NOVEMBER 28 De verkoping van overtollig materiaal van de bouw van de stormvloedkering bracht 2,4 miljoen gulden op. De buurtbus vervoerde de 100.000ste passagier. Burgemeester Van Bommel feliciteerde daarmee mevrouw P. Bakker- Kuyper uit Nieuwerkerk. K m* /\mw/z/rn De naweeën van de zomer, die in Renesse niet geruisloos verliep, kwamen aan de orde op een vergadering van de commissie midden- en kleinbedrijf in de badplaats. Een stoot onder de gordel werd geplaatst richting (al dan niet regionale) pers. Verslaggevers zouden de gebeurtenissen te veel hebben aan gedikt en het zou volgens sommigen zéker niet nodig zijn om een nacht patrouille van de rijkspolitie mee te maken (en te beschrijven). Deze kriti- kasters sloten zelfs liever het nachtelijk oog voor de problemen waar Renesse deze zomer mee te kampen had...Overigens wankelde de commissie Renesse Promoten en er dreigde zelfs een motie van wantrouwen van het V.V.V.- bestuur tegen voornoemde commissie. V.V.V.-voorzitter Joh. Janse zei, dat in Renesse tijdens het hoogseizoen het maar twee weken druk is geweest: de twee eerste weken van augustus. Toen was Renesse vol (inclusief de politie cellen....) Middenschouwen dacht er anders over en bleef pleiten voor méér poli tie. ,,Het zomerseizoen beperkt zich niet tot acht weken, maar werkt aan zienlijk langer door", zo werd ver kondigd. Geen struisvogelpolitiek in Middenschouwen dus, welke gemeen te bleef aandringen in de begrotings- brief voor '85 voor een verruiming van de personeelssterkte van het korps rijkspolitie. Het streekvervoersbedrijf Z.W.N. wilde begin november antwoord op de voor-de-hand-liggende vraag: ,,Waar komt de reiziger vandaan, en waar gaat hij of zij naar toe? Daartoe werd een vervoersonderzoek gehou den onder de buspassagiers en deel den 55 enqueteurs vragenlijsten uit. Veiling De verkoping van overbodig gewor den materialen die bij de bouw van de pijlerdam vrij kwamen, verliep voorspoedig en naar wens. Eerste op brengst van de veiling die fa. Troost wijk uit Amsterdam in opdracht van Rijkswaterstaat in ,,De Graanbeurs" te Zierikzee hield: 2,4 miljoen. In de gemeente YVesterschouwen startte de eerste leerlingenbouw plaats op het eiland. Het betrof de start van een gefaseerde bouw te Se- rooskerke en Noordwelle, van tien huurwoningen, waar leerlingen wer den ingeschakeld die in dienst waren van een nieuw samenwerkingsver band in Zeeland. Tijdens de algemene beschouwin gen in de gemeenteraad van Zierik zee was er een meerderheid tégen de integrale uitvoering van het spraak makende V.C.P. (Verkeers Circulatie Plan). Alleen de P.v.d.A. sprak zich uit voor de uitvoering, waarbij deze fractie nog wel een aantal wijzigin gen wilde doorvoeren. Maar de demo cratische meerderheid was tegen, dus.... Positief Een positief geluid ten aanzien van de recreatieve zomer kwam uit Burgh-Haamstede, waar de voorzit ter van het Ring-Promotion team, A. Kloos, best te spreken was over de op zet van Ring Promotion '84. ,,Het was prima marktweer en de opzet was weer goed. Ring Promotion krijgt steeds meer bekendheid op Schou- wen-Duiveland", zo sprak hij zeer te vreden. De Zierikzeese Concertzaal bruiste van de activiteiten, ten behoeve van de actie „Eén voor Afrika". De regio amateur kunstenaars traden mas saal aan voor het goede doel. De actie liep gesmeerd en bracht vele pennin gen op. Op de valreep van november wer den in Bruinisse opnamen gemaakt voor het NCRV-radioprogramma „Van stad en lande". Meekrap- en mosselcultuur kregen aandacht in gesprekkken met Jacquelien Bos met prominente Bruënaars. Flitsen Er was een vrolijke feest- weekmarkt in Zierikzee tijdens een zonnige novemberdag. Totaal wer den 32.000 loten verstrekt. ANBO-Zierikzee vierde dertigja rig jubileum: een mijlpaal om verder te gaan! De Zierikzeese commissie finan ciën dook in de begrotingsstukken, had weinig moeite met de cijfers, maar zinde op een politieke reactie. Regionale werkloosheid was over dieptepunt heen, zo berichtte de I.S.D. ,,Er is van enige daling spra ke", aldus de positieve mededeling. Bruse varkenshouders vierden het negentig-jarig bestaan van hun vereniging .Onderlinge Hulp". De ex-Tamara-piraten kwamen in touw voor de streekomroep Schou- wen-Duiv eland. Nu langs légale weg.. De buurtbus huldigde de hon derdduizendste passagier. Het was mevrouw P. Bakker-Kuyper die werd verwelkomd met bloemen. Brouwershaven kondigde aan in '86 het eeuwfeest te willen vieren, óók nu er geen geld beschikbaar is. Het restauratieplan voor molen ,,De Haas" te Zierikzee kwam ge reed. Kosten: f 465.000,-. Wethouder L. C. Hart opende het nieuwe soosgebouw van Trace, en sprak zijn grote bewondering uit voor getoonde zelfwerkzaamheid. ,,De Westhoek-V.V.V.'s moeten gaan samenwerken, willen we mee delen uit de provinciepot", zei dr. H. J. van Zuylen. Ook: ,,De Westhoek moet zich gaan richten op Belgische toeristen". Sint Nicolaas waarschuwde de Zierikzeese winkeliers voor de sa menstelling van het winkelbestand. Overigens kwam hij aan bij 't Luitje. Een Zeeuws monument in drie de len zag het levenslicht: de encyclope die van Zeeland. Wethouder L. C. Hart van de gemeente Middenschouwen verrichtte als een volleerd barkeeper de officiële openingshandeling in jeugdsoos Trace. Heel Nederland was in touw voor de actie ,,Eén voor Afrika". Zelfs de kleu ters zetten hun beste beentje voor. Amyiesty International organiseerde een fakkelbijeenkomst ter gelegenheid De firma W. K. Schot b.v. te Zierikzee toonde in samenwerking met het RIVO van de verjaardag van „De Rechten van de Mens". aan dat oesterteelt in hangcultuur mogelijkheden biedt in de Oosterseheldc Het college van Zierikzee voelt niet veel voor tipgeld bij grond verkopen. Hoewel de resultaten van het stimu leringsbeleid ten aanzien van de grondverkoop in de gemeente wat po ver zijn, zal voorshands op de ingesla gen weg worden voortgegaan. Flitsen De exploitatiekansen voor de kweek van forel en zalm in de voor malige werkhavens en bouwdokken achter de stormvloedkering worden veel groter als er in deze bekkens ook hengelsportmogelijkheden op deze vissen worden geopend. De fractie van de PvdA te Zie rikzee kwam tijdens de begrotings behandeling met het voorstel dat de gemeente de reinigingsrechten be taalt van die inwoners, die dit jaar in aanmerking komen voor de Eenma lige uitkering 1984. Op de zeer lange weg naar reali sering van het nieuwe woonwagen kamp aan de Klerksweg lijken weer enkele vorderingen te zijn gemaakt. Met de toekomstige bewoners van het woonwagencentrum werd over eenstemming bereikt over het van kracht blijven van het vigerende bestemmingsplan. Het telen van de platte Zeeuwse oester in hangcultuur is mogelijk ge bleken. Dat toonde een experiment, dat dit jaar is gehouden door de fir ma WK.Schot b.v. te Zierikzee in sa menwerking met het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek. De regio-burgemeesters vroegen langs politieke weg aandacht voor het pro bleem van de te geringe politiesterkte op Schouwen-Duiveland. Elke eerste burger zal zijn/haar politieke geestverwante Tweede Kamerleden met deze situatie confronteren. De burgemeesters op Schouwen-Duiveland trachten al enkele jaren via de hiërarchieke wegen in deze problematiek verbetering te brengen. Tot op heden echter zonder resultaat. Sinterklaas maakte begin decem ber een goede beurt door per kano in Looperskapelle en Brijdorpe te arri veren. Een echt hoogtepunt voor de kinderen uit deze kleine plaatsjes. Het debat in de Zierikzeese ge meenteraad over de 5-mei viering 1985 tijdens de begrotingsbehande ling leicide tot een principiële con frontatie tussen burgemeester Th. H. de Meester en de fractie van de RU. Reeds bij de algemene beschouwin gen informeerde de PvdA welke ver antwoordelijkheden het college in deze zou nemen. Koppeling De gemeenten Westerschouwen en Veere werden aan elkaar "gekop peld" door de verkeerskokers van de pijlerdam. Op 7 december werd in het sluitgat Schaar de laatste verkeers- koker aangebracht. In de Nederlands Hervormde kerk te Renesse werd een aangrijpende herdenking van de "Tien van Renes se" gehouden. Deze verzetsstrijders zijn op 10 december 1944 door de Duitsers bij Moermond opgehangen. Amnesty International organiseer de een fakkelbijeenkomst ter gele genheid van de "Dag van de rechten van de mens". In en nabij de kernen Nieuwerkerk en Oosterland vond de ingebruikstel ling van de drukriolering plaats. De wethouder openbare werken van Dui- veland, J. op 't Hof meende dat de milieu-problemen in Nederland hand over hand toenemen. In Renesse werd op 10 december op aangrijpende wijze de dood van tien ver zetstrijders herdacht. De meest vertederende aankomst van de Sint vond plaats in Looperskapelle/Brijdorpe. buurtbus

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 28