BURGEMEESTER STAAT STIL BIJ BEDREIGING DEMOCRATIE s <<1 C_ Conflict tussen wethouder H.Schot en AB-voorman dr. W.F.M.Vonk beheerst nieuwjaarsrede Bruse burgemeester Jaarwisseling op Schouwen-Duiveland kende kalm verloop Bitr W. C. ISTA EN ZN DE ZIERIKZEESCHE COURANT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Huurverhoging Nieuwjaarsrecepties Aanhoudingen Topscorers Het kabinet is voorstander van een huurverho- De gemeenten Bruinisse, Middenschouwen, Op verdenking van diefstal van goederen tot Spelers van afdelings derde klasser Dreischor ging van drie procent in 1985. Zij voert daar mee een gematigd inkomensbeleid. (Pag. 2). Zierikzee en Westerschouwen hielden woens- een waarde van f 80.000,- zijn een aantal men- beheersen momenteel de eilandelijke topsco- dagavond een nieuwjaarsreceptie. (Pag. 1, 2 sen aangehouden door de rijkspolitie. (Pag. 3). rerslijst. Iman Wesdorp met veertien en Piet de en 3)- Jonge met dertien treffers leiden. (Pag. 6). DONDERDAG 3 JANUARI 1985 141ste jaargang Nr. 23653 K) WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) We moeten allen een paar kleinere dwaasheden toestaan als we de werkelijkheid draaglijk willen houden. Marcel Proust Tijdens nieuwjaarsreceptie gemeente Zierikzee: ZIERIKZEE - De bedreiging van de democratie vorm de één van de pijlers, waarop burgemeester Th. H. de Meester van Zierikzee zijn nieuwjaarstoespraak had geënt, die hij tijdens de nieuwjaarsreceptie van de ge meente uitsprak in aanwezigheid van het personeel van de gemeente en een aantal genodigden. Dat gebeuren had woensdagavond 2 januari plaats in de Trouwzaal van het stadhuis. Burgemeester De Meester citeerde in dat verband een artikel uit een weekblad van de hand van prof. mr. C.A.J.M. Kortman, hoogleraar te Nijmegen. ven. Dat is een simpele voorwaarde voor de overleving van het minst slechte politieke stelsel dat tot op he den is uitgevonden. Aldus de hoog leraar. Nog niet rijk In zijn toespraak maakte burge meester De Meester gewag van het feit dat zijn vorig jaar geuite progno se, dat een bescheiden herstel van de economie was te verwachten, eniger mate is uitgekomen. "Dat stemt tot dankbaarheid, maar we moeten ons daarbij niet rijk rekenen", aldus de heer De Meester. Ten aanzien van de ontwikkelingen op het gemeentelijk niveau kon de burgemeester meedelen dat nog net voor 31 december 1984 van het mini sterie van VROM een bedrag van Een delegatie van de Scoutinggroep Zierikzee bood het college van bur gemeester en wethouders tijdens de nieuwjaarsreceptie het getal 75 ir> broodvorm aan ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Scouting in Nederland. 305.000 gulden als bijdrage in de restauratie van de kademuren is ont vangen. "Het bedrag aan oude verplichtin gen stadsvernieuwingsfonds is daar door teruggebracht tot 850.000 gul den. Wij blijven overigens hopen dat ook het ministerie van WVC zijn toe zegging van 547.000 gulden nog zal nakomen. Daar is het laatste woord nog niet over gesproken." Ten aanzien van de woningbouw in de gemeente Zierikzee gaf de burge meester een overzicht. In 1984 zijn 20 premie-huurwoningen aan de Roggen- en Zeehondenplaat gereed gekomen. Aan de Hoge Molenstraat kwamen 12 bejaardenwoningen ge reed en werden 6 premie-B woningen gebouwd aan de Schouwenbank. In totaal kwamen dus 38 woningen ge reed. Ook wordt er op dit moment nog gebouwd. Aan de Hoge Molen straat zijn 28 bejaardenwoningen in een vergevorderd stadium, terwijl in Poortambacht VII 26 premie huurwoningen en 9 premie-B wonin gen verrijzen. In de particuliere sec tor zijn 6 woningen in aanbouw. In to taal wordt derhalve gebouwd aan 69 woningen. Het contingent, dat Zie rikzee voor 1985 heeft toegewezen ge kregen, bedraagt 52. Terugloop in de bevolking Blijkens de mededeling van burge meester De Meester is voor het eerst sinds vele jaren het inwonertal van Zierikzee niet toegenomen. Welis waar was er een geboorte-overschot van +40, maar het vestigingstekort bedroeg -44, zodat het inwonertal met 4 zakte tot 9763. Ook stond burgemeester De Meester stil bij het feit dat 1985 een bijzonder jaartal is, in verband met de herdenking van het feit dat 40 jaar geleden een einde kwam aan de twee de wereldoorlog:. "Veertig' Jaar vrede in onze wester se samenleving is wel iets om in gro te dankbaarheid bij stil te staan. Vervolg pag. 2 "De laatste jaren vernemen we in en buiten het parlement weer regel matig geluiden over de bedreiging van de democratie in landen als Bel gië, West-Duitsland, Frankrijk en Ne derland. Men heeft dan meestal het oog op het gevaar voor de in die lan den bestaande democratie, gevormd door de doelstellingen en activiteiten van ultrarechts, fascistisch en/of ra cistisch genoemde politieke groepe ringen. In Nederland doelt men op de Centrumpartij. Nu is het merkwaardig te constate ren dat er in het algemeen weinig aandacht wordt besteed aan de be dreiging van de westerse democra tieën, die naar mijn oordeel vele ma len groter is dan die van verschijnselen als de Centrumpartij, die trouwens al bijna ter ziele is. Ik doel hier op de (nog steeds toene mende?) neiging tot zelfbeschuldi ging van belangrijke personen en groeperingen binnen de westerse de mocratieën en de buitengewone be hoedzaamheid waarmee stelling wordt genomen tegen activiteiten van niet-democratische regimes, met name de communistische." Volgens prof. Kortman is deze nei ging waar te nemen onder andere binnen de kerken en de politieke par tijen van het centrum tot "links". Volgens de professor is een van de sterke zijden van de democratie de er aan inherente mogelijkheid tot zelf kritiek. Maar zodra deze zelfkritiek bepaalde grenzen overschrijdt, is zij geen sterkte meer van de democratie, maar begint zij meer te lijken op zelf moordpogingen. Professor Kortman eindigt zijn be toog met de stelling dat het hoog tijd wordt dat de burgers van de westerse democratieën in grote meerderheid weer een zekere - zij het niet kritie kloze - trots op hun stelsel verwer- Emotioneel betoog T. C. Hekman voor meer onderlinge verdraagzaamheid BRUINISSE - Het tijdens de begrotingsbehandeling half december naar buiten getreden cpnflict tussen wet houder voor sportzaken H.Schot en Algemeen Belang- fractievoorzitter dr. W.F.M.Vonk zit burgemeester T.C.Hekman van Bruinisse duidelijk zeer hoog. Dat mag geconstateerd worden na het aanhoren van de nieuw jaarsrede van de Bruse eerste burger aan het begin van een drukbezochte receptie in het gemeentehuis van het vissersdorp. „Het was dit jaar voor mij bijzonder moei lijk om een nieuwjaarstoespraak op te stellen", consta teerde burgemeester Hekman. „Dit vanwege het feit, dat het gemeentelijk beleid bepaald niet in positieve zin naar buiten is gekomen. Het is hier niet de plaats, de ge legenheid en het moment om daar verder op in te gaan. De feiten liggen er echter eenmaal en het ligt niet in mijn aard om daar met een bombas van woorden omheen te gaan of ze te gaan verdoezelen". ZIERIKZEE - De jaarwisseling is op Schouwen-Duiveland uiterst rustig verlopen. Volgens de rijkspolitie is er wel het nodige vuurwerk afgestoken, maar behoefde „oom agent" niet op te treden. Afgezien van het vernielen van drie ruiten zijn er geen vernielingen aangericht. Burgemeester Hekman had het zichtbaar moeilijk om het talrijke aandachtig toehorende publiek ver haal te doen over wat er in zijn ge meente en meer precies binnen de muren van de raadszaal was gepas seerd. ,,Ik verheel niet, dat ik het een hele opgave vind om deze toespraak te houden, voornamelijk omdat de nieuwjaarsreceptie zo kort na de be grotingsbehandeling 1985 valt en heel het gemeentelijk gebeuren in de breedst mogelijke zin de revue is ge passeerd en daarover uitvoerig ver slag werd gedaan in de pers", vertel de Hekman. ,,Er valt dan voor een burgemeester niet zo veel nieuws meer te vertellen wil hij niet in her halingen vallen. Veel collega's heb ben de gewoonte een opsomming te geven van wat er allemaal zoal in het voorbije jaar tot stand kwam. Dit is de gemakkelijkste weg, maar daar ben ik een principieel tegenstander van. Het gevaar is dan immers aan wezig, dat het tot zelfverheerlijking van bestuurders en ambtenaren leidt. Dat is mijns inziens het laatste wat we nodig hebben". Bezinning Naar de mening van burgemeester Hekman van Bruinisse is het noodza kelijk, dat bestuurders en ambtena ren zichzelf bezinnen omtrent het ei gen functioneren en of zij de bestuurlijke producten wel op een juiste en duidelijke wijze aan de man brengen. ,,Met andere woorden: wat schort er aan onze bestuurlijke ver pakking en communicatie?". ,,We zouden volgens mij al een eind op de goede weg zijn, indien we ons de komende tijd eens intensief bezig zouden houden met deze vraag en de moed op zouden brengen ons te on derwerpen aan wat zelfcritiek", ver volgde hij. ,,Mijn oprechte wens is daarbij, dat we aan het begin van het nieuwe jaar krachtig de handen in eenslaan en trachten in goede samen werking het gemeentelijke bestuur lijke schip ook in tegenwind op koers te houden. Dat zouden wc kunnen doen door naar elkaar te luisteren en begrip te hebben voor eikaars bedoe lingen, maar bovenal respect te heb ben voor elkaar. Belangrijk bij dit streven is ontegenzeggelijk onze hou ding als overheid en burger". Burgemeester Hekman haalde in zijn toespraak een fragment aan uit een van de shows van Freek de Jonge. ,,Hij zegt daarin, dat groepen van de bevolking zich zo buitengewoon posi tief opstellen door tégen dit, tégen dat of tégen zus te zijn. Het is verre van mij om mij te vergelijken met Freek de Jonge en wellicht zou ik dan ook nog in strijd komen met mijn persoonlijke overtuiging, maar ik Dit nummer bestaat uit 10 pagina's WA> Wh pa Verwachting tot vrijdagavond: Zonnige perioden Zonnige perioden en vrijwel overal droog. In de nacht matige vorst en temperatuur ongeveer min 8 graden. Overdag lichte vorst met tempera tuur rond de 3 graden. Noordoosten wind, matige, aan de kust af en toe krachtig. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 7 jan.: Zaterdag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 10% Min.temp.: »-9 graden Middagtemp.: -3 graden Windkracht: noordoost 3 Zondag: Af en toe zon Kans op neerslag: 10%. Min.temp.: -8 graden Middagtemp.: -3 graden Windkracht: noord 3 Maandag: Af en toe zon Kans op neerslag: 30% Min.temp.: -8 graden Middagtemp.: -3 graden Windkracht: var. 3 ZON- EN MAANSTANDEN 4 jan. Zon op 8.47, onder 16.42 Maan op 14.14 onder 6.24 Volle Maan: 7 januari (2.16) HOOG- EN LAAG WATER Zierikzee Hoogwater X^iagwaver 4 jan. 0.52 13.14 6.56 19.12 Springtij: 9 januari HET WEEROVERZICHT DE BILT - Met het nieuwe jaar is ook de winter in West-Europa begon nen. Met noordoostelijke winden wordt de komende dagen koude lucht vanuit Skandinavië aangevoerd. In deze lucht vriest het 's nachts matig, waarbij temperaturen van min 5 tot min 10 graden kunnen worden be reikt. Overdag blijft het meest licht vriezen met middagtemperaturen van rond de min 3 graden. In de aangevoerde lucht komen zon nige perioden voor, maar vooral aan de kust kan hier en daar een sneeuw- buitje vallen. Het ziet er naar uit dat de komende 5 dagen de winter aan blijft houden. kan me niet altijd aan de indruk ont trekken, dat we ons buitengewoon positief denken op te stellen, wan neer we onze voorkeuren uitspreken door te verklaren er tégen te zijn. Niet alleen tégen zaken, maar ook té gen personen. Regelmatig kunnen we in onze samenleving horen, dat er zo- Vervolg pagina 3 Om vijf minuten over één, op nieuwjaarsdag, vond op de Heuvels- weg te Kerkwcrve ter hoogte van 't Schutje de eerste aanrijding plaats. De bestuurder van een auto. de 18- jarige M. R. uit Kerkwerve, zou teveel aandacht hebben gehad voor het overgeven van zijn broer, de zestien jarige J. R., ook uit Kerkwerve. De au to raakte van de weg, belandde in de berm en kwam tegen een boom tot stilstand. Na doktersbehandeling kon de passagier huiswaarts. Bij 't Lange Uus aan het Haven park te Zierikzee werden in de nieuwjaarsnacht drie ruiten ver nield. De daders zijn onbekend. In Oosterland werd een glasbak op zijn kop gezet In het perceel Korte Ooststraat 5 te Oosterland, bij de fam, W. brak in de slaapkamer brand uit. De oorzaak is niet bekend, net zo min als de schade. De brandweer van Oosterland bluste de brand.. Aan de Kerkring te Bruinisse ten slotte ontruimde de dienst gemeente werken samen met de brandweer een hoop autobanden en afgewerkte olie. Advertentie Het team van Autobedrijf wenst u een goed 1985. .V t n.eeti Belang-fractievoorzitter dr W. F. M. Vonk wenst wethouder van sportzaken H. Schot een gelukkig nieuwjaar, maar deze heeft zichtbaar meer oog voor andere zaken. In het midden burgemeester T. C. Hekman, wiens nieuwjaarsrede de gerezen problematiek tussen beide heren uitvoerig be handelde.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 1