Tennissport groeit in 1984 verder door in populariteit via diverse geslaagde toernooien Slechts weinigen merkten iets van WK 'Jacht met staande hond' op en rond Schouwen-Duiveland Tiental DC Zierikzee pakt verrassend provinciale damtitel Zang en Kleur- drietal werd Zeeuws kampioen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 28 december 1984 Nr. 23651 37 categorie leverde twee titels op voor Paulien Veerman uit het Brabantse Aalst/Waalre en Marco van Nieuwkerk uit 's-Gravenzande. Beiden wonnen het enkelspel en samen pakten ze de zege in het gemengd dubbelspel. Van Nieuwkerk sloeg eerder Harry Koster uit het toernooi en hij won in de finale van Adriaan van N ieu wenhuizen In de D-categorie van het eerste Dikke Tbrentoernooi op het nieuwe tenniscomplex van de LTC Zierikzee was Marjan Hermans uit Ooltgensplaat bijzonder succesvol. Zij werd drie keer winnares. In het enkelspel won zij in twee sets van Astrid Verspeek. Marjan Hermans en mede-finaliste Astrid Verspeek wonnen de vijf partijen tot aan de finale steeds in twee sets. In de eindstrijd kon de technisch bekwamere Zierikzeese het niet redden tegen het orthodoxe, maar degelijke spel van de Flakkeese. In het dames dubbelspel hadden de WIK-speelsters Marja Hart en Marleen Viergever weinig in te brengen tegen Lien Kort en Marjan Hermans. Met Sam van de Welle klopte Marjan Hermans in het gemengd dubbelspel het favoriete duo Lily Zuidhof en Antoine Koster, andermaal in t\vee sets. Het heren enkelspel leverde een verrassende zege op voor de ongeplaatste Joep Kats uit Etten-Leur. De vijftienjarige Brabander klopte Han van Oeveren. Het heren dubbelspel leverde de enige Schouwen-Duivelandse zege op. Jan van der Weele van Brouwershaven en Niels Gebraad van Scelveringhe klopten het Zierikzee-koppel Hans Wohl en Michel de Vlieger. In het C-toernooi werd Kiki Hermus uit Lelystad winnares van het dames enkelspel door in drie sets te winnen van Els Ars van Ovezande. In deze categorie had Astrid Verspeek in de eerste ronde voor een verrassing gezorgd door de als eerste geplaatste Barbara Heezen uit te schakelen. Els Ars en Joyce Scholten wonnen het dames dubbelspel door in drie sets het Zierikzee-dubbel Barbara Heezen en Maayke Speelman te kloppen. Antoine van Bockel van Souburg ■werd winnaar van het heren enkelspel door Diederik van de Heuvel in twee sets te kloppen. Eerder schakelde Van Bockel Harry Koster uit en was Diederik van de Heuvel te sterk voor Peter Coppoolse. Verrassend was de zege van Adriaan van Nieuwenhuizen en Joop Polderman in het heren dubbelspel. Zij klopten het als eer ste geplaatste dubbel Ad Damen en Ed Klaarhamer uit Wouw. In het gemengd dubbelspel konden Roxane Speelman en Leen Koster het niet redden tegen Els Ars en Rob Lindenbergh, die daarmee toernooiwinnaars werden. Astrid Verspeek had zich al vroeg in het jaar terdege gemanifesteerd door een sterk bezet jeugdtennistoernooi in sportcentrum Krayestein te winnen. In de finale klopte zij de sterke Ooltgensplaatse Denise van Bergen. In de halve finale had Astrid Verspeek bijzonder veel problemen gehad met de dertienjarige Hansweertse Ellen de Jong, terwijl Denise van Bergen haar clubgenote Tika Peeman uitschakelde. Bij de jongens won Marlon Wisse van Kapelle het toernooi door in de finale Jurgen Ensing van Zierikzee te kloppen. In de halve finales won Wisse van Niels Gebraad, terwijl Ensing zich de meerdere toonde over Gerjo Prins van TC Menheerse uit Middelharnis. Het toernooi om de Zierikzee 25- Bokaal leverde voor de derde keer in successie een zege op voor het team van de LTC Zierikzee. Het toernooi, dat had af te rekenen met erbarmelijke weersomstandigheden, kwam dit keer organisatorisch voor rekening van de TV Scelveringhe. Het Zierikzeese team kwam gedurende het hele toernooi slechts één keer in de problemen. De LTC Bru-Tèn bracht het evenwel uiteindelijk ook niet verder dan een 3-2 nederlaag. Van de Zierikzeese ploeg bleven Roxane Speelman en de dubbels Maayke Speelman/Petra Koster en Joop de Vlieger/Harry Koster in alle zeven ontmoetingen ongeslagen. Leen Koster trad slechts zes keer aan en hoefde daarin ook niet te verliezen. De winnaars van de bokaal wonnen 31 van de 35 partijen, Westerschouwen en De Bru-Tèn scoorden zes punten minder en eindigden op een gedeelde twee plaats. Tijdens de eilandelijke jeugdkampioenschappen leverden Astrid Verspcek en Karen Steenstra een emotionele finale af. De vijftienjarige jeugdkampioene van de LTC Zierikzee en seniorenkampioene van de TC Scelveringhe startte licht als favoriet en zij leek deze favorietenrol ook waar te maken, tot een aantal discutabele momenten brachten haar uit het evenwicht, zeker toen ook het publiek zich er mee ging bemoeien. Karen Steenstra beheerste de zenuwen beter en won uiteindelijk verrassend de titel. Bij de jongens was er geen kruid gewassen tegen de suprematie van Nieuwerkerker André Goedegebure. Reneé Geleijnse werd toch een eervol verliezend finalist. In de leeftijdsgroep tot en met veertien jaar werden Mirjam Quartel en Ernst Pols kampioen. Mirjam Quartel klopte in de finale haar twee jaar jongere opponente Martine Verschoore en Ernst Pols boekte verrassend winst tegen Hans Minnaar. In de jongste leeftijdsgroep kwamen er twee sterke kampioenen uit de bus, waarvan in de toekomst zeker nog het nodige te verwachten valt. Bruse Lianne de Looff won het prestigeduel tegen haar Zierikzeese tegenstandster Patricia Kort in drie sets. De twee jeugdige talentjes behoren bij de beste vier van Zeeland in hun leeftijdsgroep. Bij de jongens klopte Ivo Schoots zijn bijna twee jaar jongere opponent Martijn Bij de Vaate in twee sets. Tijdens de provinciale jeugdkampioenschappen, die eerder in het seizoen in Zierikzee werden afgewerkt had de Schouwen- Duivelandse jeugd (nog) niet veel in te brengen. ZIERIKZEE - Het tiental van damclub Zierikzee bezorgde zich het afgelopen seizoen verrassend de provinciale damtitel, toen Tholen, Middelburg en Lammerenburg weigerden om het kampioenschap op zak te steken. De verovering van de damtitel kwam op de valreep echter terecht bij de ploeg, die daar gezien het hele seizoen de meeste aanspraken op mocht maken. Zierikzee hoefde als enige niet een nederlaag te incasseren en het team van teamleider Cor Boot toonde zich dus het meest constant. ZIERIKZEE - Ook in 1984 groeide de tennissport weer verder door in populariteit. Daar waren voor een belangrijk deel de grote toernooien debet aan. Het Mosseltoernooi in Bruinisse kreeg er een tegenhanger bij in het Dikke Toren-toernooi in Zierikzee, maar ook het toernooi om de Zierikzee 25-Bokaal, het Sterretjes- toernooi, de eilandelijke individuele kampioenschappen en een groots indoortoernooi voor de jeugd in sportcentrum Krayestein droegen hun steentje bij. Het Bruse duo Sjaak van Opstal en Rinus Geense hield de plaatselijke eer hoog door de eerste plaats op te eisen tijdens de dubbelfinale in de D-categorie van het Mosseltoernooi, dat alweer de vierde editie beleefde. Het Bruse koppel versloeg in de finale het Kapelse koppel Steven Dikker en Joop Polderman. Een misser in de tiebreak van de derde en beslissende set werd de Bevelanders fataal. Voor Sjaak van Opstal betekende de winst een revanche voor de gemiste finale in het enkelspel. In de halve finale kreeg hij klop van de vijftienjarige Nils Swidde uit Zaandam. Deze moest zich in de finale ruimschoots gewonnen geven aan Joop Polderman. Swidde werd met Es ther Kruiswijk winnaar in het gemengd dubbelspel door vrij eenvoudig te winnen van het Westerschouwen-duo Truus Kort en Rob van Rooy. Het dames enkelspel werd een confrontatie tussen Marjan Hermans van Ooltgensplaat en Ann de Maat van Kapelle. De Bevelandse maakte het gemis van de titel een jaar eerder volkomen goed door nu in twee sets te winnen. Het dames dubbelspel leverde een prolongatie op voor het Westerschouwen-dubbel Corrie Roda en Anneke Cok. Zij klopten in de eindstrijd de verrassende finalisten Nelleke Drijgers en Marja Hart. Het Brouwershaven/WIK-koppel maakte het de titelverdedigsters evenwel bijzonder lastig door hen een derde set af te dwingen. In het C-toernooi werd het Brabantse duo Rietje de Wild en Elsbeth Leemreis winnaar van het damesdubbelspel door in de finale af te rekenen met het als eerste geplaatste koppel Corry Musters en Hanny Kaptein uit Bergen op Zoom. Eerder waren De Wild en Leemreis al in het nieuws, doordat zij in Zierikzee hun auto 'verspeelden' na een aanrijding met Zierikzeesche Nieuwsbode-fotograaf Johan D. C. Berrevoets. In het dames enkelspel was Rietje de Wild in de finale niet opgewassen tegen Monique Begijn uit Hulst. In de halve finale had De Wild gewonnen van Corrie de Waal van de.organiserende vereniging. De finale van het heren enkelspel bracht Zierikzeese Harry Koster op een fractie van de toernooizege, maar toen hij leek te kunnen doordrukken kreeg hij af te rekenen met een fikse inzinking, waardoor Adriaan van Nieuwenhuizen uit Kruiningen alsnog de zege naar zich toe kon trekken. In de halve finale had Van Nieuwenhuizen gewonnen van Peter Coppoolse. De Bruenaar kwam zowel in het heren dubbelspel als gemengd dubbelspel in de finale, maar hij pakte beide keren naast de winst. Met Adrie de Looff verloor hij van Els Ars en Rob Lindenbergh van TSI Goes, terwijl hij met Marius van Oeveren de zege aan Hanny Prins en Adrie Thlakua moest laten. Het geweldige slagenarsenaal van het TC Menheerse-koppel was Coppoolse en Van Oeveren te machtig. De voor het eerst in het Mosseltoernooi opgenomen B- De competitie in de hoofdklasse kreeg overigens een boeiende ontknoping met uiterst verrassende uitslagen in de slot- ronde. Tholen had acht van de negen ronden de beste papieren voor de titel, maar de ploeg verloor in de laatste ronde met 9- 11 van Middelburg, waardoor de hoofdstedelingen in punten gelijk kwamen met Tholen. Het was nu de beurt aan Lammerenburg. Winst had deze ploeg de titel kunnen brengen, omdat dan een punt meer vergaard zou worden dan Tholen en Middelburg. Nu zorgde Souburg voor een stunt door Lammerenburg met 11-9 aan de verkeerde kant van de score te houden. Zierikzee had vervolgens he* laatste woord. De Schouwse ploeg had nog een inhaalduel te goed tegen Sint Laurens. De oorspronkelijke ontmoeting was door een overdosis mist afgelast. Winst in Walcheren zou Zierikzee het kampioenschap opleveren, een gelijkspel had een extra driekamp tussen Tholen, Middelburg en Zierikzee tot gevolg. Zover liet het Schouwse tiental het echter bijlangena niet komen. In de tien partijen hoefde zelfs niet een nederlaag geïncasseerd te worden. Het werd juist teamleider Cor Boot, die het elfde punt op zijn conto kreeg, waardoor het kampioenschap definitief een feit was. Daarvoor waren er al overwinningen geweest voor A. J. Flikweert, voorzitter J. Honing. C. M. van de Velde en eerste bordspelcr A. Saman. Na Boot wonnen ook M. de Wild en M. van de Wielen hun partij nog. Veteraan W. C. Boot, J. de Wild en Chr. van de Wielen kwamen een remise overeen, waardoor er een 3-17 monsterscore in de boeken kwam. In de 25-jarige geschiedenis van de club stond DC Zierikzee een keer op de drempel van het Zeeuws kampioenschap, maar toen (zes jaar eerder) werd in een beslissingswedstrijd met 13-7 verloren van 's-Gravenpolder, nadat eerder in de competitie nog met 14-6 was gewonnen van ditzelfde team. Een jaar later speelde Zierikzee na een vrijwillige degradatie in de eer ste klas. De club kon geen tiental meer op de been brengen en in de eerste klas wordt met achttallen gespeeld. Het volgende seizoen werd de club kampioen in de eerste klas en drie seizoenen later werd de titel gepakt in de hoofdklasse, een half jaar nadat het zilveren bestaansjubileum werd gevierd: een verlaat jubileumcadeau derhalve. Na uitvoerig overleg werd besloten geen gebruik te maken van het recht op promotie, omdat de kleine ver eniging dit niet op zou kunnen brengen. In de lopende competitie acteert het tiental een flink stuk minder en moet zelfs uitgekeken worden, dat het degradatiespook niet toeslaat. In het individueel kampioenschap van Zeeland werd Sjaak Douw namens Zierikzee kampioen in de eerste klas. J. Smalheer werd redelijk verrassend clubkampioen. In Nederland worden alle zaken op hondengebicd geregeld door de Raad van Beheer op Kynologisch Gebied. Zowel wedstrijden als tentoonstellingen worden door dit orgaan opgezet. Alleen waar het jachthonden betreft worden de zaken gedelegeerd aan het KNJV, do Koninklijke Nederlandse Jagers Vereniging. Het KNJV trad in Ronessc, waar het hoofdkwartier werd opgeslagen, derhalve op als organiserende instantie. Het hele gebeuren was onderverdeeld in twee kategoriecn, de Engelse honden en de continentale honden. De Engelse honden zijn specialisten, de continentale honden daarentegen all rounders. ,,De Engelse honden hebben een geweldige actieradius en een groter neusbereik dan de continentale honden, die op hun beurt wel weel een redelijk neusbereik hebben, maar veel meer uitblinken in het apporteren", legde Wim van Doorn uit. Bij het jagen met de staande hond is het de bedoeling, dat de honden een terrein flankerend ZIERIKZEE - Een drietal van vo gelvereniging Zang en Kleur uit Zierikzee werd tijdens de districtstentoonstelling in Biervliet Zeeuws kampioen. De winnende vogels waren van J. W. van de Zande, N. van Burg en C. C. J. Everaers en zij totaliseerden 1347 punten. Traditioneel organiseerden de vier verenigingen op Schouwen- Duiveland weer hun eigen tentoon stelling. De GDW De Kolibrie in Oosterland beet het spits af en het algemeen kampioenschap tijdens de nationale tentoonstelling was voor P. C. Kruf uit Halsteren, terwijl S. Adriaansc uit Oostvoorne algemeen jcugdkampocn werd. Tijdens de tentoonstelling van De Schouwse Zanger in Noordwcllc werd Marja Verweel algemeen kampioen, terwijl bij het Zierikzeese Zang en Kleur Leo Lukus verrassend met het algemeen kampioenschap ging strijken. Het jeugdkampioenschap was voor Hans-Willem do Jong. Vogelvereni ging De Nachtegaal in Bruinisse hield een regionale tentoonstelling. Hier was de titel algemeen kampioen voor Adrie Bevelander en do jeugdtitcl ging naar Jan Koert. RENESSE - Op en rond Schouwen-Duiveland was het gedurende de eerste dagen van oktober een drukte van jewelste. Gedurende een week werden hier de wereldkampioenschappen 'Jacht met de staande hond' afgewerkt. „Dit kampioenschap ontstond zeven jaar geleden om op wereldniveau te bekijken hoe het zat met de kwaliteit onder de jachthonden", vertelde Wim van Doorn uit Poortvliet, die met Mees Punt uit Oud- Vossemeer als wedstrijdleider fungeerde bij dit grootse gebeuren. „Het wereldkampioenschap jacht met de staande hond is in principe een veldwedstrijd, waarbij de beste honden voor de fok worden uitgeselecteerd. Het gaat ook inderdaad tussen de beste honden van ieder land. Iedere afvaardiging naar deze wereldtitelstrijd werd samengesteld via nationale selectiewedstrijden". afzoeken. Naar gelang de dekking gaat het hierbij om een terrein van honderd tot vijfhonderd meter. Het jagen met de staande hond is een van de oudste vormen van jagen. Toen er nog geen jachtgeweren bestonden werd het door de hond vastgezette wild door de jagers in de rug aangevallen en vervolgens in een net gevangen. ,,Het gaat bij ons veel meer om het spel, dan om de knikkers. De jachthonden wedstrijden worden voornamelijk gehouden om ervoor te zorgen, dat de diverse rassen in stand worden gehouden. Door een bijzonder strenge selectie worden de beste fokprodukten uitgezocht, hetgeen ervoor zorgt, dat de topkwaliteit in ieder ras gewaarborgd blijft. Er wordt overigens niet alleen gekeken naar het uiterlijk van de hond, maar een belangrijk facet is zeker ook de natuurlijke aanleg van het dier". Tijdens de wedstrijden lopen de honden steeds als koppels. Twee honden van verschillende landen dienen concurrerend samen te werken. Zij worden daarbij begeleid door twee voorjagers. „Er moet een stukje rivaliteit zijn tussen de honden, maar aan de andere kant moeten ze ook goed samenwerken", concludeerde Van Doorn. „Het be langrijkste is het maken van punten. Een punt wordt gescoord, wanneer de hond het wild heeft opgezocht en geblokkeerd, waarbij hij volkomen stil moet blijven staan. De honden worden gekeurd op stijl en ras, op de zoek wijze en op gehoorzaamheid. Dit laatste onderdeel betreft het samenspel tussen de hond en de voorjager". Aan het einde van de wereldtitelstrijd werd duidelijk, dat de Zuideuropese landen de bovenhand voerden. Frankrijk, Spanje en Italië eisten de voornaamste titels voor zich op.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 37