streeknieuws stukken KERSTVIERINGEN IN ZONNEMAIRE Kerstfeest bejaardensoos Oosterland goed bezocht jiittniu* $)ÜUUM1 Interieur woning- volledig vernield Aanrijding met pony Kerstfeest in Noordgouwe Optreden Reinata Heemskerk in Haamstede ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 28 december 1984 Nr. 23651 Advertentie RENESSE - Bij een inbraak op tweede kerstdag werd het interieur van een woning langs de Kampweg in Renesse volledig vernield. Door het inslaan van een ruitje ver schafte men zich toegang tot de wo ning, waarna met een bijl het inte rieur te lijf werd gegaan. Volgens mededelingen van de rijkspolitie bleef van het interieur weinig heel, zelfs een open haard moest het ont gelden. Vervolgens werden de wan den van de woning „behandeld" met een verfspuit en tot slot werd, bij het verlaten van de woning een brand- blusapparaat leeggespoten. De wo ning is eigendom van een Westduit ser. Over de omvang van de schade en eventuele vermissingen kon nog geen mededeling worden gedaan. OUWERKERK - Een loslopende pony heeft tweede kerstdag op de Vissersweg in Ouwerkerk een aanrij ding veroorzaakt. Omstreeks 22.30 uur botste auto mobilist A. S. uit Ouwerkerk met zijn auto tegen het loslopende dier, dat eigendom is van L. O. uit Ouwerkerk. De auto van S. liep lichte schade op; over de toestand van het dier is niets bekend. ZIERIKZEE Kerstfeest UW In een sfeervol versierde zaal vier den UW-sters en sociëteitsbezoekers weer kerstfeest. Onder het genot van warme choco lademelk heette de voorzitster, mevrouw v. d. Linde-Florusse, alle aanwezigen hartelijk welkom. Ver volgens werd door haar het Kerste vangelie voorgelezen, afgewisseld door declamatie en koorzang door het UW-koor onder leiding van me vrouw M. Bei je. In de pauze werd ge- tracteerd op warme wijn, waarna me vrouw Wandel een kerstverhaal voorlas. Na een gezamenlijke broodmaal tijd werd de kerstviering besloten met het zingen van het Ere zij God. Tbt slot bedankte mevrouw v. d. Lin de alle aanwezigen voor hun komst. Oud papier De Chr. Ger. jeugdsoos haalt zater dag 29 december oud papier op in de wijken Malta en Poortambacht ten bate van het kindertehuis in Kenia. Verzocht wordt het papier gebundeld gereed te zetten. SCHARENDIJKE Inbraak Met het indrukken van een ruit, met behulp van een trottoirtegel, hebben onbekenden zich tweede kerstdag toegang verschaft tot het havenkantoor aan de haven van Scha- rendijke. Er wordt enig kleingeld vermist. Bij hun inbraakpoging zijn de da ders gezien door passanten, maar hun identiteit is niet bekend. De inbraak vond plaats omstreeks 17.55 uur. BROUWERSHAVEN Kerstboomverbranding Al op de tweede dag van het nieuwe jaar, woensdag 2 januari wordt in Brouwershaven een kerstboomver branding gehouden op het terrein aan de Schendersweg. De dienst gemeen tewerken hoopt dat de Brouwse jeugd in de komende dagen veel kerstbo men zal verzamelen en naar die plaats brengen zodat er woensdag een flink vuur gemaakt kan worden. Oud papier De A.S.V. Brouwershaven gaat het nieuwe jaar in met het goede voorne men om ook in 1985 weer elke eerste zaterdag van de maand oud papier op te halen teneinde door de opbrengst hiervan de contributie van de sport vereniging zo laag mogelijk te hou den. Zaterdag 5 januari komen zij langs tussen negen uur en half elf. NIEUWERKERK Oud papier Ten bate van de zending van de Ge reformeerde Gemeenten in Nieuwer- kerk wordt zaterdag 29 december 9.30 uur oud papier opgehaald. OOSTERLAND Verbeterde herhaling: Aanrijding Op de avond van tweede kerstdag gebeurde er op de Markt in Ooster- land een aanrijding tussen twee per sonenauto's, waarbij E. H. en K. uit Oostcrland en T. W. v. d. H. uit Brui- nisse betrokken waren. Het was een beetje glad, waardoor de auto van Ten K. doorgleed en tegen de gepar keerde auto van G. V. uit Nieuwer- kerk botste. Persoonlijk letsel werd niet gemeld. ZONNEMAIRE - Verscheidene ver enigingen, zoals de bejaardensoos, de vrouwenvereniging „Als zusters een", de meisjesclub en de Zondags school uit Zonnemaire, besteedden de afgelopen week aandacht aan de viering van Kerstmis. De bijeenkomst van de bejaarden soos stond onder leiding van me vrouw Van 't Veer en werd bijge woond door ds. D. Schneider en ds. R. Stutvoet als gasten. Traditiegetrouw kwamen ook de kleuters van de kleu terschool met hun juf op bezoek bij de ouderen. Zij luisterden het kerst feest op met kerstliedjes en een kerst verhaal. Ook kregen alle soosleden van de kleuters een zelfgemaakte kandelaar aangeboden. De kinderen kregen een zakje fruit. Ds. Schneider vertelde het kerstverhaal dit jaar door middel van dia's. De dames Van 't Veer en De Vlieger lazen beiden een kerstverhaal voor en mevrouw Post een kerstgedicht. De middag werd be sloten met een gezamenlijke brood maaltijd. Vrouwenvereniging De vrouwenvereniging „Als zusters een" gebruikte voor haar kerstvie ring de kerstliturgie uit de Fakkel. De dames Van 't Veer en Mandemaker lazen beiden een kerstverhaal voor en alle leden kregen een kalender aangeboden. De viering werd beslo ten met het „Ere zij God". Zang en vooral ook muziek waren kenmerkend voor de kerstviering van de meisjesclub waarbij gemusi ceerd werd op fluit en klarinet. Enige kinderen lazen gedichtjes voor en me vrouw Van Leeuwen vertelde een kerstverhaal. Elke aanwezige kreeg een kaars aangeboden. Zondagsschool Het kerstfeest van de Zondags school werd gevierd op de avond van eerste kerstdag. Na het welkomst woord en gebed van ds. D. Schneider wisselden samenzang, zang door de kinderen, fluit en klarinetspel en ge dichtjes elkaar af. Het kerstevangelie werd verteld door mevrouw Van Leeuwen en de vrije vertelling met dia's door ds. Schneider. De dominee overhandigde bij deze gelegenheid ook een jeugdbijbei of liedboek aan vijf kinderen die afscheid namen van de Zondagsschool. De collecte was voor Kinderzorg en elk kind kreeg een pakje en een sinaasappel. OOSTERLAND - Onder leiding van de presidente mevrouw E. J. Poelman van Leeuwen, vierde de bejaardensoos haar kerstfeest. De leidster sprak bij de opening van deze zeer goed bezochte bijeenkomst een hartelijk welkomst woord tot alle aanwezigen en wel in 't bijzonder tot burgemeester J. van Bom mel en ds. Vijfvinkel en echtgenote. Ook gingen haar gedachten uit naar eni ge leden die door ziekte dan wel om andere redenen dit feest niet konden meevieren. Hierna las zij een kort gedicht. Na het zingen onder begeleiding op zang 10, ging ds. Vijfvinkel voor in het orgel door mevrouw Capelle-de Ronde, van de verzen 1-5 en 7 van ge- BRUINISSE Oliebollenactie CJV De CJV Bruinissc houdt maandag 31 december een oliebollenactie. In de ochtenduren komen de vrijwilligers langs huis. MAARSSEN - Burgemeester Q. Wa verijn van Maarsson legt zijn functie op 1 september 1985 neer. Hij maakt gebruik van de mogelijkheid tot ver vroegde uittreding, zo heeft de ge meente Maarssen bekend gemaakt. Hij begon zijn ambtelijke loopbaan in 1942 in de vroegere gemeente 's- Gravenpolder (nu gemeente Borsse- le). MIDDELBURG Nieuwjaarsreceptie provincie De commissaris der Koningin dr. C. Boertien en mevrouw J. B. Boertien- Velema houden zaterdag 5 januari, namens het provinciaal bestuur, de traditionele nieuwjaarsreceptie. Van af 16.00 uur is de statenzaal, Abdij 11 in Middelburg voor iedereen toegan kelijk; de receptie duurt tot 18.00 uur. Evenals andere jaren wordt ook dit jaar gewerkt met een lettersysteem; dit om een lange rij wachtenden te voorkomen. Kerstfeest ouderen in Nieuwerkerk NIEUWERKERK In een gezellig versierde zaal van het verenigingsge bouw „Ons Dorpshuis" werd door de besturen van de bejaardensoos en de A.N.B.O. een kerstmiddag vooroude ren georganiseerd. De talrijk opgekomen ouderen ge noten van een fijn programma, waar bij burgemeester J. van Bommel, do minee en mevrouw Van den Ban en dominee en mevrouw Tfen Hove te vens aanwezig waren. Mevrouw Van Bommel opende de middag met een woord van welkom en belichtte het samenkomen op een bijeenkomst als deze en de viering van het kerstfeest. Vervolgens werd de middag afgewisseld met samen zang. De schriftlezing uit Lucas 2 ver zorgde mevr. Heijboer-de Bil en ds. A. van den Ban nam de meditatie voor zijn rekening. In de pauze was er koffe met appel flap, en later op de middag de warme wijn. Burgemeester J. van Bommel las het kerstverhaal „Als het er op aankomt Aan het slot genoten de ouderen van een NCRV-film over het Westlands mannenkoor onder leiding van Piet Struijk „Kerst in de glazen stad". De heer A. de Winter, voorzit ter van de A.N.B.O. sprak woorden van dank tot allen die hadden meege werkt om deze kerstmiddag te helpen slagen en voor de belangstelling. NOORDGOUWE - In de fraaie sfeervolle kerk in Noordgouwe vier de de Zondagsschool uit die palats het kerstfeest. Leidster mevrouw Nelisse-Jumelet verwelkomde de aanwezigen, nadat de kinderen zingend met verlichte sterren waren binnengekomen. De kleinste kinderen mochten tijdens het opzeggen van een versje de kaar sen aansteken. Na de opening met gebed, samen zang, declamatie door de kinderen en het lezen van het Kerstevangelie, werd het stuk „Het lied van herder Jan" op musical-achtige wijze opge voerd. De muziek hiervoor werd ge- componeerd door Anton den Boer uit Ridderkerk (oud-inwoner van Zierik- zee en oud-organist van de gemeente Noordgouwe). Hij begeleidde tevens op het orgel alle samenzang, terwijl zijn zus Cora den Boer op haar dwars fluit de kinderen bij het zingen on derstaande. Ook werd op blokfluit, gitaar en klarinet meegespeeld. N a de pauze met tractaties, las leid ster mevrouw Deurloo-Bienefelt een vrij kerstverhaal voor. De vijf kinde ren van wie ds. Jonker afscheid nam, omdat ze de Zondagsschool gaan ver laten^ droegen het gedicht voor „Ik zoek een land, een stad, een huis, een mens" voor. Ze kregen een mooie bij bel als geschenk mee naar huis. Me vrouw Deurloo besloot met dankge bed, waarna nog samenzang volgde. Het was een mooi kerstfeest, met na me op muzikaal gebied van hoogstaand niveau. BURGH-HAAMSTEDE - De Stich ting Westerschouwen Kultureel orga niseert voor zaterdag 29 december in De Schutse te Burgh-Haamstede een sprankelende ontspanningsavond vol muzikale zang onder de titel „Voor elck wat wils". Advertentie gebed, waarna hij het kerstevangelie voorlas uit Lucas 2 van 1-20. Hij hield een meditatie over het schriftgedeel te: „Omdat voor hen geen plaats was in de herberg". Hierna volgde samenzang van ge zang 15 vers 1-2 en 3, waarop in de pauze een ieder werd getracteerd op een kopje thee met kerstgebak. Mevrouw Stoutjesdijk-Borst las een gedicht van Nel Benschop geti teld: „Advent boodschap" en me vrouw J. Roks-Bouwman sprak in dichtvorm over: „De boeken van het Oude en Nieuwe Testament". Hierna werd gezongen gezang 7 vers 1 en 2, waarna mevrouw Poel man een vrij kerstverhaal voorlas, getiteld „Het vergeten wachtwoord". Na tic tradiditionele chocolademelk las de heer J. Stoutjesdijk nog een ge dicht, getiteld. „Neem heel mijn le ven". Met het zingen van gezang 25 verst 1, 2 en 3, en dankgebed sloot de predikant zijn bijdrage af. Tot slot van de bijeenkomst werd - na dankwoorden van mevrouw Poel man gevormd door staande de enge lenzang „Ere zij God" te zingen. Restaurant Renesse De Hoffelijkheids Pluim Het restaurant met de h offetijkh eidspluim Klasse voor de prijs bewuste fijnproever. 's Maandags gesloten. Het restaurant is geopend vanaf 11.00 uur tot dat de laatste gast de deur achter zich gesloten heeft. Voor reservering: 01116-1215 Plotselinge sterfte onder tortelduiven RENESSE - In de loop van deze week werden in het dennenbosje aan het eind van de Capelweg te Renesse maar liefst 30 dode tortelduiven aan getroffen. Waarvan de vogels, die in de dennen huisden, het slachtoffer zijn geworden is tot nu toe nog niet bekend. Zondagmorgen reeds ontdekte de heer D. v. d. Hoeven uit Renesse tij dens een wandeling 9 dode torteldui ven tussen de dennen. Gealarmeerd door het grote aantal bleef hij ook de volgende dagen de plek in de gaten houden. Donderdag bleken er al 30 vogels te zijn omgekomen. Inmiddels was de dierenbescherming en de poli tie van deze plotselinge vogelsterfte op de hoogte gebracht. Een aantal vo gels, dat reeds was verzameld, werd door de politie opgehaald. Ze zijn voor nader onderzoek opgestuurd. Reinata Heemskerk. Als solisten treden op Reinata Heemskerk (alt) en Nico Boer (tenor). De muzikale omlijsting wordt ver zorgd door Rob van Dijk en Lock van der Lccden, piano, Han Kapaan, ho bo, Jurricn Plendcr. orgel en Marti Schreienberg, trompet. De algehele leiding is in handen van Lock van der Lccden. De aanvang is 20.00 uur. De kaartverkoop gebeurt door de VV's en kan ook telefonisch. 01115- 1661. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken In te korten. Plaatsing betekent niet dat de nhoud door de redactie wordt onderschreven. Inge- ionden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van Je redactie en uitsluitend voor rekening van de brief schrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn. KERNENERGIE De Zierikzeesche Nieuwsbode van donderdag 6 december besteedt vrij wel een hele pagina aan bovenge noemd onderwerp. Maar liefst vier bijdragen komen uit "Den Haag" zonder dat duidelijk wordt welke cor respondent verantwoordelijk is voor deze voorlichting. Het totaal van de informatie maakt de indruk de aan vaarding van een mogelijk besluit van de regering ten voordele van ker nenergie te willen voorbereiden; dit dan op een heel voorzichtige wijze want de Brede Maatschappelijke Dis cussie heeft aangetoond dat een meerderheid van ons volk tegen uit breiding van de toepassing van kern energie gekant is. Die meerderheid wil de minister zien mee te krijgen en die moet hij dus in dit voorbereiden de stadium niet tegen zich in het har nas jagen. Vandaar de voorzichtige erkenning van problemen, gekoppeld aan het laten doorschemeren van een toekomstig besluit ten gunste van kerncentrales. Het vraagstuk van de elektrici teitsvoorziening is echter niet princi pieel benaderd in de genoemde arti kelen. Men behoort eerst aan te tonen dat er nieuw produktievermogen no dig is en in welke omvang. Daarna komt een keuze tussen verschillende oplossingen voor installeren van nieuw vermogen aan de orde. Kernenergie is hier een oplossing naast anderen. Nieuw vermogen ter vervanging van een deel van het bestaande is no dig. Daarover is men het eens. Er zou dus ruimte zijn voor nieuw vermo gen; of het 4000 MW moet zijn hangt af van de ontwikkeling van de econo mie enerzijds en van de toepassing van apparaten, lampen, machines en zovoort van een type dat minder stroom gebruikt anderzijds. Wij kun nen die ontwikkeling wel even aan zien omdat er in ieder geval een ver vangingsbehoefte is. In principe kun je in die behoefte voorzien door: 1) grote centrale voorzieningen, men denkt dan in ons land aan kern centrales of centrales gestookt met kolen, maar dan met wassing van de rookgassen, 2) decentrale voorzieningen, vooral gevormd door de gekoppelde opwek king van warmte en elektriciteit (kracht), STEG-eenheden (STbom-En- Gasturbine) met een hoog elektrisch rendement, windmolens en enige wa terkracht. De warmte-kracht-koppeling kan men zich denken voor stads- verwarmingsnetten van beperkte omvang, voor grote complexen van kantoren of ziekenhuizen, maar voor al in de industrie. Het alternatief van de decentrale opwekking is al voorgesteld tijdens de Brede Maatschappelijke Discus sie. Het is nu nader uitgewerkt en van een prijskaartje voorzien door de Bc- zinningsgroep Energie-Beleid, die daarbij het Centrum voor Energie besparing en twee universiteiten in schakelde. Deze groep is een gemengd deskundig gezelschap. Hij bestaat niet uit uitsluitend anti-kernenergie personen. Het voorstel van de Bezinnings- groep levert geen duurdere stroom dan men met het installeren van kerncentrales mag verwachten. De groep doet een groter beroep op onze aardgasvoorraad. Daardoor, maar vooral door de krachtige energie besparing in de warmte-kracht- koppeling zijn de milieu-effecten gunstiger dan met kernenergie zon der die energiebesparing. Ook wat betreft de werkgelegen heid zou ik de voorkeur geven aan de decentrale oplossing. Bij de bouw van kerncentrales moet men de op drachten aan het buitenland geven. Men kan dan wel bedingen dat een deel van de werkgelegenheid naar Nederland wordt gebracht, maar dat geeft slechts een éénmalig effect. Bij decentrale opwekking zijn machines nodig die ons land voor een groot ge deelte zelf zal kunnen maken en die wij dan misschien - gebaseerd op een thuismarkt - kunnen gaan exporte ren. Dit zou een blijvend werkgele- genheidseffekt kunnen hebben. Het vraagt wel ondernemen! Wanneer wij privacy definiëren als de eigen vrije beslissingsruimte van de individu of van groepen, die klein zijn in vergelijking met ons volk of de bevolking van provincies, dan be vordert de decentrale oplossing de privacy. Zo'n eigen beslissingsruimte of groepsbeslissingsruimte is een grondvoorwaarde voor een goed func tionerende democratie naar yvesters model. Centralisatie gaat in dit op zicht meer en meer falen omdat in vergelijking met de gecompliceerd heid van onze samenleving onvol doende kennis is ingebouwd in onze democratische vertegenwoordi ging. Prof.Tuininga heeft, in zijn re cente inaugurele rede over de maat schappelijke invloed van natuurkun de en wiskunde, een aantal voorbeelden gegeven, waarin het al ternatieve circuit, achteraf be schouwd, een beter inzicht heeft ge had dan het officiële. Mijns inziens heeft dat er mee te maken dat het al ternatieve circuit dichter bij de men sen staat. De nodige kennis kan dus worden aangedragen door groepen, die zich gereed houden om contra-expertise te leveren. Zo'n groep is bovengenoem de Bezinningsgroep. Het probleem van het bezinnen is dat de financiële middelen nodig om een alternatief elektriciteitsplan tot in detail uit te werken, van de overheid moet ko men. Op zich is dat niets bijzonders. De overheid subsidieert ook het on derzoek van de politieke partijen in clusief de oppositie en betaalt ook vaste formatieplaatsen van de Stich ting Natuur en Milieu. In het geval van het elektriciteitsplan is de minis ter van Economische Zaken echter niet bereid om een opdracht tot de tailleren te geven. Zo vaart de rege ring blind op het bestek van de Sa menwerkende Elektriciteits Producenten (SEP), die best bedrijfs blind kunnen zijn al was het maar in bepaalde opzichten, zoals bijvoor- - beeld de mogelijkheid van decentra lisatie. Dat past niet in hun gedaeh- tengang. Het geeft ook ongetwijfeld extra problemen: de koppeling van veel kleine eenheden is ingewikkel der dan die van een paar grote en de verdeling van de momentane elektri citeitsvraag over de produktie-eenhe- den, het load management, wordt moeilijker. Beide problemen zijn ech ter oplosbaar. De bedrijfsblindheid is in werke lijkheid al gebleken. De SEP heeft het potentieel een warmte-kracht- koppeling namelijk laten berekenen door een extern bureau. Dit bureau kreeg als uitgangspunt van de op dracht mee dat alle niet noodzakelij ke, thans bestaande, niet-technische belemmeringen voor de toepassing zouden blijven gelden. Met zo'n uit gangspunt is het meer een kwestie van niet-willen dan van niet-kunnen. Kort samengevat: Er is nieuw pro duktievermogen nodig. Dit hoort ge presenteerd te worden als een keuze probleem, maar de volksvertegen woordiging krijgt het waarschijnlijk voorgeschoteld als een uitgemaakte zaak. Prof. dr. J. Hamaker, Burgh De artikelen, waar de briefschrij ver op doelt, zijn afkomstig van het ANP. We laten het aan de lezer over om zelf uit te maken welke indruk hij of zij van een bepaald stuk krijgt. Het is niet de taak van een krant om haar lezers een mening op te dringen, maar om bouwstenen voor een per soonlijke meningsvorming aan te dragen. Marien Kaat hoofdredakteur Uitgever: BV. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging na 1830 uur 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 38,70; per jaar f 147.80; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6.04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 3