22 Naturisten Het college (en later de raad) van Westerschouwen, sprak zich uit tegen het aanleggen of reserveren van een naaktstrand in deze gemeente. Aan leiding voor deze herhaalde discussie was een ingekomen stuk van de Natu ristenvereniging Zeeland, die pleitte voor bepaalde delen van het strand open te stellen voor het recreëren met een minimum aan textiel. Flitsen Op woensdag 1 februari werd de Roompotsluis in gebruik gesteld. De sym bolische handeling werd verricht door ir. O. H. Boom, hoofdinspecteur van de Directie Zeeland van Rijkswaterstaat. Met de ingebruikneming van deze sluis kwam de vrije doorvaart door de Oosterscheldemonding te vervallen. Boom sprak dan ook van een historisch moment, omdat op de Westerschelde na, de vrije doorvaart in het Deltagebied sinds 1 februari tot het verleden be hoort. Ouwerkerk vierde een honderd-jarig jubileum: landbouwvereniging „Al ler Belang" was de eeuweling. Op de receptie bleek de honderdjarige spring levend, getuige de grote belangstelling voor dit evenement. Een ander jubileum vierde J. Stoel in Burgh-Haamstede, hij was in februari maar liefst veertig jaar in dienst van „tante Pos" en werd derhalve in de bloe metjes gezet door zijn districts-directeur C. Karremans. In het begin van deze maand toon den de gebruikers van het Bruse Beusje zich zeer tevreden met het glas-dicht maken van hun praethuus op de dijk. De filosofieën over de dorpspolitiek konden van toen af tocht-vrij geschieden, onder het mot to ,,'t is mae nae wie 't zeit Het oude L.T.S.-gebouw aan het Vrije, al maanden leegstaand en veel vuldig bezocht door jeugdige sloper- tjes, werd beschermd tegen al te vroe ge sloop. Alle vensteropeningen wer den voorzien van betimmering, in afwachting van de definitieve sloop, die tegen het einde van het jaar z'n beslag zou krijgen. Lammeren Altijd goed voor een sfeervol plaat je in donkere tijden, is de geboorte van het eerste (gemelde) voorj aars- lam. Dit jaar werd de eerste gesigna leerd in Kerkwerve bij de familie J. van Leenen. Het was een zwart lam, met één klein wit vlekje op de neus geheel volgens het spreekwoord „er is geen schaap zo zwart of er zit wel een wit vlekje aan Problemen waren er ook in februa ri. Zoals de vete tussen de Cornelia Stichting en de Zierikzeese gemeen tebestuurders, in de personen van A. L. van Geesbergen en Th. H. de Meester. Deze laatste had zijn veront rusting uitgesproken over de opgelo pen vertraging bij de bouw van een verpleeghuis, en Van Geesbergen uit te in niet mis te verstane woorden zijn ongenoegen over de naar zijn smaak, onjuiste voorlichting van Zierikzee's burgervader. De bekende Schouwen-Duiveland- se streekarchivaris, Wiebe H. Keikes maakte gebruik van de bekende VUT-regeling en maakte plaats voor H. Uil, die zijn opvolger werd. Groen- leer kwam in de plaats van H. Uil. Overigens duurde het nog tot 1 mei voor de wisseling van de wacht een feit werd. Nogmaals stonden we in februari stil bij een naderend afscheid: R.S.G.- rector P. Vis kondigde aan zijn rector schap in het nieuwe schooljaar over te dragen. Onzekerheden in het on derwijs was een van de redenen voor het besluit om in-de-VUT-te-gaan. der gemeente een geheel vernieuwde (en overzichterlijke) entree in de Meelstracit nummer 6. De jaarlijkse ellende met loslo pende honden en drachtige schapen kwam deze maand tot een drama tisch hoogtepunt, toen een Duitse Herder oiider Zonnemaire na het aanrichten van een bloedbad, dit avontuur met de dood moest beko pen: om erger te voorkomen kreeg het dier de kogel. N. J. W. van der Zwan nam de voorzitterskamer over van het afge treden bestuur Stichting Het Thea ter, èn daarbij ook de financiële pro blemen. „17c hoop dat de schuiven van de pijlerdam muurvast komen te zit ten", was een krasse uitspraak van de voorzitter van de verenigde aal vissers, W. K. Schot, nog steeds voor vechter van een open Oosterschelde. Schouwen-Duiveland „nam be zit" van de Rotterdamse Doelen. Een indrukwekkend concert werd gege ven in deze culturele tempel, door ne gen regionale koren, besloten met het Zeeuws Volkslied uit tweedui zend amateur-geschoolde kelen. De Zierikzeese raad ging akkoord met het plan tot verbouw van de Concertzaal, hoewel de R.U.-fractie tegen was. Het streekvervoer (Z.W.N.) toonde in een race tegen de klok in de och tendspits aan, dat snelle bussen snel ler zijn de snelle auto's. De afstand Zierikzee-Rotterdam centrum werd overtuigend sneller afgelegd met de Z.W.N.-bus, een reclamestunt om meer passagiers in de bus te lokken. Het „mens-dom"en „dieren-rijk" kwamen symbolisch bij elkaar in Bruinisse, waar vier Oosterlanders een schitterende volière aanboden aan de bewoners van het Bruse „In 't Opper". Het Bruse college werd in de fe- bruari-raadsvergadering terugver wezen naar de onderhandelingstafel inzake de overdracht van de jachtha ven aan W.S.V. Bru. Dit ondanks bur gemeester Hekman's woorden: „We hanteren hier niet de Haagse metho de van nooit besluiten Bru werd ook bedreigd met een nieuw haven- oproernaar aanleiding van tariefs verhoging der zategelden. Tot een echt oproer is het overigens niet ge komen. Ir. O. H. Boom, hoofdingenieur-directeur van de directie Zeeland van Rijks waterstaat, opende symbolisch de Roompotsluis. Streekarchivaris Wiebe H. Keikes maakte gebruik van de VUT-regeling. Zijn opvolger werd Huib Uil, die tot dat moment tweede man was op het streekar- chivariaat. Om te voorkomen dat het voormalige pand van de LTS in Zierikzee voortij dig werd gesloopt, moesten houten schotten worden aangebracht. Om de gebruikers in staat te stellen enigszins comfortabel te discussiëren werd het Bruse Beusje wind-dicht gemaakt. Omwonenden van De Schouwse Boer klaagden over geluidoverlast van dit jeugdhotel-conferentieoord in Burgh-Haamstede. De uitbreiding van het Zierikzee se stadhuis werd in gebruik geno men: sinds 15 februari heeft het huis- Het stadhuis van Zierikzee onderging een uitbreiding. De ingang werd Meelstraat 6. Het college van b. en w. (en later ook de raadvan Westerschouwen sprak zich uit tegen het aanleggen of reserveren van een naaktstrand in deze gemeente. Aanleiding daartoe was een ingezonden stuk van de Naturistenvereniging Zeeland, die pleitte voor het openstellen van bepaalde delen van het strand voor deze vorm van strandrecreatie. De Nieuwsbode signaleerde echter een uitzondering van die regel. De gekortwiekte molen „Den Haas op het Bolwerk te Zierikzee werd door de gemeente aangekocht voor een bedrag van 60.000 gulden. havenperikelen, maar in maart ontstond er een ruzie om de overdracht van de jachthaven. Eén inwoner van het vredige vissersdorp (D. van Duivendijk) liet via een ingezonden stuk en een uitgebreid interview zijn grieven weten, on der de kop „Bruse jachthaven wordt weggegeven aan Hollanders en Belgen". Overigens mocht al het politieke gekrakeel niet verhinderen dat de over dracht toch door ging. Begin van de maand was er een nat strao-fcest in Burgh-Haamstede, liep jeugdsoos Brogum flinke schade op door een brand in het hoofdgebouw, toon de de Burgh-Haamsteedse V.V.V. zich woedend over de houding van de provin ciale V.V.V., en werd Kees Legcmaatc winnaar van een zeilreis met de Een dracht via de Slai-enkas. Zo deed inaart z'n intrede in '84. In Noordwelle vierde de plaatselij ke jeugdsoos „The Well" het vijf-jarig bestaan met een groots feest. Een playbackshow en een succesvol optre den van de TES-Formation uit Zonne- maire besloot het eerste lustrum. Er kwam nog een Bruënaar uitvoe rig aan het woord: Jan Kastelein, be roepschauffeur. die dógen vast zat bij de Mont Blanc-blokkade. Het ergste was daar de onzekerheid over de af loop. de verveling, kou, maar ook het gebrek aan voldoende rookwaar. Geboortegolf Maart is ook de maand van de „ge boortegolf" waar het lammeren be treft. Vooral in Ellemcct op het be drijf van de heer A. W. Geelhoed viel er veel te fotograferen, en konden on ze lezers meegenieten van een scha po- bevalling met een drieling als goede afloop. De drie-, vier- en vijflingen waren niet van de lucht V.V.V.-Rcnesse (in maart voor het eerst in het nieuw) zei te kampen te hebben met een kritische consument. Tijdens de behandeling van het jaar verslag '83 werd een eerste actie op gezet om Renesse te gaan promoten in een professioneler opzet. Renesse zou overigens nog van zich doen spre ken in de komende maanden! Serooskerkc nam het vergroot en vernieuwd dorpshuis in gebruik, ge opend door burgemeester L. J. Nie- mantsverdriet-Lecnheer. Op oen informatieavond in Renesse had men geen goed woord over voor de voorgenomen winkelbouw in de kern van het dorp. De bewoners van het toeristische dorp pikten de plan nen niet en getuigden daarvan mas saal op de bijeenkomst. Buurtbus Schouwen-Duiveland vierde het vijf jarig bestaan van dit project. Tijdens de viering bleek dat het enthousiasme van het eerste uur gehandhaafd was en de buurtbus nog steeds in een behoefte voorziet. V.V.V.'s Nadat begin dit jaar bleek, dat de Bruse V.V.V. in financiële nood ver keerde, kwam in maart het bericht dat ook de Zierikzeese V.V.V. een te kort had van maar liefst 13.000,-. De leden liet het koud: op de vergade ring waar dit tekort ter sprake kwam waren slechts twintig belangstellen den komen opdagen. De winkels in Renesse bleven on derwerp van gesprek: het college voerde op de maart-raadsvergadeidng de bouw van acht winkels aan de Zoom van de agenda af. Winkelbouw was (voorlopig) van de baan, maar de Renesser middenstand tekende direct bezwaar aan tegen dit besluit: de middenstanders voelden zich ernstig in hun belangen geschaad. Flitsen Burgemeester J. van Bommel (Nieuwerkerk) werd dinsdag 13 maart verrast: op zijn plaats in het gemeentehuis had een Abraham-pop plaatsgenomen, naar aanleiding van het feit dat de burgervader deze dag vijftig jaar jong was geworden. De gemeenteraad van Zierikzee ging akkoord met de aankoop van molen „Den Haas", voor een bedrag van f 60.000,-. ..Beter laat. dan nooit" was de achterliggende gedachte van de offi ciële installatie van adjudant M. P. Lenselink, als groepscommandant van de Rijkspolitie Schouwen-Dui veland. Drie maanden na zijn in diensttreding gebeurde dit. in aan wezigheid van burgemeesters, man schappen en overste J. J. Veenstra, de districtcommandant. De nieuwe groepscommandant onderkende de zware werkdruk in deze regio, maar vond dit geen beletsel om te sollicite ren. Lenselink zou het nog druk krij gen, deze zomer.... De gemeenteraad van Brouwers haven besloot in maart dat iedere kern van deze gemeente een openba re basisschool moet komen. De C.D.A.-fractie stemde tegen. Woningbouwvereniging „Beter Woiiensprak het vertrouwen uit in maart, dat nog dit jaar zou worden begonnen met de bouw van service woningen op de plaats van de voor malige L.T.S. aan het Vrije. Z.O.C.-voorzitter P. Verhage maakte zijn afscheid van de Z.O.C. bekend. Na meer dan vijfentwintig jaar bestuurlijke functies te hebben vervuld in de organisatie, vond hij het welletjes. De ANWB hield in Zierikzee een verlichtingsactie, die hard nodig bleek: bijna alle aangeboden auto's vertoonden mankementen aan de verlichting, zelfs de nieuweauto van burgemeester De Meester, die als een der eersten zijn auto voor herstel aanbood. Adjudant M. P Lenselink: drie maanden na zijn indiensttreding of ficieel geïnstalleerd als groepscom mandant van de Rijkspolitie op Schouwen-Duiveland. f i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 22