Drie Brabantse en een Zeeuwse winnaar tijdens kwartet eilandelijke wielercriteriums HV Delta Sport naar ongekende hoogte Kwiek en Mevo '80 herenteams promoveren probleemloos naar hoger niveau in district Overzicht van sportgebeurtenissen Schouwen-Duiveland in 1984 Biljartteam Windenburg bekerkampioen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VrijdaK 28 december 1984 Nr. 23651 31 BRUINISSE/ZIERIKZEE - In het afgelopen seizoen promoveerden de herenvolleybalploegen van Kwiek uit Bruinisse en Mevo '80 uit Zierikzee beide naar een hoger niveau. Kwiek kwam vrijwel probleemloos in de tweede klas terecht, terwijl Mevo '80 al evenmin veel problemen had om zich naar de eerste klas te spelen. Na een halve competitie in het nieuwe seizoen blijken beide ploegen in deze nieuwe klas vrij redelijk mee te kunnen. De ploegen van de trainers Tony van Breda en Peter Daver nemen beide een middenmootpositie in. De damesploegen van beide verenigingen bleven aan het eind van het vorig seizoen op het peil waarop ze speelden. De Mevo '80-ploeg slaagde er niet in om via promotie/degradatie-wedstrijden te promoveren, terwijl de Kwiek-damesploeg via dergelijke beslissingswedstrijden in de eerste klas bleven en net niet hoefden te degraderen. De herenploeg van Mevo '80 had weinig problemen om zich kampioen te kunnen noemen van de tweede klasse. De ploeg van trainer Peter Daver hoefde, toen het puntje bij paaltje kwam niet eens meer zelf de beslissing te forceren. Doordat Geervliet in een inhaalduel de beide punten binnenhaalde tegen Volley/Van den Berg kwam de titel bij de Zierikzeese ploeg terecht. ZIERIKZEE - Een biljartteam van Windenburg uit Dreischor, be staande uit A. J. Dorst, P. van Donge, L. Fonteine en A. P. de Wit werd tijdens de jaarlijkse districtsdag bekerkampioen van Schouwen-Duiveland door in de finale met 5-4 te winnen van BV Onder Vrienden. De derde prijs ging naar BV Phoenix, dat met 5-4 de meerdere bleef over BV OKK. In de teamcompetitie veroverde BV D'Eule uit Oosterland twee kampioenschappen, namelijk in C3- en de B-klasse. De overige titels werden behaald door BV Bommenede in de C5-klasse, door BV Renesse in de C2-klasse en door BV Onder Vrienden in de C4-klasse. De prestatiebeker kwam terecht bij de BV Bommenede uit Zonnemaire met een percentage van 89,766 procent. BV D'Eule en BV Renesse kregen respectievelijk de tweede en de derde prijs. In hotel Bom in Burgh-Haamstede organiseerde biljartvereniging Witte van Haemstede voor de eerste keer een toernooi om de Westhoek-trofee, een toernooi waaraan werd deelgenomen door de vier verenigingen uit de Westhoek. Ieder team vaardigde hiertoe zes spelers af, die ieder twintig beurten speelden. Als eerste winnaar van de Westhoek-trofee kwam biljartvereniging Renesse uit de bus met een totaal percentage van 359,5 procent. Een belangrijk aandeel in de overwinning had Jan Berrevoets, die een score realiseerde van 111,5 procent. Het team werd gecompleteerd door J. Dalebout, J. Dorreman, N. Tuinman, A. Berrevoets en J. A. Vasseur. In 1984 werd nog een primeur afgewerkt. In café Bommenede in Zonnemaire streden acht spelers om het eerste kampioenschap vierkamp. Na veel spannende partijen werd Adrie Geelhoed van de Nieuwerkerkse vereniging DOS de eerste eilandelijke vierkampkampioen. Hij bleef twee clubgenoten in de eindklassering voor. Ger Monster werd verliezend finalist en het duel om de derde plaats leverde een zege op voor Paul Bodbijl. Hij klopte Leo de Munnik van Bommenede. De overige vier deelnemers waren Henk Reede van OKK, Rinus Lems van Bommenede en Joop Koot en Barry Berrevoets, beiden van Onder Vrienden. ZIERIKZEE - Het afgelopen jaar werden voor het eerst sinds heel wat jaartjes weer eens vier wielercriteriums verreden op Schouwen-Duivelandse bodem. In Bruinisse en Renesse kon al weer gesproken worden van een traditionele happening, in Zierikzee werd de tweede editie afgewerkt, terwijl Nieuwerkerk als plaats van handeling debuteerde. In alle gevallen werd het een voornamelijk Zeeuws-Brabantse confrontatie, die in drie van de vier gevallen winst opleverde voor de Brabantse amateurs. In Nieuwerkerk hield Pierre Raas uit 's-Heerenhoek verrassend de Zeeuwse eer hoog. Hij mocht verrassend de kussen in ontvangst nemen van ronde-miss Janny Wandel, in Bruinisse won overtuigend Rainier Valkenburg en in Renesse waren de bloemen en kussen van Simone van der Have voor winnaar Nico van de Klundert. Ten aanschouwe van een kleine tienduizend kijkers kreeg Rini Ansems de 'Grote Prijs Zierikzeesche Nieuwsbode' als winnaar van de tweede wielerronde van Zierikzee met start en finish op het overdrukke Havenplein. Het seizoen werd wat Schouwen- Duiveland betreft geopend in Nieuwerkerk. Nadat Werner Wieme uit IJzendijke flink had gebikkeld om enige voorsprong te krijgen, werd het tweede deel van de koers bepaald en gedicteerd door good-old Thijs Fase. In de finale met Edwin Rovers en Pierre Raas probeerde Fase nog even om alleen weg te komen, maar het tweetal stond dat niet toe. In de sprint met drie renners bleef Pierre Raas verrassend Edwin Rovers de baas. Het betekende de eerste seizoenzege voor de man uit 's-Heerenhoek, maar er zouden er later nog diverse volgen. Thijs Fase werd derde en Toon van der Steen werd met een tiende plaats de beste eilandelijke vertegenwoordiger. Zowel in Bruinisse als Renesse werd het koersbeeld bepaald door een vroege vlucht van vier renners. In Bruinisse was er geen maat op het toen nog sublieme rijden van Rainier Valkenburg, die in Bru zijn zeventiende seizoenzege pakte. Toon van der Steen en Wim van Kooten reden zich beidén in de prijzen. In Renesse ontsnapte al vroeg in de wedstrijd een viertal met Matti de Baat, Werner Wieme, Ruud Brouwers en Nico van de Klundert. Zij namen bijna een volle ronde voorsprong, maar toen raakte het peloton, of althans wat daar nog van over was, op drift. Een tiental met Toon van der Steen en Wim van Kooten knabbelde in een mum van tijd een flink stuk af van de achterstand, maar zij slaagden er net niet meer in om de vier vroege vluchters terug te pakken. Nico van de Klundert won de sprint vrij gemakkelijk met Matti de Baat op de tweede stek en Werner Wieme, die voor het tweede jaar naast de zege pakte in Renesse, als derde. Toon van der Steen won de sprint van het achtervolgende tiental en werd dus vijfde. Wim van Kooten kwam als zevende binnen. De tweede ronde van Zierikzee om de 'Grote Prijs Zierikzeesche Nieuwsbode' werd een gaaf spektakel met uiteindelijk een verdiende zege voor de 27-jarige krachtpatser Rini Ansems als solo winnaar. Op vijftien kilometer voor het einde waren Ansems en Matti de Baat gezamenlijk aan de haal gegaan, maar met noch drie. ronden- te gaan dook een drietal, ""bestaande uit Tbon van der Steen, Karei van Goethem en Pierre Raas op het leidende duo neer. Van der Steen probeerde onmiddellijk alleen door te gaan, maar ónder leiding van Rini Ansems kwam het viertal weer bij. Alsof Ansems nog niets had gedaan in de moordende wielerronde van Zierikzee, kletste hij er onmiddellijk weer van tussen om toen niet meer achterhaald te worden. Op twintig seconden van de triomfantelijke winnaar pakte Pierre Raas nog net de tweede plaats weg voor de neus van lbon van der Steen, die daarmee zijn beste prestatie van het seizoen op Schouwen-Duiveland behaalde. Ansems was bijzonder trots op zijn overwinning, ,,want", zo zei hij, „dit is met afstand de mooiste overwinning, die ik behaald heb. Als je in een dergelijke ambiance winnaar wordt, geeft dat een enorme voldoening". Ansems verleek de Zierikzeese wielerronde met de Acht van zijn woonplaats Chaam. ,,Een renner, die in Zierikzee startte, wil beslist terugkomen. Dat is in Chaam ook Daver begon na zijn komst bij Mevo '80 als opvolger van Marco Reedijk te hameren op meer stabiliteit in de ploeg. ,,Ik wist vanaf het eerste moment, dat de ploeg veel beter kon, wanneer er maar meer met het koppie gespeeld zou worden", stelde hij vast. „Het ging allemaal veel te gehaast. Met veel wilskracht kom je weliswaar een eind, maar niet echt aan de top. Daar is ook een stuk techniek en een brok tactisch inzicht voor nodig". De ingreep had vanaf het eerste moment succes en de ploeg bleef voor velen consequent ongeslagen en de titel kon niet meer misgelopen worden. Op woensdag 21 maart was het ongewild zo ver, maar de vreugde was er zeker niet minder onder. Na een jaar eerder net naast de toen ook dikverdiende promotie gegrepen te hebben was het eerste klasserschap een feit. Nu de helft van de competitie achter de rug is, heeft de herenploeg zich ontwikkeld tot een aanvaardbaar eerste klasser. Het kampioenschap van de Kwiek herenploeg kwam eigenlijk bijzonder ontspannen tot stand, al speelden in de beslissende wedstrijd tegen de reserves van Mevo '80 de zenuwen ontegenzeggelijk een niet te verwaarlozen rol. De jeugdige Zierikzeese ploeg legde de geroutineerde Bruse ploeg het vuur fiks aan de schenen, maar moest uiteindelijk toch zijn meerdere erkennen, doordat Kwiek alleen de derde van de vier gespeelde sets in wilde leveren. Een fiks feest in het clubhuis van tennisvereniging 'De Bru-Tèn' zorgde voor de afronding van een prima seizoen, waarin de ploeg ongeslagen bleef. ,,We hebben dit seizoen de gemiste kans van het vorige jaar goedgemaakt", constateerde trainer/coach Tony van Breda. „We hadden toen de pech, dat Spivo met het tweede team via het nodige gesjoemel met spelers net iets boven ons uitkwam, maar we hebben ons nu uitstekend gerevancheerd". Dat ook de Bruse ploeg promotie verdiend en noodzakelijk was bewijst de huidige stand in de tweede klas. Kwiek bivakkeert ruimschoots in de bovenste helft van de klassering nu de helft van de competitie is afgewerkt. De damesploegen van Mevo '80 en Kwiek moesten beiden aantreden voor promotie/degradatie wedstrijden in de Alexandria- sporthal in Rotterdam. Voor Kwiek stond handhaving in de eerste klas op het spel, terwijl de Zierikzeese ploeg de mogelijkheid had zich naar die eerste klas toe te spelen, omdat de ploeg van trainer/coach Roel Kok in de regulaire competitie op de tweede plaats was geëindigd in de tweede klas. Beide Schouwen- Duivelandse ploegen moesten in Rotterdam twee wedstrijden spelen. Mevo '80 verloor de eerste, maar won de tweede, maar omdat de Zierikzeese ploeg in deze wedstrijd een set moest inleveren, slaagde Mevo '80 er alsnog niet in om een plaatsje in de eerste klas te bemachtigen. In het nieuwe seizoen startte de formatie als een van de voornaamste gegadigden voor de titel, maar mede door een fikse blessurelijst lijkt deze favorietenrol niet waargemaakt te kunnen worden. Kwiek deed het tijdens de p/'d-wedstrijden beter. De ploeg van trainer/coach Kees Arensman won beide wedstrijden, waardoor het eerste klasserschap gecontinueerd kon worden. In het nieuwe seizoen startte de Kwiek-damesploeg aardig, maar inmiddels is de formatie weer naar de tweede helft van de ranglijst gezakt en moet worden uitgekeken, dat andermaal geen degradatieperikelen opdagen. ZIERIKZEE - Op zes pagina's heeft de sportredactie van de Zierikzeesche Nieuwsbode een overzicht van de belangrijkste sportieve gebeurtenissen van het voorbije jaar trachten te verzamelen. We hebben geenszins de intentie te veronderstellen volledig te zijn geweest, niaar dat is uit een totaalproduktie van 368 pagina's actuele sport ook niet mogelijk. Desondanks hopen we bij velen een aantal leuke momenten nog eens in de herinnering terug te hebben geroepen. Samenstelling en tekst: Peter Wijnen Foto's: Joop de Wit en Joh. D. C. Berrevoets ZIERIKZEE - Na weken van spanning slaagde de herenhandbalploeg van het Zierikzeese Delta Sport er op zondag 26 februari in om kampioen te worden in de derde divisie van het landelijk handbalgebeuren. De titel werd binnengehaald door in de voorlaatste wed strijd in sporthal Onderdak in Zierikzee met 19-15 voorbij Dongen te stappen. Delta Sport blonk in het seizoen 1983/1984 eigenlijk voor het eerst uit in rust. De ploeg liep zichzelf geen moment over de kop en werkte iedere wedstrijd uiterst ontspannen af. Trainer/coach Cor Mol, die onge twijfeld een flink deel van het succes mag worden toegedicht, had van tijd tot tijd wat moeite met de rust, waarmee zijn ploeg acteerde. „Ze zijn zo ijzig kalm bezig, dat het me soms wel eens wat beangstigde", merkte hij direct na het veroveren van de titel op. „Ik dacht dan wel eens, als ze het maar allemaal niet te laconiek opnemen, want dan gaan we nog de boot in. Natuurlijk ben ik zelf zenuwachtig, maar dat zit in de aard van het beestje. Tben ik vroeger zelf nog speelde, was ik voor iedere wedstrijd doodnerveus en dat euvel ben ik nog steeds niet kwijt. Ik snap het dan ook niet, dat de ploeg zo ijzig kalm kan blijven op cruciale momenten. Het blijkt echter allemaal onterecht te zijn geweest, want we hebben gezien de belangen die er op het spel stonden een ijzig kalme competitie gespeeld, ook toen het eens wat minder ging". Ook vanuit de ploegen, die met Delta Sport streden om de hoogste eer in de derde divisie, waren de complimenten voor de Zierikzeese formatie niet van de lucht. „Persoonlijk vind ik Delta Sport een van de knapste kampioenen, die we de afgelopen jaren in de derde divisie hebben gehad", concludeerde Dongen-aanvoerder Marie van Driel na de door zijn ploeg verloren wed strijd. „Op een dergelijke manier verdien je als ploeg de titel ten volle. Ik denk dat deze ploeg ook in de tweede divisie aardig mee kan draaien". Ook Delta Sport- aanvoerder Kees de Vos durfde met een gerust hart te stellen, dat de blauwwitte brigade de titel verdiende. De Vos was er tegen Dongen voor het eerst sinds weken weer bij, nadat hij er een fikse schorsingsperiode op had zitten. Tijdens de wedstrijd tegen Dongen zorgde doelman Koos van Zwieten, die er met zijn fameuze keeperswerk zeker ook een fiks steentje toe had bijgedragen, dat de titel in Zierikzee terecht kwam, voor een van de meest curieuze treffers van het seizoen. De Zierikzeese slotman passeerde zijn Dongense collega Hein Kooreman met een inzet over de hele lengte van het veld. ,We hebben een goed seizoen gespeeld met weinig inzinkingen. Natuurlijk waren er wel een paar mindere wedstrijden, maar ik denk, dat dat onoverkomelijk is als je het hele seizoen onder druk moet spelen", vertelde Cor Mol nog. „We zijn overigens wel allemaal blij, dat het er op zit. We kunnen nu tenminste weer wat meer ontspannen spelen en dan gaan denken aan de tweede divisie". Inmiddels zit de helft van de competitie in de tweede divisie er op en Delta Sport bevestigde daarin de woorden van Dongen-aanvoerder Marie van Driel, dat de ploeg ook op dit niveau best mee kan. Delta Sport bezet een degelijke positie in de uitgebreide middenmoot, maar had ontegenzeggelijk weer tot de favorieten voor de titel kunnen behoren, wanneer de ploeg niet een paar onnodige steekjes had laten vallen. In de tweede competitiehelft zal iedere opponent evenwel nadrukkelijk op z'n tellen passen, wanneer de Zierikzeese ploeg moet worden bekampt. De Delta Sport - heren gaan vast en zeker nog voor opmerkelijke successen zorgen en wie weet.... Damesploegen blijven op oude peil s A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 31