Watersportvereniging Brouwershaven levert puike prestatie via organisatie van EK in Tornado-klasse 'Oude' Anne Mazurka deed het weer prima tijdens Delta-week met verovering Veronica-beker Liesbeth Kort in Tunesië zeer dicht bij wereldtitel met tweede plaats Mistral-klasse Pleun van der Lugt begint aan nieuw groots zeilavontuur ZIERJKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 28 december 1984 Nr. 23851 39 BROUWERSHAVEN - Het begint inmiddels al zo'n beetje gewoonte te worden, dat Watersportvereniging Brouwershaven jaarlijks één of meerdere keren flink aan de weg timmert via de organisatie van evenementen, die de nationale grenzen te buiten gaan. Maakte de vereniging van voorzitter Dick Knoester in 1983 furore door de organisatie van de wereldtitelstrijd in de Cadet-klasse, het afgelopen jaar was de vereniging andermaal zeer nadrukkelijk actief op het gebied van de organisatie. In de eerste helft van september gingen 49 fraaie catamarans van start voor het Europees kampioenschap in de olympische Tornado-klasse, een kampioenschap dat uiteindelijk uitdraaide op een titelprolongatie van de Deense vader en dochter Paul en Trine Elvström. De Bossche broers Willie en Cees van Bladel eindigden na een blunder in de voorlaatste race 'slechts' als tweede. ZIERIKZEE - Pleun van der Lugt is weliswaar niet echt afkomstig van Schouwen-Duiveland, maar hij hoort er in de harten van vooral veel zeilliefhebbers inmiddels wel bij. Vandaar ook, dat vele eilandbewoners nadrukkelijk geïnteresseerd zijn in wat de Scheveninger op dit gebied doet en gaat doen. Vandaar ook, dat er nadrukkelijk veel belangstelling was, toen op vrijdag 2 november in het Finse Pietarsaari zijn nieuwe jacht 'Equity Law' officieel te water werd gelaten. Op 28 september 1985 is Van der Lugt hiermee een van de vertrekkers aan de vierde Whitbread Round The World Race, het grootste zeilevenement, dat de wereld kent. Een Whitbread Around The World Race is voor veel zeilers het summum. Ex- straaljagerpiloot Pleun van der Lugt werkte de afgelopen anderhalf jaar koortsachtig om zijn inschrijving serieus te maken. Nederland blaast de laat ste jaren regelmatig een partijtje mee. Met name de verrichtingen van Conny van Rietschoten dwongen internationaal respect af. Hij won in 1982 voor de tweede keer de monsterrace met zijn Flyer. Dat jaar werd voor Pleun van der Lugt een jaar om nooit te vergeten. Aan boord van zijn De Zeeuwse Stromen tekende hij voor een nieuw wereldrecord door non-stop rond de wereld te zeilen in 286 dagen. Bij zijn binnenkomst op 29 mei 1982 stonden in Zierikzee een kleine tienduizend mensen ter verwelkoming van de nieuwe wereldrecordhouder. Sindsdien is Van der Lugt opgenomen binnen de eilandelijke sferen. Een uitgebreide kennismaking met Connie van Rietschoten inspireerde Pleun van der Lugt om deel te nemen aan de Whitbread-race. „Geen enkele race rechtvaardigt het in gevaar brengen van mensenlevens, waarmee de prioriteit bepaald is. Het ligt echter wel in de bedoeling om binnen de budgetaire mogelijkheden in deze race te streven naar een optimale inzet van dat budget, wat moet leiden tot een zo goed mogelijke handicap-klassering binnen de vloot in het algemeen en in de D-klasse in het bijzonder", vertelde Van der Lugt na de tewaterlating van de 'Equity Law', temidden van vele tientallen genodigden. Het nieuwe jacht werd gebouwd door Baltic Yachts, een werf die in de zeilwereld al ruim tien jaar bekend staat als een equivalent voor veiligheid en betrouwbaarheid. „De Baltic 55 DP is misschien niet het meest ideale schip als het alleen op snelheid aankomt, maar zeker een schip dat het mogelijk maakt om de beoogde resultaten te behalen met een goede organisatie, zorgvuldige voorbereiding, doordachte aanpak en teamwork", aldus Pleun van der Lugt. De 33-jarige zeiler zal onge twijfeld ook in 1985 de nieuwsmedia halen, wanneer hij in september met zijn door Doug Peterson ontworpen jacht in Portsmouth van start gaat, tezamen met een bemanning van tien koppen. Juist dit laatste is het essentiële verschil ten opzichte van zijn eerste wereldreis: toen moest hij het helemaal alleen klaren, nu wordt hij terzijde gestaan door tien uiterst bekwame bemanningsleden. ZIERIKZEE - Schouwen-Duivelandse jachten deden tijdens de jaarlijkse Delta-week weer g-educht van zich spreken. Verrassend was ongetwijfeld de verove ring van de Veronica- beker door Evert van der Zande met zijn Anne Ma zurka. Voor het begin van de veertiende Delta-week kondigde Van der Zande aan 'zomaar wat mee te varen', maar hij streed wel degelijk serieus mee toen eenmaal het ruime sop was gekozen. Ook tij dens de openingswedstrij den deden leden van de WSV Zierikzee goede za ken. De officiële opening „Achteraf gezien had er misschien meer in gezeten dan een tweede plaats", stelde Willy van Bladel na de zevende en laatste race vast. In de zesde en voorlaatste race, die wegens te weinig wind drie uur later werd weggeschoten dan aanvankelijk de bedoeling was, maakten de broers de kardinale fout, die hen de Europese titel zou kosten. Direct achter de Russen Sergei Prijmak en Edgar Tereknin leken Willy en Cees van Bladel een serieuze aanval te gaan inzetten op een van de topplaatsen in de zesde race. „In het laatste rak waren we zo eigenwijs om te vroeg te gaan aanvallen", verzuchtte Cees van Bladel. „We lieten een groepje, dat naar een bui toevoer, los. We zagen, dat ze uit die bui wind kregen. Hierdoor kon de Rus naar voren oprukken, terwijl wij terugzakten naar de staart van het groepje". De Russen wonnen acht plaatsen, terwijl de Bossche broers op de tiende plaats bleven liggen. De tiende plaats zou in principe nog niet zo desastreus zijn geweest, wanneer de broers in de andere manches geen al te slechte resultaten geboekt zouden hebben, maar een Oostenrijkse combine in een van de eerdere manches leverde hen een disqualificatie op. Dit werd dit keer overigens verricht door Ir. H. Engel, hoofd Deltadienst van rijkswaterstaat en de plaats van handeling was na enige strubbelingen vooraf toch weer het stad huis van Zierikzee. Traditioneel werden de eerste offi ciële wedstrijden in de omgeving van Zierikzee afgewerkt. De twee daagse Zeeland wedstrijden brachten de WSV Zierikzee tal van klinkende successen. In de kleinste IOR-klasse zorgden Sylvia en Jan-Willem Kesteloo met de Roxanne voor een dubbel succes. Niet alleen wonnen zij beide races in hun klasse, maar ook mochten zij de Mondragon- beker en de Oosterschelde-beker in ontvangst nemen. De Atalanta beker voor het snelste jacht in de klassen I tot en met IV was ander maal voor WSV Zierikzee-voorzitter Aad de Ruyter met zijn Soetichheyt. In de NKK-klassen 6, 8 en 10 kwam veroverde de Hydros van Nelisse de Windekindbeker voor de kortst be rekende tijd. Tijdens de Zeelandwedstrijden deed de Anne Mazurka van Evert van der Zande ook al van zich spre ken door in beide races direct ach ter het superjacht Bierkaai van Klunder als tweede te finishen. In de Onrustrace beleefde de Delta- week een primeur. Door de realisa tie van de Roompotsluizen was de organisatie gedwongen om het deel nemersveld in twee groepen te laten starten. De grote jachten voeren een buitenbaan van 26 mijl, terwijl de kleine jachten gedwongen waren om op de Oosterschelde te blijven, zo dat het 'uitstapje naar buiten' voor deze deelnemers achterwege bleef. Sylvia en Jan-Willem Kesteloo stuurden hun Roxanne andermaal naar een overwinning. Watersportvereniging Zierikzee behaalde als vereniging aan het eind van de rit nog twee fraaie overwinningen. Zowel in de NKK- klasse als de IOR-klasse kwamen de teamprijzen terecht bij de vereni ging van voorzitter Aad de Ruyter. Tijdens de openings-plechtigheid van de Delta-week memoreerde ir. Engel aan de afsluiting van de Oosterschelde door de Roompotslui zen. „Tben ik het allemaal eens van dichtbij kon meemaken, moest ik tot de conclusie komen, dat het in derdaad best jammer is, dat wc niet meer naar buiten kunnen", zei hij. „We moeten echter voorop stellen, dat de Oosterschelde niet primair voor de watersport is. De sporters moeten het water delen met de na tuur, de vissers en de scheepvaart. Rijkswaterstaat staat ervoor om de belangen van alle te bundelen, een bepaald niet gemakkelijke taak, maar met het nodige overleg komt iedereen vast wel aan zijn trekken. Mijn enige wens is, dat we het wa termilieu beschermen. Dat kan met verstandige afspraken". Het EK in de Tbrnado-klasse blonk opnieuw uit door een perfecte, uiterst ontspannen lopende organisatie, zowel in het secretariaat op de wal, als tijdens de zeven wedstrijden op het water van het Grevelingenmeer. Daar zwaaide de geolied functionerende wedstrijdcommissie van de WSV Brouwershaven de scepter. In het secretariaat probeerde een team onder leiding van Willy van Bladel sr de zaken zo goed als enigszins ging te laten functioneren, een taak, die hen voortreffelijk was toevertrouwd. Voor de communicatie naar de pers toe droeg Gerard van Geyn nadrukkelijk zijn steentje (en beentje) bij. Resumerend mag ge steld worden, dat er weer een stukje organisatorisch vakmanschap werd afgeleverd, een toch altijd nog jonge vereniging als de WSV Brouwershaven tot eer strekkend. resultaat werd uiteindelijk de aftrekrace, waardoor de tiende plaats gehandhaafd moest blijven. Dat leverde het duo een grote achterstand op ten opzichte van vader en dochter Elvström. In de laatste race probeerden zij hier nog wel wat aan te doen, doordat het veld toen werd geconfronteerd met het typische Nederlandse weer, dat de Van Bladels zo graag eerder hadden gehad, maar het mocht niet meer baten. Met een negende plaats bleven de Denen net dicht genoeg in de buurt om het Nederlandse koningskoppel van de schitterende Tbrnado-trofee af te houden, maar het duo, dat voor het eerst samen in de Tornado-klasse uitkwam was uiterst tevreden. Dat kon Watersportvereniging Brouwershaven ook zijn en dat is mooi.... ZIERIKZEE - Sportief gezien boekte de Zierikzeese surfster Liesbeth Kort dit afgelopen jaar ontegenzeggelijk het grootste succes van alle eilandelijke sporters. Tijdens de wereldkampioenschappen in de Mistral-klasse surfen in Tunesië eiste de negentienjarige surfster de zilveren medaille voor zich op achter de Noorse Jorunn Horgen, maar vóór de Canadese Kathy Ross. de Europese titelstrijd bij Guernsey. Als titelverdedigster kwam zij daar niet verder dan een negende plaats. Onmiddellijk na de afloop zinde zij reeds op revanche en de eerste gelegenheid deed zich voor in het Schotse Flags waar de wereldkampioenschappen plankzeilen werden afgewerkt. Met een bronzen plak was al een hoop van de matige prestatie op Guernsey vergeten, maar de echte revanche volgde eind oktober in Tunesië. Oorspronkelijk moesten er zeven manches vervaren worden om de nieuwe wereldkampioene aan te wijzen. Op de eerste dag verliep alles nog naar wens. Een aardig, Hollands windje zorgde mede voor een tweede en een vierde plaats, waardoor Liesbeth Kort hoog in de tussenstand kwam. Tben echter begonnen de problemen met de wind. Diverse races moesten wegens Voor Liesbeth Kort betekende de een tekort aan wind worden wereldtitelstrijd in Tunesië een afgelast en toen er uiteindelijk een waardige afsluiting van een uiterst manche kon worden vervaren wisselvallig seizoen, waarin succes eindigde de zwaarweervaarster op en teleurstelling erg dicht bij elkaar de negende plaats, waardoor zij lagen. Teleurstellend was het naar de vierde plaats in de optreden van de Zierikzeese tijdens algemene klassering zakte. Er moest nog slechts een manche worden gevaren, maar alles was nog mogelijk, omdat het veld in de top van de klassering bijzonder dicht bij elkaar stond. De slotrace leverde Liesbeth Kort een vierde plaats op, hetgeen uiteindelijk voldoende zou zijn voor de zilveren medaille. De extra trainingsarbeid op de Oosterschelde na de mislukking van Guernsey had zijn vruchten afgeworpen. Na haar derde plaats tijdens de EK in 1981, de tweede in 1982 en de verovering van de Europese titel in 1983 betekende de successen in Flags en Tunesië nieuwe mijlpalen in de carrière van de Zierikzeese surfster, waarmee zij zich weer terdege in de internationale kijker heeft gevaren. Met haar successen lijkt zij de aangewezen persoon om over 1984 in aanmerking te komen voor de uitverkiezing tot sportvrouw van het jaar in Zierikzee. 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 39