstraat 10, Nieuwer- kerk, tel. (01114) 1810, neemt waar voor dokter Speelman en dokter Dorrestein. Tandarts D. H. de Kup, Vroonweg 4, Haamstede, Tbl. (01115) 1359, neemt waar voor geheel Schouwen-Duiveland. De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen namelijk van zaterdag- en zon dagmiddag van 17.00-17.30 uur. Zuster G. H. du Croo, KlooSterweg 30, Haamstede, tel. (01115) 1535, neemt waar voor Zierikzee. Zuster I. Dekker, Badhuisstraat 3, Nieuwerkerk, tel. (01114) 1228, neemt waar voor Bruinisse en Duiveland. Zuster W. C. Steutel, Burghseweg 41, Haamstede, tel. (01115) 1226, neemt waar voor geheel Schou wen. Dierenarts M. K. Buth, Hogezoom 9, Haamstede, tel. (01115) 2254 heeft dienst voor Schouwen- Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcentrum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100) 14444. Gehandicapten adviesbureau Zee land. (Tel. 01110-4743). Nederlandse Multiple Sclerose, afde ling Schouwen-Duiveland. Kontakt- adres Laura v. d. Zande, Kapelleweg 4, Nieuwerkerk. Tel. (01110) 5017. Hodgin-kontaktgroep, kontakt-adres Elly Gebraad, Oude Moolweg 36, Re- nesse. Tel. (01116) 1602. Niet gewenst zwanger? Bel voor hulp aan moeder en kind Werkgroep „Laat Leven Schouwen-Duiveland", tel. (01114) 2131 of landelijke dienstencen trum VBOK (033) 620244. Buro Rechtshulp te Zierikzee. Iedere dinsdagmiddag van 14.15-16.15 uur spreekuur in het pand van het Leger des Heils (Poststraat 37). Iedereen kan terecht voor gratis juridisch ad vies en toewijzing van een advocaat. Informatie- en klachtenburo over de gezondheidszorg, tel. 01100-31594, op maandag, dinsdag, woensdag en don derdag van 9.00 tot 12.00 uur, op dins dag van 13.30 tot 17.00 uur en op don derdagavond van 18.00 tot 21.00 uur. SCHARENDIJKE - Ex-gemeentesecretaris L. F. van Wijck en echtgenote waren twee van de over de honderd bezoekers op de nieuwjaarsreceptie van de gemeente Middenschouwen, op de foto begroet door v.l.n.r. wet houder L. C. Hart, mevrouw en wethouder I. C. Padmos en mevrouw en burgemeester W. den Boer. De bijeenkomst woensdagavond droeg een informeel karakter, waarop raadsleden, vertcgemvoordigers van brandweerkorpsen en van verenigingen en particulieren elkaar ontmoetten in ,,De Putmeette Scharendijke. Burgemeester W. den Boer besloot dit jaar geen nieuwjaars-toespraakje te houden. Wel had hij overdag in het gemeentehuis een speechje gehouden tot het per soneel. Iedere donderdag Zierikzee Clubhuis de Lichtboei. Huiskamer voor de buurt. 09.00-21.00 uur. Wereldwinkel. Thema-koffie-uurtje: 10.00-11.00 uur en 20.00-21.00 uur. Pand Visstraat 5. Koffie-ochtcnd voor vrouwen. 09.30-11.00 uur. Burgh-Haamstcdc Christinastraat 21. Bidstond steun groep voor de verdrukte christenen en joden. 20.00-21.15 uur. Haamstede Gymzaal Julianastraat. Klassiek Ballet. 15.30 tot 18.30 uur. Brouwershaven Tbnnenmagazijn. Majorettes. 18.45 tot 19.45 uur. Noordgouwe Hotel café-restaurant v. d. Weijden. Bridgen. 13.30-17.00 uur. Dorpshuis. Kaartavond. 20.00 uur. Dreischor „De Drie Schapen". Bridgen. 13.30- 17.00 uur. Nieuwerkerk Algemene Leesbibliotheek „Reho- both". Uitlenen van boeken. 18.30 tot 19.15 uur. Oosterland „Oosterhof". Bejaardensoos. 14.00 tot 17.00 uur. Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30-19.30 uur. Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Rode Kruis ziekenhuis. Uitzending Nomen Nescio. 15.45-16.45 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30-20.30 uur. Iedere zaterdag Zierikzee Gymzaal Beatrixschool. Klassiek ballet. 13.00 tot 17.30 uur. Eerste dinsdag van de maand Zierikzee Kreeftstraat 60. Spreekuur Gehandi capten Advies Bureau. 16.00-17.00 uur. Iedere tweede donderdag van de maand Stadhuis Zierikzee, Meelstraat. Zit ting huurkommissie van 9.00 tot 11.30 uur. Iedere maandag en donderdagochtend (behalve in de schoolvakanties) Brouwershaven In de „Blokkendoos". Peuterspeel zaal. Van 9.00 tot 11.30 uur. Iedere woensdag en donderdag Zierikzee Visstraat 5. Stichting Vrouweneman cipatie Zeeland, regio Schouwen-Dui veland en St. Philipsland. Woensdag van 14.00-17.00 uur en van 19.00-20.00 uur en donderdag van 9.00-12.00 uur. Elke maandag en woensdag Onderdak. Zaalvoetbalkompetitie. 19.00 tot 23.00 uur. Elke vierde donderdag van de maand Burgh-Haamstede Christinastraat 21. Bidstond en geza menlijke bespreking steungroep voor de verdrukte christenen en joden. 20.00-22.00 uur. Iedere derde dinsdag van de maand Scharendijke Restaurant „de Koepel". Bijeen komst Modelbouw- en hobbyvereni ging. 19.30 uur. Donderdag 3 januari Bruinisse Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Ruil- avond G. J. Peelen. 19.30 uur. Vrijdag 4 januari Zierikzee Veldje achter Mastgatstraat. Lam pionoptocht, 18.30 uur. Kerstboom verbranding. 19.30 uur. Graanbeurs. Dansavond „Hollywood Combo" uit Antwerpen. 20.30 uur. Zaterdag 5 januari Zierikzee Clubgebouw All Ready, sportpark Bannink. Nieuwjaarsreceptie. 16.00 tot 18.00 uur. Bioscoop. Yentl. 20.00 uur. Serooskerke Dorpshuis. Nieuwjaarsbal. 21.00 uur. Scharendijke De Putmeet. Nieuwjaarsbal 21.00 uur. Brouwershaven Oud papier ophalen. Van 9.00 tot 10.30 uur. Oosterland Oud papier-actie ten bate van Gere formeerde Gemeente. Vanaf 9.30 uur. Bruinisse Oud papier-actie ten bate van Mu ziekvereniging „Nu met hope". Vanaf 8.30 uur. Zondag 6 januari Zierikzee Bioscoop. Yentl. 20.00 uur. Dinsdag 8 januari Zierikzee Huis van Nassau. Nieuwjaarsrecep tie NBvP, afdeling Schouwen. 10.00- 11.30 uur. Huis van Nassau. Jaarvergadering Vereniging Oudleerlingen Tuinbouw- wintercursussen Zierikzee. 20.00 uur. Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Haamstede Dc Schutsc. Nieuwjaarsbijeenkomst N.V.V.H. 14.00 uur. Brouwershaven Tbnnenmagazijn. Bedrijfsvereniging „Schouwen-Duiveland". 13.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 2