DE SCHOUWSCHE BOER Wij hebben echt geen knippende kelner, die van vroeg tot laat achter je aanloopt ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Yrtjdag 28 december 1984 Nr. 23651 7 NIEUW-HAAMSTEDE - De afgelopen jaren woedden er van tijd tot tijd wat stormpjes over het jeugdhotel en conferentie-oord 'De Schouwsche Boer' in Nieuw-Haamstede. De aanleiding van de stormpjes lag in principe al helemaal bij het ontstaan van het jeugdhotel en conferentie-oord. Op 3 augustus 1982 verleenden burgemeester en wethouders van Westerschouwen aan 'De Schouwsche Boer bv' in Rotterdam op grond van de hinderwet vergunning tot het oprichten en inwerking hebben van een jeugdhotel en conferentie-oord gelegen aan de Torenweg 10 te Burgh-Haamstede. Hiermee waren de poppen in feite aan het dansen. Een groot aantal omwonenden diende bezwaren in bij de kroon. Bijna twee jaar later volgde de ontknoping. De kroon wees de bezwaren van de ruim twintig bewoners af. De bezwaren waren gedeeltelijk ongegrond en gedeeltelijk niet- ontvankelijk. Op 5 augustus 1981 kochten J. Struyker-Boudier en ing. C. A. van Oord jr, directeuren van de firma Bouvoord planontwikkeling en bouwcoördinatie, het toen geheel verpauperde hotel/restaurant 'De Schouwsche Boer'. Daarmee werd het fraaie pand een zachte dood bespaard. Struyker- Boudier en Van Oord wilden 'De Schouwsche Boer' in navolging van 'De Hooghe Hoenderbergh' in Groesbeek gaan exploiteren in de 'low budget-sfeer'. De nieuwe eigenaren richtten zich met de aankoop vooral op groepen in de breedste zin van het woord. Dat kon uiteenlopen van scholen tot congressen van bedrijven of bijeenkomsten van sportlieden. Daarnaast zou 'De Schouwsche Boer' in het seizoen een functie gaan vervullen in de recreatieve sfeer. Families en vooral jeugd vinden er een onderkomen, dat nog geen kwartier lopen van het strand verwijderd is. Het pand verkeerde op het moment, dat de firma Bouvoord het kocht, in een niet al te beste staat. Het was voor de gemeente Westerschouwen een doorn in het oog, dat een des tijds zo goed bekend staand restaurant in een bouwval veranderd was. Ook het VVV betreurde het dat een toeristische accommodatie voor de Westhoek verloren ging. Zowel gemeente als VVV juichten het initiatief van de firma Bouvoord dan ook toe. Tot 1976 diende 'De Schouwsche Boer' als horecabedrijf van de familie Meulenberg uit Werkendam. Zij oefenden er een kalkoens-restaurant in uit. De zaken draaiden echter niet als verwacht en het bedrijf werd verkocht aan de MAVOB (Maatschappij Voorbereiding Bouwprojecten), een dochteronderneming van de Hollandse Beton Groep, met als doel een appartementenproject te realiseren. Het was de bedoeling, dat het koopappartementen zouden worden, terwijl de kopers gebruik konden maken van de horecavoorziening van 'De Schouwsche Boer'. Dit betekende echter, dat een gedeelte van het pand gesloopt moest worden om plaats te maken voor de appartementen. ,,De gemeente stond daar evenwel nogal sceptisch tegen over". herinnert Van Oord zich. ,,Men was bang, dat de appartementen permanent bewoond zouden gaan worden en dat was in strijd met het horeca-bestemmingsplan". De MAVOB kreeg wel toestemming om een motel te bouwen, „maar de economische situatie in Nederland verslechterde en de MAVOB heeft deze plannen nooit verwezenlijkt, omdat er geen koper meer voor te vinden was. Een en ander had tot gevolg, dat het pand zes jaar renteloos leeg stond met het niet te verwaarlozen risico van kraakacties". Struyker-Boudier en Van Oord. beiden afkomstig van de Hollandse Beton Groep, startten begin 1978 een eigen firma in planontwikkeling en bouwcoördinatie. De firma ontwikkelde en verkocht diverse plannen voor recreatie-, horeca- en appartementenprojecten in Nederland. „Door de onverwachte verslechtering in de onroerend goedmarkt was er in het begin van 1980 geen vraag meer naar onze plannen", vervolgt Van Oord. „Men durfde geen risico's meer te nemen en dat was voor ons de reden een slecht onderhouden jeugdherberg in Groesbeek - 'De Hooghe Hoenderbergh' - zelf in exploitatie te gaan nemen". Gezien de enorme belangstelling, die er voor deze jeugdherberg bestond, durfden Struyker-Boudier en Van Oord op dezelfde basis 'De Schouwsche Boer' te heropenen. Op grond van de hinderwet verleende het college van Westerschouwen vergunning tot het oprichten en inwerking hebben van het jeugdhotel en conferentie-oord aan de Torenweg in Burgh-Haamstede. Dat vormde voor 29 omwonenden echter aanleiding om een beroepschrift in te dienen bij de afdeling voor geschillen van bestuur van de Raad van State. Geluidshinder en verstoring van de rust waren de voornaamste bezwaren. Op 14 februari 1984 werd bij de Raad van State een hoorzitting gehouden, waarop zowel de omwonenden als de gemeente aan het woon' Kwamen. Hierna adviseerde de afdeling voor geschillen van bestuur aan de kroon. Die wees de beroepen op 5 juli af. „In feite was 'De Schouwsche Boer' zelf geen partij", vertelt bedrijfsleider Grad Meijer. „De gemeente gaf een hinderwetvergunning af met beperkte bepalingen, die wij gewoon naleven. Ogenschijnlijk heeft de buurt verwachtingen gehad, alsof het een soort Renesser zaak zou worden, maar waar dat vandaan gehaald wordt, is mij een raadsel. Zover als ik weet, leeft 'De Schouwsche Boer' op goede voet met de buurt. We hebben de afspraak gemaakt, dat wanneer er wat was, contact opgenomen zou worden. Ik heb nooit iets van belang gehoord. Dan ga je er vanuit, dat het allemaal goed gaat" Meijer herinnert zich, dat de meest emotionele bewoordingen loskwamen, toen op een bepaald moment het woord 'disco' viel. „Het is me overigens nog steeds niet bekend hoe dat woord in de wereld is gekomen. Het is zo, dat we duidelijk voor een eigen publiek werken. Als we al het woord discotheek zouden bezigen, dan is het nog maar alleen van toepassing op onze eigen gasten en persé niet met het oog op de recreatie. Sommige scholengemeenschappen noemen de slotavond van hun verblijf bij ons een 'disco-avond', maar dat behelst wel degelijk geheel iets anders dan een discotheek", vertelt Meijer. 'De Schouwsche Boer' legt zich toe op activiteiten, die in groepsverband plaatsvinden. Daardoor is er een enorme veelzijdigheid aan publiek. „Het loopt uiteen van twaalfjarige kinderen tot groepen zakenlui en van oplei dingen van overheidsorganen tot Baltische vluchtelingen. We hebben een spreiding, die in een bedrijf met een vast stramien niet mogelijk zou zijn. Je mag gerust stellen, dat wij ■maatwerk leveren voor iedere groep. Er wordt niet eens met een draaiboek gewerkt. We proberen zoveel mogelijk tegemoet te komen aan de wensen van iedere groep. En die kunnen veelzijdig zijn, dat mag je gerust aannemen". In het bezwaarschrift van de omwonenden werd een drietal punten aangeroerd, die in een schrijven van het college van Westerschouwen van commentaar werden voorzien. "Ihn aanzien van het bezwaar .egen de exploitatie van «portveldjes merkt het college op, dat exploitatie van een .eugdhotei zonder speelveldje voor de kinderenen met een geluidsniveau beneden de veertig decibel geheel onmogelijk is. Stemgeluiden mogen dan ook niet mee worden genomen in de beoordeling van het heersende geluidsniveau. In de vergunning overwoóg het college de verstoring van rust door toename van het verkeer. Deze verstoring wordt evenwel niet veroorzaakt door het verkeer, dat uit de inrichting zelf voortvloeit. In de gemeente Westerschouwen vond in de zomer van 1980 een distributie planologisch onderzoek plaats, dat aangeeft, dat in het hoogseizoen zo'n 50.000 mensen in een periode van zes weken de gemeente bezoeken. In het gebied waar 'De Schouwsche Boer' is gesitueerd is de aan- en afvoer naar de stranden de laat ste tien jaar toegenomen met achttien procent. Gelet op de toenemende drukte in de Westhoek, zal ook dit in de toekomst nog verder toenemen. De aanwezigheid van 'De Schouwsche Boer' zal inderdaad bijdragen tot de toename van het verkeer in dat gebied, maar niet in die mate, dat daar onevenredige overlast door zal worden ondervonden. Het bezwaar ten aanzien van de discotheek valt naar de mening van b. en w. onder toekomstige ontwikkelingen, die op het moment van het bezwaarschrift niet ter zake zijn. De uitleg naar aanleiding van de discotheek door bedrijfsleider Grad Meijer ontzenuwen de geruchten als zou er een discotheek in 'De Schouwsche Boer' worden gevestigd helemaal. Er is de laatste paar jaren een grote behoefte gekomen aan accommodaties in de low budgetsfeer en dat betekent kwaliteit voor weinig geld. 'De Schouwsche Boer' vult bepaald een gat in de markt. „Het is waarschijnlijk de enige exploitatie-vorm, die een oud gebouw als dit rendabel kan maken", meent Grad Meijer. „Het is een vreselijk onhandig gebouw, waar je als hotel accommodatie nauwelijks concurrentiemogelijkheden in kunt zien. En dat gebeurt dan ook nauwelijks. Als we om de een of andere reden een paar kamers over hebben en er komt iemand, die ze wil gebruiken, dan kan dat, maar we zeggen vooraf, dat we geen hotel zijn volgens de letter. Aanvankelijk wordt er nog wel eens een keer met de wenkbrauwen gefronst, maar bij het vertrek is iedereen vrijwel altijd tevreden. We hebben echt geen knippende kelners, die van vroeg tot laat achter je aanlopen. Dat kun je wel vergeten. Het gaat allemaal sober, maar toch kwalitatief goed". Voordat een groep bij 'De Schouwsche Boer' arriveert, is het grote werk al gedaan. „We hebben in korte tijd een flinke groep vaste klanten gekregen. Alleen dit bewijst al, dat we het toch vrij goed doen, anders zou men niet terugkomen", stelt Grad Meijer vast. Aanvankelijk werd 'De Schouwsche Boer' een vacantieverblijf genoemd, maar dat begrip dekte de lading niet. „De benaming groepshotel begreep eigenlijk niemand en de benaming jeugdherberg was ook alweer niet juist, want het is toch allemaal een tandje verzorgder dan in een jeugdherberg. Ik denk dat vormings- en studiecentrum nog het beste zou zijn, zeker op langere termijn, want de behoefte aan vorming en studie zal er wel blijven, mogelijk in een nog grotere quantiteit. De opleidingen veranderen namelijk nogal. Men houdt er niet meer van om doorlopend in een gebouwtje in de stad te zitten, maar men tracht de studie te verleggen naar de plaats van de gespreksstof". Bijna alle bedrijven, die congressen houden in 'De Schouwsche Boer' hebben een educatieve achtergrond. „Dergelijke groeperingen komen vrijwel nooit alleen om naar het strand te gaan. Men heeft over het algemeen en omvangrijk programma bij zich, wat wij dan nog aanvullen via onze ervaringen en mogelijkheden. De leiding zoekt een gebied op waar bepaalde dingen gedaan en/of onderzocht kunnen worden en niet andersom. Ze komen hier naar toe en bekijken dan de mogelijkheden, maar een ding staat vast, de groepen die wij hier hebben komen zelden of nooit specifiek voor de recreatie", constateert de bedrijfsleider van 'De Schouwsche Boer', die dat werk overigens klaart met zijn- echtgenote Joke en een paar min of meer vaste krachten, naar gelang de bezetting van de 'Boer'. „Wij hoeven beslist niet te adverteren. Deze markt ligt heel anders. Gerichte marketing is de enige manier om aan klanten te komen. We hanteren overigens een basisprijs, maar voor alle extra's is er een speciale toeslag. Deze manier is echter noodzakelijk om maatwerk te leveren. Het afgelopen seizoen kwamen we dicht bij de 25.000 overnachtingen. Tbt nog toe zaten we steeds in de lift, ondanks de toenemende recessie. De vraag neemt toe en er liepen weinig klanten weg. We zijn dus gewoon lekker tevreden. En, o ja, wat dat verhaal met die bezwaarschriften betreft: Het. verhaal leefde bij ons nog nauwelijks, maar het is nu een heel eigen leven gaan leiden, doordat iedereen weer zo'n briefje in de bus kreeg naar aanleiding van de uitspraak van de kroon", besluit Grad Meijer, terwijl hij zich naar een gesprek begeeft met een van zijn gasten, want de betrokkenheid van het beheerders-echtpaar met de gas ten is enorm. Ze vinden dat overigens ook best wel leuk. Tbkst: Peter Wijnen Foto's: Johan D. C. Berrevoets

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 7