Vuurwerk bij jaarwisseling eist vele slachtoffers weekend diensten ELEKTRO LIEVENSE Overeenstemming over hotelclassificatie Auto op verkeerde weghelft: een dode Kampeerwet op onderdelen in werking Politie scheidt vechtende monniken in Bethlehem Veerboot wordt varend tentoon stellingsschip installatiebedrijf DEURLOO BM 2 KERKWERVE - Het werk ligt in deze tijd even stil, maar de bouw van acht kleine eengezinswoningen op het oude sportveld te Kerkwerve vordert goed. Begin oktober ging de eerste heipaal de grond in, nu reeds begint zich het eindresultaat goed af te tekenen, Deze vierkamerwo- ningen in de goedkope huurklasse zijn, ijs en weder die nende, omstreeks april gereed. Er bestaat aardig wat be- langstelling voor dit soort woningen, waarmee de woningbouwvereniging Beter Wonen" inspeelt op de hedendaagse behoefte. (Vervolg van pagina 1) sument en Veiligheid: "Het lijkt wel alsof neerkomend vuurwerk een voorkeur heeft voor rieten daken en ander brandbaar materiaal." Het Wa- renwetbesluit, zoals dat voor vuur werk geldt, stelt momenteel slechts een beperking aan het geluidsniveau. Een knal mag niet harder zijn dan 150 decibel. De fabrikanten gaan hierin tot de grens, constateert de Consu mentenstichting. De meeste knallen bedragen 145 decibel. "Dat levert op dertig'centimeter van het oor gega randeerd een géhoorbeschadiging op. Bij een afstand van één meter van het oor is dat vrijwel zeker in 1 op de 20 gevallen. Voorlichting' Een andere manier om ongelukken te voorkomen is een intensivering van de voorlichting naar jongeren toe. De Stichting heeft het vorige jaar een grote vuurwerkcampagne ge voerd, welke haar doel beslist niet heeft gemist.Meer dan de helft van de doelgroep voor de actie heeft de cam pagne opgemerkt en kan zich de strekking ervan perfect herinneren. Vooral de jongste groep jeugdigen, voor wie het afsteken van vuurwerk nog een uitdagend experiment is, voelde zich emotioneel toegespro- DEN HAAG - De werkgevers in de horeca (Horeeaf, Horeca Nederland), het bedrijfschap Horeca, de ANWB, de KNAC en het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) hebben beslo ten om op zeer korte termijn te ko men tot een classificatiesysteem voor de Nederlandse hotels. Basis van dit akkoord is een voorstel van staatssecretaris Van Zeil van econo mische zaken. Dit heeft het ministe rie van economische zaken donder dag meegedeeld. Door de afspraak komt er binnen kort een eind aan het naast elkaar be staan van twee hotelclassificaties, de Nationale Hotelclassificatie (van ANWB. KNAC en NBT) en de Bene lux-Hotelclassificatie van het be drijfschap Horeca. Basis voor de nieuwe classificatie zijn de Benclux- normen die in 1983 opnieuw zijn vast gesteld. De bij dit akkoord betrokken orga nisaties zullen zo spoedig mogelijk de voor de beslissing vereiste stappen nemen. Het bedrijfschap zal een nieu we verordening opstellen. GIESSENBURG - De 22-jarige me vrouw J. van de Hocf-IYIuilwijk uit 11ard in x vcld-Giessendam is donder dagavond om het leven gekomen door een verkeersongeval in Giessen- burg op de provinciale weg Meerkerk-Al blasscrdam. Dc vrouw kwam door nog onbeken de oorzaak met haar auto terecht op de weghelft voor het tegemoetkomen de verkeer, aldus de politie. Daar kwam zij frontaal in botsing met een tegenligger. 7.c overleed aan inwen dig letsel. Volgens getuigen was de auto van de vrouw plotseling gaan slingeren. ken.Maar om een werkelijke daling van het aantal ongelukken te verwe zenlijken zal elk jaar opnieuw actie moeten worden gevoerd. Richtlijnen Wanneer de kopers van vuurwerk zich aan de volgende richtlijnen hou den, blijven de risico's redelijk bin nen de perken: Koop alleen vuurwerk van goe de kwaliteit. De énige zekerheid die op dit punt kan worden verschaft, is kopen bij een winkelier met een ver gunning. Koop allen vuurwerk waar een Nederlandse gebruiksaanwijzing bijzit. Koop geen voetzoekers, gillende keukenmeiden en andere luchthui- Iers. Door hun onvoorspelbare ge drag zijn ze op geen enkele wijze on der controle te houden en dus gewoon gevaarlijk. Koop geen vuurwerk dat in de hand aangestoken moet worden. Het is nooit helemaal zeker hoe lang, of liever hoe kort, het duurt voordat de lónt de lading laat exploderen. Overjarig vuurwerk is niet te vertrouwen. Wie dat nog in huis heeft kan dat het beste vernietigen door het vuurwerk 48 uur in water te zetten en het daarna in een vuilnis zak te stoppen. Houdt vuurwerk altijd droog. Dat kan het beste door het in een me talen bus of trommel te bewaren. Vuurwerk dat vochtig is geweest en daarna weer is opgedroogd moet als volstrekt onbetrouwbaar worden be schouwd en kan dus niet meer wor den gebruikt. Bewaar vuurwerk nooit bij een open vuur. Dat levert brandgevaar op. Bewaar vuurwerk dat nog moet worden afgestoken nooit in een jas- of broekzak. Een trommel of bus, waarvan het deksel zoveel mogelijk dicht blijft is een veel veiliger be waarplaats. Steek vuurwerk altijd buiten af. Houdt de toeschouivers in de ga ten. Zij staan het meest veilig op mi nimaal zes meter afstand van de plek waar het vuurwerk wordt af gestoken. Stee', elk stuk vuurwerk apart aan. De verleiding om gebundeld vuuriverk in één keer aan te steken is groot, maar levensgevaarlijk. Bo vendien vergroot het de kans op ge- hoorbeschadigingen. Wie vuurwerk op zich af ziet ko men heeft maar één keus: bescherm de ogen met de handen. Denk aan de huisdieren. Hun oren zijn veel gevoeliger voor knal len dan de onze. Landelijke vuurwerkbepaling Dc Federatie vuurwerkhandel Ne derland pleit al enige jaren voor een landelijke vuurwerkbepaling. Vol gens woordvoerder Vermeulen werkt dc huidige regeling concurrentiever valsend- Als een reguliere handelaar de pech heeft in een gemeente te wo nen, waar ze nogal zwaar tillen aan dc vermeende overlast, dan kan hij niet concurreren met zijn collega in de andere gemeenten. De Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) daarentegen meent dat een landelijke regeling overbodig is. Met goed overleg in de regio zijn de problemen ook op te lossen, stelt W.A.L.Reijlink van de VNG. Volgens de Federatie komen de hui dige ondoorzichtige regels de veilig heid niet ten goede. "Al het vuurwerk moet nu in een paar dagen worden verkocht. Het mag ook niet in grote partijen opgeslagen liggen in de win kels, dus de aanvoer moet ook in die paar dagen". Dat er dan in de haast wel eens gevaarlijke toestanden voor komen, noemt Vermeulen "vrijwel onvermijdelijk". Natuurlijk zijn er tijden ge weest dat men nog niet over vuurwerk kon beschikken. De Franciscaner monnik Ber- thold Schwarz uit Freiburg moest eerst het buskruit uit vinden. Dat deed hij in 1259, hoewel ook 1354 en 1380 wor den opgegeven. Mainz, Keulen en Neurenberg behoren tot de steden, die zich als bakermat- van het gebeürèn zien. In het begin van de achttien de eeuw voor Christus had men in Mesopotamië een heel andere manier om het begin van het jaar te beschermen. Om te voorkomen dat de ko ning, en daarmee de hele sa menleving, zou worden ge teisterd, werd de een of andere simpele figuur, soms ook een veroordeelde misdadiger, voor één dag tot namaak-koning be noemd. Alle boze geesten kon den dan hun rampspoed over hem uitgieten, zodat de echte koning gespaard bleef. De namaak-koning werd aan het eind van de feestelijkheden ter dood gebracht. Dat dit systeem, evenals ons vuurwerk, geen garantie geeft voor een gelukkig nieuwjaar, merkte koning Erra-Imitti, die zijn tuinman Enlil-Bani tot Nieuwjaarskoning had ge maakt. De koning overleed plotseling en de tuinman bleef in het ambt. Enlil-Bani regeer de 24 jaar en niemand had iets aan te merken op zijn re gering. Duizend jaar later konden de Chinezen, die Schwarz niet nodig hadden, al vuurwerk maken. Zij gebruikten de vin ding meestal voor amusement en niet voor militaire doelein den. De Chinese vinding werd in de zesde eeuw voor onze jaartelling vervolmaakt in Bengalen (dat nu Bangla-Desj heet) door de uitvinding van het Bengaals vuur. In onZe streken werd nieuw jaar toen nog zonder knallen gevierd en bovendien niet mid den in de winter, maar bij het begin van de lente. De kwalij ke geesten, die het jaar - en vooral de oogst - zouden kun nen bederven, werden op een dwaalspoor gebracht doordat iedereen elkaar voor de gek hield. Nog steeds plegen wij op 1 april iedereen te beduvelen, daarmee een oude nieuw jaarstraditie voortzettend. DEN HAAG - rïet aantal faillisse menten is in 1984 gedaald met 19 pro cent ten opzichte van 1983, aldus ge gevens van het Centraal Bureau voor dc Statistiek. Vanaf 1978 tot en met 1982 was het aantal faillissementen van jaar op jaar toegenomen. ENGELUM - Twee agenten van de groep Menaldumadeel van de rijkspolitie in Friesland hebben don derdagmiddag in Engelum uit zelf verdediging een man van middelbare leeftijd in beide benen geschoten. De man, wiens identiteit niet is vrijgege ven, is opgenomen in een ziekenhuis. DEN BOSCH De directie van Hei- ncken schat de schade van de brand die donderdagmiddag woedde bij de vestiging van het bierconcern in Den Bosch op een bedrag van tien miljoen gulden. Dc bierproduktic heeft vol gens de directie niet te lijden onder 'de gevolgen van de brand. DEN HAAG - De gemeenten moe ten binnen twee jaar een kampeer- verordening hebben. Campinghou ders moeten binnen die zelfde periode voor een schriftelijke ver gunning van burgemeester en wet houders zorgen. Bij het aanvragen van een vergunning moeten zij een reglement kunnen overleggen, waar uit onder andere blijkt hoe hun tarie ven zijn opgebouwd. Deze eisen zijn vastgelegd in een aantal artikelen van de Kampeerwet die vrijdag 21 december door publi- katie in het staatsblad van kracht zijn geworden. Het ministerie van Landbouw en Visserij, waaronder de openluchtrecreatie ressorteert, heeft dit bekend gemaakt. Over de invoe ring van een Kampeerwet is al jaren gesproken. De invoering kwam ech ter op losse schroeven te staan als ge volg van de dereguleringsplannen van het kabinet-Lubbers. In de artikelen die nu van kracht zijn geworden is ook het kamperen bij-de-boer geregeld. Onder bepaalde voorwaarden mogen nu bij de boer vijf tenten en/of caravans worden ge plaatst. Verder worden campinghou ders voortaan gebonden aan een maximum percentage voor hun be middeling, als zij voor iemand diens tent of caravan verkopen. Over het maximum moet nog overleg plaats vinden tussen Economische Zaken en Landbouw en Visserij. Het vragen van sleutelgeld mag niet meer (vol gens consumenten- en toeristenorga nisaties gebeurde dit bij de verkoop van stacaravans). UTRECHT - Het inbrekersgilde heeft rond de kerstdagen toegeslagen in het hol van de leeuw: doelwit was het Utrechtse hoofdbureau van poli tie waar uit een kamer een koffertje met 36 mille aan in beslag genomen geld werd weggenomen. TEL AVIV - De Israëlische politie heeft donderdag in Bethlehem een eind gemaakt aan een vechtpartij tussen twee groepen monniken. Het gevecht tussen vijftig monniken van een Griekse en Armeense sekte brak uit in de kerk van Bethlehem die staat op de plaats waar Jezus zou zijn geboren. De monniken maakten ruzie over wie het recht had een bepaalde muur in de kerk schoon te maken. Het schoonmaken in de kerk is een tradi tioneel gebeuren na kerstmis. Ook vorig jaar kwam het tot een vechtpar tij. Volgens een politiewoordvoerder raakte donderdag een monnik ge wond. Hij was met een stok boven een oog geslagen een gebeten. ROTTERDAM - De passagiers-veerboot\,Koningin Juli ana" van de Stoomvaart Maatschap pij Zeeland (SMZ) in Hoek van Hol land heeft een nieuwe eigenaar en daarmee ook een heel nieuwe func tie. Het schip, dat onlangs werd ver kocht aan Tromp B.V. in Rotterdam, zal worden omgebouwd tot een va rend tentoonstellingsschip ter bevor dering van de Nederlandse export. Het is voor het eerst dat in Neder land het initiatief voor zo'n schip wordt genomen. In Tromp B.V. zijn volgens een woordvoerder van Supervision, de bemiddelaar bij de verkoop, diverse soorten Neuerlandse exportbedrij ven gebundeld. Om welke bedrijven het gaat kon hij vrijdag nog niet be kend maken. De exportgroep zal zich zelf volgende week presenteren, al dus de woordvoerder. In het verleden heeft de Koningin Juliana gevaren op de veerdienst tus sen Hoek van Holland en Harwich. Het schip werd in 1968 in Engeland gebouwd en biedt plaats aan maxi maal 1.200 passagiers en 220 auto's. De SMZ besloot het schip te vervan gen door een nieuw te bouwen Jumbo-Ferry", waarvoor de op dracht in september van dit jaar aan Van der Giessen-de Noord werd ge gund. Dit schip zal in april 1986 ge reed zijn. Tot die tijd maakt de SMZ gebruik van de van Noorwegen ge leende „Zeeland" en de „Prinses Beatrix". Advertentie Aanleg Elektr.- en waterinstallaties Verkoop en reparaties Elektrische apparaten Radio-apparatuur Televisie - Video - enz. 01114-1368 0119-1634 Maandag 31december Dinsdag 1 januari Zierikzee Dokter A. VV. van Geer, Zierikzee, tel. (01110) 2080, neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Visser en dokter Sleegers. Spreekuur vóór dringende gevallen maandag- en dinsdagmorgen van 11.00-11.30 uur. Westhoek, Brouwershaven Alle artsen hebben eigen dienst. De weekenddienst loopt van maan dagmiddag 18.00 uur tot woensdag morgen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op maan dag als dinsdag. Buiten spreekuurtij den alleen dringende gevallen. Duiveland/Bruinisse Dokter H. Speelman, Oosterland, Molenweg 61, Telefoon (01114) 1280, neemt waar voor dokter Van den Berg en dokter Dor- restein. Tandarts R. C. A. Backer, Poststraat 14, Bruinisse, tel. (01113) 2666, neemt waar voor geheel Schouwen-Duiveland. De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen namelijk van maandag- en dinsdagmiddag van 17.00-17.30 uur. Zuster Du Croo, Kloosterweg 30, Haamstede, tel. (01115) 1535, neemt waar voor Zierikzee. Zuster A. Bolle, Beursstraat 2, Brui nisse, tel. (01113) 2927, neemt waar voor Bruinisse en Duive land. Zuster W. C. Steutel, Burghseweg 41, Haamstede, tel. (01115) 1226, neemt waar voor geheel Schou wen. Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee, tel. (01110) 2180 heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is maandag en dinsdag geopend van 12.00- 12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcentrum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100) 14444. Gehandicapten adviesbureau Zee land. (Tel. 01110-4743). Nederlandse Multiple Sclerose, afde ling Schouwen-Duiveland. Kontakt- adres Laura v. d. Zande, Kapelleweg 4, Nieuwerkerk. Tel. (01110) 5017. Hodgin-kontaktgroep, kontakt-adres Elly Gebraad, Oude Moolweg 36, Re- nesse. Tel. (01116) 1602. Niet gewenst zwanger? Bel voor hulp aan moeder en kind Werkgroep „Laat Leven Schouwen-Duiveland", tel. (01114) 2131 of landelijke dienstencen trum VBOK (033) 620244. Buro Rechtshulp te Zierikzee. Iedere dinsdagmiddag van 14.15-16.15 uur spreekuur in het pand van het Leger des Heils (Poststraat 37). Iedereen kan terecht voor gratis juridisch ad vies en toewijzing van een advocaat. Informatie- en klachtenburo over de gezondheidszorg, tel. 01100-31594, op maandag, dinsdag, woensdag en don derdag van 9.00 tot 12.00 uur, op dins dag van 13.30 tot 17.00 uur en op don derdagavond van 18.00 tot 21.00 uur. Iedere maandag Zierikzee Concertzaal. Klassiek ballet. 16.00 - 21.15 uur. Gymnastiekzaal, Raamstraat. Delta Sport, Jazz-gymnastiek. 20.30-21.30 uur. Rencssc Dorpshuis. Meer Bewegen voor Oude ren. 16.00-16.45 uur. Brouwershaven Groene Kruisgebouw. Handwerken voor het welfarewerk van het Rode Kruis. 14.00 tot 16.00 uur. Bruinisse Jeugdsoos De Pul. Speel- en strip-o- theek. 18.30-20.00 uur. Iedere woensdag Zierikzee Clubhuis de Lichtboei. Huiskamer voor de buurt. 09.00-21.00 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities. Herv. Chr. gemengd koor. 19.30-21.30 uur. Zweedse Rode Kruis ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio. 20.15- 21.45 uur. Advertentie weekend servicedienst tel. (01110) 6255 Gymlokaal Raamstraat. Klassiek ballet 13.00 tot 16.00 uur, 16.00 tot 20.30 uur. Serooskerke Dorpshuis. Take Five-gymnastiek en clownsoptreden voor de kinderen. 19.00-20.00 uur. Haamstede Dorpshuis. De Schutse. Jazzgym. 19.30 tot 20.45 uur. Scharendijke Gymzaal. Gym voor dames van 14.00 tot 15.00 uur. Brouwershaven Tbnnenmagazijn. Majorettes. 18.30 tot 19.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje. 14.00-16.00 uur, kinderklub. Nieuwerkerk „Rehobotb". Strip-o-theek. 18.30- 19.30 uur. Oosterland „Open lessen". Bejaardengym- nastiek. 9.15 - 10.15 uur (v.m.). Vrijdag 28 december Burgh-Haamstede De Bewaerschole. Expositie Frans Punt. 13.30-16.30 uur. Zaterdag 29 december Zierikzee Poppentheater Alteklein. Wolkje Wit. 14.30 uur. Café De Gekroonde Suikerbiet. Mu ziek met het a-sociale orkest uit Rot terdam. 20.00 uur. Bioscoop. Cannonball Run II. 20.00 uur. Burgh-Haamstede De Bewaerschole. Klein concert El lengard en Karin Jense op blokfluit en clavecimbel. 16.00 uur. De Schutse. Optreden Reinate Heemskerk; 20.00 uur. De Schutse. Ontspanningsavond met zang. 20.00 uur. Zondag 30 december Zierikzee Bioscoop. Police Academy. 14.30 uur. Bioscoop. Cannonball Run II. 20.00 uur. Maandag 31 december Burgh-Haamstede De Bewaerschole. Expositie Frans Punt. 13.30-16.30 uur. Dinsdag 1 januari Burgh-Haamstede De Burght. Nieuwjaarsconcert Da niël Wayenberg. 15.30-17.00 uur. Nieuwerkerk Kantine 't Springer. Nieuwjaarsre ceptie SKNWK. 16.30 tot 18.00 uur. Woensdag 2 januari Zierikzee Poppentheater Alteklein. Wolkje Wit. 14.30 uur. Brouwershaven Schendersweg. Kerstboomverbran ding. 16.00 uur. Vrijdag 4 januari Zierikzee Graanbeurs. Dansavond „Hollywood Combo" uit Antwerpen. 20.30 uur. Zaterdag 5 januari Serooskerke Dorpshuis. Nieuwjaarsbal. 21.00 uur. Brouwershaven Oud papier ophalen. Van 9.00 tot 10.30 uur. Dinsdag 8 januari Zierikzee Huis van Nassau. Nieuwjaarsrecep tie NBvP, afdeling Schouwen. 10.00- 11.30 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Haamstede De Schutse. Nieuwjaarsbijeenkomst N.V.V.H. 14.00 uur. Brouwershaven Tbnnenmagazijn. Bedrijfsvereniging „Schouwen-Duiveland". 13.30 uur. Woensdag 9 januari Zierikzee Poppentheater Alteklein. Rork, het wrattenzwijn. 14.30 uur. Zaterdag 12 januari Brouwershaven Tbnnenmagazijn. Uitvoering muziek vereniging Apollo. 20.00 uur. i 4 I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 2