Ruim dertig jaar middenin maar nu buiten de middenstand stpeeknieuws NOOPDWELLE DE2UKKEQIJ ZOC reikte prijzen uit Mevrouw E. L. Littooy-den Hollander ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 31 december 1984 Nr. 23652 3 ZIERIKZEE - In het winkelcentrum van Zierikzee zijn dit jaar enkele zeer vertrouwde gezichten verdwenen. Dat brengt enkele drastische wijzigingen in de aanblik van het winkelgebeuren te weeg. Eén van die drastische wijzigingen voltrok zich in het pand Appelmarkt 8 waar Littooy's Baby- en Kleuterspeciaalzaak verdween en een vestiging van de drogisterij-keten ,,'t Kruidvat" ver scheen. Voor sommigen is dat even wennen: in het histo rische stadscentrum van Zierikzee plotseling zo'n mo derne vestiging met een zeer eigentijdse verkoopformule te zien opduiken. „Even wennen" is het elk geval voor één van de nauwst betrokkenen: mevrouw E. L. Littooy- den Hollander, het vertrouwde gezicht in de voormalige baby- en kleuterspeciaalzaak. Mevrouw E. L. Littooy-Den Hollander: ,,De onderlinge band tussen de Zie- rikzeese ondernemers is van groot belang". Ruim dertig jaar zat ze „middenin de middenstand", sinds enkele we ken staat ze erbuiten, ,,en", erkent ze: ,,dat is een heel proces, niet alleen zakelijk, maar zeker ook mentaal". Ze is bereid eens terug te blikken op die vele jaren in de middenstand, iets te vertellen over de veranderin gen, die zich in de loop der jaren vol trokken en over de ervaringen, die ze zelf daarbij opdeed. Eigenlijk is ze nooit anders gewend geweest dan het ondernemersgebeu- ren. Mevrouw Littooy (toen natuur lijk nog Bep den Hollander) was een telg uit een gezin van acht kinderen. Vader en moeder Den Hollander dre ven een veehandel annex slagerij (in het Brabantse Klundert). Hun druk ke werkzaamheden drukten uiter aard een stempel op het gezin. Niet dat onze woordvoerster dat als nega tief heeft ervaren, integendeel ze zegt er bepaald niet gefrustreerd door te zijn geraakt. Wel stelt ze vast, dat je als kind natuurlijk niet altijd en eeu wig aandacht van je ouders kon krij gen. Tandartsassistente Verder werd je op jeugdige leeftijd al betrokken bij het werk in de win kel. Zelf had ze gekozen voor het be roep van tandartsassistente; een vak, dat ze ook zeveneneenhalf jaar be dreef, maar daarnaast werden in de vrije uurtjes wel de bestellingen bij de klanten opgehaald en de volgende dag werd het vlees ook thuis bezorgd. Zo ging dat toen nog. In Klundert woonde ook haar toe komstige levenspartner: Jacques Lit tooy. Zijn ouders haden een zuivel- groothandel en zelf koos hij voor de textielbranche. Met het mogelijke vooruitzicht op een toekomstige over name van de textielhandel van twee tantes in Waddinxveen trok Jacques Littooy er al vrij jong met een koffer textiel op de fiets op uit om met zijn waren de boer op te gaan. Zijn toe komstige ega had ook de blik op de toekomst gericht en behaalde tussen het tandarts assisteren en het werken in de slagerij door haar textieldiplo- ma's. Bep en Jacques bleken ambitieus en vol werklust. Wachten op het be schikbaar komen van de winkel van genoemde tantes lag niet zo in hun lijn, nadat Jacques zijn dienstplicht had vervuld en in dezelfde branche weer in Klundert een baan had ge kregen. Een advertentie in een regionaal blad over het te koop staan van een winkel in textielwaren in Dinteloord bracht hen in contact met de heer Edelschaap te Oosterland. Hij had hen wel iets beters te bieden dan die winkel in Dinteloord. Hoe dachten ze bijvoorbeeld over het reeds meer dan tachtig jaar gevestigde bedrijf van D. v. d. Berge Zn. op de Korte Ring in Bruinisse? Een winkel in textiel, ba- bygoed, woninginrichting en meubel- verkoop via de fabrikanten. Op 5 de cember 1958 werd het koopcontract getekend en in januari 1959 vestigde het jonge echtpaar Littooy zich in Bruinisse. wacht, anderzijds omdat de mensen steeds minder tijd voor elkaar blij ken te hebben. In 1971 werd gehoor gegeven aan de expansiedrift, die binnen het bedrijf Littooy leefde. Van bevriende klan ten in Zierikzee kwam de tip, dat het pand Appelmarkt 16 de baby- en kleuterspeciaalzaak van de firma Weltevreden beschikbaar zou ko men. Besloten werd het bedrijf op twe lokaties voort te zetten: in Zie rikzee en genoemde gespecialiseerde vormen in Bruinisse in de bestaande vorm. Na verloop van tijd echter werd be sloten de afdeling woninginrichting in Bru langzamerhand af te stoten. Het verzorgingsgebied was immers niet groot, de economische recessie zette zich reeds een beetje in, door de ontsluiting kregen de eilandelijke ondernemers met een aanzienlijk grotere concurrentie te maken en de in Bruinisse verwachte grote recrea tieve toeloop werd toch niet zo fors als aanvankelijk gedacht, want de imponerende plannen van Aquadelta werden immers drastisch terugge- schroeft. Op één lokatie tijd zo voor de belangen van de zelf standige ondernemer in Zierikzee heeft gepleit, immers niet kwalijk genomen dat hij nu zelf zijn pand ver huurd aan een winkelketen als ,,'t Kruidvat". Ja, dat wordt hem onge twijfeld kwalijk genomen", meent mevrouw Littooy en ze erkent in alle eerlijkheid zichzelf te hebben afge vraagd of ze nu wel zo blij moet zijn met hetgeen nu in het pand beneden haar woning gebeurt. „Natuurlijk hadden wij veel liever gezien dat één van onze kinderen onze zaak hadde kunnen voortzetten", laat ze weten. Oudste dochter Heieen bezat in elk geval duidelijk handelsgeest. Binnen bedrijf „HIJ'-heren- en jongenskle- ding wist zij in korte tijd op te klim men van jongste bediende tot ambu lant bedrijfsmanager. Zoon Jaap vond een goede baan in de bouwwereld en tweede dochter Jo- hanneke was thans nog te jong om in de winkel van haar ouders te komen. De zakelijke toekomstperspectieven gaven daar zoals gezegd ook geen aanleiding toe. „We zijn gestopt op een moment, dat we er nog niet helemaal toe ge dwongen waren", verklaart ze. Onderzoek Aan het drastische besluit tot be drijfsbeëindiging ging een nauwkeu rig onderzoek vooraf. De uitkomst was duidelijk: verder gaan op dezelf de voet zou geen vooruitgang beteke nen, eerder achteruitgang en dat kan zakelijk gezien natuurlijk nooit een goed argument zijn om toch maar door te gaan. De oorzaken moeten, volgens me vrouw Littooy gezocht worden in de economische teruggang, waardoor de bestedingen in deze branche dras tisch zijn teruggelopen. Het onder ling gebruik van kinderkleertjes nam toe. In dit kader ontstonden ook de kledingruilbeurzen en uiteraard deelde ook de concurrentie gevoelige klappen uit. Met veel nadruk laat onze woord voerster weten, dat ze er volledig be grip voor heeft dat de consument te maken heeft met zijn eigen porte monnee. „Als er 100,— te besteden is, kun je immers geen 150,— uitge ven". Kwaliteit komt vooral in de baby- en kleuterbranche dan op een tweede plaats heeft ze ervaren en ook dat kan ze begrijpen, want kinder kleertjes gaan, vaak nou eenmaal niet meer dan éeri seizoen mee. Vergelijken Waar ze echter erg veel moeite mee heeft is het feit, dat mensen vaak niet eerlijk kunnen of willen vergelijken. Als voorbeeld noemt Ze de kreet, dat een zeilde jurkje uit haar rek bij C. A. de helft minder zou kosten. Of dat een identieke buggy in Rotterdam voor 150,— minder te koop zou staan. Dergelijke uitspraken gaan volgens haar voorbij aan het feit, dat in de praktijk wel degelijk verschil in kwaliteit is tussen het assortiment in grootwinkelbedrijven en dat in de speciaalzaak. Dergelijke ongemoti veerde uitspraken doen echter wel pijn en mevrouw Littooy voelde er zich soms „ontiegelijk door op de ziel getrapt". De klant is koning, maar „wel tot op zekere hoogte", wil ze daar zelf graag aan toevoegen. Het echtpaar Littooy heeft de con sequenties getrokken uit het resul taat van het onderzoek, dat uitwees dat een eenzijdig gerichte speciaal zaak door de boven geschetste om standigheden weinig toekomstper spectieven heeft. Een ondernemer kan immers niet blijven bestaan van de lak, die hij mag leveren voor het beschadigde onderstel van een elders gekochte kinderwagen. Het besluit om met het bedrijf te stoppen, werd uiteraard niet licht vaardig genomen. Nieuwe impulsen werden overwogen, zoals de uitbrei ding tot tienerkleding, maar zakelij ke gegevens in de praktijk hadden reeds uitgewezen, dat tieners niet graag kopen in een speciaalzaak waar men ook voor babies en kleu ters terecht kan. Overschakelen op een geheel andere branche werd ook overwogen, maar in dat verband speelde de leeftijd inmiddels een rol, want om helemaal ingevoerd te raken in een nieuwe branche kost natuur lijk wel enkele jaartjes en als je rond de vijftig bent, kun je je afvragen of die energie dan wel goed besteed zou zijn. Heel proces „Hét beslüit Om te stoppen, is een heel proces. Voor je er aan gaat den ken, is er al een heleboel aan vooraf gegaan", zegt mevrouw Littooy. Toen de definitieve beslissing eenmaal was genomen, werd op eigen initiatief contact gezocht met genoemde dro gisterij-keten, omdat het een bekend feit was, dat ,,'t Kruidvat" zoekende was naar een geschikt pand in Zierik zee. „Ja, dat hebben we inderdaad voor ons eigen bestaan gedaan, om dat dat voor ons het meest safe bleek uit te pakken." Enerzijds heeft ze er persoonlijk toch moeite mee, omdat deze vesti ging voor meerdere ondernemers van invloed zal zijn en omdat de vesti ging van een dergelijk filiaal van een landelijke keten een zekere inbreuk maakt op het authentieke karakter van het koopcentrum van Zierikzee. Anderzijds moet ook zij vaststel len, dat het hier een niet tegen te hou den ontwikkeling betreft. Als een dergelijk bedrijf zich in Zierikzee wil vestigen, gebeurt dat ook; of Littooy nou zijn pand verhuurt aan hen of aan iemand anders. Bovendien kan de komst van dit soort filialen vol gens haar ook betekenen, dat de koopkracht, die tot nu toe afvloeide naar Goes, weer binnen de eigen re gio zal blijven. Gat vallen Hoe weinig rooskleurig het toe komstperspectief voor de baby- en kleuterspeciaalzaak ook mocht zijn, feit was wel, dat er met het verdwij nen van het bedrijf Littooy een gat dreigde te vallen in een bepaald deel van deze branche: babykamermeu bels, kinderwagens, boxen enzovoort. Het echtpaar Littooy zou dat bijzon der betreurd hebben en nam derhalve zelf contact op met het echtpaar Van der Brand-den Boer (fa. Joh. den Boer b.v.). Dit uit meerdere pijlers be staande bedrijf voerde reeds een breed assortiment babykleertjes en heeft, zoals bekend, onlangs in het pand Sint Domusstraat 25 een nieu we speciaalzaak „De Babyshop" ge opend. Mevrouw Littooy zegt blij te zijn met dit initiatief, evenals met de activiteiten van het Bruids- Baby- en Kleuterhuis (B.B.K.), eveneens in de Sint Domusstraat. Haar trouwe klanten worden dus niet naar buiten de regio gedreven om in een speciaalzaak te kunnen ko pen. De vele fijne, vaak ontroerende reacties van die klanten tijdens de opruimingsperiode hebben haar goed gedaan. Mevrouw Littooy zal er de fijnste herinneringen aan bewa ren. Het echtpaar Littooy heeft overi gens nog best bruisende zakelijke plannen, maar die acht onze woord voerster nog te prematuur om er na der over uit te wijden. Voor haar geldt voorshands een geheel nieuw levensritme te vinden, want als jc meer dan dertig jaar middenin de middenstand hebt gestaan, vergt het vooral mentaal veel aanpassing om zonder al die vertrouwde contacten verder te gaan. Mensen staan daar niet zo bij stil. „Iedereen zou zelf eens een half jaar achter een toon bank moeten staan, dan krijgt men een andere kijk op de ondernemer", meent mevrouw Littooy. Ongeveer vijf jaar geleden nam het Bekeken echtpaar Littooy het besluit de Bruse vestiging af te stoten, omdat het in de „Natuurlijk word je dan aan alle praktijk niet functioneel bleek op kanten bekeken, maar we hebben het twee plaatsen in een gespecialiseerde toch nooit echt moeilijk gehad om er- branche bezig te zijn. Inmiddels was in te komen in het onafhankelijke op de Appelmarkt in Zierikzee reeds vissersdorp dat Bruinisse was en is. de overstap gemaakt naar het pand We hebben er altijd met heel veel ple- Appelmarkt 8. Dit tengevolge van zier gewoond", vertelt mevrouw Lit- een zakelijke transactie met de He- tooy. Alle drie haar kinderen werden ma, die zich ook reeds in. Zierikzee in Bru geboren, er werden enkele had gevestigd, hechte vriendschappen gesmeed en er ligt een belangrijk deel van haar le- De heer Littooy was, zoals gezegd, ven. in Bruinisse lange tijd actief geweest Haar man werd onmiddellijk lid ten behoeve van de middenstands- van de plaatselijke middenstandsver- vereniging. „Een moeilijke functie", eniging en nam later de taak van volgens zijn vrouw, omdat het plei- voorzitter van deze vereniging op ten voor het op peil houden van het zich. Verder was hij ook 23 jaar lang winkelbestand in Bru, ook weieens actief betrokken bij het Bruse vrij- klanten kon kosten. „In een kleine willige brandweerkorps. gemeenschap ligt dat nou eenmaal heel kwetsbaar". Het bedrijf in de Korte Ring werd in zijn bestaande vorm voortgezet. De belangenbehartiging der onder- Onze woordvoerster was altijd zeer nemers zat er blijkbaar toch ingebak- nauw bij het winkelgebeuren be- ken, want Littooy werd weldra ook trokken. „Ik heb wel altijd hulp in actief binnen het bestuur van de Zie- de huishouding gehad, meisjes die rikzeesche Ondernemers Centrale en ook lang bij me bleven en dat was had in die functie ook zitting in de ge- ideaal". meentelij ke middenstands-advies- i commissie.'Mevrouw Littooy zegt al- En de kinderen?' „Ja,- die wérden 1 tijd voorstander van die belangenbe- denk ik toch.weL.vrij hard opgevoed. hartiging te zijn geweest. De onder- Tot op zekere hoogte was je toch af- linge band tussen de Zierikzeese hankelijk van de bevolking en daar ondernemers acht ze van groot belang had je rekening mee te houden. De voor een zo goed mogelijke promo kinderen bracht je wellicht dan ook ting van Zierikzee als koopcentrum, volgens een wat strakker stramien Er zou, volgens haar bij gezamenlijke groot, dan in andere - wat meer onaf- acties dan ook niet alleen naar de ei- hankelijker - gezinnen gebeurde. gen branché gekeken moeten worden, Door de week had ik nooit tijd om maar zou juist het algemeen belang met de kinderen te gaan wandelen. van dat koopcentrum voorop moeten Nee, je had binnen de opvoeding van staan, de kinderen geen tijd voor futilitei ten, maar de tijd die je voor hen Bovendien had ze liever gezien, dat beschikbaar had, werd wel heel goed ook eens wat meer ondernemers zich besteed". bereid hadden getoond de werk zaamheden in het kader van de Z.O.C-activiteiten op zich te nemen. Sociale contacten „Functioneren in het bestuur van Mevrouw Littooy ervaarde zowel in een ondernemersvereniging maakt je Klundert als in Bruinisse, dat de so- kwetsbaar", aldus mevrouw Littooy: ciale contacten in het winkelgebeu- „omdat je uitspraken meteen naar je ren in een kleine gemeenschap een eigen bedrijf en je privéleven worden belangrijk aspect vormden. „Geen teruggespeeld", roddelpraatjes, maar tijd en aan dacht voor de mensen, die tot je vaste T7. klanten behoorden". Ze voegt er aan- IvWallJK genomen toe, dat dat nu toch wel heel erg ver anderd is. Enerzijds omdat de klant Een gegeven, dat ze vooral de laat- die aandacht voor persoonlijke om- ste tijd heeft kunnen ervaren, standigheden vaak niet meer ver- Want wordt het die man, die al ZIERIKZEE Kerstfeest Wees een Zegen De Hervormde vrouwengroep Wees een Zegen te Zierikzee vierde het kerstfeest. Nadat de leden, gasten en de predikant door de presidente, me vrouw M. H. Dorst-Klink welkom waren geheten zong men Ps. 98 1 en 2, waarna gebed volgde. Mevrouw Dorst las Jesaja 60 1 en mevrouw Van der Male declameerde „Advent". Hierna zongen de aanwezigen Nu daagt het in het oosten. Na bijbel teksten, zang en declamatie hield ds. C. L. de Rooij de overdenking en stond stil bij de woorden „U is heden de Heiland geboren". Na de pauze las mevrouw Boogert het kerstverhaal, De aanrijding. Er werd gezongen Er. 476 1 en 5. Ds. De Rooij eindigde met dankgebed. Tbt slot werd staande Ere zij God ge zongen. Aanrijding Op de Lange Blokweg te Zierikzee kwam automobilist J. v. d. W. uit Brouwershaven zaterdag door onbe kende oorzaak in de berm terecht. De wagen slipte en kwam in de sloot rechts van de weg tot stilstand. De auto raakte flink beschadigd. 25 jaar bij PTT De heer M. C. Kwaak is deze dagen 25 jaar in dienst bij de PTT. Daaraan zal aandacht wordèn besteed in de vorm van een receptie in het PTT- voorsorteercentrum aan het Haring- vlietplein te Zierikzee. De receptie wordt gehouden van 19.00 tot 21.00 uur. RENESSE Botsing Op de Hogezoom te Renesse zijn za terdag twee auto's met elkaar in bot sing gekomen. Bestuurder C. C. J. v. G. uit Zierikzee reed vanuit een uitrit de Hogezoom op en zou daarbij geen voorrang hebben verleend aan de over de Hogezoom naderende auto, bestuurd door A. C. B. uit Brouwers haven. Beide auto's raakten bescha digd. OOSTERLAND Nieuwjaarsreceptie s.v. Duivefand Op het sportterrein van de s.v. Dui- veland wordt in de kantine op dins dag 1 januari van 16.00 tot 18.00 uur de nieuwjaarsreceptie gehouden. BRUINISSE Vergadering G. J. Peelen De Bruse afdeling van de I.V.Phila- telica G. J. Peelen houdt donderdag 3 januari ruilavond. De nieuwjaarsbij eenkomst begint om 19.30 uur en vindt plaats in het Ned. Herv. Vereni gingsgebouw. Advertentie voor zakelijk en privé drukwerk smidsweg noordwelle tel 01116-2459 ZIERIKZEE - In aanwezigheid van enkele bestuursleden van de Zierikzeese Ondernemerscentrale werden vrijdag avond in het restaurant Mondragon in Zierikzee voor de tweede maal de hoofdprijzen van de actie ..Van Harte" uit gereikt. In totaal werd vijfmaal een bedrag van duizend gulden overhandigd. De prijswinnaars zijn P. A. Booy uit Renesse. mevrouw H. der Weduwen-Goemans uit Dreischor, A. Zoeter uit Brouwershaven, F. Niesc uit Bruinisse en A. Wolters uit Haamstede. Op de foto reikt bestuurslid W. Gudde de prijs, in de vorm van waardebonnen, uit aan één der prijswinnaars. DEN HAAG - Het ministerie van Landbouw en Visserij heeft voor dc jaren 1985 tot en met 1987 ongeveer veertien miljoen gulden beschikbaar voor het stimuleren van onderzoek en ontwikkelingsactiviteiten in d<- varkensvleesindustrie. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging na 18.30 uur 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719. 01110-4669. 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 38.70; per jaar 1 147.80; losse nummers f 0.75. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6.04. Kontrakttarieven op aanvraag De advertentieprijzen zijn exclusief 5% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 3