Pantalon O Zeeuwse raad van kerken wil aandacht voor Lima-liturgie deurloo mode 3org Bleijenbergh wint Brouws tafeltennis-jeugdtoernooi Watersportgebeurtenissen lopen als rode draad door lange lijst van evenementen Brouw in 1985 Nog onduidelijkheid rond beëdiging Surinaamse regering berichten mgezonaen stukken Goed rendement Zeeuws Werkgelegenheidsfonds 59,- 98,- 89,- Via oecumenische gespreksgroepen 8 MIDDELBURG - Het Zeeuws Werkgelegenheidsfonds heeft in de twee jaar van zijn bestaan 38 perso nen of instellingen aan geld gehol pen voor projecten in de marktsector die blijvende arbeidsplaatsen heb ben opgeleverd. Het gaat in totaal om een bedrag van- 4.450.000 gulden 'waarmee 84 nieuwe arbeidsplaatsen werden ge creëerd en een groot aantal bestaande arbeidsplaatsen werd veilig gesteld. Dat komt neer op een bedrag van 12,51 gulden per inwoner van Zeeland. Uit een onderzoek door het Econo misch Technologisch Instituut voor Zeeland blijkt dat deze uitkomsten nog gunstiger kunnen worden. Een deel van de projecten is nog niet vol ledig van start gegaan, zodat het ren dement nog niet bekend is. Gedeputeerde Staten van Zeeland wil in de komende jaren meer geld uit het werkgelegenheidsfonds be schikbaar stellen voor projecten die betrekking hebben op de zeehavenin dustrie, de recreatie en de landbouw- en visserijsector. lïa-j Acmaea, 31-12 te Ruwais verw." Alnati, 30-12 te Rotterdam. Nedlloyd Dejima, 30-12 te Jeddah. Nedlloyd Delft, 30-12 70 z. Hongkong naar Honkong. Nedlloyd Houtman, 30-12 te Rot terdam. Onoba, 31-12 te Puerto Miranda verw. Vitrea, 29-12 van Lynas Point naar Bilbao. Een week later is het dan de beurt aan het eerste van twee NKK Grevelingen-weekeinden op 15 en 16 juni. De jachtjes uit de Nederlandse Kruiser Klasse kunnen zich dan naar hartelust uitleven op het Grevelin- genmeer. Het tweede weekeinde uit deze korte serie is in september. Op zaterdag 13 juli staat de inmid dels uiterst populaire Brouw.sc Dag vermeld op de evenementenlijst. De ze grote braderie is in de loop van de jaren uitgegroeid tot een niet meer weg te denken evenement, waaraan ook de toeristen veel vermaak bele ven. Klapstuk van de Brouwse Dag is evenwel ontegenzeggelijk de Muziek-Play-In in een grote tent. Aan de play-in kan iedereen, die een muziekinstrument bespeelt plaats nemen om na een gezamenlijke repe titie een officieel concert te geven. De voorbije jaren steeg het aantal muzikanten reeds boven de honderd. Het geheel is een organisatie van dc VVV in samenwerking met de plaat selijke middenstand. Op dinsdag 16 juli is de eerste van twee openstellingsavonden van het historische Brouwse stadhuis op de Markt. Dat zal gebeuren van half ze ven tot negen uur 's avonds. Het is in 1985 voor het eerst, dat het stadhuis Pc Muziek riuif In Lijrlcns tic Hmuwsc l)n<i is ccu vtin dc hoogtepunten tijdens het toeristenseizoen in de Smalstad. Mol 5-7, Zierikzec ROTTERDAM - De loodsen die lid zijn van de Vereniging de Nederland se Loods (VNL) gaan volgende week woensdag op een bijeenkomst in Maassluis beslissen of zij in actie zul len komen uit protest tegen het tot nu toe mislukte overleg met het ministe rie van Verkeer eu Waterstaat over een betere honorering voor onregel matig werk. DEN HAAG - De verhogingen en verlagingen van een aantal tarieven in het telefoon- en telexverkeer leve ren de PTT per saldo een extra op brengst op van een half procent. De effecten van de tariefveranderingen gelden vooral voor het zakelijk ver keer en zijn voor de individuele ge bruiker over het algemeen gering. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen Hukken In te korten. Plaatsing betekent niet dal de nhoud door de redactie wordt onderschreven. Inge- ronden stukkon zijn buiten verantwoordelijkheid van je redactie en uitsluitend voor rekening van de brief schrijver, waarvan naam en adres bi| de redactie bekend moeten zijn. Voorlichtingswerkgroep Vrouwenemancipatie De Zeeuwse werkgroep die voor lichting wil geven over ongewenste intimiteiten, aanranding, verkrach ting, incest, kortom sexueel geweld tegen vrouwen, en daarnaast opvang wil bieden aan vrouwen die hiermee te maken hebben (gehad), vergadert 7 januari a.s. Op de agenda staat o.a. de plannen voor opvang, de werkwijze van de werkgroep, financiën. Vrouwen die op één of andere ma nier mee willen werken, of meer wil len weten van dit Zeeuwse initiatief, zijn welkom op deze vergadering die om 20.00 uur begint, in het kantoor van de St. Vrouwenemancipatie De Bevelanden en Tholen. Zusterstraat 19, Goes. Namens de werkgroep C. M. STURM St. Vrouwenemancipatie Zierikzee Elco Soeters (rechts) en Jorg Bleijenbergh in de eerste game van hun strijd om de wisselbeker. BROUWERSHAVEN - De wisselbeker van het jaar lijkse tafeltennistoernooi voor de Brouwse lagere schooljeugd, dat vrijdag voor de vijfde maal werd gehou den, is gewonnen door de twaalfjarige Jorg Bleijen bergh, die ook de gouden medaille van poule D in de wacht sleepte. Hij kwam in de finale uit tegen zijn klas genoot Elco Soeters die de zilveren medaille in poule D won. De deelnemende kinderen werden door de organisator van het toernooi, de sportcommissie van de christelij ke school, naar leeftijd en klas inge deeld in vier poules, waarin zonder uitzondering met inzet en enthousi asme werd gespeeld. Jorg en Elco kwamen in de finale om de wisselbe ker via overwinningen in de halve fi nales tegen de nummers een en twee uit poule C. Jorg Bleijenberg ver sloeg hierbij Arnold Duinhouwer in twee sets 21-5, 21-8 en Elco Soeters won van Sjaak Hanse eveneens in twee sets 21-13, 23-21. De finale was een sportieve strijd, waarin Jorg al leen in het begin van de tweede game even tegen een achterstand van drie punten aankeek, 21-12, 21-17. Met 32 deelnemers was het toernooi iets minder goed bezocht dan voor gaande jaren, wat voor Jan Heinen, de initiatiefnemer, aanleiding was om met name de jeugd van de open bare lagere school op te roepen tot meer deelname. Hij deed dit bij de uitreiking van de medailles en de wisselbeker. Een eer die hem dit jaar te beurt viel tezamen met Ria van Dijk die de sportcommissie verlaat. Omdat in haar plaats Tini Harms en Dineke Clarke bereid zijn gevonden in de sportcommissie plaats te nemen zal naar verwachting ook volgend jaar een dergelijk tafeltennistoer- nooi- worden georganiseerd1. De namen van de prijswinnaars in de vier poules luiden als volgt. Poule A (klas een en twee): 1. Ward Soeters; 2. Marina Hanse; 3. Inez van Velzen. Poule B (klas drie en vier): 1. Sytse van der Wekken; 2. Leon Lampert; 3. Ivo Soeters. Poule C (klas 5): 1. Sjaak Hanse; 2. Arnold Duinhouwer; 3. Henk-Jan Slager. Poule D (klas 6): 1. Jorg Bleijenbergh; 2. Elco Soeters; 3. Jeremy van Dijk. AMSTERDAM - Op 1 januari ver laagt Postgiro/Rijkspostspaarbank de rente op doorlopend krediet met 0,8 procent op jaarbasis. Ook de rente op persoonlijke leningen wordt met 0,6 a 0,4 procent op jaarbasis verlaagd. ROTTERDAM - De overslagactivi teiten in de Rotterdamse haven zijn in 1984 met 4,9 procent gegroeid tot ongeveer 245 miljoen. Grote „win naars" waren aardolie, ertsen, kolen en containers. GRAVE - Uit het opleidingscen trum Didactiek en Militair Leider schap op de Generaal de Bonskazerne 'in Grave is in de nacht van zaterdag op zondag -een -aantal documenten gestolen. MIDDELBURG - In de onlangs gehouden vergadering van de Provinciale raad van kerken in Zeeland is besloten de plaatselijke raden van kerken in de provincie te vragen aandacht te besteden aan de z.g. Lima-liturgie. Dat zou b.v. door middel van oecumenische gespreksgroepen kunnen gebeuren. In Li ma, de hoofdstad van Peru, werd in 1982 in de commissie voor geloof en kerk orde van de Wereldraad van Kerken overeenstemming bereikt over een drie tal verklaringen inzake doop, eucharistie of avondmaal en ambt. De provinciale raad vindt het van belang dat „Lima" in de plaatselijke gemeenten doorklinkt. Daarvoor is een brochure beschikbaar, waarin de Lima-liturgie, alsmede het Tafelge bed bij avondmaal of eucharistie en de drie gangbare tafelgebeden uit de hervormde, lutherse en rooms-katho- lieke traditie. In de provinciale raad kwam ver der aan de orde een verzoek van het ICTO-Zeeland (Interkerkelijk Comité voor Tweezijdige Ontwapening) te worden ingeschakeld bij activiteiten van de raad met het oog op zaken van de vrede, na overleg met de Provinci ale interkerkelijke werkgroep vre deswerk is het ICTO geantwoord dat inschakeling mogelijk is op de mini male basis van de uitspraken van de Nederlandse bisschoppen en van de hervormde en gereformeerde syno den over de vredesvraagstukken. In dien deze niet het uitgangspunt kun nen zijn zal samenwerking niet tot de mogelijkheden behoren. Wel blijft er de mogelijkheid van een gesprek tus sen het ICTO en de Interkerkelijke werkgroep samen met enkele leden van de Provinciale raad van kerken. Leerhuis In de raad werd ook gesproken over de plannen voor een Zeeuws Leerhuis een initiatief van de raad zelf, de Pro vinciale hervormde jeugdraad, de Provinciale gereformeerd-hervormde werkgroep voor kerk en Israël en de werkgroep theologie van het Kon. Zeeuws Genootschap der Weten schappen. Het gaat om een twaalftal cursusavonden, in de eerste plaats be stemd voor mensen die over enige theologische basiskennis beschikken en die in staat zijn een gespreksgroep te leiden. dere groepen zoals jongeren en arbeiders uit het gezicht te verdwij nen? Afgesproken werd de mogelijkheid van een volgende ontmoeting na te gaan en dan b.v. aan de orde te stellen de toetsingslijst voor deelname van vrouwen in de kerk, opgesteld door de sectie ,,de vrouw in kerk en sa menleving" van de raad van kerken in Nederland. Turks gezin Op 29 oktober hadden de Middel burgse en de Provinciale raad van kerken op staatssecretaris Korte-van Hemel een beroep gedaan ten opzich te van het Turks gezin Yilmaz in Mid delburg humanitaire overwegingen zeer zwaar te laten wegen en op grond daarvan het bevel tot uitzetting uit ons land in te trekken, nadat dé poli tie het gezin uit de rk kerk had weg gehaald en in het politiebureau had ingesloten. In een nabeschouwing over dit gebeuren en over de rol van de kerken hierbij werden vragen ge steld over het vreemdelingenbeleid dat in ons land wordt gevoerd. Was hier - zo luidde een vraag - sprake van een incident of van een symptoom, van het topje van een ijsberg? Met be vreemding werd ook kennis genomen van het feit dat het gezin nog steeds in onzekerheid verkeert omtrent de uiteindelijke beslissing. De raad vroeg zich verder af hoe het mogelijk is dat zich nu en dan situa ties voordoen, waarin het lijkt of be paalde automatismen in werking tre den die overheidsingrijpen met zich meebrengen welke niet stroken met het rechtsgevoel dat algemeen leeft onder de bevolking. In formele zin klopt het dan dikwijls wel, maar er kan niettemin sprake zijn van vor men van onrecht, zo werd gesteld. DEN HAAG/PARAMARIBO - Het zogenaamde topberaad van militair ge zag, bedrijfsleven en vakbeweging over problemen met de kabinetsformatie, dat zondagavond (zondagnacht onze tijd) in Paramaribo zou plaatsvinden, is om onbekende redenen niet doorgegaan, zo is in de Surinaamse hoofdstad Het was in Paramaribo nog ondui delijk of het nieuwe kabinet-Uden- hout nog vandaag volgens plan zou worden beëdigd. Er wordt met de mo gelijkheid rekening gehouden dat slechts enkele „zekere" ministers worden beëdigd. Vrouw en geloof In een gesprek tussen een delegatie van de werkgroep vrouw en geloof en de leden van de provinciale raad kwam vooral naar voren de te leurstelling bij de vrouw dat zij wel mee mag doen in de kerk, maar dan slechts binnen het rolpatroon dat van vrouwen wordt verwacht. Er zijn steeds meer vrouwen, zo werd ge zegd, die zich in de patriarchale kerk niet thuis voelen. Vele pastores we ten niet wat hier aan de hand is en wat in deze tijd het pastoraat aan de vrouw dient in te houden. Hier werd tegenover gesteld de vraag 6f er spra ke is van een specifiek probleem je gens de vrouw: dreigen ook niet an- ma decor gelden. Op woensdag 14 au gustus pakt de Brouwse VVV uit met een toeristisch fietsprogramma on der het motto 'De Boer Op'. Hieraan kan iedereen deelnemen tussen tien en drie uur en de volgende dag is, zo als reeds eerder aangetipt de tweede openstellingsavond van het raad huis. Even noteren: donderdag 15 au gustus. De laatste vijf onderdelen van de evenementenlijst zijn louter zeil wedstrijden, hetgeen impliceert, dat de wedstrijdcommissie van de WSV Brouwershaven weer de handen meer dan vol heeft in 1985. Op 17 en 18 au gustus is het de beurt aan de jeugd kampioenschappen van de Lage Lan den in de Cadet- en Optimist-klassen. Op 31 augustus en 1 september zijn de Open Nederlandse Kampioenschap pen in de Simoun- en '485klassen en tevens staat een klasse-evenement in de Javelin-klasse op het programma. Op 7 en 8 september is het reeds ge noemde tweede NKK Grevelingen- weekeinde en het volgende weekein de (14 en 15 september) komen de Ynglings en de Flying Juniors naar Brouwershaven voor een klasse evenement. De serie wordt op 21 en 22 september besloten met de Open Bel gische Kampioenschappen in de '4701 klasse. Al met al een omvangrijk pro gramma met vooral voor de zeillief- hebber veel 'lekkers', maar ook de recht-vooruit-toerist kan uitvoerig aan zijn trekken komen. Brouwse Dag grote recreatie tafeltennisevenement van de Zierikzeese tafeltennisvereni ging Scaldina afgewerkt. In de voor bije jaren mocht dit toernooi zich ver heugen in een enorme deelname. Gondelvaart Op zaterdag 10 en zondag 11 au gustus wordt een begin gemaakt met een tweede serie grote zeilwedstrij den van de watersportvereniging. Dit eerste weekeinde is het de beurt aan de '4701, de Laser- en de '4201klassen om de strijd met elkaar aan te binden in Benelux-verband. Op zaterdag 10 augustus staat weer de jaarlijkse gondelvaart met ver lichte schepen op het Grevelingen- meer op het programma. Het vorig jaar werd dit gebeuren gehouden tij dens de Europese Kampioenschap pen in de Tornado-klasse, maar ook nu zullen de Benelux-wedstrijden in de drie populaire klassen als een pri- Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 31-12. Op de paarden markt in Utrecht zijn maandag 187 paarden aangevoerd. De prijzen luidden als volgt per stuk: Luxe paarden 2600-/ 4000; werkpaarden 2100-/ 3200; oude paarden 1800-/ 2675; 3-jarige 1650- 2775; 2-jarige 1475-/ 2375; veulens 450-/ 1350; hitten 650-/ 1500; po ny's 250-/ 950. Prijzen per kg: Oude slachtpaarden 4,75-/ 6,95 en jonge slachtpaarden 5,25-/ 6,50. De handel was redelijk. BROUWERSHAVEN - De VVV van Brouwershaven maakte reeds nu haar lange lijst met evenementen voor 1985 bekend. Hierin wordt duidelijk, dat de vele zeil wedstrijden, georganiseerd door de actieve Watersport vereniging Brouwershaven weer als een rode draad door de lijst lopen, maar ook andere vertrouwde gebeurtenis sen staan ook nu - gelukkig - weer vermeld op de evene mentenlijst van Brouwershaven. Advertentie De WSV Brouwershaven bijt op 11 en 12 mei het spits af met de organisa tie van de Open Belgische Kampioen schappen in de klasse Optimist. Een week later is het al weer raak op het fraaie zeilwater van het Grevelingen- meer. Op '16. 17 en 18 mei komen de Cadets weer naar Brouwershaven om zich met elkaar te meten in het,Open Nederlands Kampioenschap. Voordat er dan weer 'heuse' wedstrijden zijn is het precies een maand verder, maar daarvoor - om precies te zijn op zater dag 8 juni is het weer de beurt aan de watersportruilbeurs in het Tonnen- magazij» in Brouwershaven, overi gens ook weer een organisatie van de watersportvereniging. twee avonden opengesteld is. Hiertoe werd besloten, omdat de belangstel ling op de ene avond, dat het stadhuis tot nu toe was opengesteld zo groot was, dat ze niet afdoende te verwer ken was. De tweede openstellingsa vond is op donderdag 15 augustus, an dermaal van half zeven tot negen uur. De jaarlijkse Brouwse kermis staat voor 1985 gepland van 27 tot en met 30 juli, natuurlijk op de Markt. Op 31 juli wordt in de hallen van de jacht- winterberging van de gebroeders Van Ast weer het inmiddels traditionele stretch-wasbaar slank model klassiek model wasbaar

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 8